Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

tanja111
27. jan 2011

nestastna_nevesta....Ja som to uz dopredu vyriesila....Cakame babatko v juni a uz teraz som povedala svojmu manzelovi nech necaka,ze my tam budeme chodit s drobcom.Dvovod je ten ze maju smradlaveho psa a ja ho nemusim tak nebude ani moj drobec ..a ked vidim,ze ho pohladka a neumyje si ruky a robi nieco s potravinami tak mam dost...budem zase ta najhorsia,ale uz som takze mi to nebude nejako extra vadit...

xlucia
27. jan 2011

@awalancha3 myslim ze im to treba len kludne povedat, mozno si to ani neuvedomuju, plus ten kluc vo dverach tiez pomoze
a ked uz nic ine, potom akoze stratit kluce a dat urobit nove zamky, a svokrovcom uz kluce nedat

mia258
27. jan 2011

@awalancha3 len sa s nimi skús porozprávať, tak ako radia iné. A s manželom si to nepreberala?

Ja bývam u "svokry" ešte len pár mesiacov. Máme vlastný vchod, vlastné izby, kuchyňu aj kúpeľňu. Prvý krát vošla dnu bez opýtania (dokonca aj bez zaklopania). Práve som prezliekala malú, ale nič som jej na to nepovedala, lebo ja som to brala tak, že je to jej dom, ona môže vstúpiť kedy chce.
Druhý krát to urobila zase, vošla dnu len tak, ale práve vtedy bol priateľ doma. Tak jej riadne vynadal čo nám chodí dnu bez pozvania a ohlásenia.
Ale inak je dobrá stará mama, malej kúpi všetko čo vidí, takže máme doma viac vecí ako v obchodoch 😀
Nemá problém ju postrážiť, prinesie obed ak ja nestíham, upečie nám niečo a potom zasa ja na oplátku im a pozvem ich "k nám".
Síce sa v niektorých názoroch nezhodneme, napr. sa jej zdá, že malú kojím zbytočne dlho (má 5 mesiacov a chcem kojiť minimálne do roka 😀 ) alebo sa spýta či je dostatočne oblečená, keď s ňou idem vonku.
Ale neberiem to ako niečo zlé, len sa stará a záleží jej na malej, tak jej nemám čo vyčítať.
Keď občas povie, že po jej by to bolo lepšie, tak priateľ sám zakočí nech to nechá na mňa, že je to moja dcéra a je úplný pokoj. Ešte sa dokonca ja zastanem svokry, keď má priateľ námietky 😀
Vlastne aj priteľ je nevlastný "otec" pre mojú dcérku, pre svokru je to cudzie dieťa, ale napriek tomu ju berú ako svoju rodinu, takže viac si priať nemôžem a vďaka tomu prepáčim aj väčšie nezhody 🙂

tin007
27. jan 2011

@awalancha3 ako pisu kocky; ty v podstate nemas konflikty so svokrovcami, akurat vam davaju tak vela pozornosti, ze ti zasahuju do sukromia. zacni s klucami vo dverach, ak nepochopia, tak im rovno povedz pravdu: takmer stale kojis, odsavas, takze velakrat nie si dostatocne oblecena a hanbis sa! ak ani toto nebudu chciet akceptovat, tak uz potom jedine povedat mm, aby s nimi pohovoril. inak ja by som brala takych svokrovcov, ktori by sa o maleho zaujimali, ale... su ovela horsi svokrovci, ako citam.
osobne, na tvojom mieste by som to ich zasahovanie do sukromia obratila vo svoj prospech a to tak, ze by som im davala malu na kratsie prechadzky (ked je vhodne pocasie) - na hodku, hodku a pol, ty by si si oddychla, mohla doma porobit a oni by boli v siedmom nebi.

duplinka
27. jan 2011

Ahojte. Vie ma tu niekto zbaviť svokry? 😠 😠 😠

ywana
28. jan 2011

@mia258 ...máš obrovské šťastie, že si ťa priateľ zastane...práve toto býva chyba v mnohých vzťahoch mladí versus svokry...

ywana
28. jan 2011

@duplinka ...nie, nedokážeme sa zbaviť ani svojich... 😀 😀 😀

duplinka
28. jan 2011

@ywana To je ako za trest. Kto vymyslel svokry? Nechápem prečo majú pocit, že sa môžu do všetkého starať. To, že je matka môjho manžela ju predsa neoprávňuje zasahovať mi do života. Neviem, kde to vyčítala.

