Odsudzovanie dojčenia svokrou. Čo by ste robili?

effie81
8. júl 2008

Ahojte!Viem ze sa okolo toho napisalo uz dost vela ale...neda mi to a musim sa vyzalovat. 😅 mam 4 a pol mesacneho synceka.prve dva mesiace som ho len dojcila a odvtedy mu mliecko odsavam a pije "iba materske mlieko".a v tomto vidi problem svokra a jej dcery.podla nich to dietatu nestaci,lebo ony uz davali od dvoch mesiacov vselico mozne.ze v styroch mesiacoch uz jedli maso,od troch mesiacov im davala kravske mlieko atd...uplne voloviny.lenze ony sa pozeraju na mna a na manzela ako na nenormalnych,ze sme malemu nedali este ani caj.a ze ho poriadne nekrmime.furt mu chcu vselico napchat a minule svokra chcela uvarit krupicu ze ona nam ukaze ako sa treba starat o dieta.a ked im hovorime ze nech si precitaju nieco o teme,aby neboli take "zaostale😀 " tak sa este urazia ze prave ich chceme poucat.no hruza...manzel uz hovori ze radsej tam ani nebudeme chodit.pravdupovediac by mi to strasne vyhovovalo,lebo vzdy tam idem s nedobrym pocitom,ale zas na druhej strane nechcem aby maly sotva poznal druhych starych rodicov.ako by ste riesili podobnu situaciu???

sstefi
8. júl 2008

určite by som sa s nimi dohodla, že o dieťatko - stravu sa staram len a len ja. 😠

janula34
8. júl 2008

Ahoj effie,
tak tu je kazda rada draha. 😒 ale ja by som si stala za svojim, v klude (lahko sa pise, tazko sa uskutocni) 😉 by som im povedala, ze si nezelam aby mu nieco davali, pripadne im dala precitat clanky od roznych pediatrov, kde sa na tuto temu pise. Viem ze to bude tazke, ale nepolav, ty si matka dietata, robis to spravne a dobre. Drzim ti palceky.

kulicka
8. júl 2008

Ahoj Effie,

Je to tvoje detatko ne? Tak at ti do toho nekecaj jo? 😠 Navic nekteri doktori doporucuji kojit az do 2 a vice let (ne plne samozrejme), ale tak do 6 mesicu by se preci melo kojit plne. To, ze ony to delaji tak a tak, to je jejich vec. Me se libi to, co mi tu rikaji porodni baby : vyprdnete se na to, co kdo rika a delejte to, co instinktivne povazujete za nejlepsi, pac To je to nejlepsi!

Jinak taky muzem dopadnout jako v tech vtipech, co zenska ukrajuje konce strudlu. Muz se ji pta : proc to delas? Ona na to: pac mama to tak delala. Tak se jdou zeptat mamy, proc to tak dela. Ja nevim, mama to tak delala! Tak se jdou zeptat babicky. No pac jsem mela malej plech! 😀

vesi
8. júl 2008

ahoj presne ako píšu baby. sadnite si s nimi a stanovte si ravidlá. a to, že bud budú rešpektovať ako krmite a vychovavate svoje dieťa, alebo sa prestanete s nimi stýkať. znie to tvrdo, ale v takýchto prípadoch podľa mňa iné riešenie neexistuje. ja mám to šťastie, že moja mama brala v pohode novinky v stravovaní, dokonca sa jej to páčilo, horšie to bolo s mojim otcom 😝 😀 , ale nedala som sa 😀 svokrovci bývajú daleko, takže s nimi som problem nemala, ale aj ked sme sa občas stretli, svokra sa mi do ničoho nemiešala, dokonca sa pýtala ako robím to či ono 🙂
takže prajem pevné nervy a nedaj sa 😉

johanda
8. júl 2008

effie - jako bych slyšela svou tchýni u prbní dcery 😉 . Furt kojíš, máš slabé mlíko, má hlad, dej jí čaj, kup sunar, krupičku ve flašce dej od 3 měsíce...opruz maximální.
Manžel uvažuje dobře - pokud budou prudit, přestanete k nim chodit. Klidně a bez emocí jim to sdělte - měl by to udělat muž, pokud se to týká jeho rodiny. Ať jim prostě řekne "manželku stresují vaše poznámky, rozhodla se kojit 6 měsíců plně, nechce přijít o mlíko, takže buď skončí vaše rady nebo naše návštěvy.

