Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lerinka
27. nov 2012

@mukiii007 tak to by ma naštvalo, keby sa neobťažovala spýtať či chcem tie vecičky posunúť kamoškám alebo predať ..a rovno ich predá...Nie je to trafené...aj ja mám napríklad obľúbené kúsky odložené, ktoré síce požičiam blízkym maminám, ale nie sú na predaj - chcem ich späť 😠 bo tielka mojich detičiek boli tak "maličké" že keď vidím čo som im obliekala je to k neuvereniu....Tak isto po mne mama odložila pár vecičiek, ktoré som obliekla svojim bábätkám a bolo to milené....

Inak, to máš zaujímavé, ak som správne pochopila, že tvoja svokra je na bazáriku prípadne celkovo na MK ako mamina - zarovno s Tebou 🙂 A k svokrám - vždy budú protežovať svoje dcéry a ich deti, nie nevesty, dúfam, že mňa táto úchylka nepostihne... so synom sa dohadujem, nech si nájde super ženu a budem im strážiť deti 😀 Je malý, tvrdí, že postaví dom a budem s ním bývať 🙂 to si potom prečítam čo moja nevesta napíše na koníkovi 😀 😀 😀

zlatica36
27. nov 2012

@lianka2 daj taky dar,aky chces ty a na aky mas... neboj ,nic,oni casom cuvnu,ked nebudu oni dostavat tisicove dary ,tak ich urcite ani davat nebudu....lebo toto je cista vypocitavost a chamtivost.....
...alebo ,vies ? nedaj ZIADNY !!!!! POSLI POHLADNICU NA VIANOCE A TO BUDE VSETKO!!! uvidis potom,tu uprimnost.....

lianka2
28. nov 2012

@zlatica36 no len oni sa dotrepu na Vianoce k nám, teda k Svokre ale u nás budú vareni-pečeni, tak pohladnica je zbytocna. No keď si to predstavim, , tak sa ani na Vianoce netesim.

zlatica36
28. nov 2012

@lianka2 tak im kúp po jednom sprchaci a hotovo. A byť na tvojom mieste, tak by som zavolala svagrine a rovno by som jej povedala aké skromné darčeky ich čakajú. Ja som tiež prezila obdobie drahých nanutenych a hlavne nechcenych darov... Nevedie to k ničomu dobrému. Len k ohováranie a porovnavaniu, že kto čo dal. Teraz je to tak, že nielen, že si nedávame žiadne dary, ale ani tu posratu pohľadnicu si neppošleme dokonca sa ani niekolko rokov nestretavame...takze,nnemala som byť ticho,ale prebralo mi skôr otvoriť ústa a povedať, čo si myslím.

stellamaris
28. nov 2012

@zlatica36 mas pravdu,takym len skromne darceky....to mi pripomina minulorocne vianoce,nechcela som ziadne od svokrovcov,lebo viem,ze kupuju iba somariny no a tak aj bolo....mam kozmetiky skutocne doma dost,napriek tomu mi dali plnu tasku lacnych sprchacov a este 50eur v päteurovych bankovkach(aby to ako vela vyzeralo),ich synovi to iste 😀 ten iba poznamenal,ze im asi smrdime 😀

smolicka5
28. nov 2012

Tvoj príbeh je úplne ako môj, no môj je este o nieco horší. Ja so svokrou bývam v jednom byte. A stretávanie s nou sa snažím obmedzovať na minimum tým ze chodím s deťmi 2x denne vonku a na obed mi spia a ja s nimi takze sa s nou stretávam iba večer ked je uz manžel doma. Lenže ona je sebecka žena. Ja viem ze bývam v jej byte ale ona si neuvedomuje ze ja sa v našej izbe môžem aj prezliekat, alebo s manželom môžme sa aj milovať. Bez zakladania vojde do našej izby s tým ze veď to je môj byt prečo by som nemohla. Takze v takom to čase ja nemam ani súkromie. No a ráno našťastie svokra spí asi do 12tej takze mam od nej pokoj a môžem si kľudne navariť. Ale aj tak to nie je ružové. No je smutné ako sa svokry rychlo dokážu zmeniť a pritom urobiť zle z nás. Je to možno kruté no ja cakam kedy svokra od nás konečne odíde. Je stará, bývalá alkoholička, berie veľa liekov... Ale samozrejme neprajem jej to. Jej robí radosť ked mi ubližuje, tak nech sa ďalej teší...

