Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

timea7
21. apr 2016

@lenula57 preto sa k nemu chová ako k desaťročnému, lebo ju už dávno nestopol. Nech jej konečne ukáže, že je dospelý - vybaviť kópiu rodného listu, zaistiť svadbu, mamu na ňu pozvať, príde, príde, nepríde, nepôjde stade, vybavené. Ak nedvíha mobil, neotvára, poslať jej oznámenie, že ste sa zobrali. Ak s ňou nebývate, tak to ustojíte. Možno by som jej na mieste tvojho muža ešte napísala list, že si ju ako matku vážim a mám ju rada, ale za svojími životnými rozhodnutiami si stojím, beriem za ne zodpovednosť. Je mi ľúto, že sa správa tak, ako sa správa, no mňa tým vydierať nebude, dosiahne tým jediné, že naše vzťahy budú veľmi vlažné, alebo nijaké.
Čo má vlastne proti tebe? Pripadá mi ako z predminulého storočia....

lenula57
22. apr 2016

@timea7 svadba je uz vybavena a ona s tym nesuhlasi a zorganizovala stretnutie s nami a s mojimi rodicmi ze ci s tym suhlasia a tak..a nasi povedali ze ved su dospeli a rozhodli sa sami..tak potom zase zacala o inom ze sme mlady a ze nam to nevydrzi a ze ci som taka vydaja chtiva a zase to otocila proti mne aby jej synacik vysiel z toho ako super a ja ta svina ale s nou sa neoplati ani jadat to je taky clovek bez chrbtovej kosti ako sa hovori aby isla mojej mame rozkazovat ze ci si nemozme postavit za nasim domom a zeby aj ona nam chodila pomahat..lebo sme zatial v podnajme tak sa jej to nelubi ze to neni nase atd..a proti mne ma vsetko a ze este jej syna kazim ked sa ide dat pokrstit inou vierou ako je ona lenze ona ho nedala pokrstit ked bol babatko tak co tu ide riesit a ze je proti svadbe v kostele...a proti mne ma vsetko ked som bola mladsia som spravila chybu ktoru nelutujem ze mam svojho synceka a ze on sa o cudzuho pankharta starat nebude toto povedala suka svina prepacte ze to takto poviem a ze sa tam vyjadrujem ale inak sa to nedalo..a ja som jej povedala ze sa nemusite bat ja mam nasporene a budem sa onho starat len ja a on povedal ze je to jeho rozhodnutie takze on sa chce starat..

timea7
22. apr 2016

@lenula57 tvoja svokra je hotový poklad - len kopať a kopať.....

timea7
23. apr 2016

@lenula57 svadbu si urobte podľa seba, ani jediným slovom sa jej nezmieňujte čo a ako, keby vyzvedala, povedzte, že uvidí. Od nej sa odsťahujte čo najďalej, ak to nie je možné, ak bývate v jednom meste, tak si to nadstavte tak, že sa na návštevu ohlási, žiadne že dobehne hocikedy a bude sa do všetkého montovať. Takéto typy treba odstaviť hneď na začiatku - ja sa nepýtam na váš názor, ja vám to oznamujem. Držím palce.

zuzka2208
17. máj 2016

baby pridavam sa do tejto skupinky o svokrach , lebo tiez mam jednu uzasnu svokru 😠 s mojou svokrou sme si od zaciatku nejak extra nesadli proste nie je moja krvna skupina ale ze vobec 😖 do teraz som sa ju snazila nejak respektovat a nerobit v rodine dusno ale nie som si ista do kedy to vydrzim 🤐 tak pekne poporiadku s manzelom sme sa snazili o mimi skoro dva roky v novembri sa nam to konecne podarilo zial skoncilo to neuspesne 😒 svokrovci samozrejme o tom nevedeli 🤐 iba moji rodicia.Pred dvoma tyzdnami sme zistili ze sme opat v ocakavani 🙂 samozrejme po dlhej a narocnej ceste za // ciarkami sme to na jednej strane chceli povedat vsetkym a to hned ale na druhej strane sme opatrní tak sme sa rozhodli ze to povieme zatial len rodicom /obom/ a ked bude vsetko v poriadku tak to casom povieme aj ostatním samozrejme my budeme tí co oznámia túto velkú novinu / neviem ci to len ja tak beriem ale je to velka a citliva vec / no a moja svokra sa nahodou stretla s mm kamaratom aj jeho zenou a udajne sa akoze preriekla 😠 a poslala mm len sms so znenim: stretla som dotycneho a asi som sa prekecla . prepac. mama.No ja som myslela ze ma odvezu 😕 neviem ci su to tie tehu hormony ale strasne sa na nu hnevam a viem ze sa nepreriekla lebo ju uz natolko dobre poznam len som verila ze v takejto veci ked uz nie voci mne tak bude mat uctu aspon voci svojmu synovi a respektovat to ze si nezelame aby sa to posuvalo dalej kym sa my nerohodneme inak.beriem to velmi citlivo 😒 myslite ze som moc precitlivena ked ma to tak velmi nehnevalo?

