Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

iirenka
23. jún 2010

Ja mám 62 rokov, ešte sa zaujímam o svet- knihy, hudba, máme záhradku, viem robiť na počítači, vo februári mi zomrel manžel na rakovinu, starala som sa oňho 8 mesiacov, boli sme spolu 42 rokov.
I keď som si sním prežila dosť , predsa som ho doopatrovala a postarala sa oňho, a to bol veľa krát v tej chorobe protivný, zlý a nervózny.
keď tak čítam, tie vaše príspevky, skutočne neviem, či tie ženy "svokry" sú také zlé, nemožné, veď určite sú tie svokry aj 50 ročné a to je predsa vek, keď by mali mať ešte normálne myslenie.
Ja som na dome a moja nevesta keď ide do nočnej, tiež je cez deň doma, je hore a tiež nepríde dole akože sa porozprávať , keď tak prehodí sem tam slovo, ale je to v pohode, nevnucujem sa , tiež deď tam sama sedím, príde to na mňa-myslím tá samota a poplačem si, predsa keď ste s niekym prežili toľko rokov, zostane prázdne miesto a už len spomienky.

libka1
23. jún 2010

@iirenka ja som mala jednu tetu ktora mala 80 rokov a bola uplne super 😵 zial zomrela 😔 a mam svokru ktora ma 60 a trufnem si povedat ze nebola uplne v poriadku ani ked mala 20, takze toto s vekom nijako podla mna nesuvisi... je to od cloveka k cloveku inak 😉
tolerantny sa da byt, ale je rozdiel byt tolerantny a nechat zo seba robit somara a vechet 😝 mne sa tolerantnost neosvedcila ani trochu, pretoze bola vzdy len zneuzita a prekrutena... ako sa hovori: komu neni zhuru dano v apatece nekoupi 😉

maartinkaa
23. jún 2010

@libka1 😉 😉 😉

katka1981
23. jún 2010

jaj baby tolko by som vam mohla popisat, ale radsej sa zdrzim, ale toto je super forum, len skoda, ze sa tyka aj mna, ale su aj horsie svokry, moja je asi predposledna 😀

samayka
23. jún 2010

@iirenka - páči sa mi tvoj príspevok, chcem ťa za svokru... vieš, myslím že keby si si prečítala zopár príspevkov v tejto téme, pochopila by si ju lepšie.. vieš, sme tu po väčšine dospelé ženy a matky, vyrástli sme z dôb keď nám mamy stáli za krkom a s láskou by za nás aj dýchali. teraz by sme to všetko chceli aspoň 18 rokov robiť pre naše deti. ale ak ti niekto permanentne núka svoje názory, ktoré sa väčšinou vymykajú zdravému rozumu... viď príklad ako iwik nútili k potratu, alebo ako marcelke ignorújú syna a ohovárájú ju kade tade.. a pritom obe sa sem prišli vyrozprávať a poradiť - ako čo najšetrnejšie a najslušnejšie svokre vysvetliť svoj názor. nikto sa sem neprišiel chváliť ako svojej svokre nadáva alebo také niečo. sú to všetko dušičky boľavé, ktoré trápi to, že matky ich partnerov ich neberú vážne, neberú ich ako dospelé a schopné postarať sa o ich "deti" a o svoje deti. to podceňovanie a veľakrát ponižovanie je strašný tlak na psychiku, to si vie len málokto predstaviť... a pritom - držíme sa na uzde, lebo sme slušne našimi matkami vychované.

moja mama je úžasná, a je to tiež svokra.. ako svokra je iná - vidím to a často krát jej prehovorím do duše a ona sa potom už len zasmeje, že čo to preboha z nej ide... je skvelá, že si vie uvedomiť..

svokry...90% z nich to robí naozaj len z dôvodu ochrany svojho dieťaťa.. ale slepo, bezhlavo, bez akého kolvek predvídania následkov... ale stále je tu tých 10% ...

samayka
23. jún 2010

irrenka, si zlatá osôbka. a máš úctyhodný vek.

