Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

staronova
2. júl 2011

@adelaida33 Este len vosla a uz na maleho: ma studene nozky!, este negagoce?, preco sa nesmeje, ked prisla babka?, preco mi nic nehovori?, co sa stale pozera na teba?!, nema teplotu................................ ides s babkou papa, zoberie ta babka na prazdniny...............................
to ozaj nepochopím.Prečo si každú vetu tak rozoberáš.Ber to tak,že to povie,aby reč nestála.Ved je to svokra,máte od seba odstup,to nie je ako s mamou,že si máte veľa čo povedať. Kriste, ja vás mladé baby vobec nechápem.Len vám prajem, aby ste vy boli všetky super a ideálne svokry. Nekedy sa pri vašich príspevkoch zamýšľam, či tak spravodlivo rozoberáte aj vaše matky. Odložte si tieto komentáre,ked budete vy svokry.

adelaida33
2. júl 2011

@staronova Dobre, babi. Pekny vecer 😉 .

lussy666
2. júl 2011

@lilla244 hehe, prepaac, viem, ze pre teba to smiesne nie je, ale ze nevie si ta predstavit rodit:DDDD tak na tom sa tu bavim......:D

lilla244
2. júl 2011

@lussy666 ja viem... jej sa casto dari vypustit z ust hotove skvosty 🙂

lilla244
2. júl 2011

@staronova tak ked sa pozrem na vztah mojho priatela a mojej maminy... tak mi je lahko uverit,ze so mna "super,idealna" svokra bude...
moj priatel ide radsej moju mamu pozriet nez jeho...
s mojou mamou nemame ziadny problem.. s jeho ... na dlho...
a uvedomuje si to aj on...
cize to co tu pises... to "kriste" zasa nechapem ja

katarina_04
2. júl 2011

@adelaida33 ahoj, no keď som čítala tento tvoj príspevok, akoby som videla a počula moju S. Ja tiež už mám na ňu dosť veľkú averziu....no ale aspoň tebe nerobí naprieky - napríklad povešia si záclony u nás doma, posadí si kvetinky u nás, kde sme chceli vysadiť len trávu a podobné veci...A keď vidím, že sa trepú opäť k nám, tak v tom momente mám po nálade a určite to je aj na mne vidno....ale Boh mi je svedkom, že sa snažím ovládať už len kvôli malej - lebo kojím a nechcem aby bola z toho, že má o ničom babku, aj ona nervózna.....
takže veľmi dobre ťa chápem....

