Posledná rozlúčka so zosnulým

maria123a
23. mar 2021

Ahojte, asi sa to sem nehodí.. Ale zaujíma ma celkom nazor ostatných.. Zomrel môj krstný.. Už starší, zomrel na chorobu, v piatok ma pohreb.. Mali sme ho veľmi radi a deň pred smrťou som ho ešte stihla vidieť a povedať mu pár vrelych slov 😪❤️ nejak som ho ale ne objala nechytila za ruku.. Nič co by ma upokojilo, zosnulých nechodím na pohreb pozrieť ako ležia v truhle niesom extra veriaca v nič konkrétne a neviem.. Posledn rozlúčka dotýkanie sa zosnulého mi príde zvláštne, šokujúce, raz som tak videla svoju zosnulu starú mamu, bolo to zaujímavé.. A to mi stačilo a odradilo, asi radšej spomínam Na človeka ako živého než mŕtveho.. ako to máte vy? Chodite Z tKto rozlúčiť?

diewcatqoo
24. mar 2021

Ked som bola vo veku 15-20 rokov, zomreli mi stari rodicia z otcovej strany. S nimi sme nemali nikdy nejaky extra vztah, vzdy uprednostnovali bratrancov.. ked zomreli, nedokazala som sa dlho divat do truhly. Prisla som len na pohreb a stala som radsej tak, aby som do truhly nevidela.
Ked vsak zomrel dedko z maminej strany (to som uz bola starsia) velmi ma to zasiahlo. Boli sme kazdy den spolu, odmalicka, hned po otcovi (teraz aj manzelovi a synovi) to bol najdolezitejsi muz mojho zivota. U nas je zvyk, ze pohreb sa kona az 3-4 dni po umrti a do pohrebu je kazdy vecer truhla vystavena par dni v dome smutku a schadza sa tam rodina a blizki a modlia sa. Bola som pri nom kazdy vecer pri otvorenej truhle, na pohrebe som bola posledna, kto ho pohladil na lici, potom sa truhla zatvorila... velmi dobre mi padlo, ze som sa mohla takto rozlucit a ze som videla, ze uz je spokojny. Desim sa toho, ze mi zomrie aj babka alebo rodicia.. ze zomru v tomto blbom case a nebudem mat moznost sa s nimi dostojne rozlucit ako s dedkom.
Chapem vsak, ze nie kazdy ma na to stat pri otvorenej truhle a divat sa na neboztika. Napr moj muz by to nedal. Kazdy ma svoj sposob, ako spracuje umrtie blizkeho a ako sa s tym blizkym rozluci.

terezka1947
24. mar 2021

@diewcatqoo ja,kym mi nezomreli rodicia,tiez som.si myslela,ze nedokazem vidiet mrtveho.
Ale je to ine.....je to blizky a je to nejake prirodzene chciet byt pri tom cloveku. Ved je to stale rodic,stale nas blizky. Osobne si ale tiez myslim,ze je to ista vyzrelost,ci musi byt ista vyzrelost,kedy si clivek musi uvedomit,ze je dospely a nalezite sa spravat v tazkych situaciach.
Prave v takych okamihoch vedia ludia prekvapit.
Navonok silni ludia to nedavaju a ludia,o kt.by clivek povedal,ze su doslova "cintlavky"to sice tazko,ale zvladnu.
Samozrejme....neriesime male deticky,ci velmi mladych ludi,kt.zomru blizky.

0silvia0
24. mar 2021

@terezka1947 a co ak je pre niekoho vyzretost, ze sa rozluci s mrtvym pred pohrebom, prezije celu skalu pocitov, uvedomenia si celeho vztahu k nemu a na pohrebe uz nema potrebu ani sa dotknut, ani sa pozerat do truhly atd.? Ved tieto emocie nema kazdy rovnake, niekto mrtveho vnima tak, ze v truhle lezi uz len telesna schranka, ktoru tu dusa odlozila?
Ak niekto nechce telesnu schranku na pohrebe chytat, to akoze sa nevie nalezite spravat? Zaujimave...

terezka1947
24. mar 2021

@0silvia0 myslim,ze su otazky,na kt.vieme odpovede az ked zazijeme konkretne situacie.
Lebo aj ja som inak hovorila,myslela si,atd.kym som niektore situacie nezazila. A nejde iba o smrt,ide aj o choroby,tazke situacie v beznom zivote,atd,atd.
Myslim,ze smrti a mrtvych sa "boji"kazdy. Alebo skor je tam respekt...
Ale az ked zazijeme nieco tazke,vazne...az vtedy zistime,co v nas je...a mozno prekvapime samych seba.
Pri kazdej vaznej a tazkej situacii v zivote dospievame a dozrievame.
Ano,kazdy je individualita...ale filozofovanie o niecom a realita,to su dve rozne veci.

