Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lenbea
30. apr 2015

@alisha3 nemusíš tie veci "zo slušnosti " podržať. normalne jej povieš, že boli nepoužitelné a že také nemôže nosiť novorodeniatko. A ked sa malé narodí, tak sa Ta vždy má opýtať, či ho môže zobrať na ruky, alebo hocičo s ním spraviť. viem, čo to je, lebo s nou bývam... a tiež som bola zo začiatku ticho, a to bola najväčšia chyba.

jalito
30. apr 2015

Ale čo som si tu tak prečítala diskusiu, problémy so svokrovcami sú vačšinou založené na tom, že sa miešajú do výchovy, nemajú hygienické návyky a pod. Chápem, že to nemusí byť príjemné, ale mne rodičia vždy hovorili, že pokiíaľ bývam v ich dome, tak budem rešpektovať ich pravidlá. Pokiaľ sa nevesta prisťahuje do domu, tiež by mala rešpektovať pravidlá svokry a mať kúsok tolerancie.
¨
Vačšina z vás, čo som si čítala je silno materialisticky zameraná, tj, len pozerá na to, čo svokrovci kúpili jej dieťaťu, a čo kúpili trebárs dieťaťu svojej dcére a porovnávajú to a potom takto vznikajú konflikty. Dosť ma dorazilo, najmä v tých prvých stránkach, že niektoré poukazovali na to, že svokra kúpila dieťaťu ponožky od Vietnamca za éčko a podobne. Bavila som sa fest.

Taktiež som sa dosť bavila na tom, ako svokra derie prvé lavice v kostole, je vo farskej rade a pritom doma robí zle, ono to sú tie dedinské maniére.. nad niektorými príspevkami som sa fakt zasmiala a som celkom vďačná za to, že ako som už spomínala, že svokra býva 200 km od nás, svokor (sú rozvedení) sa k nám nehlási a mojho syna videl len raz (má 6 rokov). Zato oveľa vačšiu neplechu mi robí macocha, ktorá sa správa presne tak, ako niektoré popísali, že sa správajú ich svokry. Žeby medzi macochou a svokrou bolo nejaké pomyslené rovnátko? 🙂

sara2515
30. apr 2015

@jalito mne skor vadi,ze moja svokra hra divadielko pred kazdym aka ona je babka,lebo kupila vetrovku z benetonu svojej vnucke,alebo ze sa predbieha pred ostatnymi co kupi a pritom na to nema ! Cely zivot si poziciava peniaze prostrednictvom svojho muza od jej svokry s ktorou taktiez nevychadza presne pre tie veci ,ktore som jej vytkla aj ja....ze robi zo seba nieco co nie je! Ja mam u riti perovu bundu z benetonu pre dceru, ked nic okrem nakupovania a vlacenia mojho decka po kaviarnach neurobi,ma problem presunut hracku po nej....
A co sa tyka respektovania jej pravidiel ...tie som respektovala nadmieru a urobila si zo mna kucharku a sluzku a ked som na vsetko prisla a otvorili sa mi oci tak som najhorsia?! Mne kludne postacia aj veci zo second handu,len nech sa sprava normalne ,ale to u takej sebeckej osoby nehrozi!

jalito
1. máj 2015

@sara2515 napriklad moja švagriná dopriava neteriam len samé značkové, hrajú sa na honoráciu a s takými ako ja sa nebavia, lebo že ja závidím, že oni majú peniaze a ja nie. Neboj macocha by tiez za svoje herecké výkony by bola nominovaná min. na 100 Oscarov, najhoršie len hucká proti mne otca.

Boli u mna na navsteve a potom som sa dozvedela, lebo mi otec nahuckaný vykrikoval, že mám doma nas**, a bordel, že moj pes všade síka a humus. K mojmusynovi...pred všetkými ako ho má rada a pritom ho neustále porovnava s neterou.Samozrejme v jeho neprospech.

