Oddelené spálne. Ako to funguje?

bobulka34
6. máj 2008

spávate oddelene, ako to funguje?

molnarovak
1. júl 2009

Tak tato tema mi taaak pomohla. Autorke velmi dakujem!!!
Moj manzel strasne chrape a tak som sa prestahovala do druhej izby. Kazdemu som sa to bala povedat, lebo som si pripadala nenormalna, akoby to malo znamenat rozvod alebo co. Ani mojmu manzelovi sa to nepaci, stale sa vypytuje, kedy sa vratim. Ale ked tu citam, ze zdaleka nie som jedina, tak sa uz asi nevratim. 🙂
Ved preco by som sa mala zase cele noci budit na manzelovo neustale chrapanie a stale ho kopat a cmukat a nadavat...?

inkinka
1. júl 2009

moj muž škrípe v spánku zubami. Sa divím, že ich ešte nemá zodrané. Keď zaspí pri nejakom horore, je to celkom zaujímavý podmaz...vydržala som niekoľko rokov, teraz sa nevyspím už len na dovolenke 🙂

twinflame
1. júl 2009

Môj budúci bývalý manžel často zaspával pri telke v obývačke. Často sa už ani neunúval prísť do spálne. Naruší sa tým podľa mňa výrazne intimita vo vzťahu dvoch ľudí. Nemyslím na sex, myslím intimitu ak blízkosť. Ja teda nie som za oddelené spálne. Pýtala som sa ho na to, tvrdil mi, že TV pôsobí veľmi dobre ako kulisa pri zaspávaní. Nehovorím o tom, keď je to vynútené okolnosťami napr. malé dieťa, ktoré v noci plače.

vanja
1. júl 2009

no ja si neviem predstaviť, žeby sm sa v noci nepritúlila k manželovi a to sme spolu už 13 rokov. Občas spal v obývačke, ale to len vtedy , keď sa potreboval vyspať do práce a malá v noci nespala.

molnarovak
2. júl 2009

kedysi som si ani ja nevedela predstavit, ze sa v noci nebudem tulit k manzelovi. Kto nezazil, ake to je, ked sa v noci neustale budi a budi a budi, ten to asi tazko pochopi.
Teraz mame male dieta, tak to by som uz asi nespala vobec. Bud by ma budilo dieta alebo manzel.
Ale vsimla som si jednu vec: ovela castejsie sa k sebe tulime cez den. Len tak ideme okolo seba, tak sa objimeme. Predtym sme to nerobili. Takze si nemyslim, ze by sme sa odcudzili kvoli oddelenym spalnam. Praveze vtedy, ked sme spali v jednej miestnosti a manzel ma v noci stale budil chrapanim, tak som bola potom na neho cely den nahnevana a nervozna, lebo som sa poriadne nevyspala.

zuzu13
2. júl 2009

hmmm...no nie je to bohvieco...ale vzhladom na to , ze sme styria a nemame tak velky byt, zeby sme mali aj osobitne spanie...poviem k tomu len tolko...mangel vstava rano o 4-tej do prace...z prace pride okolo 19-tej...ja v noci sem tam chrapem...ale co uz...a dcerka spi s nami v spalni...da sa to...lebo niet inej cesty...a je to velmi smutne, ze mladi ludia spavaju osobitne...ved si predsa prisahali " v dobrom i v zlom"...
...PS>sme spolu cez 20 rokov...

justina
7. júl 2009

Molnarovak, dobre si urobila...asi by nemalo zmysel sice "podla pravidiel" spat pri muzovi, ale nevyspat sa, a znervoznovat sa kvoli chrapaniu. Bola by to zbytocna obet, zbytocna.
Zuzu13, CO je na tom smutne? Isteze je idealne spat spolu a tulit sa k sebe. Ale ked pri tom jeden zo zucastnenych zatina zuby tak je to o inom, nemyslis?
Je rozdiel sa rano o 4 zobudit na manzelov budik a spat dalej a je rozdiel celu noc sa prehadzovat. Keby bol manzel tazko chory a potreboval v noci opateru, vtedy by uz ta obet mala zmysel a vtedy by sme mohli hovorit o prisahe "v dobrom i v zlom".
Prosim ta, Molnarova, nenechaj si nic nakukat...

langkofel
7. júl 2009

No neviem ale ja by som to celkom rada vyskusala, nie kvoli chrapaniu, alebo detom... Jednoducho pre tu slobodu, ten odpocinok, nicim neruseny...Ak by mi to dovoloval priestor rada by som mala vlastnu spalnu, so satnikom, proste presne taku aka je sucastna, len jednu pre mna a druhu pre partnera.

