Na zamyslenie

jabadaba
11. nov 2013

Inspiroval ma tento clanok a poniektore jeho body mi rezonuju v mysli. Najma v suvislosti s tu videnym...

http://www.eduworld.sk/sk/nevychovavat-znamena-...

Moje dojmy z poniektorych fotoblogov, ktore som viac menej nahodne vzhliadla su presne v duchu bodu clanku o konzume, materialne a nulovych hodnotach. Su tu blogy, ktore doslova systematicky zachytavaju handry v kontexte rocnych obdobi. Dieta je tam len akysi vedlajsi doplnok. Desiatky fotografii v desiatkach kabatikov...z tych fotografii nesala dojem, ze boli spravene pre vynimocny moment. Ale ze umely moment bol vytvoreny za ucelom fotografie. Nedycha z nich nic. Ziadna atmosfera. Haldy doslova rovnakych fotografii. Baretka sem, cizmicka tam, bundicka, kabatik...starostlivo nakonbinovanych. Trci z toho to co je pre autora fotky prioritne - handry!

Preto, ked niekde vidim staru dobovu fotku deti, mam z toho zazitok. Zazitok zo zivej atmosfery, ktora z fotografie dycha. Aj po iks rokoch. Z dnesnych fotografii na sposob fotoblogov ake aj tu vidno sotva prehovori po rokoch nieco viac ako zladene handricky.

Ake asi budu mat hodnoty deti tisicich fotografii v dalsich stotisicoch tzv. outfitov? Stajlovanie do handriciek asi tou pravou hodnotou nie je. Co poviete?

P.S. su tu vsak aj fotoblogy, z ktorych citit to co maju zachytavat. Atmosferu daneho momentu. Take mam rada. 😉

zuzkaanicka
11. nov 2013

@jabadaba Su ludia, co sa potrebuju pochvalit ... chvalia sa tym, co sami povazuju za chvalyhodne 😉

zuzkat1
11. nov 2013

@jabadaba ja sem fotky malej nedavam ale moja bezne vyzera asi takto... Teplaky,tricko,mikina... Naco super outfit ked aj tak len beha,skace... Dieta si ma detstvo uzit...tiez nechapem zmysel tych modnych prehliadok...je to kazdeho vec ale ked som raz videla dievcatko cca rok a pol stare na ihrisku v cipkovanej ciapke a nariasenych bielych satach tak tam mi uz rozum zastal.

zuzkaanicka
11. nov 2013

@jabadaba Inak, tu na MK by som to nazvala aj opicenie sa🙂 ... jedna vycapi fotecky outfitov a 10 dalsich sa potom opici a predbiehaju sa, ktora to lepsie zladila 😕 ... co sa tyka spolocnosti a priorit - tak zo vsade na nas vybafuju reklamy, ako byt krajsia a zvodnejsia ... videla si reklamu na to, ako byt lepsia alebo mudrejsia? 😉 ... ja nie ... mam 11-rocnu dceru a teda mame co robit, aby sme jej s manzelom vysvetlili, ze handry nie su najdolezitejsie ... nedavno sme sa o tom bavili so susedou (cisto zahradne debata cez plot) a dospeli sme k zaveru, ze niektori rodicia hoci nemaju peniaze na dolezite veci, tak detom kupia kazdu prkotinu 😕

zuzkaanicka
11. nov 2013

@zuzkat1 ano, najlepsie je takto nazdobene dieta na detskom ihrisku a potom pocuvas-nechod do piesku, zaspinis sa, nechod tam, roztrhnes si krinolinu 😀 ... my sa chodime na ihrisko hrat, obe 😉

kykka
11. nov 2013

@jabadaba Taketo fotoblogy iba vyjadruju emocionalnu prazdnotu zien matiek, ktore ziju iba pre obdiv druhych. Dieta je pre nich nieco druhorade, nieco co iba zlepsuje ich vlastny image. Nieco ako pekny kus nabytku - stara sa o neho, lebo musi, aby bol vystavny kus, ale to je vsetko... taketo matky pred cudzimi ludmi a navstevami hraju, ake su milujuce a uzasne matky, ale niekde doma v sukromi, kde ich nikto nevidi sa k detom chovaju chladne a nevsimaju si ich.... Lutujem tie deti, ktore sluzia iba ako nejaky tovar na zlepsenie imidzu ich vlastnej matky... A neznasam take, ktore sa nazyvaju supermatkami a vytahuju sa tu nad nas so svojim zivotom a hazdu tu fotky, co vsetko oni pre svoje deti kupuju a co kupili do izbicky a pri tom v skutocnosti emocionalna uroven sa rovna nule.... Ved predsa kazda matka, ktora miluje svoje dieta, ho paradoxne chrani - nebude predsa vystavovat na verejnej internetovej sieti albumy "od narodenia az po skolu", aby ho videli vsetci cudzi ludia, pedofili a kriminalnici... Lebo ked ma niekto chory moznost sledovat vyvoj nejakeho cudzieho dietata, tak si ho kludne moze vyhliadnut a aj na zaklade informacii, ktore tu davaju matky moze mat nejaka nekompetentna osoba uplny prehlad, co sa deje v ich domacnosti.... Ja si myslim, ze vela matiek to vie, ale je im to jedno, hlavne nech ukazu svetu, co za handru z next zase kupili, aby ukazali, kolko penazi si mozu dovolit minut a bezpecie dietata je az druhorade... Je to hlupe a kazdy, co ma rozum, peniaze a city, si radsej tieto veci strazi a neukazuje svetu...

