Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lenocka84
4. júl 2011

@lumimi a myslim ze kazda normalna matka mi da za pravdu ze 14m dieta mi neobsedi na oslave, len sediet a kukat po babickach a deduskoch, ktorych tam bude fakt neurekom

lumimi
4. júl 2011

@lenocka84 vsak to je uplne jasné. aj keby sa svokrovci potom nahodou niekomu stažovali že si behala okolo s malým, tak by ich vysmiali, ž eto je uplne normálne. 🙂

janette4
4. júl 2011

@miriamm11 je skvelé,že si našla spôsob,ako vychádzať so svokrou.
hmmm,len ako vychádzať s takými svokrovcami,ktorý svoje vnúčence ignorujú.každý deň zaspávam s tým,že by som sa chcela dožiť toho,ako sa babka alebo dedko opýtajú na moje deti,alebo ich len tak bezdôvodne prídu pozrieť. 😒

lji
4. júl 2011

ahojte kočky. no fakt vás tu čítať sa teším že mám dokonalú svokru 😀 😀 a malé blbosti ako že ma dohnala do nemocnice ked som bola tehotná lebo ona sa rozhodla mi organizovať svadbu a štýlom,ale lenke to nehovorte alebo večne napratané skrine vecami zo sekáča ktoré ved predsa musím vynosiť, alebo bože prečo kojíš,daj tomu decku poriadne umelé mlieko a vela dalsieho ja môžem pri vašich problémoch považovať za totálne maličkosti 😀

@lenocka84 každý NORMÁLNY človek vie že také dieťa proste potrebuje spoznávať svet,skúšať niečo nové a potrebuje mať okolo seba vrzuch,hluk a zábavu 😉

ale inak obdivujem ta vedieť tak pohotov odpovedať :"svokry sa majú hodnotiť až po 2rokoch manželstva" 😀 😀 tak to by ma nenapadlo 😀

katarina_04
7. júl 2011

@lumimi ahoj, no tak k tvojmu názoru sa pridávam a vždy som hovorila...že mamu máme len jednu.... ja tiež mojej svokre ani svokrovi nedokážem povedať mama a otec.....jednoducho, keď som aj chcela, vôbec to nechcelo výjsť von....takže, teraz keď máme malú tak je to babka a dedko 😀 a inak sa snažím ich oslovovať až keď sa na mňa pozrú....alebo to riešim cez muža 😝

lumimi
7. júl 2011

@katarina_04 ja som taká rada že nie som jediná ktorá to takto berie, aspon viem že nie som divná.

adelaida33
7. júl 2011

@katarina_04
@lumimi No a ja mozno divna aj som, ale tiez to takto citim 😉 .

katarina_04
8. júl 2011

@lumimi @adelaida33 no dievčatá a viete, ktorá svokra je najlepšia? .....no predsa taká čo býva min. 300 km od nás 😎
no ja si myslím, že divné nie sme, len nemáme také svokry ako iné dievčatá.... ale už to nezmeníme a kvôli svokrám sa hádam nerozvedieme s našimi milovanými manželmi.... Inak "chvala bohu" ale nebrali sme si naše svokry, ale našich chlapov.....
no mňa tie nervy na svokru trošku už aj prechádzajú....povedala som si, že mi nestojí za tie nervy a len to prenášam na malú a na našu úžasnu rodinku....
už som si povedala, že keď jej to robí radosť, tak nech sa páči. Budem sa snažiť že nič nevidím, a nič nepočujem....