digysa
8. júl 2008

effie81: prosim ta, kolko ma tvoja svokra rokov? Ja by som jej to rovno do oci povedala, ze je to nebezpecne davat dietatu jedla, ake ona odporuca. Ved mu moze porusit traviaci system na cely zivot. ☹ ☹ ☹

Podla toho, co pises pre tvoju svokru ziadna diskusia nepomoze...ona je ta, ktora vie vsetko najlepsie...Ja by som si dala asi "stupliky do usi" a vydrazala to tych par mesiacov, ale dieta by som jej same do ruk nezverila v ziadnom pripade. A ak by mala byt nejaka "duskusia" ako dievcata tu predomnou pisu, tak zasadne by som nechala manzela, aby jej to medzi 4-mi ocami vysvetlil.

Na ten vek tvojej svokry sa pytam preto, lebo moja babka ma 82 rokov a vie, ze detom maso dava ako uuuuuuuplne posledna strava. NEchcem tu urazat matku tvojho muza, ale tvoja svokra vychodila aspon zakladnu skolu? 😀 😀 😀

Drz sa kocka, budes to mat tazke 😨 🤐

schnek
8. júl 2008

effie, dokud radí, je to "ok", ale až ti za zády dítě něčím narvou... moje máma cpala O. pribináčky ve 2 měsících a dokonce mu jednou podstrkovali čokoládovej bonbon... a přitom žádný řeči o kojení neměla... pusť to jedním uchem dovnitř a druhým ven, oponuj jim moderním názorem na výživu a rizikem možných alergií a nech je, ať si melou svoje, je to vaše dítě 😉

s.arik
8. júl 2008

sory za kopírování, ale co napsala johanda, to bych řekla, je to nejlepší: "manželku stresují vaše poznámky, rozhodla se kojit 6 měsíců plně, nechce přijít o mlíko, takže buď skončí vaše rady nebo naše návštěvy" 😀

digysa
8. júl 2008

johanda: 😎 dobra veta: Bud skonci vase rady alebo nase navstevy 😀 Tak, tak...

katy1979
8. júl 2008

suhlasim s vesi a samozrejme aj s ostatnými babami. Tiež občas počuvam blbé reči ale určite nie v takejto miere.
Ale ak malému nič nedajú a iba o tom rozprávajú tak to skus ignorovať aj ked to asi nejde.
Tiež si myslím že si treba s nimi sadnúť a určit pravidlá. poprípade im tam nechať nejaké články o stravovaní detí. len tak mimochodom, akože si si to tam zabudla, možno sa začítajú.
Aj ked sa urazia nad vašim postojom, nič si z toho nerob, myslím že si rýchlo uvedomí že chce byť radšej so svojim vnučatom ako riskovať to že tam nebudete chodiť kvôli ich rečiam.
mne takéto bludy rozpráva mama aj so sestrou a to má segra 2 deti. lenže to su už pubertáci a vtedy prevládalo vela z toho starého stravovania. Vždy ich odpinkám že teraz sa to už rieši ináč.
Aj ked potom občas tresnú že aj tak nám nič nie je a podobne. nevšímam si. Je to moje dieta a ja som za neho zodpovedná a aj za jeho zdravie.