stanka284
17. máj 2016

@zuzka2208 No moja mas to tak, ak raz niekomu daco povies musis s tym ratat, ze to pojde dalej. Tiez som nechcela aby dakto vedel, ze som tehotna stale som krvacala. Pocas jedneho razu co som lezala v nemocke v 15tt s hroziacim potratom. Dosla svokra s tym, ze nech si kupim kocik od jej kamosky vnuka cela natesena...ja som cele dni plakala, ze ci moje dieta prezije a ona chce urobit sluzbu kamoske, predavala 6 rocny kocik za 300€ no nekup to....inak o tom kociku som pocuvala asi do 6 mesiacov co bol syn na svete...nakoniec si od kamosky aspon postielku kupila za 20 mes. v nej 4x spal. Jednoducho musis mat v p**i lebo sa zblaznis :D :D :D Ver mi urcite sa aj tvoja mama prekecne aj moja sa...dalsia vec u dr. som sa pravidelne stretavala so zenou kolegu mojho mm. Aj inymi co ani netusis, ze vie kto si...ak ma Tvoje tehotenstvo dopadnut dobre dopadne...Samozrejme mali by ludia respektovat pravo matky oznzmit tuto spravu. No uprimne tomu na kom ti zalezi tomu to aj tak povies hned. Mame nejaku hviezdu v rodine co vsetko tajit tajit a cakala, ze vsetci budu mat prekvapenie, ze sa vydala a potom zas, ze je v piatom mesiaci....no dodnes netusim kto to co to je sesternica s 3 radu ci ako :D v zivote som ju nevidela noo fakt strasne som bola prekvapena ked mi prislo oznamenie. A ja som dva dni rozmyslala kyn mi mama cely rodokmrn nevysvetlila, ze kto to je :D Uzivaj si tehotenstvo a neries. Pockaj este co pride ked porodis :D

eludka
17. máj 2016

@lubinkam nafukujete obycajnu malichernost, nie je to nic zavazne na nenavistny komentar, mate 2 synov a pamatajte, ze aj vy raz budete svokra - teda ak ich nedate za fararov 😉

zuzka2208
17. máj 2016

@stanka284 dakujem velmi pekne za tvoj nazor 😉 mas pravdu urcite s tym ratam ze sa mozu aj moji rodicia prekecnut ved sme len ludia ale mna nahnevalo ten sposob akym nam to napisala a ked sme sa na to pytali ako sa vlastne s mm kamaratom dostala k tejto teme /chapem keby sa prekecla pred kamoskou/ pretoze nam to bolo nepochopitelne kedze sa s nimi ona nestretava a su o dost mladsi 😠 tak ma nahneval ten sposob ako nam to hovorila 😲 pretoze ked sa jedna o nu tak ju musime vsetci pocuvat a respektovat atd a kde je respekt voci nam a ked uz nie mne tak aspon synovi.Ale mas pravdu musim sa nad to povzniest lebo fakt ani len netusim co nas s nou caka ked tu bude babo 😒

kapurka270
24. jún 2016

Ja mam svokru 2 mesiace,vzdy z poradne k nej zajdem,poviem co nove, sama sa neopyta ako sa citim.Ked idem k nej,dam si obed radsej v meste,lebo ked pridem,vzdy lusti krizovky,sudoku,osemsmerovky,minule ze ak chcem urobi mi na obed prazenicu,tak tak.Najlepsi je jej prvorodeny syn,najlepsi,najsikovnejsi...zjedol vsetku mudrost sveta.Jej druhorodeny moj manzel ma aj vysoku skolu...ale ten prvy je majster sveta.

kapurka270
24. jún 2016

Ja som si povedala,ze budem dobra k nej.Ale v pripade nesuhlasu jej poviem svoj nazor a spravim tak,ako uznam za vhodne ja.

