Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mamkakatka
25. okt 2011

@katusska1 mas ju rada, ale chces si ju drzat od tela...mozno jej nemusis hovorit vsetko, ale skus ju zapojit do nejakej diskusie, aby videla, ze ti zalezi na jej nazore, ved s nou nezavezne debaty, najlepsie o niecom co ma rada...ja neviem napr. rozober s nou trebars ten film 😉 , co ti odporucala @e_l_e_n_k_a alebo jej povedz nieco, co sa ti prihodilo a opytaj sa ako by to riesila ona....ona naberie pocit, ze je dolezita a tym ju zabavis, aby sa ta vypytovala na veci, o ktorych nechces hovorit 😀 😀 ...drzim palce

mihouk
26. okt 2011

@katusska1 Podla mna to moc riesis. Moja S tiez pred par tyzdnami vyplakavala mm, ze ju nemam rada a ze jej nevolavam a podobne hluposti. Tak jej povedal, ze on tiez nevola mojim rodicom a ze mame standardny vztah. Ja som k tomu dodala, ze ju respektujem ako mm mamu, ale najlepsie kamosky preto ze sa zosype z nas nebudu, tak nech citovo nevydiera. Normalne sa k nej slusne spravaj, rozpravajte sa o hocicom a tym to hasne. Moja tiez ohovara za chrbtom, ale je mi to jedno. Ja komunikujem s mojou rodinou a mm so svojou, nam to tak vyhovuje a ked sa to jej nepaci ma smolu, my sme rodina a ona k tomu nema co povedat 😝

katka3012
26. okt 2011

Take pripady poznam a je ich velmi vela 😝

matkoakubko
26. okt 2011

no ahojte nestastne nevesty,ja sa k vam pridavam,moja svokra tiez bola na mna dobra az kym sa jej druhy syn neozenil a dostala druhu najlepsiu nevestu,ktoru vidi raz za mesiac,lebo byva v inom meste,ja byvam od nej par minut a som najhorsia....moj muz chodi na mesiac prec a vtedy si na nas ani nespomenie ani na vnucence,ked pride domov,tak zacne vyvolavat ze co neprideme ze chlapcov chce vidiet a pod...ja som si ju prestala pripustat k telu,ona to pochopila,aj ked stale rype do muza,ja na to nereagujem....musime byt silne a nepripustat si ich k telu...

huxy
26. okt 2011

ja mam pocit,ze mna nema rada moja svokra.netusila som to,az do minuleho tyzdna.vsetko bolo do vtedy ok.takze ma to ani nenapadlo.ale minule sa manzel hadal so svokrou,no zial jej povedal nieco co som mu hovorila ja /no vytrhnute z kontextu/.a svokru to tak nastvalo,ze mi povedala,ze byt v ktorom byvame /je jej/ na nas neprepise,len ak jej ja dam 5 tis.€ a aj manzel da 5tis.€.po prve,take peniaze nemam ani ja,ani jej syn,to ona dobre vie.a po druhe mi pride velmi divne,ze svojmu druhemu synovy kupila byt,dala ho komplet rekonstruovat,je na jeho meno a nepyta od neho ani cent.a nas byt ani nie je zrekonstruovany,presiel akurat tak malymi upravami odkedy sa odstahovali svokrovci.no pride mi to dost nespravodlive a citim sa v jej byte ako votrelec.a teda pocit,ze ma nema rada,je asi opravneny.sice odvtedy to nespomenula /tie peniaze/,ani neviem,ci to myslela vazne /lebo velakrat povie nieco,co nemysli/,ale mna to bude uz navzdy matat.a podotykam aj to,ze svojej druhej vnucke stale nieco kupuje,a mojej malej sporadicky.nieze by som bola na to odkazana,ja jej kupim aj sama.ale ide o princip.a dokonca ked mala dcerka sviatok,tak jej kupila hracku,no taku istu musela kupit aj druhej vnucke.kdezto moja nedostala nic,ked mala sviatok ta druha.to len tak pre ilustraciu.celkovy pocit,ze sme nemilovane ☹ ale hlavne,ze sa mame radi my dve

