Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mamkakatka
22. okt 2011

Mam nervy na dranc, priatelova sestra ma dve deti, ktore absolutne nezvlada, chlapca M 5rokov a dceru T 7 rokov, a na poslednom rodinnom posedeni sa objavila tema, ako T dostava v skole same poznamky od p. ucitelky a vsetky sa tykaju jej spravania, hned sa vsetko zvrho na ucitelku, lebo si na T zasadla, ako jedina som mala iny nazor, kedze viem ako priatelova sestra nezvlada svoje decka, doslova jej skacu po hlave a posielaju ju do r..., papuluju jej a pod. , tak som podotkla, ak by ucitelka nezvladala min. stvrtinu deti z triedy, tak je to jej chyba, ale ak si nevie dat rady z jednym deckom, je to chyba rodicov, no to ste mali pocut, ako sa vsetci na mna osopili. Priatelova sestra to vyuzila na dalsiu zo svojich ustipacnych poznamok na moju adresu, ze "jasne, ty mas dokonale dieta, tebe sa to nemoze stat"....ale ja nemam dokonale dieta! Moje dieta je len vychovane. A to vsetko malo pokracovanie, ked sme s priatelom a detmi odisli domov, moja buduca svokra sa vyjadrila o svojich zatoch aj o mne, ze ak by si jej deti nasli partnerov z vysokou skolou mali by sa lepsie! Ty kokos, mna dovtedy nikto viac neurazil, ako ona. O par dni som sa rozhodla, nevydavam sa, zrusila som svadbu a dalsi termin nehrozi. Ja nemam chut si prezit zas to iste od znova, uz jednu svokru za sebou mam a po druhej takej skusenosti netuzim. Ludia v tejto rodine su strasne zavistlivy a to su decka, co vsetko az pod nos dostali a este furt im nieje dost. kurnik! Ide ma rozdrapit od hnevu ☹ ...uz par dni ma boli hlava, zle spim, musela som to napisat, snad teraz sa mi ulavi, ze som to niekomu povedala....dakujem

halienka
22. okt 2011

@mamkakatka fúú, a tvoj priateľ čo na to vtedy povedal? No vieš ako to je, priznať si vlastnú chybu vo výchove dokáže máloktorá matka 😝 😀 A ty sa preto netráp a nenič si svoje zdravie, veď sú to jej deti, nech sa s nimi trápi sama, veď ona raz na to príde 😉 Ty si svoje deti vychovávaš dobre a tak môžeš byť kľudná 😉 🙂 No a to s tou školou, si sa mala jej spýtať (svokry) akú má školu, či vysokú, lebo aj ty by si sa mala lepšie, keby si mala svokru s vysokou školou - minimálne by nemala také sprosté poznámky, možno 😀 😀

mamkakatka
22. okt 2011

@halienka sak to, ze mama mojho priatela nema vysku a to jej pripomenul aj priatel, len skoda, ze som pritom nebola 😖 ....ja nepotrebujem, aby sa ma niekto zastaval, tu vetu " ze ja nemam dokonale dieta, ale len vychovane" som povedala dost ostro, naco ma hned upozornil ich otec, ze " v nasej rodine sa takto nerozprava", pouzila som tam slovo " do riti" ( a to som bola dost slusna)....ale nikto necakal, ze sa ma zastane priatelov najmladsi brat, pred ktorym maju vsetci velky respekt a hlavne su mu vdacny, pretoze sestram kupil byty a rodicom stavia dom, takze co on povie je svete...a on sa ma zastal!!! ... co mna stoplo, aby som pokracovala, pretoze, by som vyvolala taku hadku, ako este nikdy nezazili, ....

mihouk
22. okt 2011

@mamkakatka Nestresuj sa nestoji to za to. Hlavna vec je ze ty mas to vychovane dieta a na tom zalezi, ty take problemy ako poznamky riesit nemusis a hotovo a ani sa nemusis hanbit za to ake su. To ze nemas vysku, je len ludska zadubenost, ale super ze sa ta skoro svagor zastal 😉 Ja to beriem tak, ze ludom sa vsetko zlo raz vrati a ich vlastna karma ich nakope do riti (pred tebou to slovo mozem pouzit 😝 ) Takze hlavu hore a drzim palceky. 🙂