lussy666
28. jan 2011

@avalancha3 akoby som o svojich svokrovcoch pocula....
najhorsie je, ze to fakt nemyslia zle...mozno si to nakoniec ani neuvedomuju...ale aby som rano v okne videla svokrovu tvar, ako kyve hlavou na pozdrav....podotykam, ze ja v posteli, len tak sa valam, takmer hola a on prisiel pokosit zahradu...alebo len pocujem, ako sa otvara garaz, vyjdem von, ze co sa deje a svokor tam nieco kutra, svokra trha burinu, ani nezazvonia, ani nic...tak ich zavolam na kavu, ze nechcu vyrusovat a ani nejdu dalej...
stale mi nutia veci po neviem kom, myslim pre malu..kazdy den nas volaju na obed, aby som nemusela varit..a ja varim rada a pripadam si jak neschopna krava, ked mi to hovori, jak keby som nestihala alebo co a pritom viem, ze to nemysli zle...kazdy den svokor pride, schmatne kocar, ked mala spi vonku a povie ze pod sa prechadzat..a uz je na ulici a ja len kukam...a nechapem...minule mi ponukal fusak po mojom muzovi - muz ma 40r.:DDDD, na kazdu vec sa ma pytaju na cenu...
su to velmi dobri ludia, ale toto urcite dobrotu nerobi...su zvyknuti, ze muz tam predtym byval sam, a jemu to nevadilo..
no a nielen pre tieto vpady necakane hocikedy sme sa dohodli, ze dom sa preda a kupime novy, dalej od nich a blizsie k mojej mame:D viem, ze sa to vzdy neda takto riesit, ale som rada, ze u nas to dopadne takto a v marci sa stahujeme🙂

somjezibaba
30. jan 2011

ta moja to je take prasa!cistota je nic nehovori,ked nieco na tuto temu okomentujem tak sa urazi,lezie mi na nervy......

dayanka
30. jan 2011

@somjezibaba pripájam sa. Tá moja to má doma ako po výbuchu. Všade naškrečkovala všelijaké nepotrebné veci, ktoré sú jej ľúto vyhodiť. No bordel hrôza.

roo
31. jan 2011

@somjezibaba
@dayanka
Baby, nerieste svokru viac, nez je treba... Preco vam vadi, ze ma doma bordel? Byvate s nou? Neviem si predstavit, ze by som mojej povedala, ze ma doma neporiadok, pretoze keby to ona povedala o mojej domacnosti, tiez by som sa urazila. Kazdy ma o poriadku inu predstavu a ziadna nieje univerzalna 😉

viera27
31. jan 2011

@roo preeesne si vystihla to co ma napadlo ako prve. Ze ako kto moze hodnotit ineho domacnost? Ze ako ma upratane, co ma naskreckovane a kolko navstev prijima?

dadis
31. jan 2011

@roo vystihla si to super, ja len pridam, ze povedat niekomu prasa, to je uz silna kava a nie este nieco take povedat mame svojho manzela 😝

rakovcanka
1. feb 2011

ahojte babenky, ja so svojou svokrou byvam rok aj nieco, pred svadbou to bolo v pohode, no po svadbe ako keby sa vsetko pred tym stratilo...ale uz mam toho fakt dost....aj ked urobim vsetko co treba v domacnosti urobit, tak to nestaci,alebo to nie je tak ako to ona robi...a teda to nie je dobre...preco nedokaze pochopit jednoduchu vec, ze aj keby som tam byvala cely zivot /co sa dufam nestane/ tak to nikdy neurobim presne tak ako ona...citim sa ako neschopny idiot, lebo ked nieco robim vsetko po mne kontroluje, a ked zas nerobim, tak som leniva a nepomaham jej...babo este nemame ale chceli by sme, no neviem si predstavit ako budeme fungovat potom, ked citam vase skusenosti, asi to ani nie je dobry napad...ale myslim, ze mam vyhodu aspon v tom, ze moj muz je v podstate na mojej strane, vdzy sa ma zastane ked sa nieco deje,ale to potom uz len pocuvam,ze ona mi uz nic nepovie, lebo sa nam to nepaci, a ze si myslime ze je uplna hlupana a proste take sebalutostne reci,clovek az zacne mat vycitky svedomia ze jej nieco vytykal...tak ja uz neviem... 😖

