Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mirkave
30. dec 2011

@mirushka1983 mne sa paci spojenie "hrozne hrozna" svokra 😀

mihouk
30. dec 2011

@mirkave Mama mi pri kojeni nikdy nevadila, predsa je to mama, ale ani si nespominam ze by za mnou chodila. Viem ze ked sme boli teraz v lete doma, tak som ja prisla k nej rano a este sme kecali a krpec si vypytal, tak som vytiahla a bolo, mama sa len rehotala, ze toto este nevidela, lebo krpec sedel a ja som lezala, samoobsluha ako vysita.
Fuj, stale mam zimomriavky a ty chuda moje si to musela zazit a nechodis aj k psychosovi z toho??? Dufam ze jej tentoraz nieco take take nenapadne, alebo jej venuj odsavacku na mlieko, to sa moze vycucavat aj sama a nikto jej nemusi pri tom asistovat.

e_l_e_n_k_a
30. dec 2011

@mirkave bleeeeeeeeeeeeeee...sak ona jaka je....a????? normalne ,ze zle mi prislo.... ta to ja mam zlatu svokricku! neviem co sa stazujem??!!

e_l_e_n_k_a
30. dec 2011

@mirushka1983 ta nic v zlom , ale ty co si nesvojpravna ci co??? sak jak si toto mozes dovolit od nej??? sak ona ti malu kradne doslova!!! ano je babka, ale toto??? sak to chore! zacni robit hranice...napr. tak , ze tam budete chodit raz za dva tyzdne.... sak ty nie si decko, ktore treba vychovavat.... no zeby ja sa pytala niekomu, ci mozem obliect decko, ked ma studene nozicky!!! to urcite! peklo by zamrznut muselo!

mirkave
30. dec 2011

@e_l_e_n_k_a
@mihouk vselijake vykvety mame tie svokry ☹ a to neni jedina vec,co ona takto dokaze.akoze nejake hranice sudnosti alebo nieco take tusim nepozna.......skoda reci.psychousa nastastie nepotrebujem 😀 ak by sa o nieco podobne pokusala aj u druhom babatku,tak behnem do sexsopu a tam mi nieco pre nu poradia 😉
ono moja svokra nechape,ze vztah mama a dcera je nieco ine ako vztah svokra a nevesta.moja mamina brala kojenie ako vec,pri ktorej si musi oddychnut aj mamicka aj babatko a treba mat klidecek........... 🙂

mirushka1983
30. dec 2011

@mihouk Nie som, keby som bola, tak ma to tak nestve..ako zasa nie je situacia ktora by ostala bez reakcie...aha, tu sa vyburim :D aj tu ruku s lyzickou s kapustnicou som jej zastavila v lufte...este mame jeden problem, ze mala sa casto v noci budi. Ma 6 mesiacov a ked nas netlaci zubok tak vstavame 2-3x...no a to je problem! Ze ved taka velka by uz mohla prespat celu noc, ze to kojenie jej uz asi nestaci a mam jej dat na noc nejaky sunar alebo nieco hustejsie - rozumej kasu. Tak len vysvetlim, ze malej to nechuti a ze dudel nechce lebo neni zvyknuta...no co to budem viac rozpitvavat a robit kysle grimasy...cez tu malu krpanu uz budeme navzdy tak trosku spojene, predsa len je to jej babka a to aky budu mat vztah si musia vybudovat same, do toho ja svojimi emociami nemozem zasiahnut. Nasa Linda, ked vyrastie sama pride na to, ze je babka trosku mimoza, tak ked tam nebude chciet chodit uz s tym nic neurobim...ale teraz som neutral kym nejde o zivot 🙂 Su dolezitejsie a vaznejsie veci v zivote....a hlavne..prideme domov, mala sa usmieva, vecer krasne zapi, otvorime si s tatinom vinko, pozrieme telku, obcas odbehnem k tomu hnusnemu decku co nechce umele mlieko a v noci vyvadza a som spoko...what a wonderful life 🙂