lenna30
28. nov 2012

Ahojte dievčatá, mne moja svokra píli nervy už niekoľko rokov, stále niečo, obdobia nevšímavosti, respektíve jej mlčania striedajú obdobia, kedy ma z nej poráža, takže sa s vami podelím o môj príbeh, teda ak môžem, ak má niektorá z vás radu, čo robiť v mojom prípade sem s ňou rada vyskúšam.
Takže s manželom sme sa dali do kopy ešte na strednej škole a po pol roku chodenia nám bolo jasné, že spolu ostaneme už "navždy" Môj vtedy ešte priateľ ma zoznámil zo svojimi rodičmi a spolu sme skončili stredné školy a prežili prvé Vianoce, kedy ma požiadal o ruku a tak sme sa zasnúbili, ale brať sme sa ešte nechceli. Srdcia nám prahli skôr po dieťatku. Tak sme sa začali snažiť, chodili sme do roboty a bývali raz u jedných a raz u druhých rodičov, proste sme migrovali. Neskôr som otehotnela a samozrejme som bola tá najlepšia nevesta (ešte mám dve švagriné) Starala som sa o svojho partnera aj o dieťa, ale raz som si povedala dosť, že prečo aj robiť niekomu vkuse slúžku, ja som predsa nemala dve deti???!!! a začala som si uvedomovať, že manžel nespraví nič sám a že ani čo sa týka dcérky nič nechce robiť, nenavarí, neuprace, proste nič, všetko robila jeho mamička, ani riad som ho nevidela umývať, ako sme spolu bývali u rodičov, doma nebolo treba a u mojich rodičov to nerobil, lebo na to nebol naučený. V tom momente som si povedala dosť a už som bola najhoršia nevesta na svete, začal sa kolobeh nervov a výčitiek môjmu partnerovi že prečo on robí večeru a ja sedím s 5.mesačnou dcérkou v izbe, že to je moja robota, že prečo on robí hento a ja nie? a išlo to takto dlho dlho, môj bol z toho nervozny, najprv mi nič nepovedal, ale keď som sa dozvedela o čo sa jedná, tak sme sa odsťahovali a našli si podnájom, samozrejme že to pokračovalo, nemohla som si nič na seba kúpiť a to je drahé a hento je lacnejšie a aby som nemíňala peniaze a že prečo si kupujeme na splátky pri každej príležitosti oheň na streche, takto to trvalo dlho, až kým dcérka nemala asi rok aj pol a nechala som ju so svokrou - to ako keby som ju nechala s 12 ročným deckom, od malička jej všetko dovolila, bolo jedno čo to je, takže dieťa sa pekne naučilo, že pri nej má čo chce. Išla som vybavovať úver do banky, - chceli sme kúpiť byt,prídem domov a malá takú hrču na čele ako pinpongová loptička fialovú podliatu krvou, mne až zle ostalo - stará - teda svokra vyklepaná čo budem robiť, ja som len dieťa schytila a bežala s ňou k doktorke, potom nás poslali na chirurgiu a tam nám predpísali krém a tabletky a povedali že mám dcérku pozorovať, lebo že môže mať aj otras mozgu, keď som sa svokry opýtala čo sa stalo, tak mi povedala, že malá sa HRALA tak, že preliezala z detskej postielky do manželskej postele a podvrtla sa jej po asi 10 rázi ruka a a padla hlavičkou na parkety a ona sledovala v obývačke televízor.... po tomto incidente nasledovali