Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lubka72
1. jún 2013

@magali Držím ti palce, aby si tú nespravodlivosť ľahšie znášala...a je super, že priateľ stojí na tvojej strane, to je dôležité.

mamavera
1. jún 2013

@comatsu odpoviem ti ja, sem tam do tejto témy lozím, je mi týchto báb ľúto a písali tu už aj o svokroch....ja osobne som roky rozvedená a s bývalými svokrovcami mám krásny vzťah, pred chvíľou mi svokor volal. Ale oni sú z kategórie normálnych, nikdy sa do nás nemontovali, naše rozhodnutia rešpektovali, aj keď s nimi nesúhlasili, samozrejme, že vyjadrili svoj názor, ale komunikácia s nimi bola na úrovni dospelých ľudí a nie ako tu často čítam - my máme skúsenosti, vy ste soploši, tak budete tancovať, ako my pískame 😝 . Tiež sme u svokrovcov aj bývali, kým sme sa nenasťahovali do svojho, v pohode. Je to o tolerancii, vzájomnej úcte a schopnosti prijať aj iný názor. Je jedno, či je to svokor, alebo svokra, ide o povahové vlastnosti tých ľudí. Mňa tu najviac šokuje, že tie svokry, alebo svokrovia väčšinou majú okolo 50 rokov, čiže relatívne mladí ľudia a tak skostnatelé názory...že niekedy nechápem.

mirkave
1. jún 2013

@comatsu mozno to beru tak,ze ked "trpela" ona ako nevesta,tak musi trpiet aj jej nevesta.ale urcite to neplati na vsetky.moja svokra ma super svokru.ked tragicky zahynul otec mojho muza,tak jeho mamina im pomahala.nikdy som nepocula nadavat moju svokru na svoju svokru......... Ja sa len modlim,aby som ja nebola ta zla svokra.

magali
1. jún 2013

@lubka72 ale tak ja uz som si nato trochu aj zvykla ale ked je toho uz vela a nemam sa s kym porozpravat, tak idem aspon sem, ale snazim sa udrzat si chladnu hlavu a aj ked si tu clovek sice troska ulavi, stale su to len pismena a moze to vyzniet vselijako, skoda ze sa neda internetom prenasat aj skutocna emocia

magali
1. jún 2013

@comatsu tuto otazku si kladiem aj ja.. preco mi to svokra robi, lebo jej svokru, cize babku mojho priatela som poznala a aj ked ju priatel opisoval vzdy ako milu a dobru babicku, vycitila som ze k svojej neveste sa asi bohvieako nespravala.. clovek si povie ze by sa z toho poucila ale asi nie.. podla mna je to vacsinou o tom ze sme mamicke ukradli milovaneho synacika, ktoreho si vychovavala nato, aby ju opatroval a staral sa o nu a bol jej k dispozicii vzdy ked si spomenie

magali
1. jún 2013

@mamavera pekne si to napisala.. ono je to mozno tym , ze v dnesnej dobe sa mladi ludia osamostatnia dost neskoro, vacsinou az okolo tridsiatky a rodicia si zvyknu nato ze ich maju doma a deti im aspon ako tak pomozu ci uz v domacnosti alebo aj finance prispeju do rozpoctu, rodicia ich do istej miery mozu "riadit" a ked maju zrazu opustit hniezdo, tak je velky problem.. a kto si to odnesie? no ano, ta co ho ukradla, lebo ona mu tlaci do hlavy kaleraby, doteraz im bolo spolu dobre a teraz sa niekto tlaci medzi nich

michellinkalove
1. jún 2013

Ahoj,no ako citam viem o com hovoris,no bud rada,ja som so svokrou na tom ovela horsie,keby som to mala vsetko rozpisovat ani by sa to tu nezmestilo,a tiez sa vsetko zacalo odkedy som ostala tehu,dam Ti rada,je to krute,ale ak nezvladas situaciu so svokrou treba ju poslat jednoducho s prepacenim do prdele a mat s nou pokoj.Vobec sa koli nej netrap,nestoji to za tie nervy,naozaj🙂Ja som si tiez svoje prezila🙂

michellinkalove
1. jún 2013

Ahoj,no ako citam viem o com hovoris,no bud rada,ja som so svokrou na tom ovela horsie,keby som to mala vsetko rozpisovat ani by sa to tu nezmestilo,a tiez sa vsetko zacalo odkedy som ostala tehu,dam Ti radu,je to krute,ale ak nezvladas situaciu so svokrou treba ju poslat jednoducho s prepacenim do prdele a mat s nou pokoj.Vobec sa koli nej netrap,nestoji to za tie nervy,naozaj🙂Ja som si tiez svoje prezila🙂