mamkakatka
23. okt 2011

v noci som mala dost casu rozmyslat a napada ma len jedno, distanc od tejto rodiny, pri prvej svokre som skusala po dobrotky po zlotky a aj tak som sa rozviedla, tu to skusat nebudem, zariadim sa podla svojich potrieb a pocitov.....a ako sa zariadi priatel? to teraz neriesim, ja som bola po rozvode dva roky sama s dcerou a su chvile, ked mi tie casy chybaju, mali sme len jedna druhu a bolo nam super 🙂 .... s priatelom sme spolu uz par rokov a stalo sa, ze bol pozvany na svadbu a ked povedal, ze sme uz dvaja (vlastne traja aj s mojou dcerou a ked sa podari, tak budeme styria), tak mu dali najavo, ze iba on je pozvany....vobec ma neakceptovali...a takych malickosti je tak vela a len sa nabalaju a nabaluju ☹ ☹ .... jediny, kto to obcas vyvazi je moja dcera, pred tyzdnom boli so skolou v planetariu, dala som je peniazky, nech si nieco kupi a ona prisla domov s kyticou kvetov, pytam sa jej zaco? lebo ta lubim, bola jej odpoved.....spoluziaci si kupili hracky a sladkosti ....ked som sa tym pochvalila v priatelovej rodine, nicoho som sa nedockala, nikto ani len Kiku nepochvalil....nic...ta zavist im to nedovolila...

katusska1
23. okt 2011

@mamkakatka 🙂 to máš super dcérku, keď ste šťastné spolu vy dve, tak je dobre... Je fajn, že máš ju, bez nej by ti bolo určite horšie. A keď ti aj druhá vyrastie, aj v nej nájdeš oporu, dúfam. Tak ti želám pevné nervy a veľa šťastia 🙂

mamkakatka
23. okt 2011

@katusska1 dakujem

e_l_e_n_k_a
23. okt 2011

no mamkakatka , tak to ti nezavidim...a to take "odbuchovanie" som zazila aj ja... a to sme boli dokonca manzelia a cakali sme druhe dieta!!! manzelovi rodicia oslavovali vyrocie svadby, ale nijaka velka oslava , len taka vecera slavnostnejsia doma... jemu volali do prace, ze ked pojde domov nech sa u nich zastavi... ani nevedel, ze v ten den oslavuju, lebo sme tam boli 4 dni predtym a ani slovko nepovedali o nejakej oslave.... a ked som sa pytala , ze preco mna nevolali, tak ze to bolo len tak narychlo a nechceli ma zatazovat , lebo som tehotna.... a to nebolo jediny krat, co takto konali..ale oni to vedeli tak odovodnit, ze ja sama jak hlupana som si pripadala...a vzdy to nakoniec skoncilo hadkou medzi mnou a manzelom... nebolo to lahke,az raz konecne manzelovi doslo o co im ide... ale na ich neradost , sa manzel postavil na moju stranu... a ty radsej ostan sama s detickami, ako by si mala byt len piatym kolesom na voze. drzim palce , aby si mala partnera , ktory bude stat pri tebe

erzebet2
23. okt 2011

ako som to tu tak zbezne citala,tak ma tesi ze nie som sama a dufam,ze mne tiez neprepne v hlave...a musim povedat,ze u nas kym sa schylovalo k svadbe aneb jak se zbavit starosti o synceka tak bolo vsetko Ok,ale keby som vedela aky je to naozaj pokrytecky clovek,tak sa s jej synom rozidem hned vtedy...moja svokra bola od tej svojej zvyknuta,ze vsetci skakali ako ona piskala a to som ja nerobila a nastastie uz ani robit nemusim a som konecne stastna,ze ju nemusim vidiet 😀

katusska1
23. okt 2011

@mamkakatka áno, ešte ti chcem napísať v súvislosti s tou svadbou. Keď sa mal ženiť M brat, tak večer pred svadbou za M bratom prišla do izby ich mama a povedala mu, nech si to ešte dobre rozmyslí. Mimochodom, svadba bola kvôli tomu že švagriná bola tehotná. A ona mu povie hento, vtedy u mňa klesla na plnej čiare, asi by bola najšťastnejšia keby sa na ňu na tehotnú vykašle. A s týmto čo mu povedala sa mi ešte aj pochválila! A veľakrát predo mnou vypráva ako kedysi svokry mlátili svoje nevesty a pod. Neviem, čo mi tým naznačuje, ale keby čosi také spraví, tak M jej vrazí jednu a ja ďalšie dve 😀 😀 😀 Ale inak ju mám rada 😝

mamkakatka
23. okt 2011

@katusska1 mlátili svoje nevesty!! asi preto sme teraz také silné a obrnené nervami a trpezlivostou 😀 to by radšej brala nemanželské vnúča?? .... moju kámošku tá jej svokra opľula, nikdy za tých 7 rokov, čo je vydatá za manžela jej nedala ani len tanier na stôl, keď šli všetci spoločne jesť a to má zato, že im navarí, uprace a doslova slúžku robí, len aby bolo v dome ticho, a čoho sa dočkala? Opľutia! nech mi niekto povie, čo robíme zle, že toto musíme znášať!! Toto sú skúsenosti, z ktorých mi musíme čeprať, aby sme v deň, keď z nás budú svokry boli lepšie, aby sa naše deti nemuseli za nás hambiť.