ja nemám až taký problém ako niektoré kočky, skús mi ale poradiť, ako vysvetliť mojej svokre, že ja som matka svojho dieťaťa a že ja budem rozhodovať o tom, čo bude papať, kedy to bude papať a prečo nebude papať to čo papalo jej dieťa pred 35 rokmi. nie som ani nejaká hlupaňa, mám skončenú vysokú školu, veľmi slušné zamestnanie, zázemie, ľudia ma majú radi, ja mám rada ľudí... mohla by ma trošku rešpektovať... nechcem toho toľko, len aby akceptovala že to čo robím pre svoje dieťa robím s láskou a s presvedčením že je to v dnešnej dobe to najlepšie čo môžem.
moja malá má rok a ešte ju kojím - okrem toho pije len vodičku, nič iné sme neskúšali a je spokojná, šťastná, veselá... nič jej nechýba.. a svokra by do nej čierny sladký čaj - načo??? veď smäd hasíme vždy keď je... nevysvetlíš, nepochopí, nepočúva... z každého nášho rozhovoru - som milá a slušná... si vyberie len vetu, dve ktorých sa potom drží ako kliešť... a keď sa stretneme na druhý deň, naháňa malú s čajom... toto máme aj s jedlom, spaním, obliekaním... načo to všetko?? poraď mi, ako by si to prijala ty, alebo ako by som to mala povedať aby to bolo pochopené...

dievčatá, vela krát si tu človek príde len ulaviť... a o tom by to malo byť, vyrozprávať sa, lebo inak to v nás vrie... a to nie je dobré.

adriana7
23. jún 2010

samayka,
aj moja mama je pre bratovu ženu svokra a badám rozdiely v komunikácii, výčitkách, radách...

Pramení to celé z našej národnej mentality a z rozdielneho postoja k výchove chlapcov a dievčat. Minule som čítala jednu švédsku autorku (inak pôvodom češku), snáď horšie vychovávajú chlapcov vrámci Európy len češky...
Výstup z toho bol taký, že dievčatá z východného bloku sú od malička vedené byť múdrejšie, poslušnejšie, výkonnejšie, život sa s nimi nebude maznať a aby sa nebodaj minuli, naučia ich matky celý ten ful rodinný servis...
švédska autorka zdôrazňuje, aby sme si naše dcéry viac mojkali, túlili, dávali im pocit, že sú naše princezničky, a aby mali rovnaké šance ako ich súrodenci ( bratovi sa nechce vysávať, nemusíš ani ty)
chlapcov naopak dlho mojkáme, citovo ich pripútavame, odbremeňujeme ich od všetkých možných povinností (a oni vedia ako na nás), vo švédsku napr. si chlapci na ZŠ už sami perú spodné prádlo, ponožky, majú rozdelené domáce povinnosti rovnako ako dievčatá
možno sa vám zdá, že to s našimi svokrami nijako nesúvisí, ale opak je pravdou. Ak sa zamyslíte, ako boli vychovávané, alebo stačí ako si prečítate knihu z roku 1970 - Naše dítě, pochopíte veľa. Málo lásky, veľa povinností, nikto nesmel vytŕčať z davu... Doba sa zmenila, ale návyky z mladosti sa ťažko preúčajú...
Irenka, tým nechcem povedať, že všetky ženy nad 50 sú rovnaké. Ani my nie sme. Ale potrvá ešte dlho, kým si my, porevolučné maminy vychováme pre naše vnučky tolerantné svokry...

