Ako zvýšiť domáci rozpočet?

greg22
27. feb 2014

Už naozaj neviem, čo mám urobiť. Ako sa hovorí, neviem sa pohnúť z kopy. Aby som objasnil situáciu. Sme 3-členná rodina, manželka je na starobnom dôchodku a ja na polovičnom. Dospelá dcéra vyštudovala VŠ a momentálne si nevie nájsť prácu. Ja tak isto nemám prácu a nedarí sa mi, lebo mám vyšší vek. Teraz prichádza ten problém. Ako mám zvýšiť náš domáci rozpočet, resp. ako si nájsť prácu, poprípade aj dcére, keď po poslaní životopisov sa nám nikto neozýva? Som zúfalý ☹

mima4
27. feb 2014

@greg22
neviem aky mate vek, ale vam sa necudujem, a chapem, ze starsim ludom sa tazsie hlada praca...

.. ale vasa dcera je mlada zdrava osoba, a nemala by mat problem si najst pracu. Treba aby sa pohla z miesta a sla tam, kde ta praca je alebo aby tu pracu vytvorila, napr. zacala vlastny biznis. Pripadne moze ist do zahranicia, nemoze ocakavat ze vy ju budete financovat. Tu nejde len o zaslanie zivotopisov, ale aj o to, aby aktivne sla za robotou, makala na sebe... neverim, ze na celom slovensku si nemoze nast pracu

greg22
autor
27. feb 2014

@mima4 Ja budem mať tento rok 51 a nemôžem povedať, že by sme dcéru financovali. Keď môže a nejaké peniaze má z brigády, tak nám ich dá, niekedy mi je to až blbé 😒 Nikdy sa na nič nesťažovala, dokonca si sama zaplatila rigorózne konanie, aby si zvýšila kvalifikáciu a našla si tak rýchlejšie prácu... Chodí a hľadá kde sa nejaká práca mihne, dokonca aj mne sa snaží nejakú prácu alebo brigádu nájsť, ale je to celé ubíjajúce.

mima4
27. feb 2014

@greg22
verim vam, ze je to ubijajuce ☹

greg22
autor
27. feb 2014

@mima4 Snažím sa pred rodinou hrať toho tvrďasa, ktorý je v pohode, ale posledné dni rozmýšľam nad rôznymi vecami a nie je mi všetko jedno. Tak isto nechcem, aby dcéra išla robiť za 250€ v hrubom, aj keď každý cent sa počíta. Naozaj už neviem, ako si máme nájsť prácu. Všetci tvrdia, že práce je dosť a kto chce, tak prácu má. Ak pošlem životopis, buď sa mi neozvú, alebo keď ma pozvú na pohovor, tam to končí. Už neviem, kde robím chybu.

sisaha
27. feb 2014

@greg22 aku mas kvalifikaciu? manzelka by sa ak este vladze tiez mohla niekde zamestnat.... (upratovanie, predavacka v bufete,...) a dcera.. zvysit kvalifikaciu a sup do zahraničia.. Ficove istoty teraz pocituje vela ludi..

jajus28
27. feb 2014

@greg22 neviem odkial ste ale mi s drahym sme svokrovi behom mesiaca nasli pracu ako sbs, to sa mu nepacilo a tak sme hladali dalej a po 3mesiacoch pracoval vo fabrike, ma 53, ciastocny invalidny, a nevidi na jedno oko po pracovnom uraze spred par rokov. Takze treba behat a osobne nosit ziadosti a pytat sa a brat co pride, ved predsa zacat sa niekde musi aj ja som zacinala v zavode na zmenach ale hladala som dalej a neskor sa mi postastilo a robila som objektovu veducu pre vub, hlavu hore treba mysliet pozitivne

greg22
autor
27. feb 2014

@sisaha Ja mám nedokončenú stavebnú učňovku ☹ vtedy som bol blbec a ešte k tomu mám za sebou 2 operácie chrbtice. Manželka je odo mňa staršia a je onkologický pacient, tzn. hociaká práca v jej prípade neprichádza do úvahy, to by som jej ani sám nedovolil. Dcéra má ukončenú VŠ pedagogiku s titulom PaedDr., ale tým, že je absolvent a nemá pracovnú skúsenosť, všade ju odmietajú. Neuznávajú jej ani absolventskú prax ani brigády...

lilitela
27. feb 2014

@greg22 Dcere odporucam ist do zahranicia, ja som takto bola v UK ako au-pair, a skutocne som si vsimla rozdiel v pristupe firiem na pohovoroch po navrate. Vam mozem odporucit naozaj hladat iba medzi znamymi, ci nieco nemaju volne, a potom znizit naroky na pracu, napr, ist robit prace, kde netreba velku kvalifikaciu, napr. SBS alebo do obchodu dokladanie do regalov, alebo v sklade. Neviem, ake mate vzdelanie, snad sa neurazite. Ja osobne neuznavam, aby clovek klesol v rebricku vlastnych hodnot, teda robil pracu nizsiu, ako ma kvalifikaciu, alebo co robil cely zivot, ale ak nie je na vyber, tak treba aj to, a mozno vam to prinesie nejaku novu pracovnu prilezitost.