erzebet2
23. okt 2011

@mamkakatka ked budes pisat ten svoj betsseller tak daj vediet,pridam par hororovych stran 😀

mamkakatka
23. okt 2011

@e_l_e_n_k_a
@erzebet2
@katusska1 kebyže máme sedemnásť a stvárame somariny, nepoviem ani slovo, ale aby mne 30 ročnej ( o pár dni 31 ročnej ) niekto začal kázať ako mám vychovávať svoje deti, pričom si so svojími nevie dať rady, tak to kde sme?? Základ každého zdravého vzťahu medzi mužom a ženou je porozumenie, trpezlivosť a kompromisy....ale aby som robila kompromisy s priateľovou mamou alebo jeho sestrami?? Až peklo zamrzne!

mamkakatka
23. okt 2011

@erzebet2 uz mám názov " Ako si poradiť so svokrou a nezblázniť sa z toho " 😀 alebo " Svokra, triedny nepriateľ "

erzebet2
23. okt 2011

@mamkakatka 🙂akoze do vychovy som si ja nedala kecat,ale ja som zazila aj vyslovene stvanie proti mne otazkami typyu a kde je lepsie? smola pri zlej svokre je ,ked ta muz nepodrzi ☹
ten druhy nazov je perfektny 😀DD

mamkakatka
23. okt 2011

@erzebet2 môj priateľ mi povedal zopár vecí, čo sa o mne hovorí v mojej neprítomnosti u nich doma, a ako mi to povedal, tak rýchlo to aj oľutoval ....on sa ma vie zastať nemôžem povedať, ale občas ma serú veci, ktoré ani on nedokáže zmeniť ...a potom prídi na navštevu tam, kde si bola poohovárana 😖

katusska1
23. okt 2011

@mamkakatka tak ja mám 18 😀 😀 ale proste v niektorých veciach už mám rozum, myslím. hentým čo povedala si to u mňa posrala, prišlo mi to od nej ako matky dosť zvláštne... ale tak veď po svadbe mne plakala nech jej ešte syna neberiem, tak čo môžem čakať od nej aké rozumné vyjadrenie 😕 😅 a to ohováranie - to je všade 😉 ani sa nad tým nezamýšľaj, ja som chodila posledný mesiac s riadnymi pupniskami na jazyku, ktovie prečo 😀 ešteže je Mareček taký úžasný človek, inak by ma piclo 🙂 🙄
fúha, to opľutie, tak to je dosť ponižujúce, niektoré ženské sú hrozné kravy 😨 ako zareagovala na to tvoja kamoška?

erzebet2
23. okt 2011

@mamkakatka ved to,ja neznasam pretvarku,mne sa zaludok s nej obracal 😝
ako sa hovori v cechach : svokra a uzeni su nejlepsi studeni 😀

mamkakatka
23. okt 2011

@katusska1 ty si svetla vynimka 😀 😀 😀 , poznam 23 rocnu babu, ktora nevie, co so sebou, je rozumovo na urovni 10 rocneho dievcatka 😀 ..... ako reagovala? riadne svokre vynadala a najyvesci for bol, ked prisla domov z prace ( ona chodi do prace okolo obeda, na 4 hodinky ) a doma uz bol aj manzel, prisla za nou svokra a sa jej ospravedlnila a len nech jej synovi nic nevravi 😖 😖 ... kamoska si ju vychutnala a dala jej najavo, ze toto prehnala..kamoska to manzelovi nikdy nepovedala...

katusska1
23. okt 2011

@mamkakatka má môj obdiv, ja by som mu to vytárala. ale čo by nasledovalo, si ani nechcem predstaviť ☹ určite by bol z toho riadne smutný a sklamaný zo svojej matky...

mamkakatka
23. okt 2011

@katusska1 je to nekonflikne ziena, ale X krat som ju pristihla plakat, ked som za nou prisla do prace....chodim za nou casto, ved je krsna mojej malinkej Ninke 🙂 .... na druhej strane si vie povedat svoje a ked uz krici, vtedy jej svokra sklapne a ked vidi ze to prehnala, tak len chodi za nevestou aby nic nepovedala manzelovi....uz aj ja aj jej svagrina sme jej vraveli, nech to povie muzovi, ale nechce robit este vecsie dusno ako uz je..

katusska1
23. okt 2011

@mamkakatka podľa mňa sa každému všetko vráti, jej len to dobré a starej len to najhoršie...

