Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

darinka.b
29. júl 2011

@lji mno z toho co svokra rozprava oni so svojou svokrou fungovali ako dvojicky vsetko robili spolu ale ja som jedinacik a som naucena si robit veci sama, takze aj na to si zvykam ze ked varim sa mi mota v kuchyni a chce mi pomahat, takze to bude o tom ze sila zvyku 🙂

lucia2105
30. júl 2011

pomoooooooc!!!! ja by som najradsej moju svokru rozpucila ako zabu.ja stale hovorim ze keby sprostost,zavist,zakeractvo,a radost zo vsetkeho zleho kvitlo tak moja svokra sa zmeni na lesnu vilu.poradte my co mam robit.nebudem tu rozpisovat celu historiu vztah svokry a "nevesty" lebo nikdy ziadny neexistoval ☹ to ze svokra prisla na nasu svadbu ako host (termin svadby ju zacal zaujimat az 2 dni pred svadbou a to byvame byt vedla bytu tak to som vsetko prekusla)ale na druhy den my to nedalo(myslela som ze bude mat v sebe kusok hanby ale OMYL)a volam jej. "MILKA (tykame si) prave rozbalujem priania,obalky a darceky ale od teba som nenasla ziadny,tak sa bojim ci sme ho nahodou niekde nestratily(viem ze nam nic nedala).velke ticho v telefone; nooo ja,ja som vam nic nedala ,ja som povedala Dariovy(jej syn)ze tych 200e co som mu pozicala my nemusi vratit.aha...moja odpoved.tak dik a zlozila som.na dalsi den prisla ze ona nam da ako svadobny dar diamanty (4 miniaturne kamienky).ok potesila som sa.no a tak aj bolo.lenze problem sa len zacal.tak sme s mm rozmyslaly ze naco su nam doma diamanty ked bolo treba do obrucky tak sa neponukla.mm my navrhol aby som to zaniesla do dorotheum(zlatnictvo,vykup sperkov)a spenazila ich.po jej slovach ma vraj jeden hodnotu 200e.to znamena spolu 800e a nech si urobim radost a nakupim pre malu co chcem.ja cela natesena som sa tam vybrala ale to som, este netusila aka hanba ma tam caka ☹ prisla som na radu k okienku a s radostou na ustach hovorim ze rada by som ich spenazila a nech my povie aku maju u nich hodnotu.pan za okienkom samozrejme odbornik si vzal vazne kamienok do ruky a pod specialnym pristrojom ho zacal pozorovat.zobral aj druhy a potom my pobavene hovori:PANI ALE TO JE LEN OBYCAJNA SINTETIKA!!!skoro som sa od hanby prepadla pod zem.este som sa stihla opytat ci si je 100% isty a on ze ano,ze toto nema ziadnu hodnotu.tak sa teraz obraciam na vas mile "nevesty" ale aj svokry ze ako by ste vy zareagovaly a co by ste urobily na mojom mieste.povodne som ich chcela vyhodit ale to by bolo moc jednoduche a ja nechcem aby to tej starej bosorke len tak preslo.aj moj mm je z toho dost sklamany ale co uz.chcem jej to nejako vratit ale tak aby to bolo originalne a aby ostala aspon trochu zarazena ak je to u nej vobec mozne.tak ak mate dake napady sem s nimy budem rada.prajem pekny a hlavne svokrou neruseny den 🙂

hameeda
30. júl 2011

minuly tyzden k nam svokra chcela prist na mesiac byvat,,,tak som sa zhrozila,,,isla som k nej a narovinu jej povedala kolko chces aby si neprisla k nam na mesiac,,,tak ma to stalo 200 eur,,ha,,ha,,ha ale mam pokoj 😀

mihouk
30. júl 2011

@lucia2105 Ahoj, co keby si jej ich dala vsadit do nejakeho sperku, ale kedze nemaju ziadnu cenu, tak viem ze robia aj take sperky bud s drotiku, alebo silonu, to by malo vyazit hodnotu. A mas perfektnu moznost jej povedat o ich hodnote. 😀
@hameeda To myslis vazne???? Vazne si zobrala od teba 200e a je to???? Len aby ta nemala ako zarobkovu cinnost. 😝