womankc
24. jún 2016

@salome51 to je strašné toľko zlosti a nenávisti ............ musí to byť pre vášho muža veľmi zložité , ešte aspoň, že dedo je v pohode a dobrý človek .

kapurka270
24. jún 2016

Moja svokra musi mat vsetko,co si zmysli.Este aj kabelku si kupila taku istu,ako ja.A furt riesi,ze netreba nove oblecenie pre babatko.A pritom som kupila len par veci novych,nakolko budem mat vacsinou vsetko od sestry.Este aj postielky riesi,ze na co novu...sak ona sa opyta v rodine.Muz jej povedal,ze mi si kupime.A na dovazok ze na co vanicku,ved ona kupala svoje deti vo vani!(Skoro pred 40 rokmi).Taktiez prebalovacia podlozka je blbost,ved predsa na stole.Hlavna vec,ze prvy syn mal pri prvom dietati vsetko novucke,lebo prve vnuca.Este sa napocuvam,ze co vsetko netreba.Ved nie je hlboky socializmus a to nakupujem s rozumom.A este komentare typu,ze co budem robit potom s tehotenskym oblecenim. A to som si kupila len jedny rifle,jednu suknu a jedny kratke nohavice.Ako keby to ona zo svojich platila.

timea7
24. jún 2016

@kapurka270 nevešaj jej nič na nos, čo ideš kupovať a máš po probléme. Kúpim, na jej reči nereagujem. Sa ti divím, že sa u nej zastavuješ z každej poradne, rozprávaš jej, čo je nové, ked ju to nezaujíma. Hodila by som raz za čas zdvorilostnú návštevu a vybavené.

kapurka270
25. jún 2016

Presne raz za 2 tyzdne a dovidenia

timea7
25. jún 2016

@kapurka270 nie je to pričasto? 😎 😎 😎 😎 😎 😎 Ja mám svokru úžasnú, nikdy sa do takýchto vecí nemontovala, ja by som jej to ani nedovolila, jej syn tiež nie. Ak by spustila, iba by sme jej pripomenuli, že jej to oznamujeme, na názor sa jej nepýtame.

oli18
25. jún 2016

Som svokra. Vaše svokry sú rovesníčky vašich mam, iste by ste o svojich mamách nepísali to, čo píšete o svokrách. Aj vaše mamy sú svokry a nepáčilo by sa vám, ak by boli takto posudzované. Ak medzi nevestami a svokrami nie sú ideálne vzťahy, treba to pripísať aj generačným rozdielom. Musíte sa navzájom tolerovať, lebo nie je nič horšie, ako keď nevesta /zať/ broja proti partnerovému rodičovi. My svokry to potom zle znášame a myslíme si, že naše dieťa si zle vybralo. Potom začneme brojiť my proti vám. A to už je vojna. Komu to treba?

kmkke
25. jún 2016

@eludka Musím reagovať, lebo @lubinkam je moja sestra 🙂 Ľubka sa na malichernosti snažila ukázať, že ak niekto chce, dodžube ťa aj za maličkosť, a kde nie je vôľa prijať nevestu takú aká je, môžeš nosiť aj zlaté dary každý deň, nepomôže ti to. (mimochodom jej svokra uprednostňuje len najstaršieho syna - má 5 synov, prvú nevestu - sú 4, prvú vnučku - dokopy má 9 vnúčat), býva na vedľajšej ulici, zájde raz za čas aby poriadne podrypla, chalani ju ani poriadne nepoznajú a po smrti jej manžela - sestrinho svokra (čo bol tatko s veľkým T - aj ja som ho tak volala 🙂 ) sa spíja už druhý rok do bezvedomia ☹

