Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

e_l_e_n_k_a
19. apr 2012

@molly21 skoda ze moja svokra nema fb :D dobry napad s tym zavesenim na nastenku :D ...teda aspon som ju tam zatial nenasla.... ta by sa divila ,co ja mam vsetko na papieri.... ked ma v sebe aspon stipku hamby ,tak by uz v zivote na ulicu nevysla.... sice do priatelov by si ma urcite nepridala.... tak by som jej nemohla prispievat na nastenku..... normalne neprezijem taku bolest 🙂 ..zartujem pochopitelne...sak sa treba aj zasmiat 🙂 zeny hlavu hore !! vyhlasujem kampan : " Utok na skodnu ...." kto sa prida ? lebo najlepsia obrana je utok !

caroline123
19. apr 2012

@zoh2011 ahoj moja. tak toto ti teda nezavidi urcite nikto.len sa pobal chod co bajskor prec. ja som mala podobnu svokru a manzela. my sme ale byvali u nejv RD a davala mi to pekne pocitit,ze sme u nej. dieta sme nemali,lebo so o malinku v 6mesiaci prisla,ale aj tak to bolo peklo. vsetko co som spravila bolo zle,co som uvarila bolo nejedle,prat som mohla na jej strej pracke ROMOCOMBI,lebo bysom jej automaticku pracku pokazila.(to bolo v r.1997) ked som prisla v noci z prace TAXIKOM,lebo som sa bala ist pesi sama a jej syn (moj manzel) nebol schopny ma prist pockat,vykrikovala,ze som panicka co sa len na taxikoch rozvaza,ked som mala narodeniny prisli mi dve kamaratky a dvaja kamarati pogratulovat,tak ich po hodine vyhodila,ze to jej jej dom a ja si tam navstevy vodit nebudem.a co na to vsetko manzel? 🙂 NIČ. ked som si ho zopar krat posadil a chcela riesit situaciu-odstahovat sa,mat svoju domacnost be jeho mamicky,skoncilo to tak ,ze mi povedal- "ked si neni spokojna chod,ja nikam nejdem." no tak som isla. a bolo po probleme.
teraz mam priatela,sme spolu 6r. a musim povedat ze toto je o niecom inom. tiez sme jeden cas spolu byvali a chodila mi upratovat nasu izbu ked som isla do prace. priatel jej to niekolko krat vysvetloval,ze takto to dalej nepojde. nakoniec sme jej kupili maly byt a je tam spokojna,obcas pride na nvstevu. aj ked mala zo zaciatku potrebu do vsetkeho nam kecat,povedala som jej ze to je nasa vec ako to bude a prestala.
takze zoho2011, ukoncito ak to nepochopi priatel a nezasiahne. drzim palce.

e_l_e_n_k_a
19. apr 2012

@caroline123 mas pravdu! lutujem tu zenu... ale my jej mozme pomoct len svojimi nazormi a radami... pomoct si musi predovsetkym sama!

caroline123
19. apr 2012

@e_l_e_n_k_a to ano. len musi byt silna.

e_l_e_n_k_a
19. apr 2012

@caroline123 ani ja som silna nebola...ale raz ta sila odniekal prisla 🙂 .aj ty si sa urcite citila bezradna a bez sily,podla toho co pises vo svojom pribehu...ale raz pride taka chvila ,ked sa v cloveku nieco zlomi....a uz niet cesty spat .

caroline123
19. apr 2012

@e_l_e_n_k_a ja som nastastie nasla podporu v rodicoch. vela mi pomohli. 🙂
som im za to vdacna.

e_l_e_n_k_a
19. apr 2012

@caroline123 ja toto nepochopim take zeny(svokry).... sak moja mama je tiez svokra... a ma nevesty a take nieco sa medzi nimi nikdy nedialo,jedna svagrinka dokonca otvorene povedala,ze moju mamu (jej svokru) ma radsej ako vlastnu matku.... a mam aj kamosky,ktore so svojimi svokrami velmi dobre vychadzaju...moji rodicia sa rozviedli,ale my ako deti sme stale mali dve babky a dvoch dedkov...moja mama dodnes navstevuje svokru. chapete to? neprestali sa stykat aj napriek tomu ,ze manzelstvo mojich rodicov nevydrzalo. a tu citame pribehy ako sa svokry pletu do zivota ... sak vysetrit by sa mali dat ...paranoidne schyzofrenicky...neznam ci som to dobre napisala...tak ma to napadlo.

