Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

evinkal
1. feb 2011

@danielka1982 ahoj,no niečo z toho,čo si prežívala,som mala aj ja,akurát že mňa si zastal,ale ako bývame sami,sa to otočilo...keď matka niečo potrebuje uteká za nimi a keď potrebujem ja...bohužiaľ..ja som uvažovala,že niekam odídem,ale bohužiaľ nemám kde...Mamu síce mám ale ona žije s mojim mladším bratom v takých podmienkach ako...osadníci.bez elektriky a doma majú hrozný neporiadok a zverinec a nebudem tam predsa tlačiť moje detičky..ja mám s tým najväčší problém,že by som nemala kam ísť a okrem toho,máme s mm na polovicu úver,ktorý by som musela pol napol platiť aj ja,aj keby som s ním nebývala..
@janulaksp máš pravdu,keď nemáš peniaze a ani kam ísť,je to na prd..a zase odísť na verímboha a prísť o deti...to nehrozí..Zo všetkého najviac milujem svoje deti a keby som o ne prišla,zároveň by som prestala žiť..život bez mojich detí si neviem predstaviť...

nadja11
1. feb 2011

my mame zase opacny problem: svokra sice skusala ze co a ako, ale nato jej muzko povedal, ze ona uz svoju sancu mala a ked my porobime chyby, tak to budu nase chyby a odvtedy je klud. ale my mame moju mamicku 😀 denne u nas, ze ukaz co si zase neporobila? , ked sa narodila prva mala, tak nam povedala, ze taki dvaja debili, ako my by sa mali dat sterilizovat, ze mame jej malu nechat a ist do sveta zarabat peniaze....ked zazvoni uz dostavam duracell baterky do riti, aby som rychlo nieco popratala, co (podla nej tam nema co robit) aj tak nemozem stihnut, lebo ona je ako Monk- uzasna pedantka, este aj v chladnicke mi rovna pohare od najvacsieho po najmensi, ide na wc, a zachvilu pocujem ze zapala pracku( to kolko si neprala?) idem na wc ja, tak za tu chvilu mi uz zrovna vankuse na sedacke a uprace( do jedneho radu) vsetky ovladacky na konferencnom stoliku a v ruke Clin, ze aj to sklo jak mozem vydrzat mat take zasvinene? ked nam varuje malu tak bola schopna mi prehadzat skrine!!!( takto je to lepsie moja...), poprehadzovat nabytok v detskej...( lebo to tak dobre nevyzeralo)a ked varim, tak stisuje, pridava ( to ti tak nemusi vriet, toto sa tu nemusi tak jasit...atd) mojho oslovuje zasadne ON, pripade ked ho musi oslovit priamo, povie POCUVAJ, pripadne A TEN TVOJ...Uz som ju x-krat nato upozornila, ze predsa nemohla som jej natolko ublizit, aby ma tak nenavidela...- a odpoved: ale ty tomu nerozumies, vsak ja ti len pomaham!!!Takze ono to bude asi tym, ze pri vasich manzeloch sa nevedia od pupocnej snury odstrihnut ich matky a u nas ta MOJA ☹

roo
1. feb 2011

@nadja11 jezkove oci, tak to by som nezvladla... rezignovala si, alebo mas nejaky plan do buducnosti, ako to zmenit?

nadja11
1. feb 2011

@roo no do mojej asi nie, ale uz som jej povedala, ze dnes sa uz necudujem, ako niektori rodicia skoncia v starobincoch 😀

nadja11
1. feb 2011

a medzi nami, svojej vlastnej krvi sme urcite ochotni omnoho viacej tolerovat, ako cudzim, alebo svokram 😉

adkoalauri
1. feb 2011

@nadja11
Však to je terorizovanie čo s tebou robí tvoja mama. 😢 No podľa mňa, keby si párkrát vypla pračku-ak ti ona zapla, veľmi rýchlo by sa zobudila 🙂 Moja mama to zo začiatku tiež - no nie v takej miere- začala robiť, povedala som jej, nech ide domov a potom keď sa ukludní nech sa vráti 😀 a pochopila, že buď sa budeme neustále hádať keď je u nás alebo jej prestane vadiť čo je v našej domácnosti. A zvolila druhú verziu. 🙂

danielka1982
1. feb 2011

@nadja11 no ja by som (v ramci srandy) naschval urobila ešte väčší neporiadok a čakala a ňu a ak by bola zhrozená že prečo mám taký neporiadok tak by som jej len povedala načo budem upratovať keď mi aj tak stále upratuješ ty.

marcincinova
1. feb 2011

Ahojte Poraďte mi ako prekonať to,že nemám rada svoju svokru.Nemám rada,keď sa hraje s mojou dcérou,proste ju neznášam!!!

