Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

renika1
9. jún 2013

pomoc 😔

sashabb
10. jún 2013

@renata5 nechápem prečo sa zapodievaš takou osobou. Bývate sami, nepotrebujete ju k životu či áno? Keby mne niekto povedal aby som išla sadiť alebo neviem čo v rizikovom tehu tak ho pošlem s prepáčením do riti.
Žiaľ urobila si aj ty chybu, že si sa hneď na začiatku neozvala. Svokra robí len tolko, kolko jej sama dovolíš 🙄

wieruss
10. jún 2013

@renata5 ja ti to poviem narovinu ako to mozno nechces pocut, ale na KTORU RIT sa pchas do prdele osobe co ta ma uplne ale totalne na haku ??? 🙄 nema o Vas zaujem, nema teba rada, ocividne jej vadi uplne vsetko, tak na co sa snazis udrziavat vztah s niekym tak zlym ?? Uplne sa na nu vyser, nechodievaj k nej, nebav sa s nou, maleho k nej nedavaj, ked ti robi zle aj cez neho a deti su citlive, ked maleho naucis aby tu staru strigu mal rad,tak potom bude nestastny, ze ho babka odsuva. Nekupuj jej nic, a zi svoj stastny zivot s manzelom a malickym. A ak ti chyba, ze nemas rodicov, ze maly nema starych rodicov, tak skus najst na nete osamely starsi par, vies kolko ludi by sa takto potesilo ? 😉

mirkave
10. jún 2013

@renata5 no mas tiez kus svokry teda ☹ prestan sa snazit,nikdy jej nebudes po voli,nikdy nebudes pre nu dobra.tie,co sme to "pochopili" ,sa mame teraz lepsie.bez svokry ale lepsie.......

mirkave
10. jún 2013

No co vam poviem 🙂 .ja neviem,co sa mi porobilo,ale asi nejaky skrat.takze......: v nedelu sme boli vonku s detmi na ihrisku,vsetko super.ked sme sa vracali domov,sli sme okolo panelaku,kde byva svokra.neviem,ale asi mi na hlavu pafla tehla (alebo ma minimalne osral vtak 😀 ),hovorim muzovi "zavolaj mame.ked chce vidiet deti.ze sme pri baraku." Nechapem,kde sa vo mne vzala taka "dobra" myslienka.muz na mna kukal jak puk,nechapal.no reku zavolaj.tak cely v soku vola,vola a nic.nebrala telefon.cestou domov som rozmyslala,ze co ma to napadlo a ci mi nehrabe.doma muzovi pipla sms "som v turecku.chcel si nieco?" .ja som sa tak strasne zacala smiat 😀 .a ze boh nema rad humor 😀

limetka713
11. jún 2013

@mirkave Boh má zmysel pre humor..často veľmi veľmi ironický 😀

mirkave
11. jún 2013
lucyfuk77
11. jún 2013

@renata5 ...bohuzial to je tak, ze dcerine deti su nadradene detom od syna. Neviem preco jeto tak, ale keby si si nasla cas precitat tych 265 stran, pochopis. Tvoja svokra je krava, cim skor si to uvedomis, tym lepsie pre tvojho krpca. Nepotrebuje babku, ktora ho evidentne nema rada, ako pisali baby, bacha deti su velmi vnimave!!! A preco nema rada teba? Lebo si LEPSIA ako jej nepodarena, lajdacka dcera...

tomasko27
11. jún 2013

Ako vyriesit situaciu ked priatelova mama nechce,aby sme boli spolu.Ja mam totiz dve deti a priatel je slobodny a bezdetny

maminuska
11. jún 2013

@tomasko27 a čo má priateľova mama s vašim vztahom ? Je to tretí element ktorý do vztahu nepatrí.

tomasko27
11. jún 2013

Jasne ze nepatri,ale zije este snimi a je mladsi ako ja,mam dve deti a tak to su take veci ktore by nemuseli prekazat ale prekazaju.
@maminuska

maminuska
11. jún 2013

@tomasko27 vieš aj môj manžel bol mladší odo mňa a aj ja mám dve deti z predchádzajúceho manželstva a aj on žil s matkou , ale nikdy som neriešila že či s tým suhlasí alebo nie.
Ak je tvoj partner dospelý človek a samostatný a nie mamin cecek ( čo je to najhoršie čo môže byť pre ženu ) tak by som to neriešila. Ak je spojený pupočnou šnurou s matkou , tak ti doporučujem ten vztah ukončiť.