hameeda
30. júl 2011

hej vazne,,ona bola totiz u svagra a tam uz vsetkym liezla na nervy tak to asi vycitila a chcela prist k nam,,tak som isla k svagrovi a do oci sa jej opytala kolko chces aby si isla domov a nie k nam,, tak povedala ze 15 000,- lyr,,to je tak 220 eur,,tak som jej ich hodila na stol a isla prec ha,,ha,,ha
co som sibnuta aby prisla k nam a na mesiac,,,za prve by ma to stalo ovela,,ovela viac,,,penazi aj nervov,,,ona je totiz stale chora a stale potrebuje polovicu lekarne,,,a tiez preco nemate ovocie,,ona chce jablka,,chce banany,,chce slivky,,chce taku pomazanku a take neviem co,,,my to nezjeme,,ja ked kupim ovocie tak ho vyhodim do kosa pretoze to nikto nechce,,ja ovocie nejem,,deti tiez nie a manzel sam tiez nie,,,maximalne co tak kupim to je jahody lebo starsia dcera aspon to zje,,,,ale moja svokra je ako cierna diera,,kolko tam vopchas vsetko sa strati a nic nevidno,,,a este by si tu ku mne tahala navstevy,,a teraz var kavu, caj cukor,,mineralky,,nieco pod zub,,,no myslim ze by ma to stalo ovela viac,,,,a som rada ze som sa prvy krat tak odvazila jej to plesknut do oci,,,nejde o peniaze ale teraz aspon pochopila ze ju u nas nechcem,,, 😀

sashabb
30. júl 2011

@lucia2105 V prvom rade píšem, že ťa nechcem uraziť - aby si ma zle nepochopila, no ale tvoj príspevok mi príde divny? či smiešny? ani sama neviem. Osobne by som svokre vôbec nevolala, že či nám dala vôbec nejaký dar. Bolo by mi to trápne a je na danom človeku, či Vám chce niečo dať. Nakoniec Vám dala "diamanty" no možno ani ona sama nevedela, že sa jedná len o nejaké kamienky. Treba sa nad to povzniesť, zasmiať sa a nie vyčítať takúto banálnu vec.
No ak sa ťa to až tak dotklo, nech to skusi poriešiť manžel, je to predsa jeho matka.

viera27
30. júl 2011

@sashabb uplny suhlas.
Keby takto odo mna niekto "mamil" dar, tak ho poslem do pr.... a viac ma nevidi. Vsak ked chcem cloveka na svatbe, tak ho pozvem a je mi absolutne jedno ci nieco donesie alebo nie. Nevraviac o tom, ze uz dala 200E, ale to sa asi neratalo.
@lucia2105 A tie kamienky by som jej spomenula. Podla mna zrejme ani netusila co su zac. Tak nech sa pekne podakuje tomu, kto jej ich predal/podaroval.

viera27
30. júl 2011

@hameeda urobila ti nieco? Ani manzel ju u vas nechce? Lebo pises ze "u teba" ju nechces, tak teraz neviem, ze ci zijes s manzelom alebo ako.

