Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

silviami
10. feb 2013

@lianka2 ja beriem, že jej robí nervy, jasné, že je to naschváľ. Proste jej svokra sa snaží dokázať jej neschopnosť. Ale aj tak si myslím, že na tom treba pracovať, ťahať muža na svoju stranu pomaličky, a nie zbytočne sa hádať. To neprospeje žiadnej strane. Čo tak vymýšlať program cez víkend doma, ja som zrušila aj nedeľné obedy. Svokra si myslela, že každý víken budeme u nich. Naposledy sme tam boli na Nový rok, cca 2 hodiny, a dnes tam nakoniec muž vezie malú na dve noci, ale to je už 4-ročná slečna, nie 10-mesačné bábo. Aj to ju tam vezie len preto, že ja som nachladnutá a v škôlke je zo 120 detí 35, tak ju tam nechcem dať, aby niečo nechytila. Inak babka včera zavolala, ako sa máme, čo robíme. A ak by chceli prísť, tak ideme do Zoo, alebo niekam, už by som niečo vymyslela. Aj my sme k babke chodili na prázdniny, ale už sme boli školáci, inak sme tam chodili na sviatky, oslavy a občas, ak bolo fakt treba niečo pomôcť. Prečo by tam malo malé dieťa tráviť noci to vôbec nechápem. Keď už, tak tam môže ísť muž s malým cez deň, na hodinku, dve, aby si maminka odýchla, niečo porobila a babka si užila dieťa. Prečo na noc. Podľa mňa tu ide o boj kto z koho, kto je lepšia matka, a takýto boj treba stopnúť. Mama je len jedna. Ak to svokra nerešpektuje, brániť sa.

bettypo
10. feb 2013

@evkakorcek ja si nemyslím že si zlá mama. Nestíham čítať ďalšie príspevky. Je to veľmi nezvyčajné čo sa u Vás deje. Ešte som o niečom takom nepočula. Ty si predsa mama, ty si rodila, nie svokra. Držím palce, nech sa to urovná.

lianka2
10. feb 2013

@eeffka
@evkakorcek tiež si myslím, že to berie tak, že si mladá, h.vno vieš. fakt ako prvé, čo musí urobiť, že si vydupať, že jednoducho malý tam nebude bez teba chodiť. pozri, aj tak ste sa s mm dnes pohádali, pohádali ste sa, keď si maléhonechcela dať, tak čo. hádka bude tak či tak, ale aspoň malý nebude mať stresy a keď tam budeš ty, tak mu dáš papať to, čo ty uznáš za vhodné. moja tiež mudrovala, ekď mala malá tri mesiace a dala som jej piť vodu, tak malej, že kto by to pil, fuj, čistú vodu, potom aká si ty smädná, ty by si si dala polievočku, však a podobné kecy. jednoducho poviem, no to určite alebo nepoviem nič a krmim ju ďalej. ešte stále chce mudrovať, ale asi jej pomaly dochádza, že si urobím po svojom. a prečo ty tam vlastne nemôžeš ísť s mm a s malým? akože ona trvá na tom, aby tam prišli len oni dvaja?

misaha
10. feb 2013

@evkakorcek ty nemas kam odist?..aspon na par tyzdnov?..ked aj ku kamoske na par di sa upokojit a nech sa tvoj muz aj poserie...mal mat dieta so svojou matkou asi!

lianka2
10. feb 2013

@silviami áno, máš pravdu, stará si dokazuje, že ona má navrch, synáčik sa jej zastane a ona robí nervy. jasné, že tam malý nemá čo chodiť na noc. naša hádam u svokry ani sama s mm nebola. ale ako si ťahala mm na svoju stranu? keby chceli prísť a ty povieš, že idete do zoo a nešli by ste, tebe by mm nič nepovedal na to, že si im klamala, len aby si ich nemusela vidieť? ja by som tiež rada mm dostala viac na svoju stranu, síce to nie sú až také extrémy, aj on na ňu občas povie, že nemá všetkých pokope (čo teda fakt nemá, to vedia všetci jej traja synovia, ale jednajú s ňou ako v rukavičkách, lebo mamička by sa odula a mamička sa oduje pre hocijakú sprostoť), ale keď ja niečo na ňu poviem, tak ja som zlá.

evkakorcek
10. feb 2013

@misaha prečo by som niekam chodila ked tento deom čo v nom bývame mi dali moji rodičia - nech ide on preč, ked sa mu nepáči. ale to ho zas nemôžem vyhodiť z domu, lebo by som dostala hubovu polievku od jeho mamky.