mamavera
2. jún 2013

@magali neviem, ale ja to nie som schopná pochopiť, aké ukradla? Veď je to prirodzený vývoj, mám dospelého syna a a keď bude on šťastný vo svojom vzťahu, budem šťastná s ním, nech si pre život vyberie kohokoľvek. Moji rodičia žili celý život s rodičmi môjho otca a ich vzťah bol veľmi pekný a to bol otec jedináčik. Neviem, možno to bolo aj tým, že svokra videla, že nový člen domácnosti sa nesnaží chod tej domácnosti meniť, že jej syna miluje, že nevesta je veľmi šikovná po všetkých stránkach, tak sa im do života neplietla a to bol medzi nimi takmer dvojgeneračný rozdiel. Svokor svoju nevestu doslova rozmaznával. Nikdy som od mamičky nepočula na nich krivé slovo, vyrastala som tam, tak som tú atmosféru lásky a úcty vnímala. A zrejme má na tom svoj podie aj to, že mamina svokra bola vo svojom manželstve šťastná, mama vždy hovorila, že keď sa tam nasťahovala, stále čakala, kedy sa svokrovci prestanú pretvarovať, potom pochopila, že sa nepretvarujú, že oni sa stále tak veľmi ľúbia 🙂 . A asi sa to potom generáciami prenáša, aj moja svokra mala úžasnú svokru, ona ju opisovala, ako babičku z knihy Boženy Nemcovej.
Jednu vec som si ale v tejto téme všimla, aj som to tu viac krát písala.Tolerancia musí byť z oboch strán. Niektorým nevestám vadí, keď je u nich svokra každý druhý deň. Ale že sa mnohé k tej svokre nasťahovali a ona ich musí tolerovať každý deň, to je OK? je to stál o vzájomnej úcte a o schopnosti byť asertívny. Ako sa nadstavia pravidlá od začiatku, tak ich budú mať.

magali
2. jún 2013

@mamavera mudre slova.. vies mne to raz svokor v hneve povedal, pohadali sme sa so svagrinou, stale nam robila napriek a priatel si ma zastal, vtedy potreboval proste odtial odist a poziadal mojich rodicov, ci by mohol ist k nam, vtedy mi svokor vykrical ze konecne som dosiahla co som chcela.. pritom to bola najvacsia hlupost, nikdy som ho neprehovarala.. oni to mali proste tak vysnivane ze ich syn zostane s nimi byvat.. ale ako mozu niekomu takto naplanovat zivot? rozhodol sa sam a hoci uz mame so svokrovcami lepsie vztahy, stale si budu mysliet ze ja som ho nahovorila aby odisiel a vzdy budem mat pocit ze ja som ta zla a stale som ako na ihlach ci som ich niecim nenahnevala.. a ako hovoris, vzajomna tolerancia musi byt, len ked to niekto nevie pochopit tak bohuzila.. presne ako si napisala beru nas stale ako soplosov, ktori nic nevedia.. ked sa mi dari v praci, zase som len ja tak zla, lebo mam peniaze a dari sa mi lepsie ako ich dceram, preto im treba pomahat, ale ako som uz napisala, nechcem ich peniaze, stacilo by mi aspon trocha uznania a respektu, je to zacarovany kruh, v ktorom sa tocim stale dokola a snazim sa vsetko udrzat pokope a zbytocne nedrazdit, ale odkedy mame maleho, ked sa jedna o neho, zaujala som obranny postoj a tu si proste po hlave skakat nenecham

mamavera
2. jún 2013

@magali niektorým ľuďom skrátka nevyhovieš, ani keby si čo robila, od takých sa je treba odstrihnúť, aby ti neznepríjemňovali život, v prípade svokrovcov je to ťažké, ale pár zdvorilostných návštev sa dá vydržať, nasadiť úsmev číslo tri a keby boli pindy, iba podotknúť - je mi ľúto, že máte na to taký názor, máte naň právo, tak ako ja na svoj a ten je iný. A zase úsmev číslo tri. Ja by som sa na tvojom mieste nezaoberala tým, že čakáš od nich prejav uznania, je to zbytočné plytvanie energie. Oni sa skrátka rozhodli, že ich dcéry budú vždy a vo všetkom lepšie ako zbytok sveta a hotovo. Vôbec by som to neriešila, najviac ich podľa mňa bude štvať, keď budú vidieť, aká si šťastná a vyrovnaná aj bez ich "dobre mienených" rád.

