Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

jarunka111
19. mar 2011

@kawasaki17 tak jej s úsmevom poďakuj, že ti ušanovala robotu a že kľudne môže aj nabudúce 😀 viem, že sa to asi obráti proti tebe, ale v tom momente budeš mať na chvíľku pocit, že si "na koni ty" 😉 ach tie super svokry 😠

kawasaki17
19. mar 2011

@jarunka111 mas pravdu....len najprv predicham 🙂 ktovie co do vecera este vymysli... ako dobre tym zienkam, co si rozumeju so svokrou ako s valstnou matkou 🙂

jarunka111
19. mar 2011

@kawasaki17 dýchaj, ja tiež niekedy musím veľmi silno 😀 a to fakt sú také, čo si so svokrou rozumejú?ani sa mi nechce veriť, aj osobne také nepoznám ☹ Inak aj tá moja bola relatívne v pohode, pokiaľ som ale neporodila, odvtedy to s ňou ide dolu vodou 😀

kawasaki17
19. mar 2011

@jarunka111 no tak je to aj u mna.... ona porodila 5 deti, a chvali sa ze vychovala 8 deti, takze co ja taka uboha prvorodicka oproti nej 🙂
no osobne poznam taku a so svojou nevestou si neskutocne dobre rozumie, a ona so svokrou tiez, dokonca si zacali tykat a oslovuju sa menom, taky maju dobry vztah medzi sebou a moja mamka si so svokrou teda mojou babkou z otcovej strany vyborne rozumeju....spociatku nasi byvali u nich a ked sme sa stahovali do noveho, tak tie dve nariekali ako keby sa uz nikdy nemali vidiet 🙂 🙂 🙂 a to sme sa stahovali asi 500 m od ich domu...vtedy som mala asi desat rokov

jarunka111
19. mar 2011

@kawasaki17 ani keby sme porodili a vychovali 10 detí, tak nebudeme také dokonalé ako oni 😒 ale ja ani nechcem taká byť 😉

dakra
19. mar 2011

@alenka6 chápem, my bývame u svokry, je rozvedená, bez partnera a navyše učiteľka 😔 toľko vyplakávala a sťažovala sa manželovi, že mám z nej žalúdočné nervozity, trasú sa mi ruky a radšej sa jej vyhýbam, než by som sa s ňou mala stretnúť, nedá sa neustále počúvať to poučovanie z jej strany a navyše po nej upratujem a snažim sa aj popri malej, aby bolo všetko čisté a aby sme sa doma cítili všetci dobre, ale ona si to neváži a berie ma ako slúžku, lebo ja vysokú školu nemám ... dlho som všetko dusila v sebe až dovtedy, než sa nezačala sťažovať môjmu manželovi aká som na ňu zlá a, že sa kvôli mne obesí, ja som jej pri tom nič nespravila, len som sa jej vyhýbala, lebo mi lezie na nervy jej poučovanie, kontrolovanie a stále dokola hlúpe vypytovanie sa čo robí malá, či spí, či kakala a tak...(na nervy) , jedného dňa som sa teda rozhodla, že sa posťažujem aj ja a manželovi som povedala všetko, čo mi vadí a, že je to na psychiatriu a on ma objal, nechal ma vyrevať sa na jeho ramene a povedal, že je síce na mojej strane, ale musím to vydržať, lebo žial v tejto dobe sa ťažko kupujú byty, trošku mi to pomohlo, ale aj tak ju nemôžem ani vidieť, lebo po tej jej scénach, ktoré robila som nervovo vyčerpaná a tak radšej idem preč, keď je manžel v robote a je mi lepšie

kawasaki17
20. mar 2011

@jarunka111 to mas pravdu, 🙂
vcera som s nou zas prezila dalsi "nadherny" den, bola som natolko vytocena, az ma rozbolel zaludok... a dnes rano tiez...vcera som vyumyvala, vycistila do jednej spinky cely zachod a kupelku a ona mi celu vanu ospinila nejakym strym hnusnym kobercom, namocila ho do vane a nechala tak...a dnes rano bola cosi do zachodu vylievat a neviem ci to zrobila narokom ale vsetko porozlievala mimo....som myslela , ze jej tresnem, ked to manzel videl tak vystrelil za nou jak struna a jej tak povedal na rozum, ze radsej odisla na navstevu k sestre...
sak si nemozem ani navstevu pozvat, sli by na zachod a by to videli tak co si pomyslia, a umyt ruky do kupelky..hroza, ze jej to vobec nevadi...

