Po 10 rokoch a 2 deťoch nechce svadbu. Čo by ste robili?

lvandrealv
4. sep 2014

Sme spolu desiaty rok, byvame spolu 4 roky, mame dve deti, 3 - rocne a polrocne. Dokym sa nam nenarodilo 2. dieta, tak mi to nevadilo, ze nie sme zobrati. Teraz cim dalej tym viac nad tym romyslam aj s ohladom na buducnost, keby sa nieco stalo... Ani raz nespomenul svadbu, ked som tuto temu viackrat nahodila ja, nepovedal nic. Vyjadril sa len v tom zmysle, ze som ho dostala do neprijemnej situacie, ale ako sa citim ja ho netrapi... Je mi jedno, co hovoria ostatni, aj ked je niekedy neprijemne reagovat na otazky kedy a preco sme sa este nezobrali, teraz mi vsak chyba ten pocit, ze sme rodina. Vztah mame normalny, niekedy ok, nieedy horsie....Priatel mal vela prace s rozbehnutim podnikania, chapem, ze nemal cas atd. Ale aspon na moju otazku v slabej chvili, ci si ma mieni niekedy zobrat, mohol nejako reagovat. Stacilo by mi vediet, ze to ma niekedy vobec v plane, nech viem na com som... Co by ste robili na mojom mieste?

mima4
5. sep 2014

v tvojej pozicii mas nasledovne moznosti:
- narovinu sa s nim porozpravat o manzelstve, o jeho postoji k nemu, pripadne o dovodoch, prečo ho s tebou odmieta a ak naozaj nechce aby si bola jeho zenou (rodinou), tak:
a) prisposobit sa tomu, proste tahas za kratsi koniec...
b) odist zo vztahu
Obe riesenia nie su nic extra, ale aj to co prezivas, je prirodzenym dosledkom spravania sa dnesnej modernej zeny...

Ja osobne neodporucam sobas kvoli "vyhodam"... pretoze manzelstvo je podstatne viac...je to zavazok na cely zivot, zavazok niekoho milovat, starat sa o neho, byt mu nablizku... zdielat snim vsetko pekne, aj tazke ... a ten kto ma manzelstvo len ako papier kvoli vyhodam..obycajne sa aj rychlo rozvedie...

@janka258
"Nikdy nepochopim,preco je pre niekoho vacsi zavazok svadba ako spolocne dieta"
- pretoze manzelstvo je zavazok... toto ludia dost zvazuju, preto neraz nie su ochotni vstupovat do neho... uvedomuju si jeho vaznost... Muz dieta splodi s hocijakou a hocikolko, ale manzelka je len jedna.

ludka140281
5. sep 2014

..hm no ja by som asi na tu svadbu naliehala viac,,,teda aspon na odpoved či si ta mieni zobrat a žit s detmi ako uplna rodina,,,,,,kedže ste spolu už dost dlho a máte deti,stačil by sobáš len vy a svedkovia(môj názor)......ak by si ma nechcel vziat,tak by som mu navrhla,nech sa odstahuje a začala žit len pre deti a pre seba..... myslím,že časom by pochopil,čo si chcela počut.... 🙂

evittam
5. sep 2014

Ahoj. My sme spolu 14.rok - máme tiež dve deti. A chápem ťa - mala som tiež obdobie, že by som chcela aby sme sa vzali, aj keď mi ten papier vôbec nechýba - vlastne len kvôli priezvisku 🙂. A to sa dá zmeniť na úrade, takže už to vôbec neriešim, hlavne že sme zdraví a šťastní, nejaký papier to vôbec nezmení 🙂. A možno áno - k horšiemu.....A rodina sme určite či sme manželia alebo nie....A ostatných nech trápia vlastné veci a problémy. 😨)

vinifred
5. sep 2014

..mám pocit,že by mu chýbal pocit kedykoľvek zdupkať.. 😒

miskaska
5. sep 2014

Som s priatelom jedenasty rok, mame dvojrocne dieta a planujeme druhe, spolocny byt a nie sme zobrati. Svadbu som chcela (pod svadbou, rozumej my dvaja, syn a svedkovia - rodine len oznamime, ze sme svoji)...on vraj chce, ale, kedy, to nepovedal. Uz pustil taketo perly - poziadam Ta o ruku na dovolenke (jaj, zabudol povedat, na ktorej), vraj budeme mat svadbu 13.13.2013 ( 😀 ) a posledne bolo, ze si ma vezme, ked syn bude chodit..chodi uz vyse roka. Momentalne som v sttave, ze na to kaslem, ak by chcel on, uz nechcem ja. Aj som si kvoli tomu poplaka, ze co robim zle, ale nema to zmysel. Bavit sa o tom nechce.

