Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

achesa
21. aug 2012

@aadulik2110 jaj, inak, teraz som si spomenula, že naša svokra nám doniesla tri cumlíky a aj plastovú taštičku na ne, hoci vedela, že my cumliky neľubime 😀

aadulik2110
21. aug 2012

@achesa tak tak... to máš pravdu, keby to bolo od dcéry... tak sa to berie inak....

wieruss
21. aug 2012

@aadulik2110
@achesa baby u nas funguje vzorec, ze co praktizuje svokra na svagrininom malom , to skusa aj na nasom a paradoxne su to veci co nas maly neznasa : cumlik, natahovanie na rukach, dvihanie zo zeme ked on "objavuje" , pucenie v naruci a nutenie k priamemu kontaktu tvarou v tvar ..atd. 🙄 Proste oni dvaja su uplne odlisne deti , ale ona ako keby to nechapala ... Vzdy to zacne rovnako ...

ivani
21. aug 2012

moja svokra je ucitelka v materskej skolke a ked sme u nej tak stale nadava na deti ake su zle a aki si ich rodicia primitivi a potom mi nato hned povie ze ved ked budem potrebovat tak mi maleho postrazi. ja nemam ani chut jej maleho dat, ked nadava na vsetky deti v skolke a uz v nedelu na obed lamentuje ako opat musi ist do roboty k detom. zasadne chodi k nam so svokrom na navstevu vzdy o 19,30 aj ked dobre vie ze o tejto dobe maleho kupem, kojim a ide spat. a to pride aj teraz v lete ked ma ako ucitelka dovolenku az o pol osmej, lebo ved cez den bolo horuco, tak pride az vecer ked uz jej nie je vonku teplo.

aadulik2110
21. aug 2012

@ivani vidím, že s malými odtieňmi máme tu všetky rovnaké problémy... tá moja zas má prácu (aj keď je na dôchodku) raz som ju požiadala, aby malého postrážila, keď som išla po šestonedelí na masáž, čo ma už hlava začínala bolieť od chrbtice. Nebolo jej to po vôli, lebo práve v ten okamih chcela niečo robiť... aj keď o tom vedela 2 dni dopredu. Tak som si povedala, že jej ho nedám a keď kočíkovať, tak so mnou... volala som ju 2x a s manželom spoločne ešte raz... vždy niečo mala... a potom ide naplákať, že si malého ani neužije a že jej je ľúto ako druhé babičky po dedine chodia s kočíkmi a ona nič...

lesonok
21. aug 2012

Ahojte aka je to dobra tema na vyrozpravanie,heeh musim sa pridat🙂 no ale co narobis s takymi svokrami co nie su nam po voli...

lesonok
21. aug 2012

asi by sa zysla nejaka polepsovna pre svokry!!!!! 😀 inak tie kecy zeby svokra nechala ma rozhodovat samu co sa tyka mojich deti u nas totalne neplatia,vzdy na to povie ze jej je luto deti ze nedokaze pocuvat ako placu(aj ked je to len truc) nevie jednoducho pochopit ze to nie je jej vec... a dost nam zamiesala karty aj nova svagrinka,je zlata🙂) ked si vsimla ze zo svokrou nevychadzame tak narobila intrig zeby nas vztah sa este viac pokazil, teda zeby ste boli v obraze je z Filipin,a bola vydata este aj ked sa nastahovala ku nam ku svagrovi, a aj ked som sa ja dozvedele ze je vydata,a ona ma prosila zeby som to neprezradila svokre,som jej vyhovela,teda poznam svokru uz 7 rokov ako sme sa prestahovali na slovensko,prvy rok totiz sme boli v anglicku, tak som naozaj nechcela robit problemy v rodine a ona mi odplatila peknym opakom, zachranovala svoju filipínsku rit, no nie je normalna...

ivani
21. aug 2012

aadulik2110 tak moja svokra maleho ani nechcela ist kocikovat. nikdy si ho nepytala. ked odchadza z navstevy tak povie ze ved ked budem potrebovat postrazit maleho nech sa ozvem, ale popravde ja jej ho ani nechcem dat, lebo nevie maleho ani chytit a nikdy ho ani neprebalovala. ked place tak mu ani dudel nevie dat do pusy, mu nim kruzi v ustach, asi si mysli ze 11 tyzdnove babo si ho vie zachytit.