@lianka2 svokra to chcela tak spraviť, že by šiel ku nej na víkend len adamko, ale ja som povedala, že NIE. tak sa na mesiac odula na mňa. potom zas začala rýpať že nech jej ho už dám, že ona si ho chce užiť a tak. tak som jej povedala že OK ale prídem tam spať aj ja. to jej zas nevyhovovalo. a ked som povedala, že ho samého spať u nej nenechám tak manžel sa sám ponúkol že tam bude s adamkom. takže asi tak.

evkakorcek
10. feb 2013

a ešte poviem jednu pikošku. Adamko bude mať 1. marca prvý rôčik a svokra mi povedala že ona mu spraví oslavu u nej v byte pre jej rodinu a že mu spraví sama aj tortu a že mi nech si pre svoju rodinu spravíme doma s vlastnou tortou. no chápete to? ja som to nevedela rozdýchať a ani to neviem ešte stále. hned som to zatrhla a povedala som jej že sme všetci jedna rodina a že oslava bude u nás a ked sa jej nepáči, že nemusí ani chodiť

silviami
10. feb 2013

@lianka2
@evkakorcek

no vidíš, tá oslava je super nápad, máš ešte dosť času ako muža spracovať, porozprávať mu čo všetko chceš na oslave a pod., presvedčiť ho, že to bude super u Vás, ozdôbky, že svokra je nemoderná, bla bla. Zaangažuj muža do toho, niečo vyrobiť aby to bolo pekné, môj napr. robí vždy ruské vajcia, alebo nejaké pomazánky a je na seba hrdý ako to zvláda. Len zváž, či nie je taká zmija, že Ti tú tvoju oslavu pokazí, a či by fakt nebolo lepšie rozdeliť to na dve oslavy.

silviami
10. feb 2013

@lianka2 no s chlapom je to ťažké, ja som mala výhodu, boli sme spolu rok pred svadbou, potom 10 rokov bez dieťaťa, postupne som mu otvárala oči, aké sú priority v živote, že nie peniaze sú všetko, že nám je dobre aj bez toho, ale máme kľud, nemáme hádky. Uznávam, že keď už sú deti, je to ťažšie. Čo sa týka tej Zoo, tak to by sme tam museli ísť, klamať sa nedá, to by bola hádka na svete. Zo začiatku som organizovala návštevy rodín s deťmi na víkend, keď prišli, boli u nás dve rodiny na návšteve, 6 detí a malá nemala o nich záujem. Keď sa dalo, išli sme na výlet, do prírody. Oni nechcú ísť nikam, takže akonáhle som vymyslela program, tak nemali záujem o stretnutie. Raz boli s nami v Lipóte, ale viac nešli. Keď som sa s malou chodila kúpať na Pieskovnu, svokra vždy stála na brehu a krútila hlavou, že ako ju môžem dávať do tej špinavej vody, kazila mi to kúpanie. Potom som to vymyslela tak, že aby aj muž mohol chodiť, tak sme išli preňho do roboty a po ceste sme sa zastavili na kupko, to už pre nich bolo drahé a bol pokoj. Ja som vedela, ako zaujať svoje dieťa, radšej sa hralo so mnou ako s ňou, keď sme tam išli, dala som jej jesťpopredu, aby sa mi tam nedriapala po sprostotiach na stole, lebo pre nich bolo nepochopiteľné, že to a to nemôže jesť. Boli to také malé podvody, tak aby mi nikto nič nemohol vytknúť. Treba nájsť slabé stránky muža a jeho rodiny a to využiť vo svoj prospech. Ja s mužom ďalej zájdem ak ho chválim, vtedy mi znesie aj modré z neba. A dosť som používala argument, že on je celý deň v robote a cez víkend si môže malú konečne užiť, a že keď sa jej nebude teraz venovať, za 10 rokov už nebude treba, že my sme rodina .... Svokra sa zmohla vždy len na vyhrážky, keď sme sa sťahovali z jej 4-izbového bytu z mesta, do 1-izbového na dedinu, tak že "veď počkajte, vy sa ešte radi vrátite", mužovi som dookola húdla, ako nám je teraz super, ako máme všetko po svojom. Z trucu k nám ledva chodili na oslavu mužových menín a narodenín, potom som ich na iné už ani nepozývala, keď nemali záujem. Keď sa malá narodila, tak že môžme prísť bývať k nim, veľkoryso mužovi ponúkla, mne nie, vedela aká by bola reakcia. Ale to ja som mala už muža spracovaného, dopredu som mu hovorila, že dieťaťu je jedno, kde je, len aby bolo pri rodičoch, aby sa s ním s láskou zaobchádzalo, že nie je podstatná veľkosť bývania. A nakoniec sme sa sťahovali do vlastného domu keď malá mala pol roka, muž to postavil s mojim otcom takmer sám, to je výborný argument, ak ho chcem pochváliť, aký je "tatko šikovný" a ako by sme "bez neho" nemali ani dvor ...