reanda
30. júl 2011

@lucia2105 tak tebe by som nechcela byt svokra 😀

hameeda
30. júl 2011

viera27 : byvam z manzelom, nechcem aby to vyznelo ze to je len o peniazoch, ale v nasej domacnosti som ja kto peniaze zaraba, manzel je doma, ja podnikam takze v podstate aj ja som viac doma ako v praci,,lebo si to mozem dovolit, a moja svokra uff, to by bolo aj na cele hodiny kedy som chcela vsetko napisat ale zhrniem to v kratkosti,,ja s 4 a pol rocnou dcerov tehotna v siestom mesiaci, svokra sa k nam nastahovala aj so svojim novym manzelom obaja bez jednej koruny, bez prijmu, dedo teda ten jej manzel vyfajcil 4 krabicky denne, ona si mne nedovoli povedat tak stale chodila za manzelom ze nech ide kupit to a ono, co ani vobec nejedli len som to potom vyhadzovala do kosa, stale potrebovala niejake lieky aj ked jej nic nie je choru ma akutar tak hlavu a to nie ze acilpirin alebo tak, lieky v mesacnej hodnote aj 1000 eur, vsetko bez toho aby jej ich niejaky doktor predpisal, u nas sa totiz vsetko da kupit volne, nepotrebujete recept, ona ma len jeden problem je velmi tucna a nic nerobi, v dome by mi neumyla ani jednu salku po sebe, ja tehotna som musela umyvat este aj po jej navsetve co si stale volala na navsetvy svoje kamaratky a tak, k telke ma nepustila nikdy stale svoje debiliny si tam pozerala, a ja zmyvala dlazku ako debil, 4 mesiace som to trpela potom uz som nevydrzala a dala manzelovy na vyber ja alebo ona, tak ich manzel slusne odpakoval, po pol roku mi zomrela dcerka, bez ziavnej priciny, ani pitva nepreukazala ze co sa vlastne stalo, z nicoho nic, zaspala a uz sa nezobudila,a to bola v postielke maximalne 10 minut, ved sme vsetci boli doma, manzel, dokonca bol u nas synovec dospely, v ten den ako mi zomrela dcerka povedala pred celou rodinou ze to aj som ju zabila hlupana jedna, keby ma vtedy nedrzal svagor tak jej taku vylepim ze sa z toho nespamata, za pol roka sa rozviedla a prisla ku nam s prosikom ci moze na tyzden u nas zostat, z tyzdna boli 3 mesiace a zasa to iste, na manzela ze kup mi taku pomazanku a take neviem co a potom to vsetko stalo v chladnicke az to zelenelo tak som to vyhadzovala, ja sa drem po nociach aby sme sa mali dobre, pre deti , pre nas a nie preto aby som vyhadzovala peniaze do kosa,,nejde o peniaze ale keby to zjedla,,tak nepoviem,,a este nas komandovala s manzelom ze preco chodime tak neskoro spat a ze namiesto toho aby sme hrali monopoly tak ma ist manzel do roboty a tak,,,tak to uz aj manzel mal dost takze tentokrat ju uz odpakoval on, pretoze ja som zaujala neutralny postoj, proste peniaze som mala len ja takze ak nieco pytala od manzela tak jej povedal ze on nema peniaze a odo mna sa neopovazila, ked nieco aj povedala, tak som povedala ze chladnicka je plna nech si vezme co chce,,,potom sa uz u nas nemala ako v bavlnke tak odisla,,,a to este ani nehovorim o tom ze musim manzelovy pripominat aby ju donutil ist sa kupat lebo jej staci aj raz za dva tyzdne ak nie viac,,a to ma mozno takych 130 kilo, mozno aj viac,,tak si viete predstavit taky clovek ako sa spoti a potom smrdi....a to nie ze ona mi robi naschvali,,pretoze to robi tak vsade aj u svojich dcer aj u synov,,,este by som tu do rana mohla rozpisovat 🙂

viera27
30. júl 2011

@hameeda tak to potom ano, to sa da plne chapat tvoj postoj. Uctu k nej treba mat, ale odtial potial. Drzim palce a pevne nervy. Ale to ti asi netreba, zjavne vies co chces a ako si to mas zariadit.
A samozrejme uprimnu sustrast by som ti chcela vyjadrit ☹ .

mihouk
30. júl 2011

@viera27 Ja si nemyslim ze by @lucia2105 mamila darceky, ale je to predsa matka jej muza. My sme tiez nepytali darceky od nasich hosti na svadbe, ale rodicia su nieco ine. A pochybujem ze by jej manzel nepovedal o "odpusteni" dlhu. S tymi kamienkami mate mozno pravdu a nevie ze su falosne, ale ak vie tak je to pekne hnusne.
@hameeda No to musi byt parada mat takuto svokru. Ma ona vlastny dom, alebo len takto putuje po svojich detoch??? velmi zvlastna zena ti poviem a rozumiem ti. Ja by som tiez tej mojej radsej zaplatila, ale v mojom pripade to mozne nie je, prilis zavysla na mojom mm a musi ho vidat. Ja som uvazovala nad prestahovanim do US alebo Australie, ale pri predstave ze by svokra prisla na 6 mesiacov ako to robi jej kamoska, tato moznost neprichadza do uvahy 😝 😝 😝 😝

