PCOS aj endometrióza - je vôbec možné otehotnieť?

mabumi
9. jún 2011

Ahojte, je tu niekto taky, co ma PCOS a aj endometriozu zaroven a podarilo sa mu otehotniet (prirodzene, po IVF, to je jedno)? Alebo su tu kocky s podobnym osudom ako ja, ktore tuzia po babatku? Ak ano, pridajte sa nech sa povzbudime navzajom 😵

katarina104
9. jún 2011

ahoj, no nie je ideálna diagnóza ale dá sa to, papaj B6 min.25mg denne 😉

mabumi
autor
9. jún 2011

@katarina104 ahoj, dakujem za radu 😉 , poznas niekoho takeho?
uz mam za sebou IVF - ICSI aj KET, vsetko neuspesne. a pomaly stracam nadej, ci to vsetko vôbec ma zmysel ☹

katarina104
9. jún 2011

@mabumi je tu takých viac možno sa ti ozvú, no tak to si si prešla, vieš dieťatko je Boží dar, ja som si ho vyprosila, tak ti prajem, aby sa to podarilo 🙂

katarina104
9. jún 2011

@mabumi na laparoskopiu si už bola?

mabumi
autor
9. jún 2011

@katarina104 ano bola 😒 , a teraz ma caka dalsia, lebo po KET sa mi opat rozbehla endometrioza a musia mi vybrat loziska. a okrem toho urobia aj drilling vajecnikov. dufam, ze mi ich nebudu musiet vziat.
ano viem, aky je to obrovsky Bozi dar a tak dufam, ze nam ho pozehna ci uz prirodzene alebo "umelo".

katarina104
10. jún 2011

@mabumi aj mne robili drilling, a otehu som na prvý šup po, ale pomohla modlitba 🙂 😉 držím ti palčeky, aby si prijala aj to zlé, ak sa nepodarí, možno to nie je cesta pre teba 🙂

mabumi
autor
10. jún 2011

@katarina104 nikto si nevybera ci prijme alebo neprijme to zle. proste je to tak a zivot pokracuje bez ohladu na to, ci sme to prijali alebo nie. uz toho zleho bolo v mojom zivote velmi vela a stalo ma vela sil kym som si uvedomila a "prijala", ze sa nemam pytat preco prave ja. ze sa nemam lutovat a porovnavat...
asi si velmi veriaca, vsak? chcela by som aj ja mat taku silnu vieru... o tomto sme diskutovali v teme modlitba za babatko. tuto temu som zakladala s tym umyslom, aby sme si navzajom vedeli "vyliat srdiecka" ak su tu baby s podobnym osudom. aby sme si mohli vymenit skusenosti a nacerpat novu silu a nadej ak sa najde niekto, komu sa to predsa len podari... 😉

katarina104
10. jún 2011

@mabumi áno život ide ďalej, a my musíme žiť, je to tak, myslela som prijať kríž a naučiť sa ho niesť, áno som veriaca 🙂 nechcela som napísať, že zmieriť sa stým, to sa asi nedá...budem na teba myslieť v modlitbe, vieš viera je dar, ani ja ju nemám takú silnú, to by som vrchy prenášala 🙂 veľa síl moja, pa 🙂 ak budeš potrebovať pomoc s cyklom, tak pomôžem 🙂

mabumi
autor
10. jún 2011

@katarina104 s cyklom 😕 ? ako to myslis? no ak by si vedela ako zabezpecit pravidelny cyklus bez liekov, tak by som bola celkom rada. u mna to totiz funguje LEN s liekmi, aj to nie 100%-ne 😒
budem ti velmi vdacna ak sa za mna pomodlis, hlavne za nase babatko 😵 .

katarina104
10. jún 2011

@mabumi môžem ti pomôcť s meraním teploty, sledovaním hlienu, a tak,,ale choď teraz na tú laparku 😉 pomodlím jasné,,, 🙂

mabumi
autor
12. jún 2011

@katarina104 to vsetko poznam 😒 . ale dakujem za snahu pomôct 😉

katarina104
12. jún 2011

@mabumi veľa sily aby si to, čo ťa čaká zvládla, a potom to pôjde neboj 🙂 ak niečo som tu,,,pa

mabumi
autor
14. jún 2011

naozaj tu nie je nikto s podobnym problemom 😕 ?