seraa
11. nov 2013

@jabadaba
prepac ale odsudit niekoho na zaklade fotky jej dietata ??
nechapem akoze o com ma byt tato diskusia?
to je trosku silne kafe, ze maminy co odfotia svoje deti v outfitoch su zle matky..

@zuzkat
nemyslim si ze dieta, ktore nie je cely den v teplakoch nie je stastne a neuzije si detsvo

zeny v uz fakt nemate co riesit??

takze "len tak na zamyslenie" aj pre vas damy...

jamabe
11. nov 2013

@zuzkaanicka Presne! Párkrát som si pozrela fotoblogy detí oblečených v najmódnejších outfitoch (reku pre inšpiráciu) a vždy som sa musela zamyslieť, že čo tie chúďatká môžu vonku robiť.. vyšlo mi, že maximálne sa tak prechádzať po chodníku a tlačiť kočík 🙂 Človek by tie detičky poľutoval. Moja chodí na ihrisko v tepláčikoch alebo v rifliach zo sekáča, keď spadne do blata, svet sa nezrúti, oprášime a ideme ďalej. Takú next-ovú mamičku by asi muselo poraziť!

zuzkat1
11. nov 2013

@zuzkaanicka tam a mamicka bola zladena.. a dieta chcelo ist do piesku aj mohlo ale tam ho posadila na kraj a dala jej pod zadok daku satku ci co. Nechapem to. Fakt to na ihrisko nepatri. Moja ma 2sukne a vobec ich nenosi. Nema kam lebo stale beha a hra sa.

warholette
11. nov 2013

keby sa niektore mamicky venovali svojmu obleceniu a vyzoru minimalne tak ako obleceniu svojich deti, hned by bol svet krajsi 🙂 pretoze unavena utahana "mamina" v teplakoch a nacancana dcerenka a syncek v obleceni z "nextiku" su total prevratene priority.

yanni
11. nov 2013

@jabadaba velmi dobry clanok. Nevies nahodou, ci by sa nenasiel v nemcine alebo anglictine? rada by som ho niekomu odporucila ale ta dotycna nevie po slovensky.

Inak baby mate pravdu. Ja fotoalbumy handier tiez nejak nechapem. Ja tiez obliekam muza a troch chalanov a som rada, ked su pekne a vkusne obleceni ale naco davat niekde fotky oblecka? Akoze cim sa mam chvalit? Chalani vyzeraju ako vyzeraju, tiez nakupujeme v Nexte, Okaidi, Mothercare, Benettone ale aj C&A a H&M. A tiez maju obcas aj teplaky ked chcu. A nikumu nic nevesiam na nos. A inak, na fotenie kazdeho kusku oblecenia a natahovanie na net nemam ani cas. Mne sa zda, ze niektori ludia nemaju nic ine na praci.... grrrrrr

zuzkaanicka
11. nov 2013

@jamabe Ja mojej aj do mlaky dovolim skocit a to by si mala vidiet, ako sa niektore mamicky tvaria 😀 ... vsak kedy si ma zaskakat v mlake, ked nie v skolkarskom veku? 😉

zuzkat1
11. nov 2013

@seraa nevravim ze si neuzije detstvo...ale kam dat malemu dietatu cipkovane satocky? co v nich moze robit?

zuzkaanicka
11. nov 2013

@yanni Pockaj, o chvilu Ti nejaka napise, ze ked mas cas vypisovat, tak mozes aj fotky vkladat 😀 ... tiez netvrdim, ze mi deti stale chodia v teplakoch (starsiu uz skoro vobec), ale nevidim zmysel v tom foteni a davani na MK😉

jabadaba
autor
11. nov 2013

@seraa poprosim Ta nepodsuvat mi tvoje vlastne vyjadrenia. Zle matky, odsudenie a pod. Kde to ja pisem? Dovod temy je myslim dany uz jej samotnym nazvom. Ze to tebe nedoslo, s tym nic nenarobime.

