Pohreb a malé dieťa

maribell
21. nov 2014

ahojte .. hned na uvod musim zacat smutnou no bohuzial prirodzenou vecou. zombrela mi babka.. kedze je to umrtie z mojej strany tak aj moji rodicia logicky idu na pohreb. mame dve deti starsi syn ma 2 roky a mladsi 3 mesiace. svokra ma bohuzial v den pohrebu sluzbu a nemoze ju zrusit ani si zobrat dovolenku. a svokor kedze ma uz 60 rokov tak viem ze mladsieho by nezvladol. takze starsi syn ide ku nim .. ale co s maldsim? .. nemam uz nikoho ineho komu by som ho dala .. mamina mi navrhla aby manzel s nim pockal pred cintorinom ale to neprichadza do uvahy pretoze tam nechcem byt sama 😔 ... a to aby som na pohreb nesla vobec tiez nechcem 😔 ..myslite ze je moc hlupe ist na pohreb s takym malym babom? ..mamina mi hovorila ze na cintorin by nemalo ist dieta do roka .. my sme boli teraz na hroboch aj s detmi (ani som o tom nevedela ze by sa to nemalo) ale pohreb je predsa ina vec ako zapalenie sviecky ... poradte ..dakujem

anaxamon
21. nov 2014

kludne daj dokocika babatko a ber so sebou, kym sa s babkou rozlucis mozno sa pri kociku vystriedate viaceri, ale budes tam a budes spokojna.

moja dcerka ma 3 roky a 3 mesiace a za posledny mesiac sme absolvovali dva pohreby, prve v jej zivote, zvladla ich uplne v pohode a ja som ani nevidela odvod na to aby na pohreb sla kedze viem ako sa vie spravat alebo nespravat..je toprirodzena sucast zivota, smrt je medzi nami a deti od nej chranit netreba ale treba im to vysvetlit ukazat...ale to je smaozrejme ina debata lebo ty riesis 3m babanko🙂

bambinecko
21. nov 2014

môj malý mal síce už 17 mesiacov, keď zomrela manželova starká, ale nechcela som ho brať na cintorín, lebo by vyrušoval a musel by niekto za ním behať. moji rodičia boli tiež na pohrebe, tak som poprosila švagrinú a prechádzali sa s ním popri cintoríne. na tvojom mieste by som to vyriešila podobne a ak naozaj nikoho takého nemáš, vzala by som bábo na sebe v šatke alebo nosiči..

veva45
21. nov 2014

Ked zomrel moj partner nasa dcera mala 3 roky.... na pohrebe nebola..... pre nu bol stre uz len to ze som nosila cierne a caso plakala a nie este pohreb.... ona si aj tak nepamata z toho obdobia nic..... ale koli tomu ze som plakavala a nosila cierne vie ze sa vtedy nieco stalo a nechce o tom vraviet ani sa ma nechce pytat..... keby som ju tam vzala bolo by to len pre nu zle.....

mariette
21. nov 2014

Minuly rok mi zomrela babka a na pohrebe som bola s obidvomi detmi. Vtedy mali 1 a 3,5 roka. Nemala som ich kde nechat na cca 5-6 hodin a zasa nechcela som neist. Nikto sa nad tym nepozastavoval, preco sme prisli vsetci, proste to je situacia, ktoru prinasa zivot.

bonaqa2013
21. nov 2014

Smutná téma, smutné príbehy....

liebling98
21. nov 2014

@maribell v prvom rade, úprimnú sústrasť.
Nečítala som všetky komentáre, len zopár.
Malé bábo by som na pohreb nebrala, nie kvôli poverám, ale kvôli tomu, že by mohlo rušiť obrad, smútiacich a v konečnom dôsledku Teba. Popros nejakú dobrú kamarátku alebo susedu, ktorá by na ten pohreb za iných okolností nešla, aby šla s Tebou a bábo Ti kočíkovala pred domom smútku a potom obďaleč hrobu. V prípade potreby Ti len kývne a Ty sa za ním vytratíš.
Ja som takto na jeden pohreb vzala so sebou kolegyňu, malý pekne spal v kočíku. Na koniec kolegyňa zistila, že tú pani, ktorej som bola na pohrebe aj ona poznala.

