Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lenusiq93_ke
16. mar 2015

ja pri svojej svokre tiez uz nevladzem , je to hotova katastrofa ,zial byvame aj s detmi u nej .do vsetkeho sa stara , ale co ma hneva najviac je to,ze sa stara do vychovy mojich deti, a vlastne o vsetko co s nimi suvisi.ako je to mila zena , da sa s nou aj porozpravat ,ale ja uz nevladzem.jednoducho nemozem si svoje deti vychovavat tak ako chcem ja.to ma stve najviac, niekedy koli tomu aj placem.kedze byvame pod jej strechou tak ja radsej drzim usta , ale neda sa to tak dalej.priatelovi som to vravela uz x krat ,ze niekedy mam pocit akoby si jeho matka chcela moje /nase deti adoptovat.ale len prikyvne a tak.baby poradte co mam robit :( som uz v koncoch

henamichal
16. mar 2015

@buba8251 vôbec nemáš byť im zato vďačná, veď nechodia po cudzie dieťa ale po vlastné vnúča - pre ich vlastnú krv Bože! Že sa nehanbia........ Ja naozaj nechápem prečo "svokrovci" sú ako ľudia totálne z "inej planéty".... Lebo ich syn má "akože cudziu ženu" ??!! V živote to nepochopím. A vnúčatá vlastnej dcéry už "akože uznávajú". To je choré... No comment!

alisha3
16. mar 2015

Ach baby,mna z tej mojej svokry asi klepne! To,ze strkala nos do nasho manzelstva a skoro to vdaka nej skoncilo rozvodom po 4 mesiacoch je jedna kapitola. S muzom sme to ustali,on si tiez trosku s odstupom pozrel na mamicku,aka je panovacna a ked nieco nebolo po jej,hned spustila vydieracske slzy...takze sme s nou nejaky cas neboli v kontakte. Potom som otehotnela,tak sme si s muzom povedali,ze teda ok,uzmierime sa pre pokoj. Samozrejme ona hrala tu ublizenu,ale budis. No potom zacala mat reci,ze ona chce malej kupit to a hento a ja nech nekupujem,co sa ma teda dotklo,ved mi predsa nikto nebude diktovat,co mozem,ci nemozem kupit vlastnemu decku. Ale vravim si,tak ma 3 deti,je to porodna asistentka,necham si poradit. No zakazdym som len pocuvala,ze to este skoro,vela nekupuj a pod. V 6.mesiaci som si povedala fajn,kaslem na nu,kupim co uznam za vhodne. Zrazu,ze posle balik s vecami,ze vsetko,co treba...reku,dobre,porodna asistentka,spominala Bepanthen a kozmetiku,tak som sa aj tesila. No ked dorazil balik...baby,nevedela som,ci plakat,ci byt nastvana. Uprimne,ja by som sa hanbila poslat nieco take: po manzelovi stare 30 rocne oblecky,co iste nosili aj jeho dvaja mladsi bratia,jeden je silny exzematik! Asi to mala ulozene kdesi na povale,lebo zatuchnute,smradlave,zazltnute a ta hanba,aj spinave. Co kupila par veci novych,tak mala oblecie asi na 1-2 roky,proste velke. No a uplne ma dorazilo,ze poslala jednorazove plienky,ale neviem,kde ich skladovala,ale zafajcene az ma natahuje! No a teraz poradte,ako sa zachovat,aby sa neurazila s tou jej povahou vztahovacnou? Nechcem posobit nevdacne,ale zas 3/4 balika pojdu isto do kosa...pride po porode na tyzden "pomahat",tak dovtedy tie veci asi zo slusnosti budem musiet podrzat. ☹

henamichal
16. mar 2015

@alisha3 no, ja by som ju nechcela mať po pôrode ako "pomocníčku", budeš mať z nej len depky :( pekne ťa ponížila s tými vecami, ktoré ti poslala, no hanba. Povedz jej, že tam budeš mať vlastnú maminku po pôrode, že ju tam nepotrebuješ! Otras.... :(

natalym
16. mar 2015

@alisha3 Oper a ulož do skrine, nech to tam vidí a po jednom sa budú strácať a strácať. 😎
Kašli na to.

