Moji rodičia mi neustále klamú

amika
5. jan 2013

Ahojte. Nikdy som podobnú tému nezakladala, ale teraz som taká nahnevaná a smutná, že proste musím :( . Skúsim celú situáciu popísať zrozumitelne:
Mám dvoch synov- 3 a 5 ročných. Sú to riadne živé striebra, neposedné... Môj brat má dve dcéry- 3 roky a 6 rokov. V sobotu všetky deti chodia k mojim rodičom. Už nieraz sa mi stalo, že som rodičom trošku vynadala za to, že dievčatá upreednostňujú. Oni sa bránili tým, že baby majú ako rodinu len ich, moji synovia majú ešte svokrovcov, ktorí ich strašne lúbia a chcú. Moja svagriná prišla pred rokmi o mamu s otcom prerušila styky- pijan . Rodičia si od mala brávali staršiu dva krát do týždňa, chalanov len keď som im ich doniesla. Teraz chodí švagriná do školy, málé sú tam v sobotu a nedelu. Dnes sme boli dohodnutí, že tam chlapci pôjdu, keďže ja som mala prácu. Ráno som ale volala, že pre nich otec nemusí chodiť, lebo neidem preč, že ich donesiem. On na to, že ok, ale neskôč začal, že sa necíti dobre, že aj baby vezme domov, bo má horúčku. Keď som o pár minút volala mame, tá zdvihla veselým hlasom, to som spoznala, že baby sú ešte u nej. Povedala som jej, že keďže na dnes nemám navarené, že si k nej skočim aspoň po obed. Na to zaváhala, ale že dobre. Keďže mi už viackrát klamali, rozhodla som sa, že pôjdem k nim skôr, ako prídu oni domov a tam ich počkám- mala som tušenie, že babule prídu. Ale keď došli domov, vystúpila len mama, s tým, že otec išiel pre lieky. Dosť ma súrila, že naberieme obed, a nech idem, bo otec je dosť zle, že má teplotu... že ide robiť čaj, nech si vie lahnúť. Som sa spýtala, či vzal babule domov- že áno, že neboli nadšené, ale čo už. A ja že či švagriná je doma. Mama mi odpovedala, že dakam odbehla.. ale že dakto-brat(chodí v sobotu do práce, tak kto???? :D ) že doma asi bol, keď ich tam otec nechal..... Dobre, išla som. Poobede som ale mala čoraz silnejšie tušenie, že klamú. Zavolala som otcovi, ako mu je, počula som, že je na ceste autom :( . On na to, že bol u lekára, že má známeho, že ho vyšetril (zaručene klamstvo- bol u svojich rodičov v nedalekom meste ) Volám švagrinej že čosi by som potrebovala a medzi rečou som sa jej pýtala, že čo baby. Ona že kde som, keď sa pýtam? Ja na to že, aha, veď oni išli k našim, že? Švagriná že jasné... BOla som vychovávaná aby som nikdy rodičom neklamala, vždy sme boli k sebe úprimný. Ja som v živote dôverovala len im, aj pri poslednom klamstve som mamu prosila nech mi neklamú, lebo moja dôvera v nich je už riadne naštrbená.. a zas to urobili :( Viem, že mojich chalanov majú omnoho menej radi, kašlú na nich, a toto dnes, ma riadne dorazilo... Ospravedlňujem sa za tento román, ale určite chápete ako mi je, keď zas a znova dostávam dôkazy o tom, ako uprednostňujú dievčatá .... Nikdy- ani raz nebolo tak, že uprednostnili pomoc mne, a dievčatá nechali doma, a vzali miesto nich chalanov. Ja som mala starú mamu, na ktorú spomíname všetci 5(brat, bratranci,sesterky) s láskou a s istotou, že nás mala rada všetkých rovnako.

