Negatívni ľudia

marca12
10. nov 2015

Ako sa da chranit proti negativnym ludom? Sedim v praci v kancli s dvomi zenami,ktore zjedli vsetku mudrost sveta. S jednou sa este da,ale druha ma stale ponizuje,nepriamo osocuje. Z mojho pohladu to uz hranici so sikanou. Riesila som to so sefkou,nema ma kam presadit,vsetci vedia,aka je. Poradte nejake treningy,moticacnu literaturu cokolvek. Obcas sa mi stane,ze ten tlak nevydrzim a ozvem sa,zaco ma hned zhodi,ze co ja o tom mozem vediet a podobne. Mam pocit,ze mi z toho uz preskoci. Mam pomaly paranoju,neviem sa uz s nikym rozprávať, lebo mam pocit,ze som nikto a hovno o praci a zivote viem,tak sa nemam preco vyjadrovat. Obidve su po 50tke a ja asi zabudli,ze boli aj oni mladsie. Pritom som slusna,uctiva,nie som namyslena,nemam problem pomoct a celkovo snazim sa zit kolektivne

libka1
10. nov 2015

@marca12 obavam sa ze jedina obrana proti negativnym ludom je vyhybat sa im 😅

pupavka123
10. nov 2015

@marca12 Ja by som na nu zhukla dostatocne aby pochopila,ze nabuduce si nema otvarat papulu..to co ona je prezidentkou sveta...daj jej to raz a navzdy najavo alebo zavolaj muza nech jej to vysvetli 😠

marca12
autor
10. nov 2015

@pupavka123 byvala kolegyna odisla koli nej.raz som na nu vyskocila a jw to este horsie.najviac pomaha,ked som ticho a len pocuvam.lenze takto vsetko vstrebavam a neviem to dat von zo seba.trapi ma,ked na mna niekto bezdovodne kyda a ona kyda aj na inych a velmi tym ludom ublizuje.je to moja blba povaha,ze sa neviem odosobnit

slnecnica174
10. nov 2015

@marca12 Mala by si jej povedat na rovinu co si o nej myslis. Asi takto ako Milos Kopecky 😀

https://www.youtube.com/watch?v=yL6IszJBKH8
extrate
10. nov 2015

@marca12 ak iný človek na teba hádže svoju negatívnu energiu a nemáš momentálne ako odísť z jeho dosahu, vyskúšaj nosiť na krku kríž na retiazke. Prípadne si prekrížiť ruky cez hrudník.

pribinak
10. nov 2015

posli ju raz s navzdy do riti, takyto ludia asi nic ine nepochopia

cerez
10. nov 2015

Šéfka nemá brať ohľad na to, aká je povaha a všetci to majú rešpektovať. Kolegyne cítia istotu, že sa im všetko prepečie. Šéfka je tam od toho, aby riadila ľudí pod sebou a to ste vy. Nemala by zakrývať oči a uši pred problémami. Ona je tam aj pre teba tak ako aj pre ňu. Mala by jej vysvetliť, že takéto správanie na pracovisku nestrpí. Ale obávam sa, že tvoja šéfka na to nemá gule. Ty jej môžeš maximálne povedať, že si neželáš jej arogantné drzé správanie, to si môže praktizovať doma a nie pracovisku. Ináč, ty máš len šéfku alebo ešte aj niekoho vyššie??????? Ak áno, treba postúpiť sťažnosť ešte vyššie.

marca12
autor
10. nov 2015

@slnecnica174 uz sa stalo,ale neznizila som sa na jej uroven.kludne bez emocii som jednou vetou povedala a to si mala vidiet jej hystericky zachvat.beznadejny pripad.podla mna je psychicky chora

marca12
autor
10. nov 2015

@cerez iba sefku mam a ona uz s nou riesila mnoho konfliktov,takze aj ona toho uz ma dost

marca12
autor
10. nov 2015

@pribinak ver,ze nepochopi.v zivote som o takejto osobe nepocula.

slnecnica174
10. nov 2015

@marca12 Vobec sa nenechaj tou starou korytnackou zastrasovat, prosim ta. Bud sebavedoma, vesela a rob si z nej posmesky minimalne tak ako ona z teba. Nech vidi, ze ju mas na haku 😉 No jasne chytila hysak, lebo to necakala. Tak jej takych hysakov ustedri viacej, nech sa spamata 😉

cerez
10. nov 2015

@marca12 To je škoda. Takže problém musí vyriešiť ona. Je jej kamarátka, tykajú si???