lorela
16. mar 2015

@alisha3 Ukaz ich manzelovi, daj ovonat 😉, nech si aj on utvori svoj nazor. Pretoze svokra moze po case tvrdit, ze ti dala balik krasnych vonavych detskych veciciek.
Veci daj do pivnice a vytiahni o par mesiacov cestou ku smetiakom. Bez ohladu na to, ci bude u vas tyzden alebo nie, ci ich bude vidiet v skrini alebo nie. Aj tak sa jej nezavdacis...

trgypadl
16. mar 2015

@alisha3 na tyzden pride pomahat???ako rucne a strucne jej treba vysvetlit,ze moze prist na navstevu a to je tak asi vsetko!
a vecicky ak su stare a zatuchnute nepouzivat....

alisha3
16. mar 2015

@henamichal moja mamina vtedy bohuzial nebude moct prist☹ No a svokru vypoklonkujem po tyzdni,viac by som asi nevydrzala.😀

natalym
16. mar 2015

@alisha3 A možno budeš prekvapená. Moja svokra vie byť protivná aj ma vie teda utrápiť, no vedela už teraz nie.
Ale keď som bola chorá alebo deti a fakt sme potrebovali pomoc, prišla a bola úplne normálna, fakt pomohla. Asi keď vidí, že treba tak prepne na iný režim.
Skús, za to nič nedáš, možno budeš fakt prekvapená.

alisha3
16. mar 2015

@lorela Ved to,ze by to bolo zbytocne mrhanie praskom,takze tie veci ani nevytiahnem z balika. Manzel tiez citi,ze to smrdi,no on len mykne plecami,nepovie jej na to nic. To nech ja som za tu zlu nevdacnicu,co ma asi podla nej prehnane naroky. Ale uz ju normalne pocujem,ako vravi:"Ved to je dobre. To nevadi." 😠

natalym
16. mar 2015

Jasné, že nepovie nič, je to jeho mama. Mamu miluje a aj Teba miluje, treba to pochopiť.

alisha3
16. mar 2015

@natalym No ja tu jej vypomoc vidim asi tak,nech navari,poperie,spravi nakup,aby som sa ja vedela plne venovat malej a oddychovat. Dufam,ze teda nebude jednou z tych babiek,co hned pribehnu na detsky plac a myslia si,ze mimco aj same nakoja...uvidime 😀

natalym
16. mar 2015

@alisha3 Tak niekedy treba aj povedať ako si to predstavuješ. Nemému decku ani vlastná mater nerozumie. Však uvidíš snáď to pôjde, predstav si, že takou láskou ako Ty opatruješ svoje dieťa tak ona opatrovala Tvojho manžela a bude dobre. 😎

alisha3
16. mar 2015

@natalym No ved nech ju miluje,ale tiez uz musi pozerat na svoje dieta a myslim,ze ziaden starostlivy rodic nechce pre svojho novonarodeneho drobca zafajcene plienky a zatuchnute dupacky.

monciky
16. mar 2015

@alisha3
a preco ma prist svokra pomahat? mas pocit zeby si to nezvladla sama? inak s tymi vecami Ta plne chapem, mne svokra vytiahla z obyvackovej steny nezabaleny fusak, ktory bol zazltnuty, smradlavy a spinavy a davala mi ho ako kluce od Mercedesu- tak som jej povedala, ze nejsom na tom tak zle, aby som bola odkazana na tento horor, ze to rovno moze zahodit a to iste aj s perinkou....

natalym
16. mar 2015

@alisha3 Netreba sa z toho posrať. 😎

alisha3
16. mar 2015

@monciky No najskor by som asi umrela od hladu a teda muz urcite. Ten by mi dal akurat tak chleba s maslom😀 To ho tiez naucila mamicka len otazku "Co budeme jest?/Co mi navaris?" a sadnut rovno pred hotove,takze v podstate sa pride starat o svoje dieta,kym sa ja budem starat o to svoje...

lorela
16. mar 2015

@alisha3 Poznam...
No veci sa nezmenia, pokial ich ty sama nebudes chciet zmenit. Slusnym a inteligentnym sposobom. Hoci ani ten nemusi zabrat a hlupak proste zostane hlupakom...
Manzel by predsa mohol stat pri tebe, alebo aspon mala podpora tvojej osoby by z neho, v podobe "ale mamiiii, toto naozaj mame obliekat tomu malemu vonavemu uzlicku?..." mohla vyklznut.