sirinka
6. jan 2013

@lilitela mas skresleny pohlad na celu generaciu 😉

linuska1
6. jan 2013

@amika no neviem mozno som to zle pochopila ale podla mna tu nejde o to ze ti vadi.. ze tvojim detom sa tvoji rodicia venuju menej... ako bratovym.. tebe ide o to klamstvo...
mne osobne by bolo jedno kolko sa ktorym venuju.. je to ich vec.. s tym by som sa vedela vysporiadat.. ale to ze mi klamu.. tak to by aj mna dostalo.. predsa nemaju 10 rokov.. a nepotrebuju si nieco vymyslat...
urcite by som sa s nimi stretla a porozpravala by som sa s nimi... ked chces uprimnost ty.. musis byt uprimna k nim aj ty... povedat im na rovinu... ze ti nevadi to ze uprednostnuju dievcata...ale to klamstvo naokolo... ze ta to hneva ked ti klamu... a ci im by sa pacilo keby si s tym zacala aj ty... a povedala by som im nech nad tym porozmyslaju... 😉

lilitela
6. jan 2013

@mummy01 presne. Niektore maminy tu odporucaju ignorovat takych starych rodicov ktori sa nezaujimaju. Ale ja nie som na 100% presvedcena ze je to spravne. Myslim ze si aj trafila klinec po hlavicke. Radsej pozeraju tv. Aspon u nas to tak je. Ja myslim ze moja mama okrem prace a povinnosti ako navarit oprat a zakladne upratanie vlastne iny konicek ani nema.

lilitela
6. jan 2013

@sirinka myslis tu predoslu generaciu? Asi som to zovseobecnila. Kazdopadne v mojej aj manzelovej rodine to bolo presne takto. Takze ked napises ze mam skreslenu predstavu mala by si napisat aj ako.

mummy01
6. jan 2013

@lilitela u nas je to tiez tak,moja mama sice pracuje na smeny ale pomedzi ne sa stiha aj nudit...teraz sme tam boli 1den na vianoce a mala sa pytala ci moze ostat u babky no babka sa tvarila ze nepocuje ☹ ja deti nikdy babke netlacim,ked k nej prideme a prespime tam tak to je vzdy moja iniciativa,nikdy nas sama nezavola.Svokrovci tak to je kapitola sama o sebe,to by bolo na dlho.Nikdy som nikoho nezneuzivala a v rodine som znama tym ako sa vzorne a dobre staram o deti,ako to zvladam aj s chorym syncekom...to bolo uz X krat povedane na moju adresu...takze asi preto je ten slaby zaujem...lebo ja zvladam a staram sa 😖

mircalla
6. jan 2013

Inak jedna obycajna otazka a su z toho hadky na 4 strany, tu ani nejde o to, ze aky ma kto nazor, ale styl, akym ho napise, ci bude urazat alebo napise nieco trebars aj kriticky ale slusne

cutce
6. jan 2013

@amika nejlepsi bude kdyz si s rodici promluvis a budes mluvit tak dlouho dokud to treba nepochopi, jak ty se citis, nic jinyho se asi delat neda 😒

samantha223
6. jan 2013

@amika a mozno len svagrinej sa tazsie povie nie ako dcerke. Je to cudzia zena a boja sa jej reakcie. Nemusi to byt osobne, ze Vase deti maju menej radi. Predsa sa komunikuje s matkou deti, a pisete ze su to bratove deti, takze viem si predstavit, ze ajkeby mozno boli radsej s vami, nechcu nevestu urazit.

nela82
6. jan 2013

@betina1984 po pravde..musime to tak brat,ze rodicia nie su povinní sa starat o nase deti 😉 Rodicia vychovali nas-ano maju sa zaujimato vnucatka...no nie ichmat cele vikendy...to uz je o inom.
Viem o com pisem,kedze uz ako som spominala moja sestra takto dava stale deti k nasim...Preto ja tam svoje deti nedavam vobec-ideme tam vsetci,alebo nikto.
Tiez chcem,aby si nasi oddýchli a nie stale len deti-deti-deti...
Ver mi,ze ked budeme v ich veku-budeme si to viac uvedomovat 😉
My sme dospelí-deti sme chceli-máme ich-musíme si nájsť ten čas postarať sa o ne.
Tiež ich mam dve-jeden skolak-dyslektik....neskutocne behacky po vsetkych moznych vysetreniach...maly ma 2 roky-cele tehotenstvo som musela lezat-ci uz doma,alebo v nemocnici-zijeme so svokrovcami-oddelene-no nie svokra pri mne a domacnosti behala...Manzel ostal doma-musel-a staral sa o domacnost,naucil sa varit,pratal-dokonca si ho zavolala aj svokra na povysavanie 😅 😕 Umyval vecko-kupelnu...vodil vtedy este maleho do skolky...robil vsetko co robi kazda zena.Zvladol to-zvladli sme to.Ani raz neodviezol syna k mojej mame alebo ho nedal k jeho a nesiel vecer na pivo..ani raz.
Viem,ze sa mam na koho spolahnut co sa vsetkeho tyka.
Mozem napisat,ze sme samostatní a deti by som k rodicom nedala....nemohla by som ani zaspat.Nie preto,ze by o nich nebolo postarane...ale z toho dovodu,ze by som sa bala...ako to zvladaju...atd...

