Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

maminka172
19. feb 2014

Aj mne to dobre padlo. Pekny vecer.

ppetinka
20. feb 2014

@lycka nie, my tu budeme žiť už 4. rok .. ale tak 1. leto, keď máme malé .. a viem si to živo predstaviť, budem s malou na dvore a svokra hneď dokluše 🙂

mariapuskasova
20. feb 2014

@megustas no ja mám podobný problém svokra oslovuje moje dieťa ako svoje aj sa tak správa minule ju ogrcal a tá beža la za mnou zo slovami synček ma ogrckal nepodala by si mi utierku :D normálne na zaplakanie:D

mariapuskasova
20. feb 2014

@lefika somnou svokra chodíla všade ku doktorkám z malý aj somnou až jeden deň som jej zabuchla dvere pred nosom tak asi potom pochopila :D

lycka
20. feb 2014

@ukulela ano presne ako pises svokra slubovala ze odidedo vlastneho bytu ked my sa nastahujeme to tvrdila 5rokov a ked som sa spytala preco nejde tak ze zmenila nazor... ja viem ze ostala sama ale to neznamena ze teraz mam ja s nou denne zit .. brala som si muza a nie aj jeho matku... a co sa tyka toho plota my budeme mat vlastny pristup k pozemku brannu a plot lebo pozemok mame velky a kazdy ma svoj ona aj my . Len co dovtedy kym to bude. ? trpim tou celou situaciou a tiez sa obavam o moj zdravotny stav a to sme este planovali dalsie babo ale pri tych nervoch by to bola katastrofa. sluby sa slubuju blazni sa raduju

lycka
20. feb 2014

@janinah svokra slubovala ze odidedo vlastneho bytu ked my sa nastahujeme to tvrdila 5rokov a ked som sa spytala preco nejde tak ze zmenila nazor... ja viem ze ostala sama ale to neznamena ze teraz mam ja s nou denne zit .. brala som si muza a nie aj jeho matku... a co sa tyka toho plota my budeme mat vlastny pristup k pozemku brannu a plot lebo pozemok mame velky a kazdy ma svoj ona aj my . a v tom mas pravdu ze ju nemam rada ..

lycka
20. feb 2014

@ppetinka to by som potrebovala poradit ze ako s nou jednat ked pride na dvor a bude tahat deti na svoj kedy jej ich dat kedy nie kolko naroku ma ona na ne ja niesom pripravena same dieta dat jej doposial boli stale so mnou a tak mi to aj vyhovuje . preco by mali byt na jej dvore a nie na mojom? ja chcem vidiet deti pri nasom domceku a nie vedla..

ukulela
20. feb 2014

@lycka co sa tyka deti - ty jej nemas preco deti davat, ked nechces.ale obmedzit ich styk zas uplne nemozes, je to ich starka. nech sa u nej pohraju, ale po hodine, hajde spat domov. a ty si tam posed na kave. tu je - podla mna - teraz velka uloha pre tvojho manzela - ty so svokrou to jednoducho nevyriesite. uz tam je skratka zly vztah a predpojatost.ON a len ON musi svojej mame vysvetlit, ze ma vlastnu rdinu a ta potrebuje sukromie ... ze deti su doma u mamy a mama (otec) rozhoduju, kde sa budu hrat ... a ked tam uz bude plot - skratka ok, deti, ideme pozriet starku - a bud tam s nimi. a potom - sup, ide sa domov, bez pardonu. mozu plakat deti aj babka. ja viem, ze sa mi to lahko hovori ... ked taky problem nemam ...ale ako som uz pisala, musi zapracovat (podla mna) tvoj muz.svokru spacifikovat, nech vam nevisi na klucke vkuse, a teba hlavne upokojit. mam pocit, ze malo o nom pises - je ti vobec oporou? dufam, ze hej.

ppetinka
21. feb 2014

@lycka je na tebe, kedy jej dáš deti, na ako dlho atď ... sú to TVOJE deti, nie jej. Ja som včera dovolila svokre ísť malú pokočíkovať /manžel ma ukecal/, tak som jej ju dala ... ja že len tak na hodinku a ona s ňou bola vonku skoro 3 hodiny !! Ale len tu sa motala popred náš dom, ale i tak ... ale aspoň som si za ten čas pouprataovala 3/4 bytu 🙂)) Niekedy je dobre "zapratať" svokru, aby si si mohla porobiť veci, čo ti treba 🙂

