Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lieskov
31. júl 2015

Ja by som takuto nevestu na rukách nosila. 🙂 alyca

jalito
1. aug 2015

@alyca Chápem ale ja som bola po cisarovi úplne bez pomoci-akurát čo mi muž trochu pomohol. Aj mne svokra lezie občas na nervy, ale i macocha-lebo obe majú nutkavú potrebu sa hrat na honoráciu. Ja som vraj odpad a nemám nárok ani na trocha CO2.

lieskov
1. aug 2015

@jalito to je naozaj smutné.

ivulik211
3. aug 2015

@jalito tak to je smutné, potom je len dobre že sú od vás tak ďaleko.

alyca
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jalito
4. aug 2015

A čo tie vaše svokry, tiež sú to veľké kresťanky, odierajú prvé lavice v kostole, ba dokonca sa angažujú i v cirkvi a pritom robia zle keď ich nikto nevidí? Lebo ja toto rada čítam, ako svokra, ktorá je hneď druhá po farárovi v cirkevnom zbore, je takáto striga, na tomto sa bavím...
Ja priamo nemám takúto skúsenosť so svokrou, ale kamarátka áno a povedala, že vačšiu strigu v živote nestretla. Pred farárom ťuťuli-muťuli, to dávali malú krstť, na kostol dávali najviac, aby sa ukázali, a doma jej svokra vynadala, že čo to malej obliekla na krst a že sa hanbila za ňu a čo povedia v dedine o nej a podobne.
Ohováranie a robenie naprotiveň, to bol kamarátkin denný chleba...

jalito
7. sep 2015

@alyca To je bezohľadnosť... to sa snáď nedá ani opísať... Po cisaráku aby si niesla ťažkú vaničku napustenú vodou?

timea7
7. sep 2015

@jalito prečo tú vaničku neniesol otec dieťaťa? A ako to robia mamičky, ktoré žijú v zahraničí a nemajú po ruke nikoho? Možno tú vodu nalejú a povyberajú pomocou inej nádoby, aj tak sa dá, či? Nezastávam sa svokry, ale nepáči sa mi, že maminy automaticky očakávajú, že im všetci naokolo budú s deťmi pomáhať.

jalito
8. sep 2015

@timea7 To máš síce pravdu, ja som tiež v zahraničí a tiež mi po cisárovi pomáhal ako mohol manžel, teda ťahal ťažké veci z obchodu. Je pravdou,ž e tuná nevesty očakávajú automaticky to, že porodia dieťa a všetci si z toho sadnú na zadok. Nehovorím, že všetky, ale je ich tu vlaná väčšina, no očakávať od nevesty, ktorá je sotva po porode takéto veci je dosť bezohľadnosť. Ale zasa ako som si prečítavala fórum, niektoré nevesty si nevedia dosť dobre dupnúť a necháajú si kydať na hlavu.

alyca
8. sep 2015

@jalito ahoj, myslím že si to vystihla slovom bezohľadnost. Svokra by si mala uvedomiť, že raz zostarne a ona bude potrebovať pomoc.

alyca
8. sep 2015

@timea7 no skus hádať.....vieš vacšina mužov pracuje\m/

jalito
8. sep 2015

@alyca Ale potom tú pomoc niektorým nevestám nechajú poriadne okoreniť... Moja starká odjakživa nenávidí jednu svoju nevestu, kade chodí, tade na ňu nadáva, ale keď je tá dotyčná v jej prítomnosti, tak samý med, úsmev a keď odíde tak ju neuveriteľne ohovára. Pritom mi je trochu tety ľúto, pretože fakt sa snaží svokre pomáhať, ulahodiť jej a ona ju za to poza chrbát takto častuje. STarká totižto nedokáže odpustiť svojmu synovi, že si vzal katolíčku a že sa teta v našej prísne evanjleickej rodine keď zavítala k nám pozdravila katolíckym pozdravom "Pochválen", to jej dodnes nemože zabudnúť.