gumimaci
23. jún 2010

@adriana7 pekne napisane- presne tento isty nazor mam aj ja 😉

feferonka
23. jún 2010

Já si myslím,že je to všechno o lidech...jsou určitě tchyně,se kterými se dá vyjít úplně v pohodě...viz moje první tchyně...férová ženská,kde byl vždy prostor pro dialog,moc hodná a troufám si říct,že jsme se měli opravdu rády...tchyně číslo 2...to je opravdu hrůza...ono je to taky o charakteru člověka...někdo je prostě zlý, zapšklý a má rád jenom sebe...pro úplnost ,neřeším "hlouposti"typu,podstrkuje dítěti mlsku nebo má jiné názory na výchovu...tohle beru ,prostě je to stará škola a snaží se předat své zkušenosti...jsme s manželem 15 let a máme moc pěkné manželství a daří se nám,tak by měla být ráda,že je syn spokojený a máme krásné zdravé děti...ale ne...jako přání k doslova vymodlenému synovi,mi řekla ,"přeju ti aby to byl stejnej parchant jako byl XY,abych si to pořádně užila...já jsme bezvěrec prašivý hnusný,to nám tak bylo třeba...věčně slyším...kdyby si tvůj muž vzal místo tebe XY,to by se mi líbilo,to by byla hospodynka,tu jsem měla ráda,to by se měli dobře(podotýkám,že slečna XY byla půlroční známost na VŠ-manžel se s ní rozešel a my začínali s manželem s taškou oblečení v cizím městě v pronajatém pokoji...vlastníme krásný dům,výborné zaměstnání ,2 šikovný děti a žijeme si opravdu nadprůměrně...)Nikdy jsem jí nic špatného neřekla,to není můj styl,naopak,kdykoliv něco potřebovala....ne dcera či syn,ale já jsem ji to promptně sehnala,pomohla...proč ne...to že je hnusná a sprostá na mě,mi nevadí,kašlu na to,jsem velká holka a bydlíme od sebe daleko,ale vadí mi,že se přenáší i na mé děti-její vnoučata,je opravdu zlá...před lidma je miloučká,ale jen je se mnou či dětmi sama...tak začne...Takže dle mě se zlým člověkem i kdybyste se na hlavu stavěla,nikdy nevyjdete...

romanelka2
23. jún 2010

svokra svokra svokra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Moja svokra bola fajn ked som s mojim muzom zacala chodit mi dve sme neboli svokra a nevesta ale kamaratky!!! Ale vsetko sa zmenilo ked som otehotnela stara sa domna ked dam malej po riti povie preco ju bijem ale ja si svoju dcerku vichovam po svojom a nedovolim aby mi skakala po hlave rozprava tak ako keby som ju tyrala. Byvame snimi takze je to tazke s muzom sa nemozme ani pohadat lebo ma rozobera s jeho svagrinami a to je dookola vibavujeme si HU a dufam ze nam to vide lebo prisaham ked odtialto odidem viac ma neuvidia!!!!!!!!!!!!! Hnevaju sa aj nato ze moja mala nechce ich ako starych rodicou ale len mojich rodicou . A to stale davaju najavo ale keby moju dcerku lubili vizeralo by to inak nigdy jej nic nekupili a hlavne ze oni cakaju!!!! 😠 Drz te mi palce nech nam vide vlastne byvanie inak sa zblaznim ☹ Niekedy sa rozplacem a neviem co dalej, ale mam moje srdiecko a viem ze nam onedlho bude fajn!!! A moja svokra mi urcite neznici zivot to jej nedovolim!!!!!!!!!!!!!!!! 😠 😠 😠 😠 😠

janka
23. jún 2010

@iirenka chapem, ze to myslis v dobrom, a suhlasim, ze svokry si zasluzia uctu uz koli veku a skusenostiam, taktiez toleranciu. Ale aj nevesta si zasluzi minimalne toleranciu.
Tazko vsak mozem prijimat nazory o vychove od zeny, ktora robila pri vychove dnes uplne neprijatelne veci:
Napr. dnes je hrda (!!!) nato, ze nechavala svoje dieta revat v postielke aj niekolko hodin a napriek prosbam jej matky ho nedovolila vziat do narucia, lebo vsak aj tak nic nepomaha. Nasledky tohoto konania su doslova knizne priklady pre psychologov. A plno dalsich veci...

Dalsia vec je, ze u vsetkych sa v starobe zvyraznia ich povodne povahove crty, takze aj egocentrizmus, panovacnost, setrnost, vztahovacnost, hasterivost alebo samotarstvo ci ine, ktore boli dovtedy aj vedome potlacane. Tiez je rozdiel v pristupe k tymto vlastnostiam od nevesty a od dcery. Asi je to tym, ze dcera citi u matky lasku a preto to toleruje. U svokry vidi len konanie.
Napriek vsetkym vecia, ktore sa udiali, som svojej svokre vdacna ze mi porodila a obstojne vychovala mojho manzela. Ale to je vsetko.