jafnka
1. feb 2011

ahojky. nám hrozilo, že budeme bývať so svokrou keďže byt je napísaný na manžela. ale povedala som mu, že neprichádza do úvahy, a tak sme chvalabohu ostali v Ba. bývame tu síce v menšom než by sme bývali v Zv, ale aspoň máme kľud. do Zv chodíme cca každý tretí týždeň na víkend kedy obeháme celú rodinu takže tých pár hodín sa dá v pohode zvládnuť. svokra síce zo začiatku šomrala, že či nemôžeme chodiť častejšie, že je furt sama. na to jej MM povedal, že keď nám preplatí cestu tam aj späť tak kľudne alebo nech príde ona za nami. nato nepovedala nič. a je pokoj. zato sestra je pomaly na prášky. oni bývajú vo vedľajšom byte ako svokra, ktorá si myslí, že zhltla všetku múdrosť sveta a je zaťažená na peniaze. keď sestra niečo kúpi deťom a jej nie tak už je zle lebo však prečo aj ona nedostala nové tričko, sukňu, posteľ.... a tiež im tam chodí bez zaklopania. ja by som ju asi zaškrtila.

janulaksp
1. feb 2011

ahojte baby,ja mám tiež veľký problém so svokrou -nenormálne manipuluje s MM a stála ho na niečo používa,mám pocit ,že jej nahrádza nič nerobiaceho manžela. vyvoláva mu pomaly každý deň a on letí ako vycvičený pes-a ja ostávam s malým plačúcim synom vždy sama ,naozaj je to pre mňa už silné kafe -nevládzem,pritom má 3 deti ako mi to na oči vykrikuje ,že ona vychovala 3 -to akože si neviem rady ja s jedným ....a kde sú keď treba pomáhať??? mám pocit ,že dostáva za to aj peniaze ,ktoré starostlivo míňa -tajne..nevládzem...

roo
1. feb 2011

Po takychto pribehoch je mi smutno. A chapem, ze je tazke odhodlat sa na vzburu, zvlast ak manzel je na strane mamicky 😠 Drzim prsty, nech sa to spravi...

janulaksp
1. feb 2011

je tu niekto? 😕

janulaksp
1. feb 2011

Možno je to paranoidné ,ale rozmýšľala som aj o rozvode,ale MM mám stále rada ,aj malému by som tým ublížila ,takže nemám veľa možností ,vraj len si to nevšímať,ale kurňa neviem sa odosobniť,lebo sa ma to bytostne týka...
je ešte jedna perfektná možnosť,ale vyžaduje si "gule" a prachy...-odsťahovať sa ďaleko....

lussy666
1. feb 2011

@janulaksp no, toto nejde ignorovat.....a prachy, neprachy, uz by som bola daleko...a nadlho....ved takto sa zit neda.......

janulaksp
1. feb 2011

Asi si momentálne tvorím sama monológy,ale má tu baby niekto podobný problém? My síce nebývame so svokrou ,lebo byt máme pp babke ,o ktorú sa stará moja mama (jej nikto nepomôže,je tiež -nemôžem kôli malému a svojmu zdrav.stavu)
Oni maju (do nedávna oboch)starkých a MM chodí hlavne kôli tomu.Kúpu ich raz do týždňa asi 4-5 hodín,teraz len 3 lebo je len babča,medzitým trebalo dedka strihať,holiť... a stále dookola,a MM bol stále preč...tera dedko nieje a MM vybavol celý pohreb,sociálne veci babke a stále ešte niečo treba ,stále ...aj hovadinu a on letí..V lete si SV(svokra) napr.zmyslela ,že sa jej nechce na sídlisko pešo tak ju musel MM pár krát s výletujúcou kámoškou po meste odviesť...atď...mne nepomôže nič ,ani sa so mnou nezhovára a skôr ma poriadne ignoruje..skôr jej zavadziam,snažila som sa aj pár krát nadviazať rozhovor no o čom asi -o počasí a strohá odpoveď to ukončila. boli sma na obede u ich babky čo varila SV a MM sa najedol a ja vonku na lavičke -nikto mi nič nepovedal-silní ignorancia-no čo som mala si ísť sama naložiť-veď nie som doma...a také rôzne ťahy na mňa majú napr.sa v izbe u nás rozprávajú potichy ja som v inej izbe a keď sa vrátim tak ako by sa nechumelilo,nič ticho...prečo ?stále mám pocit ,že nepatrím do ich rodiny -ja neviem -som paranoidná? švagriná má lepšiu pozíciu ,lebo je v rodine pomaly 15 rokov a hlavne býva omnoho ďalej,a dcéra je sama o sebe....