mabumi
autor
15. jún 2011

@katarina104 ahoj katka, viem, ze ty si "odbornicka" skôr na cyklus, ale nemas nastudovane nahodou aj nieco o endometriu? odklada sa mi ta operacia a potrebujem zaistit, aby sa mi co najmenej zhorsil stav dalsim krvacanim. aby sa nevytvorili zapaly a zrasty.... nemas nejaky tip?
vdaka 😉

bobsent
15. jún 2011

@mabumi dovolím si skopírovať čo som písala do témy endometrióza(nechce sa mi to písať znova 😉 )
takže:
mám endo ako hrom sto % sterilita tak isto. po akože liečbe klimaktériom( lebo liečiť sa to nedá, len zmierniť) nastala po pol roku recidíva..Išla som na IVF, ale rovno mi povedali že sa to nepodarí..ale keď si zaplatím, pokúsia sa..lež som prišla na rad, otehotnela som spontánne..že zázrak..8t,. potrat a bolo. Na umelé som viac neišla, nemala som chuť ani silu, skúšali sme možné aj nemožné, bolesti stále neskutočné, plazila som sa (doslova) po zemi, určite to poznáte...
a po 8 rokoch som odrazu zistila že som tehotná...už sme si zvykli že nebudeme mať deti...za tých 8 rokov ma endo zožrala zvnútra, celé vaječníky, vajcovody, ložiská na pobrušnici, za maternicou...neviem ako sa môj syn do mňa dostal.celé teh. rizikové, aj koniec divoký, syn hypotrofický, náročný...stále mi je zvláštne že mám dieťa, som si už tak zvykla že som neplodná
raz som natrafila na štúdiu, že pri endo sú z neznámych príčin ženy v prvotných štádiách neplodné, a v pokročilom dokážu otehotnieť...všetko sme vyskúšali, čaje, liečiteľov,je pravda že pred otehotnením som brala indonal pol roka -som dúfala že sa mi zmenší nález.neviem či to pomohlo...
najhoršie sú asi prvé 3 roky neplodnosti, hlavne ten prvý, človek šalie, počíta dni, skúša , hľadá...8 rokov by sa mi zdalo nenormálne dlho posledné dva roky sme boli už relatívne v pohode, užívali sme si jeden druhého,začali sme sa zmierovať so situáciou.
celkovo však súhlasím s názorom jedného Mudr. že endo vymyslel čert. čo si tieto ženy vytrpia to svet nevidel.
držím vám všetkým palce-cesta za dieťaťom je síce s endo ťažká a dlhá ale nie nemožná .
toľko na povzbudenie 🙂
ak by si niečo potrebovala vedieť a vedela by som ti poradiť, kľudne napíš.

mabumi
autor
15. jún 2011

@bobsent ahoj 😵 . gratulujem ti k dietatku a dakujem za povzbudenie. teda, clovek ani nema co napisat 😝 . je to hrozne...
veru idem sa zblaznit ked si pomyslim ze by sme nemali deti. o com je ten zivot bez nich? ale fakt clovek si na vsetko zvykne. na vsetko, aj ked si to nevie predstavit.
ale aj ked odhliadnem od toho (neplodnost, bolesti,...), tak stale mi nejde do hlavy ako s tym zit aj kvôli ostatnym organom? nie je to nebezpecne aj pre nas samotne? ked to takto rozoziera vnutro 😕 ? ved su s tym spojene aj ine tazkosti, urcite pri takej tazkej forme si sa aj ty s tym stretla...
a co je to ten idonal? 🙂

mabumi
autor
15. jún 2011

@bobsent a ak sa este môzem opytat. kvôli comu ti lekari povedali, ze môzes sice skusit IVF, ale aj tak to pravdepodobne nevyjde 😕 ? to si uz mala tak poskodenu maternicu? ako to videli? cez sono?

katarina104
15. jún 2011

@mabumi na endometriozu, B6 min.25mg., kúp si befoli, a magnezium 😉

mabumi
autor
15. jún 2011

@katarina104 befoli je nejaky vitamin ktory uz obsahuje to B6? alebo si mam kupit aj to aj to? 😅

katarina104
15. jún 2011

@mabumi nie tam sú všetky Bečka v dobrom množstve, aj B6 len si dokúp magnezium a môžeš aj Ečko ten, je dobrý pri delení buniek ak by si otehu 🙂

mabumi
autor
15. jún 2011

@katarina104 aha, uz som si to pozrela. tam je aj kyselina listova. tu teraz beriem zvlast. tak tu by som potom uz zvlast asi nemusela. pôvodne som planovala vymenit ju za femibion 800 ked sa mi mine balenie. ale tak asi nie aj to aj to, vsak? odkial to vsetko vies, tiez z internetu? alebo je to tvoja zaluba? 🙂