sonkaz
11. jún 2013

@renata5 Ahoj Renátka, musíš sa prestať trápiť. Takíto ľudia, to sú "vysávači" energie. Ona to na teba skúša a vie, že na Teba má. Nesmieš jej to dovoliť...Je ale pochopiteľné, že by si bola rada, aby ste mali dobrý vzťah, najmä kvôli malému, keď má vlastne len jednu babku, ako som pochopila. Ale keď to nejde, tak to nejde a myslím, že si už urobila dosť ústretových krokov smerom k nej. Ber ju takú, aká je a ona možno časom pochopí aj sama, keď nie je úplne mimo, že by sa mohla správať inak...Najdôležitejšie je, že Vy traja teda Ty, manžel a synček máte medzi sebou pekné vzťahy, nenechaj si to pokaziť. Možno by ešte pomohlo, že by sa sňou porozprával jej syn, teda tvoj partner otvorene a narovinu o vzťahoch medzi Vami. Ja mám tiež zaujímavú svokru, ona vie" všetko najlepšie", ale zistila som, že časom sme si na seba zvykli a jej narážky odvraciam s humorom a často sa už obe zasmejeme... Zato môj svokor to je kapitola sama o sebe. O vnukov nemá záujem, jediné čo ho zaujíma je kde čo zjesť a spať... Tiež som z toho bola zozačiatku vyvalená, leb moje deti majú len jedného deda, lebo ja už otca nemám.... Ale naučila som sa s tým žiť, že jednoducho z neho nič nemajú, tak rozvíjam ich vzťahy s inými príbuznými, ktorí ich majú radi... A poviem si len, "Jeho chyba, že nemá záujem,prichádza oveľa" a to isté radím aj Tebe, pusti to z hlavy, ved nebývate pod jednou strechou, ona možno časom pochopí...

inull5
11. jún 2013

@renata5 a keď vidíš že ho to trápi, trápi to aj teba, to je jasné..

demi82
24. jún 2013

@hanuska148 bud rada ze len kazdy druhy den. K nam svokra vola uz 3-4 roky kazdy vecer na skype a to doslova kazdy den mam silne nervy ale uz koncim so silami aj dnes som manzelovi povedala ze uz nevladzem ze to nie je normalne. Aj dnes zavolala o pol deviatej moj 7 mesacny drobec este nespal akurat som mu isla dat papat lezal na gauci pri manzelovi a ona po kazdodene opakujucich sa otazkach ake mame pocasie co manzel papkal spustila na maleho kedze ho mala na kamere a ty co sa na mna tak mracis co kricis co som ti urobila ? a bla bla bla dookola 10 min. Uz som len manzelovi ukazovala ako ked nakrucas pasku on sa zasmial povedal jej ze koncime lebo je neskoro no ona sa zakazdym robi ze TO nepocuje vypaduje internet haha a mele dalej svoje az somju znova musela zarazit ja no zacala mat zo mna respekt lebo sme nedavno mali hadku po skype zachovala sa totiz ona aj svokor k mojmu muzovi vlastnemu synovi horsie ako k cudziemu ( predali nase auto ktore sme my kupili my prihlasili my platili poistku hned po svadbe) akurat ze bolo pisane na svokru kedze manzel a ja sme v zahranici atd. podstatne bolo ze manzel bol dohodnuty ze svokor nam peniaze donesie a svokor zahlasil ze oni nam nie su nic dlzny lebo to bolo ich auto a oni uz toho maju dost ako moj muz im vobec nikdy nepomaha... no keby ste ma baby vtedy videli kukla som na manzela a videla to sklamanie v jeho ociach ked to iste spustila aj jeho mama no... plamene z oci mi zacali srsat az som sa triasla ako som im cistila zaludky .. a odvtedy mam pokoj ukoncila som to vetou ze ja si s nimi viac nemam co povedat ked maju taky pristup k vlastnemu dietatu. Ze maly mna za poslednu p... od zaciatku to viem lebo manzel si so mnou zacal napriek hadkam doma ze ja nie som dobra ´´ vhodna´´ zena prenho ( lebo jedna baba raz povedala poznate to) a manzel mi vzdy vsetko povedal. Ja mam na haku co si myslia o mne alebo ako sa ku mne spravaju ja ich viem sprdnut ale manzel je dobracisko a nevie im povedat na rovinu a mne je potom luto lebo ak sa zanho nepostavim ja ... tak hlavu hore a bojujme zeny dalej ved svokry su zle len preto ze ich synovia si nasli lepsie zeny ako su oni 🙂)

