Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

magali
22. apr 2013

@marionmarion toto mam najradsej.. u nas do porodnice nemozu navstevy na oddelenie, ani sa nemozu babatka vynasat na chodbu, ale ak niekto robi v nemocnici na inom oddeleni, moze si prist veselo na oddelenie a okukavat a obchytavat babatka

stellamaris
22. apr 2013

@magali to nechapem ani ja,ako moze niekto rozdiely medzi vnucatami alebo detmi robit 😖 moji rodicia maju 5 vnucat a vsetky su u nich na prvom mieste,medzi mnou a sestrami tiez nerobili rozdiely......svokrovci maju radsej deti a vnucata od sestry svokra,vzdy to tak bolo,zial......ked sme im oznamili,ze cakame dieta,tak sa svokrovci ani netesili,tie sklamane ksichty ma vtedy trapili,skor sa tesili nasi kolegovia,znami 😒 viem,ze ma svokrovci nenavidia,ale mohli sa tesit aspon za svojho syna,ze bude otcom.........

magali
22. apr 2013

@stellamaris ty si ja 😀 😀 u nas presne to iste.. som zmierena s tym ze ma moc nemusia, ale trapilo ma to tiez hlavne kvoli tomu ze to je dieta ich syna a to pre nich nic neznamena, jedine co ich trapilo, ci bude mat maly ich priezvisko, lebo niesme zobrati a poviem ti, po tolkych rokoch, co sme spolu uz ani nejako netuzim patrit do ich rodiny, je to smutne, ale takto to citim.. no a maly ma ako jediny vnuk ich priezvisko, je pokracovatel ich rodu, ale zeby to malo nejaku vahu, to sa neda povedat.. mala som pohodove tehotenstvo, uzila som si ho ale predsa mi ho dokazali aj zneprijemnit a tiez prve mesiace po porode.. paradox je ze kvoli malemu tam nechodime uz tak casto, len raz za mesiac tam prespime, pritom byvame od nich 5minut autom, ale drahemu sa nechcelo vlacit vsetky veci pre drobca, tak sme to zuzili na ten 1X za mesiac, inak sa tam zastavime aj castejsie, ale oni chcu aby sme tam spali stale.. ked sme im oznamili ze cakame babo, tak svokra utrusila ze "no sak sme si mysleli" a naznacila akoze som pribrala, pritom som schudla dve kila.. nastastie som im to povedala az na konci 3m a trpela som potom len tych ostatnych sest.. ale seriem ja na nu, uz ma len tak lahko nevytoci, niektore veci ma trapia, ale nestoji to zato.. sami sa pomaly pripravili o syna aj o vnuka

stellamaris
22. apr 2013

@magali akoby som citala svoj pribeh 😀 iba s rozdielom,ze nas maly ma priezvisko po mne,ked som to svokrovi povedala,bolo vidno,ze je max.nastvany.........vravim mu,moje dieta,moje rozhodnutie a svokor hned,je je to hanba pre rodinu 😠 berieme sa 11.5.teraz,bez svokrovcov,iba preto,ze si to praje moj drahy,inak by som sa nevydavala,so svokrovcami nemame kontakt a mne to vyhovuje,aj tak som tam nerada chodila,a nemam svokrovcov z viacerych dovodov rada.................z jeho rodiny mame kontakt s par ludmi,drzia nam palce a jeho brat je nasa plna podpora,kde sa da..............tu je zvykom,po case prist vyjednavat,ak sa ludia rozhadaju,ved ked k nam niekto dojde,vyrazim ho bez milosti,svokrovci mi dost ublizili a ja nedokazem odpustit a ani nechcem 😉