Adrianka pekny prispevok 😉

marcelkatt
23. jún 2010

Irenka, krásny príspevok, súhlasím, aj ja si svokru vážim, je to manželova matka. Stále som sa snažila vyjsť v ústrety, no už toho bolo moc a myslím si, že aj ja mám právo vyjadriť názor, povedala som jej ho na rovinu, to že sa jej nepáčil môj názor, ok beriem, no stojím si za tým, mám svedomie čisté a ako matka budem brániť záujmy a potreby nášho dieťaťa..
Mrzí ma, že vnúčence neberie rovnako, že uprednostňuje vnučku a náš syn, je ten zlý. Ľúbim neterku, dám jej aj posledné, ale to isté aj nášmu synovi. Prečo by mal byť dookola ten druhý? Ale on vlastne ani nie druhý, svokra nejaví záujem o neho. Iba pred kamarátkami a jej rodinou sa tak chová, ako by som si priala. Nevnímam to len ja, ale aj jej syn- môj manžel, jej dcéra mi sama povedal, že to vidí ako sa jej mama správa k nám a k vnukovi., fakt, keby my neprídeme, nevedia ako ich vnuk vyzerá, rastie.... Svokra má 52 rokov, čiže stará nie je, zdravotné problémy nemá, teda neviem o nich, myslím vážne, a nie je zamestnaná teda ona podniká.... Má čas keby chcela. No keby... Súhlasím s Jankou, aj nevesta je len ľudská bytosť, ktorá má city a aspoň tá tolerancia, alebo pochopenie...

adriana7
23. jún 2010

ja som si tiež so svokrou užila, ale nakoniec mi jej paradoxne zostalo veľmi ľúto, nie pohrdlivo, ale tak úplne ľudsky.

Dnes máme korektné vzťahy, asi aj vďaka tomu, že bývame v inom meste, ale keď sme mali "problémy" a bývali pod jednou strechou, začala som ju DOBRE počúvať, niekedy na to treba "prekladový slovník", ale oplatí sa, tak napr.:

- za mojich čias sme prali plienky, nebolo času nosiť deti na rukách. Preložené: bola som z toho prania unavená a nezostal mi čas na pestovanie detí
- tiež som musela poslúchať svokru. Preklad: aj mňa svokra dirigovala a mne sa to nepáčilo...
- zvykaj si, život je ťažký. Preklad: mala som ťažký život
- so mnou sa nikto nemaznal. Preklad -nemala som šťastné detstvo

To je len torzo toho, čo si dnes už len matne pamätám, ale vtedy som jej kúpila veľmi pekné tričko (ako sebe, len v inej farbe), uvarila som nám kávu a začala som jej žehliť prádlo a ona sa rozhovorila:
O tom ako ju po narodení odložili k babičke, kde žila bez rodičov do svojich 3 rokov, ako si ju mama nikdy nepritúlila, o tom ako bola bitá za svoju tvrdohlavosť, o tom ako ju už 20 rokov podvádza muž....

No môžete sa na takúto ženu hnevať!!! Zrazu ju viete pochopiť, tým nemyslím, že jej máte všetko dovoliť, ale že chápete, že každý človek, ktorý je apriori zlý, si vlastne len nesie kopec mindrákov z minulosti...

libka1
24. jún 2010

adriana7 krasne pises a velmi vystizne 😉 asi aj ta moje ma len mindraky... ach jo...

seuska
24. jún 2010

marcelkatt presne opisujes situaciu u nas... presne taketo pomery su aj u nas, iba s tym rozdielom ze svagrina je presne ako svokra, uz sa spolu asi rok nerozpravame a v meste ked ide tak radsej hlavu otoci. To nehovorim ze nasu malu este nevidela na zivo!!!! My jej detom stale nieco kupime alebo ich berieme na vylety a ona nic. Byva u mami svojej, teda u mojej svokry, s muzom sa rozvadza, o deti sa jej stara mama ona pracuje po dlhej dobe ako casnicka po nociach a to jej vyhovuje. Ma dve krasne zdrave deti. co by za to dali ine... S detmi do konca nebola ani na Vianoce, lebo vraj musela robit!!!! Ja si neviem predstavit ze by som s malou nebola na Vianoce, pozerat na tie rozziarene ocka ako sa vytesuju ked rozbaluju darceky... no fakt toto by som nechcela! No ale ked jej to tak vyhovuje ze deti budu za chvilku babke hovorit "mama" tak nech sa paci. Svokra sa o nich stara a na nasu malu kasle! vidi ju raz za dva tyzdne aj to ked sa mi ozveme a do teraz jej kupila 1+1 body gratis 😀