Inac raz som bola na navsteve a ludia ktory nas pozvali mali fantasticky dom, a spalna mi vyrazila dych, mali ju urobenu akoby zrkadlovo, v strede velikanska postel a prava strana uplne rovnaka s lavou akurat farby mali rozdielne, muz mal myslim daku bezovu a pani nejaku pastelovuno a najsamlepsie bolo to, ze ta spalna sa dala normalne rozdelit na 2 samostatne miestnosti, na 2 uplne rovnake spalne, jednoducho ak by daco bolo, ci uz nezhody, alebo ak by potrebovali sukromie, odpocino, byt sami...alebo cokolvek, ta velka postel sa normalne dala odelit a vznilki 2 mensie a v strede sa zrazu objavila stena, bolo to na dakom principe, vysuvacich dveri, stien uzastne....Ak by som mala niekedy taku moznost celkom vazne by som si taku spalnu priala...

zuzu13
7. júl 2009

justina, si riadne nabrusena...no prepac ze som si dovolila odpovedat...bol to moj nazor...u nas tiez niekto nespal poriadne..a zijeme...ono je to najjednoduchcie zbalit periny a vypadnut inam...na chrapanie existuju rozne pomocky...treba len komunikovat a tomu druhemu to vysvetlit...nie sa zdekovat a povazovat za vyriesene...lebo po par rokoch to bude dovod rozvodu...nakolko cele dni budete v praci...vecer budete skakat okolo deti a v noci kazdy sam...super buducnost 😉 {nato sa nemusia ani sobasit}...namiesto toho aby sa hladalo riesenie...sa jednoducho zbalite a hotovo...a co deti???myslite si,ze im to prida na psychike???ze v manzelstve, nebudu rovno mat oddelene spalne...lebo aj mama a ocino to tak mali???no neviem...my sme si to vyriesili....lebo sme chceli...verim tomu, ze sa mozno nad tym niekto zamysli...a ak nie...tak je to vas zivot...ja s vami nezijem...a ak je probelm...hladam riesenie...a to je moje kredo..."kto che, hlada sposob, kto nechce, hlada dovod"
🙂

langkofel
7. júl 2009

Aha este som si precitala niektore prispevky (necitala som uplne vsetko) k tym oddelenym spalnam, chcem este povedat tolko, ze by som to urcite nechcela za kazdu cenu a ak by s tym partner nemal suhlasit, urcite by som na neho netlacila, no verim ze su aj taky muzi, ktory by to tiez uvitali, jasne ze by to bolo o vzajomnej dohode a porozumeni... Nemyslim si ze by sa tym mala vytratit daka intimita a blizkost vo vztahu,naopak ako tu niekto pisal, viem si celkom predstavit ze by si mohli byt blizsi, ze by sa mozno dotykali viac pocas dna, ze by im to mozno bolo vzacnejsie...
Mna napriklad desi predstava, zeby sa na mna muz celu noc tlacil a stiskal ma! Hej mam rada dotyky a objatia a ako! Ale v noci chcem mojmu telu dopriat odpocinok a oddych nicim neruseny!

