Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mishik
25. júl 2011

@moncikyta teda presne tomu nerozumiem. A preco tam chces chodit na vikendy a mat tam veci pre dietatko??Nasa svokra tiez byva od nas velmi daleko ale veci pre deti tam nemam. Co potrebujem vezmem z domu a dietatko moze spat u nej aj s Tebou. Od narodenia, samozrejme...

mishik
25. júl 2011

@keenfan nehnevaj sa, ale aj ja by som z Teba urobila tu zlu. Za prve, si u nej doma, je to jej vec. Keby aj neviem co mala na dlazke, si na navseteve a teda aky taky respekt treba. Za druhe, dieta je Tvoje a urcite by som nechcela aby mi niekto pomahal. My niekedy tiez chodime k svokre, ale nikdy mi s detmi nepomaha, ani moja mama ani nikto. Su to moje deti a teda najlepsie sa postaram ja 😉 Aj ja u svokry povysavam, navarim, upracem, umyjem riad, vsetko vsak na vzajomnej dohode a v respekte. Je to jej domacnost, tiez ked pride ona k nam, nesnazi sa mi pretvarat domacnost na svoju...

moncikyta
26. júl 2011

@mishik no chcela som tam chodit lebo moj brat ma tiez babo no uz ma rok a ku nam chodi raz za cas a vidim ako to trapi moju mamu ale ta im nic nespravila ani sa do nich nikdy nestarala len moja svagrina uznava iba ich rodinu to ma po svojej mame, tak som nechcela az sa tak trapia oni lebo na zaciatku som s nimi mala dobry vztah potom to zacali kazit a ale tak este som vydrzala a slubila manzelovi ze este maju poslednu sancu ked to pokaslu ze tam budem iba vtedy ked sa mi bude chciet a teraz uznal aj on ze to pokazili uplne a stoji na mojej strane takze je to specatene, oni povedali ze si to mame kupit my ja som povedala ze to nekupim a tym padom tam chodit nebudem lebo nemienim vsetko so sebou nosit , no to by si u nich musela vidiet , ale by nemalo kde pri mne spat totiz to.. len najhorsie ze tento vikend my pridu gratulovat akoby sa nic nedialo a tomu sa nemam ako vyhnut :(

viera27
26. júl 2011

@keenfan teda poviem ti, ze to co si napisala sa mi veru nezda normalny pristup - z tvojej strany.
Kto ma dieta? Tvoja svokra alebo ty? Preco by mala chodit na nakupy? To nie je jej povinnost. Ty mas zabezpecit malemu nieco na jedenie. A k tomu vysavaniu a podobne, to sa radsej nevyjadrovat. Prides, zacnes robit v "cudzom" dome poriadky a nakoniec aj tak zahlasis ze tam chodis len preto, aby si mala kde dietatko odlozit, ked chces ist zurovat.
No nepochopim. Sa trosku zamysli co si to vlastne napisala.

staronova
26. júl 2011

@moncikyta Nechápem prečo by ti "mali" niečo kupovať.Ty máš nároky, tak si ich spln sama,tzn. kúp si sama.
Oni už deti vychovali,prečo by mali kupovať,ked to nepovažujú za potrebné!!! Kúp si a privez k nim.Ja som stará mama a keby to po mne chceli mladí tak dovi dopo.Ja urobím len to čo sama chcem. Mám už svoje roky,som unavená a chorá. Ale pomáham podľa mna až dosť. Ked čítam niektoré príspevky, tak nechápem tú trúfalosť.
Ked budes mať o dvadsat rokov viac budeš sa za tieto riadky plné zloby hanbiť. Trochu nadhľadu by ti nezaškodilo.