pľuzgierove prsty, lebo malá sa chytila šporáku keď bol zapnutý plyn a ďalšie, ktoré sa mi ani nechce vypisovať, po istom čase som zistila, že svokra dcérke dovolí robiť pri šporáku praženicu, že ju nechá sekerkou rozbíjať orechy, nožom krájať zemiaky, nechá ju liezť po kuchynskom stole, skákať po gauči, respektíve po nábytku v obývačke atd atd atd, na moje zákazy že to sa nerobí nereaguje a na manželovo upozorňovanie, že nech to dcérke nedovoľuje, vždy iba odvrkne, že ona jej to nedovoľuje, že ona to sama chce. Toto robí do dnes, dnes má dcérka 4,5 roka a je to katastrofa, keď je doma so mnou a s manželom, tak je super, akonáhle príde svokra k nám, dieťa nepočúva, robí si čo chce, nereaguje na zákazy, ani na zvýšený hlas..... Teraz čakáme druhé dieťatko a kedže mám pár dní pred pôrodom tak mi svokra chodí dcérku zanášať do škôlky aj mi ju donáša zo škôlky a toto je to, čo ma trápi najviac, dcérku mi nevodí domov, aj keď jej to jasne poviem, že zo škôlky rovno domov, ale mi vždy cestou zo škôlky zavolá, že buď už je u nich a hrá sa, že tam chcela ísť k nej, alebo že či môže ju zobrať k nim, alebo že dcérka chcela niečo dedovi ukázať a takto zisťujem, že dieťa vidím ráno, keď ju obliekam do škôlky a potom večer o siedmej keď mi ju ona donesie. Manžel jej dohováral, že nech si uvedomí, že ja som v byte sama celý deň, že potrebujem byť s dcérkou, že chcem ešte nejaký čas stráviť s ňou, kým sa malý narodí, ale nedá si povedať, robí si čo chce, vôbec ju to netrápi a urobí to aj tri dni po sebe. Dcérke som vysvetlila že mi chýba, že nech príde zo škôlky domov ale ona radšej ide k babke, lebo u nej neexistujú žiadne zákazy ani pravidlá. Dokonca dnes manželovi povedala do telefonu, že už sa teší, keď budú vianoce, že bude s babkou ozdobovať vianočný stromček, a po jeho otázke, že kde chce ísť keď ide zo škôlky či domkov za maminkou, alebo k babke povie že k babke. Ja už neviem čo mám robiť, motivujem ju, nie som na ňu prísna, snažím sa vždy vymyslieť program, aby sa tešila domov (pečenie koláčikov, maľovanie, pozeranie novej rozprávky, čítanie atd atd atd, ) nič nezaberá, plačem každý deň a každú noc kvôli tomu, ešte mi chodí dcérka domov ako zmyslov zbavená, totálne ako šimpanz zo zoo, lebo sa nevie preorientovať že čo sa môže a čo nie, keď od nej príde, chýba mi, strašne, ale ona uprednostní radšej bláznenie bez hraníc pred časom stráveným so mnou. Už som z toho psychicky tak vyčerpaná, že keď vidím na mobile svokryne číslo tak viem, ako bude znieť otázka : môžem malú zobrať k nám a keď poviem, že nech ju donesie domov, tak ju tam aj tak zoberie a zavolá mi znovu, že ju doniesie skôr, alebo sa sprosto opýta, že a prečo nemôže............ som zúfalá, sklamaná, nasratá a už nevládzem, ked´viem že dieťa mi chce byť s ňou namiesto so mnou ...... :((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

