Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

sisaha
19. feb 2012

@e_l_e_n_k_a suhlasim s tebou, kto nezazil, nepochopi...To ako v inych temach chodia ludia podporujuci striedavku nadavat ostatnym, ze nemyslia na blaho deti.. ale ani jeden nechce pochopit, preco to prave v tej rodine nie je mozne. Vidia iba A, ale nevidia B.

e_l_e_n_k_a
19. feb 2012

@lu2112 to naozaj ste museli odist kvoli svokre do uk ,ako my....?? ja nedokazem uverit,ze este jedna taka "dobra dusa " existuje ako moja svokra

lu2112
20. feb 2012

@e_l_e_n_k_a no odysli sme kvoli nej a moja mama mi do dnesneho dna hovori ze to bolo to najrozumnejsie co sme mohli spravit lebo inak by sme uz davno z manzelom neboli spolu a to sme spolu krasnych 11 rokov 😀

lenkax7
20. feb 2012

@obycko ahoj,tak ako dopadol vikend so svokrou? Dufam,ze si to nejako zvladla. 🙂

lu2112
20. feb 2012

@1katkas bud rada ze mas take stastie nie vsetci ho take maju

obycko
20. feb 2012

@lenkax7 a ostatné babulky.
Tak v skratke Vam asi napisem moj pribeh a potom odpoviem aj na to, aky som mala vikend.
S mm sme uz 16 rokov. Ked sme spolu chodili a dozvedela sa to manzelova mama bol ohen na streche. Predstavovala si pre svojho syna niekoho z "lepsej" rodiny (bohatsia, mestska rodinka) a nie dievca z dediny, zo skromnych majetkovych pomerov a uz vobec nie z rodiny, ktoru ona pozna a tiez pochadza z tejto dediny. 😀
Tak pre pokoj v ich rodine, sme sa akoze rozisli. Dva roky sme spolu chodili po tajomky. Na prvu spolocnu dovolenku sme isli ale ziadne fotky sme nemali, lebo co ak by to "mamicka" niekde zbadala. 😒
Ked sme aj napriek jej zakazu zostali spolu a ona sa to dozvedela robila este väcsie rodeo. Ale nepomohla si. Ja som sa prestahovala do mesta odkial bol manzel. Klobuk dolu, vtedy mi moja teraz uz svokra pomohla najst robotu, za co jej nesmierne dakujem a budem vdacna do smrti. Ziskala som prax a skusenosti. Odisla som odtial po 3 rokoch a zacala pracovat inde. Ked sme uz s terajsim mm chodili spolu 8 rokov, rozhodli sme sa ze sa vezmeme. Tu nastal problem zo strany svokrovcov. Ja som byvala v prenajatom byte a manzel sa chcel nastahovat aby sme byvali spolu. Po hadkach, prozbach, hrozbach a slzach nakoniec suhlasili, ze budeme spolu byvat a ze teda sa vezmeme. Bol to super rok ked sme boli sami. Potom prisla svadba, ktoru do detailu planovala moja svokra, lebo pri jej dcere sa jej to vobec nepodarilo. Ta jej len oznamila 2 tyzdne pred sobasom, ze nech zvola rodinu. Asi vedela preco.
Svadba dopadla celkom dobre aj ked sme s manzelom mali pocit, ze je to skor svadba mojej svokry a nie nasa. Ale dobre. Chceli sme dietatko a nedarilo sa. Vtedy svokrovci navrhli aby sme sa nastahovali k nim, ze byt maju velky a su sami a ze my peniaze co davame na podnajom si mozeme odkladat na vlastne byvanie a nie pustat do luftu. Tak sme suhlasili. Boli to 2 najhorsie roky v mojom zivote. Dali nas do izby ktora bola velka ako špajza. Postele sme mali zatial dve válendy, ktore nam svokra dala za sebou ako elektricky a nie vedla seba, z pivnice priviezla zatuchnutu, plesnivu skrynu do ktorej sme si mali naukladat veci. No strasne. A vedlajsiu izbu, ktora bola rozmermi 5x5m nechala volnu pre dceru, ktory ked nahodou pride na navstevu raz za mesiac aby mala kde spat. Bolo mi do plaču. Ked sme konecne vybavili uver rozhodli sme sa ze odideme byvat k nasim a postavime si dom. Vtedy sa nam zacali smiat nielen svokrovci ale aj moja svagrina (manzelova sestra s muzom), ze oni budu papezi, ked mi postavime nejaky dom. Dom uz stoji 6 rokov, zariadeny obyvany a papezi este stale nie su. 😀
Pred 3 rokmi ma moja svokra vyhodila z vlastneho domu 2x ze co tu robim a ked nemam co na robote nech idem prec. Manzel nebol doma. Tak som sa zobrala a v tom co som mala na sebe som odisla k mojim rodicom. Ked mm prisiel domov a pytal sa ze kde som tak moja svokra povedala, ze nevie. Volal mi a ked som mu povedala co sa stalo, tak moja "uzasna" svokra povedala ze to tak vobec nebolo. Tak odvtedy zijeme tak, ze ked pridu svokrovci k nam, zbalim veci a taham k rodicom. Vobec ich nemusim vidiet. Zatial mi to tak vyhovuje. A menit to nebudem. Lebo nech sa snazim akokolvek vzdy je zle. Podla svokry neviem poriadne varit, vzdy stala v kuchyni nadomnou a hovorila ze ten hrniec nie je na cestoviny, to mam na mäso, to nepouzivaj tu varecku na miesanie natierky, to mam na cesto, ... Skratka hruza. Prach mi skusala prstom, ci nemam na nabytku, podlahu pozerala mokrou vreckovkou ci nieje spinava, .... No des.
A tento vikend ked boli znovu tu, tak sa ani neunuvala sa manzela opytat v ktorom tyzdni tehu som. Skratka to presla mlcanim. Jedine na co sa vraj zmohla, bola otazka, ze ako si to my svaja predstavujeme, ze ked teraz cakame dieta. No asi ako? Obaja mame cez 30 takze soplave deti niesme. Dokazeme si zarobit na zivobytie aj chod domacnosti a dieta sme chceli, takze neviem co ona od nas ocakava. Jej blbe poznamky o tom ze si to vobec nevie predstavit uz ani nekomentujem.

