Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lu2112
17. mar 2012

@lolah moj manzel to bere tak ze to je jeho mama a vzdy taka bola.
on sa odstahoval pred 8 rokmi od nich a aj jemu leze obcas na nervy jeho mama.
Moja svokra ma dvoch synov a celi zivot sa onich strala a zadky im utierala a nedokaze sa vyrovnat stym ze uz manzel nepotrebuje vzdy jej rady a hlavne ze ma uz niekoho kto sa onho stara.
Moja svokra vzdy tvrdila ze ja ju nikdy nebudem mat rada co nieje az tak pravda na zaciatku som si myslela ze je ta najuzasnejsia a najlepsia az kym nedosla svadba hned ako sme oznamili svadbu sa zmenila a odvtedy si ja uz neviem naist cestu knej.
Ja som znej bola taka zufala ze tyzden pred svadbou som povedala manzelovi ze bud si da doporiadku svoju mamu alebo ja rusim celu svadbu. a to bol len zaciatok
Nastastie sme v zahranici takze obcasne navstevy doma to vzdy rozdycham zatnem zuby a ide sa dalej horsie bude ked sa male narodi a ona dojde za nami na dva tyzdne 😅

lolah
17. mar 2012

@lu2112 mam to podobne, tiez ma dvoch synov a ja som tiez zla, od kedy chceli svadbu, lenze my s partnerom nie.. nie sme dodnes zobratí a nam to takto zatial vyhovuje. Lenze tam bola velka vymena nazorov hlavne zo svokrom, ktorý by tiez riadil kazdeho, no len ked videl, ze my neustupime, tak asi tam nastal ten zlom.. od vtedy je to len horsie a horsie, no momentalne je situacia naozaj taka, ze uz nemam sil :( zial, byvame blizko, dokonca aj jeho brat s rodinou, takze neda sa ich uplne vylucit z nasho zivota. U mna to uz doslo tak daleko, ze ich vyslovene nenavidim, za to vsetko, co urobili a za to, ze nas nenapadne rozbijaju :(

lu2112
17. mar 2012

@lolah a rozpravas o tom z manzelom ako sa citis a podobne.
Ja som manzelovy povedala na rovinu bolelo to ale on sa ma velakrat potom zastal napriklad mazel je madar aja madarsky ani ceknut a samozrejme ze ona to vie svagrina nevie ceknut po slovensky takze ako sa u nich rozprava len madarsky a to som povedala manzelovi ze to je jedno ci som tam alebo niesom aj tak sa nemozem zapojit lebo to nerespektuju a on to povedal mame raz ked sa mu na mna stazovala.
A co ma vie rozculit ked zahlasi ze aby mi ona nezavdzala.
Povedala by som ti odstahujte sa dalej keby to bolo take lahke ze ano ☹

lolah
17. mar 2012

rozpravam iste, ale to je zbytocne, skonci to hadkou..najprv povie, ze si vymyslam /ked uz toto pocujem, nervy mam az po strop/, potom sice uzna, ze mam pravdu, ale tam to konci..svojej mamke nepovie tak ci tak nic a vsetko ostava po starom.. vsetci su happy, len ja som ta, co vymysla...

slniecko2
17. mar 2012

@sashabb Je pravda, ze treba byt aj slusny aj asertivny- z mojej skusenosti viem, ze cim dlhsie nechas veci zajst-tym dramatickejsie je riesenie (nie so svokrou ale svagrinou). Najlepsie je si hranice stanovit hned na zaciatku a potom je pokoj alebo aspon mensie hadky, ale neuznavam ak niekto niekomu nadava a pali mosty- to nerobi ziadnu dobrotu ani ked si v prave (tiez viem z vlastnej skusenosti). Niektore totizto veci co som citala uz zavanaju zaslepenostou.

radustek
17. mar 2012

je som sa snazila moju svokru respektovat aj sme dokonca na zaciatku spolu velmi dobre vychadzali no vadilo jej to ze potom moj manzel uz sa o nu nestaral uz jej nic neplatil musela ist do roboty a to sa jej nepacilo...potom zostala na nas strasne zla pri tom byva v nasom dome.....stale mi nadavala fakt nemala za co snazila som sa jej vyhoviet vo vsetkom bola som stale ticho ale ona ma napadala stale recami vypravala muzovi ze zle dopadne o babo sme sa snazili 8 mesiacov s tych stresov som ani nemohla otehotniet a potom konecne sme boli stastni ze budeme mat a babo a este ona vypravala ze ona si pocka kym mala vyrastie ze ci sa bude na manzela podobat ze to ja nemam s nim a pri tom videla aky sme zamilovany a stale sme boli spolu ked bol v praci tak ja stale doma...vdilo jej ze manzel pribral za to ze moje varenie mu chutilo viac ako od nej hnevala sa za to ze som prala nie v lidlovom prachu ale v kvalitnom co vlastne aj citila ako manzelovi veci vonaju brblala na vsetko muz sa o nu 2 roky staral platil za nu dlzoby na svadbe nam ani nebola policajti museli k nam chodit za to aky bordel tu robila potom sa to upokojilo zostala som tehotna malinka sa narodila jasne ze tatinkovi akoby z oka vypadla potom sme sa aj udobrili malu videla ani raz nepovedala ze je cela po manzelovi pri tom to velmi dobre videla ale potom zas zacala buzerovat ohovarat zavidiet a vzdy mala nervy na to ked videla ze sme sa nikdy s manzelom nehadali nerobime take veci lebo nemame preco tak potom sme s nou uz skoncili teraz uz konecne ide s nasho domu prec a my si budeme zit este stastnejsie a spokojnejsie...fakt nedalo sa ju respektovat ☹