mamavera
29. nov 2012

@lenna30 nehnevaj sa, ale prečo hádžeš všetko na svokru? Samozrejme, že to, ako vychovala tvojho manžela neschvaľujem a to ako narába s tvojou dcérkou ani náhodou. Ale to, že manžel na začiatku vášho vzťahu nepomáhal tebe, je už vás dvoch, svokra s tým nič nemá. Ako si si to nadstavila tak si to mala. Je super, že sa ti to podarilo zmeniť, ale je na tvojom manželovi, aby svojej mame oznámil, že to je vec vás dvoch, ako budete spolu fungovať. A čo sa týka dcérky, prečo ju dávaš svokre, keď vieš, že sa o ňu nedokáže postarať? Prečo ju vyzdvihuje zo škôlky? Zober ju ty a máš to vyriešené. Neospravedlňuj nič tvojím tehotenstvom, viem, že to nie je ľahké, prežila som to. Ale čo by si robila, keby svokra bývala 200km od vás? Musela by si to predsa zvládnuť bez nej, tak ako tisíce iných žien. A že dieťa nechce byť s tebou, ale s ňou, je pochopiteľné, veď si tam môže robiť , čo chce. Treba jasne určiť hranice aj svokre aj dcére a pôjde to. Je najvyšší čas, lebo keď sa narodí maličké, bude toho na teba veľa. Dcéra ťa nepočúva, keď príde svokra? Jasne svokre povedať, že od dnes u vás platia rovnaké pravidlá, či u vás je alebo nie a pokiaľ malá nebude počúvať, odchádza do inej miestnosti. Dcérke to vysvetliť tiež, v jej veku to už chápe veľmi dobre a po pár pobytoch v inej izbe počas návštevy babky pochopí, že to myslíš vážne. Tvoj manžel musí stáť na tvojej strane. A dcérka svokre už sama nepôjde, len s tebou. Akonáhle začne robiť hlúposti - odchádzate. Ty si nevieš určiť hranice, ani s manželom, ani so svokrou, ani s malou. Ale dá sa to.

alka221
29. nov 2012

@lenna30 fuha, tak toto by som svokre nikdy nedovolila..ty si rodic,urcujes pravidla, a ked ona nerespektuje,ze mala ma ist hned domov,tak by som jej ju nedavala..ved rodicovska pomoc ok, ale stale? 😒

eeffka
29. nov 2012

@lenna30 svokra mi robila nieco obdobne ale v bledomodrom, obmedzili sme jej kontakt s dcerou. uz sa zorganizovala. Bohuzial je to len tvoja vina nie jej. Ked sa ti nepaci ako ju ne/vychovava, tak jej ju nedavaj. ja mam 2 decka a aj ked sa mi tu svokra chce nasackovat najlepsie kazdy 2.den, realita je taka ze je u nas tak 10x do roka. mala (uz ma 7r) tam sem tam prespi ale regulujem to lebo nam dosrova srala na hlavu ( jedna aj druha). Svokra nevie povedat nie a moje dieta potrebuje jasne pravidla. si tehotna, co budes robit az budes mat dieta?
ako to nie je dovod na odovzdanie vychovy dietata inej zene pokial teda nie si na ARE a to nie si. Ja radsej taham obe moje dcery so mnou vsade (lekar, kadernicka...) ako potom riesit prevychovu. Preber zodpovednost na seba a bude po probleme.

molly21
29. nov 2012

@lenna30 ja som tiez zo zaciatku spravila chybu ze som robila vsetko, ked som si to uvedomila zmenili sme to ,.. tearz sa aj co to pohadame ale vsetko je tak ako ma byt.
no a co sa tyka tej svokruse odporucam si vsetko robit sama... Inak ja som tiez velmi bola naviazana na babku a dedka ale ked otec zavelil ze spat sa ide domov a diskutovat sa o tom nebude tak som sklopila usi a sla lebo by mi nepomohlo sa ani o zem svacnut.. (ocino byval malo doma a chcel si nas uzit ked uz doma bol) cize v tomto pripade by som asi pre malu sla do skolky sama a svokre povedala ze nech ju tam len rano odvezie 🙂
no a inak si uvedomujes co vsetko sa moze stat tvojmu dietatu ked svokra takto pristupuje k nej? od lahkeho zranenia az k vaznemu a potom si budes marne vycitat ze preco si davno nepovedala ze stacilo