m.zuzanka
10. feb 2013

@evkakorcek no, na budúce už by som jej malého nedala, bud všetci traja alebo nikto a bodka, nech ju aj rozpučí od jedu. A ked by sa pýtala prečo tak jej to pekne vysvetli a samozrejme nepodľahni jej vydieraniu. To že ona vychovala tri deti neznamená že zožrala všetku múdrosť sveta a pekne nech sa stará o seba a nie o Vás, sú ženy ktoré vychovali desať detí a čo? Ona ked chce robiť oslavu nech robí ale bez teba a tvojho malého, naplánuj si vtedy aj s malým nejaký program. A ak chce prísť na oslavu ktorú budeš robiť ti, nech príde ale bude držať hubu a krok. Vážne nedaj sa aj ked si mladá to neznamená že si hlúpa a nevieš čo je pre teba a tvoje dieťa dobré.
Toto moja svokra tiež skúšala a nevyšlo jej to, tak sa snažila celú našu oslavu dirigovať a ked si ju nikto nevšímal tak urobila to že sa vykradla do kuchyne a narodeninovú tortu rozkrájala a naložila nám na taniere, skoro ma šlak trafil ale manžel jej aj pred hosťami poriadne vynadal. Jediné čo ľutujem je, že môj malý nemá fotku s tortou. Minulý rok sme ju iba zo slušnosti volali ale asi pochopila a nedošla, vraj na to zabudla.

sashabb
10. feb 2013

@evkakorcek napíšem ti jedno, ty máš manžela DEBILA (s prepáčením), ale prvotriedneho. V prvom rade si musiš urobiť poriadky s nim. Dohovie čo sa on bavi s mamičkou, či ťa náhodu takto pekne pred ňou nezhadzuje a neohovára a preto ona takto na teba reaguje 😠
Pohádaš sa s ním tak či tak, čiže je to už v podstate jedno. Poriadne si dupni. Svokra bude vyplakávať? Bolo by mi to srdečne jedno. Nech ju aj o zem šlahne.
S mužom si sadni a povedz mu, že takto to ďalej nejde. Nech porozmýšla ako mu bolo keď si mu zbalila kufre, čo ti potom hovoril keď sa chcel vrátiť a nech si uvedomí, že ste VY traja rodina a jeho matka sa do Vás nemá čo starať. Nech sa vžije do situácie, že by to bolo opačne a robila by toto tvoja mama - akoby sa mu to páčilo.