krista
8. júl 2008

Ahojky,
tak tady jsem se taky našla v tomhle tématu, taky mi pořád někdo tvrdí, že malé moje mléko nestačí (má dnes 4 měsíce) ať jí udělám kaši, apod. (většinou matky které samy skoro od začátku nekojily) až jsem z toho měla tak špatný pocit, že jsem se ptala Dr., jestli jí teda fakt tu kaši mám udělat a Dr. se zhrozila proč, protože malá nabírá krásně (až moc 😀) ve třech měsících měla 6360g (porodní váha 3080g) a že prý by byla akorát víc tlustá, ale nic jinýho by to neřešilo. Mléka mám dost, hlady mi rozhodně neřve a nevidím důvod proč bych teda neměla plně kojit aspoň do půl roku 🙂

katy1979
8. júl 2008

vetu slabé mlieko poznám dôverne, tí ludia si to nedajú vyhovoriť že slabé mlieko neexistuje. Bud ho máš málo alebo dosť.

digysa
8. júl 2008

Teraz trosku od temy: napr. mne moja mama aj sestra zavidia, ze kojim. Oni kojili iba 3 mesiace a mna nekojila mama vobec, lebo som bola v nemocnici 2 mesiace hned po narodeni. A teraz mi len vyvolavaju a pytaju sa, ze ci este kojim, a ci mam este mlieko....kazdy mesiac sa ma to pytaju a vravia aby som vydrzala aspon pol roka... 😲 😎

zuzpidka
8. júl 2008

Ahojte.
Effie81, držím ti palce, aby si to zvládla. Oplatí sa kojiť aspoň do ukončeného 6. mesiaca. Až potom mu začni pridávať inú stravu. Nedaj sa odradiť, lebo to stojí za to. 😉 😀

jaduska
8. júl 2008

V tomto prípade by som "počúvla" manžela a nechodila tam, kým nebude mať malý rok, potom môže papať už skoro všetko. Zbytočne ťa tieto návštevy stresujú (a manžela asi tiež) a keď máš stres ty, má ho aj dieťa. To, že malý nebude poznať starých rodičov, to sa neboj, on to ešte aj tak nevníma a spozná ich aj potom. Koľko je takých starkých, ktorí vidia svoje vnúča raz-dvakrát do roka??? Aj moja sestra býva ďaleko a vidíme sa všetci niekedy raz za rok a deti si nás pamätajú...

martina.d.
8. júl 2008

ahoj baby, dcérku som kojila len mesiac, potom mlieko odišlo. Teraz som synčeka kojila 6 mesiacov, už len niekedy v noci mu dám "pocuckať". S dcérkou som začala s normálnou stravou skôr, nehrala som sa na kašičky a iné hlúposti, proste strava - ako my dospelí - len bez dochudzovadiel, prípadne bylinky. Malinkému som začala dávať pred dvoma týždňami vývar, ryžu, zemiačky, zeleninu a pod. Sama doktorka mi povedala, čokoľvek budete mať na tanieri, dajte si na prst a dajte malému ochutnať, nech si pomaly zvyká na chute. Píšem ochutnať - nie najesť sa. 😀 Tak to bolo aj tento víkend - nanešťastie prišla k nám svokra na návštevu po pol roku. Malinkému som dala ochutnať cuketové placky. Podotýkam, že som ich robila na minime oleja - pre nás dospelých a na kúsku masla som urobila jednu pre syna. Ale dala som mu len ochutnať. A už sa to spustilo - nedávaj mu také sračky, zničíš mu žalúdok, prečo nekojíš a pod.
Ja som to pustila jedným uchom dnu a druhým von. Nereagovala som. Nanešťastie pre svokru zareagoval manžel. Vykričal jej, že nech sa nestarie do mojej výchovy a stravovania. Potom na chvíľu stíchla. Potom sa zase vyreptala ona, že čo a ako sa má, čo videla v telke a pod. Manžel jej na to povedal to, že škoda, že také programy nešli vtedy, keď ona vychovávala svoje deti, lebo by ho aspoň nebola napchávala polievkou a jedlom tak nasilu, že z toho pravidelne zvracal a nevie na to zabudnúť doteraz.
Toto je moja najnovšia skúsenosť.
Ale súhlasím s babami, že každý má robiť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a nemyslím si, že nejaká matka by chcela svojim deťom stravou ublížiť. Mne sa mamička kým žila, nikdy nestarala čo a ako robím. A od svokry si nenechám rozkazovať. Ja som matka svojich detí a najlepšie viem,alebo si aspoň myslím, že viem čo je pre ne dobré. Milujem ich a v živote by som im nechcela ublížiť. Čo sa týka alergií tie sú všade okolo nás a treba sa s nimi naučiť žiť. Proste doba je taká. A týka sa to aj plno iných vecí.
effie81, držím ti palce a želám veľa sily. Tvoja svokra si svoje deti už vychovala, teraz je rad na tebe. Si myslíš, že ona dávala na rady svojej matky??? Riaďte sa s manželom tak, ako si myslíte že je správne a jasne dajte okoliu najavo, že si neželáte, aby sa do vašej domácnosti starali. 😀 😀 😀

