Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

adelaida33
23. jún 2011

Aj ta nasa rada diriguje vsetkych a vo vsetkom a nikdy nema pocit, ze to prehana alebo zeby nahodou zavadzala, ked vysedava do noci. S hrozou si spominam na situaciu, ked sme "vsetky deti" boli u "rodicov" na rodinnej oslave. Svokra vykazala svagrinu z izby, kde chcela za obedom ulozit spat svoje 2 male deti (1 a 2-rocne), s tym, ze ona - babka - to urobi lepsie!!! Niektorych ludi je aj nakopat malo 😠 .

locko007
24. jún 2011

Ja vás baby niektoré dosť obdivujem, že si viete povedať svoje. Ja radšej pre klud v rodine budem držať hubu.

elbe
24. jún 2011

Ahojte, pridám sa k vám do klubu. 🙂 Moja svokra nám - mne a mm - robila peklo zo života pár rokov. Mm bol z toho na prášky, jeho mama je citová vydieračka, manipulátorka, potrebuje všetko ovládať, kontrolovať, u nich doma bolo bežné, že mu otvárala poštu, hrabala sa mu vo veciach, tajne počúvala naše telefonáty, ohovárala mňa a moju rodinu a pritom je to osoba, ktorá nakluše každú nedeľu do kostola, spieva v kostolnom zbore a biblia jej trčí zo zadku, a na každú situáciu má pripravený citát z biblie. Najradšej má : cti matku svoju... 😒 Mm skončil tak, že po každej hádke, čo bolo v podstate každý deň, sa od stresov povracal, nemohol jesť, chudol...Potom sme začali spolu bývať a to mu očividne prospelo, kontakt s matkou obmedzil na minimum a momentálne sa vôbec nestýkajú. Svokra nepozná ani naše deti, čo je pre mňa obrovská úľava 😀 Bolo to mužove rozhodnutie, ja som sa medzi nich nikdy nemiešala, aj ked na mňa kydala, bola som ticho, nikdy som ju priamo nekonfrontovala, len som sa jej vyhýbala. Teraz máme svätý pokoj.

vinka
24. jún 2011

@elbe ved taký čo im biblia z riti trčí sú najhorší.MM má macochu chodí do druhej dediny do kostola a postarala sa o to aby sa nestretával zo svojím otcom aby sme tam vôbec nechodili sa nestretávali.Takže ani naše deti nepozná tú najmladšiu ani v pôrodnici už nebol pozrieť ani ju ešte nevidel.Dovolila si poslať mu pohladnicu kde sa podpísala mama.Pritom mamu mal len mu zomrela ale ho vychovala.A nikdy tú druhu za mamu nepovažoval pochopitelne.A narobila viac škody jak ktorá kolvek svokra.

suzicka
24. jún 2011

@vinka to mas pravdu verni krestania su najhorsie tiez mam taku a dokonca celu jej rodinku tiez sa postarala o to aby svojho najmladsieho odpisala no nemam na nu slou a dokonca ani naseho maleho sa nikto nezaujma ani ho este nevideli za 2r hlavne ze kazdu nedelu je v prvej rade

suzicka
24. jún 2011

@elbe mi sme na tom tiez istottak ved oni sa z toho vyspovedaju ako mozu taketo matky existovat hanba im.!