viera27
1. feb 2011

@marcincinova skus sa nad to povzniest. Lebo hoci ju ty neznasas, dcerka ju mozno ma rada a rada sa s nou aj hra. A hlavne nedaj to na sebe vidiet pred manzelom. Take veci velmi bolia.

nadja11
1. feb 2011

@adkoalauri to vsetko mame uz za sebou za tych 12 rokov...ale je nepoucitelna, to sa na par dni odmlci, a ked potom pride v zavese za malou rovno zo skoly, kde si ju vyciha 😝 tak hra zase na nervy tym, ze nas uplne ignoruje. najvacsi problem( moralny) je ten, ze miluje NADOVSETKO a tym myslim naozaj NADOVSETKO svoju zatial jedinu vnucku a ona miluje svoju babinku...kebyze sa da snad by za nu aj dychala, nazvala by som to posunutou opicou laskou o jednu generaciu. raz mi to aj povedala, ze to som ja( moja mala) na druhy pokus, ako to spravit lepsie... ☹ . Ja viem, ze je to vydieranie, moj muz vie ze je to psychoteror, a vyriesi to mozno az nasa starsia dcera tym, ze dochadza do puberty a s babinkou uz nechce tolko byt, ako ked bola mensia. Na maminu obhajobu musim ale uviest i to, ze nikdy, ale nikdy sa nestalo, ze by tu nebola, ked sme ju potrebovali, ze pred cudzimi sme to najlepsie co sa jej mohlo stat , ze nazory na vychovu ma moderne( ved je detsky psycholog), len JA som ta zla, co nechce pochopit, ze chyby, ktore robila ONA ja uz robit nemusim, lebo je tu ONA a ONA nas ochrani pred vsetkym zlym na tomto svete. Kto bude zachranovat nas nevedno...ked sa raz s toho zblaznim 🙂

nadja11
1. feb 2011

@danielka1982 to som uz skusila tiez, tak si to do dna vypil moj muz, ze co h.... robi ten tvoj! teraz sa hrame s nou my, ked prideme k nej, tak ako na buzerplaci: mami a toto si nestihla?, a tu mas tiez prach...., a to kreslo si naco kupovala?...tak uvidime, zatial sa nam na tych poznamkach smeje 😉

marcincinova
1. feb 2011

@viera27 Ale ja sa neviem ubrániť tomu,že ju neznášam.Moja malá má ešte len rok.Môj manžel vie,že ju nemám rada,že nechcem u nich bývať,so svokrovcami a s ďalšími jeho súrodencami.Už som to stokrát oľutovala,že som tu vôbec išla.Aj keď mám svoju kuchyňu,ale ja to tu neznášam.Minulý rok bol skoro celý o hádkach a to sme spolu necelé dva roky.Ja viem,že je to aj moja chyba,ale ja si tu neviem zvyknúť.

janulaksp
1. feb 2011

vraciam sa späť. Svokra sa prišla ku mne konfrontovať-baby asi ste to nezažili čo som ja urobila -vybuchovala som riadne -ona tiež,no to už asi v živote nepríde. dosť mi ublížila -že keď som taká chorá (no nie som zdravá mám LUPUS) tak čo som sa vydávala,a potom všeličom hroznom som jej do očí povedala 2 krát krikom ,že je mrcha a malý strašne plakal,MM ma držal a tlačil do izby ,no strašné...až sa mi o tom nechce,ale neočakávam zmenu-pupočná šnúra bude navždy,ale aspoň som si konečne povedala svoje -čo sa nahromadilo..

janulaksp
1. feb 2011

@viera27 no čosi to by som si nedovolila to ešte žil a penlovalo sa a aj pendluje....

janulaksp
1. feb 2011

@danielka1982 čítala som tvoj problém ,strašné ale vidíš doplatil na to, Bože plačem aj ja (asi som citlivka) my ženy stále podkladáme svoje krky pod kolesá!!!!

danielka1982
1. feb 2011

@nadja11 no leti ti pochvala...🙂 vymysleli ste to originálne 😀

kredog
1. feb 2011

dievčatá, ja mám najlepšiu svokru na svete, býva od nás 14 km a nerada cestuje a potom na návšteve sedí, lebo ju všetko bolí, takže bola u nás za 2 roky 2x. takéto svokry odporúčam, ale svokrovi nezávidím. 😀

aduskatt
1. feb 2011

@kredog 🙂)najlepsia je moja..byva 500 km od nas🙂

ywana
2. feb 2011

@nadja11 ...prepáč, ale mať takú matku, odsťahovala by som sa asi na kraj sveta...
...tebe to možno ani nepríde také strašné, keďže si v tom vyrastala...ale môj pohľad "zvonku" - je to príšerné a každý si zaslúži aby sa ku nemu ľudia správali tak, ako on k nim...
...keďže tvoja matka nerešpektuje teba a už vôbec nie tvojho manžela, nerešpektovala by som ju a jej želania - zobrala by som jej to čo má najradšej - jej milovanú vnučku...
...použila by som tie isté zbrane na ňu - psychoteror...