jabber
8. júl 2008

effie - jak přišly ty ženský na to, že to malému nestačí? Přibírá? Jestli přibírá normálně, tak bych jim to sdělila a dál se s nima o tom nebavila 😖 🙄 . A nejezdila bych tam do tý doby než malej bude moct jíst co mu občas zřejmě nacpou 🙄

schnek - to jako vážně s tím bonbónem? 😕 😅

johanda - tvoje poslední věta mě dostala 😀 super 😎

Teda teprve teď vidím, jaký mám na tchánovce štěstí 🙂

effie81
autor
8. júl 2008

No baby fakt dik 🙂 asi sa ani nebudem musiet tak "hrnut" k nim lebo vyhlasili ze v nedelu k nim ich deti nemozu chodit lebo oni si vtedy nepraju byt vyrusovani,lebo si potrebuju oddychnut.to je sila co? 😀 aj sa na tom smejem,aj ma to stve a uraza,ale v podstate mi perfektne nahrali do karat a asi sa u nich neobjavim kym nebude mat maly aspon pol roka. 🙂 ostatne dni budem oddychovat ja.od nich 😀

jabber
8. júl 2008

effie 😕 😕 no to je teda vážně hustýýýýýý 😒

effie81
autor
8. júl 2008

huste-nehuste,ale mne to teraz prislo vhod. 😀 inak by bolo zbytocne im nieco vysvetlovat lebo aj tak nas nepocuvaju.a najlepsie na tom je ze jedna svagrina je sestricka a ona apeluje najviac na slabe mlieko,leboze do pol roka aj tak nebudem mat take mlieko ktore bude dobre.opytala som sa jej ci sa toto ucila v skole a ze hej 😀 a ona teraz caka babo a uz hovori ze ona si veru neprecita ziadne blbosti ohladne vyzivy lebo ona bude vychovavat svoje dieta tak ako ju vychovala matka a a jej sestra svoju dceru.a ze tym ze malemu nedavame caj k tomu mlieku tak mu robime zle lebo mu znicime oblicky.ale to ze ona vo stvrtom mesiaci vypije celu flasu sampanskeho to je v poriadku..takze takto sme na tom. 😀

effie81
autor
8. júl 2008

mne je vlastne jedno ako bude vychovavat ona svoje dieta,ved bude jej,ale nech mi nekeca blbosti.na zaciatku mali za problem ze ani dojcit neviem normalne lebo som pouzivala klobucik.a teraz ked je mlieka dost tak to je problem.no nevadi,ja sa aj tak tesim,ze som to zvladla aspon takto,nemyslela som si na zaciatku ze este aj teraz budem vediet odsavat tolko mlieka aby mu stacilo.chvalabohu mam aj jednu normalnu svagrinu,ale ona je bratova manzelka a ona mi v tom vsetkom pomahala.no takze ked som to uz dotiahla az sem tak sa nevzdam kvoli nim. 🙂

jaduska
8. júl 2008

effie - podarená rodinka 🤐 fakt jedným uchom dnu, druhým von a robiť si po svojom... 😉