silvid
24. jún 2011

ahojte, fakt vdacna tema....aspon vidim ze na tom nie som sama tak biedne...No ja som s mojou svokrou nikdy nevychadzala nejako extra, ale dalo sa, teda ja som sa fakt snazila, aby nase (vtedy planovane)deti mali starych rodicov, ale zial to nejako nevyslo....vidame sa vlastne iba cez sviatky a oslavy a uplne bohate to staci...Zacalo to tym, ked mi povedala, ze nie je vhodne aby sme boli casto u nich (ked sme s mm este spolu chodili), lebo jej starsi syncek(vtedy priblizne25 r) je z toho smutny ked nas vidi spolu....No a pokracovalo to asi tym, ze kedze bol on najstarsi mal mat prvy dievca, auto, byt, ozenit sa, mat dieta......proste take myslenie, ako pred 200 rokmi, same ohovaracky za chrbtom, nic nepovie narovinu, ale najmladsi ma spolahlivo informuje, aspon viem na com som...
Svokrovci sa starali uplne do vsetkeho - naco chodime do zahranicia zarabat na byt, ked sme prisli povedat ze cakame babo, ostalo uplne ticho, proste sok pre nich, doteraz to nechapem, ci kvoli tomu najstarsiemu synovi...Iba ich zaujimalo ze ktory je to tyzden (lebo babo vzniklo mesiac pred svadbou a mali problem s tym....), preco nejdem rodit do ZA ale do cadce, ked sa maly narodil, tak mm ich doslova natlacil do auta, aby ma sli pozriet do nemocky, som s nim (ked som sa to dozvedela) urobila poriadok, ze naco to bolo dobre...Proste svokra stale dokola omielala, preco som nemohla ist do tej za, tak som jej povedala, ci isla rodit ona alebo ja....
Co sa tyka nasej domacnosti, nastastie sem chodi (aj chodila) minimalne, inac by som to nezvladla pocuvat....preco musel chudak mm malovat na farebno ze jej sa to nepaci, a keby nie mna, tak mame nabielo....preco musime mat kupelnu ako pre kralov (zvacsili sme si ju asi o 0,7 m2 aby ste zmesili pracku - podotykam mala panelakova kupelna!!!, preco sme si kupili manzelsku postel taku aku sme si kupili...preco mame v kuchyni drezovu bateriu z drezu a nie zo steny ako kedysi....(to bolo zase smerovane mne, ze musim mat to najlepsie!!!), preco mame kuchynsku linku tak vysoko (meriam 1,84 m a ona je krpata, max 1,60.... a takto by som mohla pokracovat....Nie ze by ju trapilo, ze je minimalne 15 rokov dobrovolne nezamestnana, nedostala ani socialku, lebo sa jej tam nechce chodit, dokonca si plati kazdy mesiac do zdrav. poistovne poistenie, a to su na tom financne fakt zle....netrapi ju ze nebude mat ziaden dochodok....Ale myslim ze praave preto ma cas starat sa do veci, do ktorych ju je velke ho.... Ked sa maly narodil, tak samozrejme chcela byt uzitocna, tymi svojimi uzastnymi radami, vzdy som sa s nou pochytila samozrejme...krstili sme az ked mal Matko 3 mesiace (mala problem asi od 3 tyzdnov, ze kedy....a chodila cely cas oduta, ze budeme krstit az vtedy ked si maly ponesie sam sviecku k oltaru...), na krstiny nechcela nic pomoct (ze ona sa uz navarila v zivote dost...tak sme spravili krstiny bez nich len s kamaratmi a nemozem si vynachvalit....Teraz ma problem s tym ze maly este nesedi na nocniku a ze ma dlhe vlasy... skoro stale ma volaju mamka alebo mater....no mozem ich proste drbat... Najhorsie je ze byvaju iba 2 panelaky od nas, ale mohlo by byt aj horsie, keby nam nedajboze videli do okien....
Niekto tu spominal nevhodne darceky - tak Matko dostal na Vianoce (mal 10 mesiacov) hrkalku 0+, ale nastastieodvtedy nejakych par eur aspon, co je urcite lepsie....No a co sa tyka mna, ja som nikdy od nich nic moc necakala, ale toto som fakt dlho predychavala a pochopila som ze lepsie to uz nebude....Mala som narodky, prisli blahozelat, mne by bohate stacil ten kvietok a cokolada, ale cakala na Tesco igelitka, v nej zabalene 2 sedemdecove flase s kyslymi uhorkami v novinovom papieri....toto bolo uz fakt na mna privela. Ja viem, nemali sme uhorky, ale mohla ich postavit na stol normalne a zablahozelat ako clovek...
uz nevladzem dalej pisat, pokracovanie nabuduce....drzte sa vsetky, nejako to zvladneme, budeme musiet...
ps: ako tu bolo vyssie napisane, najlepsie je to, ze tiez chodia do kostola, ale spravaju sa uplne inac, je mi z toho nanic, ved aj my s mm chodime, ale nikomu zivot nekazime....