Jediné východisko je zaťať sa a neustúpiť.

wieruss
10. feb 2013

@evkakorcek teraz budem tvrda, ale prirastol ti jazyk ? ak mas problem s vyjadrovanim, tak si napis normalne na papier vsetko co mas tlak na svokru a zdvihni telefon a poriadne ju zjazdi! to kde sme, ze vylieva jedlo od teba do dresu? Potom sa nadychni a s kludom povedz manzelovi, ze sa moze zbalit a odist, kedze teba nerespektuje ako matku a ani pri tebe nestoji (to ze bude stara pindat tak NO A CO??? nech sa aj posere, ked vie huckat, nech znasa dosledky) ak bude manzel oponovat, tak len s kludom povedz , ze uz mas toho dost a proste takto zit nebudes...
A maleho jej nedaj uz ani keby sa posrala, posli ju do teplych krajin a nezabudni jej to povedat do telefonu, ze uz maleho nedostane aj keby sa na hlavu postavila a usami odrazala.
Joj ako ma nasrala raspla stara ... som citala co ti vsetko dorobila (btw to UM mala nahodne doma? ked uz sa isla obranovat ze si dala malo mlieka? )

zlatica36
10. feb 2013

@evkakorcek všetko čo si napísala tu, vytlač na papier a daj svokre, aj s našimi reakciami... Zaručene to nehodí len tak do koša!!!aj ja mala dieťa ako 21 ročná,ale nedovolila som aby ma niekto pokladal za neschopne hovno... Aj keď pokusy tam boli a ja sa bála zo začiatku ozvať!! Ale ty máš na viac! Bývaš vo svojom! Nie u svokry!! Tak keď ti príde vynadať, tak jej jednoducho otvor dvere! Neposluchne???volaj políciu za obťažovanie a obmedzovanie osobnej slobody z jej strany voči tebe!!! Ja tak urobila!!! A mám pokoj!! Komu niet rady, tomu niet pomoci!!! Predovšetkým ty sama si musíš chcieť pomôcť! My tu ti môžme len poradiť a napísať svoj názor, či skúsenosť. Si mladá žena,matka!-tak prestaň plakať ako malé decko, keď mu zoberú hračku.však to nie je normálne,aby ti takto ubližovali......

miskaemuska
10. feb 2013

@misaha aj moja svokra vykrikovala ze kupi kocik a to ma masa mala uz skoro 6 rokov.si to hned rozmyslela ked som povedala aky chcem 🙂no nic ma len par rokov sklz🙂

jo111
10. feb 2013

@evkakorcek baby ti tu velmi dobre radia, vezmi si z toho aspon nieco. Dobre si jej povedala s tou oslavou 🙄 netreba si davat servitku pred usta pri takej osobe, im slusne naznacit nestaci. Posledne dni Vas nestiham citat ani poriadne, ako sa to rozbehlo 😒 asi je obdobie kedy svokry sa vracaju z teplych krajin alebo co 😕 pokial mate problem komunikovat s manzelom v klude napis to na papier, do emailu to je jedno, uz ti to tu niekto radil, myslim, ze dokonca viaceri.
A toto tiez pisem znova, ak ta miluje, nebude mu jedno, ze si nestastna a trpis. Viem ake je jednoduche nechat veci zajst tak daleko, clovek si to neuvedomi a az spatne ked sa obzrie tak sam nechape ako niektore veci mohol prehltnut 😔 . Ja som predminule Vianoce spravila taky cirkus, ze dodnes mam svaty pokoj- aj som o tom vtedy pisala tu na fore. A chlapi su chlapi 😠 im ked nieco dojde tak uspech 😝 my sme sa hadali,pisali si hrozne dlhe maily ( ono to fakt funguje napisat vsetko a dat precitat partnerovi, vela veci sa vysvetli), skoro sa rozisli ale vyriesili to a mame klud. Ale my este nemame deti, takze je to trochu jednoduchsie. Zase ja som na rovinu povedala mojmu, ze pokial planuje zit so mnou a cez vikend chodit k mamicke na brigadu na dom, tak nech zabudne na to, ze s nim deti niekedy mat budem 😠 ale zase on je normalny (v ramci moznosti) a normalne sa urazil, ci mam o nom fakt taku nizku mienku 😀 zase on bol vzdy na mojej strane a to buducej svokre fakt nebolo nic svate ked sa snazila nas rozdelit 🤐 .
A manzela kludne vyhod znova a svokre povedz, nech si berie co si vychovala. Ja by som mu ani veci nebalila, normalne by leteli z okna a mohol by si ich nalozit na chrbat a ist. Zabal mu na cestu list kde sa vypises a potom uvidis ci sa uvedomi.