katulka1992
24. mar 2021

je to na Vás ako to cítite...mojej mame, keď zomrel najstarší brat ich mladší brat sa na neho nebol pozrieť, lebo si ho chcel zapamätať takého aký bol počas života....môjmu otcovi, keď zomrel brat tak sme ho boli pozrieť pri truhle, ale bolo to z toho dôvodu, že u nich v dedine je zvykom, že najbližšia rodina stojí pri truhle, kde sa kondoluje pozostalým...ale keď zomrel môj otec pred 3 rokmi truhlu sme nedali otvoriť, pretože moja mama ho našla mŕtveho a nebol to pekný pohľad na neho a chceli sme aby si ho každý zapamätal taký aký bol počas života...
ja som toho názoru nech urobí každý tak ako to cíti...

marcellka32
24. mar 2021

Keď mi zomrel dedko, vyzeral akokeby spal, žiadne traumy som z toho nemala, ale záleží aj či bol človek dlhodobo chorý a aj ako upravia človeka do truhly, videla som aj svokra, tiež vyzeral akokeby len spal, pekne upravený, takže si myslím že je dobre investovať do profesionálnej úpravy mŕtveho človeka (aj keď teraz počas korony sa to asi nedá neviem)

jana_eyre_2
24. mar 2021

myslím, že toto je téma ku ktorej by naozaj nemal nikto vynasať akekolvek posudky, každý svoj smútok prežíva inak a má ho právo prežívať ako potrebuje k tomu aby sa so stratou zmieril.. naozaj nerozumiem tomu, že ešte aj pri tomto vedia ženy nájsť zadrhel a myslia si že je tu niečo "správne" a "nesprávne"..

Svoj prvý príspevok som vymazala, pretože som napísala pre mňa niečo veľmi zranujuce a osobné.. to len pre vysvetlenie..

maria123a
autor
24. mar 2021

@ladybug138 ďakujem

terezka1947
24. mar 2021

@0silvia0 precitala som.svoje prispevky....ty si asi myslela na moje slova:''......nalezite sa spravat.
Ale to bolo myslene vseobecne. Dospely clovek by sa mal vediet nalezite spravat vo vaznych situaciach.
Nikde som nepisala o dotykani,ci ako ma "spravne"konat,co ma robit.

zuvelyn
24. mar 2021

@terezka1947 nie je vôbec divné to čo robíme, ani nebolo divné to čo robili naši predkovia
Kazdy sa so smrťou vyrovnava po svojom a ani eiden spôsob nie je nesprávny.

Nechápem prečo maju niektorí lidi potrebu sa vyjadrovať este aj k tomu ako sa človek (ne)rozhodne trúchliť 🤷🏼‍♀️

Ja by som najradšej ani na pohreby nechodila. Dokážala fungovať normálne na druhý deň zatiaľ vždy a vobec sa preto necítim zle a nie som preto horsi človek ako niekto kto drzi smútok dajme tomu rok.

0silvia0
24. mar 2021

@terezka1947 neviem co je nalezite sa spravat pri vaznych situaciach. Su na to nejake predpisy? Jeden bude na pohrebe hlasno nariekat, druhy ticho plakat, niekto slzu nevyroni, lebo uz vsetky vyplakal, treti si to tam odstoji podla predpisov a pojde aj k truhle, hoci tam nechce ist, ale patri sa to. Ved kazde z tychto spravani je ok, lebo to clovek tak citi a kedze kazdy sme iny, kazdy to citi inak. Ci vtedy to bude ok ked pojdeme vsetci podla predpisov, ktore ani neexistuju?

terezka1947
24. mar 2021

Ok,lutujem,ze som nieco napisala. A este na dost osobnu temu. Ale moja chyba...je to verejne forum.

elysiacik
24. mar 2021

Každý to má inak, ja napríklad som bola pri oboch mojich starých rodičoch pri truhle, držala som ich na ruke, hladkala. Pre mňa toto bola rozlúčka, ktorá mi pomohla sa vysporiadať s tým. Keby som nešla, tak ako sa poznám by ma to mátalo.

kleopatra114
24. mar 2021

Keď mi zomrela milovaná bábina, truhla bola otvorená . Keď som ju uvidela , rozplakala som sa a Pobozkala ju .