Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lenka3007
25. máj 2010

no našťastie moj malý ma inú krstnú, ale je už vrchol, ked jej celodenný program spočíva z toho že rano ide do roboty a ked dojde zavrie sa do izby a telefonuje, ja pomáham svokre ako sa dá, lebo aj ona mne s malým, periem, žehlim, umyvam riady upratujem ale už minule mi svokra povedala, aby som veci jej dcerenky nežehlila a moj drahy jej vyplachol žaludok, že všetci okolo musia na nu robiť.... ja mať také lepravé dieťa (má 28 rokov), tak už má kufre pobalené...

depecko
26. máj 2010

u nás je to podobné.Ako som už spomínala,bývame v jednom paneláku takže akoby sme bývali spolu.Vždy vedia čo sa u nás robí,tak isto aj my vieme čo sa robí u nich,keď nám to neoznámia,tak to počujeme,lebo bývame presne pod nimi.je to na nervy.majú doma ešte jednéjho synčeka,má 29 rokov,ale je to strašné decko,....svokra všetko za neho robí,izbu mu riadi,varí,chlapec nevie ani prstom pohnúť...len príde domov,zavrie sa do izby, hudba reve na celý panelák,a keď nie tak "hrá" na gitare,ale on nevie hrať,len trieska do gitary/rozumejte hranie/.Ja mať takého drúka doma,tak neviem.By som to bila každý deň.Večné decko si z neho vychovali. 😝 😝 😝 😝 ja mám problém byť s ním aj v jednej miestnosti,keď vidím aký je spomalený.Zdôrazňujem že je úplne OK,len to tak hrá,akoby mal o 5 koliesok menej.

lenka3007
26. máj 2010

hehe depecko..ja to zas tak hrozne nemám. ja zas akože so švagrinou vychádzam, len sa čudejem jej rodičom, že jej nič nepovedia, ja som ticho, mna do toho nic, ale moj drahy niekedy má hisáky, tak ma to trápi, lebo potom je nervozny... ale svokra zatim v pohode aj včera sme behali po meste niečo vybavovať, boli sme na zmrzline a skoro sme zabudli že maly je v skolke...

lenka3007
26. máj 2010

😀 čil ma napadlo či aj my budeme také keď naši synčekovia a dcérenky "vyletia z hniezda" si to neviem predstaiť...

depecko
26. máj 2010

ktovie,ale ja verím že si teraz tieto pocity zapamatam a nebudem voči neveste taká.A také dieťa si určite nevychovám!/aby som všetko robila zaňho/ v duchu hesla " žena -matka musí variť,riadiť,drieť,-veď všetko pre rodinu"! Aj moja mami bola obetavá,dobrá,ale niektoré veci by nám nebola tolerovala.Od malička nám postupne zadeľovala robotu,aj cez prázdniny,malú vec urobiť,žiadna otročina,postupne to bolo úplne prirodzené.Však ako by som sa všetko inak naučila???

zuzanakarolinka
26. máj 2010

presne tak depecko, od malu treba deti učiť, že treba pomáhať, a potom sa to stane samozrejmosťou 😉

renika80
26. máj 2010

caute baby, no ta moja, to by sa dala napisat telenovela, likvidovala ma 8 rokov, furt kula pikle, aby nas s muzom rozdelila, znicila mi promocie aj muzove, urobila skandal na mojej svadbe, tiez vysokoskolsky vzdelana osoba, no ale strasne primitivna, este aj alkoholicka, ked sa mi narodilo dieta, vydrzala som este 5 mesiacov, mam narocne dieta a uz som nevladala s nervami, tak som jej vynadala, od vtedy sa nerozpravame, nestretavame, muz tam nosi dieta raz do tyzdna, no nemaju o neho velky zaujem, ja si uz len tlcem hlavu do muru, ze som to uz mala urobit skor, kolko nervov by som si usetrila, od vtedy mam svaty pokoj, poviem vam pomoct nam nikdy nepomohli, vzdy sa snazili nam polena pod nohy hadzat, teraz mame kludny zivot, len ten moj chudak muz ich musi este znasat, aj sa trapi, vzdy sa boji toho dna v tyzdni, ked tam berie maleho, ze co bude zase za cirkus
pred porodom mi povedala, ze dostanem potom bolestne, ale budem si to musiet zasluzit 😠 , pri porode som takmer umrela, asi by bola spokojnejsia, keby som aj bola umrela