timea7
8. sep 2015

@jalito vieš, treba na to pozerať na to z oboch strán, mladé ani nie dvadsaťročné žieňa, ktoré nemá často ani školu dokončenú, nikdy nikde nepracovalo, najskôr otehotnie, až potom rozmýšľa, kde budú s otcom dieťaťa a drobcom bývať. Nasáčkujú sa k svokre, ktorá už má svoju zabehnutú domácnosť, svoj systém, možno chce aj svoj kľud. Samozrejme, že vzniknú trecie plochy. 😒 Ale na druhej strane nechápem v podstate mladé ženy, veď čo je to dnes vek okolo 55 rokov, že sa stále do mladých montujú, že majú toľko drzosti, že si dovolia im loziť po skriniach, radiť, čo majú dieťaťu dať jesť a pod. Mladí majú byť jednoducho sami, viem, že to nie je ľahké, ale keď nemám nič našetrené, tak sa nebudem hrnúť do MD, lebo potom vznikajú problémy aj medzi mladými.
A s pomocou svokry to je naozaj diskutabilné, sú ženy, ktoré si ju neželajú, sú ženy, ktorým chýba, ak nie je. Treba si asi všetko, čo sa týka bývania, vydiskutovať ešte pred nasťahovaním sa, všetko, čo sa týka dieťaťa, ešte pred jeho narodením a vždy sa snažiť čo najskôr osamostatniť. V dobre fungujúcej rodine je pomoc, či už starších mladým s deťmi, alebo mladých starším úplne bežná vec, pomôcť áno, ale nevnucovať sa. ale prečo tú pomoc očakávať automaticky?

alyca
10. sep 2015

@jalito je to smutne,ze sa takto správa k neveste. A smutne je aj to, že keď vnucence porastu tak budú vnímať to napätie medzi mamkou a babkou. Moja kamoška sa dala nahovoriť, že budú bývať u svokry (svokra na tom trvala), vraj je to povinnosť nevesty, aby ju dochovala. Vydržala tam 2 roky a skončila u psychosky. Skoro sa kvôli svokre aj s mužom rozviedli. Dnesnevsvokry by chceli, aby nevesty ich obskakovali, ale nevestam nedajú žiadnu voľnú ruku. NAkoniec si kúpili 2izbak , síce trochu sa tlačia, ale 'dychaju" a sú šťastní. Proste spoločné bývanie svokra a nevesta nerobí dobrotu ☹. Ale možno sú výnimky, ale ja o žiadnych neviem 😉

timea7
10. sep 2015

@alyca je povinnosťou nevesty dochovať svokru?! A to kde nabrala?! A tá tvoja kamoška je nesvojprávna? By som chcela vidieť tú svokru, ktorá by ma donútila u nej bývať, ak by bola harpia.....a to som nejaký čas u tej mojej bývala, ale to je iný level, úžasný človek a moja kamarátka. Takže ja som tá výnimka, vyše desať rokov rozvedená a so svokrou stále perfektný vzťah.

alyca
10. sep 2015

@timea7 tak to máš ozaj šťastie na Svokru. Ja mam dobrého svokra, ale so svokrou máme tak narušený vzťah, že horšie tobôž ani nemôže byť. Ako dlho si bývalá u svokry? Mali ste 1 kuchyňu? Do výchovy detí sa vám nemiesala?

timea7
11. sep 2015

@alyca svokor bol tiež úžasný, pravý gentleman 🙂 , bohužiaľ minulý rok zomrel. Bývali sme u nich asi rok, nikdy sa do nás nemiešali, nikdy nevznikol žiaden konflikt, kuchyňu sme mali spoločnú, my sme tam mali iba jednu izbu. Deti sme nemali, keď sme tam bývali, ale nemiešala sa nikdy, vždy rešpektovala náš spôsob výchovy. Keď som prišla z pôrodnice, prišli poobede k nám, svokor mi priniesol takú kyticu, že som sa zatackala 😎 a svokra sa ma spýtala, či si ho môže zobrať na ruky. Priniesla mi napečené zákusky na tanieri aj asi v šiestich krabičkách do mrazničky, že aby som mala, keď mi budú loziť návštevy, aby som sa s tým neprplala, nech si užívam bábätko. Syn ju zbožňoval a zbožňuje doteraz, aj keď už je dospelý, vlastne nepoznám nikoho, kto by ju nemal rád. Bola prvým človekom, ktorému som volala, keď mi zomrela mama, navštevujeme sa doteraz. Dokážeš si predstaviť, že mi povedala, že si zaslúžim iného muža, ako je jej syn? Po čase sme sa rozviedli, ale aj s ním mám fajn vzťah. Inak ona mala tiež veľmi dobrú svokru, moja mama ju vždy spomínala, aká to bola príjemná žena, že jej pripomínala babičku Boženy Nemcovej. Možno sa to prenáša, takže je teoretický predpoklad, že by som aj ja mohla byť dobrá svokra 😀 😀 😀 No uvidíme, určite sa do mladých nebudem miešať, ako si ustelú, tak si ľahnú. Áno mala som šťastie na svokrovcov, a to môj bývalý muž chodil na týždňovky, takže som tam bola sama. Švagor študoval na výške a keď išiel svokor na nočnú, tak sme si uvarili kávu, naliali pohár vína a prekvákali sme aj tri hodiny....rada na to spomínam.

