Opustil nás priateľ. Ako ďalej z právnej stránky ohľadom syna?

sbear
21. okt 2015

Nedávno nás opustil priateľ. Máme spolu 20m syna, syn má jeho priezvisko. Prečítala som už rôzne diskusie na túto problematiku, ale zákony sa stále menia...
Moje otázky: 1. Nerozumiem si s ex-priateľovými rodičmi a 80% veľkých hádok, bolo kôli nim. Neželám si, aby syn k nim chodil a stretával sa s nimi. Stretávanie s bio otcom dieťaťa úplne podporujem. Je na to nejaký zákon, že priateľ nesmie brať dieťa k nim?
2. Mám požiadať o zverenie dieťaťa do svojej starostlivosti? Alebo je to bezpredmetné a máme rovnaký nárok? O výživné sa súdiť nechcem, ex-priateľ zatiaľ prispieva a vie, že súd by mi určil úplne smiešnu sumu.

Ďakujem za odpovede.

deninka233
21. okt 2015

1. Nie je na to zákon, môže prebehnúť súd, kt. im zakáže stretávanie. Ale na základe veľmi vážnych okolností, nie len tak- lebo si ex"nevesta" s nimi nerozumie... Takže môžeš sa s exom dohodnúť že tam syna nebude brávať ale to je asi tak všetko. Navyše 20mesačný je ešte dosť maličký, mali by sa stretávať v Tvojej prítomnosti, hlavne ak ešte kojíš.
2. Nemusíš požiadať ale má to zopár právnych výhod. Ak nepožiadaš, máte obaja rovnaký nárok na syna a musíte sa ústne dohodnúť na výške výživného a časoch stretávania (a veriť, že to dodrží). Mňa ex drží "v šachu" tiež tým že si vysúdi omnoho menšie výživné ako platí teraz. Navyše mu ešte kupuje nad rámec vecí.
Môžte sa ale vysporiadať aj mimosúdne. Zverenie je prvý krok, nemusí potom prebehnúť súd o výživné, môžete vyhlásiť že ste sa dohodli a obaja s tým súhlasíte.

pupavka123
21. okt 2015

@sbear Tomu absolutne nezabranis aby syna nevodil k babke a dedovi,jedine,ze by si stale chodila s nimi,ked si ho zoberie,inak nemas sancu

pribinak
21. okt 2015

to, ze ty si nerozumies zo svokrovcami nie je dovod, aby sa oni nestykali s vnucikom

ine by bolo, ak by boli alkoholici, bolo by tam fyzicke nasilie a hadky, ci niektori stary rodic by mal psych.diagnozu, ktorou by ohrozoval dieta

mihula
21. okt 2015

@sbear myslim si,ze dieta ma pravo poznat a stretavat sa so svojimi starymi rodicmi.To,ze si si nerozumela s nimi ty,este neznamena,ze budes dieta pouzivat ako nastroj pomsty.Smutne......
Ak svoje dieta milujes,tak k niecomu takemu sa hadam neznizis.A neboj sa,o tvoje dieta bude postarane aj bez tvojej pritomnosti,pokial je to rodina uplne v poriadku
Inak mohol by prebehnut sud,ktory mozu vyvolat stary rodicia dietata,ze im branis v styku s vnukom.Tak porozmyslaj co je lepsie

sissy27
21. okt 2015

@sbear žiadny zákon nezakazuje stretávanie dieťaťa s inými osobami - momentálne ste v situácii, kedy máte voči synovi obaja rovnaké práva aj povinnosti a teda ak (čisto hypoteticky) zakážeš ty styk s jeho rodičmi, mohol by aj on zakázať styk s tvojimi rodičmi... super, nie? 😝 ak by boli jeho rodičia alkoholici, asociáli, tyrani - tam by sa dal riešiť zákaz styku, ale to, že ty si s nimi nerozumieš, naozaj nie je dôvod na to, aby sa nemohli stretávať s vnukom... a neobstoja ani argumenty, že oni majú iný spôsob výchovy, stravovania a pod.
zverenie do starostlivosti - určite áno... teraz možno máte ako tak korektné vzťahy, ale časom sa môže všeličo všelijak pomeniť a nastanú komplikácie... ako som spomínala vyššie, máte teraz obaja rovnaké práva aj povinnosti, napr. on môže malého zobrať zo škôlky, k lekárovi, atď. bez tvojho vedomia a súhlasu... zverenie do starostlivosti môžete poriešiť dohodou (tá ale tiež podlieha schváleniu súdom a je lepšie nechať si ju napísať právnikom), čo sa týka výživného - o tom nemusí rozhodovať súd, uvediete tam sumu, na ktorej sa dohodnete a ak náhodou sa on zatne, ty sa budeš mať o čo oprieť na súde... lebo takto, ak si zrazu zmyslí, že bude radšej investovať inam ako do syna, tak ty budeš pár mesiacov čakať, či sa nespamätá, potom si dáš žiadosť na súd, pol roka budeš čakať na pojednávanie, potom sa on nedostaví, budeš čakať ďalšie tri mesiace... stretávanie so malým - nemusíte do dohody uvádzať konkrétne časy, môžete to nechať ako "neobmedzene po predchádzajúcej dohode", ale tak je tu dosť diskusií o tom, ako potom jeden s druhým "cvičí" a spokojný nie je nikto... toto môže fakt fungovať len pri dvoch Dospelých (nie vekovo, ale mentálne) ľuďoch, ktorí sú vysporiadaní so všetkým, čo sa medzi nimi stalo a obom najviac záleží na dieťati a nie na vlastnom egu...

barcelona94901
21. okt 2015

@sbear babka s dedkom mozu ist tiez na sud,ze chcu vidiet vnuka,maju na to zo zakona pravo a ty musis dokazovat,preco si to neprajes

sbear
autor
22. okt 2015

Ak by bolo vsetko take jednoduche a korektne vztahy nezamerane len na vlastne ego, tak by sme spolu zili vsetci ako stastna rodina. Myslim, ze ked sa dvaja rozidu, lebo si nerozumeju, tak si potom robia nevedomky naschval a zavidia si...

Ak by mi sud zveril syna do starostlivosti, moze ho ex brat k lekarovi poza mojim chrbtom a kam chce?

worker_falcon
22. okt 2015

k výživnému - daj si ho súdne stanoviť čím skôr. Ex ti teraz platí, ale veľmi rýchlo príde čas, kedy ti dobrovoľne nedá ani cent. A ešte keď si nájdete každý ďalšiu známosť, tak to bude komplikované.

mihula
22. okt 2015

@sbear ano moze,je tak rodic ako ty.Nemas vacsie pravo ako on.Pokial sa vie postarat a ma oporu v rodicoch