e_l_e_n_k_a
30. dec 2011

@mihouk co sa tyka kojenia cudzich deti. ja som kojila pri druhom v porodnici, pri kazdom kojeni dalsie jedno alebo dve babatka... mlieka som mala tolko ze az, aj som nakojila, aj tak som musela odsat.... ale to su fakt krasne spomienky... s dvoma mamickami, co som im takto deticky krmila som dodnes v kontakte,. ....no a samozrejme,ked bola za mnou svokra v porodnici, tak som jej vravela , ze kojim este ine babatka....sak ona skoro infarkt dostala!!mi vravela, ze vlastnemu dietatu odtrhavam od ust a cudzim pcham.... cista psychiatria...ale toto co tu napisala mirkave.... sak to co je za idiotku ?? tam nech si najde jej svokricka dajakeho a nech jej te cecky vycmula....fuuuuuuuuuuuuuj. v zivote by som pri nej dieta nenechala ,zo strachu ci nahodou nevytiahne cecok pred nim.... fuj!je to hnusne...

mirushka1983
30. dec 2011

@e_l_e_n_k_a Hej, mas asi aj pravdu...a som na nu dost makka...ale zasa co sa stane? Deti prezili neandertalcov, jaskyne, stredovek a tu sme! Nechodime tam ani na cely den, na taky obed, 2 hodky...noooo tak nech si ju aj zozerie! Nepokladam to za normalne, ale doprajem jej to...ako som pisala uz pre mihouk, mala bude coskoro dostatocne rozumna aby protestovala a ziadala to, co chce a paci sa jej...ten rok zivota babatka je kratky, navsteby tiez a aj ked mi iste veci dost vadia nemienim sa tvarit akoby sa stal zlocin za elektricke kreslo...akurat pokrutim hlavou, ako mohla takato osoba vychovat dve deti 😀 😀 😀

e_l_e_n_k_a
30. dec 2011

@mirushka1983 no len aby si nedopadla ako ja, tiez som si hovorila,kym nejde o zivot.....velakrat som bola ticho...a nakoniec ako to dopadlo???? svokra ma sudnou cestou zakazane priblizit sa k detom! nevidel ich 6 rokov.... paradny vztah si vybudovala co povies??? ze je to ich babka???? naj to ani nahlas nevyslovi! lebo ona je hambou pre take krasne slovo. ..... 😢 😢 😢 ja neviem moja matka ma dvoch zatov a dve nevestya tie na nu nedaju dopustit. jedna otvorene povedala , ze ju ma radsej ako svoju matku....ano pridu nejake tie nezhody sak kazdy sme nejaky, ale moja mama povie svoj nazor na danu vec raz... a je to uz vec mladych co urobia... ale toto co sa tu pise??? sak keby som jej to dala precitat, ta asi by nechapala...

e_l_e_n_k_a
31. dec 2011

@mia258 ved silvestrovska noc este nebola... tak nechapem preco tvoja mama stvara take somariny tie sa robia az na polnoci!!!...az by mne toto povedala, v tom okamziku dviham telefon a pred nou by som im zavolala, ze prideme, ale len do urcitej hodiny, lebo mame male dieta, ktore ma vlastny rezim.... to uz aj matky rypu, nie len svokry....smutne

