Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

maminuska
28. sep 2012

@isaia hlboko ta obdivujem za tvoju trpezlivost , u mna by už triesky lietali čo by preletela cez zavreté dvere. Ja znesiem veľa, bohužiaľ ked sa naštvem a príde tá povestná kvapka tak potom som ako uragán , kto mi vstupi do cesty tak má smolu.

wieruss
28. sep 2012

@isaia teraz vyzniem ako ta zla ... Ale mozes si za to sama ... Zamknem sa, neotvorim, nie som doma, DOVIDENIA !! Nieco sa ti nepaci draha svokra? Tam su dvere, tu som pani JA ! Kricat na mna v mojom vlastnom byte ? Bud sklapni alebo tam su dvere... Atd.
Nenechaj so sebou zametat!! Pekne sa nadychni, 100krat si nahlas zopakuj, ze si silna zena (podvedomie je fajna vec) a vypluj na ni vsetko co ti lezi na srdci 😉 posielam kopec energie nech to zvladnes

zlatica36
28. sep 2012

@wieruss suhlas!!! pijavica jedna...

wieruss
28. sep 2012

@zlatica36 ved preboha toto hranici s psychickym terorom a obtazovanim ... Ja by som zabijala, lenze oni tie svokry maju asi senzor na to, ze kolko si toho mozu dovolit 😠 Ta moja to narovinu nevie, hra hru na "chudatko" a normalne som prekvapena kolko ludi aj jej blizkych jej to zere 😅 A pokusy na zalovanie mojej mame trvali az kym som jej to nepovedala po poslednom incidente, ze nech nezabudne nazalovat mojej mame, tak s nami uz nesla ani s malym von , lebo ji "bolela hlava" 😀

zlatica36
29. sep 2012

@wieruss ach,pravdu mas... s tym senzorom...no mojej sa ten senzor tak pokazil,ze sme museli odist ... teraz som od nej 2000 km a mam pokoj... 🙂

katuska268
29. sep 2012

Mňa raz z mojich svokrovcov porazí,oni ma privedú do hrobu,stale ma za niečo buzerujú a stresujú ma ,a som dosť vážne chorá a stresy mi nerobia dobrea depresie mám z toho,lekár mi zakázal sa strresovať,ale im je to ukradnuté,už dalej nevládzem,a manžel sa nechce odsťahovať to je na tom najhoršie...

