Podporujú otcovia vašich detí vaše bývanie?

magda22
10. okt 2009

Ahojte,
zaujimalo by ma ako ste riesili vy takyto problem... Ci vas otcovia vasich deti financne podporuju co sa byvania tyka, ako.. Ci mate vlastne byvanie alebo ste v prenajatom alebo u rodicov...
Ja som cerstvo rozidena, zijem v Bratislave, kde byvanie lacne nie je, denne studujem a cakaju ma este styri roky, nemozem pracovat, som cezpolna, cize u rodicov nemozem byvat a v BA musim ostat kvoli skole., od rodicov ma tiez vela financnej pomoci necaka...
Otec dietata ignoruje fakt, ze musim platit drahe byvanie v prenajatom byte, dokonca mi tvrdi, ze podla zakona nie je povinny mi prispievat na byvanie. Vlastny byt mi nehrozi...
V akej situacii ste vy?
Dakujem za vase reakcie.
Magdus

sasulec
10. okt 2009

magdus zisti si na sude..podla mna musi plati,alebo prispievat na byvanie..aj na podatelni,alebo info by ti vedeli povedat,ci tam podavali nieco take..
ste rozvedeni,alebo ste len spolu zili,lebo ak ste boli zobraty,tak nieco take existuje.. 😕

sasulec
10. okt 2009

alebo by si si na cas mala dat odklad kym toto vyriesis a ku skole sa vratis..koli Simonkovi 😉

magda22
autor
10. okt 2009

ahoj, kvoli Simonkovi studujem a skolu nemozem odlozit, ved by to ani nic nevyriesilo...
ale dik 😉

sue
10. okt 2009

Magduš,myslím,že by si mala mať nárok na príspevok na bývanie kvôli hmotnej núdzi...a tiež sociálne štipendium v škole. 😉

magda22
autor
10. okt 2009

Dakujem za rady, v tejto veci som sa nechcela pytat, asi ste nepochopili moje otazky 😔, aj ked som vdacna, za snahu poradit, mne ide o to, ze som chcela vediet, ci nie je niekto v podobnej situacii a ze ako to riesi...
v hmotnej nudzi nie som a socialne stipendium by som mala dostat, aj ked este stale neviem v akej vyske...

bara78
11. okt 2009

Ahoj, tak já se přidám se svojí zkušeností. Partner ode mně odešel za jinou ženou v průběhu těhotenství, miminko se má narodit za chvíli. Zůstala jsem sama v bytě, který mám v podstatě pronajatý (sice smlouva na dobu neurčitou a "regulovaný" nájem, který ani tak není v Praze nijak nízký), se vším všudy za byt zaplatím 12 000 měsíčně, což je v podstatě moje mateřská. A za čas budu mít rodičovský příspěvek, který nepokryje ani náklady na byt, natož něco dalšího...
Ex-přítel se zatím k financím nebyl schopen nijak postavit, podala jsem návrh na soud ohledně peněz na dítě, na mě, náklady spojené s těhotenstvím. Časem od něj tedy nějaké peníze snad mít budu, ale určitě ne přímo na bydlení.
Po nějakém čase bych měla mít nárok na nějaký příspěvek na bydlení, ale rozhoduje se to na základě příjmů za poslední tři měsíce, takže zatím nemám nárok, neb mi přišla ještě v září výplata za srpen z práce a to bych se do jejich limitů nevešla.
Domluvila jsem si externí práci z domu s jednou organizací, pro kterou dělám občas nějaké věci z domova přes internet, takže něco si snad přivydělám.
Řešením v podstatě teď pro mě je, že u mě bydlí v druhém pokoji kamarádka a přispívá mi na nájem... ale bude tu jen do února a pak odjíždí studovat do zahraničí... takže pak bych musela hledat někoho jiného a nevím, jak to s miminkem půjde. Taky jsem zvědavá, až se chlapeček narodí, jak to budeme zvládat se současnou spolubydlící, doufám, že to nebude moc hlučné miminko 🙂
Taky studuju, ale jen dálkově (je mi 31, dělám dálkově PhD).

Takže magdus - nevím, jak máš velký byt (pokud je to 1+1 nebo garsonka, tak je to jedno), ale pro mě je, byť ne zcela vytouženým, ale pragmatickým řešením, spolubydlení... předpokládá to samozřejmě kamarádku, spolužačku, někoho, koho znáš.

cairka
11. okt 2009

magda, ja mám síce vlastný jednoizbáčik, ale už nezvládam ho platiť a preto to pravdepodobne budem musieť riešiť predajom a my pôjdeme do podnájmu 😖

magda22
autor
11. okt 2009

cairka, tak to nie je bohvieco... a to nie je podnajom drahsi ako splacat hypoteku?