mihouk
31. dec 2011

@mirkave Moja tiez nechape vztah matka-dcera. My sme si zo zaciatku mysleli ze by sme mohli mat dvojicky, tak som sa dohodla s mamou, ze v tom pripade by prisla uz na porod, nech mi hned pomoze (ved je to jej chyba, ona je z dvojiciek), ale ked sa ukazalo, ze je to len jedna babula, tak sme sa dohodli ze az po dvoch tyzdnoch, nech si maly na krpanu najprv zvykne a az potom nech su tu iny ludia. Dost rozumne, mama chape, respektuje. Ked to mm hovoril svokre, ze ja tu chcem mamu, lebo to je iny vztah, tvarila sa ze chape a potom po rodine vyhlasovala, ze ona k nam pride na porod, lebo ja chcem a budeme zlepsovat nase vztahy a ona sa postara o maleho kym ja budem tyzden v nemocke. Chora na hlavu, urcite by som jej nechala maleho, ktory nie je na nu zvyknuty a tu sa do nemocky chodi max na 3 dni a ja idem na oddelenie, kde ta nechaju max 6hodin, tak som to mala aj pri Maximovi a tak to chcem aj teraz. Jej asi ked hovoris nieco, musis jej buchat palicou o hlavu, lebo tam ma tak nasrane ze sa jej tam nic ine nezmesti. Maxim pekne ide ku kamosom, ktorych zboznuje a je na nich zvyknuty a hotovo.
@e_l_e_n_k_a Aj moja babka kojila svoje dvojicky a ine deti v nemocke. Ale ako som pisala hore, tu sa v nemocke ani neohrejes a ides domov. Ja by som tiez nakojila, ked to malo pomoct, ale raz som videla dokumet a nejake blaznive zenske si robili popoludnia s detmi a tam si ich menili mezdi sebou a kojili a to je chore, lebo mlieko je presne urobene na tvoje dieta a ty nevies ci ta zenska sa zdravo stavuje a ci nepije alkohol a ked ty mas dostatok, tak preco ho posielat niekam inam. Ja len dufam ze tentoraz budem mat tiez dostatok mlieka a vydrzime kojit co najdlhsie, takze ziadne stresy so svokrou, moj novorocny zavazok 😀

simisi
31. dec 2011

@mirushka1983 velmi sa mi paci tvoj nazor,uplne sa s tym stotoznujem 🙂
ono obcas ked to tu citam,mam pocit,ze by aj keby sa vase svokry rozliali na kolomaz,aj tak by nebolo dobre 😀 😀 😀
ked pomaha,je zle,ked nepomaha je zle....ked sa nezaujima,aka strasna babka,ked sa zaujima este horsia 😀 😀 😀
bavim sa 😝

staronova
31. dec 2011

@simisi Svätá pravda,stále dokolečka dokola..............................budú úžasné svokry,asi bude bitka o ne o dvadsať rokov...............................

dada1212
31. dec 2011

v prvom rade chcem povedať, že sa nikoho nechcem dotknúť, nedovolím si nikoho súdiť z tých čo tu píšete tie svoje problémy a ani neriešim, že či máte pravdu alebo nie, aj tak to čítam sporadicky a naozaj nemám záujem čítať vaše príspevky a potom ešte robiť sudcu a analyzovať kto za taký vzťah akou mierou môže, píšem skôr všeobecne.
nikto nie je dokonalý, ani nevesty a ani svokry. podľa mňa neexistuje človek ktorý by bol bez chýb. aj naši rodičia majú chyby, ale za tie desiatky rokov čo sme s nimi žili, sme boli nútené nejako tie chyby tolerovať, takisto naši rodičia sa museli naučiť nás brať také ako sme.
ale vo vzťahu nevesta-svokra vzniká často problém práve v tom, že jedna alebo druhá strana alebo aj obe strany nedokážu tolerovať to, že niekto nie je dokonalý a namiesto trochu empatie a robenia kompromisov to často skončí tým, že svokra alebo nevesta sa vyhýba kontaktu alebo si robia naschvály.
bohužial, najviac tým trpia deti, ktoré takto často prídu o kontakt so starými rodičmi z jednej strany, hoci ich tí starí rodičia veľmi milujú. to je podľa mňa na tom najviac smutné, že ani kvôli deťom nedokážu sa nejako dohodnúť a naučiť sa rešpektovať tú druhú stranu takú aká je. všetci sme len ľudia a všetci máme chyby...

janinah
31. dec 2011

@dada1212 súhlasím,viac tolerancie a kompromisov by prospelo všetkým a hlavne vzťahom stará mama - vnúča 😉 očakávam tu o 20rokov tému "Moja nevesta- už nevládzem" a v nej budú terajšie nevesty písať už ako svokry- že sa k nim nevesty zle správajú,že sa nevedia dohodnúť,že im chýbajú vnúčatká...