natakar
24. feb 2014

ahojte, no ja som skoro 20 rokov vydatá a doteraz neviem či mam svokru dobru alebo zlu. 😒 Nebývame spolu, ale sme v kontakte každý deň po telefóne, volá rano asi hodinku aj viac a k večeru ďalšiu hodinku, kecame asi o všetkom možnom ona chce vedieť každu maličkosť čo som cez deň prežila, zabera mi to kopec času, ale nedokažem jej povedať že je to priveľa. Rodičov mam 130km ďaleko a keď chcem isť k nim, mam doslova obavy jej to povedať, lebo reaguje veľmi divne 😢 akoby nechcela aby som moju rodinu čo i len navštivila..no možno jej krivdim ale tak to citim z jej reakcie. Neviem či je to z jej strany laska alebo len sebeckosť, pretože mam pocit že nežijem slobodny život, ale ako keby podľa jej vzoru, ako sa ma žiť..tiež vie všetko najlepšie,každeho chce riadiť a každy by ju mal počuvať.....napr.keď idem ku kamaratke tak sa doslova zatajujem, lebo žena sa ma starať o rodinu a nie chodiť ku kamaratkam a tak popdobne..no neviem, každa z nas ma to trocha iné 😉

misickaaemmuska
24. feb 2014

Ahojte baby .)
Ja som tu písala asi pred dvoma mesiacmi ohladne mojej svokry....Je to ho straašne veľa, ani sa mi nechce to rozpisovať, ale v skratke manžel skáče ako ona povie v zásadných veciach a to mi vadí. Má svoj byt v ich rodičovskom dome, ktorý zariaďuje pre nás. Ja s tým nesúhlasím, ale povedal, že ho nikdy nepredá. My bývame v byte s 1,5 ročnou dcérkou. Tak ma predvčerom nahneval a skĺzlo k ďalšej hádke kvôli skokre. Ona veľmi chce aby sme k nej išli bávať a minule sa vyjadrila, že už by sme si mohli do toho nášho bytu ( v jej dome) dať spraviť dvere... Muž samozrejme dal spraviť dvere a ja som o tom ani len nevedela !!! Povedal mi to až keď ich išiel s robotníkmi namontovať.....
Momentálne uvažujeme nad druhým dieťatkom a máme na to malý byt, tak sme rozmášlali, že načas by sme išli bývať k svokre do jej domu (samostatné poschodie a spoločný dvor) . Problém je však zvložitejší, v dome býva aj manželov brat so svojou rodinou a obávam sa , že by nás bolo na dvore moc, neviem či si trúfam na také bývanie....a ešte keď svokra je aká je a rada rozkazuje svojim synom, volá ich na poldeci a podobne....

vierka311
25. feb 2014

@misickaaemmuska My sme našťastie s mm mali jasno od začiatku, že s jeho rodičmi byvať určite nechceme,aj ked sme dostali ponuku urobiť si u nich podkrovie, ale spoločny dvor, ktory je podľa mňa zanedbavany a ešte aj spoločny vchod to neprichadzalo v uvahu. Ani na jednej ulici by sme s nimi nechceli byvať.
Moja svokra ma neznaša od uplneho začiatku, bohužiaľ (alebo chvalabohu?), ani to nejak extra nezakryvala, takže nam bolo jasne, ako by to dopadlo. Sama najlepšie vieš, aky mate vzťah, či by ste to s nimi a so švagrovcami všetci pokope vydržali, ale určite si treba dať nejaky cieľ, že ak ano, tak do akej doby, napr. max. na rok. Ale taketo spoločne byvanie väčšinou vzťahy skôr naštrbi ako upevni...

eeffka
25. feb 2014

@natakar kkso 2hod denne volat so svokrou??? dobry den treba nieco? nie, Ok tak koncim nemam cas.

Ona si zvykne, ma syna co nevola jemu? lebo by nedvihol? nedvihaj ani ty. Taketo fanty mala moja svokra ale ze kazdy den 10min, a ked som jejprestala dvihat prestala aj vyvolavat.

present1
27. feb 2014

@natakar
Ahoj.

Povedala si pravdu.....nežiješ slobodný život, ale podľa jej vzoru. Zažívam niečo podobné. To je jemná manipulácia, ktorá vyplýva zo sebeckosti, žiarlivosti. Tá žena, moja svokta sa nedá odbiť, odohnať. To som ešte nezažila.

present1
27. feb 2014

Ahoj. Ako ? myslím, že sme v hroznej situácii.

present1
27. feb 2014

Ahoj.
Bývam naproti. Má dvoch synov, ale môj je miláčik. Nekomunikujem s ňou. Je úplne nasmerovaná na neho. K nám si nedovolí prísť. Začala ma navštevovať v práci, vždy ma podpichla. Vyhodila som ju. Nepomohlo. Neurazitelná.