bara tak ty toho musis zvladat...ja som rada, ze ked bol Simon malicky, tak som tieto veci nemusela riesit, tak ti drzim palce...ja som v dvojizbaku a riesim to tak, ze sa sem nastahuje brat, ale on sam nema dost penazi a aj ked mi bude prispievat, stale nebudem mat dost penazi na zakladne veci

cairka
11. okt 2009

magda, ako sa to vezme....suma je vyššia, lenže problém je, že už mám dlhy, kvôli tomu, že nezvládam aj hypo aj byt a aj jesť občas treba....ved to poznáte...takže ked predám byt, si splatím všetky dlhy, vytvorím si dostatočnú rezervu finančnú a bude sa nám voľnejšie dýchať...

magda22
autor
11. okt 2009

ok, tak ti drzim palce...

cairka
11. okt 2009

magda, dík 😉
aj ja tebe držím palce, nech sa vám to utrasie 🙂

magda22
autor
11. okt 2009

a jakto ze vam ti chlapi neplatia??? to som sa chcela spytat...

cairka
11. okt 2009

no ja som trocha špecifický prípad 😀 ja iba spĺňam, že som slobodná mamička, ale troška ináč ako väčšina 😝

angua27
11. okt 2009

ahojte, ja som tiež slobodná mamina. našťastie nás s malým prichýlili moji rodičia. momentálne rozbieham vlastné podnikanie, ale stále by to na samostatné bývanie nevyšlo. byt síce máme (s toho, čo ma ex vyplatil zo spoločného bytu som kúpila jednoizbáčik), ale býva tam sestra. ja by som to nezvládala finančne. takto nás je v rodičovskom byte menej, ja nemám náklady na svoj byt, s malým mi naši pomôžu, keď treba a všetci sme spokojný. ale tak do dvoch rokov plánujem kúpiť aspoň dvojizbáčik a ísť tam bývať s malým. aj keby mi podnikanie nevyšlo, tak s platu, ktorý mám v robote, kde som ešte oficiálne zamestnaná to zvládneme, dúfam. 😎

kristina25
12. okt 2009

magda
ak ste boli manzelia a ste rozvedeni tak si yiadat na sude prispevok na royvedenu manzelku.
Ak ste neboli manzelia a tym padom nie ste royvedeni tak to ti neviem poradit. 😒

magda22
autor
12. okt 2009

angua tak drzim palce, a s cim podnikas, ak sa smiem spytat?
kristinka, nastastie som sa za neho nevydala, takze toto neriesim...

angua27
13. okt 2009

magdi účtovníctvo.

lilith78
15. okt 2009

Ahojte.
Presne ako píše Kristina 25-ak by ste boli manželia či ex manželia máš právo žiadať súde vyrovnávací príspevok.Ak nie tak otec dieťatka takúto povinnosť nemá. Je to ťažké vyžiť tu v Bratislave s malým dieťatko sama na priváte plus ešte k tomu ak študuješ..Skús možnosť obrátiť sa miestny úrad, kde by ti mali poradiť aké sú možnosti získania sociálneho bytu v danej lokalite 😉

magda22
autor
15. okt 2009

lilith na socialnom byte sa pracuje, ale to je dlhodoby proces, musim mam v prvom rade minimalne rok trvaly pobyt v BA, co este nie je vyriesene, ale nevzdavam to, zobrati sme neboli..

duska1122
15. okt 2009

ahoj moja sestra je slobodna mama byvaju u ocina ten zije u priatelky sestra tam je s bratom a jeho priatelkou. stale sa tam hadaju a je to tam o nervy , ale nema na vyber aspom zatial nie

murcos
15. okt 2009

magda, nezijem na sk, lahke to nemas.v nasom "domacom" fore som si vsimla, ze holky podobny problem riesia aj prenajatim si jedneho bytu - kazda si zoberie jednu izbu a tym sa spolupodielaju aj na financovani si strechy nad hlavou.
myslim, ze ma to vyhody aj v tom, ze v pripade potreby si deti vzajomne postrazia....jasne, musi to byt ozaj dobre zohrata partia. mozno by som skusila dat inzerat...ked sa stretnete dve tri urcite vas nieco napadne....
nie jednoduche, ale mozno by to riesilo tvoju nelahku situaciu.

ada32
15. okt 2009

murcos to je asi najrozumnejsie riesenie.a lacnejsie aj prakticke.

ked som sa rozvadzala,o ziadnom prispevku na byvanie sa na sude nedebatovalo napriek tomu,ze sud dobre vedel,ze s dietatom nemam kde byt.
pokial viem,otec dietata ked byt patril jemu,je povinny najst zene a detom nahradne ubytovanie.nie byvanie.
ubytovanie moze byt aj slobodarka a nikoho nezaujima ci to ma zena z coho platit.
vyzivne na rozvedenu manzelku sice existuje ale to musi najprv zena dokazat,ze muzov prijem je tak vysoky,ze si to moze dovolit.mne sa to nepodarilo.takze to nie je automaticka povinnost muza.