bubatinko
25. jún 2011

@silvid blahozelam k dalsiemu babatku .... a zo svokry si nic nerob nech si len vraví co chce vy ste rodinka a robte takako vam vyhovuje ;) najlepsie co moze byt je ze vy budete stastní a ju moze aj porazit od zlosti ked to bude vidiet....

evabb35
25. jún 2011

@xlucia
Svokry, či mamy - šikovné manipulátorky presvedčia mladú mamičku o jej neschopnosti postarať sa o vlastné dieťa a presvedčia ju o tom, že to sama nezvládne.

Keďže mladé mamičky bývajú bez praktických skúseností a občas aj bezradné, aj vyčepané, aj zúfalé, tak tie šikovné manipulátorky zvrátia tie situácie vo svoj prospech a zúfalým mamičkám namiesto útechy povedia - vidíš, vravela som Ti, že sama to nezvládneš.

evabb35
25. jún 2011

@xlucia A keď už sú tie mamičky zmanipulované, tak príde druhá fáza, kedy začne tá pomocníčka /mama, svokra/ odháňať mamičku od svojho bábätka. To také rôzne dôvody ako choď si oddýchnuť, choď si upratovať, choď si žehliť však ja Ti dieťa postrážim, nemusíš byť tu teraz pri ňom, ja Ti ho okúpem, aj tak to viem lepšie ako Ty. Samozrejme mamičke to psychicky neprospieva, lebo biologicky potrebuje byť so svojim dieťaťom.

mamka78
25. jún 2011

Ahojte, vidím,že ja niesom jediná,ktorá sa trápi pre úžasnú svokru. Je až nepredstaviteľné,ako sa všetko najprv vyvíja v pohode,teda aspoň u nás to tak bolo a potom sa v priebehu páru dní všetko otočí a vy s údivom zistíte že celých 13 rokov ste boli len osobou,ktorá keď robí to čo chce ONA je všetko O.K., ale beda , keď si poviete,že stačilo. Keď sa nám pred 10 rokmi narodil prvý syn, bolo všetko o.k., svokra bola milá babka, vo všetkom pomáhala aj jej dcéra, moja švagriná bola tou naj tetou pod slnkom. Samozrejme som musela zaplatiť aj daň, t.j. byť vždy k dispozícii, keď trebalo ísť do záhrady alebo do obchodu atď. Ale človek si zvykne, hlavne sa správali akotak normálne a ja pre kľud v rodine som sa snažila im vyhovieť.Veci sa však zmenili keď sa dozvedeli, že sme si dovolili urobiť po 9 rokoch druhé dieťa. Že načo nám bude druhé decko,že či sme normálny, že z čoho budeme žiť a že ich anjelikovi, chudákovi staršiemu súrodencovi budeme od úst odtrhať. Neverila som vlastným ušiam!! Samozrejme vznikol problém,že jej nebudeme vždy pri riti, keď ona bude chcieť, pretože švagriná sa vydala a má 2ročného syna s ktorým si nevie rady a mamka jej musí pomáhať a takisto aj ja. Povedala som, že stačilo a nech sa starajú samé o seba a nám nech dajú pokoj. Lenže to len začalo mať spád, pretože bývame asi 200m od svokry a 100metrov od švagrinej, takže úžas. Vďaka nim som v 20týždni začala krvácať a keď som musela ležať, tak ešte zavolala,že čo furt vylihujem, keď mi nič nieje. Horkoťažko som donosila nášho anjelika do 36 týždňa a kým sa neukázali, bolo všetko o.k. Samozrejme z toho stresu som stratila mlieko a ochorela, čo zaklincovali,že nemôže k nám prísť postrážiť malého, aby som ja mohla íšť k lekárovi, lebo pije kávičku so švagrinou a jej synáčikom na balkone a nemá čas.Takže teraz sa tvárime, že neexistujeme aj keď je to ťažké, keď bývame na jednom sídlisku. Ale radšej budem sama s deťmi a mužom, ako sa pozerať na ich zduté tváre a za chrbtom počúvať ako ma ohovárajú a klamú. Sorry, že som sa tak rozpísala, ale aspoň sa mi trošku uľaví, lebo ja už fakt neviem, ako ďalej, tváriť sa že nič, alebo si to povedať z očí do očí neviem, uvidíme