hameeda
30. júl 2011

viera27 : dakujem,,,ano ja mam tu vyhodu ze som silna osobnost a v podstate nezavysla,,takze ak by manzel nieco protestoval tak moze zbalit kufre a odfrcat,,,ale on si tiez dobre uvedomuje ze inde by sa lepsie nemal ha ha ha 🙂

hameeda
30. júl 2011

mihouk : ma svoj vlastny dom ale tam by si teda nevkrocila to ti poviem z tej spiny,,pred tromi rokmi som jej tam bola spolu so svagrinou poupratovat,, dva dni sme sa nadreli a to nadreli a co z toho za dalsie dva dni zasa tam mala bordel,,boze keby ste to videli,,splesnety chlieb pod madracom,,a tak,,no co k tomu dodat,,a si predstavte ze to zije vo vasom byte, ved ja ked odide tak drhnem jak blba vsetko, madrace prikryvky atd,,lebo sa mi hnusi ze by potom som si mala na to sadnut alebo deti sa hrat na postely,,,a to vobec nechapem preco je taka,,ked pritom jej deti vsetky su cistotne,,normalne,,,asi je uz cvokla 😝

lucia2105
30. júl 2011

@sashabb
@mihouk
@reanda
Cela ta situacia je smiesna ja viem ale to ma korene este spred 7rokov.nechcem tu vypisovat vsetko co som si zo svokrou vsetko zazila a to aj v case ked mi svokrou nebola.robila mi naprieky,kazda zana by bola super pre jej syna a davala to aj hlasno najavo ,nonstop mala ku mne dake pripomienky,nutila ma do veci ktore som nechcela(samozrejme ze som si nenechala skakat po hlave)a to Sa jej nepacilo.cely cas nas terorizuje telefonatmy a to byva hned vedla.moj mm jej jasne vysvetlil pravidla Ale ona ich nemieni respektovat a robi si ako Sa jej paci.a co Sa tyka svadby a darov:v zivote by som si nedovolila niekomu takto zavolat a pytat sa na dar.Ale toto bol z jej strany extrem.vydaval sa jej syn o ktorom hovori ze je jej vsetko a takto Sa zachovala.ja som to urobila len koli tomu aby sa uvedomila.to ze mojho mm bolelo ako Sa zachovala a ako prisla na svadbu tak to jej je asi uprimne jedno.chova sa ako keby vsetko bolo ok a pritom viem ze ma neznasa.

cecil36
31. júl 2011

@sashabb @viera27 uplny suhlas 🙂
@lucia2105 wow, naozaj si ma svojim prispevkom sokovala a tym myslim tvoje spravanie. Prepac, nechcem sa ta dotknut, ale musim pridat svoj nazor.
1. Ked pozyvam na svadbu niekoho tak preto, ze ho tam chcem mat, nie preto, aby mi nieco dal. A je uplne jedno, ze ci je to bratranec alebo vlastni rodicia. Ak si manzel zelal mat tam svoju mamu,treba to respektovat. Ak ste obaja nechceli, aby tam bola, nemali ste ju volat.
2. Ano, slusnost je prist na svadbu a priniest dar, podla svojich moznosti. Ale nikto nie je povinny tak spravit. Ani rodicia nie!!!! Ani ked sa zeni ich milovany syn!!! Ak niekto neprinesie nic, je to jeho rozhodnutie. Mozno tvoja svokra myslela, ze tych 200E bude ako dar, mozno zabudla niec dat a mozno jednoducho nechcela dat nic. Ale je to jej vlastne rozhodnutie!!!! A volat a nieco si takym trapnym sposobom pytat, by mne osobne pripadalo pod moju vlastnu dostojnost. Ak by ste sa naozaj rozhodli tuto situaciu nejako riesit (vysvetlit si to s mamou), mal to rozhodne spravit tvoj manzel, nie ty.
3. "zacala sa zaujimat o svadbu 2 dni pred svadbou" No a kedy sa mala? Ved to nebola jej vlastna svadba, ona bola host, tak naco by sa zaujimala skor?
4. K tym diamantom... Mozno si naozaj myslela, ze su to diamanty, mozno ju niekto oklamal.... nevies, tak to neries. Dala co dala a hotovo. Moja babka si tiez myslela, ze ma briliantovy prsten a zatial to bol zirkon 😀.Nad niektorymi vecami sa treba jednoducho povzniest a neriesit ich 😉. A co by som urobila s "diamantami"? Nic. No tak dala kamienky, no a? Nejakym trapnym trucpodnikom sa iba zhodis.