laura2912
5. máj 2015

Baby ja viem, ze moj problem je mozno otrepany, ale moja svokra absolutne svojho prveho nenarodeneho vnuka ignoruje a dava to aj patricne najavo. Do tvare sa vam bude usmievat, ale vyslovene provokuje. Strasne mi nabalila veci pre maleho, je toho asi 10 kuskov odpadu. ked som to otvorila, normalne som sa rozplakala. A manzel mi na to povie ze mozno to zaslo v skrini, stale sa jej zastava. Odsavacka ktoru mi velkodusne pozicala je este od jej 5 rokov stareho mlieka zakydana. Ma 5 rocnu dceru a tej sme my vzdy nakupili pekne znackove vecicky, ja som na oplatku teraz dostala to s cim by ste ani okna neumyli. Naozaj neviem, co mam robit. Nechcem sa zbytocne rozculovat a hadat koli tomu s manzelom, ale nemyslim si ze sa to niekedy napravi, nakolko svojmu synovi ani len ruku nepodala ked sa dozvedela ze cakame dlho vytuzene babo.

lenbea
5. máj 2015

@laura2912 ingoruj všetko čo Ti da. ona je asi taka, že sa nestara o veci a nezaleži jej, čo si ini budu o tom myslieť. A nam tiež nepodala ruku. pri prvej možno povedala blahoželam, a pri druhej nič. ona sa so mnou nerozprava, lebo sa ma akože boji. ked idem domov a ona je samozrejme pri mojom mužovi, tak uteka do izby. take divadlo, že mi je zle.bude sa robiť strašna chudinka, aby mal na mna ťažké srdce. Tvoj muž to asi vidí, len si ju chce pred sebou ospravedlniť, lebo nechce veriť, že môže byť takáto. A čo si ešte užiješ, ked sa malé narodí, musíš sa už teraz pripraviť, a nedovoliť čo sa Ti nepáči. Ja som "držala hubu" a teraz je to uplne na figu. nesmieš byť "ticho pre dobro rodiny"...

alyca
16. jún 2015

@nestastna_nevesta ahoj........u mna to je podobne, dokedy nebolo dieta vztahy boli celkom ok.......odkedy mame male je peklo a to doslova. vkuse ma kritzuje za vsetko. malu si berie bez toho aby mi dala vediet, ze ju ide kocikovat a ked jej poviem, ze nech mi aspon da vediet kde s nou ide, tak sa urazi , ze je to jej vnucka a moze si ju brat bez toho, aby mi davala vediet. Potom sa so mnou cca 1-2 tyzdne nerozrpava a zabudne, ze ma aj vnucku, proste ignoruje aj malinku. Dokonca mi vyhovarala nech ju nekojim, ze co si myslim, ze mi bude pri cecku mala. Je to chore, ale taku mam svokru.

alyca
16. jún 2015

@smisel 😀 😀 😀 mne moja stara povedala to iste, ze mam ist do prace a ona pojde na matersku, dokonca mi povedala, ze nemam kojit, ale krmit ho umelym 😀 😀 😀 . chora zena to je.

alyca
16. jún 2015

@laura2912 nerozculuj sa, moja mala od svokry nedostala este nikdy nic, ani si nespomenie, ze ma meniny.........ale kocikovat ju berie bez toho, aby sa ma na to spytala. Proste aby vyzerala pred susedmi ako vzorna babka.

alyca
16. jún 2015

@ivulik211 moja svokra pchala mojej malej nasilu cumlik do ustociek, len aby bola ticho. Ked som to videla, tak som schytla cumel a hodila na zem a povedala dost. To nebolo, ze by chvilu drzala ten cumlik.........ale babenko plakalo o 106 a ona hodnu chvilu ju dusila cumlom a este hovorila: Zavri si konecne uz hubu. Na to nezabudnem do konca zivota. Ked ma zbadala, ze aj ja som tam, hned zacala milo na malu. Ja mam zo svojej svokry traumu na cely zivot. Dokonca nocne mory som z nej mala jeden cas.

kassandra25
16. jún 2015

mila nestastna_nevesta, mam pre teba jedno riesenie. Ale je namahave. Musite sa odstahovat takych 60 km odtial prec. To vazne. Vzdy ste chceli tam byvat, kde byvate? Manzel nemoze pracovat aj niekde inde???? co vas tam take drzi? tie fantasticke vztahy so svokrovcami? preco to neskusit niekde, kde by sa vam obom lubilo byvat, na inom mieste....? tvoj muz trpi tiez, nemysli si, ze nie a ty trpis totalne. chces skoncit na psychiatrii???? lebo aj starostlivot o dieta si vyzaduje svoju dan.