suem
17. mar 2012

@jo111
@sashabb To su take diskutabilne reci. Napr. tu citam ze svokra na otazku ci niekdy postrazi dieta, ked mama nastupi do prace, odpovedala ci mame este nepodrzia rok miesto. A uz velke reci ako nikdy, nikdy od nej nic nechce, aka je hyena a pod. Co ked to svokra povedala s vedomim ze babo je este male a ci mama skutocne musi ist spat do prace? Pride mi to ze ste poniektore extremne urazlive a vztahovacne, deprimovane z vasho stavu, vase svokry si tym tiez presli, deti sli do jasli 6mesacne a museli to popri praci zvladat a tiez bez pomoci. To je problem jej vysvetlit co je vo veci a ze by vam velmi pomohlo, keby ste ju mohli mat ako zalohu? Nekomunikujete absolutne, len hned velke usta a este aj vtahovanie manzelov do vasich sporov. No co vidis na druhom , cakaj na sebe 😉 Komunikovat, komunikovat, komunikovat!!! (Zasa pripominam, vynimajuc psychicky chore osoby).

jo111
19. mar 2012

@suem ale ty si na zaklade jedneho prispevku odsudila celu temu a vsetky uzivatelky s tym, ze s kazdym sa da vyjst ked sa chce- ja len dodavam, ze chciet sa musi na oboch stranach. Ked chces davat rady, precitaj si vsetky prispevky, potom to bude objektivne. Ja tuto diskusiu citam od prveho prispevku a neskutocne mi to pomohlo ziskat nadhlad, a aj vdaka tomu uz u nas hadky na tuto temu nie su. Ale to sa nezaobislo bez snubencovho pochopenia situacie a trochu sa uvedomila aj jeho matka (aj ked u nej je to vzdy docasne).
Jeden clovek nikdy nemoze urovnat vsetky vztahy v rodine ak ostatni nie su ochotni ich urovnat takisto.

bettypo
19. mar 2012

@suem o to komunikácii je dosť idealistická predstava. Nie s každým sa to dá. A nemusí ísť hneď o duševne chorého človeka

suem
20. mar 2012

@jo111
@bettypo Uz som pochopila 🙂 . Tu sa ma vyhradne nadavat na svokry, cim horsie tym vacsia hrdinka. Len som poukazala na to, ze niektore vase reakcie su prehnane. Nech sa paci, mozte veselo pokracovat 😎

bibina25
20. mar 2012

@suem hlavne ty preháňaš, môžeš si tú svoju ideálnu, komunikatívnu svokru strčiť za klobúk

suem
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bibina25
20. mar 2012

@suem no comment

bettypo
20. mar 2012

@suem no neviem. Videla si tu môj príspevok kde nadávam na svokru? Čítala som tu aj také príspevky, kde sa ľudia nesťažujú ale chápu tých čo nadávajú. Je na každom ako bude písať o svojej rodine. Ja som už zažila čo dokáže jedna svokra (nie moja) a preto viem, že tvoja rada o komunikácii nemôže platiť na každého, ale iba na prípady kde sú ľudia schopní normálnej komunikácie. Niekedy to jednoducho nejde. Obmedzenosť a zloba nemusí byť hneď prejavom psych. diagnózy

radustek
20. mar 2012

baby ani na nu nereagujte kaslite na nu to sme my co amme zle svokry ona ju ma asi dobru tak to nikdy nepochopi...... 😉

jo111
20. mar 2012

@suem na to, ze davas rady o komunikacii, komunikovat ocividne vobec nevies.
Pokial mas pocit, ze reakcia niektorej z prispievateliek je prehnana, da sa to napisat normalne, forum bolo zalozene aj preto, aby sme ziskali pohlad z druhej strany, a (opakujem sa uz ) ked si precitas aspon par stran dozadu, vacsina rad znie: vydiskutovat! ked nepomaha, obmedzit kontakt!
Pokial si prisla len vyryvat a urazat, prosim ta velmi pekne, nechaj si to pre niekoho kto je na to zvedavy. Asi to u teba nebude az take idealne, ked ta napadlo vojst do temy ala zle svokry a zacat rozdavat rozumy.
Par bab tu uz pisalo pokial bol problem zbytocne nafuknuty a nikto sa neurazil, pretoze napisali svoj pohlad na vec bez zbytocneho odsudzovania a robenia posmeskov. Sme snad dospeli ludia a toto zacina pripominat skolku.