greg22
autor
27. feb 2014

@jajus28 Ďakujem za pozitívne slová 🙂 Ja tiež hľadám prácu vrátnika, sbs, vodiča... žijeme v BA a napriek tomu, že sa hovorí, ako sa tu super žije a práce je tu dosť, reálna situácia je trochu iná

greg22
autor
27. feb 2014

@lilitela Moja neter bola v zahraničí a skúsenosti má veľmi zlé, takže sám hovorím dcére, aby zatiaľ hľadala na Slovensku a ako poslednú možnosť volila zahraničie. Samozrejme, že človek musí zľaviť zo svojich nárokov, ja som si za celý život nato už zvykol, ale nedovolím, aby moja dcéra išla robiť, napr. pokladníčku. Nič proti tej profesii, ale to potom nemusela študovať. U nej je problém to, že nemá prax, napriek tomu, že nikto neberie do úvahy, koľko ovláda programov a čo ja viem čo ešte. Polovičke tých vecí sa ani nerozumiem 😀

jajus28
27. feb 2014

@greg22 a keby dcera skusila ist nato tak, ze by pobebala skoly a spytala sa ci by nemohla ist k nim na neplatenu prax?

jajus28
27. feb 2014

@greg22 Nebojte praca sa najde, aj moj svokor nema dokoncenu ucnovku a predsa sa nam to podarilo, treba mat dobre napisany zivotopis, na sbs kurz, ak nemate urad ho preplaca 🙂, a ved v ba, je vela ponuk po nete na sbs, teda aspon ked sme mi hladali bolo to vsetko v ba, ak chcete vecer vam mozem pomoct pohladat a nieco poslat do spravy bol by v tom cert zakopany keby clovek co chce najst pracu, aby ju nenasiel 🙂.Ozaj a pri pohovoroch spominate ze ste invalidny dochodca?

greg22
autor
27. feb 2014

@jajus28 Skúsiť to môže 🙂 Zatiaľ vždy písala do škôl, ktoré hľadali učiteľku a povedali jej, že hľadajú inú kombináciu, miesto je už obsadené... Je pravda, že párkrát skúsila ísť osobne do niektorých firiem a dostala sa po vrátnicu, alebo ju odporučili do podateľne. Niekedy v tej zúfalej situácii človeku nezostáva nič iné, iba sa smiať.

ammellia
27. feb 2014

Dcéra ma vystudovanu nejakú kombinaciu predmetov? Na ake pozicie sa zameriava?

Drzim vam palce, dnes je to s prácou naozaj ťažko.

jajus28
27. feb 2014

@greg22 za skusku nic neda aspon keby na mesiac, a uz si moze do zivotopisu napisat ako taku skusenost, alebo doucovanie deti, je vela moznosti. Kazda skusenost je fajn.

lilitela
27. feb 2014

@greg22 Tiez som parkrat osobne chodila po firmach - za seba mozem povedat, ze to bola strata casu. Toto je ciste o pocte, musi vydrzat, vela rozposielat, reagovat aj na ponuky, o ktorych si mysli, ze nesplna na 100% poziadavky (tie byvaju casto nadsadene), a urcite to vyjde raz.

greg22
autor
27. feb 2014

@jajus28 Ďakujem 🙂 Pri pohovore to nespomínam, iba ak sa opýtajú, či je nejaký zdravotný problém. SBS kurz nemám, tzn. že momentálne hľadám pozície vrátnik, vodič, skladník. Dnes mi dcéra poslala 5 životopisov, tak som zvedavý.

@ammellia Dcéra má vyštudovanú históriu a výtvarné umenie. Pôvodne nechcela ísť učiť, ale nakoľko nemá inú možnosť, tak sa rozhodla, že bude hľadať aj pozíciu učiteľka na ZŠ a SŠ, ale najmä by chcela pracovať ako referentka alebo v knižnici, v administratíve... Tých možností, kde by mohla pracovať a čo by ju aj reálne bavilo je strašne veľa. Tak snáď sa jej podarí skôr nájsť niečo.