erikav
29. nov 2012

Chcem sa Vas opytat na nazor. S mojou svokrou uz asi 2 roky nemame kontakt ani ja a ani moj manzel. Byvame v tej istej dedine, ale ked ju stretneme a pozdravime, tak len kyvne hlavou a tym to hasne. Este aj na narodeniny a meniny nam len odakze, ze vsetko najlepsie po niekom. So svokrom sa rozviedli a odvtedy, kto nie je vylucne na jej strane, tak s tym sa proste len tak z jedneho dna na druhy prestala bavit. Kedze si potrpi na formality, tak ked som ostala tehotna, tak jej manzel zavolal, ze budeme mat dietatko. Hned ho sprdla, ze ci sa to cez telefon hovori a potom ze teda gratulujem vam. Uz som v piatom mesiaci a ani obraz ani zvuk. Myslim si, ze ale ked sa dietatko narodi, tak bude chciet k nam prist a vidiet svoje prve vnucatko. Ja ale rozmyslam nad tym, ze jej ho proste neukazem. Ked sa tolky cas nezaujimala ako zijeme a ani pocas tehotenstva, ze ako sa mam a ked nie ja, tak aspon babo, tak preco by sme sa potom mali tvarit ako jedna velka stastna rodina. Myslite, ze urobim chybu alebo vy by ste to inak riesili?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alka221
29. nov 2012

@fidka79 no moja mama sa tiez so svokrovcami nestykala..to iste.. a ver,ze nie som ochudobnena o nic.. 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alka221
29. nov 2012

@fidka79 to je hruza.. moj svokor akosi stale nepochopil,ze syn sa mu uz ozenil..najradsej by s nim bol stale, a my sa hadame kvoli tomu ☹

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenna30
29. nov 2012

@fidka79 my sme ten istý prípad, moja sa tiež pýta len k svokre, lebo je jej tam všetko dovolené, teraz bola jeden deň cez víkend u mojich rodičov a mamina mi hovorila, že už na nich skúšala to čo robí u svokry, že po gauči skákala a nedala si povedať, keď jej niečo nebolo dovolené dostala hysák, nepotrebujem sa na nič vyhovárať, ale mám fakt pár dní pred pôrodom a tvrdne mi tak brucho že nevládzem a ešte som aj chudokrvná,tak, že sa mi točí hlava ako koňovi, ledva prejdem koľkokrát na záchod, takže mi pre malú do škôlky chodí svokra ale skoro každý deň sa opakuje to isté ide k nej a ja ostávam doma sama, kedže manžel mi chodí na týždňovky, dnes zase a manžel sa nasral a zavolal svokre, že ako si to predstavuje, zase budem najhoršia ja, krista!!!!!!!!!

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michele11
29. nov 2012

@lenna30 Strasne tazko sa to cita, co si napisala o dcerke a o tom, co s nou svokra stvara. Musis to nejako zatrhnut, teraz si este len tehotna, ale ked porodis, budes mat na nu este menej casu a svokra ju uz uplne zblbne. Ved ona sa o nu objektivne nevie postarat. Tolko urazov?? Nepoviem, nejaky pad sa pritrafi kazdemu dietatu, moze sa aj popalit, porezat, ale vsetko?? Ved ked sa raz nieco stane, tak uz davam taky pozor, ze az. Neviem, ci si na rizikovom alebo nie, ale proste si to nejako zariad, aby si sla po malu aspon poobede ty, a odved ju rovno domov. A ked to nejde, skus sa obratit na niekoho blizkeho, rodina, kamoska, alebo dobra suseda, aspon do Vianoc, nech sa mala trochu upokoji a potom uz bude doma babatko a skor ju namotivujes, aby ti s nim ako velka sestricka pomahala. Ak je muz na tvojej strane, tak si nejake vycitky od svokry vobec nevsimaj, proste jej povedz, ze chces byt s malou, je to tvoje dieta a ze dakujes za pomoc, ale ze uz to zvladnete spolu vy traja ako rodina.

