Priateľ pije a ja nenávidím alkohol, ako to ďalej riešiť?

domisha13
17. sep 2019

Ahojte, potrebujem sa vyrozprávať som už z toho v podstate so silami na dne ak to prebieha. Mám priateľa bývame spolu už cez 2roky všetko je super ON je super vo všetkom šikovný všetko spraví sám od seba proste dobre vychovaný. Lenže pije. Dokáže to každý druhý deň kľudne aj každý deň. Keď som bola mladšia samozrejme tiež každý piatok posedenie pri alkohole. Ale teraz? Zhnusil sa mi alkohol neznášam to už len z toho dôvodu že neznášam ten pohľad keď príde alebo proste len viem že ma vypite nenávidím to. Neviem ako si mám pomôcť sme mladý ale ja už sa cítim asi stará na takéto alebo neviem. Som asi nudná že sa neviem odviazať a som vkuse konzervatívna alebo čo ja si to aj uvedomujem lenže ja nemam chuť sa baviť keď viem že znova to isté. Bojím sa toho že to raz kvôli tomu skončí. Že to budem musieť ukončiť, nechcem to lebo ak nepije je proste všetko čo si žena môže od muža priať. Veľmi s tým bojujem. Už som mu veľa krát povedala že nech nepije že sa mi to nepáči a podobne veci. Tak isto aj on koľko kraaaaaaaaat mi sľúbil že už nebude že si dá len "TROŠKU" proste keď mi povie že ide len na jedno pivo hore ku kamošovi tak viem že to bude trvať aj 8hodin ... Volá má lenže ja na to nemám chuť nemôžem sa premôcť ... Začalo sa to odzrkadľovať na mojom zdravý ženské problémy, stres, vypadávanie vlasov veľa som schudla moja psychika je už niekde na mesiaci. Má alebo mal niekto takúto skúsenosť čo mám robiť? Nemôžem ho nechať pre to lebo ho proste potrebujem po svojom boku lenže hneď si spomeniem na tie všetky dni spojené s alkoholom. Záleží mi na ňom veľmi ale už nevládzem. Ako sa k tomu postaviť? Mám začať pit tiež alebo čo mám robiť. 😭

angi07
17. sep 2019

@domisha13 ja som bola takto s mojim muzom pred 15 rokmi. dala som mu ultimatum ci alkohol alebo ja a jeho otec mu povedal nech di zbaly veci a ide sa na odvykacku. zo dna na den prestl pit a nepil ani len sampus 1.5 roka. potom pomalicky znovu ale iba prilezitostne.teraz denne si da 1 pivo vecer a samozrejme sa aj sem tam opije ked je zabava a tak😊ale toto uz je pohode oproti tomu co bolo na zaciatkoch.

zlatica99
17. sep 2019

Ak pije každý deň tak ako píšeš, tak už má problém a mal by sa dať liečiť. Už to sám nezvládne, potrebuje odbornú pomoc a ty s tým nič nespravíš. Treba sa s ním o tom otvorene porozprávať. No môže byť neviem aký super, ale keď pije, tak to nikdy nebude dobré!

iwka_77
17. sep 2019

@zlatica99 len musí chcieť sám sa liečiť, musí sám si to uvedomiť, lebo ak on nepochopí, že treba niečo zmeniť tak to zmysel nemá. Ale s takýmto človekom ja by som si nevedela predstaviť budúcnosť

janne318
17. sep 2019

@ja197 chápem Ťa. 😥 Mám za sebou manželstvo ukončené po 15. rokoch. Aj keď u mňa prevládal skôr pocit oslobodenia, než smútku.Teraz je to ešte asi príliš čerstvé, ale neboj, dostaneš sa z toho. 😉 Určite je to správna voľba - síce si takto odtrpíš pár mesiacov bez partnera, ale aspoň nebudeš trpieť celý život s ním. 😉

mariejenka
17. sep 2019

Necitala som vsetky príspevky,ale suhlasim s tymi ktoré radia, postavit priateľa pred výber. Bud chlast alebo ty.
Robim v Dss kde sme mali nie jeden smutny osud u klienta,kde bol alkohol metla ľudstva. Este obcas stretnem jedného na ulici,je bezdomovec,a porozpravame sa, uzná ze mu bolo dobre,teplo,strava,komunita...ale nemal "To" ...zial...
A ano, mala som ako 18 rocna napadnika, ktorý pil prvu ligu,bol to krasny chlap,pracovity, šikovný..ale pil,pil lebo ked mal hladinku,bol svet gombicka...neviem aky svetabôľ riesil, ale nakoniec povedal že ma nebude motat lebo piť neprestane. Pije do dnes, aj ked bol minimálne 10x na Prednej Hore. Je sam,byva u rodicov.
Ja mam muza co z tvrdeho alkoholu šabľuje tri dni,a pivko len v lete😉 viac vydrulim Ja.