mamkakatka
26. okt 2011

@matkoakubko toto zazivame aj my : , len preto, ze sme najblizsie maju priatelivi rodicia dojem, ze si s nami mozu robit, co chcu, mylia si nas z handrovymi babkami z divadla :( ...ked nieco potrebuju, zavolaju synovi stylom, " potrebujeme to a to a ty to urob, a ked neurobis, potom sa budeme inac rozpravat" ... a to iste ma aj jeho sestra, druha sestra a brat byvaju v inych mestach a to su dobre deti ....je mi z toho na vracanie... 😖 😖
@huxy mladsi brat mojho priatela zacal stavat dom pre svojich rodicov, a kedze sestram kupil byty, mi sa mame nastahovat do bytu po rodicoch, akoze super lokalita, centrum mesta, 4 izbak, vsetko super, ale uz som priatelovi zahlasila, ze ma tam nikto nedostane, lebo toto, co stvaraju jeho rodicia je nic, oproti tomu, co by sa dialo, ak by sme byvali v ich byte, pretoze nam ho nechcu predat, iba zadarmo prenajat, aby sme nemuseli platit niekomu cudziemu za prenajom, ako to robime teraz. Az vtedy by sa zacalo vidieranie typu, " nezabudaj u koho byvas" a ja aj ked nemozem na svoju ex svokru povedat jedine dobre slovko, toto co stvaraju priatelovi rodicia, by moja exsvokra neurobila.... :( ... mam pocit, ze idem z kaluze do blata.....uz som to raz pisala, ale je pravdou, ze cim lepsi partner, tym horsia svokra, prip. svokrovci.

mihouk
26. okt 2011

@mamkakatka No do toho bytu by ma nikto nedostal, dobre tusis, ked su takyto, bolo by to este horsie. Ale potesila si ma tym dobrym chlapom a zlymi svokrovcami, snad to je pravda a teda som ochotna to podstupit, pre dobreho chlapa 😝
@huxy Posledna tvoja veta vystihuje vsetko, hlavne ze sa mate radi vy dve. S tym bytom by som to velmi neriesila. Hnusne povedane, ona je ta starsia, takze logicky by mala ist skor a ked jeho brat nie je idiot, tak vam ten byt necha a nebude si nan robit nakroky. Nie nadarmo sa hovori trpezlivost ruze prinasa 😝 😝 😝 😝

majda27
26. okt 2011

Všetky vaše prispevky citam. Snad sa aspon tu mozem aj ja postazovat. Moja svokra je tiez zla, ale to som nevidela pred svadbou. Co sme sa aj rozpravali tak teraz to obracia proti mne. (bola som naivna). Rodicia ma upozordnovali, ze to nebude dobre, ale ja som neverila. Nakoniec mali pravdu. Konecne som si povedala dost, a postavila som sa proti nej.Spravila to co nemala, co si nikto v mojej rodine nikdy nedovolil Odvtedy sa s nami nebavi, trieska z dverami a ked volaco chce nepovie mne ale posle sms-ku manzelovi.Moj manzel sa ma zastal, za co som mu velmi vdacna(vždy sa ma zastane) Byvame v rodicovskom dome, vrch -sme si prerobili my, a spodok ma svokra. Dnes banujem ze sme tam, ze sme neodisli skor. Neverila som ze by to az taketo mohlo byt. ALe teraz uz verim. Najradsej by som odtial hned odisla, ale manzel nechcem, lebo sme si to tam prerobili a tak(polovička domu je pisana na manzela)..Dom je pisany na neho a na svokru. Najviac ma serie to, ze neustale omieta dokola ze "ona nam dala velky 4-izbovy byt" - ale uz nepovie kolko sme do toho zainvestovali. Mam hlavu s toho smutku, kazdy den skoro placem. Neviem ako von. U nasich by sme sice mohli byvat ale museli by sme stavat a pod. Navyse manzel zacal uz pred svadbou prerabat a mame aj uver. Svokra sa hra na hrdinku, ale my sa jej ospravedlnovat nebudeme, nemame za co. To ona spravila chybu. Dobra som jej bola len vtedy ked ju bolo treba zaviest na pohotovost tak to bolo ok. Ja uz dalej takto nevladzem, s manzelom sa preto najviac hadame... A este manzelovi vykricala ze naco sa zenil, ked vari on. Ale co ja zato mozem ze ho to velmi bavi(predtym ked byvali len oni sami nikdy nevaril) ved aj u nas doma tato varil, tak nevidim v tom problem.. Cely je natesený ked moze sam navarit, a vždy je to velmi dobre. A daval na kostovku aj jej, a vzdy ho chvalila. Je toto mozne??????