miriamm11
2. júl 2011

Ahojte , ja som mala od narodenia mojho maleho problem so svokrou.Asi podobny ako vela z nas 🙂) S nonstop mi volala, pisala sms na dobru nocku malemu, stale chodila okolo domu od rana do vecera, akoze nahodou,vzdy odchadzala az vecer a na novy den zas to iste, ked som isla von na prechadzku to ma hladala po celom okoli aby sa nahodou malamu nic nestalo a nepozerali sa na neho cudzi ludia, vsetko bolo zle co robim, co varim, kde idem, proste kto neprezije neuveri. Urazila sa ked som jej povedala ze 1 den nech si da pauzu, , proste som bola z nej nie len unavena ale nervovo psychicky po dvoch rokoch vystavena , bez chuti do zivota, a radosti z rodinky.
Do detailov nebudem pisat, lebo by sme tu boli 5 rokov, tolko mam toho.
Mozno teraz niekomu poradim ako mne znama povedala. A preco ti to tak vadi? Ta tvoja S?? Lebo mi lezie na nervy svojou otravnostou a staranim sa, chcem si zit svoj zivot!!!!!! Vsak ju nechaj , dopraj jej ked je nenasytna maleho a ty si oddychni, chod von, sprav si cas pre seba, ja sa ti cudujem .....ja mat taku svokru som rada , mne nema malu kto zabavit za cele roky, nemozem nic...
Prisla S uz o 8.00 ci netreba maleho pobavit a co som mu navarila. Ako dobre ze ste prisli, treba pobavit mam vybavovacky . S: a co bude papat.? JA: neviem nieco navarte, podla seba ved mate najlepsie skusenosti :D odisla som na pol dna, nechala som ju, ked sa chce starat nech sa stara. Za 3hod volala ze maly nehce obedovat. JA: nechapem preco mu nechuti, ved vasa strava je tutovka najlepsia najzdravsia. Prisla som domov , S cela vycerpana chuderka. Dovtedy som vzdy bojovala za svoju pravdu, teraz sa tym nezatazujem, To je jednoducho tak pomer svokra-nevesta si nemozu vo vsetkom sadnut :D Stale som jej volala uz od rana, ze potrebujem cosi vybavit, malemu som nestihla navarit, pracku treba vylozit keby ste boli taka mila. O dva dni zas nieco trebalo a takto som zacala S potrebovat zrazu coraz viac. Len jej sa uz moc nechcelo. A ze jej nemam uz posielat smsky ze kedy maly vecer zaspi. :D Teraz ma maly 6 rokov. Svoju babku miluje. Ja som rada ked ho zoberie k sebe a spolu sa zabavia. Prezila som si prve 2 roky ako sa maly narodil ine nervy. Ale z vlastnej skusenosi viem ze treba im dopriat, chcu sa starat a bavit? Tak nech sa staraju , doprajte im to , ale riadnym duskom, netrocharte. Doteraz svokre uz v piatok volam co ide varit v sobotu a nedelu ze budeme u nej obedovat, ze ma suprovu najlepsie kuchynu a ja nemusim varit a mam cas pre seba. :D Uz niekedy vybuchne ze ona potrebuje mat cas aj pre seba. Nie len stale okolo nas behat. Ze ako si to vlastne my predstavujeme. Tak potom ju zoberieme do mesta na zmrzlinu a cela je pysna. Ale za dva dni jej zas volam ci ma nieco navarene pre maleho ze pride zo skoly, viete bohvie ako sa tam naje. Len u vas dostane to najlepsie.
Nikdy by som neverila ze budem konecne stastna. Cas vsetko vykrystalizuje , len netreba proti vsetkemu bojovat, treba si brat hlavne to dobre a pozitivne. Svokra je mama nasich milujucich manzelov. Ked milujeme jeho musime aj Svokru :DD A su aj od toho aby sa starali a bavili, tak im to smelo doprajme :D

katarina_04
2. júl 2011

@miriamm11 hmmm to je milé, poradila si si a máte dobrý vzťah so S. Ja by som tiež nemala nič proti nej.... len ma dorazilo to, že som povedala, že ja doma záclony nechcem - také tie čo volakedy vešali...mne sa páčia také tie farebné a moderné.
A ona na tej just si zavesila u nás doma svoje....veď som to písala.....
Aj tie kvety do akože "záhradky" keby to boli normálne kvety(tulipány, narcisy...) ale nie ona tam nasadila také čo sa dávajú na hroby a to myslím doslovne.....
tak čo, ako by si toto riešila????

miriamm11
2. júl 2011

@katarina_04
nechcem ti hlavne zle radit...tiez som si zazila nervov, prisla som domov pred dverami nova rohozka , najskor som myslela ze som si pomylila dvere :D a moja krasna rohoz vonku pri kontajneri...no slak ma trafil .. teraz sa smejem ale vtedy som hned bezala a vymenila pekne naspat. Ako sa poznam tak zaclony by som si prevesala a kvety vytrhala :DD len ci by ta zahradka nezostala prazdna potom, lebo na sadenie som ja neni.
No co s kvetmi neurobis uz nic, tie su tam, buduci rok jej nakup ake sa ti pacia, isto chcela usetrit a nakupila tie najlacnejsie. A ja by som zas nechcela ziadne zaclony !!! 🙂))) Stale bude nieco , cosi sa vyriesi, vela sa preskoci, cosi odpusti.Tiez sa najde u nas nieco ale po 6 rokoch to dokazem s nou vydiskutovat bez nervov.
Teraz sme jej davali nasu pracku , sme si kupili novu. No tak protestovala ze stare haraburdy ona nechce, ze ma lepsiu :DDDD ale nakoniec polavila tlaku . Pred par rokmi by sa mi zdalo uzitocnejsie predat za par Eciek ako dat Svokre 🙂 A teraz ona vsak to predajte , to nechcem....ale bolo po nasom :D pekny vecer prajem