jarunka111
20. mar 2011

@kawasaki17 ach jaj, až mi chlpy stoja z toho, čo píšeš 😠 ti to veru nezávidím, človek by "vystačil" s takými "bežnými" nedorozumeniami a nie ešte, aby niekto robil napriek?! 😠 A to tam budete bývať už furt? Je ale veľmi milé až chvályhodné, že mm je na tvojej strane 😉 . To tiež neurobí hociktorý syn, a to viem, o čom hovorím. Niežeby si ma ten môj nezastal, ale... Kebyže ti viem aspoň troška poradiť, ale neviem ani ako, lebo návod na svokry neexistuje a sú ako neriadené strely.

kawasaki17
20. mar 2011

@jarunka111 napisem ti IP, dost sukromne to je....

kawasaki17
22. mar 2011

super dnes sa vadili svokrovci....no este to mi trebalo pocuvat, s mm sa nehadame a syncek bude pocuvat ako sa vadia oni....

jarunka111
22. mar 2011

@kawasaki17 ááááá stála prispievateľka je tu 😒 som na teba myslela, čo máš zase nové a vidím, že nuda ti nehrozí 😒 keď si človek myslí, že už má toho všetkého dosť tak sa vždy stane niečo a výsledok je taký, že to je ešte horšie 😒 skoro ako u nás, len ja mám to obrovské šťastie, že so svokrovcami nebývam, ale aj tak to vie byť niekedy zaujímavé 🤐

kawasaki17
22. mar 2011

@jarunka111 no noveho je dost, ale stale je to len o tom istom.... napr. vcera :2x do tyzdna chodim do vedlajsej dedinky na zumbu, nakolko sa blizi leto a ja by som chcela trosku spevnit svalstvo a nabrat nejaku tu kondicku...Tak sa stazovala manzelovi, ze ako mi to moze dovolit, ved som uz vydata!!! No takze asi uz nemam narok vyzerat dobre, ked som vydata a mam dieta, ze vraj naco mi to bude!

a k tej dnesnej hadke, tak oni sa dost hadaju, ale vzdy tak aby o tom nik nevedel, alebo len ked su sami, ale dnes to bolo ine, vrieskali po sebe ako dvaja sialenci a nadavali jedna radost, zaujimave je ze uz sa zase rozpravaju aj ked si tak skaredo vynadali 🙂

jarunka111
23. mar 2011

@kawasaki17 ahoj, včera som to tu už nestíhala, ale ako čítam, zase bavenica 😒 tiež chodím na zumbu (ak stíham, čo teraz veľmi nie je ☹ ) no u vás idú až do extrémov tí "tvoji". Ja poznám tiež ľudí, čo sa povadia a o chvíľku sa bavia ako by sa nechumelilo 😒 a nechápem to. Lebo mne to nejakú tú chvíľu trvá, kým sa spamätám. A niekedy je to dlhšia chvíľa.
Pozerala som Emanuela, no to zlatý drobec 😀

kawasaki17
24. mar 2011

@jarunka111 vdaka, take nase zive striebro alebo zlato 🙂
tak ja mam kopu volneho casu, takze 2-3x do tyzdna, podla toho ako je tak idem, mm maleho bezproblemov postrazi a aj ulozi spinkat...mam v nom velku oporu...
No niekedy to je fakt extrem, esteze som taka veselsia povaha, dokazem sa cez to preniest lebo inac neviem 🙂
navyse teraz svokru prepustili zo zamestnania, je mi to naozaj luto,ze to tak dopadlo, ale dalo sa to ocakavat, kedze stale marodovala a v dnesnej dobe marodov nikde nechcu...No len kde si teraz robotu pohlada, tak to ozaj neviem...

