Na čo všetko mám nárok po rozvode?

kamajka
14. apr 2008

ahojte tak som tu opäť s novou temou,
ospravedlnujem sa ak tu už taka bola, tak ju kludne zamknite ale hodte linky 😉

rada by som vediet na čo všetko mam po rozvode narok (od štátu)

s manželom nemáme žiadne nehnutelnosti ani hnutelnosti 😅

kedže je to takto budem začinat od velikanskej nuly

a rada by som vedela, čo všetko možem žiadať aby nám bolo čo možno najlepšie.

Za všetky odpovede Vám krásne dakujem.

katy09
14. apr 2008

Ahoj kamajka,samozrejme maš narok na vyživne na deti ktore sud určuje podla ex... platu a ak by ti nezaplatil tri posebe nasledujuce mesiace tak treba žiadat o nahradne vyživne od štatu na odbore soc.vecí a rodiny odtial ta pošlu ešte exekutorovi a budeš musiet nanho podat exekuciu....ale to všetko len vtom pripade že je fakt taky nespolahlivy a neplatil by čo už vieš len ty...no a sanmozrejme maš pravo na deti pretože podla našej ustavy SR patria deti matke..ak maš neake otazky kludne sa ozvi... 🙂

alexandra
14. apr 2008

Kamajka od statu nemas po rozvode narok na nic. Mas narok vzhladom na vek dietata na rodicovsky prispevok vo vyske 5.540,- sk mesacne vcitane rodinnych pripadvkov.

sue
14. apr 2008

Katy, to dúfam nie je v našej ústave, že deti patria matke 😲 😲 😲 😲

alexandra
14. apr 2008

Najma deti nepatria, deti su zive osoby, ale to nie je k teme.

tilly
14. apr 2008

baby a ak sú v tom nehnuteľnosti?
pr.:
nehnuteľnosť sa nadobudla za manželstva, ale písala sa len na jedného z manželov, pričom ten druhý nedal výslovný súhlas (neprehlásil, že súhlasí s nadobudnutím do výlučného vlastníctva)?

kamajka, mieniš sa rozvádzať? ☹
tvoj muž je stále v práci, že?

kamajka
autor
14. apr 2008

tilly my sa pozname? 😕 😀
ano už sa rozvadzam. v piatok som podala navrh.
muž je teraz doma, dnes odchadza a už sa nevráti, iba pozrieť deti alebo ich vziat na vikend alebo tak.

dakujem za Vaše odpovede.

a čo nejaky prispevok na byvanie?

katy09
14. apr 2008

ale ali to vieš ked sa rozvedzaš tak je tam okrem teba,sudcu a manžela aj socialny pracovnik ktory sedi pri matke a všetko si zapisuje a ak je matka normalna myslim tym žiadna alkoholička a pod..čiže je schopna sa starat o deti sud jej ich automaticky zverí do opatery ale napriklad v arabskych štatoch je to naopak tam prisudia deti automaticky odcovi...a mimochodom tebe manžel nemusí platit na deti...lebo to sa mi nezda bo ak su v manželstve deti a zostanu u matky tak maju narok na vyživne aj od nezamestnaneho otca..mne ten moj neplati a tak mi to zanho plati štat....a vybavila som to pekne na urade soc.veci a rodiny.... 🙂 narok na vyživne zanika tušim iba vtedy ak sa otec zriekne detí...to ale neviem isto

katy09
14. apr 2008

na prispevok na byvanie maš iba ak si v hmotnej nudzi

kamajka
autor
14. apr 2008

jaj takže ked som na MD tak si možem piskat a vyžiť z toho. no pekne.
nevadi, nejak to doriešim.

takže rozvedena matka nema prakticky narok na nič, len na vyživne?

katy09
14. apr 2008

vieš naten príspevok na byvanie to sa tiež vybavuje naodb.soc.vecí a rodiny a nato tam je posudkové..a to je už nanich či by ti to schvalili....no to su zasa dalšie behačky a papierovačky

alexandra
14. apr 2008

tilly vsetko nadobudnute pocas trvania BSM spada do BSM okrem veci nadobudnutych dedicstvom, alebo patriace jednemu s manzelov suvisiac s vykonom jeho zamestnania..

kamajka presne tak. Mozes si najst pracu a dufat, ze bude platena dost dobre na to, aby si vyzila aj s detmi.

mirica
17. apr 2008

kamajka- ešte existuje výživné manželky - lebo životná úroveň manželov je rovnaká - je možné ho dostať aj po rozvode na dobu max 3 rokov. dá sa dostať ak to neodporuje dobrým mravom ... tj ak by si úmyselme nenastúpilla do zamestnania - tak nedostaneš - ale ak si na materskej - dostať môžeš ........ja som dostala - bola som nezamestnaná .

