Môžem si zmeniť naspäť priezvisko po rozvode?

liluska2424
7. aug 2009

Ahojte, prosím Vás poradťe mi , som už 7 rokov rozvedená rozhodla som sa,že už nechcem mať meno ako môj ex manžel , potrebujem vraj nejaké dôvody osobitnéhe zreteľa, aké sú to?Často ho u mňa hľadajú policajti, exekútori a všelijaký ľudia pochybnej povesti, pritom už 5 a pol roka býva u svojej terajšej manželky a neplatí výživné na naše dve deti od roku 2004. Ďakujem veľmi pekne za každú radu.

andzi
7. aug 2009

Priezvisko si môže zmeniť len ak je hanlivé, výstredné alebo smiešne. Daj si žiadosť na Obvodný úrad podľa sídla svojho bydliska a uveď dôvody, ktoré si opísala. Zároveň musíš uviesť svoje nové priezvisko, aké si želáš.

malalady
7. aug 2009

andzi ahoj.. 😀 no a počuj ked sa vydám za priatela a Tobinko nieje jeho.. no a toto bábo čo čakám sa tiež bude volat po priatelovi možem zmenit priezvisko aj Tobiaskovi? Aby sa mu nevysmievali v školke? nevieš?

zajacik...
12. aug 2009

Andzi meno a priezvisko mozno zmenit,ak je hanlivé alebo ak su na to dovody hodne osobitneho zretela.

Liluska tie dovody co si uvadzala su dovodmi pre zmenu priezviska, nemal by s tym byt ziadny problem. Nakontaktuj sa na obvodny urad podla trvaleho bydliska, mozno oni maju nejake tlacivo - ziadost na zmenu priezviska.

Malady ked sa vydas za priatela a budes mat jeho priezvisko, je mozne dat zmenit priezvisko aj synovi. Pokial k synovi nebolo urcene otcovstvo, tak sa to da urobit priamo pri sobasi. Pokial otcovstvo urcene bolo, musi sa podat ziadost na obvodny urad podla trvaleho bydliska, avsak budes potrebovat pisomny suhlas biologickeho otca s jeho uradne osvedcenym podpisom, ze aj on suhlasi so zmenou priezviska svojho syna na priezvisko tvoje po sobasi... V pripade ze by nesuhlasil alebo s nim niesi v kontakte a nevies kde je, tak jeho suhlas moze nahradit sud, teda potom by si najprv musela poziadat sud aby ti udelil suhlas na podanie ziadosti o zmenu priezviska...

megi93
12. aug 2009

liluska za zmeni priezviska sa platí, neviem kolko presne a po rozvode si ho mlžeš bezplatne zmeniť na predošlé priezvisko ale len do nejakej doby, neviem či pol roka alebo rok. Takže teraz si síce môžeš, ale zaplatíš si to. A myslím, že môžeš iba ísť na predchádzajúce preizvisko za slobodna.

alexandra
12. aug 2009

meg su to 3 mesiace

zajacik...
12. aug 2009

Ano po 3 mesiacoch sa uz sa to plati - 99,5 eura (necelych 3000 Sk). Do 3 mesiacov moze prijat len predosle priezvisko (teda to s ktorym vstupovala do manzelstva, ak sa niektora rozviedla druhykrat a do druheho manzelstva vstupovala s priezviskom prveho manzela, tak do 3 mesiacov moze prijat len to priezvisko po prvom manzelovi. U rozvedenych len jedenkrat je to rodne priezvisko). No a po 3 mesiacoch za poplatok si moze zmenit na akekolvek - pokial to odovodni v ziadosti preco nechce predchadzajuce priezvisko a uznaju jej to 😉

A poplatok u maloletych deti do 18 rokov je za zmenu priezviska 33 eur (necelych 1000 Sk).

Pokial by mal niekto hanlive priezvisko, tak poplatok je len 3 eura 😅

liluska2424
autor
15. aug 2009

Ahojte...ďakujem veľmi pekne všetkým ,kto mi odpísal a poradil,ďakujem veľmi pekne z celého srdca... 🙂 🙂

fracle
27. aug 2010

Kocky, ake su to 'dovody hodne osobitneho zretela?' Chcela by som poziadat o zmenu priezviska, ale moja situacia je taka trosku zamotana. Som v rozvodovom konani, manzelove priezvisko som sice nikdy neprebrala, ale nase deti maju odlisne priezvisko odo mna a manzela. Chcem aby sme mali s detmi po rozvode rovnake priezvisko, ale zmenit si ho chcem ja. Je mozne prevziat priezvisko deti na seba?

kaktusik007
5. sep 2010

@fracle je to velmi individualne, ako pise andzi v prvom prispevku, napis si ziadost a tie dovody tam uved..... a uvidis