staronova
31. dec 2011

@janinah veľmi dobre vystihnuté-len teraz budeš v nemilosti /alebo budeme/ už som tu viac razy písala,že sa tu riešia prkotiny báb nemajúcich ani trochu nadhľadu. Tie kočky, čo sa sťažujú, si neuvedomujú,že aj ony majú v povahe niečo choré, sú netolerantné. A niektoré sa priam v takýchto žabomyších vojnách "asi" vyžívajú. Riešia už rok /vid lalia/ stále to isté. Oberajú sa o dobrú náladu.

janinah
31. dec 2011

@staronova ak tu budem v nemilosti,tak to prežijem 😉 tie mladé ženy časom aj v tomto smere dozrejú a mnohé zmenia názor,tiež som bola im trochu podobná dovtedy,kým som nepochopila,že mojim ne/vzťahom k svokre ubližujem môjmu manželovi,môjmu manželstvu a mojim deťom /a to som nemala svokru žiadnu xantipu,len mala iné názory na život napr. furt manžela ťahala robiť na gazdovstvo na úkor času s rodiniu/...a ked som už pridala do vzťahu viac tolerancie,kompromisov a pochopenia a začalo sa to meniť k lepšiemu,tak svokra vážne ochorela a zomrela 😒

staronova
31. dec 2011

@janinah No aj ja som tým podobne prešla..............Co rok,to viac nadhľadu alebo rozumu???.........

e_l_e_n_k_a
31. dec 2011

DNES JE SILVESTER, TAK VSETKYM CO TU PISETE PRAJEM V NOVOM ROKU LEN TO NAJLEPSIE, ABY SME NAOZAJ RAZ BOLI DOBRYMI SVOKRAMI A NEROBILI TIE , PODLA NAS, NEDOBRE VECI SVOJIM NEVESTAM, CO NA M ROBIA NASE SVOKRY.. SKUSME SA Z TOHO POUCIT. JA OSOBNE ,AJ KED NAOZAJ SVOKRU NEMUSIM, V NOVOM ROKU JEJ PRAJEM HLAVNE POKOJ V DUSI, LEBO TEN JEJ VELMI CHYBA, A MOZNO, KED TEN BUDE MAT, TAK SA AJ VZTAHY UPRAVIA 🙂 🙂 🙂 🙂

mia258
31. dec 2011

@mihouk
@mirkave @e_l_e_n_k_a
Aj mrchu som dostala, malej nie je najlepsie, vidim to tak, ze zostaneme my traja doma a zvysok rodiny nech sa ide zabavit aj za nas 😉

mihouk
31. dec 2011

@mia258 Takze sa to vyriesilo za teba, len nezabudni zavolat a ospravednit vasu ucast, aby nebola hamba. Snad malej bude lepsie a vy budete mat kludny vecer. 🙂

mia258
31. dec 2011

@mihouk hanba to je aj ked sa ospravedlnim a este aka! Pre taku hlupost neprist? Som odsudena na vecne ohovaranie! 😀

mihouk
31. dec 2011

@mia258 Esteze byvas daleko a si od toho uchranena, len keby horsie nebolo 😉

mamavera
31. dec 2011

@janinah súhlasím s tebou, že niektoré babule tu riešia prkotiny, aj som to tu viac krát písala, tiež mi je jasné, že ak sa nevesta nasáčkuje k svokre do bytu a chce tam v zabehnutej domácnosti určovať pravidlá, tak to asi dobrotu robiť nebude. Na druhej strane niektoré príspevky, čo tu čítam svedčia o chorých vzťahoch svokier k ich synom a nevestám. A to tu píšem ja, ktorá som mala prvú svokru neskutočnú a druhú mám tiež fajn. Ale poznala som ženu, ktorá dokázala svojmu okoliu tak znepríjemňovať život, že som mala niekedy chuť ju zaškrtiť. Takže chápem baby, čo tu píšu a možno im pomôže len to, že sa tu vyžalujú.