adelaida33
8. júl 2011

@katarina_04 Po minulom tyzdni aj u nas nastava "utlm". Moja S ma totiz este dve "deti", ktore vytaca pravidelnejsie nez mna, svagrinu temer denne a svagra takmer kazdy vikend. V podstate mne sa z nas troch ujde vzdy najmenej - raz do tyzdna, ked sa nakopia nejake mile rodinne oslavy, ale inak uz posledny rok len raz do mesiaca. Ale mne aj to staci... 😝

lji
8. júl 2011

@adelaida33 to je najlepšie ked zlosť na svokru sa dá rozložiť na viaceré osoby 😀 u mojej sa to tiež rozkladá ale medzi mňa a jej dcéry 😀

lji
8. júl 2011

kočky ja som včera chytila zase jed. robíme kupelnu,svojpomocne.nechcem od nikoho pomoc,ved zvladame.jedine moja mamina nam stráži malu ked robíme. včera som velkoryso povedala mm aby sme šli pozrieť svokru do roboty ved dlho nevidela malú.tak sme prišli,ona z malej natešená a rovno nám zorganizovala že v sobotu mm nerobí tak prídeme hned od rána k nej. som myslela že ju zabijem. tak ja sa nemam kde vysr...toto ani osprchovať len u našich,končíme s mm prácu v čase ked už nasa mala spí,stále otravujeme moju mamu,mm bol po dvoch nočných a vôbec nespal ani raz a makal jak debil,dnes robi cely den a potom tri dni vkuse ale kedze v sobotu nerobí tak môžme prist. nezabili by ste ju? ale že by sa spýtala či nepotrebujeme malu postrážiť ked robime tak to nie 🙄 🙄 🙄

adelaida33
8. júl 2011

@lji no tak preeesne taka "organizatorka" je aj nasa S. podla nej si nikto nevie urobit vlastny program a ani nik z nas netuzi, urobit si posvojom, preto sa do vsetkeho starie, miesa, montuje... a ked tak nespravime, uraza sa. ale my s mm uz mame nejaky ten mesiac od tohoto jej "dobrodenia" pokoj, co som jej povedala svoje. tieto maniere si uz "uzivaju" len svagor a svagrina. mna uz nezlosti so svojim materinskym vztahom k mm. teraz je to jej babickovsky vztah k nasmu syncekovi. straaasne ma vie vytocit, ale nejak to pretrpim, uz kvoli mm a tiez kvoli malemu..., ale inak 😠. Teda tvoja S je tiez paradne psycho 😉 ..., ale to, ze sa neponuka vam postrazit malicku, tak to mi nejde do hlavy 😲 . ta nasa by mi mojho maleho vzala na "prazdniny" uz teraz, lebo veeelmi tuzi po tom, aby ho mohla u nich v dedine kocikovat od rana do vecera sem a tam. nechape preco jej to nedovolim. takze: v danej dedine nie su chodniky. krajnica je siroka 10cm. zije tam 2000 romov (4x viac ako belochov), ktori sa najradsej 24h prehanaju na svojich turbohrajucich kraksniach rychlostou cca 120km/h. minuly rok tam bolo zrazene asi 8r. dieta. je este niekto, kto nechape, ze si nenecham zabit to svoje? ona vravi, ze tak uz "vozila" 4 vnucata a vychovala svoje 3 deti, tak co. no ja si myslim, okrem ineho, ze nahoda je blbec a prave to je zazrak, ze doteraz nema ziadne z vnucat na svedomi... nie preto sme s mm toho tolko podstupili, aby sme teraz o nasho mazlosa prisli kvoli hocikoho "tuzbe".

lumimi
8. júl 2011

@katarina_04 @lji @lumimi @adelaida33 - bolo mi trochu vytknuté mojou doktorkou naporadni, že som schudla, ked som vravela ze to je na vine svokra tak povedala že svokru nesmiem brat do uvahy, musim mysliet na to že je v prechode a prechod trvá aj 10 rokov, takže vraj sa to zlepší, ked som to hovorila mojej mame tak vravela že na tom niečo je pretože jej sestra v prechode skončila na psychiatrii v pezinku a že teraz už je ok, ale dá to nervy to vydržat, no musíme, určite bude lepšie , uplne ideálne by bolo dovtedy sa nestretávat, lebo je to fakt stres mysliet na to čo jej zase preleti cez nos.
inak taka ta veta že vychovala som tolko a tolko deti ma vie strasne nasrat, pretože každé dieta je iné,a ked malého vidí raz - dvakrát do mesiaca tak ho podla mna nepozná a nemôže vediet ako sa on vychováva, co ma rád a ako sa k nemu správat, nevie ako ktoré veci pomenuvame,
takže vysvetlenie ich divného správania je že naše svokry su v podstate v puberte a hormony im udieraju na mozog.
no ale aj tak ma bude trapit a stresovat jej správanie....