e_l_e_n_k_a
20. feb 2012

@obycko ona ta vyhodila z tvojho domu???? v tom momente volam policiu,keby sa mi take nieco stalo!!! a ta zenska by v zivote do mojho domu nevkrocila

obycko
20. feb 2012

@e_l_e_n_k_a Ano, z mojho vlastneho domu. A ked som tam potom prisla vsetko uz bolo urobene po jej. V kuchyni premiestnene šálky, v šuplikoch inak ulozene veci, poprekladany nabytok v izbe, no hrozne. Aj tak som to dala tak ako som to mala, ale este par krat to vratila spät. Vzdy som to prelozila tak ako som to chcela ja. Potom ju to uz asi preslo prerabat. 😀

e_l_e_n_k_a
20. feb 2012

@obycko a manzel ju nezastavil???? sak to vas dom nie jej.este mi povedz ,ze v dome sama ostavala???bez vas...ja odpadnem,kam to dokazu zajst.aj mna svokra chcela vyhodit z domu,ale ten svokrovci darovali manzelovi,a ja je vravela,ze jediny kto ma moze odtial vyhodit je on nie ona...jaky cirkus bol vtedy!! az policajti dosli. ... teraz je to tak ,ze cakame na zrusenie darovacej zmluvy...nech si ho zozere ,aj s peniazmi co sme do neho investovali a nebolo ich malo.radsej som sa mohla po prenajmoch prevlacat ako zazit to peklo.
a tebe radim ,urob svokre stopku!!! cim skor tym lepsie. my sme nakoniec odisli prec zo sk. aby sme mali klud.
manzel je co ? hluchy a slepy ,ze nevidi co sa deje??? ziadne vikendove navstevy,tak kava na hodinu na dve...ale zeby ty si mala odchadzat,ked ona dojde???? a to sa aj s babom budes trepat prec? neukazuj ,jej ze je silnejsia ako ty!!! ved ona sa z toho musi vyzivat...od zaciatku ti zivot diriguje,podla toho co pises. tak knecne zamkni dvere pred nou a otvor az vtedy,ked ta bude respektovat.veelmi silno drzim palce
nedovol,aby ti znicila vztah,lebo moze to dojst k vete, ze povies manzelovi " Bud tvoja matka alebo ja" -ty musis vediet co ti odpovie, ale mal by sa ta zastat a mamicku pekne usmernit