sharmana
5. sep 2014

To je to keď najskôr hrdinsky dievčatá kašlú na "len papier", presviedčajú okolie aká je to formalita, čím uistia partnera, že sa nemusí ženiť, hrnú sa do detí a potom sa ich zmýšlanie zrazu otočí a sa čudujú, že ten chlap si ich nechce vziať. Ved si išla do tohto vzťahu s tvojim partnerom s tým, že sa brať nebudete,on to tak možno chcel, lenže on to myslel vážne a nie ako väčšina hrdiniek, ktoré potom vyplakúvajú, že sú 20 rokov len "frajerky" svojim priatelom.
Áno, žena ktorá nie je vydatá za svojho partnera je mu navždy len priatelkou. Bohužial, nič iné nebude pred úradmi, pred lekármi, pred súdom, pred učitelmi a školou či škôlkou ich detí, pri braní úveru z banky, pri akýchkolvek zmluvách a celkovo pred všetkými v spoločnosti. Žena nemá vtedy oficiálne postavenie manželky, nemôže za svojho partnera xy vecí vybaviť, ani prevziať. Treba najskôr rozmýšlať, až potom konať.

Bohužial, nepoteším ťa, ale moja svokra je krásny príklad toho, ako s priblblým úsmevom obskakuje zadok už 30 rokov niekomu, kto nemá tolko úcty, aby si ju aspon na starobu vzal za právoplatnú manželku, aby po nom mala dôchodok. O dedičstve ani hovoriť nebudem. Kedže s ním nemá deti, t ak ostane s holým zadkom. Lenže problém je ten, že ona by chcela svadbu, on nie. Kde nastala chyba? Pravdepodobne len a len u svokry. Kedže ona počúvala so zapchatými ušami a mávala rukou asi nad jeho názorom, že sa už ženiť nechce. Myslela si, že ju jedného dna romanticky požiada o ruku. Lenže ten den neprichádzal a neprichádzal. Prečo? Lebo on jej už na začiatku dával najavo, že svadbu v pláne nemá.

Preto, nie najskôr deti a kúpa spoločnej nehnutelnosti sa rieši, ale treba si ujasniť aj otázku spolužitia v zmysle stavu- bez papiera, s papierom.

digysa
5. sep 2014

@miskaska ja by som druhe dieta neplanovala a do spolocneho bytu by ma dostal len na rukach po obrade!... Preco ustupujes???? Zatni sa.... Toto je fakt najmenej, co moze pre teba urobit (ak neocakavas ziadnu velku famoznu svadbu).

terezka1947
5. sep 2014

myslim,ze uz neurobis nic 😒
muz si zenu bud chce alebo nechce zobrat-je to vlastne aj jedno ci pred ci az po detoch...atd
hoci,ja by som si rodinu nezakladala,keby ma moj priatel nepoziadal o ruku...
papier nezaruci pekny vztah...to nie...
ale nieco na tom poziadani o ruku je....a hovorit si,ze nie ..noooo,to uz je trosku take utesovanie sa niekedy 😖
mozno by som vyskusala kludny rozhovor-len vy dvaja niekde-bez deti...
na svadbu nie je potrebny cas,peniaze ,atd.....pokial sa zobrat chcete,vzdy je sposob a svadba nie je o honosnej hostine a satach...tazke mozno by som na tvojom mieste apelovala na to-kedze ako pises,nema cas-rozbieha podnikanie a zrejme peniaze potrebuje na toto...
ak ten rozhovor nejako nevyjde podla tvojich predstav-hmmmm...uz asi len cakat,resp.uz tu temu nechaj....aspon na cas urcite

sue
5. sep 2014

Ehm, nerozumiem, ako si sa mohla dostať do tejto situácie.
Otázka vysporiadania vzťahu a spoločného života je pre mňa veľmi dôležitá a akonáhle by sme začali s partnerom riešiť vlastné bývanie (nie prenájom) a deti, pokiaľ by sme o tom nezačali hovoriť spontánne, určite by som túto otázku otvorila ja. Nie v dnešnej dobe, hocikedy. Je nesmierne nezodpovedné (najmä voči samej sebe) čakať na romantický ťah s prstienkom a riskovať, že na toto máte úplne iný názor. Partnerstvo ako iste vieš je o kompromisoch a dohodách a tieto dôležité otázky nesmú zostať nezodpovedané... Je pravda, že teraz už je neskoro plakať nad rozliatym mliekom, urobila si chybu, že si len "sama myslela a dúfala" a podobne.

Ja osobne som sa mala vydávať kedysi dávno 🙂 ako mladunká, počas VŠ, zrušila som sobáš (3mesiace pred svadbou) a potom som sa s priateľom nezosobášila ani keď som bola tehotná, ani keď sa narodil synček, musela dozrieť doba... ale veľa veľa sme o tom diskutovali - prečo áno, prečo nie, ak áno, tak kedy a podobne....a doteraz platí, že sa o všetkom rozprávame - a najmä o svojich túžbach, plánoch a snoch...nie je nič horšie pre vzťah ako nesplnené sny u jedného alebo druhého...