lumimi
8. júl 2011

a ešte som chcela, moja svokra tiež neponukne pomoc, caka a chce aby bola prosena o pomoc - a minule pri jednej navšteve mi aj svokrom vyhadzovali na oči že ja budem potrebovat pomoc - lenže sa tvária akoby ma nepoznali, ja just pomoc nechcem, radšej si zoderem ruky po lakte a nohy po kolená než aby som išla prosiť o pomoc ich - mam velmi zlu skusenost ked som ako decko niečo chcela od otca a jeho mama ma strasne vyhubovala aka som drzá - odvtedy od nikoho nič nechcem, viem sa zaobstarat sama, a hlavne u nas v rodine sa pomoc ponuka, nikto nemusi prosit.

staronova
8. júl 2011

Lumimi-Ja ti veľmi prajem, aby si nikdy nemusela prosiť o pomoc a aby si sa "zaobstarala" sama. 🙂 Ty ani netušíš, čo ti može život priniesť pred tvoje dvere a s čím sa budeš nusieť popasovať! Si plná zloby. Porozmýšľaj nad sebou. Ešte si nevyhrala.

jahodnicka
8. júl 2011

Když čtu příspěvky říkám si jestli nejste na ty vaše tchýně nějaké moc vysazené 😕

jahodnicka
8. júl 2011

A ještě něco - jsou to přece především babičky vašich dětí - tady nejste vy na 1. místě.

lji
8. júl 2011

@jahodnicka kto je viac?mama alebo babka? a presne to že deti su na 1.mieste nedovolim aby mi zlumprovala dieta. vsetky jej deti maju problemy,su alergici,jedna ma problemy so zaludkom a druha skončila kvôli traveniu v nemocnici. svoje deti si mohla zničiť tak nech mi neničí to moje. inak ja ani nemám také hrozné problémy so svokrou (už teraz ale to je tým že s nou nie som tak často) ja osobne napr. sa snažím hladať vždy to dobré,vždy sa snažím rozmýšlať tak že ved miluje svoju vnučku. a odpustila som jej velmi vela ako ublížila mne ako deptala svojho syna ale dcéru si nedám. moje materské mlieko bola otrava a humus ktorý vraj moju dcéru ničí a je z neho hladná. ja som sa dozvedala o see v autobuse od cudzich ludi aka som nemozna a pritom ani nevedeli že ohováraju človeka čo stál nad nimi. asi máš velmi chápavú svokru a velmi dobrú.chápem to-ja mám rada svojho svokra a on sám ma proti svojej manželke niečo tak asi to nebude len mnou 😉 a to nevravím o jej vlastných deťoch.

jahodnicka
8. júl 2011

@lji Jasně, to je případ od případu. Já jen z vlastní zkušenosti. Moje mamka neměla s naší babkou vztahy, bylo to zlé..ale pak když přišlo do tuhého tak nám zrovna ona neskutečně pomohla, doslova nám zachránila život a to by se asi nestalo, kdyby jsme byly od ní (jako my děti) úplně odříznutí..jen jsem tím chtěla říct, že člověk nikdy neví, co se může stát..teď nebo za pár let..a je to pořád rodina..může se hodit 😉

lji
8. júl 2011

@jahodnicka to je jasné preto vravím že ja nemám až také problémy so svokrou. Ja som si vždy myslela že so svokrou budem mať dobré vzťahy,moja mama ma učila k velkej úcte tak som to neriešila. Ale tých pár rokov ma naučilo čo asi od nej môžem čakať a jedinú úctu ktorú k nej prechovávam nie je úcta k babke mojho dieťaťa (o to som prišla skoro kvôli nej a to jej neodpustím aj keby čo), ale úcta ako k matke môjho muža že mu dala život. a až teraz sa moja mama vyklopila aký vzťah mala ona so svokrou a to som veru moju mamu za ten celý život nepočula tak vravieť Je to silná ale pokorná osoba ktorá je neuveritelne skromná, preto som si povedala že aj saške nebudem hovoriť nič zlé na jej babku aby nešla do nejakého vzťahu už s nenávisťou na priatelovu mamu.