greg22
autor
27. feb 2014

@lilitela Dcéra to tak robí. Niekedy si sám hovorím, že načo to tam posiela, ale ona tvrdí, že možno aj motyka vystrelí
@sisaha Ďakujem za ponuky, idem ich preštudovať

matozazzo
27. feb 2014

@greg22 V prvom rade zmenit myslenie, po 2. nehladajte pracu dcere, ona si ju musi najst sama, 3. ujasnite si, v com ste dobry, co Vas bavi a podlo toho sa poobzerajte po okolitych firmach, sukromnikoch a ponuknite im svoje sluzby. Dnes malokto chce zamestnavat kvoli vysokym odvodom. MOja mamka si otvorila zivnost v 64 rokoch ;) mensie odvody, rozne ulavy a hned si nasla pracu popri dochodku 🙂

greg22
autor
27. feb 2014

Ďakujem všetkým za podporu a milé slová. Dúfam, že budem môcť čoskoro napísať, že dcéra alebo ja máme prácu 🙂

ammellia
27. feb 2014

Mozno skúsiť aj ZUS a CVC. Ale je to teda dosť nešťastná kombinácia (podla mna). Ako je na tom s jazykmi?

zvolsiinylogin
27. feb 2014

@greg22 moja skusenost s pracou je taka, ze som vystudovala na bc. potravinarstvo a rok som robila v bile upratovacku, a teraz som pozvana na pohovor za zastupkynu veducej, lebo rok praxe v obchode mam....ved tiez uvidim...

greg22
autor
27. feb 2014

@matozazzo Práveže dcére nehľadám prácu, ona ju hľadá sama sebe a ešte aj mne. Len ma mrzí, že je mladá, vyštudovala a vidím na nej, že ju trápi to, že sama nemá prácu a nemôže prispieť do rozpočtu. Sám viem, aké je to bez práce... Problém je najmä v tom, že jeden deň je v celku dobre, myslím pozitívne, že raz sme dole, zase budeme hore a bude lepšie, ale keď vidím aké máme výdavky (jesť predsa musíme), tak príde na mňa depka a zlosť, že som neschopný postarať sa o rodinu. Dcéra je síce dospelá, ale beriem ju ako dieťa, lebo žije s nami, nemá priateľa a vždy na nás berie ohľad, všade s nami chodí, aj keď viem, že jej rovesníci sú iní. Z jednej strany som rád, že nás berie ako rodičov, ale z druhej strany mám niekedy pocit, že sa v niektorých veciach pre nás obetuje. Ale to je na inú tému. Moje pocity z toho, že nemám momentálne prácu a nemôžem zabezpečiť rodinu som dnes nevedel riešiť a nechcem zaťažovať manželku ani dcéru. Potreboval som asi počuť, že sa dá niečo robiť, a že je stále šanca zamestnať sa. Slová, ktoré tu odzneli mi dodali chuť opäť postaviť sa na nohy a vykročiť tou správnou nohou, tzn. nestrácať nádej a posielať životopis za životopisom.

greg22
autor
27. feb 2014

@ammellia Jazyky ovláda angličtinu, nemčinu a taliančinu základy. Sama si tiež uvedomuje, že kombinácia je možno zlá, avšak ako ona tvrdí, keď ju to bavilo, tak nebude študovať techniku 😉
@zvolsiinylogin Budem Vám držať palce, aby to dopadlo dobre 🙂

adeala
27. feb 2014

@greg22 ak nemáte, dajte si do životopisu fotku a píšte pár riadkové motivačné dopisy, ale napísané naozaj vlastnoručne, nech ej to na tom vidieť - to je len malá rada, čo by mohlo pomôcť

briketa
27. feb 2014

@greg22 nestracajte nadej, moj ocino je od Vas omnoho starsi (takmer celu generaciu) a v dochodku si nasiel "vytuzenu" pracu,ktoru praktizoval cely produktivny vek len ako konicek . Cely zivot robil vysokospecializovane "mozgovu" pracu a na dochodku sa s vasnou oddava "remeselnictvu" a este si s tym zarobi. Mnohych sukromnikov zaujima co viete, nie co ste vystudovali, alebo nevystudovali. Vysledky su podstatne.

greg22
autor
27. feb 2014

@adeala Ďakujem, to je naozaj dobrá rada 🙂

sense
27. feb 2014

@greg22 to zemala neter zle skusenosti neznamena ze aj vasa dcera musi mat,...pred 11 rokmi som odisla spolu so sesternicou do zahranicia, ona sa vratila po 4 dnoch ja som ostala...ona sice skusila opat zahranicie nemecko a zas sa len stazovala...

a pisete ze mate 51 rokov, to este naozaj nie je vysoky vek, moja mamka zmenila pracu v 51rokoch lebo uz ju nebavila praca na 12 vo fabrike hoci ma dve stredne ukoncene skoly ( v tej dobe ked chodila do skoly to este nieco znamenalo), spravila si rekvalifikaciu v 50...takze zamestnat sa je hoci je to uz vo Vasom veku tazsie....

sisaha
27. feb 2014

@greg22 ja osobne nie som za fotky.. a ak, tak si radsej precitaj toto, aby si sa vyvaroval chyb..http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000149/1342894...
ja razim teoriu, ze pokial ju nevyzaduju, neposielam