keenfan
26. júl 2011

@mishik
@viera27 pekne ste sa do mna navazali..keby ste to videli aj Vy, tak by ste mi dali za pravdu. clovek sa tu troska postazuje a vy donho hned takto? A pardon, ak som na navsteve, to si mam upratat teda, zabezpecit pohostenie a vsetko dalsie aby som sa tam dobre citila? a potom, ake ze v cudzom dome poriadky, ved je to rodina nie??? A moja zlata, kto hovori ze chodim zurovat tak ku nej odkladam dietatko? Zato ze som s malym stale sama a ked chcem vidiet kamaratky, kamaratov a neprist uplne o vsetky kontakty a ako-aky socialny zivot, tak som zla a mala by som sa, ako si napisala zamysliet sa? Ako to robia ini, co zoberu dieta so sebou na zur?
Asi by som to mala uviest na priklade...Ked je niekde bordel ako svina, a vy tam mate byt s dietatom, budete tam? A ked uz sa neda, nezoberiete do ruk co treba a nespravite poriadok? A ze je jemu mam zabezpecit nieco na jedenie??? Hladny urcite nie je...Ale tym som myslela ze vobec nechodi von, a snim uz vobec nie! Casto chodim von a vidim tam starych rodicov, kolkorazy aj oboch ako su s vnucatom na ihrisku a krasne sa staraju. Rodicia su v bare alebo v praci? Taketo nieco ja nepoznam, a podla mna je NORMALNE ak sa stari rodicia staraju. A veta "Keby aj neviem co mala na dlazke, si na navseteve a teda aky taky respekt treba", tak to je konec. Cchces tym povedat ze keby tam ta macka, napr. nemala zachod a robila by si potrebu kde chcela, to by bolo normalne? S dietatom? A ze to treba respektovat, lebo je to "cudzi" byt???
No konec. Radsej si neprestavujem, v akych podmienkach zijete a co vsetko dokazete respektovat a akceptovat.
A rovnako normalne mi pride, ze ked som so starymi rodicmi, tak ocakavam ze sa k malemu budu aspon nejako mat. Stari rodicia nie su len preto, ze ich deti maju teraz deti. Mali by sa tiez troska o ne zaujimat.
Nechapem co vsetko ste tu na mna mali.

keenfan
26. júl 2011

@maminuska nie som prisna a ked chcem u rodiny, (je to rodina, nie niekto cudzi) aby to bolo vsetko v poriadku, tak chcem vela? Mne by to bolo srdecne jedno, ale dieta je niekto iny si myslim a teda sa zvysuju aj naroky na hygienu. Ani ja nie som extremne poriadku milovna, ale bordel doma urcite nepestujem. A moja mama, ked sa mal maly narodit, vyhodila psa z domu na dvor, ze v dome nebude lebo ona to nestrpi aby tam bola ked sa maly narodi. A to som tam bola s malym dva tyzdne po narodeni. To je pristup a nie ten opacny. Keby si mala x-te jedlo jest aj s chlpom od macky, hovorila by si inak. A nepotrebujem aby si dieta vypestovalo nejaku alergiu.

lenocka84
26. júl 2011

@keenfan pianko ja tiez ked pride ku svokre tak co si neurobim to nemam. ale okolo deti svojej dcery skace ako mala opica. moj syn je pre nu uz 4 vnuca, uz nie je zaujimavy, aj ked je najmladsi.
a co sa tyka nakupov, ja ju este aj vozim na ten nakup a ona ze ja len vybehnem , tak reku ok cakam ju, poprosim, slusne aby mi nieco kupila, a doma zistime ze ona zabudla
take naschvaly. ale ja to uz neriesim. a upratovanie? fuu strazila som im 10dni dom, lebo boli na dovolenke, som zvyknuta z domu, tak kazdy den som zametala, vysavala umyvala dlazky, a svokor sa stazoval muzovi ze ked sa vratili tak bol bordel. ked chce byt niekto protivny, dovod si najde.

moncikyta
26. júl 2011

@staronova ako toto nechapem, este ja som ta zla ze cakam ze nam trochu pomozu podla mna kupit matrac ktory stoji 10eur nie je taka polozka pre nich, penazi maju dost chcu az tam chodime ale nepomozu nam nicim, moja mama je vdova ma minimalny plat a kupila nam vela veci lebo nam chce pomoct, a skor si myslim ze oni sa budu hanbit lebo jedinemu vnucatku nechceli kupit nic aj ked na to mali dost penazi, keby boli chory byvali sami ze vidim ze nemaju tak nepoviem, ale maju byvaju este z dvomi synmi ktori su zarobkovo cinni, my sme si kupili celu vybavu a este potrebujeme hocijake auto aby sme k nim mohli chodit tak ked chcem nejaku pomoc tak ja som ta zla..a mam naroky? naroky maju oni..