caroline123
19. apr 2012

@e_l_e_n_k_a my sa teraz snazime o dieta s partnerom a dufam ze svokra nebude strasne iniciativna. 😀

e_l_e_n_k_a
19. apr 2012

@caroline123 pri "vyrobe" :D :D :D dufam ze nie :D ...zartujem samozrejme !!! daj pozor :D ..jedna zienka tu pisala,ze jej svokra chcela jej dieta(svoje vnuca) prilozit ku svojej cecke...lebo ze svoje deti nekojila,tak chcela vyskusat ake to je ...fuj...chcelo sa mi grcat,ked som si to precitala...

natalitimk
19. apr 2012

@zoh2011 -ja by som ti poradila(možno to už niektora holka pisala nechce sa mi všetko čítať)ísť na to ženskymy zbranami,mojkať sa ku priatelovi a ked bude fajn naladička tak tak potrošku povedať čo ti vadí na jeho mamičke 😒 a ked dačo povie tak len prikinkuj ale potom zas hovor svoje.a čo sa týka dovolenky tak mu hovor ake to bude fajn ked budete sami že budete mať sex ako nikdy ped tým,ale že ked tam bude jeho mamička tak to nebude ono.vieš tak žensky muž si bude myslieť že to on všetko vymyšľa ale ty ho musíš ktomu doviesť nech to nakoniec skonči tak ako si ty chcela 🙂 len to musíš riešiť potichučky a ked ma fajn náladu 😕 musíš ho otočiť ne svoju stranu 🙂

beruska141
19. apr 2012

@lilliaan ty kokso...... draha lilliaan, mne stoja vsetky chlpy, ked som si toto citala.... ja nechapem, ako taky ludia mozu existovat... ani moja svokra nie je bohvieco, syn je jedinacik, ma 30 rokov a ked prideme k nim, hned mu za zadkom beha, s jedlom ho nahana, so sladkostami, kavou, vsetko pekne pred zapnutu telku v obyvacke, lebo v kuchyni oni nejedia, vola takmer kazdy den, najradsej by bola u nas kazdy den a odkedy mame dieta, tak to plati dvojnasobne. ale tak na tvoju svokru sa ani zdaleka zdaleka nechyta....
dufam, ze mas uz teraz od nej pokoj. zelam krasny a pokojny zivot bez jej otravovania. drz sa draha

baklik
19. apr 2012

@lilliaan tak to je cisty nonsens... ja nemam so svokrou ziadny vztah, ale nie v zlom, proste ziadny, pretoze je taka, aka je (mne neublizila) a niekedy ma tak zamrzi, ze nie sme s rodinou v jednom meste, ale po obcasnom nakuknuti do tejto temy si pomyslim, ze radsej sami ako toto zazivat... no co uz. a ked idete do Australie, tak to uz fakt nebude mat dosah ziadny, nebudes ju vidiet aj X rokov, ak sa samozrejme nenahlasi na navstevu jedneho dna a tvoj muz jej bude chciet vyhoviet 😖 no co, tak pojdes vtedy niekam na vylet 😉

mamavera
19. apr 2012

@zoh2011 nehnevaj sa, ale kde ty žiješ?!? Máš viac na zreteli svoje dieťa, alebo tú trúbu - svokru? Ako sa asi cíti tvoje dieťa, keď ho tvoja svokra, aj keď je babka, ale vidí ju sporadicky uprostred noci zoberie k sebe do postele? A keď ti vytrhne fľašu z ruky a ide ti dieťa kŕmiť, keď ho chceš kŕmiť ty! Chápem, že nemusí mať každý silu niečo jej povedať, alebo tresknúť jej tou fľašou po hlave, ale hodiť ju o zem snáď zvládneš. Myslím, že by pochopila. a keby ma manžel nazval "hentá" tak u mňa skončil navždy.