mozno sa casom nieco zmenilo ale ja po bohatych skusenostiach by som sa na sudy velmi nespoliehala. 😠

lilith78
16. okt 2009

Je to naozaj nepríjemná situácia... ☹
Tu už ťažko radiť, lebo možnosti sú naozaj velmi okresané....Asi by som najskôr volila možnosť čo tu píšu dievčata: privát s viacerými dievčinami..napr, napísať si inzerát že hladáš ďalšiu slobodnú maminku a mohli by ste to zvládať spolu..Alebo potom už len ubytovňa, jedna moja kamarátka, potom čo ju i s malým jej matka vyhodila z bytu si našla ( odporučil ju tam miestny úrad podunajské biskupice) ubytovnu, síce tam mali len jednu izbyčku, a v druhej bol iný obyvateľ, kúpelnu, kde bola i dvojplatnička na ktorej sa varilo.Žila tam cca 1 rok a velmi pekne si to tam zariadila a platila naozaj velmi dobré nájomné ktoré sa ešte dá utiahnúť...

murcos
16. okt 2009

este ma napadla..ale to je skor o otazke. za mojich cias, ked som chodila na vysku exitovali manzelske internaty na mlynoch (to je nad zoologickou) nemam prehlad,ako je to s intrakmi teraz lebo som uz hodne dlho zo skoly von a nikdy som na to nebola odkazana...ale skus vyzistit, ci nahodou nie je aj tato opcia pre teba otvorena.
ak by nebola, asi by som sa priklonila ku tej mnou spominanej verzii spolocneho bytu s inymi maminkami.....

macocha
20. okt 2009

Ahoj, ja som tiez slobodna... ale macocha 😀 . Byvam v garsonke v Bratislave, necelych 24 m2, niekedy je to o nervy, ale da sa... povedala by som, ze malej sa to dokonca paci - sme stale spolu 😕 😀 tak som sama zvedava, dokedy to vydrzim, ale kym nepojdem robit, hypoteka nehrozi. Nastastie tu garsonku som kupila uz pred par rokmi a uz ju mam splatenu, takze uz platim iba najomne. A to je ten maly rozmer zase na vyhodu 🙂

Magdi mozno som to prehliadla, ale ten internat si nedostala? Teda ak je to denne studium, hadam by mohli prihliadnut na Tvoju situaciu, ci?

valria321
20. okt 2009

ahojte babule chcela som sa opytať či by mi vedela niaka z vas porodiť ako to funguje u nas na Slovensku ak som nebola vydata a s priatelom to nevyšlo lebo je to obyčajny chudak ktory nevie čo to je mať rodinu to len tak mimochodom ..teda len tak sme spolu žili teraz sa chcem opytať ako to je chcem dať malej ked sa narodi moje priezvisko ale jeho chcem udať za otca samozrejme bude robiť problem to je iste ale chcem len vedieť či on nemusi suhlasiť stym že priezvisko malej bude po mne????

sasiki
20. okt 2009

no, ja myslím, že to je na tebe, skús sa spýtať ešte v téme paragrafy.

angua27
21. okt 2009

valria, patrí to síce do inej témy, ale krátke info pre Teba: 😉 ak chceš, aby bol otec zapísaný v rodnom liste máš dve možnosti. za prvé, pôjdete s biootcom na matriku a tam dáte spísať dohodu o uznaní otcovstva, obidvaja v nej vyhlásite, že bio je otec a tam sa dohodnete aké priezvisko bude dieťa mať. ak však nemáš moc dobré vzťahy s exom, asi ho na matriku nedostaneš. potom máš druhú možnosť, keď sa malá narodí, podáš na súd návrh na určenie otcovstva. zatiaľ nebude v RL žiadny otec a malá bude mať priezvisko aké Ty uznáš za vhodné. ak súd určí, že ex je otec (čo sa robí testami DNA), tak ho dodatočne do RL zapíšu. 😎

magdi, darí sa Ti riešiť bytovú otázku?

zlateno
21. feb 2010

ahojte maminy,
ja som rozvedena a mam male dieta, studujem externe a byvam u mami (s ktorou vychadzat nie je lahke). nastastie ona viac menej zije u priatela. prisla som o pracu - zauradvala kriza, ale v podstate som to uz nezvladala, bo som bola stale chora, syn zacal chodit do skolky, tak aj on je stale chory. snad to na jar prejde 🙂

mam vsak velky dom a volnu izbu, tak ak by nejaka mamina potrebovala za energie a aj vzajomnu vypomoc pri detoch, by som mohla na cas ubytovat - mam skolu v BA, ale byvame 15 km za Sencom.
v pripade zaujmu pisnite-cervik14@centrum.sk