pavlala
29. sep 2012

ja ked toto citam, tak si vzdy predstavujem, ze taketo reci ma o nas moja svagrina, bratova zena. Ja zijem vo svojom byte, nie u rodicov, ani nie v rovnako meste. S rodicmi mam dobry vztah, casto k nim chodievam, aj im pomoct aj kvoli detom, aby si uzili starkych. Moj brat sa ozenil s dievcinou a po svadbe sa nastahovala k nasim. Moji rodicia im pripravili komplet byt, maju samostany oddeleny vchod, o vsetko sa staraju nasi, o drevo na kurenie, o zahradu..., platia napolovicu energie, ale vsetky ine vydavky, napr el branu, fasadu, hnoj do zahrady, stavbu pristresku to vsetko platia vylucne rodicia. V zahrade robia hlavne nasi, mlada si ide akurat natrhat hotove, o vareni ani nehovorim. Ja som im tiez pomohla s nejakymi vecami. A za to maju moji rodicia doma odutu hubu, ktora ich sa naduva ked si moje deti dovolia na zahrade trochu zahulakat, alebo ked silnejsie buchneme dvarami. Mama len chcela, ze ked niekam idu, mimo dom, tak nech jej len dole povedia, aby vedela, ze nikto nebude doma, aby sa mohla zamknut, no to bol strasny problem, ze ona sa hlasit teda nebude......ked jej mama nieco poradi s dietatom, maju vyse polrocneho chlapca, tak sa ona naduje, ze ona vie, ze jej nema nic hovorit.Ona je mlada, 24 rokov, v zivote nikde nerobila, brat sa nemuseli, nebola tehotna. Namiesto toho, aby bola rada, ze nie su zadlzeni, ze si nemuseli brat hypoteku a byvat v panelaku, alebo stavat dom, aby boli radi, ze maju nizke naklady a deda po ruke, co im vsetko urobi, tak nie su vdacni, hlavne ona. Ved ich nikto nenutil, aby u nasich byvali, sami sa tak rozhodli, rodicia im to iba ponukli. Mohli byvat niekde v podnajme a setrit.....aj mne rodicia ponukali, aby som sa k nim nastahovala, ja som si radsej zobrala hypoteku, mam plne mesacne naklady na energie, internet a vsetko si musim kupovat sama, nikto mi nedopestuje na zahrade. Obcas mi nasi daku nieco, nejaku zeleninu, alebo med, ale minimalne...tak ked si obcas citam vase prispevky, len si predstavim moju svagrinu, jak tu vypisuje podobne prihody ako vy: babky chcela malehochytit na ruky!!!! babky mi povedala, ze mu da cajik!!!, alebo babka mi chcela maleho pobozkat!!! nedam jej ho!!!! a podobne. Uznavam, ze niektore svokry mozu byt riadne bosorky, ale potom naco byvate u nich? Nutil vas niekto? Kolko vam babka pomaha s detmi? Kolko usetrite byvanim u nej? Ze si mozete nypriklad len tak vybehnut a nechat je deti, ked potrebujete. Ked toto citam, len sa pytam, naco teda byvate u svokrovcov? Nuti vas niekto s pistolou pri hlave? A ked tam uz teda som, ked ma prijali do vlastneho domu, tak sa budem sakra snazit, aby som ani najmenej nemala pripomienky a by som zapadla do rodiny. Ja mam so svojou svokrou dobry vztah, nikdy som u nej nebyvala, nikdy som od nej nic nechcela, nikdy mi nevarovala deti, rada si k nej zajdem na navstevu, lebo ona uz skoro vobec nikam nechodi, ma cukrovku a amputovanu nohu. Zit by som s nou dennodenne nechcela ale to ani s mojimi vlastnymi rodicmi.Aj ked ich milujem obidvoch

mihouk
29. sep 2012

@pavlala No ja nebyvam so svokrou a nikdy som ani nebyvala, dokonca ked som zacala s mojim mm chodit uz som byvala 1600km od nej, nikdy som od nej nic nechcela a ani necakala, nikdy som nepotrebovala aby mi varovala deti. Proste sme si nesadli a ani nesadneme. Vzdy som ju respektovala ako matku mojho mm, spravam sa k nej s respektom, neutocim na nu, samozrejme ked sa mi nieco nepaci (hlavne co sa tyka mojich deti, ked ide o mna tak to viem prekusnut), tak jej to s citom poviem. No a co z toho mam, ohovara ma kade chodi, lebo do oci mi to nepovie ani nahodou. Ona je doslova zly clovek vo vnutri.
Nehovorim ze toto je pripad tvojej mamy, len som ti chcela povedat, ze nie kazda z nas nema rada svokru kvoli ponorkovej chorobe, kazda mame svoj pribeh, ako ty mas ten svoj.
Ozaj ked som ta citala, tak ma napadlo, preco si si teda vybrala byvat inde a nie s rodicmi???? Tiez si sa bala ponorky??? Neber to ako utok na teba, nemam zaujem sa hadat, len ma to zaujima. Pekny dnik 🙂