jarunka111
24. mar 2011

@kawasaki17 ahoj, aj ja by som chcela mať viac času, mm stále v práci, takže nestíham vôbec nič. Aj on je s malým v pohode a postará sa, len keby to bolo častejšie ☹ máš dobrú povahu, keď si taká veselá kopa a dokážeš to celkom dobre spracovať, by som to tiež niekedy potrebovala 😉 no svokra sa bude starať o malého a ty môžeš ísť do roboty - haha, to nemyslím vážne, len citujem moju 😠 ale najhoršie je, že niečo také začíname zvažovať ☹ 😢

kawasaki17
25. mar 2011

@jarunka111 tak keby nie mojej povahy a to mi vravi kazdy, tak som na psychiatrii 🙂 ludia v dedine poznaju aka dokaze byt mudra a myslim, ze niesom jedina komu lezie na nervy...Dnes som sa doslova supla do kuchyne a zacala varit, lebo zas varila ona a potom by sa chvalila a mna zhadzovala 🙂
inak zaujimave aj mne moja navrhla, ze ona pojde za mna na matersku a ja do prace....no v ziadnom pripade, aj moja mamka ostala asi pred mesiacom bez prace a ked uz tak tak by som jej dala maleho, hoc by sme sa stahovali k nasim....

latvia
25. mar 2011

poradite?
kopirujem prispevok od @vyvieracky

Pekný deň, poradte ako na svokru,aký osvedčený postup zaberá, pretože si neviem rady. Už tej svokry mám plnú hlavu a všetku tú nervozitu prenášam na malú.Odkedy sa narodila malá, sústavne sa mi montuje do roboty,najradšej by bola keby našu dcérku mohla vychovávať ona...má ma za totálneho debila, pretože sa pýta priateľa, či som jej dala čajík atď....Keď jej dcérku na 1-2hod dám aby sa s ňou pohrala a prinesie mi ju, zaklope na dvere,ja otvorím a chcem si zobrať dcérku ale svokra sa náhle otočí ku mne chrbtom a ešte Leuške niečo ukazuje...už sa mi viac krát stalo že bola otočená ku mne chrbtom a pritom vedela že si už dcérku beriem k sebe a ja som si dcérku takýmto spôsobom zobrala...a ona ešte silnejšie zovrela Leušku...Malá sa mi zdá že ju má radšej a to ma ešte viac hnevá. K svojmu synovi keď´ mu ide dať Leušku sa správa úplne ináč. Tak radostnejšie a už z diaľky mu dcérku podáva. A potom my povedia že žiarlim...Poradte ako to podrobne robíte vy so svojou svokrou
.Neakceptuje moje rozhodnutie čo sa dcérky týka, a ešte mi drzo povie že aj tak si bude robiť podľa seba,po svojom.Ďakujem.Pat

jarunka111
25. mar 2011

@kawasaki17 ahoj a čo si varila, keď sa ti podarilo predrať ako prvej do kuchyne 😀 len si užime detičky pokiaľ to ide, nie každá pomoc je skutočne pomocou a v prípade toho ako nás posielajú do roboty to nevidím ako nejakú výhru, ale keď to inak nepôjde 😖

jarunka111
25. mar 2011

@vyvieracky toto robila aj moja, to treba hneď zatrhnúť!!!! Nekompromisne!!!! Tiež som tá najhoršia, ale ja som MAMA!!!! Ona si svoje deti vychovávala ako chcela a ja si budem tiež!!!! V žiadnom prípade viac nedovoľ, aby toto robila, lebo to bude už len horšie!!!! Neexistuje žiadny osvedčený recept na svokry, lebo keby bol, tak neriešime takéto problémy. A obdivujem ťa alebo sa čudujem, že jej malú dávaš, aby s ňou bola sama!!! To u nás bohužiaľ/chvalabohu neexistuje. Tiež mám pocit, že by si ho zobrala a mala pre seba, všetko robí tak strašne nasilu, prehnane, že to nie je normálne. Takže treba byť priebojnejšia a nedať si dirigovať!!! Nepoviem, ak chce poradiť alebo pomôcť, ale takým spôsobom, že sa potom cítime ako piate koleso u voza. Keď k nám príde svokra, tak sa cítim ako na návšteve 😠 Niečo som zmenila, ale ju nezmením 😒