natakar
15. mar 2014

@present1 ahoj, dlhšie som tu nebola, ďakujem za názor, presne si to vystihla, ja mam ten isty pocit, že som manipulovaná celý život:(, len ona to robi tak dokonale, že ona mi chce akože len dobre a ja by som bola nevďačnica keby som to takto nebrala, aspoň si to myslím, no neviem.... 😒

natakar
18. mar 2014

@eeffka ahoj eeffka, prepač, ale nevšimla som si že si mi komentovala...presne to iste mi radia či moja rodina, alebo kamaratky, to nikto nevie pochopiť o čom sa môžme toľko baviť, no ja neviem urobiť taky krok, ako si urobila ty a keď som jej parkrat nedvihla, tak poslala k nam jedneho uja že či som v poriadku:(( no čo už na to povedať??? rezignacia 😒

koala7
18. mar 2014

Pridam svoj posledny zazitok ak vas to bude zaujimat. Momentalne riesim so svokrou mensiu situaciu. Do svadby bola uzasna a uznavala som ju hlavne kvoli tomu ako sama rozvedena zena vychovala mojho muza a jeho brata. No tym ze bola sama, velmi sa upla na mnohych svojich samotarskych priatelov (stare dievky a bezdetni mladenci). Pre predstavu: ked som jej oznamila ze si nezelam aby za mnou islid o nemocnice po porode tak aj tak za mnou vyslala svoju kamosku s manzelom (starsiu pani) ktora isla nahodou okolo, a ktoru som v zivote nevidela. Kukala som ubolena ako puk ze kto dosiel na "zdvorilostnu navstevu"... Ked je u nas na vikend, bez opytania si k nam pozyva kamaratky a sestru, o ktore ja momentalne unavena a zaneprazdnena s polrocnym babom nemam cas....a teraz posledny klinec: prefikana liska sa ma mailom predvcerom pytala, ze kedy presne planujeme letnu dovolenku, ze by prisla na par dni do nasho domu ked tu nebudeme (byvame v peknej lokalite blizko mora, paci sa jej u nas) Tusila som vsak ze nechce len tak prist sama postu vybrat a pokosit, ale ze je za tym viac. Taks om odpisala ze neni problem na par dni, nech si to tu uzije, ale ze cudzie navstevy si v dobe nasej nepritomnosti neprajeme. Tak potom skusila mailom este raz, tentoraz na city. Ze jej do ry kamarat by velmi chcel vidiet jeden koncert vtedy, ze pretos a pyta. No to ma uz dosrala, tak som este raz slusne zopakovala, ze ak by sme boli doma, tak ich jednu noc prenocujeme, ale ziadne dovolenky pre jej crew sa tu konat nebudu. Odkazala som ju na hotel. Este neviem ci sa urazila, ale je mi to jedno 🙄

sashabb
20. mar 2014

@koala7 dobre si urobila, toto je maximálna drzosť! 🙄

katushka1234
25. mar 2014

Moja svokra vycita mojmu muzovi ze ho sama tazko vychovala a teraz ked ma zenu tak onav je pre nho vzduch ale to neni pravda!muz ju podporuje aj financne mne to nevadi deti zatial nemame ona sa stara o dve svagrove deti nechce sa mi tu vypisovat preco a za co.....neni od nej lepsej kucharky nikto od nej lepsie neupratuje ....a navyse ked som bola tehotna povedala muzovi ze co potrebujem jogurty a salamy ona ked bola tehotna nic nemala a ked som potratila tak muzovi vravela ze nemusi za mnou chodit do nemocnice kazdy den on ju neposluchol a nesiel ku nej min. Dva mesiace...aj vy mate podobne volaco?

ewisam
28. mar 2014

Dievcata zaujimal by ma vas nazor, tak ak budete mat chvilu napiste co si o tomto myslite. V skratke, moja svokra nema prilisny zaujem o svojho zatial jedineho vnuka, ale kedze sme ho nemali s kym nechat prisla parkrat postrazit /asi 3x/ Nieje to zla zena, len hocico tresne a moj syn vsetko zopakuje samozrejme je to vekom.. Tak som sa hopytala, co kupime tatovi, lebo ma sviatok. Synovi sa rozziarili oci a kupime mu Brumika /dostava ho za odmenu a momentalne je vo veku, kedy je to prenoh vzacnost/ Ja som ho pochvalila, ze je pekne, ze sa s tatom podeli, ze na neho mysli a ona ho vysmiala, ze taky darcek si moze strcit....
Minule zase nieco v izbicke hladal, tak nie aby mu to sla ukazat, zaziapala na neho a co si slepy? Podotykam syn nema este ani 3 roky a ja uz naozaj neviem co si mam mysliet

