Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

marcovka1
7. aug 2011

ahojte to mi niečo hovorte o svokráách beštie 😝 ja som mala velmi dobrý vztah zo svokrou,ale ako sa nam malá narodila ....asi jej preplo 😠 tiež mám pocit že žiarli a že som jej syna zmenila ..odkedy sa oženil no trápna je hrúza.. 😝 😝

ivulik211
8. aug 2011

@maminuska ako keby si o mojej svokre hovorila vždy je pohar poloprazdny 😀 len sa smejem ako s takymto pristupom môže existovať

katarina_04
9. aug 2011

jááj dievčatá asi sa zbláznim....no predsa z mojej svokry a momentálne aj zo svokra....najradšej by som bola, keby ....
no asi začnem po poriadku - v sobotu sme boli na svadbe. Ešte vo štvrtok som zháňala malej šatky na tú svadbu, čakala som do poslednej chvíle, že aká bude predpoveď počasia.... No a ona mala furt robotu s tým, že načo jej chcem kupovať, veď má dosť vecičiek. No až na to, že tých dosť vecičiek je na bežné nosenie a nie na svadbu, ale neriešila som ju, veď aj tak si spravím čo chcem. Proste bola som imuna voči jej podpichovačnými rečičkami.
No tak a teraz k veci, boli sme na svadbe, mali sme samozrejme malú so sebou a so svokrovcami sme boli dohonutí, že keď bude čas na kúpanie a večerný spánok našej Sofii, tak že prídeme domov, okúpeme ju a dám jej napapť - ešte kojím. (no aj toto, velice nadávali na moju švagrinku, že nekojila malého, že radšej si dala cigaretu do huby, ale aspoň nerobila obe veci naraz. No a mňa sa zasa vypytujú, že kedy jej budem dávať umelé mlieko????? 😝 strašnéééééé) No a oni budú s malou, boli u nás takže som bola spokojnejšia, že malá je v prostredí ktoré pozná..... Keď sme opäť odchádzali ešte som im povedala, že keby bol nejaký problém nech volajú...veď predsa to bolo po 1. krát čo sme boli od malej preč.....
No tak na svadbe sme sa bavili....sicí len do 1 ráno, ale necítila som sa dobre.... prišli sme domov a bolo všetko OK.
Až do dnes, boli tý moji úžasny svokrovci u nás a začal svokor malej hovoriť "no ten susedov pes ťa zobudil, právda," a potom, že no hodinu a pol sme ju nevedeli utíšiť a v tom do mňa nervy ako keby blesk buchol do mňa....že čo to má znamenať????? prečo nevolali, veď sme boli ani nie 15 min. autom od domu, a potom svokra akože to zahovárala, že to tolko nebolo, ale už jej neverím ani pol slova....lebo to bolo na nej vidieť, že nehovorí pravdu ani sa mi nedokázala pozrieť do očí.....hnusoba jedna ....tak som povedal, že posledný krát mali malú o samote.....
jáááj dievčatá prepáčte mi za túto moju spoveď, ale momentálne sa nemám komu vyplakať..... ešte teraz mám nervy....
čo vy na to??????

katusska1
9. aug 2011

@katarina_04 ako zareagoval tvoj manžel? Druhýkrát už ju tam nenechaj, aspoň si zistila či sú schopní ju opatriť alebo nie.

aela
9. aug 2011

@katarina_04 ja ti neviem, take tie reci o kojeni a umelej vyzive by som brala jednym uchom dnu a druhym von, starsi ludia su casto staromodni a maju zastarale nazory a niekedy maju zaujem o nove info, inokedy nie, neriesim, nema to zmysel...
co sa tyka toho placu, mozno to fakt nebolo tak dlho a chceli to zvladnut sami, mozno ta mohli zavolat, ale tak hadam nic take strasne sa nestalo, ja som bola nutena ist do prace, ked mala dcerka 4 mesiace a nasi ju opatrovali, byvala u nich a tiez sa zo zaciatku parkrat stalo, ze dlho plackala, kym zaspala, ale zvykli si aj ona aj nasi, staraju sa o nu vzdy prikladne 😉