vyvieracky
26. mar 2011

@dakra Ahoj, to čo si napísala, ako keby si písala o mne....a ja som si už namýšľala kadejaké somariny.Myslela som si že mi už začína hrabať v bedni a že to už preháňam...Tiež bývame v jednej domácnosti u svokrovcov v ich dome, takže mám rešpektovať ich pravidlá ale oni moje ohľadom dcérky rešpektovať nechceli až keď som posledné 3 mesiace začala tie moje pravidlá aj aplikovať. Priateľ-tato našej dcérky by najradšej nechal dcérku vychovávať svojej mame a mojej svokre.Ja si nechám poradiť ale nie rozkazovať a už nie aby mi niekto druhý vychovával dcéru.Stále keď ideme okolo nej tak natiahne ruky k Lei a povie : dievčatko moje poď ku mne a už mi ju zoberie....posledne jej ju nedávam stále ke´d ide okolo nás...posledne už cez víkendy ani nevychádzam hlavne dopoludnia z izby, lebo stále keď zídeme dolu do kuchyne, stále tam je...už som z toho chorá..prídeme si napr.po čajík a svokra hneď že daj mi ju ja ju podržím...ale už posledne hovorím nie....nedám jej ju stále keď si zažiada. Odkedy aj jej malá hovorí mama tak som to zatrhla....až tlak sa mi zvýšil...najradšej by som jej malú nedávala vôbec, ale bývame spolu v jednom dome tak neviem....a nie je to zase obrovský dom. My máme len jednu izbu....Priateľ je najradšej keď je malá u jeho mami....a mne povie .však si od malej aspoň oddýchneš....čo sú to za sprostosti.....ja som s malou najradšej....však som mama Lei....

vyvieracky
26. mar 2011

@jarunka111 .
Svokra s ňou nemôže byť sama?Takže je lepšie ak s malou prídeme k nej do izby, ona sa s ňou nech pohraje a ja tam mám zatiaľ sedieť?Lebo so svokrou veľmi nemusím byť.Takže to z mojej strany bude dosť ťažké, ale ak to tak má byť tak vydržím...

jarunka111
26. mar 2011

@vyvieracky tak neviem, či to tak má byť, či to pomôže , ale ja som pochopila, že jej malú dávaš a idú niekde preč z domu a potom sa k tebe vracajú 😒 Ja tú moju mám takmer stále pod kontrolou, či sme u nich alebo oni u nás, ona by si s ním potom robila, čo chce a ja akoby som bola nesvojprávna 😠

vyvieracky
26. mar 2011

Malú si stále beriem so sebou kamkoľvek idem....ale keď bývame spolu v jednom dome tak neviem....svokre už neverím pretože ma viac krát sklamala...max.týždeň vydrží správať sa tak ako má.....Ďalšie dieťa ani zatiaľ neplánujem....kým budeme bývať so svokrovcami tak to nemá význam.Pat.

kawasaki17
26. mar 2011

@vyvieracky tak moja svokra je taka ista....jednoducho sa to s nou neda vydrzat a naozaj to niekedy zachadza do extremov...ale naucila som sa ju sikovne ignorovat...ved my sa ani nepozdravime dobre rano a pod. tiez jedna domacnost, no hruuuza a teraz ked stratila pracu to bude o to horsie
taktiez Ti odporucam ignoraciu, alebo ked sa &ta bude snazit zosmiesnit, tak to obrat proti nej v tvoj prospech, nech sa zahanbi, ja to tak zacinam robit a mam od nej viditelnejsi pokoj aj ked sa stale mota okolo maleho 😠
raz povedala, ze ona si ho do 15 vychova, ze o tom s manzelom ani vediet nebudeme 😠 😠 😠

kawasaki17
26. mar 2011

@jarunka111 soju a sosovicovu polievku 🙂
aj tak nic nejedla, lebo odomna jej nechti, cely den o chlebe...
zaujimave, ze iny si chvalia moje jedla lebo ja veeeelmi rada varim a najme take specialitky 🙂

marcincinova
26. mar 2011

@vyvieracky Ahoj.Čítala som tvoj príbeh a presne akoby to sadlo na mňa.Akurát,že ja mám vlastnú kuchyňu,ale to aj tak na veci nič nemení.Tiež mám ten istý problém,ani ja nechcem aby sa malá so svokrou stretávala,ale on ti ju má rada.Ale tiež radšej sedíme v izbe a ani s ňou nevychádzam.