wieruss
29. nov 2012

@lenna30 treba ist na nu tvrdo, ak ti zavola ze bere malu k sebe tak jej povedz ze ak ho neprivedie tak ju zazalujes za unos 🙄 ja by som sa s tym nesrala .,, a ked neprivedie normalne zavolat policiu ze ti svokra vzala napriek tvojmu nesuhlasu dieta , ked po nu pridu policajti tak si rozmysli druhy krat ci neposluchne 🙄 ja by som sa neparala a styk so svokrou obmedzila na nevyhnutne minimum a nasledne po rozhovore s tym ako sa ma spravat k malej ak nebude respektovat tak proste mala k nej chodit nebude. bud tvrda lebo dieta stratis ... je v takom veku ze najviac ovplyvnitelna, v dobrom vravim 😉

dudi30
29. nov 2012

@erikav no ja by som to asi neriešila vôbec.. nemyslíš, že keby mala záujem tak sa ozve, opýta atd? ale zjavne je bud tvrdohlavá alebo čo.... ja tiež nemám bohvieaké vzťahy so svokrou, a ked sa dozvedela že som tehotná... jej reakcia. "a čo tak je tehotná" idem tiež do 5mesiaca a toto bola jej posledná veta na moju adresu čo sa týka tehu... ani ako sa máš, v ktorom si mesiaci, proste nic... tým to zhaslo... a vlastne ani svokor, ani švagrina.. nikto ni.. ako keby som neexistovala.. takže som si povedala.. OK.. neriešim, neukazujem, nehovorím im nic... proste týmto sa mi iba odcudzili.. a to sme ttiež v tej istej dedine a chodia k nám dost často...
síce na tvojej strane.. ona je sama, možno by mi to časom potom aj prišlo lúto, skus porozmýšlat.... ale ja moju svokru nelutujem a nikdy ani nebudem!

lenna30
29. nov 2012

@fidka79 bývam v inom meste ako moji rodičia, takže je to veľmi ťažké, vidávame sa len cez víkendy a iného človeka ktorého by som mohla poveriť tu nemám, stále si hovorím, že tých 20 posledných dní vydržím a bude dobre, ale ja som si tých 20 dní chcela ešte s dcérkou užiť a nie ju teraz prevychovávať a samozrejme som aj v jej očiach teraz tá zlá, lebo nevie čo si môže a čo nemôže dovoliť, tak si chce robiť čo chce aj doma, aj veci ktoré mala zakázané teraz skúša odznovu, či jej to povolím

lucyfuk77
30. nov 2012

@lenna30 ahoj, necitala som asi pozorne. Preco nemozes pre nu chodit ty ?

mamavera
30. nov 2012

@lenna30 opačne, využi tých posledných pár dní, lebo na zavedenie nových pravidiel popri novorodencovi nebudeš mať čas a za druhé, dcéra môže súrodenca znenávidieť, lebo si bude jeho príchod spájať so zavedením nových pravidiel - doteraz to po mne nechceli, keď prišlo bábätko, všetko je inak....nemusíš sa rozčuľovať, vlastne ani nesmieš, s kľudom, dôrazne trvaj na svojich požiadavkách, aj keby sa malá trieskala o zem. Svokre ju nedávaj vôbec, len by ti to sťažovala. Ak nemôžeš s rozličných dôvodov nosiť dcéru do škôlky ty, alebo tvoj manžel, radšej by som ju nechala nejaký čas doma. Síce si trochu odvykne, ale je to podľa mňa menšie zlo. A ty si musíš uvedomiť, že zvládneš všetko aj bez pomoci rodičov a svokry. Zapoj manžela a pomaly aj dcérku - jednoduché činnosti zvládne a bude sa cítiť dôležitá a veľká. Inak ako zvláda dodržovanie pravidiel v škôlke? Tam to bez toho nejde, lebo keby si každé z detí robilo to, čo ono chce...