molly21
29. sep 2012

@pavlala 😀 a nie je ta tvoja svagrina aj moja svagrina? 😀 😀

pavlala
29. sep 2012

@mihouk jasne, ja beriem, ze su aj ine pripady, rozne pripady, len neviem dobre spracovat ked niekto nadava na svokru a zaroven vyuziva jej strechu nad hlavou a pohostinnost 😉 Ja som uz od strednej skoly byvala bez rodicov na private, na VS internate, potom som dlhsie zila a pracovala v hlavnom meste a tam som mala byt.a nakoniec ked som sa vratila do rodneho okresu, tak som predala bratislavsky a kupila si tu svoj byt. Este splacam samozrejme, ale uz to nie je take hrozne, ta dlzna suma 😉 aj ja musim vybudovat nieco pre svoje deti. Priznam sa, ze si neviem predstavit kazdodenny zivot s nasimi v jednom dome, ked si to tak vezmem, nikto z nasej rodiny nebyva s rodicmi, ani nikdy nebyval a to mam na mysli mojich bratrancov, sesternice....vacsinou bol scenar podobny: VS, internat, a potom sa uz vsetci defin odstahovali

mihouk
29. sep 2012

@pavlala Je len skoda, ze s tym byvanim je to teraz take o drzku, o co by bol zivot krasnejsi. Ja som bola teraz doma s detmi na 2 tyzdne a poviem ti, uzila som si, ale stacilo 😝 😝 😝

luceritos
30. sep 2012

@pavlala prepac ale preco by mali financovat tvojim fotrovcom el.branu,fasadu .pristresok a hnoj do zahrady????my sme byvali u priatelovych rodicov 10mes.a staciloooo.im vadilo kolko sa umyvame,ako casto,kolko periem,kukala mi do smeti co som vyvyhodila,do chladnicky co sme si nakupili.kedy a kolkej vysavam ci robim poriadok,vadilo im ze chodim na korculiach pritom mam 33,vtedy 31r.ze som uz stara,vadilo ze chodim z obchodu z 3 taskami a nejdeme autom co obchod je 5 min.od domu,priatelove monterky som nemohla prat v pracke ale vyvarat na sporaku.....myslis ze je normalna??????????????snazila som sa im pomahat ale ja im okolo riti skakat nebudem....ja tu mam 2 deti.a ja niesom povinna im robit sluzku.za cely cas co sme tam byvali ona mozno kupelnu umyla 2x.vo februari ked mrzlo ma nechala umyvat okna.

zlatica36
30. sep 2012

@pavlala v podstate s tebou suhlasim 🙂
su dobre a zle svokry...a su dobre a zle nevesty...
.ale su pripady,ked mladi so svokrovcami ani nebyvaju a ked by sa aj nevesta,ci zat rozliali od dobroty nikdy ich radi mat nebudu a budu len rypat a rypat.... moj pripad... este dokonca aj mm rodina sa postavila na moju stranu,vsetci boli proti svokre a nepomohlo to.... pomohlo az odstahovanie zo slovenska,aby bol pokoj....

hannja
5. okt 2012

ufff ja som svokra.....neviem aká... dúfam že sa naša mladá nehnevá že občas idem služobne tam kde bývajú a nezastavím sa je mi to trápne neohlásene čo ked..... malého stravuje inak ako ja moje deti....ale rozmýšľam ešte sme sa kvoli tomu nesekli, jediné čo mi otvorene vyčíta a má pravdu- že fajčím- vonku na dvore- a ked dofajčím a idem dnu a dám malému pusu na ruku tak malý smrdí......za fajčenie sa naozaj veľmi hanbím ale mám kvantum stresov a namýšľam si že cigaretka helfne..... robím všetko aby som sa nesprávala ako moja svokra a aby som nebola ako moja matka..... 😠
S rodičmi jednými či druhými to mate ťažké, sme presedčené že to vieme dobre a lezieme tým na nervy.... sme presvedčené že malý je slabo oblečený alebo je veľmi naobliekaný ..... neviem aká som svokra naozaj ale moja nevesta je prefektná mamina ked ju sledujem ako úžasne chápe malého podľa toho ako sa správa..... ja som taká nebola....ale jej to nepovedzte nech to ostane medzi nami.... 🤐