ywana
2. feb 2011

@janulaksp ...tvoj MM sa najedol a teba nezavolal ??? ...asi by som si najprv spravila poriadok s mužom...a načo tam chodíš ?

ywana
2. feb 2011

@janulaksp ...prepáč, ale ja by som s mužom, ktorý si ma nezastane a ešte tvrdí, že si vymýšľam a mám problémy " v mojej hlave" nežila...
...čo očakávaš od takého človeka, keď prídu ešte vážnejšie životné situácie ?
...čo myslíš, ako by to dopadlo, keby tvoja svokra ostane nevládna a treba sa o ňu starať 24 hodín denne ?
...ako by sa zachoval tvoj manžel, keby ostala nevládna, alebo ťažko chorá ty ?
...ako by sa zachoval keby so svokrou stojíte zoči - voči a každá tvrdíte úplne opačnú "pravdu" ?
...komu by veril ?

...odpovedz si a rozmýšľaj, či je tvoj manžel naozaj "tvojim manželom" v dobrom aj zlom...

viera27
2. feb 2011

@ywana tak ty mas inak radikalne nazory a riesenia. Ziadna sebakritika, ziadna snaha, len pekne odseknut vsetko co vytrca z vopred stanovenej krabicky.
A zobrat babke vnucku? To je riesenie? Co s tym ta mala ma, ked ju treba zatahovat do problemov dospelych?
A ked manzel nebude "posluchat" tak co? Zobrat dceru aj jemu? Vsak nech vidia, ako ich ja potrestam!

ywana
2. feb 2011

@viera27 ...radikálne ? ...možno sa to tak javí, ale mrnčať donekonečna, že ako mi svokra ubližuje nie je mojim životným štýlom...
...zabudla si na jeden dôležitý fakt - keď máme nejaký problém, treba ho riešiť...
...vyplakávať a nič nerobiť tu asi nepomôže...
...zobrať babke vnučku ?
...myslím, že si asi nepochopila čo som tým chcela povedať...
...takže babka má právo na psychoteror a ostatní nie ???
...ostatní majú len ticho trpieť a donekonečna babke vysvetľovať, že im zasahuje do súkromia ?
...najlepšie sa človek učí na vlastných negatívnych skúsenostiach - ak sa ako dieťa popáliš na žehličke, pravdepodobne sa ti to už nikdy nestane...
...teda vychádzam z tejto teórie - niekedy stačí tomu druhému urobiť presne to čo on tebe aby pochopil...

...apropo - nečítala som nijaké konkrétne riešenie od teba...

ywana
2. feb 2011

@viera27

...ešte niečo - dosť dobre som nepochopila o akej sebakritike a snahe píšeš...
...vychádzala som z príspevkov dievčat a tie už snahu popísali...
...načo opisovať čo už urobili?
..."odseknúť čo vytŕča" je ďalší, možno tvrdší krok...
...skús čítať v súvislostiach...

dayanka
2. feb 2011

@ywana kasli na nu, niektori ludia ta vobec nepochopia a vlastne to ani nie je potrebne. Na co ti je rada od nejakej cudzej osoby z fora, ktora nepozna tvoju situaciu detailne, najlahsie je hodnotit niekoho ked poznas len par veci. Ja som si povedala, ze sa tu takto nebudem zdoverovat o nasich vztahoch, lebo vzdy sa tu najde niekto "premudly", ktory z teba urobi hlupanu...

Kazdy nech sa riadi podla vlastneho usudku, tak aby bol najma sam spokojny so svojim riesenim a zivotom a nie preto lebo sa to patri alebo to radia cudzie zeny ny fore.. 🙂

ywana
2. feb 2011

...život je o zodpovednosti...
...teda si každý musí niesť aj zodpovednosť za svoje správanie...
..ak niekto hrubo narušuje moje súkromie, môj život a odmieta moje upozornenie, nech si ponesie aj následky...
...aj keby tie následky mali znamenať, že sa s tým človekom sa rozídem...
....nie som povinná trpieť vo svojom živote niekoho kto mi ubližuje...
...ani vlastnú matku, ani svokru, ani nikoho...