monciky
16. mar 2015

@alisha3
lahka pomoc, moj manzel bol tiez tak vychovany, ale po rokoch manzelstva so mnou sa musi vediet o seba postarat, nakolko ja neskacem jak on piska, sme si rovny..., takze ten tyzden co som ja bola v porodnici- musel ist na velky nakup a postarat sa o seba celu dobu kym som ja bola prec, no a ked sme prisli domov, tak dva tyzdne mal dovolenku a staral sa o kuchynu...., ja som tu nemala ani vlastnu mamu, nechcela som tu nikoho, lebo som chcela vsetko od zaciatku zvladnut sama a myslim, ze sa mi to aj podarilo🙂

lorela
16. mar 2015

@monciky Aj moj muz sa musel "ten tyzden" postarat sam o seba. A veru som nie raz mala vyhodene na oci, ze "chudacik synacik" musel este aj poupratovat a pozehlit. Ako som si len dovolila ist predcasne do porodnice a nestihnut este upratat pred odchodom, ze?!
Potom zostal este tyzden s nami doma a sup do prace. Zvladala som vsetko sama. A bolo to nadherne obdobie, na ktore velmi rada spominam 🙂

monciky
16. mar 2015

@lorela
tak mne by sa moja svokra neopovazila nic take povedat, lebo ona absolutne nezvladla vychovu svojich dvoch synov, je to jedna zenska, ktora ich nic nenaucila, vsetko je pre nu a ich zbytocne, do domacnosti netreba nic kupovat, neupratuje sa u nich- proste nic a takato zena by mi nieco na domacnost a veci okolo mala hovorit?
iba raz by to skusila🙂
a na mna si ani moj muz nedojde, ked protestoval, ze on nepojde na nakup, tak som mu priamo na chodbe v porodnici vynadala dost hlasno, poslala som ho do teplych krajin a povedala mu, ze ved ja si viem aj Tesco auto objednat..., po navsteve v porodnici naklusal do obchodu a nakupil...., za tie roky som sa naucila ako nanho a vela veci uz je ako som bola ja naucena a preto moja svokra ku nam velmi nechodi a ked pride, tak sa u nas citi velmi zle, ale to je jej problem....

natalym
16. mar 2015

@monciky Tak prečo si si ho vzala? Aby si ho mohla vychovávať?

monciky
16. mar 2015

@natalym
lebo on nie je zly clovek a za svoju matku nemoze...., ked sme sa zoznamili, tak som hned nevedela z akej je rodiny a z akych pomerov, vsetko sa ukazalo casom, vela veci mu odpustam lebo je to len kvoli nej a tomu, ze ona ich k nicomu neviedla, to ale neznamena, ze manzel je uplne na nic, je poddajny a postupom rokov zistil, ze mu chcem dobre, pre mna neexistuje lepsiapochvala, ako ked sa dozviem, ze mamicke pili usi s tym, ze u nas doma je cisto, ze nase pradlo voni a podobne, je to jej hanba a moje zadostucinenie, ze co robim, robim spravne....

alisha3
17. mar 2015

@lorela Vidis, dobry napad...dnes s nou mame volat, tak ja sa ozvem urcite. Nie urazlivo, ale aby pochopila, ze takto mi teda rozhodne nepomoze...

alisha3
17. mar 2015

@monciky Presne viem, o com hovoris. Moja svorka si tiez mysli, ze porodila 3 deti, tak je matka-odbornicka...no bohuzial, vo vychove podla mna totalne zlyhala. A ako vravis, vela veci vyplavalo na povrch az casom a bohuzial, muza musim niekedy ucit podla mna uplne zaklady, ale ked on take z domu nepozna, prenho nezname veci... 😒 Nastastie sa to nanho postupne nalepi, ale velakrat je to boj...hold, svokrina vychova ☹
Inak, ja som najprv nechcela nikoho, aby mi prisiel pomahat, ale to bolo zo vsadial, ze nech sa nehram na hrdinku, ze je to velka pomoc a ze ona porodna asistentka, no kto by mi vedel pomoct viac? Tak neviem, zatial mi teda nedala ziadnu radu, len do mna hucala, nech si dam epidural 🙄 Ja, trombofilik, co si picham Clexane a tak zrejme ani nebudem moct...
A napr. na Vianoce sme od mojho bratranca dostali pyzamka a bryndaciky, tak sme sa vytesovali a ona: "No na coooo? Ved to este skoro." No jasne, cakat sa predsa muselo na tie stariny od nej... 😠