stellamaris
30. nov 2012

@smolicka5 nemas to lahke,ako citam,len svokre nic zle nepraj ,na kazdeho dojde 😀 ....ale zaklopat by mala,to nech jej manzel vysvetli alebo zamknite izbu,ak chcete sukromie....aj mna tema sukromie zlostila,nemali sme ziadne a svokra sa dopratala k nam,kedy chcela,a to mala kluc iba z dovodu,keby sa ich syn par dni neukazal,tak mu nazru do bytu,lebo raz tam lezal takto v bezvedomi... ☹ inak som toho nazoru,ze najlepsia svokra je studena svokra 😀 preto,lebo moja byvala svokra uz zomrela,tak preto je najlepsia,uz nikomu neuskodi 😀 ale verim,ze existuju aj super svokry,mile a obetave,len ja na ne ako vsetky v tejto teme nemam stastie 😒

mmartina78
3. dec 2012

... tak mile maminky, prisla som si k vam trochu ulvit. Vcera sme prisli blahozelat k meninam mojmu svokrovi. Svokor nam otvoril , privital a manzel aj s detmi si vyzliekali bundy a ja som vosla ako posledna , zatial co som si davala dole cizmy - cupela som, prisla na chodbu svokra so slovami " a dze mace MACER". Akoze kde mate Mater... . Tak to ma polozilo, ze totalne. ☹
Odpovedala som jej ze " Mater je tu." a celu navstevu som ju ignorovala, bavila som sa len so svokrom. Normalne sa mi rozum zastavuje nad nou.

ivik9
3. dec 2012

@mmartina78 nemam slov ☹ normalne mi skoro sanka spadla.....to je trochu silna kava 😒

katkati
3. dec 2012

@mmartina78 Nechápem, čo ťa na tej otázke tak urazilo. Je to pravdepodobne povedané východniarskym nárečím a starší ľudia v tomto nárečí bežne používajú na oslovenie mamky "macer". Možno to vôbec nemyslela zle alebo to myslela zo žartu. Keď kvôli tomu si ju celý večer ignorovala a manžel ti to toleroval, tak určite je treba ľutovať svokru a nie teba.

mmartina78
4. dec 2012

@katkati MILA KATKA, ano som z vychodu . Mozno sa vo tvojom okolli nachadzaju ludia, ktori oslovuju nevestu slovom MACER , ale v poriadku to vobec nieje, teda aspon u nas. . My sa doma rozpravame s manzelom po slovensky, tak sme sa dohodli, kvoli detom, je to nase rozhodnutie . Tak isto sa s detmi rozprava moj otec a aj svokrovci a vlastne cela rodina.
Sme manzelia uz hoooodne dlhu dobu a keby to bolo normalne oslovenie, tak by som ho za tych 13 rokov pocula aspon 1krat. No oslovila ma tak az teraz..
Nedavno som si "dovolila " povedat svoj nazor na pracovnu vytazenost mm a to, ze mame najmensie deti v rodine a ze nas dost zatazuje ze nevola aj ostatnym detom, ktore ma ked nieco potrebuje stale len mm. Takze tam prameni ta komunikacia. Velmi slusne som jej naznacila, ze mm ma rodinu s malymi detmi a nie je jedinacik.
Sme 4 nevesty, ale take oslovenie sa u nas este nevyskytlo.
A vies co, moj otec / mamku uz nemam/ je tiez vychodniar a nikdy by si nedovolil povedat na bratovu zenu, ze kde ma macer. Takym sposobom sa vztahy len a len zhorsuju.
Tolko moje vysvetlenie k tomu, ze sa citim dotknuta.
Pekny den.