zlatica36
26. jún 2013

@demi82 tá posledná veta je čistá pravda...prečo jej vôbec zdvíhate skype? Vôbec by nevidela ani môjho syna ,keby nás takto hnusne okradla....my žijeme bez muzovej rodiny už pár rokov...som v podstate spokojná,viem že rodina má vyzerať ináč.lenže iné východisko nebolo

joannas
26. jún 2013

@mirkave čo je natom smiešne? 😲

ivkasendy
26. jún 2013

@demi82 jeminku, ale ved skype sa da vypnut nie? alebo nastavit na neviditelne (aspon dakedy tak bolo, uz som dlho nepouzivala)... no a ked ona "nepocuje" ze chcete skoncit, lebo jej "vypadava internet", tak nabuduce moze pre zmenu "vypadnut net" vam - proste sa "prerusilo spojenie" a basta 😉 inak, ja mam tiez 7-mesacne babo (dcerku) a keby do nej niekto vecer hucal, ked uz ma davno spat, bud toho cloveka okamzite zarazim, alebo ak nepochopi, jednoducho ju vezmem a dotycny nech si najde inu zabavku... 😝

demi82
26. jún 2013

@ivkasendy Vies ono je to jak zacarovany kruh ja to vypinam aj na neviditelne davam podari sa mi sem tam ju nepocut par dni. Len ona potom vola mojmu manzelovi cez den do prace a psychicky a citovo ho vydiera ze ona je taka sama doma a nikto na nu ani dvere nepride otvorit ( nabuduce ked tam prideme tak ich uz nezavriem) bla bla ona vie ho neskutocne zdeptať alebo zavola svojmu muzovi - svokorovi ktory byva v byte vedla nas tu v DE a zacne jeho spovedat ze preco tak dlho jej nikto nevola. No musim povedat ze po poslednej hadke manzel je uz tvrdsi voci nej a chladnejsi aj kontakt uz nie je tak casty.

natalyaas
27. jún 2013

Vsetky svokri su sproste!!!! Dovoluju si!!!! Su otravne!!!! A neznesitelne!!!! Treba voci nim bojovat!!!! A zatlacit ich do uzadia!

zlatica36
27. jún 2013

@natalyaas všetky nie! Mám kamosky, ktoré majú super svokry,!!alebo jeden príklad-povedz, môže byť svokra zlá, keď pomáha synovi s deťmi, lebo jeho žena si našla frajera a vykašľala sa na rodinu?

hyta
27. jún 2013

@natalyaas Ja som o tej mojej mohla napísať knihu a nebola by romantická. No treba si uvedomiť, že každá čo má syna bude pravdepodobne i svokrou. Nevesty sú tiež pekné mrchy veľmi často. Treba hľadať kompromisy !

carrie012
27. jún 2013

Bože, taká som rada, že som tu našla takúto diskusiu.. ja mám taký istý problém.. pokiaľ sme nemali s manželom bábätko, tak to bola najlepšia svokra na svete a nevedela som pochopiť, prečo ju tak strašne bývala švagriná neznášala.. bývalá už preto, lebo sa stihli s manželovym bratom rozviesť a mám pocit, že k tomu dosť prispela aj svokra.. ale ona ostala najhoršia a svokra aj s mojim švagrom ostali tie "chúďatka".. bojím sa, aby to nedopadlo rovnako.. keď som prišla po pôrode domov, moja mamina mi nemohla prísť pomôcť, lebo robí v rakúsku, tak sa jej nedalo a tak sa mi ponúkla svokra.. hovorím si fajn, však je v pohode.. lenže, celý čas sa nič iné neriešilo, len či mám dosť mlieka, či malá nie je hladná a či jej nie je zima.. o 4 dni som už mala doma kúpený nutrilon, lebo že čo ak stratím mlieko cez víkend.. prvé kúpanie bolo strašné.. čo som myslela, že nám pomôže, tak to bol len stres a panika.. malá revala, svokra nevedela ako ju má chytiť, ja som ju rýchlo okúpala a manžel sa cítil navyše.. druhé kúpanie bolo také isté strašné, len s tým, že navyše som bola teraz ja.. pri treťom kúpaní sme už boli s manželom sami a zrazu bolo všetko v pohode.. ten prvý týždeň doma bol hrozný aj kvôli tomu, že ma svokra k ničomu nepustila, lebo že mám oddychovať.. hlavne, že ona tu behala, varila, upratovala.. to sa nedá oddychovať.. pripadala som si dobrá len na kojenie a prebaľovanie.. najviac ma zabila vetou, keď prišiel môj švagor a malá spala v postieľke a on jej dal na hlavu plienku a vtedy prišla svokra a povedala mi- vidíš, jeho to napadlo a to je chlap.. ako keby ja som bola nejaká chudera, ktorá nič nevie.. a už sa to len takto pomaly zbieralo.. teraz keď ju už vidím pred domom, tak mi stoja všetky chlpy na tele.. najhoršie je, že manžel má pocit, že sa nič nedeje, že je všetko v poriadku a keď mu niečo poviem o jeho mamičke, tak mi len povie, že nechce, aby som bola ako jeho bývalá švagriná.. ale nikoho nenapadne hladať dôvod, prečo sa vraj zmenila švagriná a aj ja.. asi to nebude len naša chyba.. ale svokra sa stále tvári ako také chudiatko a bojím sa, že nakoniec skončím ako ja tá zlá..

