Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mirkave
21. apr 2013

@kuschel81 hehe to s tou nevyfenovanou hlavou mi pripomina moju maminku 🙂 tiez mi to vzdy vravela.ale ked som bola male decko,nie teraz.vzdy,ked ta niecim vytoci,tak sa tu vykecaj,lebo inac by ta slaktrafilo.ja by som nezniesla,ked by mi niekto stale za ritou chodil a same mudre zvasty daval.vrrrr,pevne nervy prajem a hlavne suchu hlavu.a najlepsie si vlasy vobec neumyvaj 🙂 svokra bude mat dusu na mieste 😉

stellamaris
21. apr 2013

@mirkave no mne bolo tych deti luto,ale takto nevozim nikoho,pokutu by som mohla zaplatit predsa ja,ona nie 😖 este ona ,teraz uz byvala znama,po mne chcela vymenit autosedacku,ona dostala modru od niekoho a chcela nasu ruzovo-cervenu,ktoru sme dostali my od kamarata a mame chlapceka.My mame peknu zachovanu,ona mala taku staru skaredu a znicenu autosedacku......odmietla som a my budeme vozit nasho syna v ruzovo-cervenej 😉

stellamaris
21. apr 2013

@kuschel81 vsak povedz svokre,ze jej dakujes za jej rady a odteraz konas podla svojho a ked budes potrebovat radu,tak sa na nu obratis.......a od tohto momentu by som svokru s jej radami plne ignorovala 😉

mirkave
21. apr 2013

@stellamaris hlavna vec,ze sedacka plni svoj ucej 🙂 inac kolkokrat zas na druhej strane-maleho som mala v nosici a kamos,ze pod,odveziem vas.bez sedacky? Neexistuje.s dcerou tak isto,ked sme nemali sedacku,tak sme sa nedali odviest.nahoda je blbec,moze sa stat barsco a prechadzka nam len prospeje 🙂

magali
21. apr 2013

@kuschel81 napodobne, tiez riesim len take banality, ale niekedy to fakt nemam komu povedat.. mam svokru podobnu, do vsetkeho sa stara.. a keby som sa ohradila, tak ja som tak krava lebo ona to len dobre mysli a bla bla ale kolkokrat urobila nieco napriek ale zahrala to tak ze akoze ona nic, ved nam chce len pomoct,, neviem ako niekomu takemu slusne tak aby sa neurazil, vysvetlit ze nestojim o jej rady.. aj keby jej poviem vyslovene ze nehnevajte sa, ja viem ze to myslite dobre, ale takto proste nie, aj tak sa urazi a ja budem ta krava.. teraz mam napr pocit ze je nasrana lebo neziarlim na svagrininu malu a nerobim sceny, ze robia rozdiely medzi nasimi detmi.. tak takuto chybu neurobim, radsej si stokrat zakusnem do jazyka, to by bola najvacsia chyba a svokra by dosiahla to co chce, aby o mne mohla rozpravat ze ziarlim lebo dcera im dala konecne vnucku, pritom to vobec nieje pravda

stellamaris
21. apr 2013

@mirkave ano tiez myslim a malemu je farba sedacky jedno 😉 my sa tiez radsej prejdeme,pokojne aj par kilometrov vozime sa,ked je to nevyhnutne........a tie reci susedov v zime,kam ideme v treskucej zime s malym,ved nam maly zamrzne v kociku,radsej ho autom mame povozit........som tak ignorovala 😀 ako ma zamrznut v kociku,ked je naobliekany ako cibula a ma teply fusak,dodnes sa smejem na tej otazke 😀 😀

mirkave
21. apr 2013

@magali mne len nejde do hlavy,ze vlastne vnucence im nevyhovuju.vazne mi to neraz pripadalo,ze sme nezrobili vnucku podla zelania.akoby nesplnala nejake podmienky alebo co.moji rodicia miluju vsetkych 5 vnucat rovnako.moja mama sa moze rozkrajat na vsetky strany.nepozeraju na to,ci je to moje,alebo bratove,ci sestrine.su to ich milovane vnucata.samozrejme aj nasi obcas mudruju a pouziju veticku "my sme vychovali 3 deti" ,ale beru nas ako rodicov a hlavne slovo mame my.snazia sa dodrziavat nase vychovne postupy.ale svokra? Vyjadrenia typu " ja si budem robit co ja chcem" z jej ust ok,ale nie s mojimi detmi.