P.S. pre vsetky ostatne nevesty: Udivuje ma, ze vela zien ocakava, ze svokrovci musia prispievat na svadbu, na byt, na deti, starat sa o vnucata....Pravdupovediac, je mi z toho zle, lebo tam sa ukazuje ako tie ich deti su absolutne nesamostatne postarat sa o seba a stale ocakavaju (ci dokonca vyzaduju) nejaku podporu, pomoc, dary....Preco by to mali robit, ved oni sa o svoje deti uz postarali a teraz by si mali vychutnavat dochodok, nie nabiehat do druhej sichty s vnucatami. Ja si svoje veci zabezpecujem sama (aj tie ktore chcem mat u nasich alebo svokrovcov), ak nam niekto nieco da fajn, potesim sa, ALE NIC NEOCAKAVAM.










viera27
31. júl 2011

@cecil36 velku pravdu si povedala cecil. Naozaj je to na zvracanie, ked clovek cita niektore nevesty "a nasi dali tolko a tolko nakupili a svokrovci len tolko a vobec malemu/malej darceky nenosia" a podobne veci. + samozrejme treba ratat ze do "startu" mladym daju, do byvania daju, vnucatkam sa predsa patri aby dali. No a aj ked nahodou daju, tak dali malo, nie to co slubili atd atd. A toto sa tu rozobera v 90% prispevkov (nevravim, su naozaj mamicky, ktore maju problemy so svokrovcami).
Brali ste si manzela, nie svokrovcov. Ten slubil, ze vas bude zivit a starat sa o vas. Ked ste deti robili, tak vam svokrovci pri vyrobe neasistovali (dufam 😀 😀 😀 ), tak preco vam maju asistovat pri vychove????

maznacik007
31. júl 2011

@lucia2105 absolutne ta chapem... moja svokra rozpravala stale ze si na nasu svadbu musela brat pozicku a pritom nam neprispela ani korunou vsetko sme platil my a moji rodicia...

kocky
@viera27
@cecil36
neviem ako vy ale ja ked niekam idem na nastevu a nieto na svadbu tak vzdy nieco beriem ci su to sladkosti ci malickost pre deti ci kvety ci nejake vino a pod... a na svadbu tak to je uz samozrejmost ze zoberies dar ci das peniaze v obalke...
ako samozrejme nie je povinnost starych rodicov ani svokrovcov darovat cokolvek ani detom na sviatky ci vianoce /ako je to u nas/ ale potom ani oni nemozu ocakavat ze sa im budeme o nich nejako starat ... ked to budu oni potrebovat...
to nie je o daroch ale castokrat o pozornosti a o case ktory svojim blizkym venujeme a ked babicka a dedko nechcu tak ich nedonutime to mate pravdu ale zasa na druhej strane ked budu chciet aby ich neskor ich vnucata navstevovali a pomahali im tak potom co... ked si ten vztah nebudovali...

zjavne obe nemate skusenost s takymito strarymi rodicmi inak by ste toto nepisali... ja nestojim o nejake darceky a tak a ani moje deti maju dostatok vsetkeho... ale ten pocit ktorym si musia prechadzat ze sa citia neprijate zo strany starkych tak ten je strasny aj pre mna ako dospelu a nieto pre male dieta...

ono je to jednoduche davaj a dostanes ... a to plati pre obe strany

viera27
31. júl 2011

@maznacik007 a za to co venovali rodicia do vasej vychovy si nezasluzia "postaranie"?