0silvia0
10. nov 2015

@marca12 a tvoja práca je nejakým spôsobom závislá na spolupráci s tou kolegyňou? Či máte každá svoju agendu? Musíš s ňou preberať nejaké pracovné záležitosti? Ak máte každá svoju náplň práce, nemusíš s ňou pracovne komunikovať, jednoducho by som ju ignorovala a dala jej najavo, že ma nezaujíma, tvárila by som sa, že tam ani nie je.

jana_eyre
10. nov 2015

ak ju nepotrebujes k svojej praci, pusti si hudbu do sluchadiel.. ja som mala kedysi pracu, kde sa casto preberali intrigy a ked som to uz nemohla pocuvat, pustila som si do sluchadiel hudbu a robila som si svoje.. nemala som to nejako nahlas, aby som mohla riesit aj okolie - keby niekto volal, alebo ma niekto oslovil..

inak niekedy nepomoze nic ine ako poriadne vybuchnut, ukazat, ze nie si to hovno ktorym sa citis.. ja som sice vzdy vybuchla az tak, ze som podala vypoved, ale vzdy ma to posunulo dalej..

mirka17
10. nov 2015

buď jej to povieš priamo a natvrdo čo chceš a čo si neželáš, alebo si prekríž ruky cez prsia (ochrana proti negatívnej energii) a prekríž si nohy a čum jej na jedno miesto na čele a nahod priblblý výraz najlepšie so zápalkou v ústach , a predstavuj si ju ako obhryzuje kosti 🙂))) a ešte som zabudla že na konci ked skončí jeden z jej výstupov povedz len "abrakadabra, zmlkni" a potom sa rozrehotaj

slnecnica174
10. nov 2015

@mirka17 😀 😀 😀 😀😀

slnecnica174
10. nov 2015

@mirka17 No toto ma uzasne pobavilo 😀 Pocuj, len aby na tu psychiatriu nakoniec neodviezli zakladatelku temy miesto tej starej😉 Ten tvoj navrh je dost riskantny😉

barney79
10. nov 2015

Moja známa mala podobný problém. Kolegyňa na ňu neustále bezdôvodne vyskakovala tak si ju jedného dňa prestala všímať a poradila jej nech urobí to isté. Pomohlo.

jeannna
10. nov 2015

Na jej spravanie rezignovali uz vsetci, vratane tvojej sefky. Tato stara raketa uz ina nebude. Mas dve moznosti, bud rezignujes aj ty, stylom, jednym uchom dnu, druhym von, alebo to nevydrzis a najdes si novu pracu, ako kolegyna pred tebou.

katarinamarkova
10. nov 2015

@marca12 trening? motivacana literatura?
- jednym uchom dnu, druhym von -

oxana1986
10. nov 2015

ja by som sa na takú kravu vysrala s prepáčením..viem, že je to psychicky náročné ale just by som si svoje povedala zaždým pekne v kľude ju nech aj rozdrapne a ešte by som sa na nej bavila...

amima
10. nov 2015

Vies,co,moj kolega nosieval sluchadla v usiach,fakt super napad podla mna ☺mozno jej aj dojde,ze asi kvoli tomu,ze ju nechces pocuvat... A ak nie,nevadi,riesenie uz mas...

malabiba
11. nov 2015

@marca12 pomôžu len dve veci - prvá brániť sa a dať najavo, odkiaľ pokiaľ môže dotyčná ísť, ak to nepôjde zmeniť prácu, čo je v dnešnej dobe ťažké, ale nie nemožné...stres sa v človeku kúsok po kúsku ukladá a čo zvládneš a prehltneš dnes, sa ti zajtra vráti