jahodnicka
8. júl 2011

@lji No ale fakt, s některými lidmi se prostě nedá a to je pak všechno marné. Neříkám..zase proto, že je to mamka mého muže nepolezu nesnesitelné ženské někam, že 🙄.... a to je že starší a ve věku mamky také nemá proč vzbuzovat úctu. Jen mi přislo, že některé příspěvky jsou..no zkrátka, že ženky jsou už tak přecitlivělé, že čekají na kažou větu a hned si jí vezmou špatně a jako svojí kritiku..zase se to nesmí přehánět 😉

mihouk
10. júl 2011

@adelaida33 No prezila som a ziva!!!! Ale na teraz stacilo. S bola rada ze vidi svojho synacika, o maleho vela zaujmu nejavila a pravdu ani on o nu, stacila mu moja mama. Snazila sa nam ukazat ako sa vie postarat o druheho vnuka, ale ani to jej neslo. Donielsa velku penovu tortu, ktoru moja rodina velmi nemusi, moj mm si dal kusok a skonstatoval, ze uz nezie tolko co niekedy a ja som ju odmietla so slovami, ze susene bielko ja jest nemozem. Ja tuto tortu robim mm na narodeniny, ale ked ju robi niekto cudzi je to v mojom stave risk 😝 Hlavne ze sa prezentuje ako skusena pekarka...
Uz si kupili letenky na oktorber, o vlas som usla tomu aby prisli na moje narodky, takze v oktorby budem zase potrebovat tvoju podporu, lebo teraz veeeeelmi pomohla a bola som v pohode 😀 😀 😀 Dakujem!!!

janette4
10. júl 2011

joj baby,keby som mala istotu,že keď sa odsťahujeme niekde ďaleko,naše vzťahy sa dajú do poriadku,už aj balím kufre.ale viem,že by to bolo ešte horšie.apropo,čo povedať 3ročnému dieťaťu,ktoré,keď mu poviem "pozdrav pekne babinu a dedka" povie "nie,oni ma neľúbia"- Má pravdu,ale povedať to nemôžem. ☹

@jahodnicka nedávno sa mi jedna kamarátka sťažovala,ako jej lezie svokra na nervy,ako jej chce pomáhať,chodí na návštevu,keď si vezme vnučku na víkend,oblečie ju do niečoho úplne iného,ako má zbalené,ako si berie k srdcu každú jednu vetu....Povedala som jej,nech to ignoruje a teší sa,že svokra má o jej dieťa záujem a ľúbi ho.Ja to nepoznám. 😝

adelaida33
11. júl 2011

@mihouk Supeeer, myslela som na teba 😉 a som rada, ze ste vsetci ok 🙂 . U nas so S pohoda, dalsie stretko o 2-3 tyzdne... budem dufat, ze uz si S nasla konecne nejaku zalubu, aby nam prestala robit "krasne" zazitky. Minule tak vytocila svagrinu, ze revala 3hod. A S? Ta bola spokojna. Otras. Ja sa snazim vzdy zatnut zuby kvoli mm a malemu, aby som ho neoberala o star. rodicov, ma na to pravo..., ale niekedy mam aj ja dost 😢 😝 😠 . Hlavne je nedusit to v sebe 🙂.
Inak, je fajn, ze tu na MK je tato tema, sluzi ako neplatena terapia 😀. Skoda, ze sem obcas zajdu taki, co o tychto problemoch nemaju ani paru a davaju tu "rady" alebo "pokarhania". Nechapem, preco si nenajdu take temy, ktore su im blizke a maju k nim pozitivny vztah, ale len dobiedzaju do tych, ktori chcu mat pokoj a tuzia v podstate len po tom, aby hnev zo seba dostali a nasli pochopenie, radu a empatiu. Asi to bude tak, ze su sami zatrpknuti a jedovati alebo im zmysel MK nedochadza.
Ak budes moct, posli IP, ako robievas tu tortu 😎 .