katarina104
15. jún 2011

@mabumi kyselinu listovú môžeš papať tak do 2,0mg ideálne, ak máš tak si kúp befoli, a tú čo máš zúžitkuješ neskôr 😉 áno baví ma to pomáhať, niečo mám prečítané, niečo prax 🙂

bobsent
16. jún 2011

@mabumi vraj bola endo príliš rozsiahla preto sa IVF javilo beznádejné. cez sono bolo síce vidieť ložiská ale potvrdili to až na laparke.neviem aké máš info o endo. ono vlastne sliznica maternice sa dostane na orgány(nevedno ako)kde sa správa ako v maternici=pri menzese krváca. na tom mieste sa krv hromadí, tvoria sa akoby cysty vyplnené tou krvou. tkanivo sa poškodzuje,vznikajú zrasty.napr. vajcovody atď.ak je na vaječníku postupne vytláča zdravé tkanivo a nemajú sa z čoho tvoriť vajíčka.preto mi povedali že sa to nepodarí.a už som obidva vajcovody mala nepriechodné.inak nezvykne byž na iných orgánoch ale môže byť na všetkých okrem sleziny-napr. pľúca,pečeň, v nose...ja som asi aj v nose mala lebo som pri men. krvácala aj tam. dá sa s tým žiť ale nekvalitne-lebo to furt bolí 😢
žiaľ nedá sa to nijako liečiť 😖 prestane to keď žena prestane krvácať. preto sa odporúča otehotnieť.9 mes.+nejaké kojenie...ja uvažujem že si dám zastaviť cyklus antikoncepciou pri kt. sa nemenštruuje.klimaktérium mi vôbec nepomohlo, recidíva po pol roku 😠
inak vitamín B6 je síce fajn ale na toto nezaberá ☹ ja som zdr. sestra ale skúšala som ozaj všeličo....
osobne mi pomohol-nevyliečil ale zmiernil stav indonal-dostať kúpiť, čaj na endometriózu kt. obsahu pagaštan konský. z neho sa vyrábajú niekt. maste na rozpúšťanie krv.zrazenín, takže asi preto to má účinok.pila som aj dlho aloe vera. myslím že efekt by mal aj wobenzýn no je dosť drahý 😔 a moc mi pomohlo homeo aj som hne´d otehotnela 1x.
viem že predstava že ostanete bez detí je hrozná...nakoniec som tak ostala a posl. 2 roky som si už život užívala až som otehotnela 🙂 nemáš ešte tak vysoký vek aby sa ti to nepodarilo. väčšine žien s endo dnes pomôžu.ako dlho sa pokúšate?ono to totiž žiaľ nejaký čas trvá 😒

mabumi
autor
16. jún 2011

@bobsent my sa snazime 3 roky. ale to ze mam endo som zistila az nieco viac ako pred rokom. dovtedy som mala "len" tazke PCO. ja viem ako to "funguje" s tou sliznicou a organmi. ved prave preto som sa tak pytala. ked to takto nici zdrave tkanivo 😕 a spôsobuje zapaly a zrasty... to mi tak trochu nahana paniku. ved to hadam môze byt aj nebezpecne, nie?
a tie vitaminy a caje treba brat nejako konkretne v zavislosti od cyklu alebo od niecoho? alebo kazdy den? stale nieco beriem, ale asi sa este dozasobim aj tymto 😅 😉

bobsent
20. jún 2011

@mabumi píšem trochu neskôr, nedalo sa.
čaj som pila každý deň viac rokov, zistila som že je dobrý na cyklus.ak chceš pošlem ti zloženie nedá sa kúpiť mne ho zarábali v lekárni kde predávajú bylinky.indonal som brala 2x po 3 mesiace kúru len mi nie je jasné prečo mi skrátil cyklu na 19 dní 😠
potom sa to upravilo a chcela som si nasadiť tretí cyklus ale to som už ostala tehu 🙂
kde všade ti našli ložiská endo?