mihouk
3. júl 2011

@adelaida33 no nie je v poriadku!!! Oni vzdy vedia vsetko najlepsie. Ja im na otazku preco tak maly pozera vzdy poviem, on vzdy tak na cuzdich pozera. Ja sa stretavam s mojou vo stvrtok a taaaaaak sa mi nechce, uz teraz mam z nej vyrazky. Drz palce

teodorka
3. júl 2011

@miriamm11 😀 😀 super napisane ...ale chce to fakt guraz 😀

adelaida33
4. júl 2011

@miriamm11 Fakt vtipne 🙂 , ale skoda, ze aplikovatelne len v malo pripadoch. Drzim palce, nech vam to obom vydrzi 😉 .

adelaida33
4. júl 2011

@mihouk Moja zlata, budem na teba mysliet 😉 ! Hlavne predychavaj, aby bolo male pokojne 😔 . Ja mam nateraz zhruba na mesiac pokoj 😎 . Takze to vo stvrtok vydrz a potom ho na dlhsie budes mat opät aj ty 😉 .

lumimi
4. júl 2011

zdravím, idem si k sem zase vyliat srdce, Včera mal manžel narodeniny a čakali sme svokrovcov - že dojdu o tretej. my nachystaný a došli až okolo štvrtej. manželovi svokra vrazila do ruky bonbonieru so slovami "ked mas tie narodeniny tak sme prišli." a to manžel už pár dní dozadu nadával že on neznáša sviatky a že by to najradšej odignoroval, ale že rodičov musime pozvaat lebo zase budu maat reči ... no keby som vedela že im je proti srsti prist tak ich ani nepozveme, svokra sa chovala strasne odmerane, nič nechcela najskor čo sme ponukali, potom si trošku dala, potom zobrala maleho trošku pobehat po dome, lebo bol trošku nervozny z toho ze musi sediet v stoličke, hlavne kvoli tomu že poobede nespal... potom ked sa už chystali odist tak manžel vytiahol temu že aby som sa ja s jeho mamou dohodla ako ju budem oslovovat, doteraz som sa osloveniu uspesne vyhýbala a čakala že to bude tak ako som to videla odjakživa u nás,m ako moja mama oslovovala svoju vlastnu mamu babka, ako svagrina (mala som 5 rokov ked sa brat ženil a mal dieta) volala moju mamu "mamika" tak ako jej vraveli vnučata, tak som brala aj ja ako samozrejmost že ja budem tiež oslovovat svokru tak ako ju bude volat malý. No ako to manžel vytiahol tak začala debata, ja som povedala že ja jej mama neviem povedat, možno že časom neskor - ale musi to prist samo a zo srdca, lenže ona to hned zmietla zo stola že to samo nepride a že ona ked sa vidala a nastahovala sa k svokrovcom tak ich hned voalala mama otec, že to sa patrí že mama to je jej postavenie v rodine a tým že som sa vydala som sa akože stala jej dcerou - lenže ja mam iste požiadavky na matku, ja nie som chalan ako jej synovia ktorým je všetko jedno ja som precitlivelé dievča a teraz ako som tehotná som precitlivelá ešte viac lenže jej to vobec nedochádza a potom vytiahla argument že musime ich musime rešpektovat a robit to čo chcu oni lebo si musime uvedomit že budeme po nich dedit - to ma teda dost nastvalo takéto vydieranie , najbližie sa svokry spýtam že či má nejaký harmonogram že kto kedy umrie ked si je istá že budeme dedit my po nej, čo ked nás o týžden zrazí nejaký ožran v aute a všetci na mieste pomrieme... potom by dedili oni po nás. V noci som nespala a zistila som že to čo som vždy vyčítala mojej mame že čo ma učí - hovorit druhým to čo chcu počut - že to odo mna chcu aj svokrovci - takže aj to asi svokre predostriem, že teda budeme žiť v klamstve a pretvárke ako chce ona a budem jej hovorit mama s tým že asi svoju mamu premenujem a malého naučím nech ma volá tiež inak pretože to slovo bude pre mna synonymom lži. a som strašne zvedavá ako budem malých vychovávat v tomto svete, kde ja si potrpím na uprimnosti a prirodzenej úcte (úcta musí byt zaslužená nie vydupaná) a kde starí rodičia si potrpia na klamstvách... tí malý budu takí zmetení, už teraz mi je z toho smutno