marcelkatt
24. jún 2010

@seuska takže nemám sama takúto situáciu... Vieš ja som si myslela, že keď budem ticho, že všetko preglgnem, budem milá a snažiť sa vyhovieť tak, že ja prídem s malým k nim, že bude ok. Ale nie. Je to jedno, či prídeme, alebo nie. Keď prídeme, tak je malý okrikovaný, že robí zle, že navádza sesternicu - jej vnučku na zlé veci a podobne. A keď neprídeme, nezavolajú nám, nič. Nejde o mňa, ale predsa má syna a vnuka. Je to jediný vnuk a má aj jedinú vnučku- Proste v jednom roku po mesiaci dostala párik vnúčatá. A ako rozprávala, že sa nevie dočkať vnúčatiek, ako s nimi bude chodiť von, že svokra jeden kočík a svokor druhý. No iste, nikdy sa tak nestalo, teda vnučku občas vozili, mali ju na noc aj a takmer denne sú spolu. A to, že vnučke kúpi a vnukovi nie neriešim už, aspoň som na seba hrdá, že som sa dokázala o naše dieťa postarať sama.

marcelkatt
24. jún 2010

@adriana7 fakt pekný príspevok, no neviem, či moja má len mindráky žiaľ. Myslím, že nikdy sa to nezmení k lepšiemu. Neviem. Po pravde priala by som si to, aby sme si vychádzali, ale úprimne, nie len na oko a pred okolím. No nútiť svokru nebudem, je to na nej tentokrát. Viem, že som mladšia, ale tiež mám svoju hrdosť a hádam aspoň trošinku pochopenia z jej strany by som si s manželom zaslúžila.

mamutka
24. jún 2010

@adriana7 joj, u tej tvojej to vyzera byt pochopitelne, aj ked, moja mama nas s bratom mala do roka, plienky nam musela prat v rukach, lebo jej pracku svokra nepozicala a pritom nas pestovala velmi vela, aj dnes je toho zastancom 😉
moja svokra zial od kazdeho ocakava poslusnost a totalnu absenciu vlastnych nazorov, aj od jej muza, ten ju nepodvadza, kriveho slova by nepovedal na nu, aj ked aj on len poslucha....ach jo
ako sa da omluvit totalna lenivost, skupost, odmietanie zakladnych hygienickych navykov aj v styku s vnucatom a brutalny naboz.fanatizmus? no nijako

adriana7
24. jún 2010

marcelkatt,
jedna pravda je tá, že LÁSKA SA NEDÁ VYNÚTIŤ... nijaká, ani materská, ani partnerská
Ani ty nenúť svokru, ak to tak cíti, je to jej prejav lásky (alebo nelásky). Ale je na tebe, aby si malému tú lásku dala tááááákú velikánsku. To, že si sa vydala a "zdedila" ďalšiu rodinu ťa automaticky nezaväzuje ich bezhranične milovať (ani oni teba nemusia). Prisahala si len manželovi, to je teraz tvoj stred vesmíru: ty, manžel a syn.

Ja sa napríklad so svokrou stretnem tak raz za kvartál na oslave. Deťom ale každú nedeľu poviem, aby zavolali babičke a dedovi, ako sa majú (z oboch strán). Aj keď je pravda, že keby sme nazavolali, ona nezavolá celý rok... Ale to sa proste naozaj nedá vynútiť.