katarina_04
10. aug 2011

@katusska1 no manžel ako videl že som nasratá (prepáč za výraz) radšej nič nehovoril a potom keď odyšli svokrovci tak bol na mojej stránke, ale bolo na ňom vidno, že ho to serie...lebo malú zbožňuje a mám taký pocit, že sa vo svojem mame sklamal...
@aela no to s tým umelý mliekom som vôbec neriešila...nakojila som ju a bolo... a povedala som im, že keď bude čas na papanie tak prídeme....veď sme neboli vôbec ďaleko.
nooo lenže ty si malú nechala u tvojich rodičov a nie u svokrovcov....ja neviem, ale mám nejaký blbý pocit vždy keď svokrovci idú k nám..... a to že sme ako som už spomínala boli vzdialený len cca 15 min....autom.... a asi to bolo dosť dlho čo plakala, lebo svokor velice kecal, že už nevládal na obe ruky čo sa ju snažil upokojiť....
no ale už som rozhodnutá, nikdy ju už nebudú strážiť, radšej nepôjdem nikam.....

sima.p
10. aug 2011

Nečítala som tu všetko, len tak zbežne niektoré príspevky..... No ja moju svokru tiež moc nemusím, ale až taká hnusná zase nie je ako tu píšete, aj ked niektoré veci mi na nej vadia a dosť... ale v jednom ju musím predsa len vyzvdvihnúť a to, že sa vždy tešila, ked videla moju mladšiu ako sa kojí, mala z toho radosť a nikdy mi nehovorila, že ju už nemám kojiť aj dať jej fľašku... a to som si vždy o nej myslela, že ona kojila, ale až pri tejto mojej mladšej som sa od nej dozvedela, že nekojila (ale nedosudzujem, bola vtedy taká doba, nemal kto našim mamám poradiť, napr. mojej mame zviazali už v pôrodnici prsia a dali jej injekciu na zastavenie laktácie - ved v takýchto prsiach aj tak mlieko nebudete mať jej povedali 😲 )

sima.p
10. aug 2011

ale neznášam napr. ked začne pred svojimi vnúčatami rozprávať najmenšiemu vnúčatu že je naše najmenšie a ju musíme najviac ľúbiť... to z duše neznášam, aj ked donedávna tou najmenšou bola moja dcéra, teraz má ešte menšieho vnuka, ale nepáčilo sa mi to, či už tak hovorila o mojej dcére alebo o hociktorom inom vnúčati pred ostatnými vnúčatami. A ešte raz tak ju budem počut hovoriť, tak jej poviem svoje, že si to jednoducho neprajem. Ona to síce nemyslí zle, ale detské dušičky sú veľmi vnímavé a zraniteľné a oni tu vnímajú úplne inak ako ona.

mihouk
10. aug 2011

@katarina_04 Uplne ta chapem, citis sa hrozne podrazena. Mne sa to stalo s mojou mamou, ked boli u nas, tak si krpca rano zobrala, nech sa vyspim, ale povedala som jej, ze ked zaplace nech mi ho prinesie, lebo bude hladny. A ako som bola vystavena, zaspala som tak tvrdo, ze som sa nezobudila az ked zacal hrozne plakat a moja mama sa ho snazila ukludnit aby som sa vyspala, tak som jej trochu vynadala, ze preco ma nechala spat, ved on je hladny a citila som sa ako debil, lebo som ho nepocula skor. Ale nakoniec som to hodila za hlavu, aj ked uz som nikdy nezaspala, ked bol maly hore. Takze to aj ty hod za hlavu, inak sa zblaznis a zariad sa tak aby sa to uz nestalo. 🙂

aela
10. aug 2011

@katarina_04 no hej u mojich rodicov, ale je to moja nevlastna matka a tiez uplne nesuhlasim s ich nazormi, ale co sa tyka malej, staraju sa prikladne, niekedy az moc 😀

lenkove
11. aug 2011

Babule, ja len tak, postazovat sa... Moja dcera hovori manzelovmu otcovi "ujo". 😨 Teda, clovek by sa aj zasmial, ale ked to vobec nie je na smiech, ze ano 😔... Z jeho strany totalny nezaujem, aj ku mne sa ozve, len ked ma vidi s mm, inak sme s dcerkou neviditelne... U svokry je nasa mala tiez vnuca na poslednom mieste.. Ale aspon to ma utesuje, ze je aj vnuca na predposlednom mieste 😀 a je teda vidiet rozdiel vo vztahu k vnucatu na prvom mieste a tymi ostatnymi... 😀