suem
5. okt 2012

@pavlala Ty si to teraz zliznes. :-P Svokry a svagrine su vacsinou zle, nevesty vzdy super :-P

vendulka80
5. okt 2012

@pavlala Vidis, ako pises, nikdy si nebyvala s rodicmi alebo so svokrovcami. No ja by som tiez nikdy nebyvala so svojou mamou ale akosi som sa "osprostela" a v tom case som ani nemala na vyber. Muz chodil na tyzdnovky a stavat dom bola utopia, muz potom zase nechcel ist do bytu. Tak sme si prerobili podkrovie.
Lenze nie je dna, aby som si nezelala ist do svojho, kde zavrem dvere a je mi jedno, ci je na dvore trosku listia alebo nedajboze lopta.Jasne ze by som to pozametala ale vtedy, ked si urobim dolezitejsie veci a nie vtedy, ked pride mama a zacne nariekat, ze tu nikto nic nerobi a nie som schopna ani pozametat dvor.
Ja som nasim velmi vdacna za vsetko co pre nas robia ale tiez to ma svoje hranice a navyse mojej mame nerobi problem zdrbat ma ako sitoru, ze som niekoho nepozdravila, lebo ma budu ohovarat. A tak sa cely moj zivot kruti len okolo toho, aby som bola dokonala, ved nas poohovaraju ☹ A to mam preboha pomaly 30 rokov.
Mam taky pocit, ze ona potrebuje aby bol niekto na nej zavisly a ma velke sklony k citovemu vydieraniu. Tiez frflem, ked sa opyta kde sme boli, co sme kupili, na co sme tam boli a nechodte tam a pod. Ked som bola na materskej, nebolo dna aby som nevarila a varila som aj pre nasich, vsak sme v jednom dome. To iste bolo aj s upratovanim vzdy som upratala aj im a to som sa stihala ucit a postarat sa o malu.
Takze snazim sa to aspon takto odplacat ale problem nastal teraz, ked uz robim, lebo nie vzdy sa stihne upratat a pod. Manzel robi v zahranici a ked pride domov tak mam pocit, ze mama na nom hlada len chyby, bozechran aby niekde polozil kladivo alebo klinec a hned to nespratal.
Bolo by to nadlho ale necudujem sa tvojej svagrinej, ze nechce investovat do okolia domu a pod. Moj muz vrazil do nasho domu vsetky svoje prachy a to sme este neboli zobrati a potom sme prerabali za spolocne korunky. A ked mi zacne nanho nadavat tak vzdy podotkne, ze prisiel s holu ritu (pardon za vyraz) A dom nie je nas a ako poznam mamu, ani nikdy nebude. Prepacte, ze som sa rozkecala 😉

mihouk
5. okt 2012

@hannja Znies ako dobra svokra, hlavnu vec co robis najsuper, je ze respektujes svoju nevestu ako, manzelku a matku. Co ja by som dala, keby toto ta moja pochopila. Ako matka si u mna neskrtne, lebo ja sa jej nepytam na rady, raz som sa s nou rozpravala na temu vychova a hadala som sa s mm este tyzden na hovadine, lebo som nechcela robit ako ona povedala. A ako manzelku svojho syna ma neprijala asi nikdy, takze momentalne sa rozpravame iba ked sa vidime, nevolame si a konecne nastala ta doba, ze si zacina uvedomovat, ze chyba nie je iba na mojej strane.
S tou cigaretkou ma tvoja nevesta pravdu, ale moj mm tiez fajci a ked pride z vonku, tak si poriadne umyje ruky, kvalitnym mydlom, lebo potom ruky az tak nesmrdia. Moji svokrovci si napriklad neumyvaju ruky ked pridu z vonku (myslim obchod, lekar a pod), to im musim povedat, ze uterak je v kupelni, tak si kludne mozu umyt ruky. Toto vazne neznasam, spinave ruka chytat deti alebo jest. 😝 😝 😝