evabb35
25. jún 2011

@mamka78 psychológovia napísali o takýchto ľuďoch za bedňu kníh, rôznych príručiek a hlavne o tom, ako sa nenechať takýmito ľuďmi zničiť. Dobré je mať jednu z takých kníh doma a keď Ti je ťažko začítať sa do nej a žiť si svoj život ďalej. Hlavne sa nenechaj nimi vyprovokovať.

mamka78
25. jún 2011

@evabb35 to by bolo super mať takú knižku doma , asi si ju zaobstarám 😀

matutka
25. jún 2011

@mamka78 držím palce, lebo to je asi najhoršie mať takéto matróny tak blízko 😠 , nedala by som za nič na svete to, že od mojej "drahej" svokruši bývame cca 200km 😀, ale ona dokáže vytáčať aj cez telefón 😖

suzicka
25. jún 2011

@evabb35 porad nejaku dobru knizku?

alenka6
26. jún 2011

Ahojte. My už asi 2 mesiace nebývame so svokrovcami a myslela som že už nenavštívim toto oddelenie na modrom koníku. Opak. Mne by nepomohla ani dobrá psychologická knižka ani psycholog. Stále som si hovorila že svokra nám chce len pomôcť a že to myslí v dobrom a malú má rada, povaruje, nakúpi jej hračky,mala som aj výčitky svedomia že sa na nu hnevám a že som nevďačná.......ale vo vnútri som sa dusila...ChvalaBohu sme sa presťahovali aj keď do malého bytu, s vyššími nákladami a aj starosťami ale tá sloboda..Moja svokra by furt varovala a ja nech si idem nakúpiť, navariť upratať, na kozmetiku alebo neviem čo. Proste ma chce od dcéri odstrkovať. A keď k nej prídeme, zoberie mi ju a nedá mi ju dokiaľ si ju nasilu nezoberiem Ked vidím ako malá na mne vidí očami a už nechce byť u nej ide ma roztrhnúť. Nikedy mám pocit že sa chová ako jej matka a nie babka. Keď sa ma niekto pýta ako malá spí a čo papá odpovedá za mna akoby s nami žila, niekedy povie uplnú blbosť a musím byť ticho lebo by som ju musela furt na niečo upozornovať a odporovať jej. Ona nie je zlá ale hrozne hrozne otravná.Akoby sme nemali iný život len ich. Chodíme skoro každý deň na návštevu.Keď neprídeme 2 dni už vyvoláva čo sa stalo, prečo tam nie sme. Normálne cítim ako mi nasjkakujú vredy v žalúdku.

adelaida33
26. jún 2011

@alenka6 Velmi dobre ti rozumiem. Aj moja S to robievala, ked sme s mm zacali spolu byvat. Pravidelne v stvrtok vyvolavala muzovi, aby sme prisli na predlzeny vikend. Ked to dostatocne nezaberalo, zacala mu robit rozne vycitky svedomia, ze tam nechodime kazdy vikend, ze im treba pomoct, lebo nevladzu (mali po 40tke!!!), furt si cosi vymyslala, raz, ze jej treba umyt okna na dome a ona spadne(aj spadla 😎 ), inokedy svinu zabit, potom kraliky podrezat, kapustu nakladat, ovocie zavarat, drevo narezat... no furt, furt cosi, prisamvacku Kone na betone alebo Slunce, seno a par facek. A na mm to fungovalo, takze, ak v soboty nesiel do prace, museli sme tam ist. Po case som povedala dost a odmietla som. On, kedze mal vycitky, sice rano v sobotu siel, ale neostaval tam, urobil, co jeho mater chcela a poobede sa vratil domov. To sa jej, samozrejme, nepacilo, vraj jej syna lakam od rodicov. Psycho. Zmenilo sa to az casom, postupne, no k mojej spokojnosti asi az za 5 rokov. Ale predsa! Drzim palce, nech je to skor!