marionmarion
21. apr 2013

@kuschel81 ja som u svokrovcov vydrzala byvat mesiac a potom som donutila muza si najst podnajom. bolo mi jedno ze nas to bude stat zbytocne peniaze, ja ozaj nepotrebujem byt neustale obmedzovana dobre mienenymi radami nikoho. Moj zivot je moj a nikto nema pravo don kecat, len preto ze momentalne unho byvam a ze mi pomohol. Ak za pomoc caka taku protisluzbu, ze budem skakat ako ona piska, tak taku pomoc neprosim. teraz zijeme od svokry daleko a nesmierne ma to tesi..Nie, ona nie je pri tom zly clovek...len sa na svet diva inak a mysli si ze sa tak nan divame vsetci. Ja si vazim svoje sukromie a dokaze ma maximalne vytocit, ked to niekto nerespektuje...a tak ked sa moja svokra bola schopna vopchat na operacnu salu, ked mi robili cisarsky a odfoti si moje dieta na mobil este predtym, ako som sa vobec prebrala z narkozy, bola to posledna kvapka v pohari. My uz kamosky nebudeme nikdy a myslim si ze kazda jedna z nas, co sem prispievame do tejto temy ma pravo na svoj zivot, sukromie, nazory a vychovne metody, ktore povazuje za spravne a ziadna svokra nema pravo do toho kecat, akakolvek je inak dobra zena

mirkave
21. apr 2013

@marionmarion velebnosti,jdu blejt! Svokra na sale pri cisarskom? Zabila by som ju.moja sa sice po prvom porode tiez dovalila,ked som si emitnu misku tlacila na brucho,ale dceru som videla skor.nebolo mi prijemne,ze ma vidi tesne po porode,ale dovtedy ma brala podla jej slov ako dceru.potom sa to zmenilo a nenavidi ma odkedy som ju upozornila,aby simonku cerstvo narodene babatko nebozkavala na ustocka.....moja svokra je expert na idiotiny.ale tvoju svokru netromfne.aspon co sa fotenia po cisarskom tyka 🙂

kuschel81
21. apr 2013

@mirkave moja mamina nadavala len ked som ako decko chcela s mokrou hlavou von.Vlasy budem asi umyvat len ked ona doma nebude,ved uz sa bojim aj odkaslat ked mi zabehne aby mi nemohla vyvestit preco kaslem 😖
@stellamaris ja sa ju snazim ignorovat tak ci tak,ona tak bola vychovana a podla mna si to naozaj neuvedomuje tak tiez nechcem zbytocne vodu mutit.Mm si vzdy za nou poklepka po cele a mavne nad nou rukou,ze mam na to kaslat.Ked sa mala narodila tak sa urazila,ze som nechcela od nej pomoc-tak ona robi na hotely od 7-13 potom ma volno a poobede od 17-22 a ona mi chcela varit atd,ja sa necitim dobre proste ked mi niekto okolo riti skace a tak isto vsetko oni platia,a ja len ticho cakam kedy sa to otoci proti nam.uz som X krat povedala ze si to nezelam.Ked budeme chciet odist tak to dostaneme na taniery aj s urokamy.

mirkave
21. apr 2013

@stellamaris co sme to za matky,ked nechavame mrznut nase deti 🙂

magali
21. apr 2013

@mirkave no tak mne to dala svokra pocitit ze som im nedala dieta podla ich predstav pretoze sme im nedali vytuzenu vnucku, tym padom ze to bol zasa len vnuk, a to v poradi uz treti, tak sa o neho nejako netrhali, nasim to bolo jedno lebo maju prveho vnuka, takze neviem povedat ako budu reagovat ak budu mat viac vnucat, ale ako ich poznam, tak rozdiely nehrozia.. ja sa pytam vzdy sama seba ze kde beru tu drzost chciet rozhodovat o tom ako bude vychovavane moje dieta, ano je to ich vnuk ale my sme jeho rodicia a len my a jedine my mame pravo robit zasadne rozhodnutia v jeho zivote.. vies ono asi ani tak nejde o tvoju malu ale o teba, ja to vidim aj u nas, nikdy nebudes jej dcera a to je ten problem (niezeby si chcela byt jej dcerou vsak).., u nas je to tak ze ja som len "ta co jej ukradla syna"

stellamaris
21. apr 2013

@kuschel81 no dufam,ze svokra dostane rozum a nebude problem.Ani ja to nemam rada,ked ma niekto obskakuje.......od nikoho,ani od svokry.

kuschel81
21. apr 2013

@magali to zas ta moja taka zakerna neni,ale lubi zvelicovat.Ako sme s malou prisli z porodnice tak mala zacala kolikovat a to bola fakt katastrofa lebo do obeda som sa z postele nedostala a vecer ju uspat je tiez tazke a ona s kazdym z rodiny volala alebo skypovala,ze aka je mala dobra,ze ona len papa a spi a ze ani neplace atd. Ona sa lubi tak opeknovat,ze jej rodina je the best...

kuschel81
21. apr 2013

@marionmarion fuha a to ju tam pustili? ani neviem co na to napisat,to uz je ina drzost..

