Náhradná starostlivosť o dieťa

8mi8
9. okt 2019

Ahojte mam 21 rokov som vydatá a mam ročnú dcéru a teraz 2 mesačne dvojičky. Moje detstvo nebolo jednoduché vychovala ma babka pretože moja mama sa nikdy nevedela postarať o deti. Pred 11 mesiacmi porodila dievčatko. Samozrejme že ani o to sa nezvládla postarať nemá kde bývať( u mňa byť nemôže pretože neviem s nou vyjsť) tak sa rozhodla odísť do čiech za priateľom( na ubytovnu) samozrejme bez svojej dcérky. Povedala že ju da do domova. Na čo som jej povedala nech sa neopovazi zbali si veci a malú nech nechá u mňa. Čiže momentálne mám doma 4 deti ale to mi vôbec nevadí. Začali sme s manželom riešiť náhradnú starostlivosť cez súd a mnoho ďalších veci okolo maličkej. Momentálne žijeme ešte v prenajatom byte keďže hypotéka ešte nie je možnosť. Ja by som sa ale rada opýtala možno skúsenejších žien ktoré si niečím podobným prešli. Keďže malinka ostala bez mami bez otca a začala rozprávať chodiť. Už brble mama tata keďže mam aj ja vlastnú dcérku a ta už nás vola mama tata začala aj ona mam obavy bojím sa ze sa matka raz vráti bude chcieť ju späť a malinka si na nás zvykne ako na rodičov. Neviem ci keď mi hovorila mama mam reagovať alebo ju upravovať aby ma volala menom. Netuším 🙂 som rada ze ste si to prečítala a za vás názor budem hrozne rada. Ďakujem

miriam439
14. okt 2019

@8mi8
A ozaj ešte niečo. Viem, že pri štyroch maličkých deťoch je to riadne ťažké a nemáš času nazvyš, ale skús si pozrieť nejaké info o NRS napr. z tej stránky, čo som ti poslala link.
Lebo pod NRS sa rozumie viac foriem, napr. náhradná osobná starostlivosť, pestúnstvo, osvojenie... a nie pri všetkých máš nárok na rovnaké príspevky od štátu. Pri niektorých formách nie sú žiadne príspevky na podporu NRS.
A moja skúsenosť (a nie len moja) je, že pani úradníčky na UPSVAR veľmi často nevedia správne informácie a niekedy aj vedia, ale neporadia. A na každý príspevok treba dať žiadosť v správnom čase, bez žiadosti ti nedajú nič, ani len prídavky a ak dáš neskoro, tak niektoré už spätne nedoplatia. Takže trošku treba mať prehľad, aby ste o nič neprišli, čo vám patrí. Nie sú to vysoké sumy, ale určite trošku pomôžu.
Ak budeš niekedy potrebovať dajakú radu, napíš mi IP, ak budem vedieť, tak poradím.
Ešte ma napadla taká vec.. ak bio rodičia viac ako pol roka nejavia záujem o dieťa, tak by tu existovala aj možnosť začať podnikať kroky smerom k osvojeniu. Osvojenie (adopcia) je "najvyššia" forma NRS - potom by ste sa už nemuseli báť, že vám dieťatko vezmú.
Držím palce, aby ste to zvládli.