Očr na partnera, ktorý má zlomenú nohu

weeky
19. sep 2016

Ahojte, urcite tu uz niekde podobna diskusia je ale pytam sa Vas....partner (nie sme zosobaseny ale zijeme v jednej domacnosti aj mame spolocny trvaly pobyt) ma zlomenu nohu a este je k tomu chory ci mam narok na OCR.
Dakujem
Barbora
...malo tam byt partnera

ukulela
19. sep 2016

podla toho, ak osom citala, tak nie.

sissy27
19. sep 2016

@weeky nie, nemáš... očr môžeš čerpať len na deti, manžela / manželku, rodičov alebo svokrovcov... na nikoho iného si očr uplatniť nemôžeš...

marcelatje
19. sep 2016

@weeky ocr= opatrovanie clena rodiny
Inak co myslis pod pojmom ze je chory? Soplicek? 😅 Dospely chlap predsa musi vediet prezit aj so zlomenou nohou bez toho aby mal opatrovatelku 🙄

moni244
19. sep 2016

@weeky toto je jeden z dovodov, preco je svadba podstatna, na partnera si ocr zobrat nemozes

vorkola
19. sep 2016

@weeky vsak staci mu jedna palica, tak, ci tak musi skackat na jednej,to mu chces aj na wc pomahat,a este mat aj za to platene?

ivetkab.
19. sep 2016

@weeky partner nie je člen rodiny. Logické. Vieš, to by si si mohla čerpať OČR raz na Peťa, potom na Jana. Prepáč ... 😎

weeky
autor
19. sep 2016

Dakujem za prechytrale odpovede. podstatne som sa dozvedela! zasa odsudzujete ked neviete podrobnosti.

vierocka888
20. sep 2016

No, takto. OCR je len na manzela, cize na priatela to neuplatnis. Ale chapem ze asi potrebuje pomoc, chodit sam po lekaroch tiez asi nie je mozne, pokial musi cestovat a soferovat predsa nebude 😑 baby, ved to berte aj z tohto hladiska... @weeky neda sa ti vziat dovolenka alebo neplatene volno? Ze by si mu tych par prvych dni bola po ruke? ☺

katarinapekna
20. sep 2016

OČR je skratka slov ošetrovanie člena rodiny. Priateľ je cudzi človek a nie rodina aj keď budete zit na kopke spolu stastne kým vás ssmrť nerozdeli. (čo mu chceš fúkať medzi licnice či len do práce sa ti nechce)...😀

mickao
20. sep 2016

@katarinapekna co prispevok, to perla.

maminkasisa
20. sep 2016

@marcelatje a na manzela/manzelku sa da vziat OCR? som myslela, ze len na deti.... vdaka

marcelatje
20. sep 2016

@maminkasisa ja som v zivote na ocr nebola ale manzel je clen rodiny tak ano 😅

alenah31
20. sep 2016

@weeky na očr síce nárok skutočne nemáš, ale máš nárok na tzv. "doprovod". Podľa ZP §141 bodu 2. máš nárok na odsek c.) sprevádzanie - a to preto, že zasa podľa § 40 sa na to vzťahuje bod 5. "iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti." Čiže doma síce s ním byť nemôžeš, ale pokiaľ bude potrebovať ísť k Dr. môžeš mu robiť doprovod....ono v zákone sa píše "na čas nevyhnutný na návštevu lekára a cestu tam a späť", ale pokiaľ ti tam lekár napíše "platí celý deň" zamestnávateľ to má akceptovať.
@maminkasisa očr platí aj pre manžela/manželku, podmienky sú rovnaké ako pri dieťati.

danka1809
12. apr 2021

@sissy27
@marcelatje
@alenah31
@ivetkab.
Ahojte kocky
My dnes riesime tuto situaciu
Byvam so sestrou a jej dcerou/otec sa nestara/
Dostala anginu segra nemoze byt s nou doma /pracovna vytazenost/
Mozem ist s neterou 6r na OCR?

heleninamama
12. apr 2021

@danka1809 Nie, neter nie je Tvoja príbuzná v priamom rade a nemáš ju ani osvojenú, má svoju matku.

danka1809
12. apr 2021

@heleninamama mega takze v takejto situacii ma byt asi 6rocne dieta same doma
Alebo matku rovno vyhodia z prace a zivit ich bude duch svaty
Potom nech sa tento dr...ty stat necuduje ze su v skolskach a skolach chore deti

sissy27
12. apr 2021

@danka1809 nie, ako píše @heleninamama
Na očr má nárok jej matka, otec a starí rodičia. To je 6 ľudí a nikto z nich nemôže? Ak “sa nedá”, tak ty nie si až tak pracovne vyťažená, tak si vezmi dovolenku. A zbytočne sa rozčuľuješ na štát - štát môže za to, že otec sa nestará?

heleninamama
12. apr 2021

@danka1809 Zbytočne sa rozčuľuješ, dieťa má matku aj otca, je to ich zodpovednosť. Ak chceš pomôcť, zober si dovolenku, homeoffice...
Uznaj, že požiadavka, aby bol s dieťaťom doma hocijaký príbuzný a mal to zaplatené je dosť cez čiaru. A pri slovenskej mentalite by to nebola pomoc, ale zas len možnosť, ako odrbávať systém, takže aj ten štát sa musí nejako brániť.