gresa
31. júl 2011

@cecil36 - "zacala sa zaujimat o svadbu 2 dni pred svadbou" No a kedy sa mala? Ved to nebola jej vlastna svadba, ona bola host, tak naco by sa zaujimala skor? - tak toto je fakt čudný názor. Veď sa žení jej syn!!!

silvijaa
31. júl 2011

@darinka.b ahoj. tak ja to poznam. to s tým upratovanim. ale neni v tom svokra, ale moja babka. bývali sme u nej, lebo sama na rodinný dom nestačila. a presne to iste robila aj nam. upratovala hned za nami, zehlila mi pradlo, kým som isla s malým vonku na prechádzku, všetko porobila za mna. a ked nahodou manžel umýval riad, tak kričala na mna, že sme dve zeny v dome a chlap umýva riad. stara skola, čo už. neostavalo mi nič ine, len si zvyknuť. ale najhoršie bolo to, že pri najbližšej príležitosti nam to všetko vykričala. ked mal malý 11 mesiacov, tak som nastupila do prace. v zahrade robila presne vtedy, ked ja som nemohla, alebo som bola v robote. a to ma strasne rozčulovalo. predsa to bola 80 ročna zena....a potom som urobila doma "bordel", povedala som si svoje, babka pochopila a prestala to robiť.ale dovtedy ked som jej len hovorila, že prečo to robí, že ja spravím, tak mi stale hvorila, že mi chce len pomôct. aj ja ju chapem, ale ja som tu pomoc fakt nepotrebovala....v pohode som stihala aj pracu, aj domacnosť aj syna. vztahy mame dobre, babku mame velmi radi a dufam,že este s nami pobudne nejaký ten rok, dva, tri, pať...... 🙂

lucinocka
31. júl 2011

@gresa u nas sa mieslai vsetci aj svokra aj mama a jedine co z toho vyplynulo, ze som ja tri dni pred svadbou skoncila v teplotach od stresu a unavy a na svadbu nie tak rada spominam..

juliska182
31. júl 2011

@gresa a čo keď sa žení jej syn? Keby sa zaujímala skôr, tak by zase bola zlá, lebo by dala urobiť nepekné koláče ktoré nikto nebude jesť, a vybrala by škaredé obrusy na stoly alebo by nevhodne komentovala nevestine šaty alebo ja už ani neviem čo. Jasné sú rodiny, kde sa starajú všetci rodinný príslušníci, zapájajú sa a je to fajn, ale možno, keďže nespomína svokra, tá svokra ani nevie čo a ako sa robí inde, nemá sa s kým poradiť, ostala sama a chce si žiť ten svoj život po svojom.
A že sa nestarajú starí rodičia o vnúčatá, alebo im nekupujú, tak s tým plne súhlasím s dievčatami, ktoré píšu, že starí rodičia nie sú povinný, aj ja si myslím, že rodičia už svoje deti mali a dokonca stále majú a tie deti by sa teraz mali postarať o nich, to ich deti majú starým rodičom prispievať k dôchodku, na lieky atď a keď nemajú v poriadku, jasné majú malé detičky, jeden príjem, vysoké výdavky, ale prečo čakáte aby vám rodičia niečo dávali, ja by som si teda nevzala nič, som rada, že ak majú niečo navyše nech si odložia, keď budú potrebovať. Ak mi povarujú deti, som vďačná, ale donesiem všetko, čo by tie deti mohli potrebovať, aj keď mi to kúpia, snažím sa vyplatiť, vrátiť inak. Ale keď už tak, skúste sa porozprávať s tými svokrami, ako to mali oni keď boli mladé a mali malé deti, ako to oni mali so svokrami, možno prídete na tú podstatu problému, len si prosím uvedomte, že žili v inej dobe, a to diametrálne odlišnej dobe, ktorú mnohé z vás zažili iba z počutia. Možno sa im svokry starali moc a oni to neznášali a tak to nechcú robiť svojim nevestám, a možno sa im svokry nestarali vôbec a oni to teraz chcú vynahradiť svojim nevestám. A keď ste si všetky také isté že budete super svokry, skúste o tom ešte trošku porozmýšľať, možno dostanete také nevesty aké ste teraz vy, výhody budú mať iba mami dievčatiek, zaťovia protestujú iba mlčky 🙂. Ja neviem každý sme predsa z iného prostredia, iných pomerov a to čo niekomu príde samozrejmé, druhému to až tak nemusí.