eliska7
8. júl 2008

effie asi by som vyzabijala tu rodinu,ja vidim svokra raz za rok a nedovolim aby porušoval moje vychovne metody,nadam mu a hotovo,ved to su nazory ako z doby ladovej-preto je teraz tolko strašnych chorob,lebo sa takto stravovalo ako pišeš,ja sama mam žaludočne problemy,takže ťa chapem-ja moju stale kojim a prežila som si tiež spustu,nechce sa mito rozpisovať,al bojuj za svoje nazory 😉 stravu som jej začala davať od 7 mes,nič nezmeškala,je jej dosť,taka baculka 😉

lukin
8. júl 2008

Mě minulý týden taky jedna příbuzná říkala, ať už dávám jídlo, že Nati musí mít scvrknutý žaludek, když pije jenom mléko a že se to tak nedělá a že musí mít hlad. A že ona už od konce šestinedělí dávala svým děckám kašičky, polévky atd. a že se nic nestalo. Na to jsem ji řekla, že Natálku budu kojit dál a že ji nic víc zatím dávat nebudu a že i proto, že v minulosti se dávalo brzo jídlo, je dnes tolik potravinových alergií atd.

monkula
8. júl 2008

jaaaj, moja, čo som sa ja napočúvala ,že aká som hrozná matka ,že malej ani čajík nedám a či som sprostá, či by mne stačilo mlieko v takých horúčavách.... Jedným uchod dnu, druhým von..Počúvala som len lekárku a svoje pocity...
Teraz má Chiarinka 17 mesiacov a ešte dojčím... Zase som blbá a mama mi dokonca povedala ,že som ako cigánka... 😠 😠
A dostala som aj "múdru" radu od starkej.... vraj mám okamžite prestať, inak ochoriem na pľúca...
Lebo je jšvagrinej to pred sto rokmi povedal lekár...

kulicka
8. júl 2008

Monkulo, tak ta "mudra" rada je fakt super 😀

monkula
8. júl 2008

A čo mi dalo roboty, tváriť sa vážne, keď sa sestra chichúňala, vedľa babky.. Ju nevidela, pretože akurát na to oko je slepá, ale mňa mala pod dohľadom... 😀

bihan
8. júl 2008

Aj moja mamča raz povedala, že na verejnosti dojčia len cigánky 😀 ale nie o tom som chcela...

Toto mi pripomína moju starkú - vkuse mi niekto niečo radil, ako mám malú chovať, čo jej dávať, čo nedávať, čo mám jesť ja...ale mala som tú výhodu, že to bolo len cez telefón... Teraz, keď som prišla domov, tak to na mňa padá zo všetkých strán a pre mňa je to jedným uchom dnu, druhým von. Na našich som musela nahúkať (a trochu si ponadávať, aby pochopili, že sa fakt hnevám 😅), že je to moje dieťa a ja to budem robiť presne tak, ako ja chcem a teraz mám pokoj 😀 Občas sa síce niekto ozve, že už by som jej mala dávať toto a robiť hento, ale na to už fakt nereagujem.
Chápem, že so svokrou to nebude také jednoduché, ale ja by som jej to povedala rovno do očí, že o jej "cenné" rady nemám záujem ;)

schnek
8. júl 2008

jabber, jo, to vážně, normálně máma ho držela a táta mu strkal čokoládovej bonbon z bonboniery... no comment 🙄 naštěstí jsem jim to včas zatrhla a udělala jsem takovej výstup, že se mě od té doby chodí ptát. Sice se u toho vyšklíbají, jestli mu teda jako můžou dát to či ono, ale apoň něco 😉

petruna
8. júl 2008

jejda, to je sila...zaplat panbu mam v rodine lidi, co prijali informace o tom, ze pul roku diteti MM staci a nekecaji mi do toho...ale taky jsem se setkala s nekym, uz nevim s kym, ze bych v lete mela davat jeste caj.....
na kurzu , i nase pediatricka mi ale rikali, ze mliko opravdu staci. Chtela bych kojit plne tech pul roku a at si vsichni polibi pr...clovek se nezavdeci vsem.