adelaida33
11. júl 2011

@janette4 hrozne ☹

lumimi
11. júl 2011

@staronova ahoj, ja nie som plná zloby, ja som len tvrdohlavá a ked ma niekto do niečoho tlačí tak sa proste zaprem. ja si zatial vystačím sama a budem robit všetko preto aby to tak aj bolo dalej. Ja len očakávam od druhých že sa ku mne budu chovat tak ako ja k nim, som vychovaná tak že pomáham nezištne, nečakám za to niečo. a to chcem aj od druhých.
A nebudem niekoho prosit o pomoc len preto aby som ulahodila ich egu - ak sa chcu pohrat s malým prosím, ak ho chcu zobrat von kočikovat, prosim, ja ho nachystám,a zatial si porobim čo potrebujem, ale nie že ja budem prosit aby ho vzali von, a aby sa s ním pohrali, nie nie nie. ja si viem čas zorganizovat tak aby sme sa s malým zahrali, povozili a aj porobili v dome a navarili.
a ak som aj plna zloby tak to len preto lebo sa ku mne spravaju akoby som bola nesvojporávna.

staronova
11. júl 2011

Lumimi-Divne rozmýšľanie, ale bohužiaľ aj také sme.............

kawasaki17
17. júl 2011

ahojte
tak ja uz tu mjusim opät prispiet, lebo uz je po svokrinej milote a dobrote a celom tom podlizovani, minule sa pohadala s mm, takze teraz si svoje depresie a vsetky zle nalady vylieva na mne 😠 super, ze?
olizovat cumlik stale neprestala, aj ked jej to zakazdym pripominam, tak to robi este viac, takze vzdy ked ju vidim obliznut cumlik a da ho malemu do pusy jednoducho mu ho vyberiem oplachnem a az tak mu dam spet a tak aby to videla, nech sa zacne ucit hygiene na stare kolena, a to iste je aj s jedenim, maly vzdy ked niekoho vidi jest tak k nemu pribehne ze aj on chce a pritom poväcsine anoi hlad nema, tak moja mila svokruska mu vzdy nieco predhryzie a da do pusy!!!!! a minule ked som bola na zachode tak ho v obyvacke krmila hrachom! no co je vela to je vela. vzdy ked na chvilku odidem tak mu uz nieco do pusy pcha a on potom chudacik je taky plny az minule ho brusko bolelo a vrackal...
no a nete si fachci kazdy den a ani sa neopyta/lebo nie je jej/ ale ja ked si chcem prepnut na nejaky iny film ako je romantika tak mi to len ohundre skritizuje nafukne sa ako zaba a aj tak si prepne spät, som zvedava ci si budeme moct s mm dnes pozriet ten film so zralokmi 😒
ked navarim tak to neje, niekedy moje jedla, teraz uz nie, takze bud je o chlebe cely den alebo vstane o piatej rano aby cim skor navarila a nemusela som ja, potom to samozrejme v obchode pred vsetkymi tetkami ohundre aka som leniva...
no a tak teraz zijeme a to je len zlomok toho co robi, maleho mi stale kradne s narucia, ked pridu moje kamaratky na kavicku tak si ho ukradne nechce im ho dat a ani mne, lebo ze pri nej sa ma najlepsie....
och trocha som sa rozpisala, ale uz mam toho vsetkeho tak vyse hlavy, esteze zachvilu odchadzame ku rodicom na dovolenku 🙂

monika15
17. júl 2011

@kawasaki17

bleeeeeee na co su tie svokry coooo :((((((((((((((

lili_mia
17. júl 2011

@kawasaki17 čítala som o tom že ked má človek helicobaktera, či už priamo gastritídu, tak práve tým, že niečo oblizne a potom to strčí dieťaťu do úst, tak nakazí dieťa .. ak jej chceš dvihnúť tlak, skús jej to povedať 🙂