janette4
26. máj 2010

vidíš renika,keďže si prežila,nezaslúžila si si bolestné 😝 😠 a prečo tam tvoj muž chodí s malým,keď tam chodiť nechce.veď keď mu to nerobí dobre tam chodiť,nech nejde.a svokra keď bude chcieť vnúčika,príde.alebo aj nie,ako tá moja. 😝

lenka3007
26. máj 2010

ja si myslím že tiež by som ta dieťa nepušťala, som trochen tvrdohlava a ked sa s niekim povadim je to veeelmi krute...

alenka77
26. máj 2010

Ahojte, prisla som sa postazovat aj ja, lebo nemam komu. Ide o to, ze ja s nou nemam ziaden otvoreny konflikt, iba taku tichu studenu vojnu. Aspon ja to tak citim. Viete, ona mojho muza zboznuje, ale az tak mozno chorobne, lebo ked je s kymkolvek, tak iba o nom rozprava (je pravda, ze je velmi uspesny). Samozrejme, ked mame k nim prist, alebo ona k nam, tak sa ho vypytuje: tesis sa na mamicku, ze? to vies, ze vam pomozem, dobre vam navarim(to je pre nu vrchol, ze vie varit, musime jej stale chvalit jedlo a zboznovat ju). mame dcerku, ktora ked je chora a ona ma nahodou v tej dobe prist, tak s takym placlivym tragickym hlasom zvola: nebojte sa, ja pridem a uz ju z toho dostanem! no proste ona nas vsetkych zachrani. Vkuse malej nieco kupuje a posiela, co si ja velmi vazim, ale musime jej to straaaasne chvalit, stokrat sa pyta potvrdenie, ze ako strasne dobre vybrala a konecne to nasa mala ma (lebo doteraz asi chodila nahata, do riti). Naposledy ma strasne vytocila, ked bola u nas na navsteve par dni (byvame v zahranici) a sla s manzelom na nakup do potravin. Ja som sa pozrela do chladnicky, lebo som mu chcela povedat, co mi chyba, aby to kupil a ona zacala pistat, ze ona vsetko vie, co treba nakupit, ona ma prehlad...a ked som ju nevnimala a dalej som mu diktovala, tak zvrieskla, ze ona vie, co chyba v chladnicke, lebo ju dnes celu vydrhla!!!
manzel mi vycita, ze som nevdacna a konfliktna a neznasanliva...myslite, ze ma pravdu? ze mi nemaju vadit tieto poznamky?

alenka77
26. máj 2010

a este ma napadla jedna prihoda na vykreslenie nasich skvelych vztahov, ze v lete, ked sme boli u nich, nasa dcerka mala iba 6 mesiacov, kojila som a bola som dost vycerpana, pretoze tu v zahranici nemame rodiny, tak sme na vsetko sami, nikto mi ani na chvilku malu nepostrazi. Nestazujem si, to len na vysvetlenie, ze som si chcela na slovensku trochu oddychnut a tak som svokre nepomahala v kuchyni, ked mi mala zaspala, ale citala som si knihu. Samozrejme, ked niekto prisiel, tak mu oznamila, ze bez jej pomoci by som sa ani vody nenapila!!! skoro som odpadla. To povedala o mne, ktora som na celu domacnost a dieta bola v cudzine uplne sama.

mihouk
26. máj 2010

@alenka77, ja som na tom rovnako. Ziaden otvoreny konflikt, iba ked sa jej nieco nepaci, tak mi to nepovie do oci, ale roztrubi po celej rodine. Nastastie tiez byvame v zahranici, tak ju nemusim tak casto vidiet, ale aj cez telefon ma dokaze vytocit. To ked sa nahodou s muzom pohadame a muz jej to povie (maminkin milacik-ale pracuje sa na tom), tak ona to upravi ako sa jej paci a poda dalej, samozrejme ze mi to svagrina povie a do mna 100 certov, si mysli ze sa to ku mne nedostane aka je blba???? No je toho vela, skoda rozpravat, nestoji to za to. 😝