janka258
21. nov 2014

@maribell v prvom rade, úprimnú sústrasť a teraz k téme, na pohrebe nášho strýka kočíkovala dieťa jednej žienke z rodiny jej kamarátka,ale len počas obradu, na kare ho už mala so sebou, skús takto, aspon budeš mať "kľud" a nemusíš mať obavy, že plačúce dieťa naruší priebeh obradu. Na jednom takom pohrebe som bola a poviem ti, hundrali všetci, ale je to na Tebe.

arwen88
21. nov 2014

@maribell mne pred pol rokov zomrel otec...moja dcera mala vtedy pol roka...s malou bol moj muz, kocikoval ju pocas omse, potom sa zobudila tak ju mal na cintorine na rukach...stal obdalec, aby neboli blizko...potom prisli svokrovci, varovali malu a muz prisiel za mnou...mala som obavy, ako to tam bez neho zvladnem, ale pomahali sme si so surodnecami a mamou, ako sa v dany moment dalo...

miba33
21. nov 2014

Moja malá mala 3 mesiace ked zomrela moja stará mama a normálne sme boli na pohrebe aj snou a to dokonca bola vo vajíčku. Nik sa nad tým nepozastavoval a malá je úplne ok. Len na kar sme neišli, ale len kvôli tomu ze potrebovala svoj klud a vela ludí jej nerobilo dobre....

miciatko
21. nov 2014

Aj ja som bola s pol rocnym babom na pohrebe normalne v kociku ,spinkal a uplne v pohode

pribinak
21. nov 2014

Ja som bola na pohrebe, ked moj krpec mal 4 mesiace a sesternicine babo 10 dni, zomrel jej otec a mne ujo. Nikto sa nijako k tomu nevyjadroval, v kostole aj v dome smutku som sedela uplne na kraji, aby som mohla v pripade, ze krpec zacne plakat rychlo vyjst von a sesternica malo svoje babo vo vajicku pri sebe na lavici
Obe deti to cele prespali

cajka_j
21. nov 2014

uprimnu sustrast v prvom rade prajem... co sa deti na pohreboch a cintorinoch tyka, nie som poverciva, ani veriaca, nevidim v tom problem osobne, cize pokial tebe vnutorne presvedcenie ci viera neprekaza, nevidim dovod, preco by si dieta nemala brat so sebou.
rovnako ako smrt je sucastou zivota a deti sa s nou raz stretnut musia (ja osobne nevidim dovod, preco ich od pohrebov ochranovat, zobrala by som aj to starsie dietatko), rovnako su nasou sucastou aj deti, cize ked tam aj babatko budes mat a bude 'rusit' obrat, je to sucast nas a podla mna nema nik pravo pohorsovat sa nad tym, ze dietatko place... na svadby tiez ludia nosia deti a tiez su to obrady a nik sa nerozculuje. ano, je to iny 'charakter' obradu, ina nalada, ale pointa je podla mna ta ista.
na tvojom mieste by som kazdopadne nedala na reci inych ludi, ale na svoje vnutorne presvedcenie, co je podla teba pre teba a tvoje deti najlepsie, ako to proste citis ty.
drzim palce...

clarissa
21. nov 2014

Takuto situaciu som riesila asi mesiac dozadu,zomrel mi ujo,starsiu dceru som dala ex svokre a mladsieho 2 rocneho som nemala absolutne komu dat...tak som ho vzala do kocika a stali sme vonku,(neboli sme vonku jedini)zboku bola stena presklena tak sme videli trochu aj dovnutra.Ty mas oproti mne obrovsku vyhodu,ze mas male miminko ktore bude na 99% cely obrad buvat...Moj syn je dost hyperaktivny a hlucny takze som mala co robit aby som ho aj vonku ako tak utisila,ale zobrala som mu do kocika knizka,auticka,piskoty,cajik....zvladli sme to uplne super,myslim ze ty s malym babom nebudes mat najmensi problem....a povery nepocuvaj,su to hluposti..ja teda som veriaca ale take nieco ze dieta do roka nesmie na cintorin som este nepocula 😅

tinka323
21. nov 2014

@maribell mne zomrel ocino, dcerka mala 11 mesiacov, cely pohreb mi spinkala na pleci, ja som si to asi velmi priala aby zaspala, nechcela som aby videla moje slzy.neverim na povery.

prihlassa
28. jan 2021

@maribell minulý týždeň sme pochovali krstného otca mojich detí 3r. a 6mesacny na pohrebe boli s nami ,v kočíku maličký .