jabadaba
autor
11. nov 2013

@yanni hm, zial, nasla som ho len v SJ. Ale ak natrafim aj na AJ, dam Ti ho sem rada.

jabadaba
autor
11. nov 2013

@zuzkaanicka ano, to opicenie som uz postrehla. V prvy moment mi napadlo, ze ved to som videla u tej a tej a potom mrknem na nick a uplne iny. Doslova kopirovanie. Ako fajn, preco sa neinspirovat, ale....

seraa
11. nov 2013

@jabadaba

precitaj si odpovede inych .. tak sme asi vsetky nepochopili
neviem o com je tvoj prispevok teda ale odpovede vravia za vsetko a na tie som reagovala

zuzkaanicka
11. nov 2013

@jabadaba kazdy sa rad inspiruje (teda skoro kazdy), ale toto je fakt opicenie (len teraz neviem, ci slovo opicenie je v poriadku-takto napisane mi pripada nejake divne, ale aj tak sedi 😀 )

blueskyka
11. nov 2013

Celkom sa mi paci clanok, ktoreho link si pridala, ale musim Ti oponovat v Tvojom vyjadreni...moja priatelka si pridava fotky veciciek nie preto, ze by sa nimi chvalila, ale preto, ze ma radost z toho, ze jej synovi moze kupit taketo veci, co kedysi nebolo vobec lahke....mame skoro rovnako stare deti a poviem Ti, ze ked som mala pred 21 rokmi syna, tak som mala problem zohnat nejake pekne oblecenie, vacsinou som hladala latky a pracne šila veci...teraz mam 2 rocnu dceru a neviem sa na tie krasne veci vynadivat..jednak by som si ich vtedy nemohla dovolit a jednak neboli..preco sa nepotesit teraz? preco kradnut tuto radost mamickam? ved je to kazdeho vec, co tu na MK dava..jedni davaju vecicky, jedni hracky, jedni neviemcoeste...🙂

zuzkaanicka
11. nov 2013

@seraa bud konkretna a mozeme to dopodrobna rozobrat 😉

yanni
11. nov 2013

@jabadaba dakujem velmi pekne

@zuzkaanicka nooooo to sa na MK moze rychlo stat grrrr Na druhej strane, pise sa rychlo, fotecky by som musela najskor urobit, niekde ich ulozit a potom natiahnut na MK. RTakze viac roboty a casu. Takto ja pekne popri robote v kancli obcas sem nakuknem a aj nieco napisem, aj ked nie vela. citat sa da aj pomimo, zial pisat sa mi vzdy neda, kedze mam comp nie len pre kona. Aj ked musim povedat, ze MK je pre mna asi väcsia droga ako FB ;-DDDDD Moj muz si zo mna uz srandu robi, kazdy vecer, ked ze uz klud, tak sa v posteli pyta, ci zu som "Pferd=kön" citala ;-DDDDDDDDDDDDDD

adri266
11. nov 2013

@jabadaba viac menej suhlasim. Ak ma clovek vela penazi, zarabaju 5000 Eur, tak sa necudujem, ze dietatu kupia nohavice za 200 Eur. Lebo mozu. Nezavidim im, len celkom dobre tomu nechapem, ze ako jeho nohavice sa lepsie nosia ako tie za 10 Eur z Tesca. Ale budiz, kazdy sme nejaky.
No co mna rozculuje je make up na malych detoch. A nie to, ze sem tam dietatu namaluju necht, lebo aj mama si maluje nechty, ale maskara, puder, licka 😕 Tak sa mi zdra, ze zabudame detom dozicit im detstvo. Ano, je mile, ak su mamka a dieta spolu zladene, ale zem sa bude krutit aj dalej, ak dcerke obleciem ruzove kvietkovane tricko, pruhovane nohavice a kockovany sveter 😀 😀 😀

tyssa
11. nov 2013

bezne deti obliekam do teplakov, triciek a mikin, starsi mal nove veci kupene do skolky /zbytocne vyhodene peniaze-koleno derave, tricka flakate, ale bude pre mladsieho na doma 😀 /, veci kupujem cez bazar, zatial som vzdy natrafila na poctive mamicky s peknymi vecickami,.. ja si oblecenie tiez kupujem cez bazar, sekac, lidl, tesco,..mne peniaze za znacky pridu ako vyhodene von oknom /mam kostymy, ktore som si kupovala pred 10 rokmi, vojdem do nich stale a kedze su neutralne farby a klasicke strihy, su moderne aj teraz, su vhodne do prace,../deti ucim od malicka ku kniham, kedze mam velku kniznicu /cca 1200 knih/-kopa su encyklopenie, atlasy zvierat, rastlin, potom som dokupovala historiu, technika-deti sa v nich radi prehrabavaju 😀 a pri ich zivotnom style - co najviac sa hrabat v zemi, skocit do kazdej jamy s vodou..ale chvilami mam tiez strach z buducnosti, pretoze uz aj teraz v skolke je par vip deti, znackovo oblecenych a uz teraz z nich srsi urcite nadradenost nielen voci spoluziakom ale aj voci dospelym