magali
22. apr 2013

@stellamaris no tak to mas teda pestre.. ja som si uz tiez uzila svoje, ale este stale to nieje az take hrozne.. ja sa nechcem s nimi hadat kvoli priatelovi, nastastie uz aj on pochopil ze som mala v par veciach pravdu a zmenil pohlad na nich.. nam pomohlo ze sme tam prestali tak casto chodit, akonahle sme tam castejsie, uz som nervozna a hadame sa.. a tiez sme sa s drahym dohodli ze tam nebudeme chodit ked tam budu jeho sestry, plny dom hurhaju a nikto si maleho ani nevsimne.. on ma rad svoje sestry, svokrovci by chceli, aby sme tam boli vsetci naraz, ale to sa fakt neda.. ja tam chodim aby boli s vnukom a nie nato aby cely den lietali a varili pre vsetkych a maleho si ani nevsimli.. neznasam take spravanie, hlavne ze ste vsetci prisli ale inak si vas nevsimame.. oni by vsetci maleho len stiskali a to im akoze staci a zato ich mam mat rad, lenze on to prave neznasa a od ludi ktori ho chcu nosit a ochmatavat uteka, ale keby sa s nim zahrali tak sa sprava k nim inak.. vidim to na tych sestrach, ta jedna sa s nim chce furt len stiskat a pestovat a on ju nemusi a ta druha sa s nim vzdy pohra a tu ma rad, pyta sa na nu aj na jej muza, rad k nim chodit.. takze asi tak

stellamaris
22. apr 2013

@magali my sme sa skoro rozisli kvoli svokrovcom 😀 dnes sa smejem uz,ale na zaciatku tehu som mala uz dost z reci svokrovcov a muz sa nejako nechcel rozhodnut,na cej strane je,tak som tresla dverami a vravim,medzi nami je koniec.....vtedy muz pochopil,ze som mu dolezitejsia ako rodicia a hadky s nimi a zakrocil.Odvtedy je na mojej strane 😉 Ak niekam ideme s malym a je tam vela ludi,davam pozor,aby maleho neotravovali,lebo vecer zle zaspava......a na ruky ho moze brat iba ten,kto ma nase povolenie.Nech sa niekto aj urazi,ze ho nesmie na ruky vziat,my sme rodicia a vieme,co je pre neho najlepsie .Plati to aj pre rodinu,nastastie,vsetci to chapu 😉

marionetta
22. apr 2013

No dievčatá...keď to tu tak čítam tak ďakujem Bohu,že mňa sa tieto problémy netýkajú.Síce sme to tiež mali zo začiatku pestré,ale potom sme sa odsťahovali 150 km od všetkej rodiny a je to super.Nie v tom,že sme ďaleko,ale naše vzťahy sú povedala by som vysoko nadštandardné.Je to aj tým,že sme malá rodina a aj tým,že si všetci uvedomujeme,že nikto tu nie je večne a niektoré veci je zbytočné riešiť.Niekedy na seba aj zavrčíme,ale vždy vieme,že to je len nejaký mráčik,ktorý rýchlo zmizne.A možno sa budete niektoré diviť,ale ja so svojou svokrou volám takmer denne aj pol hodinu.A nie preto,lebo je taká dokonalá,ale preto lebo viem,že nikoho iného nemá a ja ju mám rada aj napriek jej chybám.ie vo všetkom sa zhodneme,ale rešpektujeme sa.A keď si porovnám situácie,že by sme sa mohli hádať a my s nimi,ja s mužom kvôli nim,deti bez starých rodičov...a situáciu,že sme všetci v pohode...tak voľba je jasná.Síce ma to niekedy stojí dosť námahy(pretože som prskoš🙂,ale keď vidím ako je nám spolu všetkým dobre,tak to za to stojí.