molnarovak
9. júl 2009

Dcérke som povedala, že musím spať vedľa, pretože v noci kašlem a budím malú dcérku - tá spí v spálni s manželom a ja som hneď vedľa. Zatiľ to berie a uvidíme, čo bude neskôr.
Tiež si myslím, že problémy sa majú riešiť a nie obchádzať. Prvý krok bol, že som manžela poslala k doktorovi na vyšetrenie. Zistili, že je alergik a navyše má čosi s nosnou prepážkou a to by sa dalo odstrániť jedine chirurgicky, čo je podľa mňa priveľmi radikálne.
S manželom sme si všetko vysvetlili a teraz je to náhodou oveľa väčšia sranda - zakráda sa ku mne ako nejaký mladý chalan ku svojej frajerke. Dokonca sa teraz môžeme večer v posteli (u mňa) nerušene rozprávať, čo sme doteraz nemohli, lebo máme malé bábätko a často sme ju hlasnejším rozhovorom rušili.
A to už nehovorím o tom, že sa môžem uvoľniť a aj hlasnejším prejavom dať najavo, keď sa mi páči sex 🙂
Rozvod? Práve naopak. Čím ďalej, tým viac sa utvrdzujem v tom, že som spravila dobre.
Ráno sa budím s úsmevom a manžel je spokojný, ako mál mi stačí ku šťastiu.

majka35
9. júl 2009

zuzu13 ... bože, to čo si to tu popísala 😝 😀 😀 😀

zuzu13
10. júl 2009

majka...prognozu .... co sa moze stat...to malo byt na zvazenie aj takejto moznosti...

inkinka
10. júl 2009

toto sa tu myslím ešte nespomínalo: koľko párov chodí spať v rovnakom čase? Pokiaľ viem, veľa chlapov zaspáva pri televízore, ženy si pred spaním čítavajú, alebo koníkujú 🙂 , proste chodia spať v inom čase , takže si nestihnú povedať rozprávku na dobrú noc v spoločnej spálni 😉

simona55
10. júl 2009

ahojte. ja by som bez manzela nevedela zaspat,chybal by mi jeho dotyk nemyslim tym na sex ale tak normalne. teraz ked ma 3 smenu pracu uz mi je zle pomysliet na nocnu smenu .ze nebude som nou v noci.nie to este spat rozdelene. potom ze sa ludia oddzudzuju od seba potom naco je manzelska postel ? alebo preco sa vola manzelska postel?to je moj nazor.

janinkaza
10. júl 2009

raz sa mi stalo, že sme boli na obede spolu 4 kolegyne ( vek cca 30, 32, 34, 41 ) a prišli do reči oddelené spálne a ja som vtedy rezolútne vyhlásila, že to je čudné a že si myslím, že ľudia, ktorí takto fungujú nemôžu ako manželia spolu "pekne" žiť...všetky tri na mňa hľadeli ako na puka, lebo všetky!!!! mali doma oddelené spálne, pričom dve z nich mali naozaj usporiadaný rodinný život a pohodové manželstvo, len jedna mala oddelenú spálňu kvôli mužovi alkholikovi a žili vedľa seba, nie spolu....
po tejto skúsenosti len napíšem, že nech každá má/nemá oddelenú spálňu podľa toho ako to vyhovuje obom partnerom, u niekoho môže dôjsť k utuženiu manželstva, u niekoho je to signál, že sa môže rozpadnúť...tisíc ľudí tisíc chutí...

ps : my máme spoločnú spálňu, tá, ktorá chrápe som ja, ale mm to budí zriedkavo, úprimne napíšem, že keby mal mm kvôli tomu odchádzať zo spálne, tak som ochotná ísť aj na operáciu, aby som tomu predišla..... 😉

zuzu13
11. júl 2009

inkinka, simona, janinkaza...dakujem ze ste ma "zachranili"... 😀 😀 😀

peterm123
28. feb 2015

Ahojte. Chcem sa spýtať ci to tak funguje aj u niekoho ineho. Sem tam sa pohnevame. Odkedy vsak byvame v dome kde mame hostovsku izbu, tak manzelka sa tam vzdy odstahuje. Mna to hrozne stve, pripadam si ako by som ju poviedol. Teraz je tak uz druhy týždeň. Vzdy som velmi trpel, nevedel som sam spať. Priznam sa teraz som uz tak rezignoval, ze sa bojim toho, ze mi to prestalo vadit. Nechcem sa rozpisovat preco tak trucuje, ale doslova koli hlupostiam.