nela82
6. jan 2013

@lilitela tak v tomto s tebou nesuhlasim...
Mozno vasi zili takymto zivotom...
Mojej mame zomrela mama,ked bola malicke 6-mesacne babo.. ☹ Otec je zomrel,ked mala 14 rokov ☹ Musela prestat chodit do skoly a starat sa o dalsich surodencov.Mama nema 70-80 rokov...Ma 55-ja 30.Cize kolki v jej veku su bez skoly???Je ich malo,ze?Viem.Moja mama mala tazky zivot a to doslovne.Musela predcasne dospiet a ist zivotom dospelakov.
Vydavala so ako 23-rocna..prisla zit k svokrovcom,no od prveho dna si nasi platili vsetky poplatky sami-babka sa vsetkeho vzdala...aj ked byvali v jednom dome-nasi platili aj za nich.Sme styria surodenci-mame ako 30-rocnej zistili vaznu poruchu srdca.Väcsinou bola v nemocniciach-v kupeloch...Nepamätam si,aby nam babka davala jest...Otec,ktorynevedel varit-ucil sa 😅 Jedli sme slepaciu polievku bez soli...nikdy nezabudnem 😀 😀 😀
Bolo toho vela-no vobec nemali vsetko na podnose. 😉

lilitela
6. jan 2013

@mummy01 Tak to mame naozaj podobne. Mozno niekedy je to o komunikacii. Ja si pomoc nepytam a nikto sa mi sam od seba neponuka. Ked sa mi narodila dcera, par mesiacov na to mi mama povedala, ze sa jej dotklo ze som ju nepoziadala o pomoc. Spontanne som jej povedala, ze sa neponukla. Hned sa zhacila, ze ale ved vies ze ja pracujem. Este som jej povedala, ze by si mohla zobrat dovolenku. Viac sme sa tejto teme nevenovali. Cize si myslim, ze si chcela nechat iba polichotit, a ze keby som ju popytala o pomoc, pvedaly by, ze to nejde. Ale to je uz ina tema. 🙂

betina1984
6. jan 2013

Ja myslím, že babky a dedkovia sa radi postarajú,možno dúfajú,že im to v starobe raz vrátia,buď deti alebo vnúčatá.

miriam11
6. jan 2013

Ja osobne by som sa od hanby prepadla, ist k rodicom pre obed... tiez si myslím, že je to na nich privela každý vikend strazit deti. prepac, prides mi ako 20 rocná nesamostatna, egoisticka a zavistliva žena. Prestan sa lutovat, vo vsetkom sa potrebujes na nich spoliehat? Neporovnavaj rodinné situacie, kolki žiju bez akejkolvek pomoci od sta. rodičov... asi maju už toho trošku plne zuby, nezdá sa vám, že ich příliš využíváte? A ešte si tam chodit pre jedlo...uff. len beriete, urazate sa a vobec vás nezaujimaju ich potreby. AK som ublizila, prepac, ale Chcela by si si to s nimi vymenit?

maznacik007
6. jan 2013

@betina1984 no neviem ja poznam aj takych aj inych.... zasa su babky dedkovia ktori v tej 5x ke chytia druhu mladost a vnucata su to posledne co ich zaujima... 😖

lilitela
6. jan 2013

@nela82 Nemyslim si, ze len nasi zili takto, toto bol priemer. Samozrejme, ze boli aj vynimky, ktore sa tomuto priemeru vymykali, a ktori zazili v zivote aj velke rany. A inac to mohlo fungovat v meste a inak v obci. Nepopieram, ze to malo aj nevyhody, co sa starostlivosti o deti tyka, napr. muzi mali 2 roky vojnu narozdiel od dnesnej doby.

lilitela
6. jan 2013

@maznacik007 Tak toto je zas pripad mojho svokra. Tak strasne chcel vnuca, az sa druhykrat ozenil a na "stare" kolena si zabezpecil este vlastne dieta.