lenocka84
12. aug 2011

@lenkove ahoj, aj u nas je vidiet ten rozdiel, ktore vnuca je prve a ktore posledne
a je to presne poradie, ako sa narodili. a kedze moj syn je najmladsi, je uplne posledny

sirael
13. aug 2011

Ahojte baby, ja vas obcas citam a doteraz som nemala potrebu sem nejako pisat, ale po dnesku je to inak....🙂 Nejde sice o svokru, ale hlavne o mojho uzasneho svokra! Dnes mi prisli gratulovat k narodkam, aj nasi, aj moji "svokrovci". To, ze sa my dvaja nemusime je zjavne - nemame si vobec co povedat a dokonca ho vooobec nemusia ani moji rodicia. Je to chlap, ktory sa v zivote o svoje dve deti nestaral, nevie, co obnasa kupanie, prebalovanie, travenie celeho dna s miminkom. No a boli tu a malu som prave krmila a pokakala sa. Som vstavala z gauca, ze ju idem prebalit a prisiel priatel a zobral si ju, ze on ju prebali. Tak ako je u nas bezne, ze to robime obaja. A moj svokor? Ten pozeral jak puk, ze ci ma Juraj dnes sluzbu, ze ont o nezazil, aby on musel prebalovat dieta, ze on sa nikdy o deti nestaral a priatel mu povedal ze co by mal slubu, stara sa o svoju dceru, moja mama mu povedala, ze akoze co je na tom, ze chlap sa stara o dieta? Ono je toho viac za celu dobu co mame malu, uz mu vadilo, ze ked je priatel na nocnej, nasi mi chodia s malou pomahat s kupanim (kupeme v obyvacke) a priniest vanicku plnu vody, ked place babo, lebo je uz unavene, to da zabrat, tak mi chodia proste pomahat a to je tiez uuuuplne nepochopitelne a z jeho narazok je citit, ze ja som ta neschopna, co sa nevie postarat o svoje dieta a chudak Juraj musi pomahat aj v domacnosti, aj s malou a nie len sediet pri pocitaci! Ja sa snazim byt ticho, ale uz som dnes povedala, ze a koniec! Este raz nieco take povie, tak ja uz poviem svoje a naz vztah velmi rychlo skonci!!! Juuuuuuj, ale som ja extremne vytocena. Tak ako on, tak ma nikdy nikto este nenastval!!! Juj, no roman som dala riadny, ale muselo to isto von.....🙂

mihouk
13. aug 2011

@sirael Aspon sa ti ulavilo, ale setri dych, takyto clovek to nepochopi ani keby si mu to o hlavu otrieskala. Ty budes vzdy ta neschopna a basta. Ja mam podobneho tatina, aj ked nie taky extrem. V ramci moznosti sa o nas staral, dokonca ked sa narodil jeho prvy vnuk, tak on ako jediny si spomenul ako sa balili latkove pliekny do postoliek. No ale, nech moja svagrina robi cokolvek, ona je chuda vzdy ta co je neschopnejsia. Moja mama a tak isto aj ja mu mozme trieskat o hlavu, ze svagrina sa stara o deti a ze je to zaberak byt s dietatom cele dni sama, ale on to proste nechape (muzsky mozog). Nikdy jej to nepovie otvorene a ma ju rad, ale stale je to v jeho hlave, nech robime cokolvek. Drzim palce, ale pred tym nez vybuchnes, tak si spocitaj, ci to za to stoji 😉

sirael
14. aug 2011

@mihouk Tak vidim, ze nie som sama.....🙂 A ked si napisala tu poslednu vetu, precitala som ju viackrat a uvedomila som si, ze ver ci nie, ale ten vybuch mi za to stoji....🙂 Aspon si konecne poviem svoje a ked to pride az tak daleko, ze sa kvoli tomu prestaneme navstevovat, smutna z toho nebudem...🙂 Priatel si o nom ( o svojom vlastnom otcovi) tiez nic dobre nemysli, takze nam ozaj chybat nebude....🙂

staronova
14. aug 2011

@sirael veľmi horúca ihla,pozor na to aby si sa na nej nepopálila.To čo si napísala vôbec nie je dôvod na výbuch.