alyca
16. jún 2015

@kassandra25 suhlasim a dalsia vec, ze trpi aj dieta, lebo citi, ze vztahy su napate a zle a ci dievca chce alebo nie, dieta citi, ze matka nie je v pohode. 60km je hadam aj malo 😀 😀 😀 😀

alyca
16. jún 2015

@jalito neviem ako si myslela to respektovanie praviediel. Pretoze mne sa zda chore, ak svokra nuti ist nevestu do prace, aby ona bola s dietatom na materskej. Svokra by mala si uvedomit, ze nevesta ma tiez nejake slovo a to neznamena, ze ked prisla byvat do jej domu, ze nemoze ani ceknut.

natalym
16. jún 2015

@alyca Možno je stačí normálne povedať, že na MD budeš Ty a hotovo. A ďakuješ za ponuku.

alyca
16. jún 2015

@natalym vies keby to bola jedina vec s cim ma s prepacenim nasr...., ale takych veci je kopec..........vratane, ze sustavne mi opakuje, ze nemam kojit, ale davat umele, ze nie je dobre ked spi so mnou v jednej posteli, lebo sa na mna naviaze,...........

saskia24
16. jún 2015

@alyca ..ak by si moja svokra alebo hocikto iný z manželovej či mojej rodiny vzal moju dcéru kočíkovať bez môjho vedomia, urobila by som taký bordel že až. Ty si matka a ty máš rozhodovať kedy pôjde mala spinkať a čo bude papať. Úprimne ti držím palce aby si tento problém nejak vyriešila, máš to naozaj ťažké.

lenbea
16. jún 2015

@alyca To Ta ako núti? moja to tiež čakala, ale nedočká sa. A dieťa ani raz nebola kočíkovať. je mi jedno, čo hovoria susedia. a keby si jej povedala, že nech sa konečne prestane vyjadrovať k Tvojej výchove a starostlivosti, tak čo? a nič si jej na to nepovedala, ked si Tvoje dieťa zoberie bez opytania. mne inak behala do spálne bez opytania, bez oznamenia a ked som jej povedala, že sa vieme o svoje dieťa postarať, tak sa hrozne urazila a doteraz nepochopila, čo "zle urobila"...

kassandra25
17. jún 2015

mila nestastna_nevesta, tiez si este myslim, ze stat ti plati matersku a rodičovsku zato, ze sa budes riadne starat o to dieta a nie o svokru. Ty mas mu poriadne varit, robit mu program a prisposobovat sa dietatu a nie svokre. Ak sa natolko prisposobite svokre, ze ich raz mesacne navstivite plus ked maju sviatky, je to dost. To staci. Ty sa mas prisposobovat svojmu muzovi a dietatu, o nich sa starat a nie o svokru a tej vyplnat jej volny cas a robit jej program, lebo ona sa nudi a je sama a tak si jej dobra! Ved si to spocitaj vo svojej hlave a postav sa na vlastne nohy, sprav pre vas troch maximum a nenechaj si pindat na hlavu vsetko popol, co ti sfukne svokra alebo svokor, je to plat ktory dostavas od statu zato, ze sa staras o dieta, nie o svokrovcov, ked sa im zachce. to ze svokra ziarli na teba alebo na to dieta a vyhlasuje ze ona svoju svokru pozyvala periodicky, je jej problem, ona z toho mala mindraky a pocuvala sproste kecy - ty nemusis robit to iste a opakovat jak taky somarik.

jalito
17. jún 2015

@alyca Tak to som teda nemyslela. Aj mňa moja svokra, keď sa pokúšala znova zaradiť do veľkomesta hnala do práce a že by som jej za stráženie vnúčika dávala peniaze (!) myslela tým celú výplatu, že by z toho žila, tak vo mne vykypela žlč. Našťastie sa jej vtedy moc pracovať nechcelo a pochopila, že vo veľkom meste bez práce nevyžije, tak sa odsťahovala späť na dedinu. Dnes má dve práce a žije si celkom v pohode, ale vtedy bola fakt na zabitie. Dnes spolu vychádzame celkom dobre.