maznacik007
31. júl 2011

@viera27 nuz v prvom rade nepisem o svojich rodicoch ale o svokrovcoch... moji rodicia by dali prve posledne svojim detom vychovali nas styri a miluju svoje vnucata...

ja som o svojich svokrovcoch uz par krat pisala aj v tejto teme ale tak v skratke.. moja svokra poslala z domu mojho manzela po to ako zmaturoval.. vysoku skolu a doktorat si urobil popri praci vo firmach a po brigadach... ked mu prisli na promocie tak po promocii ho nezobrali ani na blby obed ale sli do bufetu na tresku lebo ze v restauracii to je drahe /svokrovci podedli dom byty dva a pozemky ale vsetko prehajdakali oni su typy co musia mat kazde dva tri roky nove auto a tak/

potom ho poznali len ked chceli peniaze... kolko im dal ani pisat nejdem a myslis ze to vratili niekedy aj ked si to pozicali...
mna neznasali priali mi aby sa mi narodil idiot ked som ostala tehotna zneprijemnili mi svadbu tak ze doteraz po 9 rokoch si neviem pozriet video zo svvadby ...
nasu dceru neznasali ona nevie co je to akykolvek darcek od nich ani lizanka a uz vobec ju nikdy nemali na rukach... a v podstate ju uz 5 rokov aj nas vsetkych ignoruju lebo sme odmietli si vziat hypoteku aby si oni mohli kupit domcek pri BA... a este vela inych veci... dcere rozpravali ze hlavne nech je pekna ze si moze potom v nemecku zarobit ze mudra by nemusi a tak.. no skoda reci... raz slovom raz sme u nich boli aj s malou a to bolo tak ze ked sme my vosli dnu oni vysli von a naopak.. a ked mala pytala jest.. /mala som aj so sebou jedlo v aute/ tak svokra jej doniesla z psacej misky stare kosti poobhyrazat...

naproti tomu moji rodicia ked tam prideme tak jasne ze hocikedy nakupime ked treba nejaky novy spotrebic tak sa zlozime a neni problem... babka zasa detom upletie uhackuje.. pokupim jej vlnu a tak... ide s nimi sa prejst prosto lubi ich...

a ano hovorim otvorene a aj moj muz ak by sa bolo treba o svokrovcov postarat.. /svokra roky nerobi ona ma plny invalidny na dusevnu poruchu ale nelieci sa/ tak k nam ju nezoberiem ani nahodou ... prosto nie.. ja nechcem aby moje deti trpeli jej recami naladami a skutkami... ona na nich roky kasle... syna videla len raz na ulici ked ho vozila moja mama /ziju teraz v tom istom meste ako nasi ich dalsi syn si vzal hypoteku a preto sa teraz nemoze ozenit a byvat spolu s priatelkou co maju dieta lebo druhu mu nedaju/ a to na syna povedala len a to doslovne TO co je...
moja dcera ju uz ani nespozna ked ju stretneme na ullici a ona vacsinou aj tak prejde na druhu stranu pripadne sa tvari ze nevidi a neodzdravi...

ako ja nevravim ze vsetci to maju ako my ale ja necitim ziadnu povinnost sa o nich starat a ani manzel... prosto nie...
kto nezazil takychto svokrovcov nech nesudi... a tie peniaze vsetky tie statisice co im moj muz natlacil tak na to kasleme ale uz nic.. navyse... pre mna za mna nech idu potom do starobinca.. ci kam mozno to je krute ale ja som sa tolko kvoli nim natrapila a naplakala tolko stresu a nasledne chorob ze prosto clovek si musi povedat dost..