viera27
26. júl 2011

@keenfan nie som tvoja zlata, to si nechaj pre svoje kamosky 😝 .
Ja na rozdiel od teba som extremne poriadkumilovna. Ale nenarozpravam okolo toho tolko.
V konecnom dosledku mi vychadza, ze ty nieco potrebujes od svokry, ale este aj namiesto vdacnosti si diktujes podmienky. Vsak nuti ta niekto nechavat tam svoje dieta? Ahaaa, zabudla som, socialne kontakty potrebujes a akosi si to nevies bez svojej neporiadnej a neschopnej svokry zariadit.
Vlastne jej naplnou zivota odkedy si porodila ma byt cakat na zadku a starat sa o vase blaho 😀. Inak kolkokrat si pozvala svokru ku vam a pohostila ju a prespala par dni bez toho aby si nieco od nej potrebovala?

moncikyta
26. júl 2011

@staronova a este ked sme pri tom tak moj manzel mal narodky a ja som mala meniny a teraz idem mat narodky, za kazdym sme od nich dostali styroch dostali jednu bonbonieru jednu kavu a dostala som kvet, tak to si mohli nechat a za tie peniaze kupit nieco pre drobceka, vela ludi co nam gratulovali tak povedali ze nejdem nic kupovat dam peniaze alebo rovnko kupili nieco pre drobceka, dostali sme aj plienky lebo vedia ze ich budeme potrebovat a ze ma viac potesia ako bonboniera a kava, ked si to zratas kolko minuly na bonbonieru a kavu tak je to dost na matrac a este nieco pre drobceka..ale ja som narocna a neviem aka..

norcima
26. júl 2011

@moncikyta neviem preco riesis stále ich peniaze a ako s nimi nakladaju... je to na ich svedomi a vedomi co kupia... tiez sa pozastavujem nad tym, ze si chcela aby ten matrac kupili oni hoci by stal aj 2 €... ja osobne by som si ho kupila sama, ked by som ho tam chcela mat...

moncikyta
26. júl 2011

@norcima ja sa pozastavujem nad tym ze na zaciatku to bolo ze kupime to a to a tesime sa a len aby ste ku nam chodili, a zrazu je to necely mesiac a nemame nic ide o to ze povedali ze nam pomozu aby sme tych par veci mali u nich tak som s tym pocitala a teraz to uz nie je pravda, ide mi o ten princip..

vierka0
26. júl 2011

@moncikyta suhlasim s norcimou, preco by si mala od nich nieco ocakavat? zariad sa tak, akoby si nic nikto z rodiny nemal kupovat, a ked nieco dostanes, budes mat extra 🙂 ja tiez od nikoho z rodiny nic necakam, kto mi co da, podakujem, ale ocakavat to od nich nemienim..

moncikyta
26. júl 2011

@vierka0 ty by si to neocakavala keby ti to slubili ? ako necakala som ze mi niekto nieco bude z vybavy kupovat vsetko som si tak zariadila ako som vedela co potrebujem, a oni povedali ze aby sme nemuseli chodit na otocku aby sme tam mohli aj spat ze o to sa postaraju oni tak mi je smutno ze to tak nie je, mne by nevadilo ze to mame kupit my keby som to vedela od zaciatku a nerozpravali by ako to oni kupia ze nam chcu pomoct atd..

vierka0
26. júl 2011

@moncikyta ja som sa v zivote naucila, ze co nemas v ruke ako keby nebolo 🙂 pozri, aj oni majupravo zmenit nazor, mozno to povedali len tak, zeby rec nestala..kasli na to..nenic si svoju pohodu somarinami 🙂

moncikyta
26. júl 2011

@vierka0 aj manzel povedal ze nechape ich spravanie, ja som bola vychovana ze ked niekto povedal to spravim alebo to kupim ze to tak aj bolo, smutne chovanie na to ze sa tak tesili a ze tolko slubili, ja sa uz nerozculujem, ale sklamali teda poriadne aj mojho manzela nie iba mna..chcela som az si jedine vnuca uzivaju tak casto ako to pojde no vidim ze asi prestali mat zaujem..