libka1
11. nov 2015

Ak mas povahu na to ze dokazes ignorovat (ja ju napriklad nemam), tak by som sa pustila touto cestou. Pohadat sa s nou nevyriesi nic, mozete sa potom po sebe rozkrikovat pravidelne a robit si naschvaly. To ti viac uskodi ako pomoze. Aj keby si ju hadkou dostala do stavu ze ta navonok necha na pokoji tak poza chrbat ti aj tak bude robit zle. Uznaj, byt v takomto prostredi este nikomu nepridalo 😅
Co sa tyka tvojej sefky, je skoda ze sa uz chova dost rezistentne, ale ktovie kolko uz bolo tych konfliktov co s touto pani riesila. Tiez som si podobnym na oddeleni presla a poviem na rovinu, tu osobu som prepustila. Nebolo mozne ju nejak spacifikovat normalne ani dohovaranim ani hrozbami, trvalo to dost dlho ta snaha a zamestnanci z nej uz boli na nervy, tak som to vyriesila tak ako vyriesila. Nevravim ze to bolo dobre riesenie, ale uz som proste ine nebola schopna najst. Nakoniec po prepusteni este poslala list riaditelovi ako som jej ublizila. 🙄 Takyto ludia nevidia ze oni ublizuju druhym, vidia sa dokonca v pozicii obete.
Odist by niekto nazval zbabelym krokom, ale ani byt v takomto prostredi dennodenne riesenie nie je. Takze ak by som mala ja na tvojom mieste inu moznost (presun na ine oddelenie, ine zamestanie) tak by som sla touto cestou. Ak ti na tejto praci velmi zalezi, neostane ti nic ine len pockat kym pojde prec ona 🙄 (ako daleko ma do dochodku? 😅 )

natuska87
11. nov 2015

@pupavka123 nevadi Vam, ze Vase chovanie je potom take iste, ak nie horsie, ako to, co "chcete riesit" ?

paris3
11. nov 2015

@marca12 zial, tato osoba funguje na inej vlnovej dlzke, nez normalni ludia. s takymi sa musi jednat ich recou, aby pochopila. normalne by som sa uvolnila a povedala jej, co si o nej myslim a pekne jej nalozila. pravdepodobne by to vydrzalo len chvilu a bolo by to treba opakovat.
ona jednoducho na slusne jednanie nezareaguje. inak by sa to zmenilo uz davno.
kolegyna asi patri k ludom, ktori povazuju slusnost za slabost a preto si o tebe mysli svoje. jednoducho u nej si treba zjednat respekt, co sa vsak da len pochybnymi cestami (jej vlastnymi)
problem vidim v tom, ze ty si slusny clovek a nevies si s takymi povahami poradit. takze to moje riesenie neviem ci bude realizovatelne aj pre teba.
v tom pripade skusaj hladat riesenie ako si najst lepsi kolektiv. dlhodobo to urcite nechces trpiet.

akiram
11. nov 2015

Ja som mala jednu kolegynu co bola o poziciu vyssie ako ja a davala to pekne najavo, mala som pocit, ze som nic. Raz prisla za nami a ako male decko nam povedala, heh ja uz idem domov a vy tu musite byt, kukla som na nu a vravit, to si len myslis, budes tu este dlhsie ako my. Cistou nahodou musela ostat do vecera. Nazvala ma bosorkou. Este som jej neskor nechala papierik na pracovnych doskach...smrt prichadza v bielom (kedze sme nosili biele plaste). Od tej doby som mala pokoj a vyhybala sa mi....tak mi napadlo ak by si mala na to odvahu, skus jej len tak s kludom opytat ked pojdes okolo nej ,ci kludne spava. Na druhy den zas a dodaj ci sa nahodou nebudi o tretej rano, na dalsi den ci sa jej vecinezacali doma presuvat atd

lina129
11. nov 2015

@marca12 ja tiez sedim v kancelarii s 50 rocnou kolegynou, je sice fajn, ale tiez ma asi vzhladom na jej vek, tendenciu si zo mna robit sluzku, poskoka a pod. ale naucila som sa jej povedat, aby sa uvedomila... napr. minule mi povedala, ze si myslela, ze jej donesiem kavu, ze ci nejdem... som jej slusne povedala, ze ja som bola minule, ze teraz je ona na rade, a ze aj ja by som si dala... 🙂 a vies co? isla a dobniesla aj mne... a podobnych situacii bolo vela... skratka treba sa naucit povedat, nenechat sa ubijat... tiez to nie je moj styl, navyse mam uctu k starsim, ale ked to presiahne urcite medze, tak si treba povedat svoje... a ak mozes, tak nahod sluchadla a pocuvaj hudbu a pod. 🙂