...a nemyslím tým bežné malé hádky a nedorozumenia...

ywana
2. feb 2011

@dayanka ...samozrejme, každý prípad je individuálny a ťažko brať úplne vážne "rady" na fóre, keďže nie sme v jednotlivých prípadoch citovo zainteresované...
...je ťažké "dať si do poriadku" rodičov a svokrovcov...
...ale to čo tu píšem je len môj pohľad...
...a niekedy v živote nastane okamih, keď treba aj rázne riešenie...

viera27
2. feb 2011

@ywana necitala, lebo nijake univerzalne riesenie neexistuje. Ale zakladom je vzdy rozmyslat, ako sa veci daju robit, a nie ako sa nedaju 🙂, teda aspon pre mna. A na nasilie odpovedat nasilim, na krik krikom a na psychoteror terorom? V troch prispevkoch si problemy po par informaciach ktore mas vyriesila nasledovne
- @nadja11 ma problem s matkou - odstahovat sa na kraj sveta a odtrhnut ju od vnucky
- @janulaksp ma problem so svokrou a ten sa prenasa do manzelstva - s manzelom viac nezit
Pre to si myslim, ze mas radikalne riesenia.

Inak ak citas suvislosti, napriklad nadja11 sa to snazi krasne obratit na srandu a riesi veci s humorom a elegantne. A nemusela pritom trhat rodinu ani balit kufre.
janulaksp to bude mat bohuzial tazsie a este to spravne riesenie nenasla. Ale nikde v jej prispevkoch som necitala ze by manzelstvo mala zle a nestojace za zachranu. Len ma problemy so svokrou zasahujuce do manzelskeho spoluzitia.

ywana
2. feb 2011

@viera27 ...nesúhlasím s tebou, prečítaj si spomínané príspevky ešte raz a poriadne !!!

- @nadja11 "ma problem s matkou - odstahovat sa na kraj sveta a odtrhnut ju od vnucky"

...vari si si nevšimla, že nadja už vyskúšala takmer všetko ???
..."odtrhúť ju od vnučky" neznamená jej už nikdy nedovoliť sa s ňou vidieť a stýkať...

- @janulaksp "ma problem so svokrou a ten sa prenasa do manzelstva - s manzelom viac nezit
Pre to si myslim, ze mas radikalne riesenia"

...opäť si nepochopila - janula má síce problém so svokrou, ale ja som vyjadrila názor, že má oveľa väčší problém s manželom, keďže ten sa stavia VŽDY na stranu svojej matky...janulu si nezastane (aspoň tak ona píše), práve naopak tvrdí, že ona má problém vo svojej hlave !!!

"Pre to si myslim, ze mas radikalne riesenia"

...radikálne sa ti môžu zdať, pretože nečítaš poriadne a moje príspevky si vytrhla z celkového kontextu...
...prepáč, ale toto ti vysvetľovať nebudem, keďže si nepochopila ani len podstatu toho čo som písala...
...vytrhneš 2 - 3 slová, na základe ktorých znesieš kritiku a pritom si ani nedáš námahu prečítať príspevky...

...prečítala som si tvoje posledné 3 príspevky - kritika, kritika, kritika...
...žiadny vlastný názor, žiadne slová útechy (keďže chceš byť dobrá a nie radikálne všetko ničiť), žiadne teoretické riešenie...

viera27
2. feb 2011

@ywana prepac ze som predtym vytrhla len dve-tri slova. Tak si radsej este raz opatovne pozriem cele tvoje prispevky bez skracovania 😉.
ywana @nadja11 ...prepáč, ale mať takú matku, odsťahovala by som sa asi na kraj sveta...
...tebe to možno ani nepríde také strašné, keďže si v tom vyrastala...ale môj pohľad "zvonku" - je to príšerné a každý si zaslúži aby sa ku nemu ľudia správali tak, ako on k nim...
...keďže tvoja matka nerešpektuje teba a už vôbec nie tvojho manžela, nerešpektovala by som ju a jej želania - zobrala by som jej to čo má najradšej - jej milovanú vnučku...
...použila by som tie isté zbrane na ňu - psychoteror...

ywana @janulaksp ...prepáč, ale ja by som s mužom, ktorý si ma nezastane a ešte tvrdí, že si vymýšľam a mám problémy " v mojej hlave" nežila...
...čo očakávaš od takého človeka, keď prídu ešte vážnejšie životné situácie ?
...čo myslíš, ako by to dopadlo, keby tvoja svokra ostane nevládna a treba sa o ňu starať 24 hodín denne ?
...ako by sa zachoval tvoj manžel, keby ostala nevládna, alebo ťažko chorá ty ?
...ako by sa zachoval keby so svokrou stojíte zoči - voči a každá tvrdíte úplne opačnú "pravdu" ?
...komu by veril ?

...odpovedz si a rozmýšľaj, či je tvoj manžel naozaj "tvojim manželom" v dobrom aj zlom...