sharmana
26. júl 2011

@moncikyta v ktorom si týždni? už ta čaká pôrod? ja sa ťa zas musím zastať, neviem síce akú majú finančnú situáciu tvoji svokrovci, ale písala si, že sú na tom dobre.. tak v tom prípade ja neviem prečo sa tu niektoré zastávajú svokrovcov a hovoria stále o tom, že matka sa má starať... ved samozrejme že sa má starat matka o deti, ALE starí rodičia sú vlastne na čo? majú nároky vidieť vnúča, ale tak musia priložit aj ruku k dielu, to je zas úloha starých rodičov... potom o čom sú? že sú oficiálne rodičmi jedného z rodičov dieťaťa?
ja ked budem starou mamou, tak mi bude cťou kúpit vnúčatku blbý matrac, aby ku mne prípadne mladí chodili, ved to bude pre to malé a chápem, že mladí rodičia majú velké výdavky najmä s prvým dieťaťom... lebo ked už ide o to, tak mladí nemusia chodiť k rodičom, ked bývajú daleko a nie je tam kde spať.. potom môžu aj starí rodičia chodiť navštevovať vnúča, no nie? na to tu už nikto nemyslí...

a že si chce vyjsť mladý rodičovský pár raz za uhorský rok von ako @keenfan ... ved to je snád normálne.. ja si pamätám, ako k nám domov chodievala raz za pol roka moja babka a nechala mojich rodičov, aby si vyšli niekam na bál alebo zábavu a to nás strážila štyroch... takže čo tu aké výčitky, že chce behať po vonku... ved určite nebehá každý den.. ale je to pravda, že občas musia aj tí mladí rodičia vyvetrať hlavu... a to už tých starých rodičov dnes všetko zaťažuje? aj raz za pol roka postrážit dieťa?... a hygiena, úplne ťa chápem.. a ja by som sa hambila, keby mi nevesta predo mnou povysáva byt či dom.... moja svokra má 55 a snaží sa mať vždy upratané... za to si ju cením.. a tak to má byť.. ved ked čakám, že ku mne príde vnúča, tak sa podla toho zariadim... ak aj tú mačku nevyhodí von, lebo nie vždy sa také niečo dá urobiť, ale aspon by som sa snažila všetko povysávať a mačku umiestniť od dieťaťa dalej, lebo je to naozaj nevhodné... mačky pri malých bábach nemajú čo robiť... neskôr to áno, ale nie u bábätok.. 🙂

norcima
26. júl 2011

@moncikyta ja by som to az tak neprezivala, tak je ti to luto, ale prenes sa cez to, riesit to tak radikalne, ze si s nimi skoncila a je to specatene, to sa mi zda prehnana reakcia... netreba sa na veci pozerat cez peniaze a vsetko prepocitavat, nekupili tak nekupili, kupim si sama... ved kolkokrat v zivote sa povie tak a nakoniec je uplne inak...

vierka0
26. júl 2011

@moncikyta no ved ked vam nieco konkretne povedali, ze vam kupia, tak sa rovno opytajte, ci to kupili, alebo ci si to mate kupit sami, nech viete ako sa zariadit 🙂 mozno si "spomenu" 😀

sharmana
26. júl 2011

@moncikyta a moja svokra a to som jej ani nemusela nič povedať, sama od seba kúpila pre malú postielku, aj matrac, lebo vedela, že býva od nás veeelmi daleko, tak hádam nebudeme so sebou tahať všetko a nebudeme kupovať 3 postielky, jednu k nej, jednu u nás domov a jednu k mojim rodičom... ved všetko sa dá kúpit aj pod rukou, za menej peniažkov a prípadne potom predať... 😉 a ked ti to slúbili, tak to je potom smutné, že nevedia dodržať slovo...
ja by som k nim nešla a pozvala by som ich k sebe, ak chcú, môžu dieťa navštevovať oni a nech si k vám aj kúpia postel, aby mohli u vás prespávať 😀 to je to isté 😀