ela_26
22. apr 2013

Baby, prosim...neviem ci uz ja som na hlavu alebo ako... Doteraz mi mm aj svokra vycitaju, ze som im pred porodom oznamila, ze ked pridem domov z porodnice, chcem svoje sukromie, tzn. ja, manzel a nase babo sami v nasom byte a nie ako oni planovali ze ked pridu pozriet vnucku do porodnice, tak ostanu u nas este par dni aj po tom, co sa z nej vratim. Povedala som, ze ich tam nechcem. Budem mat co robit so sebou a malou, budem chciet sukromie a klud a nie mat ich na krku pocas dna co bude mm v praci. So svokrou sa nemusim, je to despota, organizuje kazdemu zivot, chce aby bolo po jej, navonok mila, ale viem ze ma nema v laske (je to obojstranne). Mala som divnu poziadavku ja? Doteraz mi to vycitaju ako som sa zachovala... dakujem

mihouk
22. apr 2013

@ela_26 Nebola to divna poziadavka. Ja som povedala ze mesiac pred porodom a ani po nom nechcem nikoho vidiet (byvame daleko, takze by prisli na par dni) a vobec ma nezaujimalo, ze mm mal akurat 30 rokov. A pri druhom si svokra planovala, ze pride pomahat s malym kym budem v nemocke (6hodin), tak som ju zrusila, ze ked by som pomoc potrebovala, tak zavolam mamu a jej som naplanovala navstevu az po 6tich tyzdnoch. Slapala si po spodnej pere aka bola zduta, ale mala smolu.
Toto obdobie je velmi dolezite pre teba a babo a ostatni s co i len troskou rozumu to pochopia a ti ostatni za to nestoja. 😉

sashabb
22. apr 2013

@ela_26 požiadavka je to normálna, podla mňa je to samozrejmá vec, že po narodení bábätka chce byť žena-matka iba s ním a s manželom.
Podla mňa je dosť mimo toto ich pozývanie sa ešte si ani neni doma z pôrodnice.
Keďže ti to doteraz vyčítajú, treba im asi dosť rázne povedať čo si myslíš, aby pochopili a prestali sa starať do toho do čoho ich vôbec nič nieje.

limetka713
22. apr 2013

@mihouk oni to budú furt skúšať vracať sa k tejto téme dokiaľ rázne nezasiahneš..jednoducho povedz, svoje dôvody a zdôrazni, že toto je posledný raz čo sa k tomu vraciaš a nechceš už o tom počuť lebo je to aj tak zbytočné a napr. pri dalšom bábu by si to urobila zas..

limetka713
22. apr 2013

@ela_26 oni to budú furt skúšať vracať sa k tejto téme dokiaľ rázne nezasiahneš..jednoducho povedz, svoje dôvody a zdôrazni, že toto je posledný raz čo sa k tomu vraciaš a nechceš už o tom počuť lebo je to aj tak zbytočné a napr. pri dalšom bábu by si to urobila zas..

@mihouk prepáč, omylom som to poslala tebe 🙂

mirkave
22. apr 2013

@magali presne.aj ja som bola taka drza,ze som jej syna ukradla.sama mi to neraz povedala.my sme jej dali vytuzenu vnucku.inu mat nebude,lebo mala len jedno dieta.o vnuka sa ani nezaujima.zily mi to uz netrha,zmierila som sa s tym.dceru to mrzi obcas,ale tak je to tak.svokra chcela strasne do vychovy a tak.ved mi aj povedala "nemala som dceru,tak mam aspon vnucku" .to by bolo ok,ale...... Spravat sa ako matka mozem len ja k mojej dcere a svokra sa nechcela/nevedela spravat ako babka.smola

stellamaris
22. apr 2013

@mirkave aj moja svokra tuzila po dcere-ma dvoch synov.My mame chlapceka,jeho brat tiez a som rada,ze mame chlapceka.Keby sme mali dievcatko,svokra by nam nedala pokoj 😉 Tak ako mne nedala pokoj na zaciatku,vsetko chcela robit so mnou a kazdy vecer chlastat vino so mnou.....nieee,to som nechcela a svokry som sa rychlo zbavila 😀