vojtusovamartina
23. mar 2015

@aadulik2110 -Dobrý deň,čítam si Váš príspevok na modrom koníku. Píšem,vzhľadom na to,že Ste opísali moju situáciu úplne do bodky. Už sa to zlepšilo? Rada by som si s Vami o tom napísala,môžeme na email?
Môj je vojtusovamartina@centrum.sk. Ak môžete napíšte mi,ako Ste to všetko vyriešila,lebo ja som už psychicky niekde úplne na dne. Ďakujem.

hastr
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivulik211
27. apr 2015

občas sa sem vraciam a čítam zážitky so svokrami, haha, ja som si byt pred pôrodom poupratovala, všetko nachystala, aj tak mi svokruša ešte raz zmyla podlahy, utrela prach, synáčkovi oblečenie v skrini prerovnala.... a ked som došla z pôrodnice, tak bola na mne nalepená, v jednom kuse, čumela jak kojím, koľko malý pije. Kúpila váhu a donútila svoju mamu aby mi ju priniesla ako darček, lebo vedela že ja to nechcem - syn mal normálnu pôrodnú váhu a bol úplne v pohode. sto krát som je povedala že prvé topánky mu kúpim ja, ale nie ona išla ešte v ten deň "náhodou" okolo lekárne a drb náhodou tam mali topánočky. tak ich kúpila. lebo ja nie som schopná kúpiť mu boty, (dodnes deň mu pri každej návšteve kontroluje tenisky a podotkne že sú mu asi malé a že ona mu dá peniaze na nové). ešte snáď ani nelozil v tom čase, ale botky s pevnou podrážkou musia byť. dnes má syn 3 roky a jediný koho nevie vystáť je ona. pritom som veľmi opatrná na to, aby som mu ju prezentovala v dobrom svetle, nie som zákerná ani vypočítavá, chcem aby mal syn babku rád, chodíme k nim na návštevy pravidelne. ona skrátka nikoho nerešpektuje a už vonkoncom nie to dieťa, pchá mu jedlo do úst, furt ho nabáda aby pil a nestačí jej ked jej povie nie, ved ako by on mohol vedieť, čo chce, a je vidno že aj malému to lezie na nervy. skvokričky sú také zvláštne stvorenia. 😝

jalito
28. apr 2015

Ono, pokiaľ vám takto zle robia len svokrovci...ale pokiaľ sa k vám vaši vlastní rodičia správajú tak, ako tu popisujete, že sa k vám správajú svokry tak to je sila.

Ja mám macochu, ktorá ma neznáša a ktorá na mne vidí všetko zlé. Dokonca sa dohovárali s mojím vlastným otcom, že mi vezmú dieťa do vlastnej opatery lebo ja som nechopná a nič neviem, ani uvariť, ani to ani hento a že som to dieťa vobec nemala mať, pričom švagriná, ktorá je ženou macochinho syna z prvého manželstva, je najlepšia matka pod slnkom.

Oproti mojim rodičom je teda moja svokra fakt zlatá. Možno je to aj tým, že žije od nás 200 km ďaleko a vidíme sa raz za tri mesiace , ale volávame si skoro každý deň a možno mi neuveríte, ale práve so svokrou mám lepšie vzťahy ako s vlastnými rodičmi. Beriem ju ako kamarátku, iste, mali sme aj nezhody, a práve so svokrou idem na dovolenku k mori, čo naši nevedia pochopiť a hlavne macocha nechápe, ako ma može mať niekto rád, keď ona ma neznáša, čiže asi takto.

helena220
29. apr 2015

baby sme proste mrchy nevesty vsetky do radu zmierme sa s tym🙂) ja mam podobny problem, vlastne ciastocne vyrieseny kedze sme sa konecne od svokry odstahovali ale do noveho bytu som si priniesla darcek od svokry-zaludocne vredy...ale ked to vezmem spat moje zdravotne problemy su omnoho prijemnejsie ako zivot s nou...