xlucia
27. jún 2013

@carrie012 si precitlivela z hormonov. naco riesis co si kto o tebe mysli? moze ti to byt ukradnute. staci odstavit svokru.
staraj sa o malu sama, ci nakojit, ci prebalit ci kocikovat, svokre vzdy slusne povedz ze netreba, ak by si potrebovala pomoc tak jej das vediet a ostatne ignoruj
evidentne si vies dieta aj nakrmit aj okupat aj popestovat, potom nevidim dovod aby ti doma oxidovala...
treba len trpezlivost... venuj sa dcerke a nedaj si kazit radost

lalinko2010
27. jún 2013

@carrie012 ahoj, bývate so svokrou? asi nie, keďže keď ju vidíš pred domom, tak ti všetky chlpy stoja....
jednu chybu si spravila - dovolila si jej pomáhať! ona nie je slúžka, otrok ani nič podobne a to si musí ona hlavne uvedomiť, ona je stará matka - babka, babička - a podobne, pokiaľ si to neuvedomí, nebudeš mať pokoj.
svokra sa ti ponúkla že ti pomôže s malou, keď ste prišli z pôrodnice - tak by som ju poslala do prdele, že by zabudla kde sú dvere na našom dome, žiadna pomoc, ty najlepšie vieš ako s malou a podobne.
a manželovi povedz že ak chce dopadnúť tak ako jeho brat, bez ženy a detí, tak nech sa jemo milovaná mamička ešte viac snaží!!!! a pribudne ďalší chudák v rodine!

xlucia
27. jún 2013

@lalinko2010 suhlas. ja nepochopim co potrebuju zeny pomahat ked pridu z porodnice... ja som nechcela doma ani mamu, a uz duplom nie svokru ktora sa silou mocou natiskala. a vies co? zvykla si. resp. obe si zvykli ze sa maju opytat, a ze mam usta a rozum, ked budem potrebovat ozvem sa. v prvom rade som chcela klud...

lalinko2010
27. jún 2013

@xlucia no šak, ani mne nikto nepomáhal. ja nepotrebujem aby niekto pomáhal pri kúpaní, pri prebaľovaní a podobne. každý nech je doma na svojom zadku a podobne, sa natískajú keď nemajú a keď ich človek najviac potrebuje tak nikde nikoho, lebo vtedy nemajú čas a počúvať niekoho poučovanie a podobne, na to fakt nemám chuť!

demi82
27. jún 2013

@lalinko2010 Ten koniec je dobry.

carrie012
27. jún 2013

@xlucia to sa ľahko povie.. keby ma v tomto manžel podržal, tak by som to asi neriešila.. ale on ešte preberá názory od mamy a mňa zbytočne vytáča.. a nedá sa ju ignorovať, lebo pri každej možnej príležitosti je u nás napchatá..

carrie012
27. jún 2013

@lalinko2010 Presne toto som mu povedala, že ak chce tak dopadnúť, tak nech hrá mŕtveho chrobáka.. on sa s ňou síce porozprával, nech sa nestará, len ona si to teraz vysvetlila po svojom a preto sa ma teaz pýta úplne na všetko.. ešte aj na to, že keď malá plače, či jej môže dať dudlík.. to už je pomaly provokácia.. a aj manželovi som povedala, že však nech sa teší, že je babka, ale nech mi dá pokoj.. nech malú chvíľu popestuje, ale nech sa nestará a nenarúša nám režim, len preto, lebo ona prišla a chce ju popestovať, aj keď má malá spať.. potom sa čuduje, že jej na rukách plače..