Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mmartina78
4. dec 2012

@ivik9 ... no to bola aj pre mna, ale neznizim sa na jej uroven a nebudem jej to vracat podobnymi slovami. 🙂

zlatica36
4. dec 2012

@lenna30 vieš čo moja? Ani som tvoj príbeh nedocitala do konca... Nehnevaj sa na mňa, ale ty si ok? Aký máš vlastne dôvod dieťa nechávať pri človeku, ktorý ho nie je schopný ustrážiť... Svokra -nesvokra nemala by po prvom úraze šancu ostať s dieťaťom osamote.

zlatica36
4. dec 2012

@lenna30 este jedna rada, Buď nekompromisná!!! Ked ju svokra napriek tvojmu nesúhlasu zoberie, jednoducho chod po ňu bez upozornenia. A dieťa si odvadzaj a privadzaj zo škôlky sama. Nezdá sa ti, že svokru vyuzivas,ked tebe to pasuje??? To, že trávi čas u nej tí vadí, ale to že je s malou cestou do a zo škôlky je v poriadku? Vieš, koľko by si sa mohla s malou porozprávať za ten čas TY?!!!

anavi2307
5. dec 2012

Ked som toto prečítala ako by si mi prehovorila do duše presne to isté presne do bodky. Ja normalne mam uz z toho psychiku v .... hrozne

nikuskabee
8. dec 2012

PROSÍM PORAĎTE Ahojte,rada by som sa vyrozprávala,ale nechcem veľa písať,vidím,že máte viaceré podobné problémy.Tak posnažím sa stručne.Bývame so svokrou,lebo by sama nikdy nevižila a moj muž by ju nikdy nenechal,vedela som že do čoho idem.Sme spolu manželia 6 rokov.Boli aj hádky,vždy som si myslela,že mám super svokru,ale teraz odstupom času som prišla na to ,že naše hádky vyburcovala ona.Neviem ako to robia iné ženy že si svojich mužov obtočia okolo prsta ja to neviem a ten môj si myslí,že maminka jeho je svútá.Ale mamina mi povedala,že sa začína meniť,že to potrebuje čas.Mám veľký problém.Svokra asi pred dvoma rokmi začala chodiť švagrinej vartovať dcéru,lebo tá sa bála byť doma po škole,švagriná začala chodiť do prace.Ok chápem,ale už teraz je štvrtáčka a má 9,5 roka a tak je drzá,rozmaznaná a skáče svokre a mame po hlave.A samozrejme svokra už nevládze,lebo je tam celý týždeň ana výkend chodí domov,akože mi nechýba,no čo už.No asamozrejme švagrinej nesmie nič povedať ani do výchovy ani celý týždeň nič urobiť,lebo len čo švagriná,to je dobré.No a ked príde domov začína si burcovať svoju náladu na mne a mojom dvojročnom synovi.Ktroý ked ju počuje že je doma už aj by utekal.Býva v suteréne ,my hore,ale máme každý zvlášť vchod,ale ked počuje malého stále dobehne.U nej si dovoluje, s mojimi rodičmi nie.Od jeho narodenia sa mi mieša do výchovi,nesmiem kričať s ním,ani ho nabiť...som z nej zhnusená.No najnovšie som sa naučila,že ho zavrem do izby,nechám otvorené dvere na 10 cm a ked sa vyplače asi po minute vyjde von.Myslela som si,že aspoň totot sa jej bude páčiť.No omyl,neprajem to,čo som zažila,ako som ho vzala do izby vystrelila ako stíhačka dolu a celou cestou hovorila,že zdeptám malého,bude z neho psycho.. a že ona mňa zavrie do pivnice...Až som plakal,manžel ma potom len vypočul a nič.Zaťala som sa,ak odteraz môže hovoriť čo chce.Veľa som jej ďakovala,hrouzne veľa mi pomohla,lebo malý bol do 4 mesiacov problémové dieťatko,nespali sme veľakrát len hodinu,no to asi všetko vymazalo,teraz čo k nej cítim, a to som jej večer pred tým ručne ušila záclonu a zavesila,že ked príde,nech má radosť.ĽUTUJEM,doteraz ani ďakujem.Neviem,čo ám robiť,viem možno je len už znechutená,že musí chodiť švagrinej vartovať rozmaznanú capiňu,ale prečo ja si to musím odskákať, a inak už vidím,že ani nechce byť s malým,len to nepovie radšej si vyleje ešte viac zlosť na mne.Minule som sa dopočula,že ona si aj uvedomuje,že robím dobre a jej dcera,nie,no aj tak len budem nevesta a ona dcera.No ak teraz nepovie nič a bude sa robiť akoby sa nič nestalo,ako robila aj doteraz,končím,malého môže vidieť zďaleka.A to mi mamina hovorila,že nech nezakazujem aby malý chodil k nej dolu.Ale ked ona tam je ako čert,dovolí mu všetko a nič nepovie.Jasné,že ako dvojročný mojim rodičom nechce,lebo tý ho držia nakrátko,ale moja mamina povedala,že aby ju teraz lubil nebude mu robiť opičiu lásku,ved on bude mať raz rozum.Divčence aký máte názor.?????????????