pistana
29. máj 2008

kamajka, dobrym mravom odporuje napriklad to, ak k rozvratu manzelstva prispela tvoja nevera alebo ak otcovi bez vaznej priciny nechces davat jeho deti na vikend. Takze v takom pripade na vyzivne manzelky zabudni...

orgovanka
29. máj 2008

Veru tak Kamajka,rozvedené ženy to majú ťažké.Ešte keď ti platí výživné na čas,tak ešte dobre,ja mám s tým taký problém,vysúdila som len minimálne výživne aj o to musím bojovať,behať po súdoch,polícii

zuzana2606
22. dec 2012

vie mi niekto prosim vas poradit.chcem sa dat rozviest ale nemam kam ist .zhanam si nejaky malicky bytik ktory by som zvladla pladit.mam dve deti nie su nadsene ze sa musia vsetkeho vzdat.ale snad to pochopia .byvam v dome manzela ktory je jeho ,zdedil po rodicoch este pred svadbou.cele manzelstvo 15 rokov pocuvam ako je vsetko jeho ako mi nic neda a podobne.psychycky teror.vsetko sme spolu poprerabali kurenie okna podlahy kupelku kuchynu no proste vsetko.na nic vsak nemam doklady vsetko poschovaval.aj vkadnu knizku.proste nemam nic a toboz na pravnika.ma vyznam sa pustat do vopred prehrateho boa.prosim poradte mi niekto ako dalej.jedine co je napisane na mna je auto.to sme vsak tez splacali spolu.dakujem

lancelot1802
22. dec 2012

Ahoj Zuzana, tak v prvom rade sa všetko začína rozvodom, takže treba si podať návrh na súd, právnika určite na takýto úkon nemusíš mať. Súčasťou rozvodu je aj ÚPP (úprava rod. práv a povinností k mal. deťom), určí sa výživné, zverenie, styk. Ďalej si môžeš podať návrh na určenie výživného pre rozvedené manželku, keďže živ. úroveň rozv. manželov by mala byť rovnaká. Po právoplatnosti rozsudku o rozvode si môžeš podať návrh na vyporiadanie BSM, ale ako píšeš, dom je na manžela, a keďže nemáš doklady o prerábke, no neviem, možno ešte svedkovia, ale
vidím to čierne. A ver mi, takých ako ty sú na súdoch desiatky, keď nie stovky návrhov...

ariesi
22. dec 2012

@zuzana2606 co sa týka auta, nezalezi na tom, na koho je napisane, kedze v OEV je ako vlastnik napisana vzdy iba jedna osoba. pokial ste ho nadobudli spolu pocas manzelstva, patri do BSM.
co sa týka penazi, ktoré sa investovali z BSM do prerábky jeho vlastnictva (teda z výplat vas oboch ste financovali prerabku jeho domu), toto by bolo potrebne pocas konania o vyporiadanie BSM dokazovat a ziadat zohladnit.
tak ako pise lancelot1802, najprv prebieha konanie o rozvode a BSM zaniká az právoplatnostnou rozsudku o rozvode. potom sa bud o BSM dohodnete alebo jeden z Vas poda navrh na sud na jeho vyporiadanie a ak do 3 rokov od rozvodu nedojde ani k dohode ani k podaniu navrhu, plati vyporiadanie zo zákona, resp. domnienka, ze ste sa vyporiadali tak, ze nehnutelnosti (co vy v BSM ale nemate) budete mat v podielovom spoluvlastnictve a hnutelne veci tak, ako ich uzivate

erikab81
22. dec 2012

Môžem ešte dodať, že ak si naozaj v zlej finančnej situácii môžeš pri návrhu na rozvod požiadať aj o oslobodenie od súdnych poplatkov. Vzory návrhov určite nájdeš na nete aj vzor žiadosti o oslobodenie. Prípadne môžeš ísť aj na najbližší súd s tým, že chceš návrh podať ústne do zápisnice a tam ti návrh niekto pomôže spísať. Treba k tomu sobášny list, rodné listy detí a potvrdenie o poslednom spoločnom pobyte. Takže rozvod by nemal byť problém.
S ostatným je to komplikovanejšie ale aj tam ti môže pomôcť centrum právnej pomoci. Pozri si stránku legalaid.sk či by si nesplňala aj nárok na bezplatnú právnu pomoc.