radustek
20. mar 2012

@jo111 suhlasim s tebou vobec tu nikto nenadava....je tu taka tema a preco nenapisat o tom ake mame svokry aspom sa mozme vyrozpravat a postazovat sa medzi sebou.... 🙂

lenocka84
20. mar 2012

@suem mozem komunikovat aj neviem kolko ale ked mne povie ine, muzovi ine, a kazdemu ine na 1 vec, takze vtedy aj ta komunikacia moze ist do ...
ale kto nezazil nepochopi.komunikujem s nou ako aj pred svadbou ale zmena je obrovska, mam pocit ze je to cudzi clovek, a kazdym dnom viac a viac

radustek
20. mar 2012

@lenocka84 presne tak aj uz ani nekomunikujem ona ked nema vobec zaujem o vnucku preco mam mat zaujem ja o nu nie???a ani manzel si ju radsej nevsimne...

lenocka84
20. mar 2012

@radustek tak u nas bol GOL sveta ked zadrela polhodiu pred krstom ze maly nie je jej vnuk, ma podozrieva ze sa nenarodil predcasne ale ze otec nie je jej syn. staci ti??
a to povedala pred mojimi rodicmi, maleho krstnou, som mala dost.

radustek
20. mar 2012

@lenocka84 ty kokos ja toot nechapem ako sa tak mozu chovat???moja svokra vypravala ze to som neni tehotna s mojim muzom ale ze to s niekym inym lebo ze ked moj muz mal poobednu tak ja som behavala tak ako stacilo mi....dufam ze sa jej to v zivote raz vrati to vsetko zlo co nam porobila

lenocka84
20. mar 2012

@radustek ja som bola tiez v soku a dodnes hlada podobu v kazdom len nie v ich rodine, a pritom jej mama sama povedala ze maly je cely tato 😉

radustek
20. mar 2012

@lenocka84 aj malinka je cela po tatinovi len ona vravi ze je na mna asi je slepa lebo kazdy kto ju vidi vsetci povedia ze mu z oka vypadla len ona to nevidi alebo skor nechce vidiet...ma nervy na to ze sme stastni ze s anehadame myslela si asi ze sa za rok rozvedieme a je velie prekvapena od zaciatku nam nepriala...malu vobec ani nevidi a nechyba jej to...

lenocka84
20. mar 2012

@radustek ja sa niektorym tym zenam cudujem, podla mna nemali mat ani vlastne deti ked im maju taketo peklo robit! je to smutne

radustek
20. mar 2012

@lenocka84 presne tak ja to tiez vravim a vzdy vravim muzovi ze nechapem ako moze mat takehoto super syna taka zena...za to jedno som jej vdacna ze vychovala tak uzastneho chlapa...a moze spravit vsetko nikdy sa ho nevzdaaam 😉

lenocka84
20. mar 2012

@radustek a mozno sa vychoval sam 😉 😉 😉 hlavne ze Vam dvom to funguje, svokra nech si zije svoj zivot

radustek
20. mar 2012

@lenocka84 inak ze mas aj pravdu???ved ona nevedela 4 roky kde ma deti kvoli fraerovi...mladsieho brata mu nehala aby sa o nho staral vsetko mu platil aj skolu vychoval ho a mamicka sa po 4 rokoch vratila za to ze ju fraer poslal di kelu tak uz vtedy aj vedela ze ma deti...boze ja by som ju nakopala a neviem si predstavit ze ja by som toto mojim detom spravila.... ☹

lenocka84
20. mar 2012

@radustek tak to hovori za seba!! necuduj sa ze vnucka jej nechyba, jej chyba materinsky cit!

radustek
20. mar 2012

@lenocka84 ved to a to mi vravel manzel ked aj deti byvali s tym jej priatelom tak ich tyral a na rovinu sa jej deti spytali ze nech si vybere ze bud oni ako deti alebo ten jej priatel a ona normalne s cistym svedomim odpovedala ze priatel tak na deti sa uplne vykaslala

lenocka84
20. mar 2012

@radustek tak to je potom uplne jasne, a vooobec nema vyznam aj rozmyslat nad tym ze by ste sa vidali alebo nieco