hannja
5. okt 2012

@vendulka80 verím Ti že je to ťažké, a som mala šťastie že som pol roka po svadbe mohla od našich odísť a za to som bola vydedená citovo aj majetkovo....Tiež som musela robiť aby druhí nás neohovárali, musela som po škole si odpracovať vysokú lebo som ic vraj zruinovala....ked som sa na čokolvek ohlásila matka mi povedala či mi má ukázať slovníček a ked zomrela jediné dedičstvo čo som od ocka dostala bol ten slovníček, všetko sestra..... a skončilo to tak že ocko dokonal u mna najhoršie tri mesiace mojho života platila som mu ošetroateľku , spala som dve hodiny v noci.....a teraz to je tak že sestra sa so mnou nebaví le bo som ju vraj okradla....a ja mám svoj pokoj ktorý mi synovia pravidelne naburavajú- ale to je vedľajšie. najdoležitejšie rozhodnutie a správne bolo odísť od rodičov a neísť ku svokrovcom, bolo to ťažké, privyrábala som si šitím pletením , chovala som psov-patrila som ku množiteľom, nežila som iba drela ale nikto mi už nikdy v živote nepovie toto máš vdaka mne a n emusím pred nikým hrať divadlo. áno nemám majetky a všetko čo som mala som dala mojim synom, ak to nevyužili vo svoj prospech ich problém ...a to že ste investovali nemalé rostriedky- dúfam že bloky s nákupov materiálu a prác a nejaké foto pred a po máš - je to sprosté ale ak sa niečo udeje ver že bude dediť ktokolvek iný......a prečo? veľkú chybu si urobila ak si investovala že si sa hned nedohodla na nejakom podieli z domu- moj mladší chce bývať s mladou u nás že si to prestavajú- ako by bolo fajn mať tu mladých ľudí ale ja mám dvoch synov a tomu druhému čo dám?
no rozkecala som sa o všeličom- každý si svoj kríž nesie( a verte že mi zase slzy tečú- s tým sa nedá vyrovnať) ale naučte chrániť si samé seba. Svokra alebo mama ma sprdne tak jej povviem toto je moja rod. ja rozhodujem a hotovo! verte aj my s nevestičkou veľakrát máme totalne odlišné názory aj si vbehneme trošku do vlasov ale nevesta je tvrdohlavá ako ja a čo je suuuuuuuuuuuuuuper že ked zistí že mi povedala niečo čím mi ublížila príde objíme ma a povie pprepáč- za to ju milujem a ja sa snažím urobiť tiež tak medzitým sme ofučané..... ale to prejde. ked dáte hlavu dole a budete sa furt prisposobovať tak si budú k vám dovolovať! to platí ako v súkromí tak aj v práci a výraz len aby dobre bolo neplatí musí byť zle aby bolo potom dobre.
babulky radšej končím už tu bulím ked som si spomenula na mojich rodičov 😒

molly21
5. okt 2012

@hannja krasa 🙂

chados
5. okt 2012

ja mam svokru,ktora je az za oceanom a vsetko vie a vidi cez okruh svojej rodiny,ktora byva tu.od kedy je mala na svete nic dobre som nespravila,ona by vsetko inak robila aj muz je pri nej siel zarobit peniaze ale vsetko je horsie a komplikovanejsie ja sa ozvat k nicomu nemozem potom som ja ta zla ze preco sa ja staram....myslim vseobecne a co sa tyka malej och jaj niekedy mi to pripada tak ze si mam pytat povolenie ci to mozem spravit,ale iny mi mozu do vsetkeho zasahovat a ked sa ozvem je zle nedobre .ja osobne nemam dobre skusenosti so svokrou a to malu nazivo este nevidela a je problem a bojim sa toho az raz domov pridu a bohuzial moj partner je viac na jej strane ako na mojej co ma boli viac ako to co ona hovori