yokralovnayo
20. apr 2012

@zoh2011 je neuveritelne čo si dokážu tie svokry dovolit... moja bola takisto taká, chcela nám menit termín svadby- ona ju chcela o 2mesiace neskor, lebo sa nestihne pripravit!!! potom plakala mojmu mm že ona na svadbu nejde... atd.. zažila som si toho s nou vela... s mm sme sa asi mesiac vkuse kvoli nej hádali... nevidel aká je, samozrejme bol tiež na jej strane.. určite ti neradím rozchádzat s nim.... daj mu ešte šancu.. rano mu povedz že ked pride z práce chceš sa s ním rozprávat... aby bol pripraveny cely na to :D a ked zaspi baby, posad si mužíka... ja si vždy sadnem obkročmo na nho... 😀 aby som videla ako sa tvári na to čo mu rozprávam... 😉 a chod na to milo... dohodnite sa na nejakých pravidlách, povedz mu čo ti na nej vadí...
ja som bola tiež možno na zaciatku tichá dobrá všetko som to znášala... ale povedala som si dost !! napísala som svokre sms-ku (tak isto žijeme od nej cca 200km v zahraničí), že mi vadí ako sa do nás stara, že nevie pochodpit že jej deti sú už dospelé atd... ale písala som slušne... a hned za pár minút mi volá svorka na pokraji zrútenia, plakala vreštala nadávala mi ..... tak som jej zrušila, potom voalla a vypisovala mm....
aby som to skrátila... nevideli sme sa s nou asi pol roka po tomto incidente... teraz sa stretávame, rešpektuje ma! vždy sa pýta na moj nazor, čo moze robit s dcerkou, co jej može dat jest... aj ked niekedy sa oduje - čo mi je jedno... ale je to moje dieta a rozhodujem o nom ja!!
😵

graceful9
20. apr 2012

@yokralovnayo ako ti závidím, hlavne tých 200 km,,,,ja žijem so svokrou v jednom dome a stará sa absolútne ale naozaj absolútne do všetkého a môj m je samozrejme na jej strane, veď ona to vraj myslí dobre,,,

yokralovnayo
20. apr 2012

bože kočky mne písala svokra mail pre pár dnami, že chce príst k nám za malou sa hrat.. ja ze fajn, dohodli sme sa že príde nejakú sobotu ráno a večer ide naspat... ide jej priamy spoj...
ale zrazu mi píše že bude u nás od piatku do nedele!! no to istoooo.... waaa... čo jej mám povedat na to??
nejak slušne?? teraz sa bavíme celkom v pohode, nehádame sa.. tvárime sa že všetko ok... len on a sa stršne blázni s dcérkou... a potom ju nemožem aj tyzden dat dokopy.. vobec neposlucha, place za vsetko.. ona si s nou nevie sadnúť a čítat knihu alebo nieco skladat.. len ju v byte nahana... mala stale spotena...
nechcem nech sa svokra urazi ale cely vikend ju tu nestrpím, hlavne ked sa nechá obsluhovat stale... to mam ešte 2 nasobnu robotu... 😒
ako jej slušne vysvetlit aby prišla na 1 den??? 😅 😅

yokralovnayo
20. apr 2012

@graceful9 ja som si s nou tiež snou čo to zažila... vypisovala mm stale sms... X krat denne... kym som to nezistila... ale ja ju už neriešim...
včera som si našla hrčku... 😕 hned som volala doktorovi, v stredu mám ist do mammarnej ambulancie... mam len 22r ... dufam že to nič nebude... už ani nespím jak sa bojim.. ale čítala som že to može byt s podprsenky- s kosticami... ja mam teraz novu, nosila somju častejšie asi mesiac.. mate s tym niekto skusenost?? ☹

maminuska
20. apr 2012

@yokralovnayo normálne jej to povedz , že dohoda bola jeden deň a na to si aj pripravená.
Túto situáciu mám odžitu , ja som posledné dva týždne bola ako sud pri poslednom tehotenstve, naliata vodou a nestrpela som nikoho pri sebe len svojho muža.
Napriek tomu chcela ist k nám ked išiel manžel z práce tak ju vzal . Vola mi to z auta že ide domov a má so sebou aj maminu 😲 , tak mu slušne vravím nech sa otočí a nech ju vyloží že ju tam teraz nechcem. V aute zapnutý mobil na hlasný odposluch 😀 .
len som počula svokru " ale , ale ja som ..... " len som povedala že teraz nie, že mám problémy sama so sebou a nechcem v byte nikoho , ani mojich rodičov.
Vrátil sa s ňo spät.