timea7
25. jún 2016

@oli18 do určitej miery máš pravdu. Ak sa mladé žieňa, ktoré nemá často ani dokončenú školu, nikdy nikde nepracovalo, nevie sa postarať ani o seba, nie to ešte o muža a o dieťa, nemá ani fuka našetrené, nasáčkuje sa k svokre a chce tam diktovať podmienky spolužitia, žiadna svokra z toho nie je happy. Tu ale väčšinou píšu mladé ženy o chorom zmýšľaní ich svokier, ktoré sa do všetkého montujú, stále mladých sledujú, vyberajú im zariadenie do bytu, lašujú v skriniach, premiestňujú nábytok....takéto správanie je hodne nad čiaru, nemyslíš? Ja som už vo veku, kedy by som teoreticky mohla byť svokrou, prakticky mi to ešte nehrozí, ale snažím sa pochopiť jednu aj druhú stranu. Už som tu viac krát písala o tom, že moja svokra je vzácnym človekom, ktorého si budem navždy vážiť. Ale ak by som mala svokru, ktorá by sa mi montovala do všetkého, huckala svojho syna, alebo deti proti mne, snažila by sa mi riadiť chod domácnosti, ja by som jej síce slušne, ale veľmi dôrazne dala najavo, kde sú hranice. Tiež by sa mi nepáčilo, keby moja mama chodila do bytu svojej nevesty, snažila sa jej vnucovať svoje "rozumy" , ohovárala ju kade tade a pod. Myslela by som si o nej svoje, aj keď by to bola moja mama a ako sa poznám, neostala by som ticho. Moja švagriná chodila s mojou mamou na dovolenky, s mojou svokrou sa navštevujeme napriek tomu, že som roky s jej synom rozvedená, ale to chce úctu a toleranciu nie len zo strany nevesty, ale aj svokry. Prečo by sa niekto mal správať arogantne, povýšenecky a ako k sopľavému decku len preto, že je o generáciu starší? Tu nejde o generačný rozdieľ, vyrastala som v dome, kde žili bez problémov tri generácie, tu ide o uvedomenie si toho, že mladá nezjedla všetku múdrosť sveta, že to, čo je na nete, nemusí byť vždy to najsprávnejšie a že občas neuškodí, si nejakú radu vypočuť a aspoň o nej porozmýšľať. Tiež na opačnej strane o uvedomenie si toho, že mladá neznamená zároveň hlúpa a že vek a skúsenosti nedávajú nikomu právo montovať sa inému do života a že je lepšie spýtať sa, či pomoc alebo radu mladí nepotrebujú, ako im ju vnucovať, alebo rozhodovať o nich bez nich, Takže úcta a tolerancia, ale z oboch strán.

kapurka270
25. jún 2016

Moja svokra si necha od nas platit 27 eur mesacne telku a internet.Lebo ja si mam mysliet,co chcem,ale on jej ma byt za co vdacny.!!!Myslim,ze kazde dieta je vdacne svojim rodicom za vela,za zivot,vychovu,podporu.Ale nechat si platit telku 3 mesiace beriem ale vyse roka...

timea7
25. jún 2016

@kmkke no pekne...presne to som chcela vo svojom príspevku povedať. Svokrám má byť tolerovaní absolútne všetko, lebo sú o generáciu staršie, nevesta bude vždy hlupaňa, len preto, že je mladá 😒 . Svokra nerozdáva lásku a záujem svojím deťom a vnúčatám rovnako, ale spätne to rovnako vyžaduje 😒

kapurka270
25. jún 2016

Dnes sme vybrali aj postielku.A minule,ze ona sa opyta v rodine,a ze svagrina ma starsiu postielku u rodicov,len tu treba celu obrusit,nalakovat...este ze jej manzel povedal,ze kym ju obrusi a nalakuje,tak sa nadrie.Ma pravdu

kapurka270
25. jún 2016

Ja si tiez myslim,ze je to vsetko o tolerancii,uct,respekte a vyjadreni a akceptovani nazorov.Ale ked niektore zeny,damy,svokry vedia predsa vsetko najlepsie,tak vtedy je to tazke vysvetlit,ze to co fungovalo pred par rokmi,dnes uz neplati.

lubkavargova1
25. jún 2016

@kapurka270 ked ze sa byva u rodicov a nie vo svojom tak by sa malo prispievat na domacnost...ci? preco by to mal tahat len jeden a dalsi si uzivat? Inak ta telka to bolo aj u nas ked byval brat so svojou zenou a nejako sa nemali odist...a to telka isla doslova 24 hodin v kuse u nich v izbe..ci den ci vecer a to cely vecer aj ked sa spalo, tak telka isla..no sorry, ale ucet sa vysplhal celkom pekne a slusne...ked zakrocil moj otec, ze teda surovo rozpocital najom, sluzby na kazdu hlavu tak sa odrazu velmi rychlo naslo riesenie pre brata a rychlo sa kupil dom..zaujimave...dovtedy nic a potom sa dalo 😀

kapurka270
25. jún 2016

lubkavargova od kapurky: ved svokra so svokrom byva sama a aj my osobitne 12 km od nich.Ale jej to tak vyhovuje,sak 27 eur je fajn.Vies,keby nemali z coho.Ale obaja dochodky spolu vyse 1 100 eur.A my splacame hypoteku,setrime.Mna mamina naucila dobre hospodarit,nekupujem sprostosti,ale rozmyslim si,ci to potrebujem.Ale svokra,co jej streli do hlavy,kupi...