lumimi
4. júl 2011

@miriamm11 som rada že aspon niekomu sa vztah so svokrou upravil ,aj mne by sa občas zišla pomoc,ale moja svokra si to predstavuje tak že nas k nej rano manžel odvezie než pojde do prace že ona navarí, potom pojde von s malým a že vtedy si ja oddýchnem... lenže ja mam doma kopec roboty, mne by stačilo keby sem tam prišla pohrat sa s malým čo i len na pol hodinku, kým si ja doma porobim, ja nepotrebujem oddychovat, malý mi spí celu noc, ja sa pri nom luxusne vyspím, len mi je ho luto ked musi byt v ohrádke a hrat sa sam kým ja varím, takže jej a moja predstava o pomoci je uplne iná, a to nehovorím, že ona ma k dispozicii auto, aj bicykel a býva len 5 km od nas. ja s malým mame len kočík. tam u nej by som sa asi bola len mala vystresovana kopka ktorá stále myslí na to ako jej doma robota stojí...

lenocka84
4. júl 2011

@lumimi nic si nerob zo svokry, ta moja bola do svadby fakt ako kamoska, za vsetky prachy, a po svadbe, akoby utalo a uz som ta zla nevesta, ktora jej syna nenakrmi
naposledy ked tu bola tak chcela malemu davat grilovane maso, maso ako take by mi nevadilo, ale to korenie na nom ano
na to ma maly este cas. a zabila ma otazkou kedy maleho doveziem na prazdniny. byva od nas cca 350km, a ja ze tak skoro urcite nie, ona to mysli ze doveziem a ja idem prec. neviem si ani predstavit co by som od strachu robila. a hlavne kebyze s anieco stane, 350km nie je malo, aby som tam vedela v pripade potreby doletiet. tak som ju schladila ze najskor ked bude mat maly aspon 3 roky, ze teraz urcite nie

staronova
4. júl 2011

@lumimi nerozpitvávaj to tak, zariad sa podľa seba, si dospelá. Možno sa časom hrany obrúsia. A také kecy, že sa musíte správať podľa nich kvôli dedeniu nepočúvaj.Nezachádzajte do takých debát. A na margo postráženia dieťaťa-vieš to nie je pre svokru povinnosť. Ona si svoje deti vychovala. Ty sa musíš postarať o svoje. Robota neutečie-časom to pochopíš.

lumimi
4. júl 2011

@lenocka84 no aj moja bola pred svadbo ok, po svadbe akoby rozdavali svokrovsky manuál, a to mi pred svadbou hovorila že aký tazký zivot budem mat s jej synom... by som manžela za nic nevymenila. mala ma skor varovat pred sebou... a s tvojim malým, presne viem ako sa citis, ja by som jej ho nedala na prazdniny asi ani ako 6 rocného... by som sa bála a to býva fakt vo vedlajšej dedine. na to treba dozriet, ako ona, tak malý tak ty. no ja dufam že sa to nejak utrasie u každej z nás korá má takéto trápenie...