miskaemuska
10. feb 2013

@evkakorcek normalne mam na nu nervy to je tiez dobra trubka.ja by som sa zblaznila keby moje baby mam dat k nej na vikend.raz tan starsia zaspala a divtedy som do muza hucala pokial sme nesli po nu.a to je teda riadne na jej strane vzdy ked je nieco zle sa postavi na jej stranu.

alka221
10. feb 2013

@evkakorcek v prvom rade je to iba TVOJA chyba..nevies si duplnut, buchnut po stole? ved ty si dospela, ty si matka.. a kazdy ta musi respektovat..chlap ktory za tebou nestoji, ti je na dve veci .. 😅
a svokre by som dieta nedala, moj doteraz nikde nebol.. ale je to moj nazor, moja vychova 😎 a je mi jedno, ci sa niekto kvoli tomu hodi o zem.. 😎
musis sa zatat.. inak to nepojde 😕

clarissa
10. feb 2013

@evkakorcek a co ze plakala? nech si aj oci vyplace...na mna by neplatili ani slzy...podla toho co si napisala v uvodnom prispevku,by ma neobmakcilo nic....jednoducho nechpaem aky typ rady ocakavas?ze ta niekto polutuje alebo ti pride domov urobit rozhodcu?ty si matka dietata,mala by si si to uvedomit....a ani uplakana svokra nemoze byt pre teba zabrana!a to ze sa hadas s manzelom?no co ti poviem...tak trp,ked sa nechces koli tomu hadat...davaj maleho uplakanej svokre,nech je ona stastna,nech je stastny spokojny tvoj manzel a ty teda trp.... 🙄 Ja som to mala kedysi podobne a otvorila som si usta a to na plnu chalupu....a aj ked ja ta svokra uz moja exsvokra,nikdy som neolutovala ze som si nedala skakat po hlave!

lianka2
10. feb 2013

@silviami no dobre si to zvládla. Ale kým ja takto mužovi otvorím oči, to potrvá ☹ dnes sme boli u svokry, ťa si tiež len svoje hudie, malej dala výživu, hovorím jej, nech výživy nekupuje, my mame domácej asi sto fliaš, ale ona na to - ale toto sú lepšie. No lepšie možno, ale zdravsia je asi naša z našich jablk ( teda mojich rodičov), a akože čo sa nám má tá domáca pokazit, keď ona stále kupuje výživu. A už keď sa tvári, akoby som malej nedávala jesť, lebo jej nechcem dať koláč, tak mám dosť. A to pri každej návšteve. Akoby už len to bolo pre jej zdravie a výživu najdôležitejšie. Kolace. Ale ja s kľudom - koláče ešte nemôže. A na budúcej návšteve to iste - vyziva a koláč. Jak blbá.

silviami
10. feb 2013

@lianka2 myslí to dobre, ja si uvedomujem, že aj moja to myslí dobre, len sú na inej vlnovej dĺžke. U nás podobne aj s mojimi rodičmi aj so svokrovcami, akoby som ju nekŕmila, však oni dávali to a to a hneď a čajík sladili a bla bla. A ešte sa na mňa ocapili, že či si myslím, že jej chcú ublížiť. A ja s kľudom, že mužova alergia, sestrine problémy a pod. môžu kľudne súvisieť so stravou. Do roka som dávala striktne pozor, do dvoch ešte pozor, potom so postupne povolila. Moja švagriná je prísnejšia a už som si parkrát všimla, že svokra malej povedala, ale zjedz to tu, aby to rodičia nevideli. Normálne ju učia klamať vlastným rodičom, no skoro som odpadla.
A nedá sa tá výživa zobrať domov a niekomu ju darovať alebo predať? Mne svokra nosila ovocie, banány, hrozno, mäso, pritom máme maličký mrazák. Spracovala som si muža, že ja to nebudem vyhadzovať, že je to škoda, že to radšej rozdám. Raz som dokonca pred svokrou zavolala kamoške, že babka nám doniesla banány a že máme toho veľa, nech sa zastaví, že jej dám pre deti. Odvtedy mi volala predtým ako niečo doniesla. Inak som to skľudom rozdala.