terezka1947
11. nov 2015

@marca12 tak ja som sa s jednou mojou kolegynou takto trapila skoro 10rokov...najprv som prisla do kolektivu zien (od 45 vyssie) ako cerstva VS,tak ako najmladsie som skor pocuvala a robila...ale tato mala vecny problem(nie len so mnou),od zaciatku ma dali na "smenu" s nou.
Preco?to som pochopila po par tyzdnoch,ked som zistila,ze nikto s nou nic mat nechce a radsej sklopi usi a ma od nej pokoj.
Sefka si uzila svoje,poza jej chrbat sa na nu stazovala vyssie,telefonovala kde kade,atd,atd..ani sefstvo s nou nechcelo nic mat,lebo raz jej pohrozili vypovedou a uz aj chodili do vsetkych nasich pobociek kontroly od vymyslu sveta...a fakt,ze som ani netusila,co vsetko sa da kontrolovat
Nakoniec som sa stala jej sefkou ja....nechcela som...ale nakoniec som si uvedomila,ze je vzdy "lahsie" jej sefovat ako s nou byt kolegyna...ale nezvladla to...davala mi cely cas pocitit,ze nic neviem...atd,atd,atd---sam nas najvyssi sef mi povedal,ze jedina,kt.s nou ako tak vie robit,vychadzat som ja....ze chape problemy,ale "musim" mu pomoct
nakoniec som odisla stastne na matersku 😀
a sefkou nie je,co tak strasne cakala...preradili ju inde,kolegyna,kt.ma zastupovala si s nou nevedela rady...
splnil sa jej sen=je velka sefka inej pobocky...aaaaaaaaaaa,chcela kazdemu ukazat ako s ato "ma robit"....ale odrazu jej robia podriadeni to,co robila ona milion ludom a je nestatsna
Krama je "prasiatko"?hm...bozie mlyny melu pomaly....

chapem ta,ze si totalne mimo...ja som tiez miestami mala pocit,ze zosaliem pri nej...ale vies,co?
mam skusenost na cely zivot...uz ma len tak niekto nevykolaji
nikdy som k nej nebola neuctviva,neslusna....max,ked mi vyrobila strasny pruser,tak som sa slusne ohradila....
dostala sa ti pod kozu?riesis ju uz vsade?s kazdym? nevladzes?
pozbieraj sa....ak je taka ku kazdemu, ludia su na tvojej strane....takze ich neries
a cele toto ber ako uzasnu skusenost...ver,ze ti to neskor pomoze...a ver,ze jej sa to vrati
hlavu hore...

minutka
11. nov 2015

je uplne hrozne pracovat v takomto kolektive,ked si pomyslim,ze clovek v praci travi dost casu. Lutujem ta a obdivujem,ze to stale zvladas. Zrejme si jemna osoba,ona to vycitila a dovoluje si. Fakt by to chcelo aby ju niekto upratal. Ja by som to riesila totalnymi atakmi na jej osobu, non-stop staznostami sefke alebo by som si ju pockala po praci aj s gorilami rovno ... je to fakt stav zufalstva toto. Tu je maly navod z netu a hlavne sa jej nepoddavaj, ona to vyciti ze ma navrch. Prajem ti pevne nervy. Bud silna, tvrda a raz to skonci

1.      Upozorniť vedúcich zamestnancov, že ich konanie pokladáte za šikanovanie

2.      Obrátiť sa na odbory

3.      Informovať inšpektorát práce, [LINK=http://www.safework.gov.sk/]http://www.safework.gov.sk/[/LINK]

4.      Upovedomiť organizácie, ktoré priamo šikanovanie na pracovisku riešia vo svojej agende. Sú to: Slovenské národné stredisko pre ľudské práva [LINK=http://www.snslp.sk/]http://www.snslp.sk/[/LINK] ,

OZ Práca a vzťahy  [LINK=http://www.pracaavztahy.sk/kontaktna-adresa-oz-...]http://www.pracaavztahy.sk/kontaktna-adresa-oz-...[/LINK],Verejný ochranca práv  [LINK=http://www.vop.gov.sk/]http://www.vop.gov.sk/[/LINK], Nové školské odbory/ pre členov NŠO sa uplatňuje právna ochrana podľa stanov/ http://www.nso.sk/[/LINK]

5.      Podať žalobu na súd/ organizácie uvedené v bode 4, po preskúmaní prípadu sú schopné Vás právne zastupovať a taktiež sformulovať podanie/

Na záver by som chcel upozorniť, že je potrebné si viesť denník, kde je nanajvýš žiaduce, aby si osoba, ktorá sa stala obeťou šikany na pracovisku detailne zapisovala všetky formy psychického násilia na nej páchané. Poznámky by mali obsahovať skutočný opis udalostí, nemal by chýbať dátum, čas, miesto a svedkovia, ktorí by mohli na súde vypovedať v jej prospech.