90909
17. sep 2019

No ja poskytnem menej drasticky, ale mozno o to viac realisticky pohlad na to, ako moze zivot s takym clovekom vyzerat. Poznam ludi, ktori si dokazu cely zivot drzat svoj limit alkoholizmu. Nemusia nutne koncit na ulici, alebo ako zivotne trosky. Vedu normalny zivot, maju majetky, maju dobru pracu, doma navarene, upratane, mozno tie veci, ktore ty vidíš ako tu sikovnost u svojho partnera. Ale je tu to ALE. Ak uz niekto pije na to aby sa opil a robi to pravidelne, takyto clovek uz nikdy nevypije len symbolicky pohar vinka, len jedno pivo. On kazdu prilezitost, kde je alkohol premeni na sancu sa opit. Cize kazda navsteva, oslava, ples a firemna party, vsade kde sa nalieva bude spoločenské utrpenie, lebo tam kde väčšina vie kedy dost, clovek holdujuci pojde pod bezny limit. Su ludia na ktorych nie je vidno ani fľaša vina a su ludia, ktory po 4deci zacnu nemiestne vtipkovat, hovoriť haklive temy, byt hluční a neprijemni atd. Cize vediet, ze kamkolvek pojdem pojde moja polovicka tzv. do kolien nie je bohvieaka vyhliadka. Ako povedala Amy Schumer, opite sa na party v 20tke a ste kral. Urobte to ako 30 rocny a nikto vas uz viac nepozve. Nehovoriac, ze ak si da kazdy den, spolah na takeho cloveka je minimalny, lebo co ked nieco v noci, dieta horucky a pod a partner spi s promile.

bmuller
17. sep 2019

@marcelkaemmka vies, jej partner je svojpravny a vie, co robi - a ty apelujes na nu, aby ho zachranila? citas tu a urcite aj zo svojho okolia poznas zivotne skusenosti zien a pribehov ich pijucich partnerov, z ktorych sa drviva vacsina neskoncila stastne. alkohol je navykovy, ale jedneho dospeleho cloveka nemozeme ospravedlnovat tym, ze ho "dostal" alkohol - lebo na zaciatku ta nikto nenuti pit, ani to nie je vec k zivotu a ani k zabave potrebna. negativne nasledky pitia su dobre zname a ludia sa len zahravaju s ohnom, ked si myslia, ze prave oni sa zavislymi nestanu. keby to bol jej syn alebo manzel, ok, nech ho zachranuje. ale takto dobrovolne dat vsanc zivot kvoli alkoholikovi - trochu zbytocny spasitelsky komplex.
ok, sancu mu treba dat... nech nanho parkrat zatlaci, ci si chlapec uvedomuje svoj problem a chce s tym nieco robit... dobrovolne zacat abstinovat, vyhladat odbornu pomoc, a pod. ale v nejakom normalnom casovom horizonte. ale podla jej slov ziadnu snahu nepit chlpaec neprejavuje... len na zamyslenie - ci to ma svojim buducim detom pripravit takeho otca, ktoreho budu vidiet len na mol? ☹((

janne318
17. sep 2019

@bmuller 👍👍👍 krásne, jasne a výstižne napísané.

adkoalauri
17. sep 2019

Ja by som utekala od neho kade lahsie.On sa nezmeni,budes trpet ty i deti,ak by ste mali.Vyhovorka sa vzdy najde,on je alkoholik.Za mna 0 bodov takyto vztah

dadka_bb
17. sep 2019

Utekaaaj nezmeni sa,a casom bude potrebovat viac a viac... odid cim skor

peta2202
18. sep 2019

@adkoalauri suhlas, takyto clovek sa nezmeni, to uz podla mna ma v sebe. Ak chce stastny zivot, tak zbalit vsetky svestky a ist kadelahsie 😉

mala_hobitka
18. sep 2019

@domisha13 Tym ze si s nim napriek alkoholu mu davas najavo ze pit moze. Obcas spravis bububu, on naslubuje hory doly, nic sa nezmeni a znova dokola.
Daj mu na vyber bud ty alebo alkohol. Ak sa rozhodne pre teba, tak musi na liecenie, nie potom ale hned. Ale ty sa bojis ze si vyberie alkohol, ze? Lenze v tom pripade nielen ze nie je uzasny ale ani ta dost nemiluje.