nikol156
5. okt 2012

Ahojte, nedá sa mi to tu neprispieť. Patrím medzi tie, ktoré majú tiež ´úžašnú´svokru a ako gratis mám aj takú švagrinú. ☹ Nikdy ma nemali radi, no zo začiatku sa tvárili, že ma majú. Bolo to preto, aby som sa im zdôverila a potom ma mohli pred celou dedinou ohovárať. Hneď ako som sa dala dokopy s mojim MM ma overili, či som normálnej rodiny a čo sú moji rodičia zač. To som sa dozvedela len po dlhom čase. Stále chceli, aby sa jej syn-brat dal dokopy so svojou bývalou, lebo ju poznali odmalička a mali ju veľmi radi a ja som sa mohla aj na hlavu postaviť, nikdy sa k nej nemôžem ani len priblížiť, veď ona bola podľa nich dokonalá, len zabudli na to, že ona podviedla môjho MM a preto sa rozišli a už vôbec ju nemiloval. Keď som skončila strednú, po dlhom presviečaní sme napokon nasťahovali k nim. Ich pretvarky ako ma majú radi sa rýchlo pominuli. Bola som stále len ja tá zlá, veď nikdy im nepomáham, nerobím to čo oni chcú atď. Opak bol však pravdou.
Najhoršie bolo s nimi, keď som zostala tehotná. Moja švagriná skoro omodrela, keď sme im to oznámili, videla som ako gúľa očami a nasilu sa usmiala. Hrozne závidela, že sa nám to podarilo na prvý krát a ona so svojim priateľom sa pokúšali roky a nič. My sme zato nemohli a predsa nám robila počas celého môjho tehotenstva hrozné veci. Až mi je do plaču, keď si spomeniem na to obdobie. ☹
Potom svokra skoro odpadla, že jej syn ma chce zobrať, že vraj načo??????? Nemyslím si, že by to bola jej vec....
O mojej švagrinej sa radšej nevyjadrujem aké somariny zatrepala okolo našej svadby.
Dlho sme u nich nezohriali, hneď ako sa nám narodil synček, krátko po svadbe sme sa odsťahovali od nich. To som vydržala s nimi niečo viac ako rok. Svokra dostala záchvat plaču, pretože odvediem jej synáčika od nej, veď čo bude ona robiť bez neho. Za mojim chrbtom vykričala na mňa hrozné veci, čo si myslím, že som si to nezaslúžila. Nikdy som jej neprotirečila a pokúšala som robiť všetko tak ako oni chceli, mienkou, že ja som tá cudzia, kt. prišla do ich domu a mám sa im prispôsobiť. Predsa som bola ja tá zlá.... ☹
Teraz bývame od nich 10 min. cestou s autom a predsa nie je to dosť. Skoro každý deň volá buď jedna alebo druhá, aby mali info o nás. Môj MM stojí 100% pri mne a vie aj on aké sú.... Keď sme sa dali dokopy to on ma varoval pred nimi, aby som si dávala pozor, no boli také dotieravé a prešíbané, že som im naletela. Moja chyba... 😖
Svokra vôbec nemá dobrý vzťah s mojim synčekom. Myslí si, že keď mu nakúpi blbosti (doslova), bude ju ho mať rád. Vôbec sa jemu nevenuje a obviňuje ma z toho, že som to ja na vine. Preboha tak nech nesedí na šunkách a nech sa mu aspoň prihovorí!!!!! Furt len do neho hučí aj keď sa pekne hrá. Má hrozne iritujúci hlas, kt. ma desí a vidím aj na mojom synčekovi, že aj jeho, predsa kričí do jeho ucha. Nech je hocijaká zlá bosorka moja svokra, nikdy som pred mojim synčekom nepovedala nič zlé na jeho babku a už vôbec som ho nevychovávala proti nej. Krátko po mojom pôrode otehotnela aj moja švagriná. Jej sa narodila dcérka - moja krstná dcérka, moja svokra ju nadovšetko miluje a úplne inak sa správa k nej ako môjmu synčeku. 😢
S tým už nič nenarobím..... ☹ Len som sa chcela trošku vypísať zo mňa ten hnev a zúfalstvo, čo vyžarujú ku mne tie bosorky. Možno to bude niekedy aj lepšie, no neviem si predstaviť, že kedy.... 😒