mirkave
22. apr 2013

@magali @marionmarion ty vole,toto robi ta moja svokra.mame znamu na novoredeneckom odd,milionkrat sla za nou a okukavala tam tie deticky.a najviac ma stvalo,ked tam bolo nejake malilinkate predcasniatko-obkukala ho,plakala pri inkubatore,rozplyvala sa nad nespravodlivostou........a na svoje vnucata z vysoka sere.ona ma choru povahu.toto neni normalne.nenavidela som,ked po prvom porode,bola u mna v izbe v porodnici nasackovana.moji rodicia prisli do velkej cakarne,ukazala som malu,pokecali sme a odisli.ona prisla na izbu a nehrozi,aby odisla.este teraz sa mi chlpy z toho jezia

mihouk
22. apr 2013

@limetka713 Ved kukam co mi to tu vypisujes 😀 😀 😀 My sme momentalne na tom tak, ze sa vyjadrila, ze bola chyba mi navrhnut tikanie, lebo som drza. Takze som na spravnej ceste 😝 😝 😝 😝 Ale nie ja tu moju respektujem, ale dala som hranice cez ktore nemoze a to sa jej nepaci. 😉

mirkave
22. apr 2013

@ela_26 "ked sa maju dvaja radi,vyrodi sa dietatko" toto povedala moja dcera pred par rokmi.musim uznat,ze su to logicke a mudre slova.nikde v tomto nevidim nejaku svokru alebo tetu alebo neviem koho.po porode ma byt spolu mama,otec a babatko aby si na seba zvykli a naucili sa spolu zit novy zivot.pochopim,ak su po porode zdravotne problemy a treba mamicke pomoct,tak pomoc od rodiny pride vhod.ale takto? Ze dojdem a hotovo? to je divne

jjjajjjkaxs
23. apr 2013

@ela_26 dobre si urobila nenechaj si to vycitat ku nam po porode prisla svokra chcela som aby prisla ked budem v nenocnici k malej to nechcela a potom mi akoze prisla pomoct tyzden po porode neviem ci nechcela mat vycitky svedomia ze mi nepomohla s malou no o to aby obskakovala mna mi teda fakt neslo inokedy celkom vychadzame no vtedy som s nej skoro osedivela robila mi naschvali stvala proti mne moju malu ja som chcela aby sa mala najedla a ona ju pred tym natlacila sladkostami a pod potom ju napchavala potajomky s tym ze cely den jej suskala mama nedovoli mame nepovedz mama zakazala a toto tyzden tlacila do hlavy 3 rocnemu detsku oddychla som si az ked sa za nou zavreli dvere takze moj nazor ze pomoc po porode " dakujem nefajcim 😉"inak ked prisli na navstevu potom uz bola skulturnena a celkom sa s nou dalo

ela_26
23. apr 2013

@mihouk @sashabb @limetka713 @mirkave @jjjajjjkaxs dakujem pekne baby. Raz a navzdy im to vytmavim ze som nespravila nic zle. A to nevravim ze sa uz pytaju kedy moze u nich prespat... 4mes. babatko. uznajte. Drzte sa!!!

mirkave
23. apr 2013

@ela_26 im hrabe??? Si moc trufaju.take male babatko a prespat u nich noc? Ludska hlupost a naivita nepoznaju hranic.

stellamaris
23. apr 2013

@ela_26 ja som chcela od vsetkych tiez pokoj,chceli sme s muzom prve chvile a dni s babätkom vychutnat,co sa nam podarilo 😉 iba svokrovci chceli oxidovat hned po sekcii v nemocnici,za co sa nastvali ani neprisli na navstevu ani neskor,vraj cakaju stale na pozvanku........a este mam napiect kolac a urobit kavu,potom by prisli pozdravit nasho chlapceka....kaslem na nich,urcite ich nepozvem 😝 tvojim svokrovcom dobre sibe,odkedy presprava 4mesacny kojenec niekde,mohli by vediet,ze babo potrebuje istotu,svoj domov a svojich rodicov,a nie tahat sa s nim po navstevach....nedaj sa,trvaj na svojom,drzim palce!