A niekto tu písal, že svokra urobí nákup a pýta za to peniaze. No to by som jej ja určite nezaplatila. Ja som jej občas volalaa, či mi niečo nekúpi, ona býva v okresnom meste a my na dedine, tak má väčší výber, a to som jej samozrejme platila. Ale ak kúpila iné ako som ju žiadala, tak nevidím dôvod prečo jej dať peniaze. Ak má z čoho rozhadzovať, je to jej vec, mne by 20-30 € chýbalo.

mojika
10. feb 2013

@evkakorcek no z tohto celeho mi len vyplyva ze ty sa nevies tak presadit a vyjadrit,kazdy to nema v sebe,ja mam taku povahu ze si viem svoje obhajit a stojim si za tym a je mi jedno co kto povie,mm som si spracovala ale po svadbe to bolo so svokrou tiez o drzku,no tazka rozkazovacna povaha,ti co ma spoznali mi povedali ze sa "mam na co tesit" do svadby sa celko drzala ale pripravy uz boli tazke,take hovadiny odo mna chcela ze mi az zle bolo a normalne sa na mna rozkricala,moj mm pri tom nebol a ja som jej len slusne odpovedala a jemu som potom povedala ze ja sa na jej uroven spravania neznizim a nech si uvedomi s kym sa rozprava,ja som s nou husy nepasla a ak sa jej nepaci tak na nasej svadbe ani host nemusi byt.No na moju obranu-MM si hned uvedomil kto ma pravdu a postavil sa na moju stranu.Po svadbe sme tam mali chodit ale ja som bola zakzdym nervozna lebo tie jej sproste poznamky mi isli na nervy a ked som tam nechcela ist tak som mm povedala nech mi tam vytvori podmienky a nie ze ja sa musim dve hod pri kave obhajovat lebo ona je zakopana na dedine a nechape terajsi sposob zivota aked som jej povedala ze mne je jedno co si ludia o mne myslia tak skoro odpadla ako mi to moze byt jedno a ja som ju hned zabila vetou ze mne zalezi na mojej rodine a nie na cidzich ludoch.Trvalo to len asi pol roka a zistila ze som silny protivnik,aj do vychovy malej sa nam plietla ale to bolo moje razne NIE,dokonca som raz aj hlas zdvihla ked nechapala ze moje dieta nema cumel od narodenia a ona jej ho ako pol rocnej nasilu chcela dat,no commment.Ja som dost razna a stojim si za svojim,bez ziadnych uraziek a hnusnych slov som ju vzdy slusne uzemnila.Velmi to zabralo a teraz je ku mne ako med aje rada ze tam vobec pridem,malu by som jej na noc nedala ,chvalabohu ju nepyta.Normalne mi dava za pradu co som prekvapena.

Verim ze to mas tazke a mas dvoch protivnikov a o to je to tazsie,drzim palce,nedaj sa 😠

vyzkumnice
11. feb 2013

@oli77 ty kokos!!! treba s tym skoncovat cim skor, lebo ked do toho taha dieta, to uz je naozaj privela a bude stale horsie! Oli, si makka, skus jej normalne v klude zakazdym odpovedat podla svojho: ze vyprazat sisky? "nehnevajte sa, som strasne unavena, boli ma brucho, mam o babo strach..." (viem o com hovorim, ta moja nepecie, ako je rok dlhy- lebo to nevie 🙂), ked pridem, hned by ma nechala kolacov narobit aj z dvoch kil muky, jedno pre koho, hlavne nech ma zapaja. S poriadkom je to to iste, nemam vylozeny bordel, ale mam za to, ze cas sa da stravit aj plodnejsie, ako obehat kazdy den s prachovkou). Malej vysvetli s citom, ako to je, co je to ohovaranie a o upratovani, ze kazdy ma jine priority a standardy (daj pozor, co povies, lebo obratom je to u starej). Som na tu moju nachystana, ze ked este padne nieco o poriadku v domacnosti (medzi nami, zvycajne nemam dom v horsom stave ako ona, len to ona vidi svoj ako idealne upratany), poviem jej v klude a od pluc, ze uprtane sice mam, ale mam predsa len vyssie ambicie, ako byt skvela upratovacka... Drzim palce, nieco urob

