Neter a stredná škola

ajka123m
25. nov 2015

Ahojte, chcela by som počuť vaše postrehy 🙂 Sobášom som "získala" neter, ktorá je iba o 10 rokov mladšia odo mňa, ale máme výborný vzťah. V súčasnosti žije so svojimi rodičmi (otec sa o nu nezaujíma, matku zaujíma viac kostol ako dcéra) a s mojimi svokrovcami, ktorý ju v podstate vychovávajú. My s manželom bývame vo vlastnom byte cca 130 km od nich. .. Neter sa teraz rozhoduje ohľadom strednej školy. Má na obchodnú akadémiu, ale vzhľadom na vzťah k rodičom by chcela odísť študovať do iného mesta. A tak padol návrh, že by šla na strednú školu do Bratislavy a bývala by u nás. Ja mám tiež vyštudovanú obchodnú a vedela by som jej pomôcť s učivom a taktiež mám aj vlastnú účtovnú firmu, čiže by mohla u mna získať prax...Doma jej s učivom nevie pomôcť nikto... Otázka znie, prijali by ste zodpovednosť za "cudzie" dieťa? Dali by ste sa na našom mieste nato, alebo radšej nie? Dakujem za všetky vaše postrehy 🙂

waitinka7
25. nov 2015

@ajka123m
Ja by som ju určite prijala....pokiaľ spolu dobre vychádzate, ako píšeš. Je to super nájsť doma niekoho po práci, s kým sa môžeš porozprávať ináč ako s mužom.....je to akoby náhradná dcéra a kamoška v jednom. Finančne sa už asi dohodnete s jej rodičmi, čo a ako. Niektoré píšu ako vhodnú voľbu intrák, ale na to je predsa ešte čas, keď bude staršia a chodiť na výšku trebárs....
Držím palce. 🙂

majaxy
25. nov 2015

@evsite Jasne že ide ide o dievča, aj o to že ide študovať a nie robiť pomocnú silu.....Táto reakcia mi je dosť čudná, lebo aj naše študujúce deti nám v domácnosti pomáhajú a nemáme ich za pomocné sily vdomácnosti, ale za naše deti, preto ani neviem čo ti mám odpovedať....

tykat
25. nov 2015

Koľko máte s mužom? 25? 26? To naozaj chcete kompletne prísť o súkromie? A mať na krku zodpovednosť za pubertálne decko? Každý deň? Každé ráno? Každý večer? Každú noc? 4 roky? Ak áno tak ste buď svätí alebo absolútne netušíte do čoho idete.

ajka123m
autor
25. nov 2015

@majaxy
@evsite

nechcem z nej robiť pomocnú silu v domácnosti, ale určitú starostlivosť predsa len bude musieť preukázať. Hlavne za "jej" izbu a veci jej zverené...
V prvom rade tu ide o to, že jej chceme s manželom pomôcť a pripraviť ju vhodne do života...ale trošku ma desí, že sa stanem "mamou" bez prípravy 😀

ajka123m
autor
25. nov 2015

@tykat ja 25, manžel 35

womankc
25. nov 2015

@ajka123m no veď práve, ale zas keď sa pozrieme na to z opačného pohľadu, možno práve to dievča dostane , čo nemá a bude jej to k obrovskému osohu.........

womankc
25. nov 2015

@ajka123m tak to sa stanete vždy , nikdy sa na to nedá pripraviť podľa mňa , vždy sa môže stať niečo neočakávané.....

majaxy
25. nov 2015

@ajka123m No podla mna, ide samozrejme aj o to, ako si zrelá a vyspelá aj ty. Manžel už preukázal starostlivosť pred tým, a tým žije aj teraz. Myslím že máte pekný vzťah a rozhodnutie padne po spoločnom dohovore, ale ked máš pocit že naruší vaše súkromie a bude neželaná osoba medzi tebou a manželom, tak do toho nechod, prvoradý je váš spokojný život...Ale ked ti to nevadí, ja myslím že aj ked si taká mladučká zvládneš tú zodpovefnosť, a učiť sa budeš za behu. Nevravím že to bude lahké, nejaké tie trenice sú aj v najlepších rodinách, dôležité je to prvé rozhodnutie a to potom umocnovať....Ale toto je môj názor, rozhodnutie bude samozrejme na vás

ckatka
25. nov 2015

@ajka123m
spolu s manzelom a neterkou si musite jasne dat DOPREDU odpovede napriklad na tieto otazky:

1. bude u vas "doma" alebo "na navsteve"? Budes mat pravo nieco jej zakazat/dovolit?
2. je to pubertacka, kam si zavola spoluziacky, kamaratky, frajera? K vam?
3. kto bude znasat financne naklady? (ono sa to nezda ale nie je to malo, ci uz energie, alebo len bezne nakupy, zrazu vas bude o 1 dospeleho viac)
4. ako mate nastavene s manzelom hranice sukromia? (vymyslim si extremnu ale beznu situaciu - v noci po manzlskych hratkach ides naha do sprchy - aky budes mat pocit, ked tam zrazu niekto bude?)
5. budete sa knej spravat ako k podnajomnicke alebo k dcere?

... a mnoho dalsich...

Co ked jej povies ze treba umyt riady a ona povie ze sa ide ucit?
Co ked dopije posledne mlieko a tvoj muz si nebude mat rano cim zaliat cerealie? 🙂
Co ked sa kvoli nej zacnete hadat vy dvaja? Ako silny "tim" ste v tomto pripade?