henta
2. jan 2012

Ahojte žienky ... tak aké ste mali sviatky?...ja som dala robiť vianočne pohladnice s fotkami, že pošleme rodine, aby sme neposielali sms ... teraz bývame v zahraničí a som ich posielala v utorok pred vianocami a si predstavte, že manželovmu dedovi prisla pohladnica v piatok a svokrovcom až o tyzden neskor a to bývaju v tej istej dedine ... no len dedko ukazal aku dostal pohladnicu ... a v sobotu na vianoce nam prisla sms, teda skor asi pre manžela ako pre mna a dcérku:,,stastne a vesele želaju rodičia a bratia,, ja mu hovorim, ved to nie su pre mna bratia a ani pre dcéru .... no svokrovci si asi mysleli, že im sme pohladnicu neposlali ... aspon sa ukazali ake su svine ...

katusska1
2. jan 2012

@henta my sme prežili sviatky výborne, nikoho z nich som nevidela, aj keď mi je to trochu ľúto, lebo vždy sme išli cez Vianoce k nim na návštevu, no ale veci sú tak ako sú, takže nemám čo riešiť, mali sme pekné Vianoce s mojou rodinou, sme spokojní🙂 dokonca ešte aj v sobotu u nás chodil Ježiško len pre mňa, som veľmi poslúchala celý rok 😀

katusska1
2. jan 2012

@henta myslela som túto sobotu na Silvestra že chodil Ježiško 😀 lebo som to tak blbo napísala...

lalia2
2. jan 2012

@haslerka31 no to poznám, môj zasa vždy keď sa rozčuľujem zahlási "nerieš". To ma vie ešte viac vytočiť, aj keď si myslím,ž e vie, že mám pravdu, nepovie mi to, ale stále len - nerieš...

mamavava
2. jan 2012

@lalia2 Presne - mňa ten môj tiež vytáča tým nerieš. Teraz občas ľutujem, že som neriešila, aspoň by som nemala zábrany povedať im teraz pravdu do očí, ale keď som toľko rokov mlčala, už mi je to blbé. Najviac ma štve, že z nás robia svokrovci blbcov. Všade sa tvária, ako nám finančne pomohli, skoro že nám dom postavili a pritom za tie ich peniaze by sme si mohli kúpiť tak maximálne starú unimobunku. Aj to bolo ešte keď sme s mužom neboli spolu a to sme spolu vyše desať rokov. Ako vďaka im aj za to, nemuseli dať ani to, ak by nechceli, ale nekonečne ma rozčuľuje, že sa tvária, koľko peňazí nám dali, ako sme ku všetkému prišli zadarmo a pritom to vôbec nie je pravda a dávajú len dcére, ale pred druhými tvrdia, že deťom. My sme od nich narozdieľ od dcéry nikdy nič nepýtali, ani nič od nich nechcem, ale prečo musia všade roztrubovať také nezmysly o tom, ako nás dotujú? Cítim sa potom ako príživník. A preto ľutujem, že som im hneď na začiatku, nepovedala stop. Lenže dobre nás oblbli rečičkami, keď pchali všetko dcére - však aj vám dáme, keď budete mať deti, potom, keď budete stavať atď... Tak sme vtedy nehovorili nič, keď všade rozprávali ako oni deťom pomáhajú, lebo sme mysleli, že aj nám raz budú. A už aj deti máme, aj dom sme postavili a nič, dcéra má vždy viac detí a viac potrebuje do bývania investovať ako my. Veď dobre, nech si robia, čo chcú, ale nech z nás nerobia blbcov a príživníkov 😠 . To ma strašne štve a muž my povie nerieš...

henta
2. jan 2012

@katusska1 no ja som ich tiež nevidela a ani troška mi to nechyba...ja som bola spokojna...len ma nasralo, že proste akí su ... a sms bola smerovana len mojmu mužovi tak nech už daju pokoj ... už na nich nemam naladu a ani ich už nebudem riešiť