obycko
20. feb 2012

@e_l_e_n_k_a moja svokra dobre vie co robi. Ked sme si brali uver, tak sa ponukla, ze ako zalozne pravo mozeme zatial pouzit ich byt. Suhlasili sme. O mesiac kolaudujeme a zalozne pravo prepiseme na nas postaveny dom a potom uz moze skakat kolko chce. Nechceli sme s manzelom ist do extremu, ale co je vela je vela. Ten mesiac este vydrzime. Aj moj svokor sam povedal, ze niekedy by svojej vlastnej zene najradsej jednu vrazil, ale slusnost mu nedovoli. Tak co ti mam na to povedat?
Jedno je iste aj keby sa nam narodi druhy Einstein, aj tak to bude v ociach mojej svokry len sprosty pankhart, ktoreho som priviedla na svet ja. To si nepomozem.
Ked som robila este v robote co mi ona odporucila, tak tam ani nevedeli ze moja svokra ma 2 deti - dceru a syna. Tam vedeli len o dcere. To ze ma aj syna sa dozvedeli odomna. Ona stale preferovala len svoju dceru a moj manzel bol pre nu vzdy nic. Ved na uvazenie co je to za matku, ktora si necha doma len jedno dieta, druhe malicke niekolko mesacne da vychovavat svojej matke na dedinu a chodi za nim len raz za mesiac. Vraj ona chcela robit a zarabat peniaze. A co jasle v hlavnom meste neboli? Hovadina. Jednoducho ona si ziadny vztah k nemu nevybudovala ked bol babätko a tak to berie aj teraz.

e_l_e_n_k_a
20. feb 2012

@obycko prosim??? tvoje este nenarodene dieta v jej ociach sprostym pankhartom??? v zivote by ho nevidela!!moja nase deti tiez raz pekne nazvala a odvtedy ich nevidela viac ako 6 rokov. je mi to luto ,ale urazat si deti,seba a manzela nenecham, nech si kazdy mysli co chce.
dom je pisany na vas....tak keby aj na jej tri byty bolo zalozne pravo,tak sa moze aj posrat s prepacenim.... skuste jej pohrozit ,ze nezaplatite uver.... vam dom nezoberu, ale jej zoberu byt. ja by ju drzala v sachu. ziadne zalozne pravo by som nemenila z jej bytu na vas dom. a pekne by som jej pohrozila ,bud nech sa spamata , alebo nech si uver plati,ked nechce o neho prist. nedaj so sebou zamatat.dopadnes jak ja nakoniec.prec od rodiny ☹ . ale som s manzelom a s detmi a stastna, aj ked smutna niekedy

1katkas
21. feb 2012

@bubbles
@lalia2
@renata5
@e_l_e_n_k_a
@annus
@lu2112
tak prepacte nechcela som vas urazit...ja nemam problemy ziadne mam najlepsiu svokru na svete, skvelo si rozumieme mam ju moc rada a som rada ze ju mam

annus
21. feb 2012

@1katkas Ja som sa neurazila, tiež som mala úžasnú svokru. Viacerí Ti závidia, nie je jednoduché mať svokru bosorku. Prajem Ti všetko naj 😉