norcima
26. júl 2011

@sharmana stari rodicia musia tiez prilozit ruku k dielu, naco potom su? 😕 A este ked su na tom dobre, tak samozrejme, ze financne... 😕 tak toto je naozaj velmi smutne konstatovanie... 🙄 ani nebudem komentovat 😝

sharmana
26. júl 2011

@norcima v čom je to smutné? nepísala som, že majú niečo kupovať, ale že sa majú venovať a pomôcť vlastným deťom to je smutné? ja som nenapísala, že by som to niekomu osobne vnucovala alebo povedala, ale mi to príde prirodzené, že starí rodičia sú ochotní pomôcť svojim deťom a vnúčatám 😉

viera27
26. júl 2011

@sharmana nepostrehla som, ze by v pripade keenfan bolo spomenute, ze jej svokra ma problem s postrazenim ich dietata. Zato bolo spomenute, ze keenfan tam chodi len kvoli tomu.

moncikyta
26. júl 2011

@sharmana dakujem aspon niekto kto to pochopil. oni ked nieco potrebovali tak zavolali a pomohli sme nemali sme s tym problem ked som bola u nich na vikend tak som aj poumyvala dlazku a povysavala alebo tak sak sme rodina. a aspon ja by som bola pysna stara mama keby ma vnuca na sebe nieco odo mna keby sa hra s hrackou co ma odo mna alebo tak podla moznosti by som isto pomohla, ved potom by som sa chcela poprechadzat s kociarom preto ze som stara mama a chcem si uzit vnuca mozno sa ineho nedozijem moj nazor, a nie pridite lebo sa chceme pohrat pochvalit susedom a tak a spite tu aj na zemi to nam je jedno, inac uz v 9mesiaci a male mozno bude vonku uz na zaciatku augusta alebo je to take ze do 15. asi nevydrzime..

janette4
26. júl 2011

@moncikyta ,
@keenfan skúste sa nad to povzniesť.berte to tak,že keď detičkám nič nekúpia,aspoň vám nebudú môcť vyhodiť na oči,čo všetko vám pokúpili.viem,o čom hovorím.Moja svokra si dala preplatiť aj 1,30 za jogurty od malého. 😒
Môj syn mal teraz narodeninky a jeho babka sa naňho úplne vykašľala.nejde mi o darček,tých dostal dosť od nás,ale mohla mu aspoň ruku podať.ak aj zabudla,určite si spomenula v sobotu,keď nás videla chystať oslavu(býva hneď vedľa nás),všade boli balóniky(mali sme to vonku).ale jednoducho to ignorovala.keď k nej prišla dcéra s dcérkou,išla sa na ulici zblázniť od lásky,ako malú bozkávala.na môjho sa len z okna zakričí "ahoj Matúš" a to je všetko.a nech.aspoň jej nebudem musieť byť vďačná.Najhoršie je,že malý už si zvykol,že ho majú na háku,sám mi už niekoľkokrát povedal,že babka a dedkom ho neľúbia. 😒 2roky mi všetci hovoria,nech sa nad to povznesiem.2roky som sa trápila,ale teraz už to tak beriem.Hovorí sa,že ?:"PánBožko nie je náhlivý,ale pamätlivý" . Ja dúfam,že to je pravda.

vierka0
26. júl 2011

@sharmana je pravda, ze je to prirodzene, ale nie je to ich povinnostou..a radsej to od nich neocakavat, a byt prijemne prekvapeny ich ochotou a snahou ako mat prevysoke ocakavania a ked sa mi nesplnia, tak je ohen na streche..

sharmana
26. júl 2011

@vierka0 samozrejme, plne s tebou súhlasím... radšej byt príjemne prekvapený 🙂

moncikyta
26. júl 2011

@norcima ja som napisala ze je specatene ze tam nebudeme chodit kazdy vikend ako to povodne bolo v plane..

moncikyta
26. júl 2011

@vierka0 no sak to sa manzel tento vikend pytal ci to kupili a povedali ze nie a ze si to mame kupit sami no nastastie to viem dopredu ..