janinah
8. dec 2012

@nikuskabee máte osobitné vchody,to je dobré, urči si čas,kedy prídeš ty spolu s malým k babke dolu na návštevu,ten čas tam vydrž a potom hore domov a máš kľud,nech sa nebehá hore-dolu,nauč tak dieťa i svokru,že ste DVE domácnosti a nie jedna,môžeš to zaobaliť /aj pred mužom/ tak,že mama si po tom týždni stráženia potrebuje oddýchnuť a mať súkromie,čo je aj pravda

nikuskabee
8. dec 2012

ved aj ja to chápem,len k nej sa chodí schodmi a malý ako ju počuje vrieska,no ja mu vysvetlujem,že teraz nie,lenže ona ked už počuje že vrieska,niežeby bola ticho,lebo viem že ho nechce,na just ešte kričí,že prečo ho nepustím dolu a že aby som ho pustila naschvál sa ozýva len aby začal histerričiť a on je už nezvládnuteľný,mám z nej už žalúdočné krče ked je doma,trpnem,len aby som nemusela na malého ani hlások zvýšiť

nikuskabee
8. dec 2012

@janinah ved aj ja to chápem,len k nej sa chodí schodmi a malý ako ju počuje vrieska,no ja mu vysvetlujem,že teraz nie,lenže ona ked už počuje že vrieska,niežeby bola ticho,lebo viem že ho nechce,na just ešte kričí,že prečo ho nepustím dolu a že aby som ho pustila naschvál sa ozýva len aby začal histerričiť a on je už nezvládnuteľný,mám z nej už žalúdočné krče ked je doma,trpnem,len aby som nemusela na malého ani hlások zvýšiť

ladyka8
8. dec 2012

@nikuskabee ja vôbec nechápem čo ti ona rozpráva do výchovy?! dieťa potrebuje mamu a otca nie babku. vy ho máte vychovávať, a tak ako to uznáte vy za vhodné, nie ako ona. ona svoju šancu mala pred rokmi keď vychovávala svoje dieťa. nenechaj si to, lebo časom ešte začne huckať malého proti tebe... potom čo bude?

nikuskabee
8. dec 2012

@ladyka8 ved toho sa bojím,lebo doteraz manžel nič nepovedal,ale v septembri malý robil zle a boli sme vonku a nič mu nepovedala,skoro rozbil šmýklavku skákal na nej a nič,tak som išla k nemu a vyhrešila no hned spustila,ale neviem čo sa stalo,vykričala som to na ňu na celú dedinu,no neboj nič nehovorila ani potom a robila akoby sa nič nestalo,ani som sa neospravedlnila a manžel sa ma zastal,ved to nie je koruna také šmaklavky.No odvtedy sa začal pomaly meniť,lebo stále spomínam neter aká je a on také nechce.Ale ako ho mám dostať na svoju stranu,nechcem byť hnusná,viem aj môj syn raz bude mať ženu,ale ja sa snažím,ale ona no ja neviem.