sirael
14. aug 2011

@staronova Nie? To ze o tebe za chrbtom hovori aka si neschopna a jeho syn je chudak, lebo nesedi s vylozenymi nohami pred telkou... To je vsetko v poriadku? Zazila si take?

mihouk
14. aug 2011

@sirael Priklanam sa aj k staronovej, vychladni a ked aj tak mu to budes chciet vykricat, tak do toho! Len ty sama vies aky je v skutonosti, lebo iste toto nie je jedina vec, skor mi to pripada, ze je to to co prekrocilo tvoj pohar trpezlivosti 😉

sirael
14. aug 2011

@mihouk Presne ako si napisala....🙂 Vdaka za nazor....len to clovek potreboval dat von a co bude dalej, to je vo hviezdach...🙂

mmanna
14. aug 2011

baby,to ako keby ste o mojej svokre hovorili.blazniva zenska je to.ja uz skoro 3 roky nechodim k nej ani nie sme v kontakte.ale mala som stastie,ze muz si ma zastal a on bol iniciatorom toho aby sme zrusili kontakty.niekedy az clovek nemoze uverit coho je schopna taka svokra...hlavne,ze ja jej malu nechcem dat a pod.pritom jak je rok dlhy tak sa neozvu,ze by ju chceli a u synovceka je to rovnako.a najlepsie bolo tento rok,ked som lezala tehotna v nemocnici viac ako mesiac tak ani blbu smsku mi neposlali.aj ked sa nerozpravame myslim,ze by sa to patrilo hlavne ked som o babatko v 5 mesiaci prisla.vykrikuje,aki su oni rodinne zalozeni,pre nich je rodina naj ale ani blbu smsku,ze im je to luto abo nieco podobne.ved to bolo aj ich vnuca.ale keby sa nam teraz v septembri narodi tak by sa pchala prva do nemocnice.ako pri nasej prvej dcerke,revala jak besna ze preco bola moja mama prvy den v nemocnici a ona nie🙂)lebo ja som mohla za to ze ona bola na poobedbej zmene a navsetvne su az od 3ej🙂))pritom ju nehlo ze som celu noc nespala mala bolesti a porodila som o 6ej rano,ze si musim aj oddychnut.aj som sa snazila nejak urovnat vztahy ale teraz ju uz nemozem ani citit!!!!hlavne,ze sa ani nezaujimali o nase druhe babatko.ked jej muz volal ze musim ist na potrat tak ani slzu nevyronila,len ze to tak ai bude najlepsie....hnusoba,hlavne ze fnuka uz aj pri gratulacii k meninam🙂))jaaaaaj aky by bol fajn zivot bez nej!!!!

ullala
14. aug 2011

ako by ste risieli situaciu, ked vam vasa nadejna svokra hadze polena pod nohy, no vas priatel ako by to vobec nevidel, popripade by to nebral ako hadzanie polien pod nohy? Doteraz som to v sebe dusila, no akurat som vybuchla a vsetko priatelovi vykricala dost nasrato a on je teraz oduto nasraty na mna a nebavi sa so mnou. Cize ocividne som pouzila zlu "taktiku". Ako na to, ked vidite, ze nieco co nadejna svokra robi, nie je uplne s kostolnym poriadkom? Ci to treba na toto ist nejakymi obklukami? Lebo uz mam toho dost, ako nam to stale kazi vztah a vidim to len ja :(

mihouk
14. aug 2011

@ullala Bud ju budes ignorovat a vychadzat s nou velmi diplomaticky, nejak to prekusat a zit si svoj zivot. Ale naj naj recept je odstahovat sa do cudziny, tak vam nebude zasahovat do zivotov a drahy s nou nebude v uzkom kontakte. To je moj pripad, nemozem sa velmi stazovat a tych par dni do roka co ju vidim nejako pretrpim 😝 😝 😝 😝 Akurat teraz v tomto momente mi mm povedal ze sa chcu pripojit na Skype aby videli maleho, pritom dobre vie ze o tomto case volavame s mojimi rodicmi. Tipicke, no co ju do zadku nakopes??? Idem skripat zubamy 😝

lji
14. aug 2011

@ullala a ako konkrétne ti kazí vzťah?