stellamaris
21. apr 2013

@mirkave sme zle moderne matky 😀 svokra a susedia ma krivo obzerali,ked som v treskucej zime -10stupnov za slnka isla s kocikom von.Ze som v minulosti pri -20stupnoch musela ist na nocnu a kracat niekolko kilometrov,svokra okomentovala,ze ona by ostala doma...... 😀

magali
21. apr 2013

@stellamaris
@mirkave tak o zmrznutom decku nieco viem, s tymito slovami nas svokra vitala kazdy raz ked sme k nim prisli.. drobec je zimne dieta a ja som si to uzila az az.. este teraz sa mi chlpy jezia.. vrrrrrrr... ale baby, zda sa vam normalne ze svagrina, trojtyzdnovu dcerku, ktora spi zabalena v hrubej paperovej perinke, zakryje v postielke este paplonikom tiez paperovym.. ja som mala dost ked som to videla.. ja som paplonik nepouzivala asi do roka, kym bol babo tak sme ho mali ako podhlavnik, lebo mal reflux, takze na zvysenu polohu, potom mal spaci vak a az ked z neho vyrastol , potom sme pouzivali paplon, ked som ho chcela este prikryt tak len dekou

stellamaris
21. apr 2013

@magali to sa malicka dobre zapoti pod paplonom........ved perinka musi stacit.

magali
21. apr 2013

jedine co ma drzi nad vodou je to, ze ostatna rodina vidi, ze svokrovci su tak trocha divni v tomto a daju mi za pravdu.. ale aj tak mi to ublizuje.. ale uz za tie roky som si zvykla a neriesim tolko, len niekedy sa potrebujem vykecat :D

magali
21. apr 2013

@stellamaris tiez si myslim ale nemala som odvahu, do toho zasahovat, hlavne pred svagrinou, je to prvorodicka a v sestonedeli, ved to pozname 😀 😀 hlavne ze sa cuduju ze mala byva nervozna obcas, pripisuju to kolikam, ale mam pocit po minulej navsteve, ze to nemusi byt len tym.. a hlavne svokra je spokojna ze dcera zdiela jej nazory a zasa len ja som ta divna co si necha zmrznut dieta - co uz 😝 😝

stellamaris
21. apr 2013

@magali no svokra ta ma za zlu modernu matku 😉 tiez nechavam zmrznut dieta,podla svokry 😀 svokra si mysli,ze je matkou storocia....a mne muz vravel,ze sa s bratom ako mali chlapci hrali vonku za dazda alebo mrazu,len aby svokra a svokor mali doma klud.Doma nesmeli kricat a jedlo museli zhltnut,lebo by ich svokra vytrieskala:(

magali
21. apr 2013

presne ako hovoris.. lenze oni nam chcu len dobre, ona to mysli dobre a ja som nevdacna a to je teraz taka moda to su jej argumenty.. naivne som si myslela ze sa teraz upriami na svoju dceru a bude davat rady len jej, ale ona vyrypuje stale, ach jaj

stellamaris
21. apr 2013

@magali tak veru,myslia to dobre,ale to radenie jednoducho vadi,mne a väcsine mamiciek.Ved mame kazda svoj rozum a nenechame z nas robit male deti.Moja svokra robila v detskom domove roky a so mnou hovorila vzdy ako s malym deckom.To neznasam 😠

magali
21. apr 2013

@stellamaris tiez mam tento problem, neviem co mam urobit, aby sa prestali k nam chovat ako k nezodpovednym detom..

stellamaris
21. apr 2013

@magali treba im vysvetlit,ze si dospela zena 🙂 Ja som zamavala svokre pred nou obciankou 😀 svokra asi nechcela pochopit a skerila sa,ze mozem byt jej dcerou 😀 ja na to,ano,iba ja uz jednu mamu mam a ta mi staci..........svokru som zacala ignorovat,to pomohlo mne.

magali
21. apr 2013

@stellamaris ano tiez ju ignorujem, len teraz sa snazi provokovat, vyskiera sa nad vnuckou a kde princeznicka tam princeznicka a vnucka sem vnucka tam.. ale ja som v pohode, ved nech si to uziju za par mesiacov sa mala sama rozhodne ci jej babka nepojde na nervy, tak ako to urobil aj moj syn, nemusi ich a dava im to patricne najavo, niezeby ma to tesilo, mrzi ma ze nema s nimi taky vrucny vztah ale tak mozu si zato sami

magali
21. apr 2013

idem ja spat.. krasne sny bez svokier :D

stellamaris
21. apr 2013

@magali nenechaj sa provokovat od svokry,ignoruj ju....vsak mala sama rozhodne neskor a svokra jej bude ukradnuta 😀 nas maly svokrovcov ani poznat nebude,nemaju vztah ani k svojmu prvemu vnukovi,ten ma 5rokov a svokrovcov ignoruje,pretoze sa s nim nikdy nechceli hrat 😖

magali
22. apr 2013

@stellamaris pre mojich svokrovcov je cislo jeden druhy vnuk, nechapem to.. preco? fakt neviema ten prvy je chudak totalne odpisany, nieje nic, co by robil dobre, tucny je, spomaleny, lenivy a tisic veci ktore mu vedia vytknut ale ten druhy je najvacsi borec na svete

marionmarion
22. apr 2013

@kuschel81
@mirkave ona pracuje v nemocnici, tak ju tam pustili bez problemov...