lenocka84
4. júl 2011

@lumimi ved prave, ja mam totalne ine zasady pri malom ako ona
len pevne verim ze raz nebudem taka svokra ako ona. vie byt pekne falosna, a to mi povedalo uz aj zopar clenov ich rodiny.

lumimi
4. júl 2011

@lenocka84 presne, tiež si hovorim aby som nebola raz ako ona.... tiež máme rozdielne priority

lenocka84
4. júl 2011

@lumimi to mame asi kazda, ale svokra ma ten dar byt este viac ina
ono nemyslia to v zlom, ale uz nepozeraju na veci okolo, ze vela z toho co oni robili sa meni

lumimi
4. júl 2011

@lenocka84 vsak ja viem že to nemyslia v zlom, ale nespýtaju sa ako mozu pomoct, proste len propaguju svoje a hlavne mne vadí ked sa ku mne správa ako k 5ročnému decku.

lenocka84
4. júl 2011

@lumimi tak nato som si uz zvykla a som imunna
to uz nastastie neriesim, asi pred 2 -3mes. volala svokra neviem uz co, nieco vybavila a pyta sa "to som ale dobra svokra" ja som sa tvarila ze nepocujem, hovorila som ine, tak sa k tomu vratila ze som neodpovedala, a ja nato s kludnym hlasom " svokra sa maju hodnotit najskor po 2 rokoch od svadby" a zostala uplne sokovana, nevedela co ma povedat
a odvtedy mi taketo priblbe otazky nedava, lebo vie ze odpoved nedostane

lumimi
4. júl 2011

@lenocka84 to je teda fakt hlupa otázka... ja by som tiež neodpovedala, dnes ked som rano žehlila tak som tak rozmýšlala že ja ked niečo robím pre toho mojho prdolku tak to robím preto že ho lubim a nie preto aby mi to za pár rokov vrátil, ja chcem vychovat dieta aby nemalo problém prežit v tomto svete, a nie aby sa o mna jedného dna staral. chcela som ja jeho nie on mna, ale ak sa o mna bude chciet starat sám je to iné, preto ja ani nikdy neprosím nikoho o pomoc, ked mi chce niekto pomoct ma to spravit preto že chce a nie preto že za toniečo čaká. ale asi som moc náročná.

lenocka84
4. júl 2011

@lumimi to poznam, vela ludi ani nechce pomoct, lebo si myslia ze to budu musiet vratit
tak s tym svokry asi problem nemaju, nanominuju sa aj tam kde ich nie je treba 😀 😀 😀 😀

lumimi
4. júl 2011

@lenocka84 trosku som sa asi zle vyjadrila, moja svokra nerobí nič dobrovolne, ona nepomáha lebo chce - nepomáha vobec - ako to mi vobec nevadí, vadí mi to že ona chce pomáhat ale chce aby som ju o tu pomoc prosila, a ked náhodou dojde (čo sa stalo za posledný rok až 1 krát) že sa pohrá s malým tak nám to vyhodí na oči že prišla a hrala sa sním....

lenocka84
4. júl 2011

@lumimi ja svoju nevidim casto a tesim sa. aj ked najblizsi vikend stravime u nich kedze ideme na oslavu, ale to nejako prezijem

lumimi
4. júl 2011

@lenocka84 ani sa nedivim, však 350 km nie je moc blízko, tak je aspon vzácnejšia. prajem aby si zažila u nich prijemný víkend.

lenocka84
4. júl 2011

@lumimi dakujem, ja som si uz program vymyslela, kedze maly mi na oslave neobsedi, zdrzime sa len na obed, naberieme sily a ideme do mesta kde je program ktoreho som sa nezucastnila uz dooooooost dlhu dobu
uvidim ludi ktorych som doooost dlhu dobu nevidela, a svokrovci mozu sediet a sediet
zial ja musim podla dietata. a to napr. nevedia pochopit

lumimi
4. júl 2011

@lenocka84 to že to nechápu, je ich problem, dieťa je prvoradé.