Nevravim ze to nejde, chce to vsak mnoho kompromisov a ustupkov z kazdej strany. Mame dom, a napriek tomu moja vlastna sestra byva na intraku len par minut od nas. Pride ked sa dohodneme, ma aj kluce, ale nikdy nepride neohlasene. Pochvaluje si, ze so spoluzickami sa jej lepsie uci ako u nas a na intraku to predsa zije inak...
Neviem ake mate vztahy - ale mlady clovek by si mal vyskusat intrak, socialne vztahy v skupine a podobne, to jej prospeje podla mna viac ako "podnajom" u tety, akokolvek dobrej.

ajka123m
autor
25. nov 2015

@majaxy podľa veku som mladá, ale myslím, že vyspelá som dostatočne. Som samostatná jednotka od 19., v 21 som sa vydala, v 22 kúpila byt, skončila vysokú školu, mám dobrú prácu + vlastné podnikanie, ktoré ma baví, a sme finančne zabezpečení....nechcem sa chváliť, iba proste sa necítim ako nevyzreté decko 🙂 S manželom to spoločne ťaháme 8 rokov, 3 sme manželia... celé to teraz záleží na tom, ako dopadne rozhovor. Nechám ju vyrozprávať, ako si to predstavuje ona, povieme jej s manželom naše podmienky, ukážeme možnosť internátu a nech sa rozhodne 🙂

womankc
25. nov 2015

@majaxy nemyslím , že je mladučká, ja v jej veku som mala dve deti a tvrdo som sa starala o ťažko postihnutého rodiča ........... neviem čo je to dnes za pohľad na vek , niekto môže byť uvedomelý už 18 ročný a iný ani v 40tke nebude vyzretý ............... všeobecný trend vyzretosti vekovej dnes mi nie je celkom blízky .............. mne skôr zakladateľka práve príde dosť uvažujúca a rozumná ...........
@ajka123m

womankc
25. nov 2015

@ajka123m myslím, že rozhovor bude skôr s rodičmi náročný a nie s mladou , ak Vás to dievča má rado a zrejme áno, tak bude celá rada ...........

ajka123m
autor
25. nov 2015

@womankc uvidíme, ja som skôr zástanca diskusie a demokraciu, nebudem na nu tlačiť, nech sa rozhodne sama a podľa svojho najlepšieho svedomia. Ked bude poznať všetky podmienky a bude mať všetky informácie, a povie, že chce ísť k nám, budeme to riešiť s jej rodičmi 🙂

womankc
25. nov 2015

@ajka123m ono fakt je , že by to bolo omnoho ľahšie kebyže máte dieti aj vy . Ja by som takto nemala so synovcami ani neterami problém ponúknuť niečo takéto, pretože u nás by sa to nejako v tom počte detí a toho denného fungovania by sa to nejako vstrebalo 😀

womankc
25. nov 2015

@ajka123m hej presne, ja by som to tiež takto riešila , aj by som si ju trebárs na pár dní vzala a ak dievča by bolo naklonené , tak potom by som aj rodičov oslovila, lebo to bude isto zložitejšia dohoda, to sa v prvom momente isto potešia , že majú o starosť menej, len potom už dohodnúť konkrétne podmienky ....

majaxy
25. nov 2015

@womankc Ano, zakladatelka vyzerá rozumne, aj ja som už v6 bola rozumná žena, hi hi, to je na inú tému, ale dnes mám pocit že deti su dlho deťmi, že je iná doba. Možno sa mýlim a len ja to tak pocitujem, ale skrátka tak to cítim

ajka123m
autor
25. nov 2015

@womankc
@majaxy
dakujem, veľmi ste mi pomohli 🙂

womankc
25. nov 2015

@majaxy áno , ja mám priateľky a priateľov , čo sú tak od 30 do 35 a oni si viaceré ani nevedia prestaviť , že by fungovali tak ako ja som musela , ja som sa v ich veku už na nejaké zakladanie rodiny cítila stará a oni viaceré majú stále pocit , že majú fúru času ........... a áno u niektorých , hlavne u kamarátov mužov mám pocit, že sú ako decká nezrelí , zaoberajú sa kravinami a zodpovednosť je strašiak .............. ja osobne im zas závidím, že sa vedia obratnejšie presadiť, nájsť si lepšiu prácu , ale zas je to úplne na úkor takého spätejšieho rodinného života, aspoň pre mňa, ako ich tak pozorujem. neviem nechcela by som teraz byť v mladšom veku - príde mi táto doba hodne odosobnená, zmaterializovaná ...... samozrejme každý sa chceme mať dobre, ale tie pravé hodnoty proste neokafreš , každého to svojím spôsobom dobehne

womankc
25. nov 2015

@ajka123m nie je zač, ja z Vás mám taký dobrý pocit a je dokonca dobré , že o tom takto uvažujete, rozmýšľate, pochybujete............ muž to má vyriešené , on ju asi berie tak trochu ako svoju, ale vždy musí byť ten druhý protipól, čo to zhodnotí aj rozumom , nie len srdcom.

lubinkas
25. nov 2015

@ajka123m Presne na to som aj ja myslela, ze stale moze ist na internat, ale tiez by som nemala to srdce ju tam poslat ked jej mozem skusit pomoct. A pisala si vztah mate pekny, tak mozno to bude super🙂

janinah
25. nov 2015

Predstavuješ si to celé ideálne,čo sa dá pochopiť,ešte nemáš vlastných pubertiakov 😉 Treba mať pravidlá,dodržiavať ich na oboch stranách a mať záložný plán v prípade,ak to nebude jednej či druhej strane vyhovovať. Osobne by som sa na to nedala,pomôcť dievčaťu to áno,ale nie nasťahovať si ju do bytu min . na 4 roky, sú internáty,podnájmy.