evabb35
27. jún 2011

@suzicka
Laurie Ashnerová, Mitch Meyerson: Keď rodičia milujú priveľmi /vydalo INA v roku 1995 - zoženieš v antikvariáte alebo v knižnici/

Nenechte sebou manipulovat
od Isabelle Nazare-Aga · Vydavateľstvo: Portál, 2011

Jak se domluvit s tchyní
Tomáš Novák · Vydavateľstvo: Grada, 2006

Asertivita v manželství a v rodině
Tomáš Novák · Vydavateľstvo: Grada, 2011

Asertivní žena
Tomáš Novák, Yveta Kudláčková · Vydavateľstvo: Grada, 2008
Psychická sebeobrana
Tomáš Novák · Vydavateľstvo: Grada, 2001

evinkal
28. jún 2011

Ahojte kočky,tak moja svokra dosiahla po čom tak srdečne túžila...Zajtra podávam žiadosť o rozvod🙂Nieje mi najlepšie a odvtedy ako som sa tak rozhodla som večne v slzavom údolí

katushka16
28. jún 2011

@evinkal ahoj,myslím,že si sa rozhodla správne,po tom,čo som tu čítala tvoje príspevky/ a je ich veru dosť/.držím ti palce

evinkal
28. jún 2011

@katushka16 Ďakujem,len neviem či to zvládnem...je mi lúto detí

katushka16
28. jún 2011

@evinkal zvládneš,neboj,si silná osoba a detičky si zvyknú,však budú v kontakte s otcom

evinkal
28. jún 2011

@katushka16 silná asi moc nie,keď odvtedy ako som mm dala návrh len revem ako malá...neviem čo budeme ďalej...bývanie,živiť deti...

katushka16
28. jún 2011

@evinkal ale myslím,že to je normálne,že plačeš,predsa nejaké roky máte za sebou...ale si premysli,čo bude pre teba a tvoje detičky lepšie.začiatok je ťažký ale potom bude lepšie,uvidíš.a budeš mať aspoň pokoj svätý od "super" svokry

evinkal
28. jún 2011

@katushka16 to áno...aj to je pravda....také ťažké rozhodnutie,ale už to nechcem vziať spať-možno len vtedy ak dostane rozum,ale o tom pochybujem 😖

kawasaki17
28. jún 2011

niektore svokry su naozaj strasne, najme ak spolu byvate a mate spolocnu kuchynu tak ako my, je to hroza a des...ona vie vsetko lepsie uvarit ako ja, ved je kucharka a ma dlhorocnu prax varenia za sebou, co uz ja mlada a ani kucharka niesom vyucena...a to co ma mamka naucila, to jej nikdy nie je dost dobre...no je to u nas stale o nervy, inak to ani vypovedat neviem...minule som bola u kamaratky na kavicku a uz som bola tak zdeptana, ze som u nej cely cas preplakala, potom som bola strasne unavena, boleli ma oci, alespon na dusi som sa citila o trosku lepsie 😒

mabumi
28. jún 2011

@evinkal co na to vsetko tvoj manzel? pisala si o svokre, ale o nom len malo... aspon co som citala.
s NIM sa neda nic robit? ved to vsetko musi vidiet. necha si mamickou rozbit rodinu?

evinkal
28. jún 2011

@mabumi ja som mu povedala o rozvode aj o príčinách a on len tolko-čo urobíš tvoja vec

evinkal
28. jún 2011

@kawasaki17 ja tiež keď sme u nich bývali,som bola buzerovaná že ako varíš,to sa robí inak..bla bla.ja som robila,ako ma mama učila🙂

katushka16
28. jún 2011

@evinkal neber rozhodnutie späť,bola by si len na posmech u nich,že máš len silné reči....a rozum nedostane,keď nedostal do teraz,už nedostane