halienka
28. mar 2014

@ewisam podľa mňa je to typ ženy, ktorá nemá moc vzťah k deťom zrejme, skôr je z nich asi nervózna. To vysvetľuje aj ten jej nezáujem. Evidentne pomôže, keď už ju požiadaš, ale že by sama chcela tráviť čas s vnukom, to nie. A toto sa nedá zmeniť, mohla by si jej to vyčítať, ale asi to nepomôže, pretože ak to raz vnútorne necíti, že to chce, tak to tak robiť nebude, a to správanie k malému je toho len odrazom. Asi by bolo najlepšie sa zariadiť tak, aby si ju čo najmenej potrebovala, asi by ani pre malého nebolo zrovna moc dobré aby s ňou ak je taká trávil veľa času. Občas to pretrpieť budeš musieť, ale asi by som tie kontakty nejako nesilila, lebo si to v konečnom dôsledku môže zliznúť potom malý.

ewisam
28. mar 2014

@halienka mas pravdu, len potom nechapem naco sa pretvaruje ako ho lubi ako by chcela s nim travit cas ale sama sa nedohrabe, len my sme vinni, ze s nim je malo a pod.

halienka
28. mar 2014

@ewisam no to bude taká nejaká jej hra, aby si aspoń navonok akosi zachovala "tvár". Vo vnútri isto dobre vie ako to je.

ewisam
28. mar 2014

@halienka Na jednej strane by s nim chcela byt, divi sa, ze chlapec tam nechce spavat, ziarli na mojich rodicov, ze maju ustretovejsi vztah, ze jej nechce dat ani pusu na rozlucku, najradsej by ale bola aby len pri nej ticho sedel, aby sa mohla chvalit pred kamaratkami... Nevie sa s nim normalne rozpravat, nevie sa s nim hrat, nic...Namiesto aktivnej hry chalan sedel pri tablete cele dopoludnie a ona mi tu robila poriadok a pozerala z okna a potom mi rozpravala, ako sa len nudi.../podotykam, ze uz je na dochodku, casu ma ako ceciny, ani raz nedosla, napriek tomu, ze som tehotna, mam zdravotne problemy, aby ho vzala von, ze oddychni si
Na strane druhej ho krmi nezmyslami o tom, ze ak sa nenauci poriadne jest- malo zje a aj len to co mu chuti, samozrejme najcastejsie sladke, deti v skolke ho budu bIt, tak uz sa tesim na tu radost v ociach ked tam pojde 🙄, minule po ceste autom mu ukazovala, ze aha cintoriny a to podotykam vychovala dvoch chlapcov, tak by clovek cakal ine jednanie, iny pristup. U susedy, ktora ma dievcatko je pecena - varena a nam sa narodi druhy chlapec tak ma traumu, no na roman

zlatica36
29. mar 2014

@ewisam krava...s tou by som dieta same nenechala nikdy!!!! slepota sprosta ......sa moze strcit....

tinka8873
29. mar 2014

Pekne heh... Stiaste, ze ja mam to poukladané, aspoň ja si to myslím. ALe mam kamarátku, co ma taku svokru sviniu, ze ja by som osobne zabila 🙂 Ja ne chápem jednej veci. Prečo maminy ne chápu toho, ze žena jeho syna bude mela vždy blizsie so svojou mamou ako so svokrou?? Ja svojej mamine dôverujem 100%, lebo viem, že a i kedy ne suhlasi so mnou vo výchove v živote ne urobí nič podla sebe. Myslím si, ze skoro kazda nevesta ma to podobne i nikto ne moze od nas cakat a na silu ziadat, ze zrazu obca mi zena bude ako mamka :O Tiez mam dceru, a viem, ze v budúcnosti budem pre niu viac oporou ako svokra. Kedz budem mat syna bude to na opak. Však taký je život. Brutal, ale tak to je.

ewisam
30. mar 2014

@zlatica36 hm, len ho obcas naozaj nemam s kym nechat, takze dobrovolne na silu musim.

bridgetjonesova
12. máj 2014

Ahojte dievcata ako bojujete s nenavistou svokry voci Vam. Ja uz nevladzem. Ked som u nej citim to na kazdom kroku, vo vsetkom co urobim a neviem preco ☹ Da sa vobec kvalitne zit ak Vas trapi ze clovek ktory je rodicom Vasho manzela na Vas prenasa akusi zlu energiu? Strasne ma to tazi a nici mi to zdravie ☹