mirka414
28. feb 2015

Chodím ku jednej rodinka,ktory ma postihnuteho syna,je to skvelá rodinka,je medzi nimi dost velky rozdiel a odkedy sa im narodil syn majú oddelené spálne a fungujú uplne v pohode chodia spolu na rande ked ja im dohliadam na syna občas sa vrátia v dobrej nálade a potom sa dohovárajú kde sa stretnú :D uplne sú špičkový radost ku nim chodit pracovat. My sme sa dva roky starali o mojho svokra a posledný rok som musela ku nemu aj vstávať cez noc a ked som chcela aby sa moj dobre vyspal do prace spala som v herni,ktorú mame pre deti ktore chodia ku nam spávať. Teraz ked uz svokor zomrel tam tiez obcas prespim ked sa moj potrebuje dobre vyspať a ked ja idem zasa neskoršie spat lebo si chcem pozriet film.a este zimné mesiace su uplne špeciálne moj spí ako v márnici potrebuje otvorené okno radiator na 0 a ja zasa potrebujem teplo tak vezmem paplon a idem spat vedla 🙂

caoli
28. feb 2015

@zuzu13 to akoze ako sa da komunikovat a vysvetlit muzovi, ze chrapat sa nepatri? to sa mu vysvetli, ze v spanku sa ma kontrolovat, ci ako?
chrape mozno 90% muzov a napodiv aj dost zien, keby vsetci chodili k lekarovi, tak mame specialne kliniky pre chrapajucich po celom svete. nie u vsetkych je to ale diagnoza ako apnoe a ine.
keby si 20 cm vedla seba noc co noc prezivala take chrapanie, ze nepomozu prasky na spanie, ze sa stazuju susedia z troch susediacich bytov, potom by ti vsetky recicky o odcudzeni boli veru na figu.
bol to pripad mojho otca. no a s tym jeho chrapanim a oddelenymi spalnami sa celkom neodcudzeni s mamou dozili 62 rocneho pekneho manzelstva.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
libka1
1. mar 2015

@peterm123 nikdy nejdeme spat pohadani. tym sa riadim ja, lebo by som sa nevyspala. a manzel to ma tak isto. tymito trucovito-stahovacimi manevrami sme si presli este pred 10 rokmi ked sme spolu zacali byvat. dokonca v jednoizbaku. jeden na sedacke, druhy v posteli 😀 uz sme trochu podrástli a nie je na malichernosti pri 3 detoch cas 😅
inac nejak vyslovene proti oddelenemu spaniu nie som. kazdemu ako vyhovuje. nevidim na tom nic zle a uz vobec si nemyslim ze take manzelstvo raz skonci rozvodom ako tu bolo napisane 😉 pekna blbost 😝

tjaden
1. mar 2015

@bobulka34 ahoj ja s malou spíme v spálni priatel v obyvačke, kedže aj tak vždy zaspi pri telke alebo notebooku a príde až ráno takže nejaká veľká zmena to nebola a je to výýýbornééé!! konečne sa môžem vyspať v tichu bez chrápania

kiki68
1. mar 2015

ludia a nie je lepsi napad to chrapanie partnerov riesit? viete aby ste sa raz nezobudilia nezistili,ze ten dotycny je tuhy a nevolali zachranku uz iba na srandu kralickov. Pretoze take to hlasne chrapanie je casto spojene s apnoe a tiez s poruchami srdiecka.

Oddelene spalne nemame a neplanujem ich mat. Mali sme to 3 tyzdne, co som musela so psom kvoli kontrole nad moznymi epi zachvatmi spavat v atelieri na zemi, no bola som rada,ked som prikvitla po tych 3 tyzdnoch naspat.

vybehovymodel
1. mar 2015

Odelenie spalni je prvy krok k rozchodu partnerov (cca 80 %, iste najdu sa vynimky) . Nejde o sex. Ide o intimitu, pocit blizkosti, spolupatricnosti a lasky. Je len otazka casu, ked to lozko vedla obsadi niekto iny. Partnerstvo ma niekolko zakladnych principov (Freud). Intimita je jedna z najdolezitejsich a zakladnych v zdravom vztahu. Ak je niekory z nich poruseny, vedie to k problemom a zaniku. Je to jasny znak toho, ze nieco nefunguje. V mojom okoli, po odeleni spalni kazde partnerstvo zaniklo. Su to iba vyhovorky a zbabely utek od riesenia problemov. Je zaujmave ze, ze na 95 % utekaju zeny.