sashabb
21. feb 2012

@obycko ako nehnevaj sa na mňa, ale píšeš že máš cez 30rokov a takto necháš so sebou zametať??? 😕 😕 😕 normálne čumím a nechápem! Panebože!!
Súhlasím s @e_l_e_n_k_a okamžite jej toto všetko stopni! Sa čudujem, že aj tvoj manžel toto toleruje! Aby mňa niekto vyhodil z vlastného domu? aby mne, pre mňa v podstate cudzí človek zariaďoval svadbu? atď. nechápem ťa, fakt to nedokážem pochopiť 😕 😕 😕 už som tu čítala všeličo, ale toto je už fakt moc 🙄

bubbles
21. feb 2012

@1katkas presne ako pise @annus, neurazame sa, ani Teba nehanime, len ber na nas trosku ohlad, nie kazdy ma dobru svokru a ked nam to uz lezie na mozog, prideme sa tu vyrozpravat.. prajem Ti, aby si mala stale taku dobru svokru..
ale to zelam kazdemu, baby, drzte sa!

mamavera
22. feb 2012

svokry si dovolia toľko, koľko im dovolíte vy. lalia2 musí chodiť každú nedeľu k svokre? Naozaj musí, alebo si nevie urobiť poriadok so svojím manželom?!? Aj keď teraz má už určite iná starosti a radosti 🙂
obycko ty si sa dala vyhodiť z tvojho vlastného domu?!? Ja som to najprv zle pochopila, som myslela, že z jej. A že odchádzaš, keď ona príde?!? Baby zbláznili ste sa?!? K svokre sa chovajte slušne, ale nedovoľte jej starať sa do vašich životov a do výchovy vašich detí!!!!!

mamavera
22. feb 2012

@yokralovnayo choď so svokrou do mesta a povedz, že ty ju zavedieš tam, kde to majú a ona to už len zaplatí 😀

e_l_e_n_k_a
22. feb 2012

@1katkas ja som sa trocha nahnevala ,ale neurazila.... a moja svokra bola tiez uzasna ,kym som skakala ako ona piskala,aj s manzelom (1 rok)....a tiez som nechapala,ako moze niekto nevychadzat so svokrou....ale to som bohuzial pochopila uz rok po svadbe. tebe veeeeeeeeeeelmi silno drzim palceky,nech vam krasny vztah vydrzi 🙂

alure
22. feb 2012

@1katkas nehnevaj sa na mna ale ak mas taku uzasnu svokru a vsetko je skvele naco lezies do temy ktora sa ta bytostne nedotyka a nas co sme si prezili hotove peklo este obvinujes 😠 ake sme my nakoniec zle ze si najdeme miesto kde sa mozeme vyrozpravat a postazovat ....ak by si si mala prejst co i len desatinou toho co si tu niektore presli tak neviem neviem 😖 zaloz si temu SUPER SVOKRA a vypisuj si tam

alure
22. feb 2012

Ja som bola spokojna odkedy sme sa prestahovali 400km od svokrovcov,po 8 rokoch zitia v jednom meste co som nevedela otehotniet zrazu po 3 mesiacoch byvania prec sa nam podarilo a mame vytuzene druhe dietatko...teraz tu boli na dva dni svokrovci a svokra zahlasila,ze ked jej zomrie mama ,tak predaju vsetko co maju a pristahuju sa do nasho mesta...skoro som zinfarktovala 😠 riesili sme s mm ze kde bude chodit maly do skolky,ci pojde uz od setembra alebo az o rok a svokra mi povie,ze ona u nich vybavvi skolku 😲 😲 😲 jasne ja som porodila dieta aby som ho dala na opacny koniec republiky jej 😒 cakala som ako na spasenie kedy sa za nimi zatvoria dvere a odidu...este mi nezabudla vytknut ze preco este kojim,takto si ho nemoze zobrat...a proste kol dokola to iste....

aaddeelliinnaa
22. feb 2012

@alure ...ahoj....no nieco hrozne....mamicky len odrodia....a stare mamy vychovaju 😀 ...parada..tento svet je fakt hore nohami....pevne nervy Ti zelam 🙂

aaddeelliinnaa
22. feb 2012

@alure ..a odporucam kojit do 18 😀 😀 😀 ,nech caka...vari sa docka 😀 ..