ullala
14. aug 2011

@mihouk ja ju ingorujem a aj som slusna k nej, ale ked sa do nas stara a snazi sa nam organizovat zivot a priatel do toho nezasiahne tak som nasrata, ze sa za nas ani postavit nevie. a on to berie tak, ze predsa nic hrozneho jeho mama nerobi. Ako ja proti nej nic nemam, beriem ju ako jeho mamu, nemozem ani povedat, ze by som ju nemala rada, ale teraz som uz hrozne vybuchla (nie pred nou, ale pred priatelom), lebo sa to uz nakopilo a serie ma, ze priatel si nevie dupnut a ani nechce. Akurat som dosiahla, ze so mnou nekomunikuje. A do zahranicia najskor po dvoch detoch a tie este nie su ani v planoch, ale o tom zahranici sme sa uz bavili 🙂 deti su zatial len v mojej hlave, ved keby neboli, tak by som neobsmrdala na tejto stranke 🙂
@lji v podstate mi vadi to co som opisala vyssie v tomto prispevku, nechcem to verejne konkretizovat, aby ma tu nahodou niekto nespoznal.

mihouk
14. aug 2011

@ullala Len tak okrajovo, s detmi sa horsie odchadza, ale to je na vas 😉 Nam tiez organizuje zivot, ked sme doma, kazdu minutu mame naplanovanu a my si aj tak robime co chceme, lebo tiez som pred mm vybuchla, ze som dost stara na to aby mi niekto planoval moj zivot. Tvoj drahy v tom zil, takze mu to divne nepripada, skus ju eliminovat ako sa len da a ukaz priatelovi ze sa to da aj inak, mozno sa mu oci otvoria, zbytocne neutoc na jeho mamicku, lebo to nedopadne dobre. Ja mm nic nehovorim, vie ze ju velmi nemusim, ale neriesi to a tako je to fajn.

pingu1
14. aug 2011

@ullala mna ked svokra serie, tak jej to poviem. slusne a poprosim ju, nech nerobi veci, co neznasam

keenfan
17. aug 2011

@viera27 vlastne az teraz som si vsimla...ja ze chodim len kvoli tomu aby som isla von, ku svokre? tak o urcite nie! Nabuduce si radsej poriadne precitaj co som pisala a potom reaguj!

keenfan
17. aug 2011

@sharmana dakujem za podporu, mala som totiz pocit ze som tu ako krkavcia mat...som rada ze zdielame podobne nazory...tiez si myslim ze ked sa da, tak preco troska rodicom nepomoct a odbremenit ich...Zvlast ak nemaju 100 rokov, su mobilni a relativne zdravi..dost som sa sklamala a teraz uz to beriem ako je, ale zamrzi to, ked si spomeniem na fakt ze maly ma vsetkych starych rodicov, z toho 3och len cosi malo po 50ke a odozva veskera ziadna...nic necakam, ani nechodim k niekomu vyhradne len preto aby som mohla ist von zabavit sa, ale myslela som ze sa z maleho budu viac tesit a daju to aj na javo...nie som hamizna, staci mi malo, aj maly prejav lasky lepsi ako ziadny...

nikuskacucuka
18. aug 2011

kočky,viete čo je maximálna irónia osudu?keď svokre v júli oznámite,že musíte ísť na laparoskopiu vaječníkov a ona si za tri týždne vybaví operáciu bedrového kĺbu,dostane infarkt,pri prefukovaní ciev jej jedna praskne,dostane krvácanie,urobia jej na ňu plastiku a ona potom s plačom volá vášmu mužovi,že :"kto sa bude teraz o mňa starať,keď tvoja žena toho nieje schopná" 😠 .rozmýšlam,či je toto normálne.kým sme jej nič nepovedali,bola zdravá ako ryba....toto nieje normálne

dominika1988
18. aug 2011

@nikuskacucuka nechcem byt svina (teda chcem, ale nevadi), ale ja by som jej rychlo objasnila, kto sa o nu teraz postara...ale asi by sa jej to nepacilo