Sadni si s priateľom, keď budete obaja pokojní a spokojní, keď budete mať na seba čas a vysvetli mu svoje túžby, prečo cítiš potrebu vydať sa a podobne...a nechaj aj jemu priestor na vyjadrenie...a hovor s ním otvorene a úprimne...chlapom sú väčšinou naše romantické reči a chodenie okolo horúcej kaše úplne cudzie...a najmä...vo vašom stave si nemyslím, že je otázka o tom, či si ťa má on vziať...ide o to, či idete zoficiálniť váš vzťah. Vy ste rovnocenní partneri 😉

Btw len tak mimochodom, keď nie ste manželia, ako máte vysporiadaný majetok a bývanie?

jabadaba
5. sep 2014

hm, neskoro plakat nad rozliatym mliekom. To poznas? Toto ste si mali ujasnit v zaciatkoch. Bezpapierove spoluzitie moze vyhovovat len dvom rovnako naladenym partnerom. Teraz sa uz velmi neda nic robit. Mas dve deti. Kazdopadne by som si ale dala vysvetlit od pana co tym mienil ak vyjavil, ze si ho dostala do neprijemnej situacie. Cim? Na to Ti neodpovedal ci sa nepytala? Ono to je totiz velmi zaujimava veticka od zivotneho partnera a otca spolocnych deti.

Ja na tvojom mieste byt ani nemozem. V tychto otazkach som mala jasno vzdy a za kazdych okolnosti. Aj v tej najvacsej zamilovanosti.Jednoducho som mala pomyselnu hranicu ako dlho som sa mienila s niekym vlacit a teda ja rozhodne by som nestracala svoj drahoceny cas po boku niekoho kto ma tak laxny pristup k vaznemu vztahu a manzelstvu. Strata casu, prilezitosti a energie. Nic pre mna. 😝

oravese
6. sep 2014

Myslim ze si sama za to mozete naco ste najskor spolu byvali, mali deti a vsetko ostatne? Pre neho je jednoduchsie nemat za nic zodpovednost a stale otvorene zadne dvierka, preto nechce svadbu. 😢

haslerka27
6. sep 2014

mne by to vadilo,pre mna je svadba dolezita...zit len tak....ako ak mam hovorit za seba,mne by to nestacilo,dost by mi to prislo najma po tolkom case ako nevdak,lahkovaznost,nezaujem...proste ja by som takto dlho s muzom bez svadby nebola.pre mna je ten zdrat ako ho niekto vola proste dolezity.nie som nicia druzka,kamoska,zena,partnerka...som manzelka a tak je to podla mna spravne.

jajka71
21. mar 2020

@lvandrealv mozme hypotetizovat od rana do vecera co tym myslel, ze si ho dostala do neprijemnej situacie, dokonca si svoju odpoved ani pamatat nemusi, no tebe zarezonovala a vrta v hlave. Dolezite je najst moznost porozpravat sa nie o svadbe ako takej, ale ujasnit si veci, hoci mnohi muzi to nemusia.....ale kym nemas jasno v tom, co chce on/na rozdiel od teba/ ubehne kvantum casu, v ktorom ty spriadas hypotezy z scenare co ak..... Najdi moznost kedy nebudes musiet riesit co s detmi a porozpravajte sa. Vycisti sa vzduch, budes mat jasno....a budes moct veci ovplyvnit a zmenit....

basullinka
21. mar 2020

Žiť vo vzťahu bez svadby bude fungovať len vtedy, ak to chcú obaja. Rovnako ako o manželstve musia byť presvedčení obaja. Ak sa názor jedného, či druhého líšia, je to zaručene problém. A toto by si mal každý pár vydiskutovať ešte pred plánovaním detí, kúpi nehnuteľností a pod. Ja osobne som vždy chcela byť manželka, nie partnerka, ale to som ja. Niekto môže chciet iné. Ty ale chceš byť viac ako frajerka, preto jedine sa o tom bez emócii porozprávajte, skúste to rozanalyzovať, kto čo ako chce a dohodnite sa. Ak Tvoj partner nechce svadbu ako z rozprávky s 390 hosťami, vezmite sa len na úrade s deťmi a rodičmi. Ak ale si ťa nechce vziať, trvaj aspoň na vysvetlení prečo a odpoved si prehodnoť, bud sa s tým zmieriš alebo podnikneš iné kroky.

veronikaszabova
21. mar 2020

@jajka71
@basullinka
Kocky, 6 rokov stare 🙂
Zakladatelka uz nie je aktivna

basullinka
21. mar 2020

@veronikaszabova ja som.si ani nevsimla :D varim a karantena robi svoje. Dobre vedet :D

basullinka
21. mar 2020

@veronikaszabova este somnsi tu aj take nicky vsimla :D a to kukam skoro vzdy datumy 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️