stellamaris
2. jún 2013

Ahojte zeny! vcera sme boli na narodeninovej oslave,synovec muza mal 5 rockov,bola to velmi pekna oslava,taka rodinna,chybali na nej svokrovci,neboli ani pozvani 😉 svokra je doma na priepustku z psychiatrie,kedze sa svagrinej doteraz ani svokra ani svokor neospravedlnili,nedostali pozvanku.........ani chlapcekovi negratulovali k narodeninam,ani darcek neposlali,smutne..................zato my sme dozvedeli zaujimave spravy,svokor o mne rozprava,ze som mu ukradla syna,ze som si ho vzala pre peniaze!!!!!! rozpraval to rodicom svagrinej,tak ma oni branili,ze pre penieze urcite nie,ved manzel nic nema,a svokor na to,ze som leniva,sedim doma a nechala som si urobit dieta,aby som nemusela robit!!!!! take sprostosti,ja som na materskej, chodim upratovat a peniaze mam usetrene ja,a nie manzel! tymto ma svokor kvalitne nasral 😠 este dodam,ze manzelovi k nasej svadbe svokrovci negratulovali,to je zu sila fakt!

zoyuska
2. jún 2013

@stellamaris ser na nich vsak tu uz dlho nebudu 😀

magali
2. jún 2013

@mamavera a zasa mas pravdu.. chodime tam raz za mesiac na navstevu, tak sa rozhodol drahy.. oni by boli najradsej keby sme tam boli vsetci naraz u nic a drahy praveze ide najradsej vtedy ked sme tam len my, inak je to tam na nervy.. a presne ako pises, najviac ich stve ze nepotrebujeme ich pomoc, ze stale nevystonavame ako sa mame zle.. pravdupovediac aj ked sa nemame najlepsie, tak ja to ani neviem, ja som taka ze som rada zato co mam a s tym sa snazim vyzit, naco sa stazovat.. a uz idem zasa do prace, tak uz bude dobre a kazdy mi moze vyskocit.. niekedy si hovorim ze asi je mozno problem v tom ze niesme svoji, ale pochybujem ze po svadbe by sa ich postoje rapidne zlepsili.. u nas to vyriesilo fakt len to minimalne stretavanie a potom je vsetko Ok, jednu-dve navstevy za mesiac sa dokazem obetovat 😀 😀 😀

stellamaris
2. jún 2013

@zoyuska no to mas pravdu 😀 svokra uz chce zomriet 😀

madapa
2. jún 2013

@stellamaris Aj ja by som chcela moju svokru zavriet na psychiatriiiiiiiii !!!!!!

stellamaris
2. jún 2013

@madapa moja sa chcela zabit,tak ju tam zavreli,tak vies,ako postupovat 😀

lenkabell
3. jún 2013

@llienkaa ja s tebou uplne suhlasim 🙂

lenkabell
3. jún 2013

@stellamaris moja ma silne depresie a na psychiatrii je uz 25rokov je hroznaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa asi tam skoncim aj ja :(

stellamaris
4. jún 2013

@lenkabell ale nie,preco,ved depresie sa daju liecit 😉 a svokre treba popriat vsetko dobre a nechat ju tak 🙂 aspon ta moja by tam mohla navzdy ostat 😀

lenkabell
4. jún 2013

@stellamaris ta tvoja moze moju chytit za ruku a mozu tam ostat spolu navzdy!!! a my by sme mali krasny,pokojny zivot 🙂