aadulik2110
22. aug 2012

@ivani to sa ti nedivím... ja som tiež povedala, že samá voziť nepôjde, že pôjdem s ňou... ale ani tak sa toho nechytá...

lalia2
22. aug 2012

no baby, a čo by ste povedali na to, keby vašu vnučku oslovovala menom svojho psa? akože moja svokra má v dome psa, ktorého nadovšetko miluje a keď sme pri nej, tak malú osloví menom jej psa a potom sa na tom smeje, že si ich mýli. akože prvorodenú a jedinú vnučku a jej psa. je to normálne? mne pes nevadí, nech si tam chodí, ale keď začal malú olizovať, skoro ma vystrelo. aj mm jej hovoril, nech sa k nej pes nepribližuje, no len čo vyšiel von fajčiť, tak hneď k nej pritiahla psa. no a malej chce dávať hračky, s ktorými sa už on nechce hrať. ma ide poraziť. a nieže by malej povedala - aha havo, ale psovi, že - aha, bába. a furt že nech ju ovonia, nech k mkalej ide, že čo bude on robiť, keď bude malá pri ňom a minule ma dorazil švagor, čo býva so svokrou, moc sa doma nezdržiava, tak minule tam náhodou bol a mi hovorí, že či som malú ukázala ich psovi a že ako sa on tváril a čo robil. no som myslela, že je normálne sa opýtať, ako sa tvári dieťa, keď zbadá psíka a nie naopak. tak kto je blbý, ja či oni?

jo111
22. aug 2012

@lalia2 ja viem, ze to nie je na smiech, prepac, ale smiala som sa az mi slzy tiekli 😀 proste a jednoducho tvoja svokra a svagor su padnuti na hlavu, nic viac nic menej 😀
Je to Vase rozhodnutie ak tam chcete malu vodit, chapem, ze pre nu chcete asi vztah s babkou. Za seba pisem, ja by som tam uz nevkrocila. Nie ked by niekto moje dieta takto degradoval.
Svagra by som sa opytala ako sa pes tvaril, ked uvidel jeho, ked sa vratil domov 😠 to, ze ma tvoja svokra rada svojho psa je jej vec, ale nech takto nedegraduje a neuraza svoju jedinu vnucku, teraz je malicka, ale neskor to zacne vnimat.

pectore
22. aug 2012

@lalia2 tak to mam rovnaku skusenost zo svokrou...aspon stym oslovovanim...tiez malu zo zaciatku oslovovala tak ako psa....mna to dost urazalo, ale nechala som si to pre seba...tiez je to prvorodena vnucka .... no hned zo startu som dala jasne najavo ze si toho psa maju drzat mimo malej... pretoze pri malom dietati by som 100% neverila ani vlastnemu psovi...nieto este cudziemu... nejde ani o to ze by mohol ublizit...ale clovek nikdy neviem...taky psik je na urovni 2 rocneho dietata ...jednoducho sa na neho nemozete spoliehat...a ak sa spoliehate tak ako by ste sa spoliehali na 2 rocne dieta...apotom ked sa nieco stane uz moze byt neskoro...

lalia2
23. aug 2012

@jo111
@pectore no ja by som tam najradšej nechodila, ale kvôli malej a mm sa snažím. akože svokra sa tvári veľmi inteligentne, čo ma ešte viac štve, že si myslí aká je ona múdra a pritom toto robí. minule dala malej hrať sa s cukríkom. no je normálna? ja som tiež zo začiatku nechcela, aby bol pes v miestnosti, kde je malá. to svokra chcela, aby sme tam došli, keď mala maličká dva týždne a bola riadna zima. nakoniec sme tam boli až keď mala dva mesiace po prvý krát, ale to by ste mali vidieť. aj teraz iba so psom robí, akože ho dá von do záhrady, on chudáčik tam nevie sám pobehovať, tak ho musí uviahať, aby neškriabal dvere do domu, potom breše ako divý a svokra len lamentuje, že chudáčik pes, potom ho prenesie a to doslova prenesie na balkon - pes má 8 kg - a pri najbližšej návšteve mi vysvetľuje, aký bol po našej návšteve pes smutný, že stále behal okolo nej a v noci sa nemohla ani pohnúť, čo bol na nej taký nacapený. no ale tak nech si určí priority, ak je pre ňu dôležitejšie šťastie jej psa, ja sa tam trepať nemusím. ale to nie, podľa nej málo chodíme. no kto by tam mal chuť chodiť? malá pri nej aj tak stále plače, tak minule svokra zahlásila, že si ju "musí kupovať hračkami", ale že nebude stále kupovať nové, tak jej dá tie psove. no ale to furt takéto sprostosti hovorí, keď tam mm náhodou nie je a ptoom ja keď mu dačo poviem, tak preháňam, a určite to tak nemyslela a vlastne prečo na ňu stále len útočím (akože iba pred ním, na ňu som vždy milá). takže tak...