oli77
11. feb 2013

@vyzkumnice Tak to s tym poriadkom a ambiciach vyssich ako byt dobrou upratovackou si musim zapamatat, to urcite pouzijem. A mam tusaka ze to nebude ani dlho trvat 😀

marmete
15. feb 2013

Ahojte, v tejto téme som už mala jeden príspevok ohľadom mojej svokry, ale nejak musím dostať zo seba von zistenie, že ona vlastne miluje iba svojich synov a to zásadne keď sú u nej doma a počúvajú tie jej kraviny, ktoré rieši, keďže je doma na invalidnom 🙂 Ja k nej moc chodiť nemusím, píšem síce k nej, ale mám aj svokra, podpapučiaka, ktorý je zlatý, úplný opak jej samej, ale keď si nevie buchnúť po stole a zmieril sa s ňou, tak mi jeho prítomnosť ani nechýba. Zozačiatku som ju mala rada, ale až keď hrozila pre ňu naša svadba, otočila sa a začala chovať presne tak ako sa tá správna chová. Mám výhodu, že ona sa nám do života nestará, lebo ju jej vnúčence nezaujímajú, keďže im nemôže rozprávať tie svoje stupidity o tom ako dlho u lekára čakala, ktorý liek zas má nový a sťažovanie si na všetko. Takže malého ani nechodí pozrieť, vidí ho jedine ak je nejaká oslava alebo príde muž, prípadne spoločne k nim. A myslím, že mi na dlho stačilo 😀 Začala tie svoje litánie o tom ako ona bola zvyknutá variť na kvantá, lebo pri chlapoch to inak nešlo, že už jej stačí navariť raz za týždeň. Boli sme tam v deň, keď došli aj ďalší švagrovci, zásadne bez manželiek, lebo tie chuť na ňu tiež nemajú a tak pri tom ako ona varí tie množstvá som jej povedala, veď nech zabalí mužovi niečo domov, to hneď otočila, že to nie, lebo ona nevie koľko sa vlastne zje a tak, ale predtým k jedlo jej hláška, že ona preto tak veľa varí, lebo si svojich synov pozná 😀. Samozrejme, že po návrate z pôrodnice mi neposlala ani suchý rožok, hlavne, že manžel sa u nej skvele najedol 😀 Mne to príde ako keby ona s nami (nevestami) o nich súperila, že sa nemôže zmieriť s tým, že už okolo nej neskáču ako ona píska a ostal jej iba po zdravotnej stránke zúbožený muž a tak im vyvára ako keby my sme doma nevarili a myslí si, že je skvelá. Chápem, je to stále matka, ale to všetko okolo, iba ona a nik iný, tak z toho mi je na vracanie. Keď som mala možnosť počuť, že ona svojich synov prezentuje ako od rána do noci robia, že ich vlastné rodiny nevidia a potom si ich cez víkend na pol dňa stiahne k sebe, tak sa mi nožík otvára. Mala som na ňu už pár trefných poznámok, ale ona buď ich nepočuje alebo vysvetlí tak, že z toho vyjde ako obeť ona. Párkrát som mužovi povedala čo si o nej myslím s tým, že chápem je to jeho mama a ma na ňu iný názor, ale nech po mne nežiada, že z nej budem namäkko, keď ma poza chrbát pred ostatnými očierňuje, čo je vlastne jej hobby. Hlavne, že sa mi pred svadbou sťažovala, že ona ju mala celú pokazenú, lebo jej ju zariaďovala jej svokra, ale keď mala také isté snahy s nami, som ju stopla, ostala odutá, že ona sa podieľať nemohla a tak sa nám pomstila tak, že nám nedali žiadny svadobný dar. Neskutočne mi vadí tá jej prezentácia, že ona vychovala troch synov a tak má patent na rozum a všetko je dobré iba to čo ona povie... určite v niečom pravdu má, ale pokiaľ ani pohľadom o vnúča nezakopne, tak nie je o čom. Keď vidím ako sa po x mesiacoch s nimi stretne (švagrové) a žiadna radosť, strčí im do ruky dve kindervajcia a potom o nich rozpráva, že im dávajú iba sladkosti, tak nech nečaká, že jej vnúčatá ju budú mať radi, môj sa jej skôr bojí, nejak ani sám nechce aby ho držala, robí pri nej cirkus a fakt sa mu nedivím. A zabudla som, veľmi rada z chýb obviňuje druhú babku a rodičov vnúčať, napriek tomu, že o nich záujem nejaví a nevenuje sa im... irónia osudu 😀