yokralovnayo
20. apr 2012

@maminuska :D :D :D hlasný odposluch :D tak to vám vyšlo 😉
no niečo vymyslím.. mm povedal že jemu je to jedno... on mi radšej ani neoponuje čo sa týka jeho matky.. lebo vie že vždy vybuchnem 😅 tak je na mojej strane, nech sa deje, čo sa deje 😉
a milé od tvojhu mužíka že ju zaviezol spat!! 😀

maminuska
20. apr 2012

@yokralovnayo no ani mu nič nezostávalo , bola som z toho konca tehotenstva taká nervná že by som ho asi prizabila keby sa tam s nou ukázal.
Pretože ja nemámám zlú svokru , ale občas potrebuje aj ona seknúť.Jej velkým negatívom je to že furt mele a stále dokolečka o svojich deťoch, pôrodoch , pomaly viem na ktorej strane šušky ju nastrihli , kedy môj švagor cikal a kakal a že mu prevliekali pindíka, že môj manžel na králika hovorí kaji ....... Toto sa dá vydržat ked si v pohode , ale nie v konečnej fáze prasknutia.

yokralovnayo
20. apr 2012

@maminuska u nás tiež stále rozpráva takéto veci 😀 ja jedným uchodm dnu, druhým von... alebo niekedy ani nevním, len prikyvujem 😅 som rada že nám dala pokoj... a vždy mi vadilo ked davala mm pusu na usta!! bleee... 😝

beruska141
20. apr 2012

@yokralovnayo normalne jej povedz, ze povedala, ze pride na jeden den na otocku, ze co chce zostat dalsie dni, ze to nejde, ze uz mate iny program, ze napr. idete na navstevu k niekomu, co byva daleko 🙂

graceful9
20. apr 2012

@yokralovnayo ja by som ju rada neriešiť tiež, ale keĎ mi tu stále pobehuje tak sa nedá :/ moja sesternica mala hrčku a bolo to nezhubné, pár minútový zákrok a bolo po všetkom,,,,hlavne sa neboj, to ti teraz nepomôže,,,držím palce 😉

bubbles
20. apr 2012

@yokralovnayo ani necitam do konca strany, musim Ti napisat.. len sa neboj, stres moze viac ublizit.. moja kamaratka mala tiez v takom veku hrcku, ale bola len tuková.. takze klud, vsetko bude dobre.. 🙂 ja mam uz roky hrcku na hlave, tiez podozrivy hrbolcek, ale doktorka ma uistila, ze je to tiez tukova hrcka, mozem si ju dat odstranit, ale nezavadzia, nezväcsuje sa, som jednorozec 🙂 drz sa, nic to nebude..

mamavera
20. apr 2012

@yokralovnayo úplne normálne jej to napíš tak, ako si to napísala tu nám. Že budeš rada, keď bude u vás dva dni (daj si panáka, aby sa ti netriasla ruka, keď to budeš písať 😀 ), ale že je potrebné, aby nenarušovala režim, ktorý má tvoja dcéra vytvorený. Že budeš rada, keď sa s ňou pohrá, prečíta jej rozprávku, ale nie je vhodné, aby sa s ňou naháňala, pretože to dcéru rozhodí na pár dní. A že budeš rada, keď sa bude u vás cítiť ako doma, tzn. nebude očakávať, že ju budeš obskakovať ako návštevu. Nič ironické, normálne fakty. A vlastne neviem, prečo ju obskakuješ. Je obed - nech sa páči nalož si, koľko ti chutí, vyber si z chladničky, čo máš rada a tú kávu by som jej už priniesla, veď to bežne návštevám robíš...Ak máš naozaj pocit, že ju toľký čas u seba neznesieš, nemá zmysel sa pretvarovať. Napíš, že v tomto období nie je pre tvoje dieťa vhodné, aby malo zmenu od piatku do pondelka, že možno keď bude väčšia (že keď bude mať asi tak 24 rokov nemusíš dodávať 😀 )