janulaksp
1. feb 2011

no aspoň niekto -čau lussy666( máš teda "diabolské "číslo) to sa niekomu hovorí ale zatiaľ nemám tu odvahu ,lebo mi mohol nastať problém s prácou,neviem či by to MM akceptoval..lebo teraz má celkom dobrú prácu a potom ja? študujem aj AJ aby som mohla z toho ťažiť,ale zatiaľ som len 5.roč.a v 7.-je štátnica. 🤐 🤐

lussy666
1. feb 2011

@janulaksp ??? a co na to tvoj muz???? myslim na to, ako sa k tebe spravaju....ved to je des....a ak to prehliada alebo nebodaj s tym suhlasi, neviem neviem, ci by som nerozmyslala, ci chcem s takym clovekom stravit zivot....

janulaksp
1. feb 2011

no stále mu to rozprávam som ako pokazený magneťák ,a myslím,že to už stráca na vážnosti.v podstate ma pošle do kelu a že si namýšľam,to je v tvojej hlave -nadávky (no ja tiež ,lebo si to nenechám ) a potom na seba len vrieskame,lebo SV je častou témou našich hádok a všetkého je svedkom malý(má len 15-16 mesiacov) takže ho samého v izbe nemôžem nechať ,lebo je upätý na mň a plakal by a plače aj tak.Takže MM mi v podstate neverí a myslí si že si namýšľam a som stále nervózna.ale cítim,že má ma aj tak rád .MM všeto sa snaží doma porobiť čo treba ale ide aj k babči lebo SV pískla...

janulaksp
1. feb 2011

začarovaný kruh ,sťažujem sa aj mame ,a ona ma už tiež nervy na SV ,lebo v podstate využíva takto oboch,a málokedy príde len keď sa stavý alebo ju ma MM odviesť a malému nikdy nič neprinesie,pred vianocami zomrel dedko -keďMMbol tam každý deň a všetko stále vybavoval a stále doma san´ma anajhoršie popri malom som nemohla ani variť takž strava hala-bala a nasrala som sa a zavolala som SV samozrejme som bola vytočená tak s krikom,ona tiež,že čo má robiť ,ja tiež ,že čo mám ja robiť keď mám ešte aj malé dieťa a nemá mi kto helfnúť (ani mama)odvtedy sme sa nerozprávali,vyhrážala sa že nezobere malého(pritp asi pár krát--)a nedostali sme za trest ani darček,malý len také malé čosi..

viera27
1. feb 2011

@janulaksp pockaj. To ako tvojej svokre zomrel otec a ty si na nu nakricala, ze jej vlastny syn pomaha s vybavovanim?

adkoalauri
1. feb 2011

@janulaksp
Ja by som sa chcela spýtať, koľko rokov to trpíš? Lebo ak dobrých pár, potom sa veľmi čudujem.. Podľa mňa si máš sadnúť s manželom a snažiť sa s ním o tomto probléme porozprávať, lebo na to doplatí tvoje manželstvo. Samozrejme je to citlivá téma a ty musíš by ť taktická- povedať mu, že sa bojíš o jeho zdravie, aj on si potrebuje odpočinúť a hlavne ho potrebuješ ty a syn. A keď to nepôjde ináč, porozprávaj sa aj so svojou svokrou.Nie je predsa normálne, že tvoj m skáče hore--dole a ona sa z toho teší. U nás na začiatku robil toto svokor - povedala som mu svoje,vysvetlila mu, že jeho syn má už novú rodinu o ktorú sa musí starať- aj sa nahneval- no absolútne ma to nezaujímalo a odvtedy je všetko Ok. Rozumný človek to musí pochopiť.