emily76
22. dec 2012

@zuzana2606 mozno by ste mohli skusit centrum pravnej pomoci, ak nezarabate vela, tak mozno sa dostanete k bezplatnej pravnej pomoci. kamaratka bola na materskej a oni jej pokytli nielen pomoc pravnika pri spisani ziadosti, ale aj pri zastupovani pri rozvode. teraz cez nich riesi aj vysporiadanie BSM. Ale s domom.. ak manzel dedil, bol vypracovany znalecky posudok, kde je aj cena uvedena. Teraz sa bude zrejme robit novy, cize sa ukaze o kolko sa zvysila cena nehnutelnosti.. a podla mna minimalne z tej ciastky by vas mal vyplatit.. pripadne ak nie su blocky, tak mozno bude stacit napisat na sud co ste vsetko sa robilo, co to stalo a dat cestne prehlasenie. Vkladna knizka je na jeho meno??

zuzana2606
23. dec 2012

dakuem vam za rady.vkladna knizka je na jeho meno.ale najskor by som si asi mala zohnat nejaky mali bytik a az potom podat ziadost o rozvod.nezarabam najmenej ale kedze mi nic neda tak som zacala setrit ako sa len da.problem je aj v tom ze pracujeme v jednej firme a bojim sa aby ma neprepustili.uz teraz nic nedava na deti vsetko kupujem sama.aj vianocne darceky.som z nervami v koncoch.ten znalecky posudok by som musela platit ja.som strasne rada ze ste mi aspon trosku pomohli.a mozem odrazu podat a ziadost o rozvod aj vyzivne na deti pretoze do rozvodu mi urcite nic na deti neda.dakuem zuzana.

tiffanytheo
23. dec 2012

Vies si poziadat o zaplatenie toho co Ti nedal do sudneho rozhodnutia ;) to je v poho mne neplati ani po sudnom rozhodnuti :P

zuzana2606
23. dec 2012

ti chlapy su strasny chrapuni.keby nezarabal tak pochopim.ale zaraba super.a takto sa mi chce asi pomstit.ako e mozne ze ti neplati.

tiffanytheo
23. dec 2012

@zuzana2606 Tiez zadaraba ked je na SK je kamenarom a teraz je v UK. Urcite nezaraba 250 eur ako si dal na papier.Sud mi urcil 100 eur na obe deti do kopy s tym ze mi ma pomahat este so skolkou.Ze nema-to je jeho odpoved. Mam si vypytat od priatela...dalsia jeho blba odpoved...a pocula som ze on nechce davat mne....potom cez leto bolo že mi bude nosit zemiaky, mrkvu , petrzlen a rajciny 😀 😀 😀 no coment ked ti zratam dokopy za posledny vyse pol rok dal 10 eur dokopy na jedno dieta mesacne 🙂

tiffanytheo
23. dec 2012

@zuzana2606 urcite to beru tak ...na chces sa rozviest?? Na tu mas chcela si mas mat ;) a robia na truci aby sme ich zobrali....Ale ja sa na nho mozem vysraaattt!!!! o deti som to doteraz zvladla sama...ze ho budem vlacit po sudoch aj tak som doma a aspon si spestrim dlhe chvile :P uz mi je to jedno po tom co som si presla...

zuzana2606
24. dec 2012

@tiffanytheo ahoj no tiez to mas pestre.dnes su vianoce som doma iba kvoli detom inak by som sla k rodicom.rano im priniesol vianocny darkek dvoje lupienky.ze sice malo ale musi im to stacit.hajzel a zaraba 1000 e.ak nezozeniem byt sa zblaznim.ti si to ako vyriesila z byvanim ak sa smiem spytat. ked a sa pri vsetkom rozrevem.pekne sviatky prajem.

ivetkabab
24. dec 2012

@kamajka ahojky.a poziadaj o vyzivne hned.necakaj kym vas rozvedu.to moze trvat dlho.narok na vyzivne mas od kedy ti manzel nedava ziadne peniaze a da sa to aj spatne.pekne sviatky

kamajka
autor
24. dec 2012

@ivetkabab dík...to už dávno poriešené🙂 šťastné sviatky🙂

zuzana2606
25. dec 2012

AHOJTE NO MALA SOM NADHERNE SVIATKY.CELY DEN NAM ROBIL NAPRIEKK.A VRCHOL VSETKEHO BOLO KED HO ISLI DETI VOLAT K STEDROVECERNEMU STOLU A ON IM POVEDAL ZE NIKAM NEJDE.TOTO NORMALNY RODIC KTORY LUBI SVOJE DETI PREDSA NEROBI.HNED PO NOVOM ROKU IDEM ZHANAT BYT DUFAM ZE ZOZENIEM A NEBUDEM DLHO CAKAT LEBO SA TU ZBLAZNIM.

nikolas2006
18. jún 2016

Ahojte chcem sa poradit nakolko poberam rodicovsky prispevok naco mam narok po rozvode ak budem byvat u priatela

nikolas2006
22. jan 2017

Ahoj este raz by som chcela poradit naco budem po rozvode mat narok ak som sama s detmi byvat budem vo svojom