mihouk
22. feb 2012

@alure Ano preco este kojis???? Ty si urcite divna, ved si mala porodit, zbalit malemu kufrik a poslat k babke. Nechapem, im deti nik nebral, tak odkial to maju????? Prajem ti, nech jej mama je nova rekorderka v dlhovekosti 😉

alure
22. feb 2012

@aaddeelliinnaa ja som prveho kojila do 2 rokov a druheho tiez tak planujem 😉 jasne ze do 18 tky nieeee 😀 mozno je to tym ze obe jej deti vychovali stare mamy ,jedno dieta jedna starka a druhe druha 😒 ja viem ze bola ina doba ale moja mama bola s nami do 2 rokov doma a potom sme isli do jasiel...chodili sme k babkam to nevravim,ale vychovavala ma moja mama....
raz sme na kupalisku boli este s prvym so svokrovcami,za 5 minut co sme isli s mm pre pitie stratili z dohladu nase dieta a odisli od bazena smerom k nam 😠 ja hned kde je maly a len kyvli plecom ze nevieme...potom ho stratili v nakupnom centre...proste im vobec ale vobbec nedoverujem,kazdu moju prosbu odignoruju a robia si po svojom... 😖

alure
22. feb 2012

@mihouk presne v to dufam ze starka este dlho pozije 😉 svokra nekojila ani jedno dieta,ale hned ako sa maly narodil tak to bolo len o tom ci mu moje mlieko staci (priberal takmer kilo mesacne do polroka) nech mu dam nieco ine,ako ho obliekam (dieta sa narodilo v aprili a behom mesiaca bol v kociku len v dupackach) a stale nieco (samozrejme zle lebo ja som mlada a neviem) 😠

aaddeelliinnaa
22. feb 2012

@alure ..to vies...starsia generacia je starsia generacia...len oni si stale myslia.....ze vsetko co robia je najdokonalejsie,najlepsie na svete.... 😉
od svokrovcov utekattttttttttt co najdalej

1katkas
22. feb 2012

@annus
@bubbles
@e_l_e_n_k_a dakujem vam baby🙂

@alure forum je pre kazdeho a vyjadrit nazor si tiez moze kazdy..ok.. odchadzam stadeto radsej nebudem sa hadat

alure
22. feb 2012

@aaddeelliinnaa ved ja som utiekla a oni chcu prist za nami 😲
len mi je divne ze mi vravia ako mam co robit ,ako mam varit ,ako mam vychovavat...a preco ma maly este plienky ked mm uz v 9 mesiacoch sedel na nocniku....a preco maly nezacal chodit presne na rok (isto sa mu nevenujem) a teraz najnovsie preco este nerozprava (maly opakuje slova nad ktorymi zasnem,ale samozrejme este nerecituje basnicky) ....stale nieco...ach toho je tolko ze az....teraz starsi syn doniesol fotky kde som bola ja v jeho veku a svokra ze jej aky si tu krasnucky a on ze to je mamka - skoro omodrela od nervov,lebo moje deti su po nich a zo mnna nemaju nic 😀 😀 😀

rora
22. feb 2012

@alure aj ja som divna lebo moju takmer 5 mesacnu dcerku ESTE kojim a svokru nezaujima nic ine len kedy s tym prestanem,pri kazdej navsteve je to prve na co sa spytuje a furt pyta malu k sebe domov,ze takto si ju zobrat nemoze ked ju kojim 🙄 no chudiatko svokricka, ake mrzute...co by mala byt rada ze malu nekrmim umelinami ale vlastnym mliekom! aspon vidim ze jej nejde o dobro malej 😔

yokralovnayo
22. feb 2012

@mamavera hh to presne som už urobila... dokonce sme boli len v Tescu a tam poplatila 😀 aj oblečko pre malú, čo som si vybrala 😉