Negatívne vzťahy nerozvádzam a nepestujem. Tie dobré, čo mi niečo dajú, tie sa snažím pestovať :kamarátky, susedy, naši... a to mi stačí
Ako mi napísala lucia123 - dávaj veľa, očakávaj málo a teš sa zo všetkého, čo máš (keby si si to hodila na papier, možno by si sa divila, že toooooľko)
Ja sa napríklad teším z toho, že mám dobrého muža, zdravé deti, aj keď o malú sme takmer prišli, bola vážne chorá, ale teším sa z toho, že nám ju tu pánbožko nechal, mám kde bývať, mám čo jesť, som zdravá, som finančne samostatná - to je fakt strašne veľa, a že si so svokrou neskáčeme do náručia... Toho dobrého mám viac...
mamutka,
tiež som si to všimla, že najhoršie svokry sú tie, ktorých muž ani dýchať nemôže vo svojom rytme, proste dirigentky vesmíru...

marcelkatt
24. jún 2010

@adriana7 ja Ti ďakujem za Tvoje riadky a máš pravdu. Nášho syna milujem aj manžela veľmi. Sme si vzájomnou oporou. Len ma to trápi, myslela som si, že budeme krásne vychádzať všetci, o to viac, že ja nemám svoju maminku už 11 rokov. Ale nič nasilu nie je dobré, nechám tomu čas a možno raz... možno.

janka
24. jún 2010

@adriana7 dakujem, krasne si to popisala (spokojnost s tym co mam) a ja by som si to mala niekde napisat a pripominat si to pokazde, ked sa zacnem vytacat.
To s tym volanim som praktikovala tiez - akoze som nutila manzela nech jej zavola... ale ked jeho reakcia bola pokazde, ze teraz na to nema naladu (lebo zakazdym nieco kritizovala), tak som to potom vzdala.

a s tymi dirigentkami vesmiru mas pravdsu veeeeelikuuuuuu 😀 snad poznas vsetky svokry?

marcelkatt - ak Ta to potesi, u nas je to podobne, prvy vnuk je sice rozmaznany a vobec neposlucha (a vychovavali ho babicky), ale ona kritizuje moje 11 mesacne babatko, ze je rozmaznane 😝 . Jemu strikovala a sila rozne oblecenie, nam nic... atd.

marcelkatt
24. jún 2010

@janka ako môže niekto kritizovať také malé dieťatko nepochopím. Je to smutné.

romanelka2
24. jún 2010

Čo to je za ženu ked povie že je 11,mesačne babo rozmaznane? Fuuj nahamby sa ani trošku? Neznašam takych ludíííííííí !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bubbles
24. jún 2010

neprepisujem tu cely prispevok, neviem ci mozem spamovat do rozlicnych for ten isty prispevok, ale aka sa mi crta manipulativna svokra, si tu precitajte: http://www.mojasvadba.sk/forum/show.php?vThread...
ja sa prisposobim vo vsetkom, budem s nimi byvat, starat sa o starych cudzich ludi (kto sa postara o moju mamku?), svadba bude u nich, deti pokrstene podla ich viery, nie mojej, nesla som na skolu, ktoru som chcela, ale ktoru mi oni podsuvali (aby som nebola casto s ich synom - tak si kazdu volnu chvilu piseme alebo volame :D)...vsetko sa snazim kompromisom riesit a nepyskovat, ale jednu-jedinu vec chcem ja, nechat si svoje meno a pindaju... az tak, ze nepridu na svadbu a ze sa cela rodina otoci chrbtom k drahemu!! a je jedno, ze on im dookola opakuje, ze jemu to nevadi - to je nepodstatne, lebo nerobime to, co oni chcu... hlavne ze starsi jej syn si narobil 3 deti, z kazdej roboty ho po par mesiacoch vyhodia, bo kradne a pije, ale jemu plati 4-izbovy byt a pozicky a NIK sa mu neotocil chrbtom :(
staci, lebo uz sa trasiem, porazi ma z nej :(

ninka123
24. jún 2010

Ahojte, som sem zabludila a nahodou som precitala poslednu stranu 😅 dostal ma pojem "dirigentka vesmiru" 😀 😀 😀 Ja som tieto zeny nazyvala riaditelka zemegule, ale toto je vystiznejsie 😀 😀 😀 Ja tento problem so svokrou nemam, je maslo na chlebe (mozno preto, ze sme spolu malo.. 😅 )skor mamina sa blizi k tejto skupine 😉 Dobru noc vsetkym 😵

mamutka
25. jún 2010

@bubbles koledujes si o kopu problemov ak tam ides byvat...
s terajsim rozumom si dovolim tvrdit, ze vziat si chlapa co sa neodstahuje od matky a neplati radsej podnajom je strasna chyba a v podstate si t ym padom kazda moze za svoje problemy sama ☹

adriana7
25. jún 2010

janka, libka, gumimaci - ďakujem...