lalia2
23. aug 2012

@pectore ja s tebou súhlasím, že psovi sa nedá veriť, minule som napr. pozerala nejakú reláciu a že psa dosť človek vyprovokuje, keď mu pozerá priamo do očí a si predstav malé dieťa, to môže tiež pozerať do očí a potom čo keď pes vybuchne. okrem toho už raz cvakol švagrinú a dvakrát druhého švagra. ale to vraj preto, elbo oni tam zas boli so svojím psom. ale "malej určite nič nespraví, on ju chce vidieť, on ju chce ovoniať, on ju chce olízať" - slová svokry. no psycho.

pectore
23. aug 2012

@lalia2 ja som asik daleko neprijemnejsia.... ku mam sa natrepala svokra tyzden po mojom porode...a vies chystat, behat...cela dobolena...este aj pocas navsetvy som musela ist do sprchy take som mala bolesti jak sa mi maternica stahovala... chcela som byt slusna a neodmietnut navsevu...ale naposledy...uz som miestami myslela ze odpadnem...nabuduce uz 6 tyzdnov ku mne nikto nepachne a budem pekne v klude a bez stresov.... Tiez sme isli ku nej na navstevu ked mala mala 2 mesiace...akolo aprila takze pocasie bolo take blaznivejsie...ja take veci nemam rada stakym drobcom...nemalii sme v tedy auto...tak trepat sa po vlakoch...vsetko spinave hnusne... tiez som bola ako pes nasrana ze co vymysla somariny...ale muzovi vypysovala ako jebnuta ze kedy uz prideme.... no a ked sme dosli...tak najprv psa narukach a potom chcela malu...ruky samozrejme neumite... najprv som v sukromi zdupala chlapa ze nech matke vysvetli aspon zaklady hygieny...ved to zviera beha povonku hocjake hovno moze zozrat... ked ho drzi tak predsa ma jednu ruku pod zadkom!!! ja to nechapem ze to cloveku samemu nedojde... ved je to zaklad....ale take ze daju psa ku malej aby si ho onuchal...tak to som uz skocila ja do nej ze proste nije...ja nebudem ryskovat ze sa jej zacvakne do xichtu a keby aj neublizil tak mala moze mat potom traumu na cely zivot zo psov... Svokra asik pochopila ze pes skratka pri malej nebude... nastastie je taky ze sa viac boji takze sa aj schovava ked je teraz mala vecsia...uz sa tolko nebojim...ale ked bola este malinka..tak som az trpla ked sme ju tam nechali a isli sme von, hoc len na 3-4 hodiny...ze ci nahodou sa nieco nestane. Je to velmi neprijemne...ja osobne ked sa tak prevtelim by som nedovolila vlastnemu psovi pristup k tak malemu miminku...mna by nepustila zakladna hygiena a zodpovednost.... ale oni su asi posahane v prechode...maju psov uz namiesto deti...tak im stoho hrabe ...alebo ja neviem uz co.

veronika262
23. aug 2012

no tak vy mate riadne extremne svokri poniektore. Ale som rada ze je tu taka tema. Moja svokra je osoba bez srdca. Ja som to uz povedala aj manželovi. O to horšie je pre mňa to že bývame v jednom dome.Do všetkého sa stará, chcela by všetko riadiť ale ja jej poviem vždy to čo si myslím a môže sa aj na hlavu postaviť. Minule som je povedala že ja sa jej do vychovy mojho dietata nedovolím miešať, že ona si už svoje deti vychovala tak do výchovy mojho dietata sa starať nebude. Ste mali vidieť ako na mna pozerala.Ona už totiž ma 5 vnučat a jedine čo neznašam ked na nich povie tu svoju vetu ,,že ešte take male hovno mi nerozkazovalo alebo ma nepocuvalo" tak ked som toto prvy krat počula ked som prisla k nim tak som myslela ze ma urve a ze skolabujem. tak takto by babka nemala rozpravat o svojich vnucatach a este aj pred nimi. Ona by ich vzdy len za vsetko bila a trepala no je ona normalna? A to nieje všetko ale keby som tu mala napisat vsetko tak asi by som potrebovala 10 strán.