jabadaba
autor
11. nov 2013

@blueskyka nemala som na mysli album veci. Ale fotografie deti, ktore su robene pre prezentaciu outfitiku. Steho v poradi. Co den to tucet novych fotiek ale ako cez kopirak s tymi predchadzajucimi. Z tych fotiek je zrejme, ze ide naozaj ledn o prezentaciu handier na dietatku.

adri266
11. nov 2013

@blueskyka ok, ale ak ma radost, preco to musi dat na internet? Aj mne sa pacia dcerkine vecicky, ale nedavam to tu. Je to ako so statusom na FB. Ak tam napisem, ze hura, spravila som skusky, chcem sa pochvalit. To iste aj s tym stylovanim. Ak dam dcerkine fotky na FB, preto,a by som sa pochvalila rodine a kamosom.

jabadaba
autor
11. nov 2013

aj som cakala iste reakcie z nepochopenia temy. Jej cielom bolo naozaj zamyslenie sa nad dnesnym trendom, ktoremu ja napriklad vobec nerozumiem. Clanok ma inspiroval, bola som rada, ze autor je jednym z dalsich kto sa zamysla nad dopadom dnesnej vychovy a vedenia deti k hodnotam. Tie dnesne hodnoty su vskutku prapodivne. A ano, fotoalbumy na diskunych forach su toho velmi dobrym prikladom. Nesudim. Zamyslam sa. Je fajn prepadnut fotografii a fotografovaniu. Ale uz podaktore dovody nie su velmi fajn. Skor su k tomu zamysleniu.

Na margo spomenutych starych fotografii - castokrat foto deti v kadejakych veciach. Aj otrhanych. Ale ten krasny moment hry co z toho ide je tisic raz cennejsi ako dokonale nastajlovany ohozik. Nepomozem si. A vzacnost tych fotografii je asi aj v tom, ze ich nie su tony.

jahodka8
11. nov 2013

@zuzkaanicka To mi ako z duše hovoríš. Ja mám ten istý názor, že nech si zaskáče do mláky ako dieťa. Aj keď to pranie a čistenie topánok niekedy je tiež dosť nákladné. Len bohužiaľ je aj veľký tlak okolia na mamičky a deti. To sú také typy žien, čo ťa ako mamičku hneď ohovoria, čo malo tvoje dieťa oblečené, že staré, aká zlá matka. Ja poznám také mamičky aj dôchodkyne, že len aby na druhom chybu našli. A keď máme niečo nové, napr. bicykel, tak povedia, že kde na to beriete? Každý nech si podľa seba robí.

salome_82
11. nov 2013

A ja si myslím, že na peniazoch nezáleží. Poznám maminy, ktoré nemajú veľa peňazí a tiež sa chvália. Kupujú značkové handry z bazáru... Ja v tej istej cene kúpim fungl nové neznačkové, napriek tomu, že by sme si mohli dovoliť kúpiť značkové. Lenže ja v tom zmysel nevidím. Decku je to jedno, akú značku ogrcia alebo zablatí a častokrát sa mi tie neznačkové veci páčia viac. Nemyslím si však, že som preto lepšia mama a tá, čo kupuje značkové a chváli sa tým, je horšia. Verím tomu, že sa dieťatku normálne venuje akurát, že má úchylku ;)

warholette
11. nov 2013

@jahodka8 a potom mamicky, co na to nemaju, nakupuju fejky znaciek ako adidas alebo nike, co je uz skutocne na zamyslenie.

jabadaba
autor
11. nov 2013

@adri266 vies co, nie je to vobec otazka penazi. Skor je to o jednotlivcovi ako takom. Aj dobre materialne zabezpeceny jedinec moze mat uplne ine hodnoty nez metraky handier ci hraciek alebo inych materialnych veciciek. Niekto napr. tie handry berie ako nevyhnutnu sucast zivota, fajn, vyberie si podla vkusu a moznosti, ale niekto im priklada prilis velky vyznam. Staci odhadnut tu hranicu kedy este nam veci sluzia na to co maju a kedy im prepadame viac ako je zdrave.