irriss
15. feb 2013

@marmete
ironia osudu a nebo "kolotoc zivota"..
Ber to tak,ze maminky ani tchyne si vybirat nemuzeme...
Myslim si, podle toho, co jsi napsala, ze jsi to uhrala na vybornou, jen te trapi postoj babicky k vnouceti..to je Tve trapeni..ostatni vlastne mas i s "nozikem v kapse" 😉
Ten, kdo neumel byt maminkou,nemuze byt dobrou babickou.. 😎 😉
Zeny,ktere dostaly DAR stat se matkou, zustanou jen "babou"..

ten, kdo ma "Stesti",stane se maminkou..a zaroven i babickou.. 😉

p.s. podobnou ironii osudu mame i my.. 🤐 ale i bez jedineho kindervajce..😉

marmete
15. feb 2013

@irriss Ďakujem pekne za trefné konštatovanie 😀 pekne si to zrhnula!
Niekde som zachytila, že deti si vyberajú svojich rodičov, tak s tou matkou by som pochybovala 😀 ale je to tak, rodinu si nevyberáš, ale muža áno a tam je opäť nejaká rodina a kruh sa uzavrel 🙂
Ešte napíšem, že moja mama je jej presný opak, pomáha nie iba sebe, ale celej rodine a hlavne mne... na ňu sa môžem obracať s pomocou, ale rovnako tak jej tú jej pomoc vracať, takže preto mne až tak svokra žili netrhá v zmysle, že silou mocou chcem mať druhú matku, ale vadí mi jej prístup k mužovi samotnému a k vnúčatám, ale to vadí mne, jej nie, tak nie je o čom 🙂

irriss
15. feb 2013

@marmete
Muzes se povazovat za STASTNOU zenu 😉
Vis...nekdo potrebuje (jako tvoje tchyne) aby za ni porad nekdo chodil,chvalil..a neustale ji litoval a ptal se..pak by sice byla jina,ale opici laska je ta nejhorsi.. 😉
Takhle se trapi..a ver tomu, ze se trapi.😉 (i kdyz to nevypada)...a kdyz bude potrebovat..bude vedet,(uz ted to vi..jen si mysli, ze je jeste cas ) ze jeji chovani se k ni celem obrati..to co delala za zady, uvidi pred sebou..v podobe velkeho nezajmu..pak prijdou prosby a silne stari...a prosby o odpusteni..

marmete
15. feb 2013

@irriss Skôr to vidím tak, že si takto poisťuje synov aby na ňu v starobe nezabudli a bude všetko iba v ich rukách, možno ich preto už citovo vydiera dne... ale opäť veľká pravda napísaná 🙂

irriss
15. feb 2013

@marmete
vetsinou ten,kdo dostava hodne..nevraci skoro nic 😉

mihouk
15. feb 2013

@irriss To s tou matkou a babou si vystihla uplne presne a vsetko do seba zapada.
@marmete Ty mas podobny exemplar ako ja, len my byvame daleko. Tiez sa snazi synov si poistit a uz raz hovorila aj o hrobe a planovala si to tak, aby bola pochovana, niekde po ceste, lebo ta ich dedina je od ruky, nech to nemame dalko na jej hrob. To som sa uz nezdrzala a len tak povedala, ze to aj po smrti ju budeme musiet navstevovat???? No nestretlo sa to s velkym pochopenim..... 😝