maznacik007
6. jan 2013

@lilitela no ono toto je aj problem ak je vacsi vekovy rozdiel medzi manzelmi dajme tomu 12 rokov.... zena ma 55 a muz 67 ten muz uz chce svoj pokoj a klud, zena ma pocit ze jej uchadza vlak... tak nastupia rozne tanecne zabavy, partie, chaty, dovolenky, extra mladistva moda .... minisukne a pod... a vnucata ... na tie uz cas neostava...

ale clovek sa nauci poradit si sam ked musi, resp. ma kamosky, sestry a tak...

lilitela
6. jan 2013

@nela82 Neli a este si myslim (mozno sa mylim), ze prave taki rodicia, ako moji, su ti, ktori si chcu uzit, a tvoja obetava mamina, by mohla patrit medzi takych, ktori s vnucatami pomahaju.
Moja babka sa tiez o mna starala, ako mohla, aj popri praci. A to sama vychovala 4 deti, narodili sa jej s rocnym rozdielom. Nemal jej kto pomoct, manzel umrel ako 43 rocny a co viem, tak jej mama umrela predcasne a nechala po sebe este 2 neplnolete deti(babkini mladsi surodenci), najmladsi mal tusim 11 rokov, cize ako najstarsia sa o nich starala, kedze jej otec musel pracovat a do toho este otehotnela so svojim prvym dietatom. No na maslu. Chuderka, umrela ked mala 63 rokov, nakoniec si to ani neuzila.
Tak ta moja mama ta sa asi boji aby sa tak nezrobila ako jej mama, a ze si to teda musi este uzit.

nela82
6. jan 2013

@lilitela vies,na mojej mame vidim,ze uz chce mat pokoj.Nechce si uzivat...je viac chora ako zdrava-len uz chce mat aj ten pokoj.Ano,ma rada vnucata-nikdy nepovie nechodte..nebudem...nikdy to este nepovedala ani sestre...No otec je uz po infarkte-a naozaj uz chcu mat pokoj.
Teraz,ked uz sme my deti dospelí a mame vlastne deti-mali by sme tým svojím rodicom aj vediet pomoct-nie cely zivot ziadat a cakat,ze oni nam budu pomahat 😔

barbora01
6. jan 2013

@amika u nas je to tak, ze moja mamka sa viac stara o svagrinine deti ako o moje. Ale mne to nevadi, pretoze svagrinine su mladsie a vidim, ze jej ich dava, len ked nema inu moznost. Nezneuziva ju absolutne, ale matematicky vzate svagrinine deti su tam castejsie ako moje. A ked su moje deti chore, moja mamka nikdy nepovie, ze nemozu tam ist, aj ked tam budu svagrinine deti (ona ma dvoch extremne zivych chlapcov). Raz som jej aj povedala, ze ked nechce, alebo nevladze, tak nech mi to povie a ja najdem ine riesenie. A moja mamka mi na to povedala: ako mozem povedat jednym vnucatkam, ze ich vezmem a druhym nie? Vtedy som vela pochopila. Moja mamka aj ked nevladze vezme vsetky vnucatka, lebo nechce robit rozdiely, ale ja si odvtedy najprv zistim situaciu, ci deti jej nebudu na tarchu. Mozno aj tvoji rodicia nevedia povedat nie a ked pises, ze ste vzdy mali dobry vztah, skus predist tomu, aby sa museli vyhovarat. Ja chapem, ze ta boli, ze ti klamali, ale mozno len nechceli povedat na rovinu nie, aby si si nemyslela, ze uprednostnuju bratove deti a proste to neumyselne pokaslali este viac. Tiez som si kedysi myslela, ze nasi uprednostnuju svagrinine deti (ale to su predsa deti nie len svagrinej, ale aj ich syna a mojho brata) a potom som pochopila, ze proste pomahaju tam, kde treba a s cim treba, ja som nepotrebovala pomoc s detmi, ale pomohli mi financne a svagrina nepotrebuje financnu pomoc, ale pomoc s detmi a tak som to nejako spracovala, ze je to v rovnovahe. Ked mozem poradit, povznes sa nad to. Mozno nevedia na rovinu povedat, ze nevladzu, tak v najlepsom umysle hladaju vyhovorky. Ty ich poznas, takze vies najlepsie aki su. Drzim palce