janinah
8. dec 2012

@nikuskabee no tak moment,2ročné dieťa ti bude" rozkazovať"? však mama niečo povie a to platí...ideme k babke teraz alebo pôjdeme večer....on nemôže takto s tebou cvičiť,toto si zariaď,to ako máte pokrikovať po sebe,to nie je súkromie,ty nemáš mať krče z toho,že ťa svokra počuje,si DOMA,tak si rob čo chceš,ak chceš kričať,tak krič /ale deti krikom vychovávať nie je nicmoc,ale to je o inom téma/

ladyka8
8. dec 2012

@nikuskabee neviem či sa ti podarí dostať muža na svoju stranu. skôr nie ako áno. ja mám tento istý problém že svokru nemusím a robí medzi nami rozbroje ale on si ju nedá a vždy som ja tá zlá :( takže ťa viem pochopiť. ja som to vyriešila tak že som jej povedala do očí nech mi dá pokoj a že na ňu nie som zvedavá. nechodí k nám, lebo si to po jej poslednej návšteve a potom čo urobila neprajem takže mám pokoj. a malú vidí minimálne čo mne vyhovuje ale veľmi veľmi dúfam že v budúcnosti sa mi to nevypomstí a maličká mi to nebude vyčítať :(

nikuskabee
8. dec 2012

@ladyka8 to ťa viem pochopiť,ale ja bývam s ňou,i ked zhoira máme takú závoru,takže nevie prísť hore,ale klúč má,ja verím,že ten môj príde na moju stranu aspoň zčasti.A malý dúfam,že sa umudrí

ladyka8
8. dec 2012

@nikuskabee ja som s ňou tiež žila rok!! a nechci vedieť radšej... neboj, malý vyrastie a bude mať vlastný rozum a sám pochopí čo a ako. tvoj muž asi nechce ísť zvlášť že?

nikuskabee
8. dec 2012

@ladyka8 nemôže,lebo už dom je náš a svokra by nevižila,lebo skoro všetko dáva na lieky,nedáva ani korunu,ale to je iná a dlhá téma

ladyka8
8. dec 2012

@nikuskabee to mi je ľúto že všetko dáva na lieky, je to smutné. ale zas, prepáč, možno to poviem škaredo... kým nebudete sami, nikdy nebudeš mať pokoj. viem to z vlastných skúseností

nikuskabee
8. dec 2012

@ladyka8 ja viem a veľakrát už bolo že odídem,ale asi raz vybuchnem a poviem jej že ona bude vynovatá za náš rozchod

ladyka8
8. dec 2012

@nikuskabee neviem prečo musia byť tie svokry také... prečo nemôžu pochopiť že aj my máme právo na svoj rodinný život, na svoje súkromie? :(

ladyka8
8. dec 2012

@nikuskabee namiesto toho že by boli radi že sa máme s mužom radi, že máme zdravé deti, radšej robia rozbroje a dôvody na konflikty že,

eeffka
8. dec 2012

@nikuskabee no zeby som sa ja v mojom vlastnom byte bala zakricat? tak to prr !!! neviem kolko to znasas ale ja by som sa na nu uz davno vyvrieskala, ked sa jej nepaci nech taha k dcere. myslim ze by stacilo 1x. Muzova matka /nematka hadam si nenacham s...t na hlavu.

eeffka
8. dec 2012

@ladyka8 je mi luto ale svokry si dovolia len to co ste im na zaciatku zo slusnosti? dovolili.kto sa ohradi hned na 1x ma pokoj. Ja osobne nie som povaha ktorej by vadilo ze sa niekomu znepacim. svokra mi kafrala kade tade, skoncila tak ze jej uz nedviham telefom ale obden zavolam ze co chcela. ( nakolko naposledy mi zavolala ze stoji pred nasimi dvearmi ! , bohuzial som sa prekecla ze som doma 😀 ), napr na mikulasa mi vola ze co robim? robim, treba daco? ( robim z domu). no ona caka na kuriera, inak by isla. ja ze KAM? no este neprisiel. ja ak chcete ist ku nam tak nie, ja nemam cas, pridite po 19,00 na hodinu. Ticho, tak ja ze zavolajte vopred.
Sproste? mozno ale uz mam tych jej prepadovych navstev plne zuby...

ladyka8
8. dec 2012

@eeffka máš môj veľký obdiv a hlavne rešpekt :D

eeffka
8. dec 2012

@ladyka8 no vies len u nas ked to poviem muzovi tak mi povie ze nemala si jej otvorit, sme ich varovali.