ivulik211
17. jún 2015

@alyca svokry (ale nie len tie) si myslia, že vedia všetko najlepšie 🙂 už neviem ku ktorému môjmu príspevku si sa vyjadrila 🙂 ale moja svokra nerešpektuje nikoho presadzuje iba svoj názor s vysvetlením, že ona to myslí dobre a robí to pre blaho ostatných. za tie 3 roky odkedy sa mi syn narodil mám s ňou už toľko zážitkov že by to na knihu vydalo. Ona nie je vôbec zlá, malého má rada, kupuje mu veci, nezabudne na darčeky chodíme sa navštevovať, ale ja nepotrebujem aby sme my dve nejako trávili spolu čas a bývať by som s ňou už nezvládla, vlastne iba z rešpektu že je to manželova mama a synova babka sa sňou stretávam, má úplne iné výchovné metódy ako ja, iný prístup k dieťaťu, ktorý mne prekáža. za tie roky už som si ako-tak zvykla ale keď bol syn maličký vytáčala ma do nepríčetnosti.

zuzanka323
17. jún 2015

Vidím že nie som jediná ktorá má so svokrou problém...
U mňa to bolo zo začiatku ok...ešte keď sme teaz už s manželom randili tak na mňa sa dívala tak zhora,povýšenecky...potom po čase bola fajn,milá,dalo sa s ňou porozprávať..no raz sa zmienila o svojej budúcej neveste(manžel má staršieho brata) a vtedy som sa normálne začala báť..začala na ňu len nadávať,že ona nič nevie,ani nenavarí,že chudáčik je len na hamburgeroch,že ak prídu domov tak je zvedavá čo jej nevestička navarí,že si vypýta knedle so sviečkovou.....no mala som dosť a až mi stúpol tlak..švagor žije roky v anglicku a tú jeho frajerku som spoznala až neskôr a je to super baba...no svokra mala iný názor..jej sa nepáčila..keď prišli domov šli sme celá jej a naša rodinka na výlet,rezervovali chatu kde mali zásnuby..no keby ste videli svokrin výraz...stále si niečo našla...no nakoniec sa žiadna svadba nekonala,rozišli sa...
Tak sme prišli na rad my...otehotnela som..manžela som nenútila do svadby,veď ľudia žijú spolu aj bez svadby..no požiadal ma a povedala som áno...svokra o ničom netušila...začala som priberať,nič si nevšimla...a keď sa jej to manžel odhodlal povedať,už som bola v 4mesiaci...na ten jej monológ o tom ako sme si zničili život,že máme čas....pritom sme nemali 17 ale ja na krku 22....ju zaujímalo len to čo bude s ňou,kde bude ona,čo povie jej exmanžel..a blbosti...svokor bol rád,tešil sa,zaujímal sa o mňa,o bábo...ona nič...ju zaujímalo len to či mi nevadí keď fajčí..nič o bábu alebo mne...a tak prišla na reč svadba...že načo,oslavu netreba,len zobrať svedkov a potom zájsť na kávu...reakcia mojich rodičov?ona je divná....nakoniec sme ju z oslavy nemohli dostať,pripila sa trocha....no predtým sa nezabudla vyjadriť že sa tam ožerie a urobí nám hanbu....
No po pôrode sme šli bývať do podnájmu ktorý sme si zariadili postupne...za celý rok od narodenia malej ani raz nedošla pozrieť nás...bývali sme 30km od nej..radšej išla k svojej mame,lebo po ňu prišla suseda autom aj ju odviezla späť..ani na narodeniny malej nedošla..potom sme sa nasťahovali k nej,kvôli manželovej práci..stále ma poučovala čo a ako mám robiť..stále sme sa prispôsobovali my..po 2rokoch som si otvorila ústa a to peklo čo prišlo po tom..začala na,mňa kričať,že som drzá,nevychovaná..pritom som mala pravdu..čo všetko jej na mne vadí...a že sa mám zmeniť ak s u chcem žiť v jednej domácnosti...povedala som jej že kvôli nej sa meniť nemienim,brala som si jej syna a nie ju a ten si ma bral a vedel aká som..po čase odišla na čechy...chvalabohu mala som pokoj....no otehotnela som druhýkrát...medzitým sa staršiemu synovi narodil syn,jej vnuk...no vybrala si dovolenku na celý týždeň a bola v anglicku..k nám ku vnučke nechodila..ani pohľadnicu jej neposlala keď mala sviatok..vianoce to isté...porodila som syna...už je to rok..a ona neprišla ani keď sa narodil..po dvoch mesiacoch od narodenia sa opýta ako sa malý vlastne volá...a teraz je na SK u mamy, je tam 5dní a ani sa nedošla pozrieť na svoje vnúčatá..ale múdra je stále..a žerie mi nervy aj keď tu nie je