alenka77
26. máj 2010

🙂)) ano, to je obrovska vyhoda zit v zahranici z hladiska zachovania akych-takych vztahov v rodine. keby sme zili v tom istom meste asi by to bolo huste. ona je presne ten typ presladenej dokonalej svokry, ktora chce strasne pomahat a chce by hrooozne uzitocna. ked je u mna, tak chce vsetko robit, najradsej by mi vsetko popratala, uvarila, ozehlila, len aby sme dalsi polrok na skype lamentovali, ze kde si babka, tak nam tu chybas, bez teba sa nam domacnost rozpada. a ja som zasa, ten typ, co jej to just nepovie, lebo to chce strasne pocut. zacarovany kruh. minule som mala na kope neozehlene pradlo a moj muz jej do telefonu povedal, ze mama neprides nam ozehlit? no to jej brucho pomastil...a mna skoro vystrelo. a keby som mu nieco povedala? tak riesim blbosti a nie som vdacna za pomoc.

zuzanakarolinka
26. máj 2010

ale u nás sa také niečo vyskytovalo, my si to so svokrou tiež nepovieme do očí, len potom povie môjmu mm, že som povedala a to alebo ono,a tá chvála detto, aj u nás, lebo ja asi neviem variť, a ejj váru treba do neba chváliť, ach...

mihouk
26. máj 2010

Ja jej nedam nic u nas robit, som jej povedala nech neumyva riad, lebo je to moja kuchyna a moje pravidla 😝 Nepotrebujem aby ma potom poohovarala ze tu musela robit, nech sa hra s malym, ved stale vyplakava ze ho malo vidi, ale na skype ani omylom pritom ho ma doma. Baby myslite ze sme velmi negativne, alebo co??

matussik
26. máj 2010

🙂 Ahojte baby velmi ma potesila tato tema o svokrach.Ja som, mala dobru svokru az do tej doby kym nedostala porazku a vtedy to islo dole vodou nech spravim hocico tak som ta najhorsia .chodim s nou na nakupy ked jej treba a podobne .Pritom ma aj dceru ale ta pride tak dvakrat do mesiaca na polhodiny ale ona je vzdy ta najlepsia niekedy uz nemam silu vsetko by som jej vykricala ale radsej to dusim v sebe poradte co by ste robili.

wnelia
26. máj 2010

My sa máme stále radi 😉 Komplet rodinka...tak hlavne nám pomohlo sa odsťahovať do vlastného domčeku 🙂

salma22
26. máj 2010

mna ta radost z nej uz presla ked mi na rizikovom aj z jej chlapom vykricali 😢 veci od vtedy ju nemam rada no a byvame spolu 🙄 ale byvame nad nimi moj clap ich syn je jedinacik ha ha

alenka77
27. máj 2010

joj, tak keby sme si to vykricali, mozńo by to bolo lepsie, ale ona je stvora dokonala, nikdy by mi nic otvorene nepovedala, aby ona nebola za zlu. Ona hra dokonalu mamicku, najlepsiu, najobetavejsiu, aby ju synacik zboznoval. Dokonca ked sme vsetci spolu pri telke tak ona mu stale mrnka, daj nozku synko, budem ti ju hladkat...alebo, ked je u nas, tak vzdycha, joj, ja som ani neni hladna, jedla som za cely den iba maslovu hrianku...ale to vies, stale s malou, varit, zehlit, na jedlo ani nepomyslim. co jej mam na to povedat? mam ju polutovat, alebo jej mam dakovat neustale za to, ako sa ona vkuse obetuje? ja to neznaaaasam. moja mama ked nieco spravi (a ta toho za den stihne stokrat viac ako svokra), tak o tom nikomu nehovori.