alenka6
8. okt 2012

ahojte, no ja mám pocit že mám svokry dve. Mám švagrinú ktorej najlepšia kamarátka je jej mama. Sú ako jedna ruka. Moju dcéru majú veľmi radi ale sú na ňu obe dosť nafixované, správajú sa až majetnícky. Švagriná je tak v strednom veku, je pekná, celkom v pohode až na to že nemá muža, priateľa, deti, hovorí že nechce ani muža ani deti , nemá kamarátky, nemá vôbec žiadny osobný život. Chodí len do práce, do obchodu a domov. Nikam nechodí, s nikým sa nestretáva je len doma, tak sa montuje do mojej rodiny. Svokra ju v tom podporuje lebo je jej ľúto že jej dcéra nemá ani nebude mať deti a preto jej moju malú hrozne vnucuje. Len švagriná jej môže kupovať najviac a najlepšie darčeky, len švagriná ju môže varovať, hrať sa s ňou, keď som u nich akoby som ani neexistovala. Len ona aby sa jej venovala,trávila s nou každý kúsok času. akoby svokra chcela aby dcéra mala najradšej len švagrinú. Niekedy mám pocit že z nej chce urobiť jej matku. Mňe to samozrejme ako matke ubližuje. Akoby neexistovala ani moja rodina, raz som dala dcéru varovať mojej sestre a obe sa oduli.. Ešte mi aj svokra povedala že ak k nim nechcem chodiť každý deň, tak nemusím len mám doviesť dcéru.....Neviem čo mám urobiť, mám totiž možnosť ísť skorej do práce. Keď bude mať malá tak 2 a pol roka. Varovať by musela u svokry. Moc sa mi to nepáči lebo ju aj hrozne rozmaznávajú. Ak to odmietnem nemusím dostať ďalšiu šancu. Keď mi skončí materská nemám sa do akej práce vrátiť.

kkristin
8. okt 2012

@alenka6 popravde ja by som to nezniesla mama si ty a nikto nemá právo sa zduvat keď sa rozhodnes dať dieťa na varovanie inému .... to by som im hned razne povedala deti sú veľmi ovplyvnitelne a preto by som veľmi citlivo sa rozhodovala či ísť do práce
Osobne by som nechcela aby moje dieťa bolo každý deň so svokrou a o to viac keď by som cítila že sa mi snažia dieťa citovo ukradnúť

molly21
8. okt 2012

@alenka6 suhlasim s @kkristin . Je az zarazajuce ze niekto toto dokaze ale je to pravda. Ja som to zazila na vlastnej kozi kedze mam o 15 rokov mladsieho bratranca. Mame sa velmi radi ale nemozme sa velmi stykat presne kvoli tomu ze sa niekomu nepacilo ze je drobec na mna nafixovany viac ako na druhu sesternicu. Cize musi travit cas tam....
uprimne by som mozno malu dala do skolky a co najblizsie pri praci 🙂

alenka6
8. okt 2012

@kkristin
@molly21 práve to je ten najväčší problém. Oni si to asi ani neuvedomujú že sa tak správajú. Na jednej strane viem že o malú by bolo postarané dobre ale tá predstava že by tam bola každý deň., a nakoniec by ani nehccela ísť domov..... Škôlku mám blízko ale berú až od 3 rokov, skôr nie, aj to dúfam že bude voľná. Takže by bola u svokrovcov nejakého pol roka., než by bola tá škôlka. Tá práca je len ráno,a tam kde bývam, varovanie by bolo doobeda, cez obed malá spáva. Takže by som s nou bola poobede a cez noc. Predtým som pracovala na zmeny, ako môj muž, takže preto sa neviem rozhodnúť či to zobrať alebo nie. Nemôžem zostať doma bez práce , len s mužoveho platu by to nešlo ale nechcem robiť ani na zmeny alebo celý deň, lebo to by bolo s malou ešte horšie. Bola by v škôlke a možno by musela byť s niekým ešte aj potom. S mužom by sme sa tiež videli len cez víkendy..Fakt neviem.