ela_26
24. apr 2013

@stellamaris netvrdim ze uz ho idu brat ale naco vobec sa uz teraz vypytovat. ked uznam sama za vhodne dam im ho. ak vobec. vobec totiz nerespektuju co im niekto povie. vsetky ich vnucence (a to ich maju 5) odchadzaju od nich skoro vzdy s bolavym bruskom lebo im dovolia jest tie najnezdravejsie jedla v akomkolvek mnozstve. A manzel utrusil ved to z lasky ich vykrmuju...laska az do prasknutia 🙂 ale stale som na tom lepsie ako vacsina mamiciek tu na MK v tejto teme...

stellamaris
24. apr 2013

@ela_26 no to teda si 😉 ani jedna z nas tu v teme si svokru zial nevybrala...... 😒

eeffka
24. apr 2013

@ela_26 sak im ju daj 🙂 o 22 najneskôr 23,00 dofrcia ze daka je divna,rozumej reve 🙂

babatko2010
26. apr 2013

ahojte,ako to mate vy?myslim pravidla s detmi a tak?moja svokra nerespektuje asboluuuutne co poviem,myslim v rozhodovani o malej...napr...sme vonku dlho...chcem aby mala isla donutra sa najest a tak oddychnut,lebo ma aj sopliky teraz a ona ju jak ideme donutra zacne lakat aby isla este von s nou(byvame u nich)pritom je totaaalne nezodpovedna,malej dovoli uuplne vsetko,ziadne pravidla,hranice nic...jak aj pred tyzdnom nechala ju vonku macat sa v uplne ladovej vode a mala prechladla totalne,ale ona si to neprizna...ze sa co to nevadi...no a jak ju zacne lakat mala zacne jacat pistat lebo ja som povedala donutra,svokra von tak jasne ze sa mala prikloni k variante racej von...akoze tak ma to vytaca,ved poznam tolko mam co zavelia ze ide sa do vnutra a nikto ani nepipne a u nas toto a to stale v niecom,poviem toto mala nebude a ona just!ze bude...a mala mi potom stale len jaci...neviem co mam uz robit lebo zachvilu budeme mat druhee dieta a ked mi toto budu robit dvaja hadzat sa o zem lebo babka dovoli a mama nie tak neviem...

lucinocka
26. apr 2013

@babatko2010 ja by som to riesila cze muza..ja vobec nemam nervy s nou o niecom diskutovat co sa tyka malej.. jej argumenty ked sa s nou hram- nedavaj ju na brusko, nestekli ju, nerob je to a to, ignorujem..a zvysok riesi muz..nastatsie moja sa ani raz netrhala zobrat malu von... ale uz vidim ten cirkus ked zacne nosit sladkosti..ale to pevne verim ze uz s nou byvat nebudem

babatko2010
26. apr 2013

@lucinocka my sa stale hadame kvoli nej,on to nechape,chlapi su niektori v tomto asi zabrzdeni alebo co...on to vidi s tej strani ze ale ved mala chce byt s babkou vonku...ach boze...a to este take veci jej hovori mala otravuje za bazenom...a ona mudra este zacne ze nao budes mat bazen a mne povedala aby som do bazena dala potom aj maleho ktory sa ma narodit koncom jula!ze sk mesiac ked bude mat...ona je totaaalne na hlavu...ja uz nechapem

ewisam
2. máj 2013

Ja uz neviem co si mysiet ☹ Vcera par hodin so svokrou, ona zahlasi, ze je syn jediny vnuk unavny s vyrazom znudenia. Na zmrzline: Pod si dat, dam ti zmrzlinku, lebo je kysla a babke nechuti... a zaklincovala to darcekmi, ktore mu kupila... topanky o dve cisla mensie, co ju vraj mrzi, ale sak nech este ponosi a rifle obsite ruzovou nitou- evidentne dievcenske...tak uz naozaj neviem o co jej asi tak ide, hm?

zlatica36
2. máj 2013

@ewisam žeby naštvať ťa? 😀 😀 😀

stellamaris
2. máj 2013

@ewisam tiez si myslim,ze ta chce nastvat a este ma zly vkus na darceky 😖