pectore
23. aug 2012

@lalia2 a este ked ten pes niekoho cvakol ...je nanajvys tak nespolahlivy...velmi rychlo by som svokru v takom pripade spacifikovala..nech si ho pre mna zamna bere aj do postele - co mimochodom bere 😀 ..pretoze ten pes je tikajuca bomba...a voci dietatu si moze dovolit o to viac,....pretoze je to novy clen svorky..a on moze ziarlit...aj ked sa to nezda....a ak vazne uz niekoho uhryzol nepustila by som k nemu dieta...pretoze nema voci ludom respekt... ja byt tebou tak si v tom spravim poriadok nech si o mne mysli co chce... ale nenecham si dohryst decko od nejakeho cokla a ani na to nebudem cakat...

jo111
23. aug 2012

@lalia2 tak nech s malou chodi len manzel, sam uvidi. Pripadne, ale to uz je trochu extrem mozno, aj ked ja by som s tym problem nemala, ked bude nabuduce trepat taketo sprostosti, nahraj si ju, normalne si zapni nahravanie zvuku na mobile (akoze pises sms alebo nieco).
Bohvie ci je to prechodom, moja mama taketo kraviny nerobi a svokra daaavno po prechode sa sprava ako sibnuta. Podla mna take boli vzdy, len na stare kolena sa to prejavuje viac.
Mne ponuknut pre dieta hracku po psovi, tak ucta neucta uz by som zacala vrieskat ci je normalna 😔 ale normalna ocvidne nie je.

lalia2
23. aug 2012

@pectore no to je samozrejmé, že nosí psa a ruky si neumyje. tak aj jedlo chystá. a ked prišla k nám na návštevu, to mala malá asi tri týždne alebo dva, už ani neviem, ona sa sem musela dotrepať, akoby ju už v živote nemala vidieť, akurát chrípkové obdobie, najskôr, že prídu v pondelok, nakoniec že ona je chorá, a zrazu sa dotrepali v stredu. to už bola zdravá? a keď vošli, som im milo pekne povedala, že nech si idú umyť ruky, keď si predstavím, ako sa lúčila so psom, potom výťah použila u nás, tam tiež kopec bacilov, malá mala iba 2600 g keď sa narodila, proste drobec no a svokra si síce šla umyť ruky, ale na druhý deň volala mojej mame, že len čo prišli, tak si museli ísť umyť ruky. no akože to ich samých malo napadnúť. ja neviem, asi si ich mala umyť, keď odchádzali, aby havo doma dačo nechytil potom.

lalia2
23. aug 2012

@pectore veď ja som jej povedala, že už ich cvakol, vlastne ich cvakol pred ňou, ale zas výhovorka, že "to preto, lebo bol u mňa aj ich pes a môj žiarlil, ináč je on kľudný, dobrý, on má malú rád, on sa s ňou chce pohrať" - to akože citujem. no ja neviem, či s ním vedie debaty ohľadom vnučky či čo. možno aj s tými hračkami ho napadlo samého, že sa podelí 😀

pectore
23. aug 2012

@lalia2 presne akurat zurila chripka!! Ani do porodnice nepustaly navsetvy ale oni sa museli doterigat...a keby len ona ale aj s muzom a druhym synom a jeho priatelkou...keby som vedela ze ich dojde tolko .... joj skoda reci!! ...... keby mi napisla v pondelok ze je chora...tak snou v stredu vyrazim dvere ...pri takom malom dietatku....este si asi kludna povaha. Boze ta musi byt dobre posahana ked sa este aj tvojej mamke stazuje ze si ruky musi umyvat...to by sa mala skor hambit ze ju to samu nenapadlo...nieto este sa stazovat... neuveritelne.