amika
autor
7. jan 2013

@miriam11 Mozno vo vasej rodine su take, ze drzite od seba dvoj metrovy odstup. U nas su trochu ine 🙂 A ze ist raz za uhorsky rok k mame pre obed? No a co ma byt? Ked som sem tam zaskocila k nim s chlapcami v lete cez prazdniny tak som im vzala navarene ja- mama nemusela varit, mohla si posediet so mnaou a poklebetit. Toto je ale asi pre teba neznama rovina, ze? Ze prepadnut sa od hamby??? Trosku silne slova... Skus si poriadne precitat a skus aj vnimat co som pisala o sebe.
@barbora01 hm, mozno v tvojom prispevku je kus pravdy. Ale ako som pisala, keby povedali ze su unaveni, ze babule beru- to chapem- mamu maju v škole, proste ina moznost fakt nie je. Uplne zbytocne mi klamali a to vedia aj oni. Nikdy sme sa jeden druheho nebali, nie som sarkan, v zivote sme po sebe nekricali, sem tam sme sa pohadali- ale dakto by tu hadku nazval len odusevnelym rozhovorom. Mojich rodicov mam hrozne v ucte, v zivote som si nedovolila pouzit ani len ostrejsie slova, kricat... S mamu povazujem za najlepsiu priatelku, vzdy som sa jej mohla zdoverit, ona mne. Dokazeme sa rozpravat cele hodiny, kedze sa cely tyzden nevidie, len si tefonujeme. Preto ma tak ranilo to, ze mi takto ocividne klamali. Mozno daktorym pripada nenormalne ak sa stari rodicia venuju vnucatam, ze si ich beru. Neuvazovali ste o tom, ze mozno v normalnych rodinach, kde spolu fakt dobre clenovia vychadzaju prichadza pomoc uplne automaticky bez toho aby sme museli nutit? My sme k starej mame chodili tiez pravidelne, ak sme neprisli, prisla on a pre nas. Doteraz mam uzasne spomienky na nu, chodila som k nej uz aj ako dospela. Ked si ju stryko vzal k sebe, chodila som k nej tam. Nosila som jej lieky, maskrty, oblubene jedla, sem -tam navarila. Zial mojich deti sa nedockala. Ja len dufam, ze podla vzoru stara matka, svokra, moji rodicia (napriek tomuto klamstvu) budem aj ja raz taka milovana stara mama a moje vnucata a deti na mna budu spominat s laskou, nie tak, ako na dakoho kto sa o nich nezaujimal, nemal cas, pred kym mali zabrany poziadat o pomoc. Ak budem moct, budem pomahat, bude si bravat vnucence aj keby ich bolo 10. Pre mna je to prirodzene, z generacie na generaciu. Byt nie len dobrou dcerou, matkou ale aj starou matkou. Ako sa teraz staviate vy k svojim rodicom- zabrany, neobtazovat.... tak sa jedneho dna budu aj vase deti stavat k vam. Nebudu k vam chodit s vnucencami, aby vas nedaj Boze neobtazovali, nebudu vam davat vnucence, lebo od mala pocuvaju od vas, ze babku netreba obtazovat. Nevravim vyuzivat- strcit tam deti bez opytania, ked pracuje nech si berie dovolenku- toto su odovodnene pripady, . Ale ze matka a dcera maju medzi sebou vztah, kedy ma dcera zabrany ist aj pre obycajny uz davno navareny obed??? Lebo proste nemala cas navarit, nakupit??? Toto vam pripada nenormalne? A co potom ked sa v lete zideme u nasich vsetci- aj bracho, stryko, nasi, deti a otec nam vsetkym navari na terase gulas, ugriluje maso? So svagrinou spolocne pomahame mame pripravit vsetko.. Aj toto je nenormalne? Ze potom do vecera sedime u nich a rozpravame sa? Niekedy si tam deti nechaju, inokedy chlapcov berieme domov, lebo su unaveny. Toto vsetko je nenormalne? Podla mna sme len jedna dobre fungujuca,sudrzna rodina, kde pomaha ten, kto moze a pomoct vypyta ten, kto ju potrebuje. Stava sa, ze ked tam pridem, mama mi da pracu, predsa som len mladsia, skor v zahrade poriadim a ona je s detimi na dvore, sedi s otcom, kavickuje, ja si rychlo porobim a pridem tiez. Sme v takom vztahu, ze pridem k nim, objimem mamu - uprimne ju vyobjimam, otca-tiez, pohladkam ho po tvari a ideme dnu. Prave koli tymto vztahom mna osobne natolko zobralo to, co tu dakto nazval RIESENIM SOMARIN. Tie ktore pisete ze moje spravanie je nenormalne, spravanie maleho dietata- uprimne, ruku na srdce- mate taketo rodinne vztahy aj vy??