uctovacik123
1. feb 2011

Ja som sa po poslednej návšteve u svokrovcov s mojím manželom nerozprávala v aute 2,5 hodiny 😎 Svokra totiž celé tri dni, čo sme tam bolil, neustále riešila, čo nám nabalí!!!! nesrandujem, od začiatku, ako sme vystúpili z auta, sme počúvali, čo si zoberieme, zemiaky, zeleninu, zaváraniny, slaninu, klobásy, no ako keby sme my hladovali :o)) Ja som na to neskutočne alergická, neznášam to, lebo mám pocit , že to nie ani tak z lásky, ale skôr kvôli tomu, aby susedia videli, koľko nám toho nabalí. Ja už ale na drzovku všetko, čo ona naloží do kufra, naspäť vyložím na chodník! A ona hneď za MM, že "ONA" (ako ja), som to vybrala a prečo to nechcem brať. To neustále jedno a to isté, nechápe, že my to nemáme kde uskladňovať, ani také nejeme 😀 A tak som minule, keď nám zase naložila, čo uznala za vhodné, MM odchytila a povedala mu, že keď neprestane svoju mamičku podporovať v tom, aby nám naskladala veci do auta jak pre celú Afriku, tak nech tu ostane, že po auto si môže prísť neskôr 😀 Jasné, že zo srandy, ale tiež som mu povedala, že odkedy si zobral mňa, tak len mňa bude poslúchať a nikoho iného 😀 Nechcem vyznieť ako nevďačnica, ale keď sa potom kvôli tomu s MM hádame, tak ma to hnevá, samozrejme. Lebo inak, sme ako dvaja holúbkovia a žijeme si len pre seba 😀

danielka1982
1. feb 2011

som rada,že je tu takáto téma aj keď si myslím,že ja som pochodila horšie.Dalo sa to riešiť len rozvodom...Pred svadbou som si tiež myslela,že mám najúžasnejšiu svokru,no týždeň po svadbe sa zmenila na harpiu...kade chodila všade ma ohovárala,že som lenivá a nič nerobím a pritom doma mi stále opakovala aká je rada,že ma má,že jej vo všetkom pomáham a prito som všetko robila sama zatiaľ čo ona celé dni preklebetila...bývali sme v jednom byte a s nami aj jej dcéra ktorá ešte chodila do školy...ona jediná sa ma vždy zastala a očisťovala moje meno...svokra hundrala,že nás chová atď.,že sme len príživníci a pritom môj muž jej dával na stravu a nájom 8 tis.no keď sme to zmenili a začali sa stravovať sami tak nám vykrádala chladničku a to čo som navarila sa niekedy neušlo ani manželovi keď prišiel večer z práce...samozrejme svokra ma aj pred ním očierňovala,že sa mi nechcelo ani navariť od lenivosti,aj mu švagrinka povedala,že to nieje pravda ale on bol názoru,že čo povie mama to je svätá pravda...po čase som to nevydržala a odišla s dvomi deťmi...Manžel prišiel po týždni za nami a tak som sa vrátila ale dlho ten pokoj netrval...Už jej nedával toľko peňazí a platil všetko radšej sám...Svokra sa sama odsťahovala a všade rozprávala,že som ju vyhodila a manžel sa ma nikdy nezastal...keď som potrebovala isť vybavovať do mesta nejaké papiere aj s dcérou k lekárke tak môj syn bol u nej.Keď som si preňho prišla tak mi ho nechcela dať,vraj on nepotrebuje takú matku,ktorá je flárka,cundra atď...vadili sme sa na celú bytovku a až keď videla že idem volať policajtov tak mi syna skoro hodila a povedala-aj tak je to cudzí pankhart a nie jej vnuk...podľa nej som už aj ku.va bola..a manžel nato nič a hádal sa so mnou akoby som ja mohla za to lebo vraj som jeho mame nadávala do kur.ev ja a toto ma dožralo.odišla som navždy k rodičom t.j približne 360 km,muž mi nedával ani korunu vraj mám materskú a jeho mama tiež potrebuje lieky a jesť,matka mu bola prednejšia ako deti...začal aj hrať automaty odrbali ho o peniaze z predaja bytu na ktorý ho nahovorila svokra a takto dopadol...Počas manželstva mi dal dokopy asi 500sk na mesiac,stravu a nájom hradil on...a teraz po rozvode mi posiela 100 eur no aj to jeho mamičke prekáža lebo jej sa máli to čo on dáva jej.