ulalaa
6. mar 2015

ahojte, nie som mamicka, no bez tak sa chcem s vami podelit o situaciu.
s priatelom sme spolu rok, planujeme spolocne byvanie. vsetko klape, clovek si mysli, ze je to ten pravy, az mi raz navrhne, ze namiesto dvojizboveho bytu budeme hladat trojizbovy, pretoze chce vlastnu izbu a vlastnu postel. Vraj aby mal svoj priestor. Vobec si to neviem vysvetlit, vsetky tu pisete iba o tom, ako sa oddelenymi spalnami riesia zdravotne problemy, chrapanie a pod. Priatel nechrape, spi dobre. Pravdu povediac, vobec sa mi do spolocneho byvania uz moc nechce a mam obavy, co pride potom, ked dovolim toto, aj ked sa s priatelom lubime. Ak ma niekto podobnu skusenost, napiste mi prosim. dakujem.

jane0852
6. mar 2015

@ulalaa urcite by som to nedovolila... ak chce mat svoj priestor naco ste spolu? naco si hladate spolocne byvanie?...kolko ma on rokov? 15?? sorry..

ulalaa
7. mar 2015

obaja mame skoro 30- tiez to nechapem. ja uz rozmyslam nad detmi a on nad vlastnou izbou.

oldman50plus
7. mar 2015

@vybehovymodel Ja keď sa tak pozerám spätne (iste to neviem lebo vlastne neviem koľko rokov mala manželka milenca) tak podľa mňa až začala mať milenca začala ma za každú kravinu "trestať" že sa odsťahovala do inej izby (v dome je voľných dosť). Síce až som "bol dobrý a prosil o odpustenie" sa vždy po niekoľkých dňoch tak do dvoch týždňov vrátila, ale.... Plánovite to používala na dve veci. Aby sa vyhla nebezpečenstvu sexu so mnou bez toho aby som začal niečo tušiť a aby sa mohla telefonicky vykecávať s milencom hoci sa s ním videla 6 hodín každý pracovný deň. Bol som šokovaný keď som si zohnal výpisy za posledný rok že s ním uskutočnila za rok vyše 1000 hovorov, viac ako 50 dlhších ako hodinu, bez toho aby som si všimol že nehovorí s rodinou alebo kamarátkami. Dnes by som to považoval okamžite za príznak že sa niečo deje. Proste úmyselne hľadala zámienky, často úplné blbosti aby sa mohla odsťahovať. Keď po prevalení nevery som jej šplechol do tváre že nechápem ako mohla spávať s ním aj so mnou jej odpoveď bola: "Buď šťastný že si nemusel robiť také rozhodnutie". Správne chápala že sex so mnou môže len podstatne zredukovať, nie úplne prestať lebo potom by som svoje podozrenia preveril, takto som sám seba presviedčal že mám špinavé myšlienky ktorými ubližujem mojej svätici. Fungovalo jej to roky. No proste som úplný debil s vysokým IQ.

jana_eyre
7. mar 2015

@ulalaa a ako dlho spolu ste? teraz zijete ako? spavate spolu v jednej posteli casto?
mozno si to len nevie predstavit dlhodobo sa delit o jednu postel, ak to este nezazil..

ja s manzelom mam oddelenu spalnu, je to ale kvoli dvom detom a jeho chrapaniu.. on spi s chrapajucim synom a ja ticho spiaca s tichospiacou dcerou..
na intimnosti vyuzivame ine casti domu.. tak to bolo aj pred detmi - postel sme vyuzivali na spanie, nic ine.. ale teda vtedy sme mali postel spolocnu.. este predtym sme mali vlastne iba jednu izbu, kym sme sa prestahovali do vacsieho.. vtedy mi jeho chrapanie nejako nevadilo, az ked prisli deti a ja som musela viackrat vstavat v noci a potom som nevedela zaspat popri chrapani..