zuzanakarolinka
27. máj 2010

u nás je to podobné, alenka

depecko
27. máj 2010

alenka77 ty máš tuším moju svokru!!!doslova!! iba že ty máš väčšie šťastie že bývaš ďaleko.my sme v jednom paneláku.Tiež nie žiadne konflikty,ale ja mám hrču v žalúdku vždy keď sa len priblížim k paneláku.Doslova sa vnucuje,vyždaduje si pozornosť aj včera sme boli tam,tak sa mm spýtala či mu chutí čajík,keď hneď neodpovedal lebo bol zarozprávaný hodila psie oči 🙄 🙄 🙄 úplne choré.proste romány by som mohla písať.- 😒

alenka77
27. máj 2010

🙂 no prosim. tak som rada, ze mi niekto rozumie, lebo za manzelom s tym nemozem ist, to je jasne. no ale ako to riesite? nevsimate si to, alebo hovorite to, co chce pocut? mna z nej boli zaludok, neviem sa s tym vysporiadat vnutorne, len to dusim. niekedy mam pocit, ze chyba je vo mne, ze mi uz na nej vadi vsetko.

renika80
27. máj 2010

jezis baby, no to je hrozne, ale aj my raz budeme niekomu svokry, len musime na to mysliet, aby sa z nas nestali taketo monstra, furt to mam na pamati, ze to mojmu synovi nemozem urobit, radsej si hryznem do jazyka, ked sa mi nieco nebude pacit a nebudem sa vnucovat, len ked ma o to poziadaju😔
muza pustam tam s malym preto, lebo chce, aby poznal babku a dedka, moj syn bude mat 1,5 roka a uz teraz tam nechce chodit, pride ten cas, ze ho tam vobec nedostane, ale on chce mat na dusi pokoj, ze sa snazil, totiz pracuje spolu so svokrom, ktorý je podla neho totalny ...., maleho ignoruje, ked je tam, lebo k nemu maly nechce ist, to dieta velmi dobre citi, kto ho ma rad a kto nie, aspon ich maly bude poznat od piky, ja som mojej svokre zakazala k nam chodit, kebyze zahladnem jej tvar, tak sa povraciam, ked na nu len pomyslim, tak mi je zle, takze u nas v ziadnom pripade, aby sa stretavali, nosi ho k prababke, tam chodi aj svokra so svokrom, k nim ho nepustim, lebo strasne fajcia, na moje dieta dymit nebudu, hajzlici 😠 , aj moj muz to uz pomaly nezvlada, casom od toho mozno popusti, nechcem ho nutit, nechcem byt taka ista despota ako jeho matka, je to aj jeho syn, nech sa rozhodne sam, je tam cely cas s nim, stat sa malemu nemoze nic
muza treba vychovat, my sme spolu 10 rokov, raz mi len povedal, ze mamicka to tak nemyslela, tak som mu to vtedy poriadne vytmavila, aj rokmi prisiel na to, ze som mala vo vsetkom pravdu a jeho matka je p,,,, treba muzovi povedat, nech sa rozhodne, matka, ked je normalna samozrejme, že ju treba respektovat v ramci normy, ale kazdy nech zije svoj vlastny rodinny zivot, kde je len jedna zena a jeden muz, takto ma to ucili moji rodicia, oni su uzasni, nikdy sa nam do nicoho nestarali, nevnucovali, ked sme potrebovali tak pomohli

renika80
27. máj 2010

alenka, raz aj tak vybuchnes, dlho sa toto neda vydrzat, ver mi a nestoji to za to, moja matka mala tiez velmi zlu svokru, drzala usta, kym zila, dodnes si to vycita, poznacilo ju to na cely zivot, prisla o najkrajsie roky

katkaag
27. máj 2010

Ahojte kočky....len tak náhodou som našla túto zaujímavú tému 😀 tak teda prispejem aj ja..aj ked ide este len o moju nastávajúcu svokru ( v júli sa máme s priatelom brat), ale bývam u nich už skoro rok...no a nejak aj ja mám pocit ze vedieme spolu tichu studenu vojnu...ona len synáčik..synáčik, on pre nu vsetko robí a nicoho sa nedocká....akurát vcera ma totálne dopálila...tuto nedelu máme mať zasnuby a stále za mnou len chodí ze naco si to robíme tie zásnuby, že ona by aj svadbu najradsej tak v tichosti, ze si ju máme spravit o dvoch svedkoch a pod.....hlavna vec, že jej dcerenka..moja buduca svagrina..ktoru nemusím...sa ide vydávat v septembri a tam pozýva hadam aj celu dedinu...no krava 😠 ....tak som jej vcera povedal ze uz ma s tým sere a nech si ide dcerenke ponukat svadbu v tichosti...toto je len moj posledný zážitok...inak to mám v kuse nieco s nou, furt sa stara..najhorsie, že chceme stavat dom ale kým ho postavíme, budeme asi bývať u nich takže fasa..... ☹