monika15
4. jún 2013

@lenkabell hej berce i totu moju do kruhu ;););)
@stellamaris

lenkabell
4. jún 2013

@monika15 kludne 🙂 oni si budu rozumiet 🙂

renata5
9. jún 2013

ahojte chcem vam napisat to co ma uz tri roky velmi trapi dufam ze najdem pekne slova aby som sa tak netrapila som skoro 3 roky vydata s manzelom sme spolu 5 rokov.uz od zaciatku ma svokra nemusela citila som to no ja som velmi citliva zena a vela krat som si uz pred svadbou kvoli nej poplakala ja maminu nemam nema zaujem o mn ani syna 2r otec toho nepoznam moj manzel ma brata a sestru svagrina ma dve deti o ktore sa vobec nestara flaka sa uz 10 rokov nepracuje 24h je na nete a deti jej placu lebo aj ked doma nieco je vsetko im zozerie do slovne svokra jej plati vsetko hypoteiku stravu o deti sa stara plati detom vsetko co sa len da okna jej chodi umyvat cely byt prace lebo by svagrinu zozrali chrobaky nic jej nepomoze...a teraz k tomu co vlastne chcem uz od zaciatku vztahu som bola dobra nikdy som sa na nu ani len skaredo nepozrela vadilo jej to ze s muzom niekde ideme ked som mala nieco nove oblecene hned ze naco miname peniaze samozrejme naco ich manzel mina na mna vzdy som u nich doma pomohla co sa dalo uvarila upiekla nikdy nebolo dobre vzdy som dostala ze naco si to robila nemusela alebo je to hnusne..dobre zmierila som sa aj s tym ke sme mali svadbu uz v ten den cely cas bola oduta peniaze dala muzovi z vetou odloz si ja som to videla pocula srdce mi islo roztrhnut ani ma len nepochvalila ze som krasna nevesta co som bola ako mama velmi mi to chybalo ani pozehnanie nam nedala nic...o tri mesiace som zostala tehotna vysnivane dietatko hned som kazala muzovi nech im zavola a oznami ze budu mat vnuca bohuzial miesto gratulacie som dostala ved uvidime ci bude alebo nie,nic ine ju nezaujimalo len ci budem nadalej chodit do prace bohuzial som nemohla mala som rizikove tehu ked sme tam isli sadit celu zahradu som posadila sama stala nadomnou ako gestapo a len ukazovala poprosila som ju ci mi nepomoze a ona aj ked ona bola tehotna zbierala zemiaky potom som si necitila nohy brusko mi tak tvrdlo ze som myslela ze odpadnem ona nic ziadny sucit zacala sa mi chvalit ze si dala poistku ze pripoistila aj svagrinine dei ja som si len pomyslela ze preco nepockala na mojho smutne....prisiel porod oni nic 5 dni sa ani neozvali rodila som v auguste a oni prisli koncom septembra pozriet moje babatko v tej chvili som bola taka silnejsia mala som chut ju vyhodit ked tam prideme nikdy nic mu nedaju ked aj nieco opotrebovane hracky po tych dvoch ked jej nieco kupim odlozi to ani si nepozrie alebo ak ked ano tak ona take nenosi teraz predavame byt a potrebovali sme aby rucili tym svojim aby sme dostali peniaze na pozemok a zacali stavbu do 1,5metra potom by sa ohodnotil nas dom a zalozne pravo by sa prepisalo nedovolili a moj muz im tolko penazi dal tolko pomohol uz svagrinej rucil pomahal jej kupoval detom a oni sa k nam takto zachovali svokra sa ma nikdy nespytala ci nepotrebujem pomoct bola som po tazkom porode mala som horucky ale zvladla som to moji dvaja chlapi su krasne obleceny vzdy mame uvarene napecene upratane a to ju strasne serie nemoze to prezit byvame dost daleko od nich ked nevidia maleho aj par mesiacou nic mu nedonesia ale to co kupila tym dvom sa chvalit vie ty maju vkladne knizky a moj syn od nich nic vcera mi povedala ze som od zaiatku cudna ze preto ma nema rada preco som cudna ze sa snazim vsetko robim sama nikdy sme od nich nedostali jednu zavaraninu syn je velmi mudry sikovny vela sa mu venujem ked som chcela aby ukazal co vie ona mi zacala vypravat o nejakom dievcati co vsetko vie uplne ma to ponizuje nechcem ju uz nikdy viac vydiet nenavidim ju chcela som sa vam vyzalovat je toho este dost prepacte za chyby ja som na seba hrda nikdy som jej neublizila

monkalm
9. jún 2013

@renata5 tá tvoja svokra je teda riadna kravaaaaa !!!! nemám slov

renata5
9. jún 2013

@monkalm dakujem aspon nie som sama co si to mysli o nej znicila mi vsetko co sa len dalo ked som si nieco pytala do kuchyne tak dala ale vzdy sa ma spytala ci by mi moja mama dala zadarmo synobi jeden jogurt neda a este ked tym dvoj jej vnukom da sladkosti a moj syn ide tak im to az vytrhne z ruky aby moj nedoslal

monkalm
9. jún 2013

@renata5 chorá žena, fakt ako nekomentujem. to ja môžem svojej svokre ruky-nohy bozkávať, dala by nám a malej, čo by nám na očiach videla. Ale neboj, každému sa raz všetko vráti, kašli na ňu, doplatí na to ... viem, že ťa to zožiera, ale nenarobíš s ňou nič, je to veľmi veľmi zlý človek ...

inull5
9. jún 2013

@renata5 Vy bývate s ňou? nezávidím ti, nemáš to ľahké, ale dúfam že tvoj manžel je na tvojej strane..prajem ti veľa síl, viem že sa mi ľahko hovorí, ale vykašli sa na ňu, hoď ju za hlavu a ako sa vraví - "nech sa aj mačky pudrujú..."

inull5
9. jún 2013

@renata5 prepáč, nejako som prehliadla, že nebývate s ňou.. to ju určite serie, že všetko pekne stíhaš..

renata5
9. jún 2013

@inull5 manzel je na mojej strane ale aj tak vidim ze ho to trapi aj ked vie ze mam pravdu tvari sa ze nevie o com hovorim