mabumi
autor
21. jún 2011

@bobsent ahoj, tak dnes mi priseil indonal 🙂
mam pockat na novy cyklus alebo to mam zacat brat hned? takze sa to berie 2x1 tabletku vkuse 3 mesiace? nezalezi od cyklu, hej? a este som sa chcela opytat, nevies ako je to s duphastonom? ak ho beriem na upravu cyklu, ale neviem, ci som predtym mala ovulaciu, môze ju zablokovat? alebo by som ju mohla dostat aj popri brani duphastonu? ja totiz ani neviem, ci ovulujem kedze mam aj PCO. a teraz nie som sledovana, kedze nestimulujem. a na meranie BT nemam nervy 😀 , lebo ja som nikdy nemala nic v norme 😅 . ale ked som tak uvazovala, napadlo mi, ze ci tym duphastonom nahodou neblokujem aj to ak by som nahodou prirodzenu ovulku mala aspon obcas 😖
ja este neviem kde vsade mam endo, na prvej laparke som mala len asi jednu cystu, tu vybrali. a teraz na sone vidiet 3 vyse 2-centimetrove cysty na pravom vajecniku. ale asi to mam aj v hrubom creve, myslim si 😒 . na operaciu sa mam objednat 20. jula tak potom uvidim co tam bude 😕
budem rada ak posles zlozenie toho caju, mozno to niekde zozeniem kde mi to namiesaju 😵
a DAKUJEM za vsetko 😉

bobsent
21. jún 2011

no, nepamätám si to presne s tým indonalom, myslím že som to brala ako písali v príbalovom letáku,zdá sa mi že som brala jednu určite 3 mesiace ak nie viac.len cyklus mi to skrátilo a 2x som pri menzese nemala bolesti.po pol roku som si dala druhú kúru.potom som otehotnela.ale neviem či presne to pomohlo.
duphaston som brala asi mesiac po zistení endo,ale sompo ňom krvávala od 14.dňa cyklu tak mi to vysadil a nasadili mi klimaktérium 😠 otras. gynekológ spomínal že pro duphastone nei je ovulka, ale sestrička mi povedala že je 😕 tak si vyber.skôr by som povedala že nie je logicky.
takže máš endo na vaječníkoch, to je najčastejšie.mne tiež hovorili že neovulujem ale podľa hlienu som 100%vedela že ovulujem, neskôr som chodila na sono každý mesiac a sa mi to potvrdilo,aj som tak otehotnela 1.aj 2. krát. BT som si tiež nemerala.ale ten hlien som mala overený.
rada ti pošlem aj ten čaj, mne ho zamiešali v lekárni u sv. hildegardy(tuším) v nitre na kalvárii.pila som ho stále,cez deň som ho mala v pohári. mal by sa piť tuším 3 mesiace ale som si na to zvykla.len musím kuknúť kde to mám takže v priebehu týždňa pošlem.

mabumi
autor
21. jún 2011

@bobsent OK, dakujem 😉
no ja si myslim, ze neovulujem, teda nie prirodzene, iba so stimulaciou. ale tento mesiac ma tiez pomylil hlien, ktory vyzeral ako ovulacny, tak preto mi to aj napadlo. ale to bolo az po nejakom 20. DC a to som uz brala duphaston. takze asi nic z toho 😒
lenze ja ked som ho nebrala, tak som ani ms riadne nedostala a lekari mi ho kazu brat ☹ . chcela som ho vysadit presne preto, lebo si myslim, ze ak aj obcas mam ovulku, tak urcite az po 20. DC. a stacila by jedna na velky zazrak 😵 . ale takto sa asi ozaj nikdy neudeje 😒

bobsent
22. jún 2011

@mabumi posielam zloženie čaju:
20g listov žihľavy dvojdomej, 20g alchemilky žltozelenej, 20g vňate hluchavky bielej, 20g kvetov nechtíka lekárskeho, 20g plodov ruže šípovej(šípky), 20g listov ostružiny černicovej, 20glistov slezu lesného, 20g kvetov pagaštanu konského, 15g listov medovky lekárskej, 15g listov orecha vlašského, 10g koreňa valeriány lekárskej, 10g vňate železníka lekárskeho a 10g plodov kôpru voňavého.
dve čajové lyžičky zaliať litrom vriacej vody,lúhovať 15min a precediť.piť celý deň do 19. hodiny tri týždne potom týždeň pauza. kúru zopakovať 4x.potom preventívne po šálke denne pred menzesom a týždeň po.
ak by niečo z bylín nebolo možné dostať,nevadí.dôležitý je ale ten pagaštan.ja som si ho zberala aj sama lebo ho nikde nemali.

mabumi
autor
22. jún 2011

@bobsent dakujem 😵 . musim si nastudovat ako to vyzera ten pagastan aby som ho aj ja mohla pripadne nazbierat 😅