baklik
20. apr 2012

@mamavera @yokralovnayo
no ale ak je ta jej svokra taka ako moja svagrina, tak jej povie, ze ju treba privykat na ludi a na zmeny 😒 ked sme u nich boli naposledy pred vyse mesiacom, maly mal 3,5 mes. on nie je este zvyknuty na vela ludi okolo seba a hluk, takze bol z toho po celom dni vyburany, plus vykolajeny rezim, takze vecer nemohol hodinu zaspat, len plakal. doma je zvyknuty na to, ze ma klud, vecer mu dam mliecko v postielke, zapnem kolotoc a pre maleho je to taky ritual na zaspavanie, pripadne sa este pohra s hrkalkami na gumicke. no a toto vsetko mu u svagrinej chybalo, tak bol z toho vykolajeny, ako som uz spomenula. a jej reakcia? ze si nedokazeme ani dieta uspat, ze ona by ho hned uspala a ze ako by sme my zvladli dve deti... jej "supermatke" vobec nedoslo, preco to vlastne je. tak som jej na to povedala, ze maly ma taketo hysaky iba u nich (raz za mesiac k nim ideme). a jej reakcia? to preto, lebo nechodite castejsie! pri malom huci, ked papa, ked zaspal vo vajicku v kociku alebo v aute, jej to bolo jedno a kricala po svojej mladsej a vraj sa nemame pos..., ze nech si zvyka, vsak co ak pojde okolo skupinka hlucnych ludi, co urobi... no proste nonsens. nemam slov. odvtedy tam uz fakt nemam chut chodit a byt potom este tyzden nas... maju tiez auto, tak nevidim dovod, preco len my by sme tam mali chodit a este pocuvat, ze preco nechodime castejsie... tak som drahemu oznamila, ze moja noha tam nevstupi, kym oni si nezdvihnu zadok a nepridu k nam, lebo nevidim dovod preco by sme sa s par mesacnym synom mali vkuse len my niekam trepat. oni maju odrastenejsie deti.
ona mi prisambohu supluje svokru! mal by este niekto vymysliet taku temu 😀

michaela18
20. apr 2012

tak v tejto teme som sa nasla.a to som myslela ,ze len ja mam taku brutalnu svokru.idem si precitat co za cisla su tie vase 😀

yokralovnayo
20. apr 2012

@baklik to jak keby si hovorila o mojej... moja mala tiez do teraz a to ma rok a pol! sa v noci budi - podotykam len u nej.. a strasne place, niekedy az krce, nevie kde je.... a to tam chodime tak raz do mesiaca spat.. ale u mojej mamky je v pohode... mozno zlá "atmosféra,ovzdušie" 😝
a tiež pri malej vždy kričala, nech si zvyká atd 😝 🙄

mamavera
20. apr 2012

@baklik tak tie supermatky zbožňujem 😝 😝 😝 , nechodila by som tam vôbec a bolo by mi srdečne jedno, čo si myslí a ešte by som ju upozornila, že si neželám akékoľvek poznámky na moju výchovu, ináč kontakty preruším úplne. So somárom musíš sprosto. Inak ja som tiež taká bola, aj som mala také deti, mali svoju hodinu, kedy potrebovali už svoj kľud a svoje rituály, ja som si užívala s nimi tú pohodu na materskej a absolútne som neriešila, čo na to okolie.

adkoalauri
21. apr 2012

@yokralovnayo nechápem ťa, keď raz píšeš, že ťa rešpektuje, pýta sa na tvoj názor a hneď nato sa pýtaš, ako jej máš povedať, aby neprišla, lebo s malou sa celý deň naháňajú?! Keď ťa rešpektuje, tak jej to povedz, nech sa s ňou hrá ináč a budeš to mať vyriešené. Alebo obleč malú, a nech idú von. Ja vtedy umývam okná - hovorím, že je veľký prievan, nech sú vonku 🙂 Cestičky sa vždy nájdu, len treba rozmýšlať 😀