sashabb
26. okt 2011

@majda27 povedala by som svokre, že sa sťahujeme a horny byt (ktorý patrí Vám) dávate do prenájmu 😀

katusska1
26. okt 2011

@majda27 ahoj, no to s tým varením a pod. Včera sme boli u nich a som povedala pred ňou, M bratom a jeho manželkou, že mne M uvarí, postará sa o mňa, ustelie, povysáva, poprace a videla som jak kukali všetci, a potom asi prišla na to, že M ani ja nikoho z jeho rodiny nemáme radi, M má rád len moju mamu a moju rodinu, takže mal scénu... Podľa mňa je to ale tým, že jej tak M otec nepomáha, a možno trochu závidí, lebo som videla jaká ostala vyčumená z toho.

katusska1
26. okt 2011

@mamkakatka dobre, skúsim pár tvojich tipov, ale obávam sa že keď sa raz opýtam na názor, budem ho počúvať potom stále 😀 ale nie, fakt sa pokúsim, musím s ňou predsa vychádzať aspoň ako tak v rámci slušnosti.

katusska1
26. okt 2011

@mihouk len najhoršie je, že mne jej aj ľúto niekedy príde, aj napriek tomu všetkému, budem sa ale snažiť aspoň nejako jej dať najavo že ju máme radi, len aby sa to potom moc nezvrhlo tam, kde nechcem.

katusska1
26. okt 2011

@e_l_e_n_k_a videla som ten film, ale tam to bolo všetko zobrazené veľmi smiešne, realita ja trochu krutejšia niekedy ☹ ale tiež som sa na starej dobre pobavila, ona je skvelá herečka 🙂 dúfam, že to tá moja nepozerala a nezberala inšpiráciu 😀 ale proste nechcem aby si myslela že ju nemám rada, ako nevyhľadávam jej spoločnosť, ale nikdy som jej nedala žiadny dôvod na to, aby povedala že ju nemám rada, teda aspoň ja si to nemyslím. A neviem, prečo ma to tak vzalo že to povedala...

majda27
26. okt 2011

@sashabb tak nad takymto niecim uvazujem. Ale toto je aspon dalsi typ. 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sashabb
26. okt 2011

@majda27 za pokus to stojí, možno jej zapne a bude sa chovať normálne 😉

majda27
26. okt 2011

@sashabb časom ked my to zasa pojde všetko na hlavu tak to spravim, pošlem je sms-ku s tym ze dom predávame. To zasa bude!!!!!A zasa si bude musiet kvoli mne striekat protiinfaktový sprej 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mihouk
26. okt 2011

@katusska1 Ale ty nemozes byt zodpovedna za zivot niekoho ineho. Moja S nema ziadne kamaratky, so svokrou vychadzali velmi dobre, ale kvoli majetkom sa nepohodli, takze uz sa ani s nou nebavi, tak vymysla a mysli si ze ked ja volavam mojej mame denne, tak aj jej by som mala. Je mi jej tiez obcas luto, ale ja mam svoj zivot a som zan zodpovedna, tak preco nie ona. Ja ju respektujem, vdzy ked nieco povie ze by chcela, tak to pozhanam a ma to, dokonca aj psa ma vdaka mne, ale kamosky ako s mojou mamou nikdy nebudeme a to ona nevie akceptovat a ziarli na moju mamu. No a toto vazne moj problem nie je, mam svojich vyse hlavy a nie sa zaoberat znudenou zenskou co nevie co s casom.

mamkakatka
26. okt 2011

baby v istych veciach treba mat nadhlad, inac sa uz teraz mozeme zapisat na psychiatriu... 😀 😀 😀 ( beriem postel pod oknom ) 😎 😎 😎 . Ja by som prijala ak by tu napisala aj nejaka svokra, viete, aby sme videli aj tu druhu stranku. Mna by zaujimalo, preco maju potrebu starat sa na do zivotov, co si vlastne od toho slubuju. Inac mne po rozvode svokrovci vyhodili na oci, keby sa moji rodicia o nas viac starali, nic take by sa nestalo.....moji rodicia sa nikdy nestarali do toho ako zijeme, ak som potrebovala pomoct alebo poradit sama som sa ozvala. A ked som exsvokre vyhodila na oci, ze bolo neunosne ako sa do vsetkeho starala, tak na oplatku poznamenala, ze ona sa aspon starala, ze moji rodicia sa nestarali vobec....akoze ta hlupana nic nepochopila, ona mala pocit, ze ja som jej mala ruky bozkavat zato, ze sa mi do vsetkeho sere! A teraz som s priatelom par rokov a jeho rodicia tych mojich nepoznaju. Ked vidim ako sa spravaju nemam chut nasich zatazovat dalsou trafenou rodinou...uz som povedala priatelovi, ze v den, ked vratime jeho rodicom peniaze ( dakujem ekonomickej krize ), ktore nam pozicali na prezitie, v ten den im za vsetko podakujem a dovi, dopi...uvidime sa sporadicky, na oslavacch a na vianoce...