romanelka - základná poučka z vývinovej psychológie je: Dieťa do 1 roka sa NEDÁ ROZMAZNAŤ!
Tvoja svokra nemusí byť vyštudovaný psychológ, ale tento fakt, ktorý na svete funguje ešte z dôb, keď sme spávali v jaskyniach - ten nezmení. Preto nás na škole učili, že do roka mojkať, stískať, bozkávať, nosiť - dokola a donemoty. Ušetríte si tým veľké výchovné problémy v obdobiach vzdoru aj puberty...
Ale možno závidí, keď ťa vidí, aký máte "prítulný" vzťah, ak ona mojkaná nebola. A že nebola, to mi ver, inak by bola vyrovaná a nesprávala by sa dnes takto...

Dievčatá, viete, čo ale nechápem? Prečo Vám tak veľmi záleží na srdečnom vzťahu so svokrou? Poznali ste sa už pred tým, ako ste spoznali jej syna? Kamarátili by ste sa s ňou, keby ste napoznali jej syna? Keby ste s ňou pracovali, považovali by ste ju za fajn kolegyňu?
Ak ste si úprimne na všetko odpovedali, že NIEEE ,tak to fakt hoďte za hlavu, ide to, ja som si tým tiež prešla, aj sme spolu bývali, aj už nebývame, asi rok sme sa nerozprávali, boli aj staračky aj úplná ignorancia,dnes sme k sebe, ako diplomati hovoria "korektné", ale nie je to vzťah, ktorý by som chcela pestovať, toť vsjo...

dada1212
25. jún 2010

Ja som sem len náhodou zablúdila, ale @adriana7 , máš fakt rozumné názory.
Svokra je proste cudzia osoba, málokedy sa tam vytvorí veľmi dobrý vzťah. To je tak isto ako v bežnom živote, stretávame veľa ľudí, či už v škole, práci, sme s nimi v dennodennom kontakte, ale s väčšinou tých ľudí si žiadny hlbší vzťah nevytvoríme.
Preto nie je šťastné riešenie bývať so svokrou, lebo je to v podstate bývanie s cudzou osobou s ktorou človeka navyše ešte delí generačný rozdiel, takže aj názory na všetko sú väčšinou odlišné, človek sa nemá o čom s tou osobou porozprávať.
To, že to nevychádza, väčšinou nie je chyba len svokry, je to problém na oboch stranách.
Treba si priznať aj to, že keby ste bývali napríklad s mamou, tak veľa vecí, čo Vás strašne štvú na svokre by ste jej tolerovali. A to z toho dôvodu, že je medzi Vami vytvorený citový vzťah.
Ale ak človek býva s osobou, ktorá pre neho nič neznamená a ešte majú na všetko rozdielny názor, lebo sú z rôznej generácie, tak tam konflikty vzniknú veľmi rýchlo a aj kvôli drobnostiam. A to z oboch strán.

danteska
25. jún 2010

@dada1212 suhlasim,tak to mas pravdu..pekne napisane..co ma stve na svokre-mojej mame tolerujem..vo vacsine pripadov je to tak..

aktak
25. jún 2010

nestiham vas citat, ale chcem napisat ze moja svokra je super, v mnohom lepsia ako moja mama, ktora mala vo zvyku (pri tretom babetku uz sa trochu ukludnila 😀 ) vsetko porovnavat ako robila so mnou, napriklad ze
nech necham dieta vyplakat = ze ved ja so revala aj 3 hodiny
ze mam urcite malo mlieka = aj ona mala a preto hned presli na UM
ze nemam babo tolko nosit lebo si na to vzyjne = ze ved ja som v postielke vydrzala
mam deti nechat nech sa hraju same a nie sa hravat tak casto s nimi atd atd atd
verim ze keby mi toto hovorila svokra asi ju roznesiem v zuboch 😅 maminke len poviem ze s tymto u mna neuspeje a uz sa s tym zmierila 😀

drzim vam palce, ak sa to co i len trochu da tak kvoli sebe, manzelovi, detom a celkovej atmosfere v rodine sa snazte aspon svokru respektovat a obcas jej vyjst v ustrety 😉