lalia2
23. aug 2012

@jo111 ja som už aj to rozmýšľala, že ho nabudúce pošlem samého, ale tak malá tam fakt dosť reve, len čo ju ona zoberie na ruky a to by mi srdce nedovolilo, aby som pri nej nebola. a nakoniec by som bola za sprostú ja, že čo mi vlastne vadí. akože mm má rovnaké názory ako ja, ale jej sa nemôže nič proti srsti povedať, lebo sa oduje, tak mm je hádam schopný tú hračku radšej zobrať a doma vyhodiť, len aby svokra bola spokojná. ach, škoda sa rozčuľovať. teraz čo sme tam boli, tak som sedela na hojdačke s malou, stará si prisadla a aha kačička - akože psova - a ešte jej ukazovala aj macka, s ktorým sa predchvíľou bhral a zdvihla ho zo zeme. už som len čakala, kedy jej ho bude chcieť podať, to už by som fakt vybuchla. a to je zdravotná sestra. ale švihnutá poriadne. mne keď minule zahlásila, že môj mm keď bol malý, zjedol šatku, ja kukám, že to ako, ona že sa hrával so šatzkou, zrazu chýbal jeden rožtek, potom druhý, a za dva roky bolo po šatke. no aspoň viem, prečo ho stále boli brucho. a že keď už chodil, tak začal jesť handru, čo umývala zem a aj ju schovala, a furt ju našiel a chcel ju jesť. sprostá, tak to dám niekde kde to nenájde, vyložím niekde hore a nech mi nehovorí, že jeden a polročné decko by to našlo. akože aj mm sa mi vyjadril, že rozpráva také sprostosti, že môže byť rada, že ich s fotrom nezavreli, keď sa takto o nich starali. ale pred ňou ani slovo. lebo sa oduje...

pectore
23. aug 2012

@lalia2 asi by som jej spytala ci ma aspon zaklady kynologie ked si trufa hodnotit psa... spytala by som sa ze ci by verila a spoliehala sa na 2 rocne decko ze nic nevyparati.... a potom by som ju upozornila na to ze ten jej superpes nebude na tom s IQ lepsie.

lalia2
23. aug 2012

@pectore no kľudná povaha nie som, vo mne až vrie, ale ona to všetko s takým jemným tonom a úsmevom na ksichtše hovorí, že ti je blbé ju zdrbať. a ako hovorím, väčšinou sa to všetko odohráva, keď sme samé dve, tak potom keď to hovorím mužovi, tak aj minule mi zahlásil - že vie, že som proti jeho rodine a už to nerieši.

lalia2
23. aug 2012

@pectore no a ten pes má niečo len vyše roka, takže ešte šteňa v podstate a sprostý ako noc, ani sa nevie pýtať von keď mu treba. joj, fakt škoda rečí.

nikaa123
23. aug 2012

@baklik to co za brzda ta tvoja svagrina?

binka79
23. aug 2012

@nestastna_nevesta Ahoj, ja som sa vydala v r. 2008 a zazivala som presne co aj ty a stale som ja ta zla - ked nieco spravim, poviem, ci neurobim alebo nepoviem. Ako keby si opisala aj moju situaciu (viem ze si zacala tuto debatu este v r. 2007, nechodila som sem vtedy, az teraz .... Ja som bola na tom niekedy uz tak hrozne, ze som nemala chut ani zit, ale odstahovali sme sa a snazim sa to brat jednym uchom dnu a druhym von .. ale stale mi niekedy vrta v hlave, ako mozu take osoby existovat.

lalia2
23. aug 2012

@pectore no a mojej mame sa sťažovala viackrát, napr. jej párkrát volala, že prečo jej ja nezavolám, že nech mi povie, že jej sa nemusím báť ani hanbiť, že jej mám občas zavolať, že iba ona mi musí volať. akože nechápem, čo s tým má moja mama. a malo jej dojsť, prečo jej nevolám. no už s tým našťastie prestala. ale aj mm to občas hovorila. som sa ho opýtala, že či on volá mojej mame alebo ocovi.

nikaa123
23. aug 2012

@wieruss baby ja z Vas umrem keby niektore prispevky citala nejaka svokra taju klepne a uz by bolo po probleme ja niesom na tom o nic lepsie ako Vy,zla svokra des,dobra este horsie len poucuje radi a vytahuje bibliu a cita versiky ako keby ma to zaujimalo som jej povedala ze ked mam byt ako ona do vsetkeho sa miesat tak ani nechcem aby chlapci pri mne zostali ked sa ozenia

pectore
23. aug 2012

@lalia2 dost blazniva zenska.... aj do mna svokra huci ze sa jej nemusim bat ...akokeby som sa bala.... mne je to neprijemne...ona mi nieje kamaratka ....a navyse mi velmi ublizila..lebo ked som otehotnela (neboli sme zobraty, este som studovala)...tak prve co sa chlapa spytala ze ci pojdem teda na potrat.... a potom sa na nu usmievaj... a bud kamaratka....ked vies ako rozmysla ohladom teba....