e_l_e_n_k_a
26. okt 2011

@majda27 .... mam pocit, ze na zaciatku manzelstva sme mali rovnake svokry 🙂 ... nedaj sa. ja som tiez plakavala... ale dnes mam, da sa povedat, ze relativny pokoj. 🙂

majda27
26. okt 2011

@e_l_e_n_k_a a stale byvate spolu, resp. dve domacnosti v jednom dome? ale zvlast bytove jednotky a vstupy?

e_l_e_n_k_a
27. okt 2011

@majda27 ,my sme nastastie nikdy spolu nebyvali, ale svokrovci tiez dali manzelovi dom, do ktoreho sme investovali,ale nakoniec ,ked sme chceli mat pokoj , museli sme z neho odist.uz sa to nedalo vydrzat.

majda27
27. okt 2011

@e_l_e_n_k_a no pekne. Tak ja si to uzijem 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Manzel nechce ani pocut o tom, že by sme odišli. A potom sa čuduje, že sa hádame. Mám strach, že nai tá priečka nám nepomože,a dvere zamknute na gulu 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 . Blbec ze som nerozmyšlala predtým, myslela som že to bude všetk ok. Ale nie je. Všetci mali pravdu a ja to teraz pekne banujem. 😖 😖 😖 😖 😖 😖 😖

space1
27. okt 2011

nedá mi aby som aj ja troškou neprispela..mne tie svokry prídu akoby boli stále spojené so synáčikmi pupočnou šnúrou 😖 stále čosi majú,nejaký problém a nič a nik im nevyhovie..keď si spomeniem , aké to bolo u nás je mi zle! začali sme bývať spolu u mojich rodičoch,pretože bývajú v dome a ona v paneláku..reku vyskúšame..no drahý sa naďalej chodil každý deň ku nej sprchovať,najesť, dať si veci vyprať,vyžehliť a keď jeden deň neprišiel, už mu vyvolávala a hlavne VYČÍTALA , že ona je teraz sama,čo nepríde ...no DES!!!! hádali sme sa kvôli nej už každý deň a o narušení vzťahu ani nehovorím ,až som sa nakoniec vzdala a vypľula"buď ja , alebo ona!!"
poviem vám, nebola som si sebou taká istá, ale už som nevládala to riešiť..tiež býva cca 50m.od nás/už žijeme sami/ ale ju si držím čo najďalej..max 2x za mesiac ju ideme pozrieť a je šťastná!!!

zuzana1011
27. okt 2011

Žienky máte nejaké riešenie na tie svokry alebo len ticho ignorovať a držať sa toho "jedným uchom dnu a druhým von."Aj keď niekedy sa to už nedá 😒

majda27
27. okt 2011

@zuzana1011 tak to by aj mna zaujimalo. Lebo ja som uz v koncoch a suca na psychiatriuu 😀 😀 😀 😀 😀

lumimi
27. okt 2011

@zuzana1011 ja sa momentálne neplánaujem so svokrou stretnut do porodu - a snažim sa na nu ani nemysliet lebo inak by som od jedu predčasne asi porodila.

zuzana1011
27. okt 2011

@majda27
@lumimi ja som povedala že napíšem synovi na papier,že ak budem taka svokra ja nech ma dá odstreliť 😀

lumimi
27. okt 2011

@zuzana1011 no tak to mu napisem aj ja 🙂)

zuzana1011
27. okt 2011

@lumimi ale nieeee.nemyslela som to doslova 😀 stačí že si z tých naších nezoberieme príklad.a začneme éru dobrých svokier 😀 😀 😀 .

majda27
27. okt 2011

@zuzana1011 presne tak. My sa budeme snazit byt ovela lepsie ako oni. Prečo s našimi rodičmi nie skú problémy ale so svokrami? Co je nas udel trpiet ich vyvrty????To nie je fer voci nam.. 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