mamkakatka
23. okt 2011

@katusska1 ona si tak troska berie priklad zomna, furt mi vravi " Ty si svojmu manzelovi hovorila vsetko, aj tak ste sa rozviedli" .. a v tomto ma sakra pravdu 😢

mamkakatka
23. okt 2011

@mamkakatka mne sa uz vraaaatilo, mam krasne, zdrave deti 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ... no sa kustit ukludni mamkakatka ... 😎 😎 😎 😎 😎 .... normalne mam lepsiu naladu, co urobi jeden taky rozhovor 😀 😀 😀 😀 😀

mamkakatka
23. okt 2011

Baby som dopadla, doma mam tichu domacnost, pred sebou pizzu a vino. A najlepsie z toho vsetkeho je ticha domacnost, pretoze pizza je studena a vino teple ... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

e_l_e_n_k_a
23. okt 2011

jaj @mamkakatka tak to sme dve... ja po dlhom case tiez mam tichu domacnost.... pre obycajnu somarinu sme sa pohadali... ale sa tesim na udobrovanie.to je vzdy prijemne...a obcas aj malu hadku treba nie? neverim ked niekto povie,ze : my sa vobec nehadame....

mamkakatka
23. okt 2011

@e_l_e_n_k_a ano, ale nase udobrovanie je celkom ine, uz ho vidim ako zajtra nabehne s nasou malinkou 5 mesacnou dcerkou na rukach a zacne.." pozri mamka sa na tatika hneva, usmej sa zlaticko na maminku, troska ju rozvesel, malinka nahodi Holywoodsky usmev "...moja odpoved bude"ty somar " a vykuzlim usmev tiez... 😀 😀

e_l_e_n_k_a
23. okt 2011

@mamkakatka ta mne to pripada jak citove vydieranie....prepac ak som sa ta dotkla, ale je to moj nazor.... vies co? skus ten usmev nevykuzlit.... sak nech sa troska chlapec viac posnazi....

katusska1
25. okt 2011

ach baby, som smutná. Dnes povedala Marekovi jeho mama že ju nemáme radi, ja ju mám rada a určite aj Marek, ale snažím sa ju držať si viac od tela, pretože sa bojím, že keby popusím "hranice" tak sa to zvrhne. Viem, že je to tiež len človek, žiadne monštrum, ale mne to takto vyhovovalo, keď nevedela všetko o nás. Ale sú proste niektoré veci aj napriek tomu že ju mám rada, ktoré nedokážem prekusnúť a sklamali ma, ja sa proste nedokážem pretvarovať. A možno niekedy je na mne vidieť odmeranosť, ale zas nepotrebujem sa jej pchať do riti a vešať jej všeko na nos. Príde mi nefér, že keď niečo poviem tak sa tak divno ksichtí poza môj chrbát, nedokážem sa proste tak uvoľniť pri nej, pretože mi tie jej kscihtáky a šuškanice vadia. Príde mi to voči mne dosť divné, veď keď mi chce niečo povedať, môže, radšej by som to vyriešila s ňou a normálne a nie šušotmi z jej strany. Teraz si ale ja prídem ako nevďačná sketa, ale fakt mi niekedy lezie na nervy, tak ako aj každý iný, ale nechcem aby si myslela že ju nemám rada. Teda, ani si nemyslím že by to na mne bolo vidieť. Bojím sa, keď si ju pustím k srdcu tak ako na začiatku vzťahu, tak zas ma niečím sklame, som veľmi dôverčivá. Ako jej mám dať najavo že ju mám rada, bez toho aby to bolo vtieravé a aby som si pritom zachovala stále to, aby sa nezačala viac starať? Možno si myslíte, že riešim kravinu, ale fakt neviem ako jej to dať najavo. Objímať ju nebudem, kúpiť jej niečo, to je dosť materiálne, a bavím sa s ňou normálne, sem tam možno poviem niečo drzé, ale to som ja, tak to asi ani moc nerieši. Neviem, čo mám spraviť, ale chcem aby sme mali všetci medzi sebou dobré vzťahy.

e_l_e_n_k_a
25. okt 2011

@katusska1 drz si ju od tela... ja som mala svokru na zaciatku velmi rada,doslova ako vravis, som jej vesala vsetko na nos.... a ona to potom neskor po rokoch,pouzila proti mne.. vela veci som sa tvarila, ze ako nevidim, len aby bol pokoj v rodine.... a nedopadlo to dobre... nie sme uz par rokov v kontakte. ale manzel stoji pri mne. postavil sa na moju stranu.... skus si pozriet film Sialena svokra, tusim tak nejak sa vola a zda sa mi ze tam hraje Jenifer Lopez. aspon si myslim... aj ked ti nepomoze tak sa urcite aspon zasmejes... drzim palce...