locko007
31. júl 2011

@lucia2105 Neviem čo ťa tu niektoré baby odsudzujú. Ja som si tiež nevolala na svadbu ľudí aby mi priniesli dary, peniaze alebo podobne. Ale slušnosť káže niečo priniesť, samozrejme pokiaľ si ten dotyčný mladomanželov váži. My sme na svadbu pozvali manželovho uja, ktorý žije v BA skoro ako bezdomovec. Nič sme od neho neočakávali, proste sme ho tam chceli mať a predsa si chudák odložil a priniesol nám 50 EUR.

viera27
31. júl 2011

@maznacik007 ak je to ako popisujes tak potom nie je o com 🤐 . Manzel uz svoj "dlh" splatil a ak nieco navyse svokrovci chcu, tak sa musia zacat snazit oni.
Ja som reagovala na baby, ktore nemaju take problemy ako popisujes ty alebo napriklad hameeda. Na baby trosku ineho razenia, ktorych je tu vsak neurekom. Ty si zjavne problemy so svokrovcami "zdedila", kdezto niektore babenky si ich vyrabaju umelo. A navyse ako hovoris aj tvoj manzel v tom ma jasno a to bez tvojho stvania a pricinenia.

viera27
31. júl 2011

@locko007 dala 200E.

cecil36
31. júl 2011

@maznacik007 fuuu, a co tak postarat sa o svojich rodicov z vdaky, ze nas vychovali, ze nas nestrcili povedze do detskeho domova, ze sme mali co jest, mali si co obliect a pocitili v detstve rodinnu pohodu atd. Dovod na to, aby sme svojim rodicom boli vdaci sa vzdy najde (pozor! nehovorim o extremnych rodinnych pomeroch, ked boli deti tyrane, ale naozaj o standardnej rodine, paradoxne tieto deti byvaju vdacnejsie svojim rodicom i ked by sme mohli povedat, ze namju byt za co). A ze nemozu nic ocakavat ked nic nedali???A vychoval ta kto? A kto vychoval tvojho muza? Nie vzdy dedko a babka maju peniaze na dary, nie vzdy maju cas na vnuca, lebo uz maju svoj vek, su unaveni, chori alebo naopak este pracuju a po praci si potrebuju oddychnut. Naozaj sa skuste postarat sami o seba a neocakavat dary, peniaze, pomoc.... Ano, nosi sa na navstevu darcek, detom sladkosti a na svadbu tiez nejaka pozornost, ale vyzadovat to sa mi zda bezcharakerne. A ako sa s tym vysporiada druha strana, ze nic nedala, je naozaj ich vec, ich svedomie..... A ozaj, velmi sa mylis, ak si myslis,ze s takymito starymi rodicmi nemam skusensot. Moja prva svokra bola diabol v ludskej kozi. Len jeden priklad za vsetky. Moja dcera pocas Vianoc sedela u svokry pod stromcekom a nedostala zhola nic, kym jej sesternica mala pod nim kopu balickov. Samozrejme decku to bolo luto. A tak som sa zariadila po svojom. Ked k nam prisla, fajn, pohostila som ju, ale necakala som, ze nieco prinesie. Nevydupavala som si, nepytala sa preco jedna ma a druha nie. Naco. Bolo to jej rozhodnutie a ja som to respektovala. To iste som naucila malu. Krute? Nie, pripravila som ju na zivotnu realitu. Moja druha svokra je ANJEL. A som jej nesmierne vdacna, ako vychovala svojho syna, mojho manzela. A toto je najväcsi dar, aky mi mohla dat 🙂





lencici
31. júl 2011

viera27 lenže ona nenapísala že im tých 200e požičala na svadbu...

cecil36
31. júl 2011

@locko007 slusnost si nemozes vynutit, bud v cloveku je alebo nie a treba sa s tym zmierit 😉
@maznacik007 ak necitis ziadnu povinnost a tvoj mm tiez nie a vztahy su take ake su, tak je zbytocne sa rozculovat. Niektore veci nedokazeme zmenit, tak ich treba ignorovat a nepitvat sa v tom. Proste ak si presvedcena o svojej pravde, tak ich ignoruj.