Povedať o nižšej šanci na zdravé potomstvo príbuznej?

kveta
5. jún 2008

Ahojte,

povedali by ste príbuznej, ktorú vidíte raz do roka, že na základe Vašej genetiky je na 12,5 percenta možné, že jej 14-ročný syn je možno neplodný alebo ak sa mu náhodou podarí počať, bude z toho potrat alebo ťažko postihnuté /možno aj umierajúce/ dieťa?

Alebo by ste ich nechali nič netušiacich, však na problém s plodnosťou ich syn časom príde aj sám?

Ďakujem.

jaja25
5. jún 2008

Ak by sa jednalo o moju sestru, tak určite áno, lebo by bola asi velká pravdepodobnost ze sa to vyskytne aj v jej rodine. Neviem ako by som reagovala u príbuznej s ktorou sa skoro nevidím...

nensy
5. jún 2008

já teda nevím ale já bych to řekla

num7976
5. jún 2008

ja by som to radsej povedala,lebo keby sa to stalo,ze by otehotneli a narodilo by sa im postihnute dietatko,tak potom by ste si vycitali,ci nebolo naozaj lepsie povedat im o tom vopred..

lenki33
5. jún 2008

nepovedala by som to

lennie7
5. jún 2008

ja by som to urcite povedala

lukin
5. jún 2008

Já bych to nejspíš řekla, ale zajímalo by mě, jak jsi na to přišla 🙂 že ty o tom víš a ona ne.

bianca
5. jún 2008

urcite opatrne povedala

pietra
5. jún 2008

mala by o tom vediet, takze nejako setrne povedat. alebo by jej to mohol povedat niekto z rodiny, s kym sa obe stretavate castejsie

kveta
autor
5. jún 2008

Ďakujem za rady. Predebatovali sme to s manželom a rozhodli sme sa, že to povieme tomu malému synovi až bude mať 18 rokov. Aspoň sa nikto nebude teraz trápiť a bude na ňom, čo s tým ako muž urobí. Ahojte.

Lukin: lebo jeden z nás s manželom to má a je to dedičné po matke, takže cez rodinný strom sme prišli na to, že to môže mať aj ten malý chlapec. 😖

kaktusik007
27. dec 2012

@kveta ahoj... styri roky uplynuli, 14 rocny chlapec ma uz osemnast.... povedali ste mu to?

kveta
autor
27. dec 2012

@kaktusik007 Nepovedali. Z dvoch pripadov v rodine sa ukazalo, ze jeden nie je sposobeny genetickou poruchou ale varikokelou, takze druhy pripad sa dostal na uroven nahodnej mutacie /povodne boli neplodni dvaja bratia/. Takze je nepravdepodobne, ze 18rocny chlapec ma tuto dg.

kaktusik007
27. dec 2012

@kveta to je dobre 🙂

janinah
27. dec 2012

ja som sa až zľakla,že ste povedali a zbytočne vyplašili 18r. chalana na prahu života...myslím,že každý z nás má 12% "šancu" mať niečo v génoch a ani o tom nevieme,dnes je už tooooľko chorôb....