kapurka270
25. jún 2016

A to som PN na rizikovom.

andrejka2424
25. jún 2016

@kapurka270 ver,že zas tak vás nezdierajú. Môj muž 8 rokov platil úver za rodičovský dom,ktorý mal ostať jemu-dokopy cez 22 tis. eur a nakoniec sme aj tak odtiaľ odišli-neželali si altánok na svojom pozemku(v tom čase už viac než rok nebývali v tom dome,lebo vlastnia ďalší) ... a teraz si žijeme vo svojom, splácanie a min. 12 rokov,ale pocit slobody na nezaplatenie. A môj muž flegmatik tam chodí sem tam na návštevy,hrajú divadlo,akoby sa nič nestalo a dobre. Ja už s nimi neudržiavam žiadne kontakty. Som šťastná,že aspoň ja mám normálnu a prajnú rodinu a oni sú už pre mňa mrtvi. Vieš,keď bývaš so svokrovcami bu´d sa musíš prispôsobiť,alebo čím rýchlejšie odísť.

lubkavargova1
25. jún 2016

@kapurka270 taaak to je potom ina story...z ste mimo a tak sa plati...a to, ze preco???

kapurka270
25. jún 2016

Lebo je 2 rocna viazanost na zmluvu.Manzel ze v septembri im povie,aby si to zacali platit.No ak nie,tak budeme do juna 2017 a potom sa zmluva prehodi na telku na svokrovcov.Som zvedava,ci im potom bude vyhovovat takyto poplatok alebo si vyberu inu kombinaciu.No nech si tie peniaze uzije.

oli18
25. jún 2016

@timea7 Pekne a pravdivo si to napísala, ja som len tak pár vetami, nechcela som to rozvádzať, lebo mnohé by to odo mňa ako svokry a rovesníčky ich svokier ani neprijali. Dlho som tvrdila, že ja svoje dospelé dcéry ešte vo všetkom preskočím, ale ako im pribudli deti, už to netvrdím. Vidím, že sú schopné a šikovné, všetko zvládajú a teraz vidím moju výchovu. Povedala som im , že konečne sa presviedčajú na vlastnej koži, že deti sa ťažko vychovávajú a ani ony sa "nevyskytli" osemnásťročné. Niekedy sa s manželom smejeme, keď si spomenieme, ako jeho mama nám chcela kúpiť do našej novomanželskej spálne písací stolík pre muža, hoci dnes je to normálne, mať v spálni kútik s počítačom. Písal sa rok 1980 a počítače neboli. Manžel nemal ani takú prácu, aby ho potreboval. Pri tejto spomienke sa radšej zháčime a nevnucujeme dcéram /nie zaťom🙂/ naše predstavy, hoci sa nie vždy dá.

risicka
26. jún 2016

@timea7 tiež vo všetkom súhlasím čo si napísala. Vzájomná úcta a tolerancia by mala byť na obidvoch stranách. Ja som vzdelaná,samostatná žena, ktorá nie je závislá na nikoho majetku a peniazoch. Bývame v mužovom dome, kde som aj ja investovala. A čoho sa mi dostalo od svokry? Správala sa ku mne ako k nesvojprávnej sopľani, lozila mi po dome s odôvodnením, že ona ten dom stavala... sama ho naozaj nepostavila... postavila ho nebohý otec môjho muža so svojim bratom.... ohovárala ma, že idem doniesť jej syna o majetok, bojí sa ma, lebo že ju zbijem. Potom som išla zbiť jej syna, neviem sa správať a pod. ..ona si k nám prišla bez zaklopania... a iné pikošky. Určila som zdravé hranice spolužitia a už je zle... pritom som tej žene, lebo inak ju už ani nazvať neviem nestála za jedno pozvanie ku nej domov a to bývame pár metrov od seba.... ona sa však vedela pozvať aj sama.... Každý prípad treba brať individuálne a brať ohľad na žienky, ktoré si naozaj "užili" svoje.