alyca
11. sep 2015

@timea7 tak to je super, ze mas dobrych svokrovcov. Ktovie ako by to bolo, keby ste s nimi byvali dlhsie a s babom. Ale ak ste byvali spolu rok a vsetko ok, tak to je ozaj krasny vztah. Vaz si toho, ze mas taku dobru svokru, lebo malokto ma take stastie 🙂

timea7
12. sep 2015

@alyca myslí, že by to bolo rovnako, aj keby sme tam bývali roky, bývala tam švagrina a tiež spokojná a bývala tam osem rokov, keď sa rozrástli o ďalšie dieťa a už im bolo tesno. To je v človeku, v ľuďoch. poznala som ženu, ktorá keby bola mojou svokrou, tak sa sťahujem na Aljašku....

sonicka13
18. nov 2015

@alyca ani ja neviem o žiadnych vynimkach, nevesta nikdy nebude dosť dobrá pre pani Svokru

timea7
18. nov 2015

@sonicka13 už som písala, že ja som výnimka a s mojou svokrou máme úžasný vzťah a poznám takých žien viac, len sa o nich menej vie, lebo to nikde nepíšu.

sonicka13
19. nov 2015

@timea7 tak to som rada že sú výnimky a hlavne že je ich viac 🙂

moniciatko9
19. nov 2015
Používateľ moniciatko9 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od moniciatko9.

tie svokry niekedy vedia byt protivne, nastastie ja nemam vobec problem s mojou svokrickou🙂

gabika2580
22. feb 2016

Tak moja svokra je jedna z tých ,, šiši '' svokier.. Tak napr. Neustále vyvoláva môjmu mužovi, aj neskoro večer.. Asi nechápe, že máme vlastný život, ale Budiš.. No svokor leží na infekcnom oddelení v nemocnici, ona ho navštevuje každý druhý deň a potom.mi zahlasi, že chce prísť pozrieť malého.. Malý má 2,5 mesiaca ešte ani nebol očkovaný.. A ona nemá toľko rozumu že by pockala ten týždeň kým sa vráti domov.. Neustále vyrevuje do telefónu, nedá sa snou.. Čo stým????

ukulela
22. feb 2016

@gabika2580 sorry, ale z infekcneho k 2mesacnemu babu? by som sa zamkla a hotovo. nie je normalna. toto nech je tvoj muz vysvetli ...

timea7
23. feb 2016

@gabika2580 v prvom rade si sprav poriadok s mužom, on je tým, kto by jej mal zatrhnúť telefonáty. A ak zavolá, že ide k vám rovno z infekčného, tak jej povedať jasné NIE a kľudne dodať aj to, že sa jej plačom nedáte vydierať, takže zbytočne slzy roní.

mery4001
23. feb 2016

Aj ja mám na nič svokru stále sa stará do nás rozkazu .... toho staršieho syna stále buzeruje . Ja poviem nie ona povie malému ano malý si potom robí co chce a je to celých 11r.co sme spolu. Uz nevladzem psychicky ma depta

timea7
23. feb 2016

@mery4001 bývate s ňou? A keby aj, keby som dieťaťu niečo nedovolila a ona mu to vzápätí dá, no to by u mňa nedopadlo dobre. Červené pred očami, pena na ústach 😀 , ale nie, len by som jej veéééľmi dôrazne povedala, že toto urobila naposledy, aby u podkopávala moju autoritu, ja som matka a dieťa bude rešpektovať to, čo poviem ja. ona si už svoje dieťa vychovala a len tak medzi nami asi nie najlepšie, ak nie je schopné postaviť sa na tvoju stranu a svojej mame určiť hranice, po ktoré môže ísť.

mery4001
23. feb 2016

@timea7 sme snou v jednom dvore ale domácnosť máme každá svoju. Dovoľuje si veľmi veľa len kvôli tomu ze bývame v jej dome ktorý ešte neni nás respektíve manzelov. V piatok sme snou mali sedenie lebo došla téma na výchovu otvorene sme jej povedali ze neh sa nestará ze nam to vadí ze potom nevie koho ma poslúchať malý. Svokra sa vyjadrila tak ze až budem mať vnucence tak pochopíme

timea7
23. feb 2016

@mery4001 to je chabá výhovorka, že až budeš mať vnúčence, tak pochopíš. Vnúčence predsa môžem milovať aj bez toho, aby som podrývala autoritu ich matke. Nedaj sa, trvaj na svojom, tvoj muž musí pevne stáť na tvojej strane. Svokre povez, že v tomto neustúpiš, nechceš mať zo svojich detí rozmaznaných frkanov, ktorí vlastne ani nevedia, čo je správne, lebo mama im hovorí tak a babka inak. Každá babka rada rozmaznáva, je to prirodzené, ale nech sa orientuje na spoločné zážitky, výlety s vašimi deťmi a nehrá sa na dobrú len tým, že deťom povolí to, čo ti zakážeš. To je pre ňu veľmi jednoduché a úbohé.