alyca
17. jún 2015

@saskia24 ja som aj svokre pekne povedala, ze ked ide kocikovat, aby mi aspon dala vediet, ze ide, aby som vedela kde je mala. Ale robila to sustavne bez mojho vedomia. Tak raz som vysla na ulicu a prevzala kocik a povedala, ze ja ju budem kocikovat, ze ona moze ist domov............tak sa urazila, ze 3 tyzdne sa so mnou nerozpravala 😀 😀 😀

lenbea
17. jún 2015

@alyca tak ale to je riadna drzosť, zoberie Ti dieťa a nepovie nič. mne vadilo, ked mi za malou utekala do spalne a nič nepovedala, pritom videla, že idem ja a predbehla ma. ony nas uplne ignoruju ako matky, neviem, čo si potrebuju dokazovať, alebo prečo je to tak.

alyca
17. jún 2015

@lenbea to robila aj mne, isla som zobrat malu na ruky a ona ma predbehla, drzo sa strcila predo mna a zobrala ju skor. Neviem, ci niektore stare mamy maju ten syndrom, ze si neuvedomuju, ze su len babky a nie mamy. Robi to zbytocne zle vztahy potom v rodine.

lenbea
17. jún 2015

@alyca ked videla ako ja zazeram, tak si ju nedovolila sama zobrať na ruky. ale ked mi trochu zaplakala, už aj utekala k nej do spalne, alebo do kuchyne a "utišovala" - hučala na nu. mne bolo z toho zle. a v každej vete "moja" babika, kuťka, puťka a podobne blbosti. ja som z nej bola na nervy. musela som sa presviedčať, že ja som jej mama. ale ani raz som ju neposlala kočikovať, chcela som byť aspon na chvilu bez dozoru, tak som utekala von. ona si myslela, že ju budem posielať, ale to sa mylila. s malou chodila von len po 2. pôrode, ked som ešte nevladala chodiť. (pôrod som mala hrozny, obidva teda). ona so svojim synom posielala svoju mamu, alebo svokra, tak to asi čakala aj odo mňa, ale ja si chcem svoje deti užiť. nepotrebujem ich niekomu vešať na krk. je to moje pravo aj povinnosť, teda aj manželove, ale ona to nechcela a nechce rešpektovať, ale musi. keby si jej povedala, že ked bude chcieť Tvoje dieťa zobrať von, musí sa Ta opýtať, čo Ti povie. a ak nebude to rešpektovať, tak jej to normálne zakáž a povedz jej, že to je normalne na sud, ved ona nie je zákonný zástupca, tak nemá právo manipulovať s dieťaťom bez upovedomenia rodičov. moja mama ma v tomto maximalne rešpektuje, nedovoli si nič bez mojho vedomia, ale svokry, nechapem...

zuzanka323
17. jún 2015

Moja keby aspoň nejaký záujem o deti javila...ale nič...zavolá iba keď ona niečo potrebuje...a len tak medzi rečou sa opýta ako sa máme..aj manželovi vravím že keby aspoň poslala pohľadnicu keď majú deti narodeniny alebo zavolá na skype...no nič...2,5roka nevidela vnučku
To zas moja mama je svokra ako sa patrí..manžela chváli aký je šikovný,nikdy nepovedala zle naňho...a babkou je úžasnou...voláme každý deň cez skype...keď niečo vidí pre deti hneď kúpi 🙂

lenbea
17. jún 2015

@zuzanka323 ja by som s Tebou menila.

zuzanka323
17. jún 2015

@lenbea 🙂 ja mam sice od nej pokoj..no aj napriek tomu ze je prec stale sa nam stara do zivota...a to je hroza

saskia24
17. jún 2015

@alyca aspoň si mala tie tri týždne pokoj. Ja by som určite radšej volila urazené ticho ako otravovanie. Ináč a čo na to manžel??

alyca
18. jún 2015

@saskia24 on to neriesi, ale tak aspon mame spolocny ciel samostatne byvanie. Na jednej strane je to dobre, ze je ticho a mam pokoj od nej. Na druhej strane je to trapne, ked sa jej ja pozdravim a ona ani BU.