bo raz asi v 1.roku manz. n silvestra pohoda, muz pri pc, ja klepem rizky, decko neiem kde 😀 a o 17,00ze klop klop, otvorime a svokrovci vybleceni jak na ples ze "Prekvapenieeeeee", kkso ani nepamatam co som pi...ala cestou do kuchyne, tam som skoro rozmlatila denko, muz si sadol k pc a ze co chcete? on nepochopil ze oni prisli oslavovat k nam 😀 , uz nepamatam ako sme ich vyhodili(predsa len 8r) ale viem ze im on povedal, ze ak este raz pridu na neohlasenu navstevu neotvori im.
ako drzali sa 8r, neviem co jej teraz preplo, tak jej zasa nedviham.

jaj a bola som tehotna, doma na rizikovom, kazdy den: ako sa mas? dobre, co noveho? nic. a trapas 5min. uz som jej nedvihala tak volala muzovi co jej nedviham? on mne, ta ma tak nasrala ze ked zasa zavolala som na nu nastekala, ze zijem a az porodim jej dam vediet. odvtedy nevolala.

abo ze volala mojmu muzovi a on nedviha, ze preco? obaja sme 35r, ja v praci , on dakde v terene... no dvihaj takej osobe 🙂

ladyka8
8. dec 2012

@eeffka 🙂 🙂 mne chvalabohu nevolá takže takéto starosti nemám :D ale mám na ňu bez tak alergiu takže to je jedno 🙂

angel31
9. dec 2012

vy mate vsetky tie svokry jak strasiakov... sak to musite brat ze su to mamy co chcu dobre pre tie malinke, peknucke deticky... teda tych casto pivnych mackov... tak podla toho hladat taktiku..tod sa vsetky radite co varit pre deticky ake plienky a tak.. tak to iste treba spravit aj so svokrou... treba ist k nej a poradit sa co navarit mackovi, ake pivko mackovi kupit, aky kolacik upiect, co mackovi kupit ako darcek, cim macka zabavit a podobne treba riesit vztahy..a ja si myslim ze budu vsetci spokojni... aj svokra.. teda mamicka c1, a aj vy.. teda mamicka c2.. a macko bude mat spokojne brusko a pekne zaspi v svojom doupe... 🙂

wieruss
9. dec 2012

@angel31 az ti mamicka c.1 pride a zacne ta vyhanat od vlastneho dietata alebo na tvoje pokarhanie dietatu zacne tliachat "aaaale a co to ta mamicka rozprava za hluposti" alebo mu bude stale pchat cumel pricom jasne vie, ze dieta cumel neber atd. som zvedava dokedy sa udrzis 😉

wieruss
9. dec 2012

@eeffka mate perfektny pristup 🙂 u nas je to skoro tak isto 😀 ake dopalit ma vie svokre vzdy ... btw uz mi nevola okrem 2x do roka na narodeniny a meniny hehe

katushka16
9. dec 2012

@angel31 čo????????????

nikuskabee
9. dec 2012

@eeffka tak moja,to sa mi páči,ale my sme 6 rokov manželia a 5 rokov je dolu,bolo fajn,kým nebol malý.Ako sa narodil a niekedy som skrikla,lebo nik mi doma nepomáha,som na všetko sama a ešte malý bol veľmi problémový a som vyčerpaná,no a ked som niekedy skrikla,tak v momente bola hore,alebo ked zaplakal hned bola hore,už aj ho brala na ruky.Malý od narodenia plakal noci dni,bola som na dne.Ano vtedy mi to padlo vhod,ale už mal 4 mesiace a už mi to začalo liezť na nervy,lebo akonáhle trochu zaplakal bola hore.Ale ved dieťa potrebuje aj plakať.Takže odvtedy si to teda od nej užívam a manžel to nevidí,takže ma nechápe,ale pomaly začína,takže nesmiem na ňu kydať,len pekne.Moja mamina povedala,že pomaly sa začína meniť,doteraz ani len hlas nezvýšil na malého,lenže je vo veku,ked treba aj pokarhať.

angel31
9. dec 2012

@wieruss tak to potom treba riesit.. opytat sa dietatka co chce.. alebo dat dietatko teda na kratky cas mamicke c 1.. a ja si myslim ze mamicka c 1 by si rychlo rozmyslela ze radsej teda tu striedavu starostlivost bude praktizovat a dietatko bude mavat len na vikend... 🙂