nenullienka
27. mar 2011

Ahojte, idem si aj ja trošku vyliať srdiečko. Ja nebývam so svojou bud.svokrou, ale musím bojovať proti celej priateľovej rodine. Jeho mama, moja bud. svokra má brata starého mládenca a ešte aj mamu. Tak sa musíme starať o nich dvoch. Lebo ujko nevie ani na kríž slamy preložiť, stále len vyvoláva, že treba urobiť tamto, treba toto, on sám nič nespraví. Stará mama tá len papuľuje, len podľa nej musí byť, my nič nevieme, ona nám chce poradiť, nechce byť doma sama vždy pri nej aby niekto bol. Pritom ujko má jedinú záľubu - kapelu a chodia vystupovať. Tak priateľ chodí starú mamu strážiť alebo ju vozí k svokre kde slúži cez víkend. A svokra to je kapitola sama o sebe. Je učiteľka, chce všetko organizovať, radiť. Teraz som tehotná mám rizikové tehotenstvo tak som doma. Už mi lezie na nervy, že som stále sama doma priateľ je buď v robote (robí 12-ky) alebo u nich, keď niečo poviem tak jediná odpoveď je, že veď oni nikoho iného nemajú 😖 . Ja som povedala, že budem musieť aj môjmu malému dohovoriť, že na svet môže prísť vtedy keď nebude nikto z nich nič potrebovať aby ma mohol priateľ zaviesť do pôrodnice alebo zavolám taxík 🙂 . A keď sa narodí tak to si ani neviem predstaviť ako budeme fungovať. Ja som povedala, že zoberiem dieťa a pôjdem k našim tam mi bude mať aspoň kto pomôcť. 🙂 Už som zúfalááááá. Ale povedala som si, že sa nebudem stresovať, nejako to zvládnem. 😀 🙂 😝

naturmama
27. mar 2011

Skus byt zlatko vzdy o krok vpred. Ak je svokra mrcha, ty jej musis ukazat, ze aka si ty dokonala. existuje nieco ako provokativna retorika - alebo asertivita. Vzdy ked ti nieco zadeli, musis jej povedat, ze "Jaj, ked ja som taka hlupa a vy toho tak vela viete, vy ste taka mudra". A ked sa ti svokra ponuka, vsak to vyuzi, daj jej male a uzi si chvilku volna. Vies, niekedy veci nie su take zle ako sa zdaju - treba z nich vzdy ziskat to naj!
Jasne, ze je vzdy lahsie sa hnevat a schovat sa do svojej ulity, ale preco? ukaz, ze si silna a bojovnicka a popracuj na stastnej velkej rodine, ked svokra blazni...
drzim palce

maca_p
27. mar 2011

baby, my sme si zobrali obrovsky hypotekarny uver na 30 rokov nez by sme mali byvat s nasimi alebo so svokrou. som toho nazoru, ze dve a viac generacii spolu nepreziju bez hadok, svarov, priekov a neviem coho. proste v kazdom dome musi byt iba jedna gazdina. ked som u nasich, a uz uz sa schyluje k hadke, zbalim dieta a fujaaaz domov. alebo ked je u nas svokra riadime sa pravidlom svokra a host tri dni a dost!! pekne ju vysikujeme na autobus a posleme domov...
v globale sa na svokru nemozem stazovat, ani na nasich, ked ich potrebujeme, vzdy boli a su ochotni pomoct, dobehnut, obsluzit. napr. moja svokra ide s malym na 3 tyzdne na liecenie, pretoze my dvaja nemozeme. no nie je to super?
jasne, boli situacie, ked sa svokra chcela do nas montovat, ale som jej povedala strucne, ze co ano a co nie a takisto som povedala mojmu partnerovi, ze si nezelam, ked sa hadame aby do toho co i len raz vstupila svokra. a je klud na vsetkych frontoch, takze netreba byt ticho a utapat sa vo svojom ziali, ale treba si riadne otvorit usta 😉 😉

sigrid7
27. mar 2011

Baby, uvedomujete si tú hrôzu, že aj z nás raz budú svokry a nevesty budú na nás nadávať??? 😲 Ja tiež nadávam na svoju svokru, lebo vôbec nemá záujem o nás. Teraz som v ôsmom mesiaci, manžel na týždňovke, bývame len jeden vchod v bytovke od nich, ale ich ani nenapadne, čo je mesiac dlhý prísť a spýtať sa, či náhodou niečo nepotrebujem, nakúpiť niečo alebo podobne. Mám rizikové tehotenstvo, bola som v nemocnici, lebo som sa už v šiestom mesiaci otvárala, ale ich ani nenapadne sa opýtať sa, či niečo nepotrebujem. Manžel je tiež z toho nešťastný a hanbí sa za nich akí sú. Takže ani takí ľahostajní svokrovci, nie je nič moc...