liviaf14
27. máj 2010

renika80, akoby som čítala o sebe a mojej svokre, naozaj 😕 to je sila, kedy takú "dobrotu" naklonovali????
katkaag, ja bývam 10 rokov v 1 domácnosti so svokrou a už to riešime, prerábame pre ňu samostatnú časť, lebo naozaj stačilo. ja som robila chybu, 10 rokov som držala hubu a už som to nevydržala nedávno. výsledok? totálne nekomunikácia so svokrou, môže sa aj pos..ť a ja mám konečne kľud, pokoj,,,,,, parádička 🙂
držte sa, my nevesty sa nedáme, no nie? 😀

zuzpolka
27. máj 2010

katkaag,,,,fiiiha,,,,to organizovanie svadby by aj mna pekne nahnevalo 😕 😖
Vidím že čakate babatko 🙂 Prajem ti pevné nervy kým bývate u nich 😉 nebude to lahke 🤐 😔

katkaag
27. máj 2010

zuzpolka...dakujem..no ja sa utesujem len tým, že ako zacne moja materská tak idem domov, aj rodit budem chciet doma, teda u nas v meste a tiež prvé 4 - 5 mesiacov budem urcite doma, kde viem, že budem mať pokoj a mamina mi pomoze..zatial co u nich by ta pomoc vyzerala tak , ze by sa len vypytovala a otravovala..no koniec
Inak vcera sme sa bavili o kolacoch na svadbu a ja som povedala ze ja chcem maslové kolace, nie tie cukrarenske margarinove...a ona na to ze fúúúúúj 😕 ze to sa my v lete skysne a pod.....lebo oni doma pecu len margarinove umelinove kolace..teda margarinove plnky a potom cuduj sa svetu preco ich nikdy nezjedia...no otras..normalne by som vrazdila 😀

alenka77
27. máj 2010

depecko, presladene svokry su tusim este horsie ako protivne...s tymi druhymi sa aspon mozes pohadat a nemas vycitky, ale na tie prve musis opatrne, aby sa ich nic nedotklo, lebo to je potom este len cirkus a my sme najhorsie hyeny na svete! neznasam citove vydieranie.
renika80, tak to ta obdivujem, ako si manzela dostala na svoju stranu, ja mam pocit, ze ten moj si vzdy zastane svoju maminku, aj keby som sa isal roztrhat. a ona je spekulantka, lebo mu nikdy neda zamienku, aby sa na nu hneval. on zahadne nikdy nepocuje to podpichovanie a skryte narazky na moju adresu, vtedy je hluchy, slepy...
katkaa, to poznam, moja svokra, prve co sa spytala, ked sa dozvedela po zasnubach ze planujeme svadbu, ze preco tak rychlo?
liviaf, tohto sa bojim, ze mi raz prasknu nervy a vybuchnem...a to prave nechcem, lebo ja sice budem mat pokoj, ale rozbijem rodinu, a to by som nechcela...navyse, sa obavam, ze moj manzel by skoncil na strane svojej matky.

janette4
27. máj 2010

katkag,keď spomínaš tie svadobné koláče:my keď sme oznámili,že čakáme bábo,hneď sa pýtala,kedy sa vezme.s manželom sme sa o tom bavili,že niekedy na jar,možno v apríli.svokrička so švagrinou majú nejakú známu cukrárku,ktorá im pečie na všetky oslavy,inak nechutne presladené 😝 .no a keď sa pýtala,že kedy,tak som jej povedala,že možno v apríli,že ešte sme sa presne nedohodli.a ona,velice akčná,hneď hovorila svojej dcerenke,aby na zavolala tej ich cukrárke,že na apríl bude chcieť zákusky a torty na svadbu 😝 kukla som na ňu jak na debila,že čo robí,že keĎ ma naserú,možno žiadna svadba ani nebude,to ste mali vidieť ten výraz 😀 😀 😀