kkristin
8. okt 2012

@alenka6 no máš to ťažké rozhodnutie ale myslím si že v prvom rade je to o tom aby si si svokru aj svagrinu posadila a povedala im všetko a prísne a nekompromisne aby nemali šancu vyjednávať a inak malú mat nebudú vobec

zlatica36
8. okt 2012

@alenka6 suhlasim s
@kkristin ,a vlastne zo vsetkymi babami co reagovali na tvoj prispevok.rozhovor by tam mal cim skor prebehnut a hlavne by tam mal byt aj tvoj manzel.len by ma zaujimalo ako sa k tomu ich postoju stavia on... ale ja by som toto urcite nezniesla... najprv slusne by som im povedala,co si neprajem,ale keby mi povedala,ze ja tam nemusim chodit kazdy den,staci ,ked malu donesiem...tak toto by bol koniec,! ked nechcu mna ,nebudu mat u seba ani malu.... neodpustila by som si este jednu vetu,ze ked chce mat svagrina zivu "hracku" nech si zaobstara vlastnu....lebo ,nehnevaj sa na mna,ale mne to tak pripada,ako keby si nou vyplnala volny cas a uspokojovala na nej svoje materinske pudy... toto nie je prirodzena laska tety k neteri... ja mam neterky 5,milujem ich,ale v prvom rade maju mamu! ..toto co oni praktizuju,je opicia laska, a ta malej viac skodi ako prospieva...
a radsej si zaplat opatrovatelku ako keby si malu mala davat k nim. a opatrovatelke zakaz s malou chodit k nim,alebo ich vpustit do domu ,ked ty budes v robote, vela sily a stastia ti prajem

alenka6
9. okt 2012

@zlatica36 pár krát sme sa s mužom pohádali kôli svokre a švagrinej ale toto som ako dôvod nikdy neuviedla. Tak som mu to teda dneska povedala. Že ma nerešpektujú ako mamu, že z malej robia švagrinej dcéru a všetko.......a povedala som že nechcem aby spolu trávili toľko času, aby s nami všade chodila a pod... Reagoval ako som čakala. Pokojne a že to tak nemám brať že oni ju majú radi...Ale nakoniec uznal že ju chcú mať stále a pre seba a že som mu to mohla povedať aj skôr. To som veru mohla lebo teraz sa cítim akosi pokojnejšie. Tak som sama zvedavá ako to pôjde ďalej.

pavlala
9. okt 2012

@alenka6 ja v tejto teme citam dva typy prispevkov o spravani svokry: bud maju vnuca rady a venuju sa mu, chceli by ho pestovat a starat sa on, alebo si ho nevsimaju a nevaruju ho. V kazdom pripade je to posudzovane negativne a dotycne svokry su odsudeniahodne,,,,,bud rada, ze svokra a svagrina tvoju malicku miluju, ze k nej maju dobry vztah a venuju sa jej. Neboj sa toho, ze nebude chciet ist domov, deti vedia, kam patria 😉 😉 Moj chlapec je tiez u nasich vereny peceny, aj tam tak raz do tyzdna spi v noci, ma tam vsetko, na co si len spomenie, ale domov je domov, vzdy sa vypyta domov po tom jednom dni. A dovolim si tvrdit, ze u stakych ma ovela pestrejsi program ako doma, beru ho vsade, po vselijakych aktivitach a vidim, ze vzdy sa maly tesi domov. 😉

molly21
10. okt 2012

@pavlala Pavli ja si myslim, ze keby bol ten vztah len takyto urcite by to tu nerozoberala...