Teraz mi mozete kludne napisat aky som sebec... 🙂

samantha223
7. jan 2013

@amika ja mam presne taketo vztahy, sme neodlucitelne s maminou. a raz da ona, raz ja. doplname sa. a prisla postrazit 3 deti, ajked sa mala zle, ale ja som musela prec. Myslim ze len nevie povedat neveste NIE a preto to vsetko vzniklo. Ak mate take dobre vztahy, inak si to predstavit ani neviem. Prave preto by som si to cim skor vydebatovala s mamou. ked to budete dusit v sebe, bude to horsie. Aj u nas mama pomaha najviac mne, mam 3 deti, jedno je babo, dtuhe v skolke tretie v skole. Svagrina ma 1, nepotrebuje pomoc, iba sem tam poprosi, ak chce si odskocit niekam, ja toho mam viac. Zrejme aj svagrina potrebuje momentalne tu pomoc viac, a nevedela ako Vam ma mama povedat, ze viac asi v ten den nevladze. Niekedy su taketo klamstva odpustitelne, ak nie su umyselne a zakerne. 🙂

alenkaalila
3. júl 2013

ahojko chapem ta ja rodicou nemam ocko mi zomrel ked som mala petnast a mamka pred dvoma rokmi a moje deti mala mamka strasne rada nuz o svokrovcou sa to neda povedat nemaju ich radi vobec vianoce nemau zaujem maju narodeniny nic a velakrat mi davaju otazky preco nasa babka je v nebicku ona nas lubila a strary rodicia nas nechcu neviem im odpovedat ale ma to trapi velmi

ejco
3. júl 2013

@amika Precitala som si tvoj uvod a mala som pocit,ze citam o sebe.Od A po Z je to uuuuplne ako v mojom pripade,takze ta uplne chapem a presne viem ako sa citis.

v_alika12
3. júl 2013

To je dobre,ze "nemam navarene,tak si idem zobrat k mame"... Podaktore by ste sa asi mali naucit zit viac samostatne. Kazdy mame vlastny zivot a komu venujeme viac casu alebo ako ho travime je iba nasa vec. Tiez by sa mi nepacilo ak by ma mama komandovala,sledovala, upodozrievala. I ked sa nam rozhodnutia inych nemusia pacit,treba ich respektovat a nevynucovat si rovnopravie 🙂

tinka323
6. júl 2013

@amika ja ta plne chapem, ja by som sa tiež nad tym trapila, nevedela by som potom ako sa mam tvarit , ci nabuduce tiež nespravia to iste, ved o nic nejde, len nech je laska starych rodicov rovnako rozdelena medzi vnucata, aj oni to vycitia a nerobi to dobrotu v rodine. Ale hlavu hore, mozno sa to vydiskutuje a bude 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

tinka323
6. júl 2013

@amika vobec nie,nie si sebecka, ja mam rodicov daleko a mam 3 deti, polrocnu dcerku 2 rocny syn a 12 rocna, moja svokra pravidelne berie 2 rocneho synceka na cely vikend ku nim, ja ju o to neprosim, robi to preto, lebo sa tesi z vnucat a trosku si aj oddychnem a syncekovi je tam tiež dobre, same vylety, postarane a ja sa možem naplno venovat dcerkam.
A s tym varenim, aj minule, priniesla plny hrniec aj ked sme mali navarane, chcela pomoct, aby som nemusela varit, že nech si oddychnem a naozaj to dobre padne niekedy.

tinka323
6. júl 2013

@amika a mate super rodinne vztahy, niet nad to, manzelova mamina by za nas dychala, pomaha ako moze, a robi jej to radost, ked podakujem, zdorazni: je to normalne, pomahat si v rodine 🙂 🙂